„ Анализ на логиститичните дейности в ет "Гера" и възможности за тяхното подобряване"



Дата21.08.2018
Размер205.5 Kb.
#82460

„ Анализ на логиститичните дейности в ЕТ ”Гера” и възможности за тяхното подобряване”

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––




Съвременната пазарна ситуация се отличава със силна динамика. Това принуждава предприятията към бързи реакции интервалите, между които стават все по-кратки. Те работят в условията на непредсказуемост и несигурност. Тенденция в развитието на стоковите пазари е превръщането им от пазари на производители в пазари на потребители. Купувачите проявяват все по-специални изисквания, като за по-кратки интервали от време те търсят нови продукти и желанието им е за по-бърза доставка.

Търговските фирми трябва да се съобразяват с желанията на купувачите, което изисква от тях редица качества като: добра организация и управление, повишена способност за реагиране, постоянна готовност за промяна и допълване на асортимента, гъвкавост в предлагането.

За преодоляването на тези проблеми е необходимо да се намерят технологии и техники, с чиято помощ да бъдат избегнати или отстранени слабите места. Именно логистиката изпълнява фунгциите на такъв информационен инструмент. Чрез нея се постига: индивидуализиране на търсенето на масово произвеждани стоки, висока степен на съблюдаване срока на доставката, поддържане на минимални запаси с цел минимизиране на „замразения капитал”,съкращаване на процеса по реализацията на продуктите.

Необходимостта от логистиката за търговските фирми се обосновава и на още 2 факта:



  • Удоволетворяването на даден обем от потребителско търсене се разпределя между по-голям обем от търговски фирми и производители

  • Условията на предлагането и цените на пазара се определят под въздействието не на търговските фирми и производителите, а на купувачите.

Целите на разработваната курсова работа могат да се определят като:

    1. Разкриване на теоретико-методологичните въпроси на логистиката

    2. Анализ на логистичните дейности, извършвани дадена фирма

    3. Предложения за подобряване на логистичната дейност на фирмата

Обект на изследване е ЕТ” ГЕРА” – гр. Стара Загора.

  1. Теоретико-методологични въпроси на логистиката

    1. Същност, място и роля на стопанската логистика

В зависимост от това, къде се поставя акцента във формулировката на стопанската логистика, могат да се разграничат три аспекта на нейното прределяне:

  • Поточно-ориентирани формулировки

  • Формулировки, ориентирани към жизнения цикъл на продукта

  • Формулировки, ориентирани към услугите

Към първия вид дефиниции се отнасят определенията на: Европейската асоциация по логистика, Съвета по управление на логистика, Дефиниция на 7те „Т” на логистиката, Дефиницията на Б. Аникина, Дефиницията на Carl M. Guelzo.

Определението на съветът по мениджмънт на логистиката гласи:

„ Логистиката е процес на планиране, осъществяване и контролиране на ефективното движение и складиране на суровините, входните запаси, крайните продукти, услуги и свързващата информация от началната точка до точката на потребление”1

В тази дефиниция се акцентира на това, че материалите ( в това число сурови материали, полуфабрикати и готови стоки) трабва да бъдат транспортирани на различни разстояния между точки за доставка, местата за сърхранение (складове), и пазари (клиенти), и че компанията трябва да се погрижи да поддържа тези стоки в безопастност и в количества, достатъчни, за да посрещнат очакваните потребности на организацията.

В определението вниманието е съсредоточено върху две взаимосвързани дейности – движение и складиране. Движението изисква употребата на подходящ вид транспорт изборът, на който се основава на различни критерии като цена, превозвано количество, специфика на превозваните продукти, складова дейност.

Втората дейност, складирането, касае броя, размера, дизайна, вида и разположението на на складовете, а също така и подходящите обеми по доставките, времетраенето между отделните доставки, подаването на нови заявки, местата на складиране и др.

Друго направление на определението на Съветът по мениджмънт на логистиката е същността на логистиката от гледна точка на мениджмънта, т.е. тя по естество е дейност, свързана с планиране, организация и контрол.

Посоченото определение се фокусира в ключовата роля на логистиката за посрещане на изискванията на клиентите, а както е известно, съвременната пазарна среда изисква специално внимание в обслужването на клиентите.

От втората група определения показателна е дефиницията на Обществото на инжинерите логистици ( Society of Logistics Engineers), които определят логистиката като: „ област от поддържащият мениджмънт, която се прилага през живота на даден продукт или система, за да оползотворява ефикасно ресурси, като осигурява адекватно съобразаване с логистичните елементи през всички фази на жизнения цикъл така, че подходящата намеса да гарантира ефективен подход към изразходването на ресурси”.

Авторите на определението визират продукти с дълготрайна употреба и индустриални продукти. Тези продукти изискват да бъде възможна подмяната на износените части през времето на полезния живот на продукта. Поради този факт участието на мениджъра-логистик в проектирането на такъв продукт е много важно, тъй като резервните части и обслужване на продукта са от критично значение от гледна точка на грижата за клиента. Друга отправна точка в определението е входящата част на логистичната система, т. е. управлението на материалите.

Разгледаните определения за логистиката са свързани по-скоро със стоките и не отразяват отличителните характеристики, свързани с отраслите, извършващи услуги. Като приемем, че всички компании произвеждат както стоки, така и услуги определението на Х-Кр. Пфол отразява ролята на логистиката в областта на услугите: „Логистиката е процес на координация на всички нематериални дейности, които за осъществяването на дадена услуга трябва да бъдат изпълнени по най-ефективния за клиента начин и при това с минимални разходи”

Като обобщение на изложените до тук данни за логистиката може да се посочи, че успешният логистичен мениджмънт в една организация изисква внимателно съгласуване както на придвижването, така и на складирането. Той също така изисква знания в свързаните с него области като обработка на товари и опаковане.

В спецификата на търговията, логистичната система може да се определи като: „ Съвкупност от елементи, връзки и структура за доставка и реализация на стоките при минимум разходи”2 .Специфичното за стопанската логистика в търговията е следното:


  • Предметът на труда е видоизменен под формата на стоки

  • Маркетинговите продукти не се произвеждат, а се транспортират и продават

  • Логистичната система се състои от обекти, организирани в географското пространство, свързани помежду си с транспортни средства за доставка и реализация на стоки

  • Входът на търговската верига е изходът на производствената верига, а изходът е крайният потребител

Относно мястото и ролята на търговията можем да кажем, че тя представлява информационен инструмент с помощта, на който могат да се решат проблемите на търговските фирми, свързани с неравномерност на доставките, лошо обслужване на клиентите, неправилно пазарно сегментиране, ограничена или недостоверна информация и редица други.

Фирмите са заинтересовани от доброто организиране на логистичните дейности, главно поради две причини:



  • За да бъде конкурентноспособна тяхната стока, както на националния, така и на международния пазар

  • Изменящите се икономически условия, законодателни и нормативни разпоредби налагат прилагането на управленчески концепции, осигуряващи пазарна ориентация на търговската дейност на фирмите

Световният опит показва, че посочените условия могат да бъдат успешно изпълнени на основата на логистичната концепция в съответната фирма. Логистиката се разглежда не като теоретична концепция, а като инструмент за управление

Икономическите условия в страната създават благоприятни условия за процъфтяването на логистиката. Възниква необходимостта от усъвършенстване на условията, свързани с транспорта и съхранението. Необходимостта от логистиката е осезаема още поради 2 факта:



  • Удоволетворяването на даден обем от потребителско търсене се разпределя между по-голям обем от търговски фирми

  • Условията на предлагането и цените на пазара се определят под въздействието на купувачите

В съответствие с търсенето на дадена стока, съгласно изискванията на клиента се определят сроковете за доставка на необходимите количества от стоки назад във веригата, чак до производителите.

Ролята на логистиктата може да се обобщи като:

„ Специфичен вид дейност във фирмата и пазарното обслужване, ориентирано към индивудуалните изисквания на купувачите в съответните места в резултат, на което се получават редица икономически предимства”3

1.2 Основни и спомагателни логистични дейности

В изложените определения за логистиката се представят дейностите, за които може да бъде отговорен един мениджър по логистика на търговско предприятие. Това най-общо са:



  • Транспортиране

  • Складиране и съхранение

  • Обработка на товарите

  • Контрол на запасите

  • Обработване на поръчки

  • Обслужване на клиентите

  • Прогнозиране на търсенето

  • Закупуване

  • Обработка на рекламирани стоки

  • Поддържащо обслужване

  • Информационно осигуряване

В търговските фирми основните логистични дейности имат следната характеристика и обхват:

Транспортирането е неизменна част от логистичната система на всяко едно предприятие. Тук се решават въпросите, свързани с: видовете транспортни средства, които ще се използват за транспортиране на стоките; начина на избор на транспортните средства; групиране на товарите по отделни видове транспорт и множество други

Управление на запасите включват се : политика на фирмата, относно запасите; начина на формиране на партидите; броеразмерите и месторазположението на запасите и други

Поръчване и обработка на поръчките –това е друга област, която логистиката на търговските фирми може да организира и контролира. Началните етапи в обработването на поръчка включват някаква форма на предаване на съобщение от клиента, приемане на поръчката от фирмата, някакво указание, че поръчката трябва да се изпълни, определяне и подготовка на поръчката и действителното транспортиране на поръчката до клиента. Процеса на обработване на поръчката е много важен, освен от гледна точка на времето, то и от гледна точка на нивото на обслужване на клиентите.

Обслужването на клиентите е логистичната дейност с най-голяма важност в областта на търговията. Логистиката играе важна роля от гледна точка на това, че клиентът трябва да получи: подходящият продукт, в подходящото количество, с подходящото качество, на подходящото място, в подходящото време. За целта се осъществяват редица дейности като: определяне на потребителското търсене, установяване нивото на обслужване, установяване на връзката между нивото на обслужване на клиентите и нивото на общите логистични разходи.

От спомагателните логистични дейности в областта на търговията се използват главно:



Складиране – то включва в себе си още една отделна, но тясно свързана със складирането дейност-контрол на запасите. Складирането и транспортирането се намират в тясна връзка, като увеличаването на разходите за едната дейност води до намаляването им в другата дейност на логистиката. В тази сфера на стопанската логистика фирмата решава проблемите, свързани с определяне мястото за складиране, начина на разполагане на запасите в складовете, политика на фирмата относно запасите, начина на формиране на партидите и други.

Прогнозиране на запасите – също може да бъде причислена към логистичните дейности, извършвани от търговска фирма. То се основава на прецизното познаване на пазара, а също така и на обработванто на данни с помощта на статистически техники.

Закупуване - една от най-важните спомагателни дейности за търговските фирми. Тук се включват процесите по избора на доставчици, определяне количеството на закупените стоки, определяне времето на покупката, определяне времето между отделните доставки и други.

Обработка на доставките – тази дейност е важна от гледна точка на складирането. Логистичните мениджъри се грижат за движението на стоките при влизане в склада до мястото, от където ще бъдат взети , за да се изпълни поръчката на клиента.

Информационно осигуряване- с оглед на динамично развиващата се пазарна среда вскяка търговска, а и производствена фирма трябва да обърне голямо внимание на тази дейност. Тук се включват процесите по събиране, обработка и съхранение на данни, контролни процедури и други.

1. Кратка характеристика на фирмата и значение на лотистичните дейности:

ЕТ”ГЕРА” се занимава с продажба на дребно на електро инструменти, , инструменти за машиностроенето, ВиК материали, оборудване и,аксесоари, абразивни продукти. Фирмата е официален вносител и дистрибутор на ВиК материалин марката VISION . ЕТ”ГЕРА” е позиционирана в гр.Стара Загора, като разполага с офис, склад за продажби на едро и два магазина, в които се осъществява продажба на дребно.За целта на курсовата работа се разглежда търговската дейност на дребно на фирмата.

Месторазположението на търговските обекти на фирмата позволява лесна достъпност на доставчиците и клиентите, тъй като магазините се намират в централната градска част на гр.Стара Загора.

ЕТ”ГЕРА”





Доставчици

Търговски обекти

Потребители

Евромастер експорт-импорт”ЕООД-електроинстр. RIDER




Загорка “АД

Валерий СМ груп” –инструменти за строителството

Магазин 1

Автохит”ООД

Евролидер” ООД –автоинстументи

Магазин 2

Пътстрой инженеринг” ООД

Синхро” ООД- ВиК материали




Петрол”-Стара Загора

Други доставчици




Други потребители



Схема 1


Във фирмата се осъществяват следните основни логистични дейности:

Стандарти за обслужване на клиентите -във фирмата работят комуникативни и добре обучени кадрн с висока компетентност .

Транспортиране-“ЕТ “ГЕРА” разполага с микробус и лек автомобил, като при необходимост използва и услугите на транспортни и спедиторски фирми.

Управление на запасите-големите партиди стоки се съхраняват в склада за съхранение на фирмата , като в магазини 1и 2 се съхранявят малки количества стоки с цел избягване на презапасяването и бърза обращаемост.

Поръчване и обработка на поръчки- поръчките се дават по телефона, факса или се изготвя заявка, която се изпраща на e_mail на доставчика.

Обработване на материалите -По-големите партиди стоки се разкомплектоват от транспортната им опаковка и подреждат в склада. Подреждането се извършва в зависимост от физико-химичните им характеристики и указанията за съхранение на различните видове стоки.

Спомагателни дейности:



Закупуване-Фирмите доставчици, с които ЕТ”ГЕРА” работи са : “Евромастер експорт-импорт”ЕООД , “Валерий СМ груп” “Евролидер” ООД , “ Синхро” ООД и други по- малки доставчици. Размера на покупките се определя, в зависимост от търсенето, като фирмата се старае да не задържа излишни запаси в магазините си, а при необходимост се доставя от склада на фирмата. Времето за закупуване е съобразено с размера на стоковите запаси, когато те намалеят се дава поръчка за доставка на нови партиди, като основна политика на фирмата е винаги да има набични няколко единици от даден продукт, за да няма клиенти, които не са открилитърсения от тях продукт, а следователно-пропусната продажба.

Продажба -едни от големите клиенти на фирмата са “Загорка” АД, “Автохит”ООД, “Пътстрой инженеринг”ООД, “Петрол” и други. В магазините на ЕТ”ГЕРА” клиентът се среща “лице в лице” с продавач-консултантите. Също така поръчки могат да се дават по телефона или да се изпращат на e-maila на фирмата. Взетите поръчки се опаковто и подготвят за получаване от клиентите, като обаче хирмата не предлага собствен транспорт, а транспатрирането на заявените стоки се организира от купувача.

Защитна опаковка-фирмата изпалзва произвадствената опаковка наизделието, а не предлага свои такива. Вмагизини 1и 2се предоставяна клиентите безплатна фирмена торбичка. Стоките се съхраняват в производствената си опаковка, като само мострите на машините се разопаковат и подреждат на използвани специално за целта стелажи.

Информационно осигуряване –документите, използвани от фирмата са най-вече :фактура, гаранционни карти, оферти, стокови разписки, платежни нареждания.

Чрез логистичните дейности, които се осъществяват във фирмата се постига много високо ниво на удоволетвореност на клиентите, следователно малко пропуснати продажби, за което говорьи високият имидж на фирмата във взаимоотношенията и с достявчиците и клиентите, както и набичието на постоянни клиенти и бързото увеличавани на офертите от нови , потенциални клиенти на фирмата. От страна на доставчиците фирмата има отлични и тръйни връзки със своите контрагенти и високо ниво на доверие. От гледна точка на общите логистични разходи, които ЕТ” ГЕРА” прави, то те са сравнително високи, но за сметка на това водят след себе си голяма възвращаемост във вид на привлечени клиенти и рентабилност на продажбите.

Чрез логистичните дейности, които се осъществяват във фирмата се постига много високо ниво на удоволетвореност на клиентите, за което говори високият имидж на фирмата във взаимоотношенията и с доставчизите и клиентите, както и набичието на постоянни клиенти. От страна на доставчиците фирмата има отбични и трайни връзки със своите контрагенти и високо ниво на доверие. От гледна точка на общите логистични разходи, които ЕТ”ГЕРА” прови, то те са сравнително високи, но за сметка на това водят след себе си голяма възвращаемост във вид на привличини клиенти и рентабилност на продажбите.

Характеристика на логистичните потоци:

Материалните потоци представляват движението на стоки, серурси, продукц;ия от фирмата към пазара. В ЕТ “ ГЕРА” материалните потоци съ във вид на стоки, които хирмата закупуват от търговци на едро или директно от производителя и продава на крайните потребители, като фирмата играе роля на посредник в канала за реализация на стоките.

Финансовите потоци във фирмата, представляват парите, които тя получава от клиентите при продажбата на стоки от една страна и средствата , които тя влага за закупуване на стоки от доставчиците от друга. Плащанията към доставчиците са в брой или по банков път, а клиентите на фирмата освен в брой могат да платят и с дебитни, кредитни карти и на лизинг.

Информационните потоци, разглеждани като дмижение на платежни документи са тредстовени от фактури, които ЕТ”ГЕРА” издава на обслужваните от нея фирми, платежни нареждания при плащание по банков път, касови бележки за плащанията в брой.

За да осъществи покупко-продажба е необходимо обединяването в едно цяло на пазара на доставчицитес пазара на потребителите. В резултат на това се формира логистична верига, по която преминават материалните потоци и свързаните с тях финансови и информационни потоци.

В логистичната верига на фирмата са включени подсистемите: снабдяване и пласмент.

В логистичната верига на снабдяването на фирмата се включват дейностите по управлението на материалните и информационни потоци от доставчиците до складовете на фирмата. Тук се включват логистичните дейности на фирмата по определяне на нужните количества стоки, които трябва да бъдат доставени, проучване и избор на доставчици, сключване на договор с доставчиците за закупуване на стоки, даване на конкретна поръчка за покупка, заплащане на заявените количества стоки, натоварване на заявените количества стоки, транспортиране от доставчика да склада на фирмата, разтоварване и подриждане на стоките в склада.

Логистичната система на пласмента включва дейности по управлението на материалните и информациоонипотоци в търговските обекти, приемане на поръчки от клиенти, вземане от местата за съхранение, изпробване на машините, опаковане на стоките, подготовка на документите след заплащане.



Л
Пазар на потребителите
огистична верига на фирмата:

Пазар на доставчиците





Схема 2


2.Логистичен продукт и неговата физическа дистибуция, логистични разходи

Логистичните продукти на фирмата са електроинструментите, боите, автоин-струментите, които тя предлага. Тъй като за тях потребителя е склонен да отдели значително време в търсене и сравняване на продуктите по цени, качество, дизайн с тези, предлагани в други магазини, можем да определим, че те спадат в категорията на избираемите стоки.

Логистичните разходи, които фирмата прави могат схематично да се представят така:

Схема 3.


Като основни и най-важни са разходите за транспортиране и разходите за съхранение. Тяхната сума представляват общите логистични разходи на фирмата. Зависимостта между тези два вида разходи е обратнопропорзионална – когато увеличим транспортните разходи се намалят складовите и обратно. Това може да се наблюдава на графика1.

Транспортни и складови разходи за 1бр дрелка модел :RD- ID 02 мощност 600W, 220V,2600 min -1



Година

Стойност на 1ца продукт

Транспортни разходи за 1 бр.

Складови разходи за 1 бр.

2004

40

6

6

2003

42

5

8

2005

45

10

5

2006

48

12

4

2007

52

14

4

Графика 1

На посочената графика се наблюдава, че в началото на изследвония период при цена 42лв. за брой складовите разходи да единица продукт са 8лв., при транспортни разходи 5лв., след което започва тенденция на рязко покачване на транспортните разходи за сметка на складовите. Тази промяна в стратегията на фирмата се дължи на факта, че високите складови разходи не водят до възвръщаемост. Прекалено големи парични средства се явяват блокирани, тъй като са вложени в стоки. Това налага сменяне на стратегията на фирмата по отношение на складовите и транспортни разходи. През слезващите години се наблюдава поддържане на това отношение с цел намаляване до минимум на запасите.

Най-важните характеристики на логистичния продукт, от които зависят обсщите логисични разходи са: тегло, обем, стойност, устойчивост, заменяемост. Те могат да бъдат в различни комбинации:


  1. Отношение тегло/обем

  2. Отношение стойност/тегло

  3. Заместимост

  4. Рискови характеристики

По отношение на характеристиките тегло/обем стоките, с които работи фирмата могат да се разделят на две групи:

Първата група включа шайби, уплйтнения, гайки, болтове, видии. Те са по-компактни, имат по-голяма компактност и по-добре запълват използваните транспортни средства и складови помещениа. Това води до ниски общи логистични разходи.

От друга страна същсествува втора грнупа продукти, която е представена от маркучи, лейки, пръскачки. Те имат по малко съотношение тегло-обем и заемат по-гобямо простнранство при транспортирани и складиране, което води до увеличавани на логистичните разходи.

От гледна точка на отрошението стойност/тегло стоктите на фирмата отново се разделят на две групи:



  • Стоки с ниска стойност и голямо тегло – теракол, печки за твърдо гориво, мрежа за шпакловка

  • Стоки с висока стойност и малко тегло – двукомпонентни лепила за пластмаса , мултицет, скоби за сегменти, комплект накрайници, електроинструменти.

При вторият вид стоки имаме ниски богистични рацходиза транспортиране, а високи за съхранение, докато при първата група стоки по-големи са разходте за съхранение, отколкото за транспортиране. Високите разходи за съхранение при вторият вид стоки се дължат факта, че самите стоки са скъпо струващи и се съхраняват при определени климатични условия.

С цел да намали разходите си за сърханение на тези продукти, фирмата предлага продажбата им най-често по каталог или с поръчка като времето за доставка е в рамките на два работни дни.

Заменяемост-тъй като продуктите са с висока заменяемост и при липса на наличности клиентът може да се насочи към конкурентна фирма, то ЕТ”ГЕРА” прави големи разходи за транспорт, но по този начин се избягва евентуалната загуба от пропусната продажба.

Рискови характеристики-стоките, с които фирмата работи притежамат зоста рискови характеристики. Например: боите са леснозапалими и отровни, електоинструментите са лесночупливи, възможни са производствени дефекти, двукомпонентните лепила са с висока цена, което ги прави с висок реск от кражби и т.н. Тези, а и останалите продукти имат висок рисков фактор и това налога по-високи разходи за транспортиране и съхранение, което рефлектира върху продажната цена.



3.Логистични дейности при закупуването:

Логистиката на снабдяването на фирмата включва движението на стоките от доставчиците и момента на тяхното закупуване до момента на разтоварването им в складовете на хирмата.За логистиката на снабдяването на ЕТ”ГЕРА” е характерно:



  • Чрез нея се установяват връзки с множество доставчици и се съгласуват различните условия на доставката

  • Чрез входящата логистика във фирмата се постигат следните цели:

    • Закупуването и доставката на стоки във времето е максимално приближено до момента на продажбата им, като по този начин фирмата свежда до минимум разходите за съхранение

    • Чрез логистиката на снабдяването фирмата постига максимално възможно съответствие между закупени стоки и търсените от потребителите продукти в количества, цени и време, съответстващи на търсенето.

    • При осигуряване на фирмата с необходимите стоки и ресурси тя решава задачите, свързани с това какво, колко , от кого и при какви условия да се закупи. Във връзка с решаването на тези задачи се проувчат потребностите на потребителите, проучват се и се избират доставчици, сключват се договори, осъществява се контрол на сключените договори, заплащат се заявените стоки и се транспортират от доставчика до склада на фирмата. Едновременно с това фирмата се старае да извърш всички тези деъности при минимум разходи.

Логистичната верига на доставките на фирмата включва следните фази:


Схема 4

При първата фаза-определяне на потребнастта фирмата наблюдава внимателно пазарната конюктура и потребителското търсене. Потребността се определя чрез наблюдение на потребителите. Най-веме от тях фирмата получава информация за най-новите продукти, които обаче не се предлагат все още в търговската мрежа. В този случай управата на ЕТ”ГЕРА” в лицето на г-н Милен Господинов започва процес на търсене, проучване и избор на доставчик. За фирмата най-важни критерии при избор на доставчик са:



  • Цена

  • Качество на изделията

  • Количество на доставка

  • Осигуряване на гаранционен сервиз

  • Предлагани на резервни части

  • Условия за транспортиране от страна на доставчика

  • Географска отдалеченост, ако не се предлага транспорт от доставчика

  • Имидж на доставчика сред останалите търговци

Вторият вариант е когато доставчик, на когото фирмата е дистрибутор (“Валерий СМ Груп”) пусне в продажба нов продукт. Тогава се закупува малко количество от иновационната стока. Ако се наблюдава повишено търсене и продажба на този вид стока, то фирмата започва масовото и предлагане.

След като внимателно е проучен доставчика се применава към сключването на договор за доставка. В него задължително фирмата урежда следните въпроси:



  • Цена на 1 изделие

  • Начин на плащане

  • Срок на доставката

  • Неустойка при забавяне на доставката

  • Други

Фирмата задължително сключва писмен договор с доставчиците си за по-голяма сигурност и гарантиране на доставката4.

Четвърти етап-покупка. За по-нагледно представяне на този етапо за взети даннините от предходния договор5. Съгласно договор за покупко-продажба на електроинструменти ЕТ”ГЕРА” на 21.02.2006г закупува следните стоки:





Артикул

Характеристика

Цена с ДДС

количество

Сума

1

Дрелка RIDER модел RD-ID06

до 2800min-1 , 500W, p-13/1/2, 220V, 50Hz

30.00

10

300

2

ЪглошлайфRIDER моделRD-AG02

500W, 1100 min-1 , ф115, 220V, 50Hz

25.00

15

375

3

Къртач RIDER модел RD-HD01

850W, 1100 min-1, sds+, 220V, 50Hz

70.00

6

420

4

Прободен трион RIDER модел RD-GS11

350W,W-50mm; S-4mm; 220V, 50Hz

35.00

9

315

5

Виброшлайф RIDER модел RD-SA05

250W, 10 000 min-1, 50X225, 220V 50Hz

40.00

20

300













Сума

2210

След покупката следва натоварване на транспортните средства- става ръчно, като натоварването се извършва за сметка на доставчика.

Транспортиране до склада на фирмата- в различните случаи ЕТ”ГЕРА” използва рамлични начини на транспортиране. Понякога се използва собствен транспорт, транспотр на доставчикаили се използват услугите на спедиторска фирма.

Разтоварването на транспортните средства също става ръчно, като се извършва от работниците в търговските обекти на фирмата.

Количествено и качествено приемане на стоката – извършва се от управителя на търговския обект, чрез изброяване и оглед на стоката за дефекти. Приемането на стоките става с приемно-предавателен протокол.

Следва въвеждане на приетите артикули в информационнта система на магазините, като това се извършва отново от управителя. Стоките се въвеждат по вид, модел, доставено количестви и продажна и покупна цена.

След въвеждането следва подреждането на стоките в складовете на търговските обекти. Подреждането в складовете отново става ръчно от определен служител в търговкия обект.

3.Логистична дейност при складиране

В обектите за търговия на дребно фирмата има обособени, малки разпределителни складове, а склада да съхранение е отделен, като там се извършва дейността на фирмата по търговия на едро. Анализирайки дейността на фирмата по търговия на дребно, обхващаме само разпределителните складове на фирмата, а именно:

Магазин 1 разполага с 2 разпределителни склада. Първият е с площ 50м2 , от които площта за съхрнение е 20м 2, следователно може да се изчисли коефициента на използване на складовите площи:

Е съхр. 20

К изп.скл.пл.= –––––––– = –––– = 0.4

Е скл. 50

Изчисления коефициент показва, че склада се използва оптимално за размера на плосщта си.

Вторият склад в магазин 1 е с площ 20 м 2 . Височината и на двата склада е по 3.5 метра, като това прави складовете с малък обем, което е проблем в логистичната дейност на предприятието. Тъй като Магазин 1 е разположен на патртерния етажна жилищен блок не съществува възможност за увеличаване обема на складовете чрез повдигане на покривната конструкция. Складовете не разполагат с техническо оборудване, като всички деъстия по подреждане на запасите и сваляне от стелажите се извършват ръчно.

Роботата в складовете на ЕТ”ГЕРА” се състои от редица операции основните, от които са :


  • Приемане на стоките- извършва се от управителя на търговския обект, в който се намира склада. При приемането на стоките в складовете не се попълват документи, а само се заприхождават в компютъра на обекта. Проверява се тяхното състояние-цялост, плътно затваряне на кутиите с боя и т.н.

  • Подреждане-то се извършва от работник, посочен от управителя. Във фирмата няма точно определен служител, който да отговаря за складовете, което е още едно слабо място. Подреждането се организира от управитея, като принципа е стоките, които са най-бързо оборотни да се подреждат в началото на складовото помещение,възможно най-близо до входа , за да не се губи работно време при търсенето им. Използва се сорнтовото подреждане на стоките, като те се подреждат на стелажи. Недостатък при подреждането е , че не се използват етикети за обозначаване на складираните стоки,което води до загуба на работно време при търсенето на конкретния вид стоки.

  • Съхраняване- За съхраняването на стоките в складовете са осигурени редица условия, осигуряващи тяхното количаствено и качествено опазване. Осигурена е естествена аерация и условия в складовете, отговарящи на ицискванията на стоките за тяхното съхранение.

  • Отпускане и доставяне на стоките в търговските обекти – при необходимост от стока, която не е набична в магазина, управителя възлага на търговски работник доставянето на стоката от склада. Изписването от наличностите отново става от компютъра при продажбата на стоката.

Схематично дейностите са представени на Схема 5
Технологичен процес на работа в складовете на ЕТ”ГЕРА”

Подготовка на складовете за получаване на материални ресурси и стоки



Приемане на стоките по количество и цена





Подреждане по местата за съхранение



Съхраняване и контрол на стоките







Вземане на стоките от местата за съхранение и доставка до клиентите

Схема 5

Проблем в складовта дейност на фирмата е ,че търговската деъност на ЕТ”ГЕРА” бързо се разраства и наличните складови помещения в магазините на недостатъчни за съхранение на вскички нужни стоки, което води увеличение на разходите за транспортиране , което е икономически неизгодно и неизбежно води до покачване на общите логистични разходи.

Следващото слабо място в складовата логистика на фирмата е , че няма точни и писани правила за подреждане на стоките в складовете, което може да доведе до неправилна подредба и евентуално увреждане на стоките.

. Изследвайки отношението на краткотрайните и дълготрайните активи към общата сума на активите се потвърждава, че фирмата е с търговска дейност.

Сума на активите на фирматта за 2006г = 4 532 835лв

Краткотрайни активи на фирмата за 2006г = 3 368 986лв

Дълготрайни активи на фирмата за 2006г = 1 163 849лв

КА 3 368 986

––––––––– = ––––––––––––– = 74,32%

Сума на А 4 532 835

ДА 1 163 849

––––––––– = ––––––––––– = 25,67%

Сума на А 4 532 835

Тъй като делът на краткотрайвинте активи към общата сума на активите е много по-голям от отношението на дълготрайните активи към общата сума на активите, правим извода, че фирмата е търговска.



Динамика в размера на стоковите запаси за периода 2002-2006г

Година

Запаси в лв

Абсолютен прираст

Пост. база

Вер. база

2002

9 323

-

-

2003

11 321

1998

1998

2004

14 532

3211

3211

2005

16 235

6912

1703

2006

20 252

10929

4017

Както се забелязва от графиката стоковите запаси постепенно нарастват, което нарастване, обаче е с много по бавни темпове, отколкото нарастването на стокооборота.

Среден запас за 2006г = 20 252 лв

среден оборот за 2006г = 500 000 лв

брой обороти =24,68 оборота

За месец през 2006г запасите са се сменли около 25 пъти

обороти в дни= 360/25= 14 дни

Данните показват, че обращаемостта е бърза , което е добре за фирматата.

Както вече ба отбелязано фирмата се старае да проддържа минимални запаси, с цел да не се блокира оборотен капитал

Това може да се наблюдава и на изложените по-долу данни.

5. Транспортиране

В зависимост от стоките и доставчиците, с които фирмата работи се избират различни комбинации от видове транспотр. Повечето стоки се придвижват от склада на доставчиците до складовете на ЕТ”ГЕРА” с автомобилен транспорт.


Склад на доставчик

Склад на “ГЕРА”

Схема 6


По този начин фирмата извършва доставките си от: “Евромастер експорт-импорт”, “Валерий СМ Груп”, “Евролидер” и др.

Изключение от този начин на превозване правят ВиК инструменте, на които фирмата е официален вносител. Тъй като те се доставят от Китай се използва комбинация от воден и автомобилен транспорт, с оглед на разстоянието, на което се транспортират и количествата, които трябва да се пренесат.


Склад на производител

Пристанище производител

Пристанище Варна

Склад ГЕРА

Схема 7


Чрез комбинацията на воден и автомобилен транспорт фирмата прави възможно най-ниски разходи за транспортиране.

Транспортирането на една част от стоките се осъществява от фирмата-доставчик с техен транспорт. Такива доставчици са: “Валерий”, “Евромастер”, “Валента” ООД.

Други доставчици , обаче не предлагат собствен транспорт ( “Синхро”ООД) и ЕТ”ГЕРА” осъществява транспортирането на тези стоки със собствен транспорт. За целта фирмата разполага с фирмен микробус, тъй като зарежданията са чести и икономически по-ефективно е използването на собствен транспорт.

За трета група стоки, като например резервни части за сервиза на фирмата се използват услугите на спедиторски фирми, тъй като пратките са малки, а разстоянията-големи.



6. Логистика на пласмента

Тъй като ЕТ”ГЕРА” е посредник в канала за реализация, най-важна за нея, а и за праизивадителите, с които работи е логистиката на пласмента. Тя включва следните дейности:



Ж

Схема 7


На първата фаза от логистиката на пласмента стоките се вземат от склада на търговския обект от посомен от управителя служител. Следва тестване на електроинструментите за проверка на качеството им и производствени дефекти. На следващия етап от продажбата става заплащанета на стоката и предаването и на клиента. Заплащането на закупената стока може да стане в брой, по банков път, с дебитна, кредитна карта или на разсрочено плащане.

За разлика от повечето си конкуренти, ЕТ”ГЕРА” осигурява гаранцианно и следгаранционно обслужване на клиентите си. Това поражда допълнителни разходи, които обаче се компенсират от високите приходи от продажба.


Пласментна верига на ЕТ”ГЕРА”


ЕТ “ГЕРА”



“Загорка”АД,

”Автохит“ ООД, “Петрол”,

друти потребители







Фирмата конкатактува директно с крайните потребители, което има следните предимства:



  • Избягване изкривявянето на информационните потоци

  • Контрол на обслужването на клиентите

  • Осигуряване на максимално възможните продажби

Изследване динамиката на продажбите на ЕТ”ГЕРА” за периода 2002-2006г

година

Стокооборот в хил. лв.

Абсолютен прираст

Относителен прираст

Постоянна база

Верижна база

Постоянна база

Верижна база

2002

420

-

-

-

-

2003

470

50

50

0.12

0.12

2004

490

70

20

0.17

0.04

2005

450

30

-40

0.07

-0.09

2006

500

80

50

0.19

0.1


През периода 2002-2004г се наблюдава покачване на продажбите, което се дължи на увеличаване на предлагания асортимент, осигуряване н апо-голяма ритмичност на доставките, повищаване качеството на обслужване. През 2005 г рязко спада стокооборота, което се обяснава с с наблизането на пазара на конкурентни вериги като “Mc Bricolage”, “Practis” и преориентиране на клиентопотока към тях. През 2006г обаче фирмата възвръща старите си позиции и дори бележи ръст в продажбите като това се постига, благодариние на сключения договор за директен внос от Китай на ВиК оборудване.



  1. Възможности за подобряване на логистичната дейност на ЕТ”ГЕРА”

Както бе отбелязано в аналитичната част, един от главните проблеми в логистичната дейнот на фирмата са недостатъчнвите складови площи за съхранение на стоковите запаси. С огледпредоляването му, предлагам да бъде наето помещение в сградата, където се помещава Магазин 1, което да се проустои за склад. Това помещение може да бъде както някои от гаражите, полагащи се на живущите в кооперацията, така и помещение, намиращо се в подземната част на сградата. Наемайки вече построено помещение и преустройвайки го, фирмата ще спести огромни разходи, които би направила за изграждането на нов склад за съхранение на стоковите запаси.

Вторият недостатък в складовете на фирмата е липсата на обозначителни етикети върху стелажите за съхраняваните там стоки. Смятам, че поставянето на тези етикети няма да отнеме много работно време на служителите, а наличието им ще улесни значително намирането на търсената стока, при необходимост.

Един от най-големите проблеми в складовата логистика на ЕТ”ГЕРА” е липсата на служител, който да отговаря за складовете. Това поражда преспоставки за нередности и липса на отговорност при евентуална кражба от склада или други нежелани последици. В тази връзка моето предложение е да бъде назначен служител в търговския обект или някой о наличните кадри да бъде отговорен за съхранението на стоковите запаси. По този начин ще бъдат избегнати кражби на стоки, поради неправилна съхранение, които разходи ще са много по-високи, от колкото разходите за работна заплата на работника. Тъй като дейността по складиране не е толкова обемна, а е в рамките на съхраняване на малки количества стокови запаси, то служителя може успешно да съчетава и фунгциите на продавач-консултант.

Последният забелязан проблем в дейността на фирматат е по отношение на транспортирането. Във фирмата се правят много високи разходи за транспортиране, които не винаги са оправдани. Едно от възможните решения на този проблем е смяна на доставчика ”Синхро”, от когото фирмата закупува ВиК материали. Този доставчик не предлага собствен транспорт, а склада на фирмата се намира в гр. Монтана. Необходимостта от чести зареждания на тези артикули, принуждава ЕТ”ГЕРА” да прави излишни транспортни разходи, които рефлектират върху продажната цена и намалят печалбата. Моето предложение е да се проучат доставчици , които осигуряват стокопридвижването до търговския обект или поне разполагат със склад на едро в Пловдив, София или друг, по-близък до Стара Загора склад.



В резултат на направения анализ можем да отбилежим, че с малки промени в логистичната дейност на фирмата могат да се постигнат големи резултати , кото намаляне на транспортните разходи, намаляне на цените, увеличаване на печалбата и рентабилността на продажбите. Извода от разгледаната курсова работа е , че логистичната дейност, не само в производствените, но и в търговските предприятия има огромно значение за реализацзията на стоките и удоволетвореността на клиентите от направената покупка, а както е известно целта на търговската дейност, освен реализиране на печалба е максимално задоволяване на нуждите на потребителите.


1 Stock, J. & Lambert, D. ,”Strategic Logistics Management” , IRWIN, Homewood, Ilinois, 1987, p.6

2 Цветков, Ц., „ Стопанска логистика” , ИК „Стено”, Варна , 2005, с. 102

3 Македонска, Д. и колектив, „Логистика”, ИК , Варна , 2001, с. 40-48

4 копие от сключен договор има в Приложение1

5 виж Приложение 1

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница