01 юли 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата22.11.2017
Размер397.55 Kb.
#35172
  1   2   3
01 юли 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Екшън план връща наши топ учени
Иван Първанов

Доказани български учени ще бъдат върнати на работа у нас, а младите ще получат възможност за реализация според екшън плана, заложен в стратегията за научни изследвания. Това каза при посещението си във Велико Търново вчера министърът на образованието доц. Сергей Игнатов. Той откри в Арбанаси кръгла маса на тема „Модернизация на науката и висшето образование”.

До края на годината в страната трябва да бъдат изградени три технопарка, в които да бъдат събрани учени, студенти и представители на бизнеса, които да работят съвместно. В по-далечна перспектива е изграждането на един съвременен научно изследователски център с последните постижения на технологиите, за да може младите учени да изберат България за израстването и развитието си в областта на науката.

„Ние, учените, отиваме в чужбина не заради големите заплати, а заради по-добрите условия да развиваме наука там. До 1989 г. живеехме в друга реалност и България нямаше достъп до научните открития на света. Бяхме принудени да добиваме със собствени усилия всичко, което станалата част на света добива като научни знания. Сега науката се развива в мрежа”, каза още министър Игнатов.

Енергетиката, производството на храни, здравето, информационните технологии и културно – историческото наследство, преди всичко археологията, ще бъдат финансирани приоритетно според бъдещата стратегия за развитието на научните изследвания у нас. Самата стратегия вече е приета от Министерския съвет и е внесена в парламента, където се очаква да бъде парафирана до края на юли. Според министър Игнатов целта на бъдещата стратегия е да привлече частен капитал в науката, като съотношението достигне 1:3 между държавни и частни средства. Министерството на образованието предлага 15% от средствата, които се дават за наука, да отиват за фундаментални изследвания, а останалите за развитието на приложната наука и иновациите, които са перспективата в бъдеще.


Всяко пето дете с дислексия
Всяко пето дете има дислексия и трудно чете, обяви вчера проф. д-р Ваня Матанова, шеф на Българската асоциация по дислексия и на асоциацията по клинична и консултативна психология. Освен буквите, подобни деца се затрудняват също от смятането и писането. Педиатрите обаче не разпознават дислексията и аутизма, защото учат твърде малко за тези проблеми, коментира професорката. Здравната каса също не заплаща терапиите в областта на детската психопатология. Родителите могат да открият дислексията още при 3-годишните, ако не умеят да се обличат, да връзват обувките си или да се хранят сами. Пропуснат ли този момент, в първи клас детето вече трудно ще свързва буквите в думи, въпреки че интелектът му не е увреден. Тогава се налагат алтернативни мерки за ограмотяване.

От януари работи и специален портал, посветен на дислексията на адрес - dyslexia.vivacom.bg. .




Срам бави процедурите ин витро
Заради срам и притеснение двойките с проблеми при зачеването търсят помощ твърде късно. За това предупредиха вчера водещи специалисти по ин витро оплождане. От неудобство и страх семействата дълго време изчакват. Но след забавянето те обикновено са с влошено здраве. Например от началото на годината до сега от Силистра едва 10 двойки с репродуктивни проблеми са прибегнали до ин витро процедури във водеща варненска клиника.

Успешните бременности са две, съобщи д-р Маргарита Монастирска от клиниката. Според нея хората, които идват от Силистра, обикновено са с дълготраен стерилитет. Така обаче се намалява успеваемостта при процедурите. Според Георги Костов, акушер-гинеколог от Варна, много често семействата обикалят години наред от специалист на специалист, като понякога дори се подлагат на излишни процедури.




Казус в комисията за защита от дискриминация
Соцзабрана спира болни за брак

Инструкция от 1985 година отказва венчило на генетично увредени
Соня Ангелова

Комисията за защита от дискриминация проверява инструкция, наследена от социализма, която задължава хора с наследствено заболяване да искат лекарско разрешение, за да се оженят.

При съмнение за дермато-венерологични, туберкулозни или психични заболявания кандидат-младоженецът се насочва към районната диспансерна служба, а при съмнение за наследствени заболявания - към медико-генетична консултация, се казва в нея.

В документа се подчертава, че „щом специалистът установи диагнозата, го връща на участъковия или цеховия лекар, който дава окончателно заключение за брака”.

Според наредбата, писана през далечната 1985 г. от тогавашното Министерство на народното здраве, при болести, които представляват сериозна опасност за живота или здравето на бъдещото поколение,

бракът не се разрешава

Сред тях попадат всички „наследствени заболявания, както и сифилис във всичките му форми до излекуването му“. Според доц. Радка Тинчева, шеф на Клиниката по еднокринология, диабет и генетика, наследствените болести, които застрашават живота на бъдещото поколение, са много и се срещат в един на всеки 5000 човека. Обикновено родителите са носители, но не са болни и научават за увредените си гени чак когато те се проявят при някое от децата им. Предварително обаче никой от бъдещите младоженци не се изследва за тях.

Инструкцията и Семейният кодекс не допускат брак за хората с генетични увреждания, твърди Петър Кичашки, студент по право от столицата. Той е сезирал комисията за защита от дискриминация и на 8 юли тя ще решава

ощетени ли са болните хора или не

Самият Кичашки е с увреждания и смята, че нормативната база създава истински хаос, ако някой сериозно започне да я изпълнява. Той настоява текстовете да се изчистят и да станат недвусмислени. Държавната политика, която ограничава хората с оправданието, че се пази генофондът на населението, е неприемлива, пише в иска си младежът.




Хранела пеленаче на 3 дни с боза
Родилката с 12 деца уморила две бебета от глад

Хлапетата като скелети, гледат ги в коптор без ток и вода
Ели Крумова

36-годишната ромка Диана Атанасова уморила две бебета от болести, глад и мизерия, разказват съселяните й от калояновското село Долна махала. Този вторник многодетната майка роди преждевременно тризнаци в пловдивска болница, с които живите й деца стават общо 12. Цял месец лекарите ще се борят двете момченца и сестричката им да наддадат на тегло, за да бъдат изписани. Мъниците са в кувьози и дори все още не са захранени. Поемат храна венозно, защото са все още много слабички.

След това обаче майката ще трябва да ги занесе в кирпичения коптор в селото, където живеят всички накуп. Там няма ток и вода, а по-големите хлапета по цял ден

ходят гладни, боси и полуголи обясниха съседите им.

На третия ден след раждането на едно от децата си Диана го нахранила с боза. „Случайно минала районната лекарка, която видяла, че майката дава боза на бебето. То било цялото посиняло и се гърчело от глад. Докторката спаси детето”, разказват местните. Малкото оцеляло и вече е на около 4 години. „Цялото е като скелет, толкова е слабичко”, съжаляват го хората.

„Харчат помощите за глупости и оставят децата гладни. Веднъж беше купила вафла от магазина. Тя яде вафлата, а около нея хлапетата я молят да им даде малко. Тя не е майка героиня. Нейното е трагедия”, са категорични местните.

Според тях отдавна социалните служби е трябвало да й отнемат децата

Тези заплахи обаче не притесняват бащата Асен. Пред съселяните си се хвалел, че сега държавата ще му даде апартамент. Признавал, че прави деца, за да взема помощи. За да не му ги спрат, от време на време пращал по-големите на училище.

Преди време възрастна жена ги съжалила и им завещала дома си в центъра на селото. За нула време фамилията изтърбушила вратите, прозорците и всичко, което може да се разграби. Дървенията изгорили да се топлят през зимата, а останалото разпродали. „Къщата е вече на основи. Разбиха я напълно”, се жалват хора от Долна махала.

На два пъти с помощите купували стари коли. „Нито един от двамата няма шофьорска книжка. Те не са и грамотни, за да могат да карат. И за какво са им тези коли?”, се чудели съселяните им. После видели, че ромите настанили децата си в колите. Поживели там малко, омръзнало им и бащата вдигнал кирпичен коптор, в който са и в момента.

„Всички институции са уведомени за случая. С решение на ОС даваме по 200 лева за трето дете в семейство. Но тяхното е уникален случай”, каза кметът на Калояново Александър Абрашев.


Само ние в Европа изхвърляме козметики от аптеките
Диана ТЕНЧЕВА

Козметичните консултанти, които ни предлагаха в аптеките носни кърпи и кремове, ще бъдат изгонени от аптеките. Това предвиждат поправките в лекарствения закон, който беше гласуван на второ четене от депутатите в здравната комисия. „Създадохме прецедент в ЕС. Няма друга държава,която да забранява на не фармацевти да изпълняват технически функции в аптеките", коментира Николай Костов,председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той е категоричен, че поправката ще затрудни работата във фармациите, от което ще пострадат пациентите.

Депутатите гласуваха още лекарства без рецепта да се продават и по интернет, но само от аптека или дрогерия, получила разрешения по закон. Според сега действащите текстове се забраняваше продажбата по интернет на медикаменти по лекарско предписание. Но не бе регламентирано какво се случва с тези без рецепта. Комисията прие да се обедини Комисията по цените и тази по позитивния лекарствен списък в една. Така ще се съкрати от близо 130 дни на 65 достъпа на болните българи до нови медикаменти, които плаща държавата или касата.


Болницата в Девин затваря
Цветан ТОМЧЕВ

Общинската болница в Девин спира да работи от понеделник - 4 юли. Тя има 100 000 лева задължения към НАП и борчове към доставчици на лекарства, консумативи и храна за 1,6 млн. лева. Градският парламент умуваше в четвъртък как да погаси дълговете. Една от идеите е да се продадат общинските дялове от спа хотел „Орфей".

Кметството притежава 17,85% от сградата, оценена 29 млн. лева.Решаваща дума в тази сделка ще има мажоритарният собственик на спа хотела Николай Вълканов.Общинарите се надяват на поне 1,5 млн., с които да покрият дълговете на болницата. Най-голям принос за тежкото положение на здравното заведение има фирмата за снабдяване с горива на бившия председател на лекарския съюз д-р Андрей Кехайов, твърди Румен, Билянов, общинар от ВМРО.


Нови бланки за болничните влизат в сила от днес
Болничните ще се връщат от НОИ, ако не са придружени със задължителната декларация от осигурителя
От днес влизат в сила променените бланки за болнични листове, които трябва да бъдат придружени от декларация (Приложение 15) от осигурителя или самоосигуряващия се, доказваща правото на парично обезщетение. Досега данните на осигурителя се вписваха на гърба на болничния лист. Декларацията задължително трябва да се прилага към всеки представен след 30.06.2011 г. в Националния осигурителен институт болничен лист - независимо дали е първичен или за продължение на болничните, кога е издаден и за кой период се отнася.

Декларацията се прилага и в случаите, когато се представя болничен лист, който преди това е бил върнат за корекция. За лицата, които се осигуряват по повече от едно правоотношение, към болничния лист се прилагат отделни декларации за всяко от тях.

Подобрен контрол

Измененията се налагат поради промени в законодателството, най-вече в Наредбата за медицинската експертиза, както и въвеждането на личен идентификационен номер на лекарите, обясняват от осигурителния институт. Информацията е структурирана по-прегледно и опростено, което улеснява обработката й.

Промените засилват и контрола срещу злоупотреби с осигурителната система, чрез въвеждане на допълнителна информация дали осигурителните права на болния са прекратени и дали обезщетението се обжалва. Новият болничен лист е и по-добре пригоден за електронното обработване на данните, което се предвижда да бъде въведено в бъдеще. Сегашните изменения не предвиждат промяна в реда за издаването на болничните листове и предоставянето им в НОИ.

Светлото електронно бъдеще

Промяната на бланката е първата стъпка за осъществяване на решението на правителството от началото на февруари болничните листове да станат изцяло електронни.

За да се осъществи тази идея, трябва да бъде изградена единна информационна система, която да се ползва от органите на медицинската експертиза, осигурителите и НОИ. Освен че ще спестява време на болните и работодателите им, електронната система ще прави невъзможни измамите с болнични. От НСИ обаче не се ангажираха с прогноза кога ще започне да действа електронната система за предаване на болнични.

Нови професии

От днес влизат в сила и допълнения в Националната класификация на професиите и длъжностите. По предложения от прилагащи класификацията организации са включени 10 нови длъжности, сред които изпълнителен продуцент, спортен мениджър, данъчен консултант и обслужващ кулинарен щанд. Длъжностите с променени наименования са 28, а 5 са длъжностите с променени кодове.



Филип Буров


Дежурен джипи за прегледи по телефон ще "роди" нова наредба, предупредиха лекари. Вече се иска дежурните кабинети, които заместват общопрактикуващите лекари нощем и по празници, да са на максимум 20 км.Това ще създаде хаос заради сключени договори по-далече. Или до консултации само по телефон, защото в малки и отдалечени селища няма лекари, предупредиха джипита.


Бизнесът най-сив при доктора и в туризма
До 75% сива икономика има в здравеопазването, инфраструктурното строителство, туризма и млекопреработвателния сектор.

От 20 до 40% бил делът му в небанковите финансови услуги, парфюмерия и козметика, електроника, информационни технологии и полиграфия. С най-нисък дял от 10-15% били машиностроенето и пощенските услуги.

Това показва проучване в 11 бранша по проект на Обществения съвет за ограничаване и превенция на неформалната икономика. "Трябва да формираме нетърпимост към измамите и този тип икономика." Това заяви заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева, която вчера оглави съвета.

Като "най-гостоприемни" към сивата икономика се проявили Северозападният, Северния централен и Югозападният район.

Най-масовите признаци на сивата икономика били плащане на ръка, неплащането на данъци, укриване на осигуровки, контрабанда и ДДС схеми за източване на хазната.


След три операции онкоболен пак се храни през устата

Иван Илиев от Добрич: Моят хирург прави чудеса, вярвам му, номинирам го
Юлияна Велчева

Доцент Емил Аструков е лекарят, който върши чудеса, мълви развълнувано 63-го-дишният Иван Илиев от Добрич. Мъжът сам потърси „24 часа", за да разкаже за уникалната операция, която му спасила живота.

През септември 2009-а специалисти от Добрич поставят на Иван Илиев страшната диагноза карцином на хранопровода. Тогава туморът е 7-сантиметров. Лекарите го насочват към доц. Аструков от столичната болница по белодробни заболявания " Света София".

Доц. Аструков обаче има брат близнак, който е коремен хирург. "Отначало се объркахме и отидохме при брата", спомня си съпругата Марина. В крайна сметка стигат до правилния адрес.

Два месеца вървят изследвания, докато стане ясно, че Иван може да бъде подложен на оперативно лечение. Доц. Емил Аструков присъства на всички изследвания и често сам ги ръководи. Междувременно злокачественото образувание нараства до 9 сантиметра.

"Бях отчаян й загубил всякаква надежда. Тогава разговаряхме с доцент Аструков. Той ме предупреди, че операцията е сложна и опасна, защото туморът е много близко до сърцето. Каза, че ще направи всичко възможно. Не ми даде стопроцентова гаранция, но така се държеше, че ми вдъхна надежда, и аз му се доверих", разказва щастливият добричлия.

Доцент Аструков извършва операцията на 1 декември 2009-а. Сложната интервенция трае близо 7 часа. Отворен е целият гръден кош. Отстранен е хранопроводът и е поставена сонда в стомаха, която излиза през гръкляна. Шест месеца Иван приема храна само през сондата. По време на целия престой в болницата доцент Аструков посещава своя пациент всекидневно, дори и в почивните дни. " Сам ми сменяше превръзките, представяте ли си", не може да скрие възхищението си Иван.

На 14 юли 2010-а следва втора операция, която е направена пластика на нов хранопровод. Третият, заключителен етап на хирургичната процедура, е през април 2011-а. Тогава е извадена сондата от стомаха, Иван вече е напълно

възстановен и може да се храни нормално, като всички хора, през устата.

Цялото лечение трае две години. През всичкото това време пациентът ходи на консултации и поддържа телефонна връзка със своя лекар. Казано му е да звъни винаги когато има нужда.

"Доцент Емил Аструков е голям специалист и блестящ ум. Толкова съм благодарен и щастлив, че не мога да намеря подходящите думи", не удържа емоцията си Иван.

Казахме му: "Вие извършихте чудо!" А той се засмя и отговори: "За това съм учил -да върша чудеса!", разказва съпругата Марина.

Семейството подчертава, че операцията и всички сложни дейности около нея не са им стрували нищо. Платили са само лабораторните изследвания и престоя в болницата. Разказали са на цялата фамилия и сега чрез "24 часа" и на цяла България за всеотдай-ността на доц. Аструков и екипа му.
Всеки ден 100 чуват най-тежката диагноза

Всеки ден 100-ина българи чуват диагноза "рак". До края на годината новите болни ще станат около 37 000 по прогноза на онколозите. Те призовават за повече грижа за собственото здраве и редовни профилактични прегледи особено за рисковите групи. В тях попадат не само хора с нездравословни навици, но и тези, които имат близки роднини с такива заболявания.

Сега 17-18 хиляди българи умират годишно от тежката диагноза.

При жените най-чест е туморът на гърдата и случаите се увеличават през последните няколко години.

За мъжете номер едно сред новообразуванията са тези на белия дроб. Като правило става дума за пушачи, напомнят лекарите.

Според медиците един от три случая на злокачествени тумори може да бъде избегнат.

Как? Според модерната медицина с живот без цигари и алкохол, здравословно хранене, война на обездвижването и повече физическа активност.

Като профилактика на рака на маточната шийка, който се провокира от папилома вирус, пък от няколко години е разрешена и се препоръчва ваксина. Тя трябва да се постави още преди началото на половия живот на момичетата. В някои държави като Великобритания е безплатна. V нас онколозите също настояват за широк гарантиран достъп, но засега това е само пожелание.




Доц. д-р Емил Аструков прави хранопровод от дебело черво

Мъжете с рак на белия дроб са 5 пъти повече от жените
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Посветиш ли се на медицината, ще я учиш цял живот, освен това ще й отдадеш сърцето и душата си. Това е веруюто, което води доц. Емил Аструков в професионалния му път. От своите учители хирургът възприел, че лекарят не може като чиновниците да има работно време, нито да си позволи лукса да върне болен, без да го прегледа, независимо дали човекът има пари да плати или не.

Доц. Аструков е гръден хирург. Работи в специализираната белодробна болница „Св. София" в столицата. „Гръдната хирургия включва едва ли не всичко в гръдния кош без сърцето - хранопровод, медиастинум, граничните зони -диафрагма и шия. Медиастинумът е средната част на гръдната кухина включва хранопровода и околните меки тъкани, ребра", обяснява хирургът. Специалността му изисква широки умения в медицината. Трябва добре да се познава коремната област.-защото понякога се правят пластики с част от стомаха или дебелото черво

Така било и в случая с Иван Илиев от Добрич, който номинира доц. Аструков за инициативата на "24 часа" „Лекарите, на които вярваме". Операцията не беше рутинна, разказва хирургът. Такъв тип обикновено е комбиниран - с една хирургическа интервенция се премахва тумора и се прави пластика на хранопровода, често с парче от стомаха. Иван обаче имал стара операция на стомаха и от него не било останало много. При първата операция премахнали хранопровода, после се наложила допълнителна интервенция-раната не успявала да мине по тръбата, имало някакво прегъване. Минало време, пациентът се възстановил. Нямал метастази и тогава доц. Аструков направил пластиката на хранопровода с част от дебелото черво. Затворил и тръбата, през която се хранел дотогава пациентът.

Най-младият пациент на доц. Аструков било бебе на 45 дни. Новороденото било захвърлено заклано - с прерязана трахея. "Не работя много с деца, но този път така се случи. Намират бебето и го носят в местната болница. Местният хирург беше зашил трахеята, но се получи стеснение", разказва лекарят. Основната операция направил доц. Аструков в детската хирургия на "Пирогов". Бебето оживяло, преместили го в педиатрията. Получили се обаче усложнения и след 4-5 месеца то починало. При аутопсията се потвърдило, че мястото на операцията е зараснало идеално. И досега не ми е съвсем ясно от какво почина детето.

Да има висок морал и непрекъснато да се усъвършенства в избраната област от медицината -това е най-важното, което всеки медик трябва да помни според доц. Аструков. Той оперира не само тумори, но също стеснения на хранопровода или пък за да отстрани последиците от химически изгаряния, например когато човекът е погълнал корозионно вещество.

Все повече пациенти с тумор на белите дробове идват при него. 90% от тях са пушачи, казва хирургът. Мъжете с рак на белите дробове са 4-5 пъти повече от жените. Човек може да живее и само с един бял дроб, обяснява специалистът, въпреки че този важен

орган не регенерира. В някои случаи можело да се оперират и двата, но трябва да се знае какъв е минимумът, който ще остане. При туморите трябва радикално да се отстрани белият дроб, а също и прилежащите лимфни възли. В тях понякога също имало ракови клетки - метастази.

В миналото най-често срещаните образувания не били чувствителни към химиотерапията. Сега вече имало лекарства, които влияели добре при рак на белия дроб. Понякога провеждаме няколко курса химиотерапия

предоперативно, отстраняваме тумора и продължаваме с лекарствата, обяснява доц. Аструков. По-рано средната възраст на пациентите била 50-60 г, а сега имало и под 40 г.

Някои лекари предпочитали да съобщят тежката диагноза в прав текст, но не всеки можел да понесе такъв подход. Обикновено обяснявам повече на близките какви са реалните ни очаквания, на болния гледам да вдъхна кураж и желание за борба, обяснява хирургът. Това помагало, защото активното участие на пациента било изключително необходимо. Всеки опитен хирург трябва да държи под контрол ситуацията по време на операция, пояснява той. Лекарят трябва да е и физически издръжлив, защото интервенцията понякога продължавала 5-6 часа. За възстановяването много важна е и волята за живот на самия болен, казва доц. Аструков.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница