02 февруари 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата24.10.2018
Размер314 Kb.
#96681
  1   2   3   4
02 февруари 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Камара ще проверява за опасни лекари
Проф. Генчо Начев предлага нова структура, която да отнема правата на некомпетентни медици
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Лекарска камара ще контролира опасните доктори. Тя ще обучава медиците, но и ще отнема правата на тези, които петнят професията и убиват пациенти.

Идеята е на проф. Генчо Начев, директор на столичната университетска болница „Св. Екатерина". Той вече я е обсъждал с депутати от ГЕРБ и с ръководството на Българския лекарски съюз (БЛС). Всички те са дали зелена светлина на проекта.

За камара на докторите у нас се говори поне от 15 г., а в страните от Западна Европа такива организации работят от десетилетия.

Основна задача на бъдещата структура ще е да следи дали лекарите са в час. Ако един хирург има едва 15 операции за 3 години, той става за опасен за пациента. Такъв специалист няма да получи сертификат и вече няма да може да върти скалпела. Камарата ще осигурява специалисти при експертизи на заплетени случаи.

След дискусия ще се реши дали БЛС ще се влее в камарата или тя ще е напълно независима и самостоятелна.


Нужен е нов контрол над лекарите
С шефа на столичната университетска болница „Св. Екатерина" проф. ГЕНЧО

НАЧЕВ разговаря ДИАНА ТЕНЧЕВА

- Проф. Начев, с какво толкова се занимава лекарският съюз, че няма потенциал да контролира безобразията в системата, нито пък прави нещо за по-добра квалификация на лекарите, които допускат грешки?

- Правомощията на Българския лекарски съюз (БЛС) се определят от Закона за съсловните организации и донякъде от Закона за здравното осигуряване. Доколкото основната задача на БЛС при изготвянето на рамковия договор беше да договаря цени и обеми на медицинските грижи, аз мисля, че в последно време тази негова функция е принизена. Първо - защото към Министерството на финансите се създаде комисия, която се зае с ценоообразуването. Т.е. лекарският съюз не може да договаря цени, или ако , го прави, извършва промяна в общата макрорамка. Второ обемите също се налагат от здравната каса и ако те се завишат, това неминуемо се i отразява на цените. По тези , причини в момента на БЛС , му е отнета почти всяка инициатива в преговорите с касата.

- Тогава реално каква е дейността му?

- Предимно синдикална, което не е лошо и не е малко.Има доста неща, които могат да се свършат и в тази област. БЛС се опитва от дълго време да организира продължителното медицинско образование, но не успява. Да подчертаем и че то се осъществява от академичната общност сред медиците. Докато в лекарския съюз са

служители, които не могат да извършват подобна дейност. Те могат само да организират процеса на надграждащо обучение. Освен това академичната общност е свикнала сама да ръководи действията си, а не някой да печели от капацитета й и да консумира позитивите.

- Искате да кажете, че примерно един съвет на ректорите на медицинските университети много по-лесно би се справил с продължителното обучение, отколкото БЛС?

- Да, точно така. И още един пример: в закона за бюджета на касата пише, че Министерският съвет по всяко време може да промени обемите и цените на клиничните пътеки в зависимост от моментното му изпълнение. Т. е. БЛС има доста ограничения в правомощията си дори в своята основна задача -да договаря платеното от касата лечение. Вижте, за да тръгнат нещата в здравеопазването, са необходими две основни неща. Първо -продължителното медицинско образование да се ръководи от програма, която да е съобразена от европейските норми. Именно тя да определя броя часове, които трябва да се вземат, начина на поднасяне на знанията, контрол дали са овладени, и лицензиране - доколко докторите са възприели предадения материал. Само така българските лекари ще бъдат в крак със съвременната наука. Втората мярка, която ще подобри лечението на българите, е контролът върху медицинските грижи. Ето, това не може да се извършва от лекарския съюз! Затова трябва да има една независима институция, която да обединява академичните, и това е т.нар. лекарска камара. Тя може да поеме всички описани дотук задължения. И навсякъде в Европа я има - например в Германия, Австрия, франция... като съществува под различни форми. В някои държави лекарските камари са напълно независими, а в други са свързани донякъде с лекарските съюзи. Каква да е формата у нас, трябва да се уточни допълнително.

- И все пак какви са основните варианти за такава лекарска камара?

- Първият е БЛС да стане лекарска камара - т.е. тя да ръководи съюза. Вторият вариант е да бъде напълно независима и отделна институция, която ще определя задълженията, посочващи кой може да упражнява докторската професия.

А дали лекарският съюз да остане и с какво да се занимава, трябва да се дебатира и уточни. Промяната на досегашния модел ще наложи промени в Закона за съсловните организации.

- Какви точно ще са функциите на тази камара?

- Най-важното е, че тя ще може да определя и ползва

най-добрите специалисти в отделните области на медицината. И то, които имат добро име в обществото. Не става дума единствено за професионалните им качества, но и да се знае, че не се поддават на натиск и корупция. Именно тези хора, предложени от съответните научни дружества, ще съставят банката от мозъци, която ще изготвя важната програма за продължителното медицинско обучение. Ще тестват, изпитват и акредитират преминалите го доктори. Пак от тази банка кадри ще се използват експерти за оценка на дейността в здравеопазването, т. е. те като капацитети ще извършват контрола на медицинските грижи. Или казано по друг начин - лекарската камара ще следи дали се спазват правилата за добра медицинска практика. Всяка година тя ще прави анализ на дейността в различните специалности, какви са резултати за смъртност и усложнения, колко са рехоспитализираните пациенти (т.е. колко са излекувани напълно и колко са върнати обратно в болница) и в зависимост от резултатите камарата ще казва: „В тази болница има проблем и той трябва да се отстрани".

- С какво ще е различна системата за контрол?

- Ще ви дам пример с някогашните еснафи. Да вземем работилите в миналото обущари. Някой от тях произвежда некачествена продукция и понеже я продава по-евтино, подбива труда на останалите. Събира се колегията - майсторите, и му да-

ват шанс. Ако в рамките на 3 месеца подобри работата си, няма проблем, ще продължи да си изкарва хляба по този начин. Ако не - еснафът го изхвърля. Това означава, че няма да има нужната тапия, за да упражнява занаята си и трябва да започне отначало. От ратай. Ще ви дам и още един пример. В момента в Косово няма чейнджбюра. Смяната на валута се извършва на тротоара от някакви хора. За 4 г. в Косово има само трима измамени клиенти и трима убити. Т. е. тези, които са извършили измамата, са били наказани от съсловието.

- Е, не очакваме да се стреля по лекари!

- Говоря за онзи занаят. Там явно няма порицание, а направо се отрязва главата... Но по този начин хората нямат никакви оплаквания от обмяната на валута, и то извършвана на улицата! Разбира се, ние няма да стигаме до изстъпления като червените кхмери и няма да убиваме доктори. Но всъщност чрез камарата контролът ще се затегне и ако някой греши, ще му се отнемат правата за 3,6 или повече месеца, докато се научи и започне да работи качествено. Може да се стигне и до отнемане на лекарски права завинаги... Всичко това е по-добре и за съсловието. А когато има контрол, нито пресата, нито гражданското общество ще повдигат въпроса „правят ли грешки лекарите или не".

- В момента съсловната организация и етичните й комисии разбират за някои смъртни случаи от медиите.

- Това не е нормално. Да, и в бъдеще ще има случаи, за които пак ще се разбира само от медиите. Но ще са по-малко. Вижте, с вдигането на подобен шум всъщност не се помага на здравеопазването. Защото не се предприемат никакви мерки. Най-много да се „отреже главата" на

един лекар. Но не това е целта, а да се повиши качеството на дейността на съсловието.

- Кой има изгода да няма така действаща камара?

- Всички, които не искат да се усъвършенстват в специалността си и за които сегашното статукво е изгодно. Отпор дават и тези, които искат да работят в болницата до 13 ч, да отидат да спят вкъщи от 14 до 16 ч, а след това да влязат в частния си кабинет. Там да изкарат 100 лв. от прегледи и да ги изпият вечерта. А на другата сутрин пак да влязат в цикъла. На камарата ще се противопоставят и колегите, които са против въвеждането на правила в лекарския живот. За съжаление често такива хора се добират до важни ръководни длъжности. И в нашата сфера също...

- Как мислите, че БЛС ще погледне на идеята ви за камара?

- В съюза има много умни хора и те биха подкрепили инициативата. Разбира се, подобна промяна първо трябва да мине през парламентарната Комисия по здравеопазване. А нейните членове са много разумни и благоразположени хора, да не говорим, че в лични разговори вече сме обсъждали темата и те са „за" идеята.

- Какви други плюсове ще има за системата и пациентите с топексперти на върха на съсловието?

- Какъв одит например може да се извърши без тях?! Ами, никакъв! Не става дума да се търси този или онзи капацитет, защото ти е приятел. Не. Банката от висококвалифирани кадри ще посочва компетентните и некорумпирани лекари, които да дадат становище по съответния заплетен медицински казус. А на такива хора няма да може да им се въздейства, даже и някой от властта да каже: „Абе, този доктор го покрийте".

- Защо да не може да им се вменяват заключения?

- Няма как да става, защото те ще са независими и търсени професионалисти, които е невъзможно да натиснеш. С такива хора камарата ще стане изключителен консултативен орган. А ако примерно здравният министър има нужда от експертно становище по важна програма, той ще може да му предостави професионално мнение.

- В момента роднини на починали родилки чакат повече от 2-3 г. за извършване на петорна експертиза. Камарата ще е ли в състояние да предоставя нужните кадри за нея?

- Абсолютно. Това е задачата и целта. Сега хората се сблъскват с проблема, защото от директора на болницата се иска да осигури нужния брой специалисти. Съответно те не искат и се стига до описаното положение. И не на последно място - много важен момент в работата на камарата ще е ресертификацията.

пример.

- Ти си взел специалност, хирург си, не на третата година от стажа от камарата се извьршва ресертиерикация. Ако за този период имаш примерно 15 операции, ти не



си никакъв хирург. Знаете ли, че за сърдечна хирургия минимумът е 200 операции годишно. Изискването го има записано в медицинския стандарт и днес, но никой не

го следи. А щом камарата започне дейност, това изрядно ще се контролира.

- И накрая позовавайки се на разговори с колеги, колко от тях одобряват идеята за камара?

- Зависи от събеседниците. Ако вземем 100 лекари, делегати на събора на БЛС, то . повече от 50% ще бъдат против. А ако произволно се питат колеги, които нямат нищо : общо със събора, минимум 70% ще са „за" камарата.


Роден на 9 ноември 1951 г. в Казанлък.

Завършва медицина в София през 1975 г. с отличен успех.

Придобива научна степен „професор" през 1998 г.

Бил е директор, зам.-директор и член на управителния съвет на здравната каса.

От 2006 г. до днес е директор на болница „Св. Екатерина".

А от 2000 г. е национален консултант по кардиохирургия.




Властта крои шапка на здравната ДАНС
Депутатите от ГЕРБ са обсъдили няколко варианта под чия шапка да мине Изпълнителната агенция „Медицински одит", по-позната като медицинската ДАНС. Разискването се провело във вторник на заседанието на парламентарната им група, научи „Труд".

До предлаганите промени се стигна, след като одиторът бе хванат в куп нарушения по сигнали за манипулиране на проверки и невярно вписване на данни в експертни становища.

Един от вариантите, обсъден от ГЕРБ, е агенцията да се отдели от структурата на Министерството на здравеопазването и да мине на подчинение на правителството. Това иска шефката на здравната комисия Десислава Атанасова. Друг вариант е да стане напълно независим орган като Комисията за финансов надзор. Съответно директорът на одита да се избира от парламента. Част от ГЕРБ-ерите обаче смятали, че здравният министър е най-запознат със ставащото в системата, затова при всички случаи трябва да се отчете мнението му при определянето на съдбата на агенцията.

От вчера за един месец и. д. шеф на медицинската ДАНС е д-р Георги Костов. След 30 дни стартира конкурс за титуляр.




Електронни рецепти от юли 2013 г.
ДИАНА ТЕНЧЕВА

До юли идната година трябва да е изработена информационната система, която ще въведе електронно здравеопазване в България. Това става ясно от публикуван от здравното министерство търг на сайта на Агенцията за обществени поръчки във вторник вечерта. Стойността е 9,7 млн. лв., които България вече има по оперативната програма „Човешки ресурси".

Получените оферти ще се отворят на 13 март т. г. и след това почва да тече 16-месечен срок, в който избраният изпълнител ще трябва да изгради информационната система.

Най-важната придобивка за пациента ще е електронното му досие. То ще дава информация за здравното състояние на съответния човек и за извършените терапии в реално време. Това означава, че в момента на излизането на резултатите от изследване или операция, те ще попадат в е-картон и пациентът ще може да ги провери веднага. Чрез софтуера ще става възможно и изписването на е-рецепти.

Новият софтуер ще е свързан с този на здравната каса, с настоящите и бъдещите регистри - например за ин витро процедурите, инвазивната кардиология, ражданията, за ТЕЛК, НЕЛК.

Пациентът сам ще решава кой лекар какъв достъп да има до данните му. Ще може да се заложи примерно да се вижда каква е кръвната му група, но не и ако е заразен с ХИВ вируса.

Друга опция е всеки българин да разбира кой е влизал в досието му, както е например в сайтовете за запознанства.


България е лидер по лоша профилактика на сърцето

Смъртността от инфаркти намалява бавно
Аида ОВАНЕС

Напоследък българинът не е първи по сърдечносъдова смъртност в света и в Европа, каза вчера д-р Кирил Карамфилов, кардиолог от специализираната болница за активно лечение на сърдечносъдови заболявания "Св. Екатерина". По думите му страната ни не е на първите две места по този показател, но е сред водещите вследствие на лош начин на живот, на хранене, ниска здравна култура. "Лекарят е последният човек, който се консултира с хората, когато имат проблеми. Те предпочитат да си говорят с аптекари, с близки, познати и с всякакви други хора, но не и да стигат до нас. Така че определено сме над средното ниво по остри коронарни синдроми за Европа, но не сме и на първите две места", казва д-р Карамфилов.

По данни на Националния център за здравна информация и анализи инфарктите у нас са с 326 по-малко през третото тримесечие на 2011 г. в сравнение с второто и с 583 по-малко от същия период на 2010 г. Намалява и болничната смъртност - от общо 966 пациенти, приети в болница заради инфаркт през третото тримесечие на 2011 г., 186 са починали. За същия период на предходната година числата са съответно 1154:278, показа репортерско проучване на ДУМА. Спадът в болничната смъртност се дължи на увеличения брой процедури по инвазивна кардиология, смятат специалисти. Например за 9-те месеца на 2011 г. са направени 3513 такива процедури срещу 2927 за същия период на 2010 г.

В момента в страната има 35 ангиографски лаборатории - не са малко, не са и много, но са неравномерно разпределени, коментира за ДУМА доц. д-р Иво Петров, началник на клиниката по кардиология в болница "Токуда". Той бе избран за следващ председател на Дружеството по кардиология в България. В регионите, в които болниците разполагат с инвазивна кардиология, болничната смъртност от инфаркти е около 5%, докато преди това е била между 15 и 20%. Цели региони като Смолян, Видин, Хасково, Добрич са лишени от такива лечебни заведения, казва доц. Петров. Според него профилактиката, която кардиолозите и общо-практикуващите лекари "пропагандират", също е започнала постепенно да допринася подобряване на нещата. - България участва в европейската програма "Стент за живот", една от целите на която е да се повиши информираността на гражданите за симптомите на острия миокарден инфаркт, както и 70% от тези пациенти да получават съвременно лечение с методите на инвазивната кардиология.




Търговци в бели престилки
Румяна Милева

Чичкопаричковци. Такива са лекарите, превърнали белия храм в търговия. В желанието си да заработят повече левчета те стоят разкрачени между две, а понякога и три лечебни заведения. В суматохата между различните кабинети и операционни естествено се уморяват. И правят грешки, които за жалост понякога са фатални. Медиите ни демонизираха, коментират все по-често лекарите. За жалост обаче крушката си има опашка. И тя се казва "загубено доверие". Много пациенти вече не вярват на белите престилки. Не вярват, че докторът отсреща ще направи всичко за тяхното оздравяване, без да получи отплата във финикийски знаци. Впрочем и допълнително заплащане не гарантира съвестна работа. Такъв е случаят с 23-годишната Дарина Красимирова от Варна, издъхнала след съвсем банална операция на сливиците. При това броила за нея 200 лв. за избор на екип, макар че интервенцията се покрива от здравната каса. Тя била сигурна в добрите професионални качества на д-р Димитър Габровски - хирург с добро име в гилдията. Въпросният лекар е на трудов договор в многопрофилната болница "Св. Анна". Незнайно защо обаче оперирал Дарина в частната "Клиник Сити". По принцип законът не му пречи да работи на второ място на граждански договор. При едно условие - извън официалното му работно време. Проверката на здравната инспекция обаче показа, че д-р Габровски е оперирал младата жена в 14 ч, а не в 16 ч, както е посочил пред следствените органи. Защо е удължил времето с 2 часа? Защото във времето, когато е оперирал в частната клиника, е трябвало да обгрижва пациентите си от "Света Анна". И ако не беше се случило злощастието, нямаше и да се разбере за лупинга. И веднага идва въпросът - единствено ли е това отклонение, или е система. И колко лекари лъжат работодателите и най-важното - пациентите си?!

Никой човек не е застрахован от грешки или лошо стечение на обстоятелствата. Лекарите също са хора. Хипократовата клетва ги задължава да бъдат почтени. Тези, които са мечтали за комфорт и солидни приходи, да бяха станали банкови чиновници. Защото заради шепа хилядарковци, които газят правилата, страда името на цялата гилдия. Обществото е длъжник на по-голямата част от съсловието. На тези лекари, които не спят, ако техен пациент е в критично състояние. Които правят сложни операции, давайки всичко от себе си заедно с целия екип. Които често закъсняват да се приберат вкъщи навреме, за да обгрижват пациентите си. Които падат и умират от инфаркт след тежко дежурство.

Шефът на лекарския съюз Д-р Цветан Райчинов обеща от май да тръгне онлайн система за пропуски в клиниките. Целта е не да ловим вещици, а да показваме системните грешки, за да не мултиплицират, уточни лидерът на докторите. Добра идея, която отдавна е практика в цивилизования свят. Въпросът е дали звената, които се борят за рейтинг, ще си признават грешките с ръка на сърцето в името на пациентите. За това е нужно чест и морал. А морала със свещ да го търсиш.

Вероятно затова всяка четвърта българка мечтае да роди детето си в чужбина. Това е тъжната констатация от онлайн анкета на сп. "9 месеца". И знаете ли какво искат всички тези уплашени бъдещи майки? Не луксозна обстановка и дори не последен вик на медицинската техника. Искат добро отношение. Човешко!

Защото случва се пациент, който е приет в болница в насипно състояние, да почине въпреки геройството на лекарите. Но да умират хора от леки хирургически интервенции заради недоглеждане, немарливост или Бог знае какво е непростимо!




Френският бюст на Ваня се спука, и Денка маха своя

Гръмна пазвата на “Пълна промяна”
Пепеляшката вече е с немски подплънки, май не са от опасните
Пазвата на "Пълна промяна" гръмна. Една от участничките в шоуто за Пепеляшки по Нова ТВ - Ваня Иванова, се разходи до ада и обратно. Френските й импланти на "Поли имплант протез" (PIP) се спукаха. За щастие Ванчето вече е добре - благодарение на усилията на д-р Николай Георгиев, който е подменил бюста й напълно безплатно миналата седмица. Сега Ваня е с немски силикон. И пак куриоз - новите й импланти са произведени в германския град Дибург от компанията "Polytech Health and Aesthetics". За техните протези "Силимед" преди дни изтече информация, че са токсични и предизвикват рак.

Дузина Пепеляшки от "Пълна промяна" носят бомби в деколтето си, писа в началото на януари "Стандарт". Причината - събудиха се като красавици с имплантите на вече печално известната PIP. Още в началото на годината лекарите от цял свят препоръчаха силиконът да се смени, защото е некачествен и като нищо ще гръмне. Наскоро бе арестуван и шефът на PIP Жан-Клод Мас.

"Стандарт" се оказа лош пророк за Ваня Иванова. Малко след като писахме за нея, Пепеляшката напипала бучка в гърдата си. Когато отишла на консултация при д-р Николай Георгиев, който е и е поставил френския силикон, се оказало, че имплантът й е спукан. Лекарят, който е съпруг на певицата Елвира Георгиева, сменил протезите на Ваня безплатно. Иванова дала пари само за новите импланти. Вече се чувства добре и дори ходи на работа. Пепеляшката е продавачка в магазина за дрехи на бившата жълта депутатка Юлияна Дончева.

Междувременно друга участничка в "Пълна промяна" - Денка, също е решила да смени френския си силикон, преди да гръмне. Пепеляшката ще се оперира в средата на февруари, разбра "Стандарт".




Щом съм здрава, не мисля за съд
- Здравей, Ваня, надявам се операцията ти да е минала добре. Как се чувстваш?

- За мен най-важното е, че съм здрава. И че всичко се случи навреме. Важното е, че всичко вече е зад гърба ми. Обаче искам да предупредя всички момичета, които, без да мислят, си слагат импланти, че е доста опасно. Трябва да се проверяват сертификатите, да се ходи редовно на прегледи.

- Ти би ли участвала пак във формат като "Пълна промяна"?

- Нямам причини да бъда недоволна от д-р Георгиев, който ми сложи силикона в предаването. Много е свестен. Каквото съм искала, съм го постигнала, сега е важно само да съм здрава.

- Имаш ли някакви претенции към Нова ТВ или продуцента на шоуто Маги Халваджиян?

- Наистина не съм мислила. Пак ви казвам, важното е да съм здрава. Бях малко притеснена, че сега новите ми импланти са от същия завод, за който се говори, че произвежда токсичен силикон. Но моите са друга марка, лекарите казват, че са от най-добрите и качествените.



Милена Минчева


Сменят ги на промоция

Клиниките се надпреварват за пациенти със силикон менте
След скандала с некачествения френски силикон родните клиники по пластична хирургия започнаха да се състезават коя ще даде по-примамлива оферта за подмяна на импланти. В "Токуда" премахването на подплънките с опасен гел излиза 1400 лв., обясни за "Стандарт" шефът на клиниката по пластична хирургия доц. д-р Димитър Евстатиев. Това е 2,5 пъти по-евтино отколкото поставянето на протезите за впечатляващ бюст. Ако жената реши да си сложи нови импланти, двойната операция ще й струва между 3500 и 4000 лв., уточни специалистът. И добави, че през февруари ще консултират пациентки безплатно всеки вторник от 9 ч.

800 евро ще платят дамите с PIP импланти, ако решат да се отърват от проблемния силикон в пловдивската клиника "Медлайн", обясни д-р Ангел Енчев. И уточни, че цената включва само консумативите по операцията и престоя в клиниката. Тези, които искат да си поставят нови подплънки, ще платят само 2000 евро, т.е. два пъти по-малко от обичайната операция, каза още д-р Енчев. "Няма да вземем и стотинка от пациентка, решила да се отърве от PIP имплантите", заяви пък д-р Николай Георгиев, който ръководи медицински център за пластична хирургия. И изтъкна, че новият силикон ще струва на родните конкурентки на Памела Андерсън 1850 евро. "Само за тази седмица са се записали 5 пациентки", уточни д-р Георгиев.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница