02 март 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/6
Дата24.01.2017
Размер0.91 Mb.
#13451
  1   2   3   4   5   6
02 март 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравният министър засекрети поевтиняването на лекарствата
Шумно рекламираните отстъпки от цените на медикаментите няма да бъдат обявени публично, за да не се разчуе в чужбина
Янина Здравкова

Серията от показни акции и изявления на премиера Бойко Борисов и здравния министър Стефан Константинов как цените на лекарствата ще паднат с до 50% претърпя неочакван обрат. Оказа се, че широко рекламираните отстъпки, които двамата започнаха лично да договарят с производителите и вносителите на медикаменти в сряда вечерта, ще останат в тайна. Мистерия ще остане и колко плащат за лекарства здравната каса и болниците. Всичко това се случва, след като преди седмица Борисов уволни зам. здравния министър Гергана Павлова, защото не обяснила как се формират цените на медикаментите и защо български препарати са по-евтини в чужбина, а министър Стефан Константинов тържествено обеща прозрачност.
Константинов се похвали вчера, че след приключването на преговорите с фармацевтичните компании за повечето лекарства, поети от здравната каса, намалението ще е с около 10%, а за отделни медикаменти - дори с 50%. Това трябва да е факт след две седмици. Кои медикаменти и с колко са поевтинели, обаче няма да бъде оповестено. "На въпроса коя компания и за кое лекарство колко отстъпки ще даде, в момента отговор няма, а и вероятно в бъдеще официално аз и да ме поканите в студиото, няма да ви го кажа, защото те изключително държат това да е тяхна търговска политика", каза той пред БНТ вчера. Министърът разясни, че причината е, че фирмите не искали да се разбира в другите държави какви отстъпки правят. Така излиза, че никой не може да бъде сигурен има ли изобщо отстъпки и в какъв размер.

От министерство на здравеопазването (МЗ) поясниха пред "Сега", че компаниите не искали намаленията да се публикуват официално, за да не се види в чужбина на какви цени продават на НЗОК. Причината е, че както България сравнява цените в други членки от ЕС, така и те сравняват с нас. Според министерството, ако се появи и официалната отстъпка, чуждите фондове можело да я сметнат за официална цена и да намалят стойностите и при тях. Така производителите ще се принудят лавинообразно да свалят цени в цяла Европа. Според МЗ никъде в ЕС отстъпките за обществените фондове не били публични.

Експерти обаче твърдят, че това изобщо не е така. Френската лекарствена комисия, която регулира цените, публикува и отстъпките за фондовете. В Гърция и Испания, например, правителствата също са договорили за всички лекарства обща отстъпка. Тя е отразена в позитивните списъци на тези страни, но изрично е написано, че не бива да се ползва за рефериране в други държави.

Вчера министърът най-накрая призна и че преминаването на онколекарствата към здравната каса, за което той лично настоя, е излязло доста солено. През 2010 г. МЗ купуваше хормонални препарати за рак и медикаментите за редки болести с търгове и постигаше намаления. Миналата година касата ги плащаше по пределните цени в позитивния списък, които са по-високи. "Аз буквално преди седмица научих финалните цени, какво е продадено и какво е купено всъщност от касата през 2011 г. и на какви цени. Виждайки го това нещо, моментално реагирам. Това нещо, разбира се, че е могло да стане по-рано, но така или иначе сигнали, подобни, не идваха", заяви Константинов. Той прехвърли цялата вина към уволнената Гергана Павлова, която не го уведомила за разликите в цените и че трябва да се направи нещо, за да не плаща касата толкова много.

"Сега" поиска вчера от МЗ също да научи "финалните цени", т.е. колко повече е платила касата в сравнение с МЗ за едни и същи лекарства. От министерството първоначално отговориха, че "не може", а след това обясниха, че в момента се правел анализ и данни ще има другата седмица. Според официалните данни от заседанията на надзора на здравната каса обаче м.г. на два пъти са отпускани допълнително средства за лекарства заради преразхода. Общо допълнително са дадени 39 млн. лв., при положение че за онколекарства и за препарати за редки болести първоначално бяха определени 41 млн. лв., колкото и е платило МЗ през 2010 г. Това значи, че вероятно тези медикаменти са излезли близо 100% по-скъпо.

През м.г. останалата част от онколекарствата - тези за химиотерапия, бяха прехвърлени от МЗ към болниците. Те също правят търгове, но за по-малки доставки и общото подозрение е, че и при тях едни и същи медикаменти са излезли по-скъпо. От министерството още не дават данни колко е платено на лечебните заведения за тези медикаменти и каква е разликата спрямо преди, но обещават и това да стане ясно другата седмица.


Стефан Константинов:

Аз буквално преди седмица научих финалните цени, какво е продадено и какво в купено всъщност от касата през 2011 г. и на какви цени. Виждайки това, моментално реагирам. Това нещо, разбира се, че е могло да стане по-рано, но така или иначе сигнали, подобни, не идваха...”




Трансплантациите в Правителствената болница са незаконни

Разрешителното на лечебното заведение може да бъде отнето
Янина Здравкова

След 2 години сигнали от пациенти и няколко проверки най-накрая одит на официална институция откри, че трансплантациите в Правителствената болница се правят в разрез със закона. Агенцията по трансплантациите предлага на здравното министерство този вид операции да бъдат спрени, докато клинична база "Лозенец" не изпълни изискванията на нормативната уредба. Резултатите от тази проверка на ИАТ са особено скандални, тъй като болницата, която прави най-много трансплантации у нас, е била проверявана многократно, но нарушенията или не са били откривани, или са били неглижирани.

При проверката си Агенцията по трансплантации е установила, че Правителствената болница не покрива критериите нито за бъбречни, нито за сърдечни и белодробни, нито за чернодробни трансплантации, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. ИАТ иска те да бъдат спрени. За присаждане на сърце и бял дроб болницата няма нужния брой специалисти по инвазивна кардиология, описан в медицинския стандарт по трансплантология. Стандартът е задължителен. Не отговаря на стандарта и малкият брой бъбречни операции, които се правят в Правителствената, което не позволява на екипите там да имат достатъчно опит да правят и бъбречни трансплантации, са установили още от агенцията. Чернодробните трансплантации при деца пък трябва да бъдат спрени, докато не се направят национална програма и стандарт за тази дейност.

От здравното министерство обещаха повече подробности другата седмица, когато директорът на ИАТ Силви Кирилов се върне от чужбина. От там, обаче уточниха, че разрешението за трансплантации в болница "Лозенец" засега не е отнето, тъй като е постъпило писмо от лечебното заведение, което оспорва някои от констатациите в доклада от проверката. "Предстои писмото да се разгледа, а окончателното решение на ИАТ ще бъде взето най-вероятно до края на следващата седмица", твърдят от министерството.

Проверката на агенцията беше по повод жалбите на родителите на 5 деца, пострадали след чернодробни трансплантации в "Лозенец". 4 от тях са починали след операциите, а петото е спасено след повторна трансплантация в Англия. Писмата на тези родители се мотаят по институциите от 2010 г. Първоначално сигналът беше проверен от Агенцията по трансплантации, но по времето, когато директор там беше Теодора Джалева, работила преди това като анестезиолог в екипа на директора и основен оператор при трансплантации в Правителствената Любомир Спасов. Нарушения не бяха открити, но заради конфликта на интереси пациентите поискаха нова проверка. Тя беше направена от агенция "Медицински одит" и също посочи, че нарушения няма, а децата са починали, тъй като били с много увредено от болестите им и чакането на орган здраве. Неофициално обаче тогава стана ясно, че има устна уговорка между здравното министерство и Правителствената трансплантациите на деца да спрат.

През 2010 г. "Медицински одит", по заръка на тогавашния министър Анна-Мария Борисова направи и цялостна проверка на трансплантационната дейност у нас. Бяха открити нарушения, най-вече в Правителствената. Болницата не разполага с необходимите специалисти за извършване на бъбречни и сърдечни трансплантации, няма вътрешни правила за дейността при присаждане на органи и задължителните структури по чернодробна и нефрологична хирургия, което е нарушение на медицинския стандарт по трансплантология, бяха констатациите преди 2 години. За тях беше наложена глоба от 2000 лв., а впоследствие от медицинския одит твърдяха, че "Лозенец" е отстранила откритите пропуски.


ЖАЛБИ

Родителите на 5-те деца подадоха жалби и в прокуратурата, а Центърът за защита на правата в здравеопазването сезира и главния прокурор. Вчера от градската прокуратура обясниха пред "Сега", че са образувани три преписки по сигнали на граждани. Разследването по тях е за причиняване на смърт по непредпазливост и неизпълнение на служебните задължения и се води от СДВР. Проверките по тези сигнали продължават, обясниха от обвинението. Отделно от тях има подаден сигнал и до Върховната касационна прокуратура.

През м.г. пациенти заведоха и дела за неуспешни бъбречни трансплантации. В едната жалба се твърди, че млад човек е починал след операцията заради вътреболнична инфекция, а в другата - че момиче е загубило дарения от баща си орган заради лекарски пропуск в операцията, който е довел до сепсис и се е наложило органът да бъде изваден. В жалбите си до съда пострадалите твърдят, че директорът Любомир Спасов няма задължителната специалност по урология, а прави бъбречни трансплантации.
ДЕЙНОСТ

От 2005 г. до август 2010 г. в Правителствената са направени общо 67 трансплантации. 15 от пациентите, или 22%, са починали. Най-много са чернодробните трансплантации - 37, а починалите при тях са 11. Бъбрек е присаден на 28 души, 2-ма от които са починали. В болницата има и две сърдечни трансплантации, като и двамата пациенти са мъртви.
Снимка на три колони - По неофициална договорка Правителствената болница беше спряла чернодробните трансплантации на деца до края на м.г., когато 13-годишният Таньо получи част от черния дроб на баща си. Церемонията по изписването беше невиждана, тъй като за пръв път премиер присъства на нея.


Нагъл, по-нагъл, бонусополучател
Материалното стимулиране в ремутризираща се България е гаранция за партийно дълголетие. И всеобща бедност
Петьо Цеков

По-периодичен скандал у нас няма. В българския ремутризиращ се свят има вечни ценности и "да краднеш от държавата", пардон: "да си дадеш бонус за заслужен труд", е един от тях.

За N-ти път т.нар. "държава", този път в лицето на deus ex machina Бойко Борисов, "обяви война" на бонусополучателите. "Безкомпромисно", "категорично", "ултимативно"! Да върнат благинките или да ги дарят в сметката за болните деца. Джихад срещу бонусите, който може да завърши с масови уволнения!

Това е маршируваща наглост!

Когато ръкопляскате на бойковата решителност, имайте предвид, че същата тази "държава" създава условия за кражбата през бонусите. Тази кражба, разбира се, е темелна, тя е в основата на съществуването на политическата класа у нас. Тя не е запазена марка на ГЕРБ.

Причината е проста. Масите вече не следват идеите (а може би и преди не правеха това), и за да съществуват, посттоталитарните политически партии трябваше да намерят друг начин да приобщят към себе си хора. Има един универсален начин и това са парите. Ако си близо до сърцето им - приобщават те, като те набутат в борд, като те зачислят към някоя агенция или друга "хранилка". Ако искат просто да попълнят състава - печелят те, като ти вдигат заплатата със 7% или ти сипват малко в паничка в края на годината. Така е при Бойко, така беше и преди него, и няма никакъв изглед нещата да се променят. Тук не става дума за работа.

Тук става дума за покупко-продажба на електорат

Примери - бол. Политическият кабинет на министерството на правосъдието например взема премии от Агенцията по вписванията - между 6 и 10 000 лв. за три месеца? Защо? С какво тези хора са заслужили тези пари? 5 зам.-министри и 1 министър папкат по равно от фонд "Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения". По 18 000 лв. всеки или над 100 000 лв. годишно. По закон в този фонд постъпват отчисления, милиони лева, но на този етап от него нищо не се харчи. Каква работа вършат тогава тези хора? Кое ядрено съоръжения са извели точно те от експлоатация, че да са заслужили такава висока оценка на труда си? Тези примери доказват, че е абсолютен мит твърдението: "Бонусите се дават за свършена работа". Каква работа, за Бога - тези хора не са положили никакъв труд! Нула!

А има структури, където ситуацията е още по-зле. Тези дотук не работят и получават пари, а има едни, дето са твърдо на загуба, забатачват де що могат, хабят нерви и пари на стотици фирми, глобяват ни от Брюксел заради тяхната некадърност и пак получават бонуси. Фонд "Земеделие" какво е? Печеливша държавна структура? Колко директори се смениха там заради корупция или некадърност? Някой да е върнал бонусите си? А някой да им ги е потърсил? Не! Пито-платено! С наши пари! Същата работа е това удивително същество Валентина Николова, озовала се незнайно по какви пътеки шеф на Агенцията по вписванията. И с предшественичката й. Работата на агенцията е под всякаква критика, но те си раздавали гигантски бонуси за "достоен труд". А здравеопазването да не би да е цъфнала и вързала сфера, че управителката на здравната каса Нели Нешева, и други като нея, да си брои ДМС? При толкова много приказки за пари как е възможно някакви хора да ми се тупат в гърдите, че работили "на полза роду" срещу мизерно възнаграждение. Че откога 7000 на месец е мизерно?

Нека съм ясен -не харесвам сиромахомилите.

Смятам, че Нели Нешева трябваше да получава 10 бона заплата, бившата шефка на Агенцията по вписванията, дето взе 73 000 лева бонуси, да получава 15 бона, Бойко да взима 20, а аз и вие - колкото може да носим. Щото сме прекрасни професионалисти. Хората не трябва да се подравняват по мизерията, а да се стремят към благоденствието. Но срещу всяка цена трябва да съществува труд, включително и в бюджетната сфера. Доходите - заплати и премии, трябва да са ясно разписани и да подлежат на видим контрол. А не да са настолна книга за точене на пари. Как може в публичната сфера да съществува администратор, който сам да определя възнаграждението си?!!! Как тези хора сами решават колко заслужават? Щото техният труд не се измерва с видима печалба, с метър, хронометър или брой тухли. Просто в касата им останали едни пари и те си ги разпределили... На тъмно, щото било лична информация как си делкат нашите пари. Такова безхаберно отношение към държавните пари няма и в Гвинея Бисау, повярвайте ми. Щом сляпата "държава" разрешава подобен цинизъм, то поне ясно да въведе правилото: "Бонусите във всяка агенция достигат до размера на събраното в касата".

Сега ясно ли е защо държавната администрация расте като гъба след дъжд и напук на всички щедри обещания за нейното съкращение? Обяснявате ли си защо младите в България вече не драпат към Запада или да са Бил Гейтс, а мечтаят да работят в държавна структура? И защо въпреки всички писъци, че чиновниците са зле заплатени и отвсякъде ощетени, никой не напуска? Цялата тази работа ужасно прилича на вица, дето един получавал 2 бона заплата, но ужасно завиждал на тези, дето вземат 200 лв., защото те си изкарвали и нещо отстрани, за разлика от него.

Та, с две думи - нали знаете какво ще стане днес? Днес Бойко Борисов ще звънне по телефона и ще установи, че по сметката в БНБ са събрани Х на брой лева, че болните деца са щедро дарени. И ще обясни Бойко, че ще провери дали наистина всички бонуси са събрани, а в понеделник по икендия може и да уволни някой зам.-министър. И с това 5-ото преследване на облажили се големци ще се спихне окончателно.

Това е положение. И най-дразнещо са не бонусите на всички тези министри, зам.-министри, секретари, членове на политически кабинети, областни управители... Дразнещо е наглото им хленчене от рода на: "Ние заслужаваме", "Носим отговорности", "Доходите ни са ниски"...

Ми, като искате да правите пари, регистрирайте си фирма и продавайте къщички за птички, що крадете от нас?


Принципи на самолечението
Не давайте медикаменти на деца по собствена преценка и не експериментирайте с терапии
В много ситуации, когато усетим, че нещо не е наред със здравето ни, предпочитаме да не търсим лекар. Лекуваме се сами, понякога без да сме сигурни, че вземаме точните мерки. A самолечението може да бъде и опасно, и да навреди вместо да помогне.
1. Никога не давайте по своя преценка лекарства на деца до 12 години. Лечението на детския организъм се различава от това на възрастния. Затова не предприемайте нищо, преди да се консултирате с педиатъра или личния им лекар.

2. Самолечението и на най-обикновената настинка може да навреди на бременните и кърмещите жени.

3. С напредване на възрастта дори проверените и вземани през годините лекарства могат да действат различно. Затова периодично посещавайте своя личен лекар - нека той прецени дали да продължи със същите медикаменти, или да ги промени. С възрастта процесите в организма променят своята скорост, т.е. променя се и скоростта на химичните реакции. Появяват се хронични заболявания и постоянните лекарства, които се използват за тяхното лечение, могат да не са съвместими със самостоятелно назначените медикаменти. Такива неочаквани за неспециалиста взаимодействия са възможни и с най-широко разпространените лекарства без рецепта, включително и аспирина.

4. Не давайте и не приемайте от съседи и познати съвети за приемането на едни или други лекарства. Това е твърде голяма отговорност.

5. Не се поддавайте на (само)внушение - в противен случай винаги ще си "откриете" някаква мнима болест.

6. Самолечението е допустимо само при леко неразположение, чиято причина ви е добре известна.

7. Ако имате някакво съмнение в правилността на диагнозата или обичайният проблем се проявява по друг по-особен начин, незабавно потърсете лекарска помощ.

8. Ако след 3 дни, въпреки предприетото от вас лечение, няма подобрение на състоянието и симптомите се задълбочават, време е да приключите със самолечението и да се обърнете към специалист.

9. Старайте се да приемате само един медикамент. Много от лекарствата си влияят взаимно по различен начин и понякога не са съвместими.

10. Винаги приемайте само тези лекарства, чието действие ви е добре известно. Не се "нахвърляйте" на новите средства, които се рекламират и все още не са проверени.

11. Не експериментирайте с лекарства от домашната аптечка, които не са изписани за вас.

12. Четете внимателно листовките към препаратите и строго спазвайте указаните препоръки. Не се притеснявайте да попитате фармацевта в аптеката как да приемате лекарството.

13. Но запомнете, че фармацевтът не може да променя изписаното от лекаря лекарство.

14. Периодично правете ревизия на лекарствата в домашната си аптечка. Изхвърлете тези с изтекъл срок на годност, а останалите съхранявайте на тъмно и сухо място.




Новите оферти за студентски труд зад океана през лятото – с по-високи възнаграждения
14 долара на час за бригада в САЩ

Най-добре се печели в ресторанти и хотели
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

Набирането на кандидати за студентска бригада в САЩ навлиза в пиковата си фаза, съобщи Борислав Милков, мениджър на програмата Work&travel във фирма "Интеграл". Отпуснатите наскоро допълнителни оферти дори предлагали по-високо възнаграждение - до 14 долара на час стартово при традиционно 7-9.

През целия март и април записването ще продължи. Поредната директна среща с американски работодатели ще бъде на 14 март, но от вчера започнаха и онлайн интервютата по skype.

Новите предложения са главно по Източното крайбрежие - в щатите Масачузетс, Мейн, Ню Джърси, Ню Йорк, Южна и Северна Ка-ролина. Повечето работни места са в хотели, ресторанти, магазини, като за владеещите по-добре английски възможностите са повече, каза Милков. Сервитьори, бармани, камериерки и пикола са с най-добри шансове за печалба, тъй като има и бакшиши. Четири- и петзведни хотели наемат нашенци като озеленители и парти персонал за сватби и различни тържества.

Яки момчета с много добър английски могат да стартират с 14 долара на час, ако се хванат да опъват тенти на открито за банкети, сватби, кръщенета, концерти. Всеки извънреден час работа над нормата от 40 часа седмично се плаща по 21 долара.

Увеличават се офертите и в националните паркове в централната и западната част на САЩ. Възнаграждението там е 8-9 долара на час, но предимството е, че настаняването е много евтино. Ангажиментите са пак обичайно в хотели и ресторанти, но там има по-малко студенти - както местни, така и чужди, и българите имат възможност да се потопят напълно в американската среда. Начинът на живот в тези райони позволява и пътуване до Лос Анджепис, Лае Вегас, Гранд Каньон, Сан Франциско.

Обикновено заминаващите за първи път предпочитат курортите и особено увеселителните паркове, твърди Румяна Сотирова, мениджър по програмата на "Юзит калърс".

Записването за Аляска вече е на приключване. Сезонът там започва по-рано и само по изключение излизали единични предложения. Интересът и тази година бил огромен, тъй като заплащането е по-високо, а тъй като няма къде да се харчи, перспективата за спестяване била по-сериозна.

Изискванията на Държавния департамент на САЩ към работодателите се увеличават, което повишава и качеството на офертите, коментира Антон Тончев от IBC.

И тази година очакваме да няма проблеми с визите, твърдят фирмите, работещи по Work&travel. Първите интервюта в консулството минали перфектно и над 250 души вече са взели важния документ. През 2011 г. 97% от явилите се студенти получили виза. Основание за отказ обикновено е слаб английски или просрочване на престоя в САЩ предишна година. Изискването е кандидатът за виза да е редовен студент в акредитиран български или чужд университет и английски език поне на средно ниво. За да се включи в програмата, студентът трябва да има около 3200 лв.

Сега възможностите за разсрочено плащане са големи. Студентските кредити с дълъг гратисен период също много улесняват младежите, твърдят фирмите, работещи по Work&travel.

Стартовата такса е около 500 долара, но с напредването на времето и изчерпването на офертите може да се получи оскъпяване с около 300-400 долара. Отделно се плаща такса SEVIS 35 долара, за визово интервю -140. Самолетният билет според дестинацията е между 500 и 800 евро. През май той излиза със 100-150 долара по-скъпо и тъй като се издава само срещу работна оферта, няма време за губене, обясняват посредниците.

Задължително е студентът да разполага с 450-500 долара за джобни, докато се придвижи до фирмата и започне работа. Печалбата от 4-месечна бригада с едно работно място е около 5-6 хил. долара. Това е достатъчно за покриване на разходите и обикновено стига за един туристически тур в САЩ. Втората-третата година обикновено младежите се хващали на 2-3 места и изкарвали до 8-12 хил. долара.

Повечето работодатели осигуряват квартира срещу 80-120 долара седмично. В най-лошия случай те помагат за настаняването. Цялата информация за условията за живот се дава предварително и е критерий за избор на работодател, каза Борислав Милков от „Интеграл".

По време на бригадата в САЩ студентите задължително плащат данъци. Когато се върнат обаче, тези разходи им се възстановяват. Няма ограничение за броя пътувания. Условието е единствено да си редовен студент между 18 и 28 г.

Тази година интересът е значително по-голям и предварителните записвания са с около 50% повече от миналата. Очаква се да заминат 8000-9000 души.

Без пари ще замине един студент сирак или израснал без родители в дом. Стипендията от „Интеграл" и спонсориращата организация Council on International Educational Exchange (CIEE) ще покрие цялото пътуване с опция дори за джобните.

Изискването е да учи редовно, да има добър успех от последната сесия, да владее английски на средно ниво. Късметлията ще бъде избран след тест и събеседване.


Обучение + стаж за градинари в Дания

Дават 12 евро на час за берач на ягоди от май

Дания дава шанс на млади българи, желаещи да стажуват в оранжерийното градинарство и едновременно с това да се обучават, съобщи Даниела Пирянкова, EURES съветник в Агенцията по заетостта.

Кандидатите трябва да са между 18 и 25 г. Задължително е доброто владеене на английски език.

Комбинираната форма на обучение и заетост е за 2 г., а възнаграждението е около 11 000 датски крони, което е 1400-1500 евро на месец.

Отделно работодателят поема и обучението в университета.

Има възможност и само за стаж без обучение.

Тази опция обаче е само за учещи или завършили селскостопански техникум, колеж или университет максимум преди 1 г.

Ангажиментът в този случай е от 6 до 18 месеца, като възнаграждението е аналогично • 1400-1500 евро.

И в двата случая работодателят не осигурява, но подпомага избора на жилище. Обикновено наемът е 200-250 евро на месец.

Кандидатите за традиционната бригада за прибиране на реколтата в Дания могат да се регистрират на специалния сайт: www.seasonalwork.dk. Практиката е работодателите директно да се свързват с избраните и в повечето случаи им изпращат направо предварителния трудов договор, обясни Пирянкова. В България в последните години брането на ягоди, грах и тикви в Дания доби голяма популярност, затова работодателите вече не идват да правят специални борси, както бе преди, а набират желаещи по интернет.

През май започва брането на ягоди, което продължава 1-2 месеца. Желаещи да изкарат повече пари имат възможност да останат директно за брането на тикви през есента.

Заплащането е на норма - 80-90 евро на килограм. При обичаен темп на работа човек може да си докара 10-12 евро на час, обясни Пирянкова, В началото на деня се провежда задължителен инструктаж за бране на качествена продукция. Ако наетият не спазва изискванията или не покрива нормата в продължение на 2 седмици, работодателят има право едностранно да прекрати договора.

Сезонните работници спят на палатки, които си носят от България. В много редки случаи местните осигуряват каравани или квартири. Срещу 2-8 евро на ден те предлагат перални, печки и други битови уреди.

Няма специално изискване за владеене на английски, но от това зависи по-бързото адаптиране към трудовите условия, затова се стремим поне на няколко души да има един с езикова подготовка, каза специалистката.
Сезонната работа в Англия вдига пенсията

6,1 паунда на час може да спечели българин, който се хване сезонно със селскостопанска работа във Великобритания, съобщи Антон Тончев, мениджър на IBC - един от операторите, оторизирани за издаване на работни разрешителни. От 2007 г. бригадите се организират по програма HOPS, която е само за наши и за румънци.

Ангажиментът е във ферми, като най-често се берат ягоди, къпини и малини. Другите възможности са за домати, краставици, аспержи и цветя. По закон работната седмица е 39 часа, но според заетостта понякога е по-малко, в други случаи - повече.

Бригадите са за 6 месеца, като между 2 пътувания задължително трябва да има пауза от 3 месеца. Удържат се социални и здравни осигуровки и отработеното време задължително се признава за стаж за пенсия. Заминава се целогодишно, като точният график се прави според заявките на фермите.

Програмата дава възможност и на студенти, и на работещи. С предимство са възпитаниците на Аграрния университет в Пловдив, тъй като той им признава бригадата за задължителната практика. Вузът съобразявал лекциите и им позволявал да пребивават 5 месеца във Великобритания.

Интересът сред възрастните е много голям особено сега покрай безработицата у нас, оформили са се твърди групи от селските региони, които пътуват вече 7-8 години, каза Тончев. При пълни 11 г. човек получава право на английска пенсия, но и иначе заработеното там вдига чувствително парите за старост.

Заявките обикновено са поравно за мъже и за жени, тъй като има подходяща работа и за двата пола.

Тази година англичаните предпочитат хора, които вече са работили за тях, и дори ги канят индивидуално, обясни Тончев. Преди съотношението между нови и стари работници било 50:50, сега обаче доказаните имали тотално предимство.

Най-важното качество за кандидатите е физическата издръжливост, категоричен е Антон Тончев. Във Великобритания селското стопанство било бизнес за милиони и се плащало добре, но всеки не можел да издържи. При брането на ягоди например човек е 7-8 часа клекнал или на колене, ако не се изпълнява нормата, още на втората седмица шефът те връща и гурбетът излиза скъпа екскурзия, обясняват посредниците. Хора с алергии - полени, към ухапване от насекоми, нямат работа на полето в Англия. Не искаме медицинско при заминаването, но човек трябва да е достатъчно отговорен и да не експериментира със здравето си, твърдят от IBC. Английският поне на елементарно разговорно ниво е желателен.

Работодателите настаняват работниците в жилища срещу 33,11 паунда седмично. Обикновено това са каравани или общежития във фермата.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница