03 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата22.10.2018
Размер225 Kb.
#92852
03 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Българската Коледа" тази година помага на деца с увредено зрение и слух

Плевнелиев даде старт на новото издание на благотворителната инициатива
ЛЮБОМИР ДЕНОВ

Мотото на новото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа" ще е „За по-малко деца с увредено зрение и увреден слух". Това обяви президентът Росен Плевнелиев вчера в Университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ".

Все повече деца страдат от различни очни заболявания, а намаляването на слуха е едно от най-често срещаните вродени болести или ранно придобити увреждания, подчерта държавният глава. По думите му голяма част от тях може да се излекуват, ако се диагностицират навреме. Това обаче невинаги става поради недостига на високоспециализирана медицинска апаратура.

„В детските отделения на областните болници липсват апарати за ранна диагностика и лечение на тези заболявания. Нашата цел е децата в цялата страна да получат навременна и адекватна помощ и да могат да се лекуват в България", каза Плевнелиев.

Той увери, че ще бъдат разгледани всички постъпили заявления от родители на деца, нуждаещи се от скъпоструващо лечение. Експертният съвет и комисията към „Българската Коледа" ще се произнесат за необходимото и възможно подпомагане в зависимост от събраните от инициативата средства.

Досегашната кампания на „Българската Коледа" бе фокусирана върху рехабилитацията на децата с неврологични заболявания и е помогнала за лечението на най-голям брой деца - 485, припомни президентът. Благодарение на инициативата са обновени 10 рехабилитационни центъра-в София, Момин проход, Пловдив, Плевен, Котел, Бургас. Купени са и уникални за страната ни медицински уреди за рехабилитация.

„Българската Коледа" помага и променя съдби за добро. Това е една инициатива с дълбок смисъл и с лице към хуманността и добрината на българите", коментира държавният глава.

Вчера бяха разпространени и имената на първите деца, на които ще се оказва помощ. Списъкът тепърва ще се разширява.


I. Деца със слухови увреждания:

1. Катрин Велкова, София

2. Мартин Велков, София

3. Димана Илиева, Русе

4. Емилия Петрова, София

5. Богомил Любиков, София

6. Стилияна Сребрева, Свиленград

7. Никое Николов, Варна

8. Мария Тотева, Варна

9. Ивелина Данчева, София

10. Андрей Николов, Самоков

11. Емил Щерев, Търговище

12. Никол Кирилова, Златоград

13. Цветина Руменова, Лом

14. Реджеб Чавуш,

с. Войводово, Хасковска област

15. Моника Стойчева, Перник
II. Деца със зрителни увреждания:

1. Габриел Ганев, Русе

2. Христиан Такев, Нови Искър

3. Кристиан Радев, София

4. Ивайло Костов

5. Радослав Стоянов




Кръщават клиника на проф. Чирков
Името на проф. Александър Чирков ще носи Клиниката по кардиохирургия на болница „Сити Клиник", където работят и негови ученици. Кръщаването ще е след водосвет на 12 декември в 12 ч, когато болницата навършва една година.

„Отдаваме заслуженото на бащата на сърдечната трансплантация в Югоизточна Европа. Делото на проф. Чирков заслужава уважение, а някои се опитаха да го унижат и огорчат", заяви управителят на „Сити Клиник" Андрей Марков. Освен името му в „Сити Клиник" ще продължат и политиката му да връщат в България водещи специалисти в чужбина.




10 министри от три правителства давали най-големи хонорари
При Орешарски пари получават най-много хора, при Райков най-големи суми, при Борисов плащали и без договор
ВИКТОР ИВАНОВ

10 министри от трите правителства, управлявали през 2013 г., са най-щедри при плащането на хонорари. (Кои са те - виж таблицата.)

Рекордният хонорар е 33 393, 91 лв., който е изплатило еднократно Министерството на правосъдието по граждански договор през юли тази година. Това става ясно от справка за платените от оглавяваното от вицепремиера Зинаида Златанова ведомство. Тя е изготвена по заявление на в. „24 часа" за достъп до обществена информация.

През юли 2013 г. Министерството на правосъдието е имало плащания по 1 граждански договор, става ясно от отговор на ведомството. Същия месец са изплатени 33 393,91 лв. като хонорари по граждански договори.

Кой е получил плащането и за каква работа обаче от отговорите не става ясно. Причината е, че правителството поиска тълкувание от Комисията за защита на личните данни и тя обяви, че предоставянето на отчетите за свършената по граждански договор работа ще наруши икономическата идентичност на хората, които са получавали по този начин пари от министерствата. След това становище в. „24 часа" поиска от всички министерства справки за сключените от тях граждански договори и изплатените суми.

В отговора си на запитването на в. „24 часа" правосъдното министерство уточнява, че хонорари са изплащани не само от държавния бюджет, но и по Оперативна програма „Административен капацитет", Норвежкия финансов механизъм и Българо -швейцарската програма за сътрудничество. От справката обаче не става ясно кои от сумите са за сметка на евро-фондове и кои са пряко от бюджета на ведомството.

2,7 млн. лв. са изхарчени от правителствата на Бойко Борисов, Марин Райков и Пламен Орешарски за плащания по граждански договори, както в. „24 часа" съобщи миналия четвъртък в първа част от разследването за чиновниците на свободна практика.

Правосъдният министър Зинаида Златанова е шампион сред трите правителства, които са управлявали през 2013 г., става ясно от предоставените от министерствата разбивки. За четирите месеца на нейното управление, които са включени в справката - юни, юли, август и септември, са били дадени общо 177 729, 49 лв. като плащания на хонорари по 25 граждански договора, което прави по 7109, 18 лв. средна сума. През август и септември обаче платените хонорари са по-големи от средната сума за четирите месеца на Златанова. През август например са платени 55193,88 лв. по 6 граждански договора, което прави средна сума на хонорара от 9198 лв.

10 372 лв. пък е средната сума на хонорарите, платени от Зинаида Златанова през септември

Тогава общият разход на министерството е 41 491,66 лв., а с тях са платени 4 хонорара.

Правосъдното министерство е било сред шампионите по хонорари и през двата месеца управление на правителството на Бойко Борисов. Министър Диана Ковачева е платила през януари и февруари 33 462,94 лв. по 10 граждански договора. В първия месец на годината средната сума на хонорарите при Ковачева е била 6077, 42 лв., тъй като са платени 18 232 лв. по едва 3 граждански договора. През декември 2012 г. и Ковачева прави рекордно плащане по 1 договор - 22 567,16 лв.

По среден размер на хонорарите, изплащани от министри в трите правителства, Ковачева заема трето място в класацията на най-щедрите.

Кристиан Кръстев, министър на транспорта в служебното правителство на Марин Райков, е на второто място. Средната сума, изплатена от него през март, април и май, възлиза на 132 985,32 лв. При 30 граждански договора, изплатени от транспортното ведомство на служебния кабинет, това прави средна сума на хонорара 4432, 84 лв.

Петицата на най-щедрите се допълва от сегашния транспортен Данаил Папазов, при когото има 53 договора със средно плащане 3311,02 лв., и служебния земеделски министър Иван Станков, при когото са платени 29 хонорара средно по 1643, 10 лв. всеки.

Като цяло хонорарите, изплащани при служебното правителство на Марин Райков, са най-големи, от трите кабинета, управлявали през 2013 г., показват справките на министерствата.

Не всички ведомства обаче изпълниха искането на в. „24 часа" информацията да е за всеки месец, за да може да бъде направено пълно сравнение.

851, 73 лв. е средният размер на хонорарите при служебното правителство, показват данните от 11 министерства, които предоставиха месечни справки. Като цяло и всички министерства без това на правосъдието са плащали по-високи средни суми по граждански договори, отколкото при кабинета на Пламен Орешарски. Средните суми са по-големи и от тези в първите два месеца на годината,

когато на власт все още бе правителството на ГЕРБ. Единствените три изключения са в министерството на правосъдието, министерството на икономиката и министерството на здравеопазването. В тях средната сума на хонорара при служебното правителство е била съответно 536, 10 лв. спрямо 3346, 29 лв. в правосъдието при ГЕРБ, 750,40 лв. вместо 1381,97 лв. в икономиката и 771,31 лв. вместо 872, 57 лв. в здравеопазването.

Във външното министерство обаче, което при служебния кабинет се оглавяваше от премиера Марин Райков, средната сума е станала 540, 93 лв. спрямо 151,19 лв. при ми-нистерстването на Николай Младенов. При сегашния дипломат №1 Кристиан Вигенин средната сума на Външно отново намалява и е 231,36 лв. на граждански договор.

На ГЕРБ се пада най-малка част от общите 2,7 млн. лв., които са платени от властта като хонорари през тази година. За януари и февруари правителството на Борисов е похарчило 358 936, 60 лв. като плащания по 647 граждански договора. 798 067, 77 лв. пък са общите суми на хонорарите, изплатени от служебния кабинет. Тук обаче влизат три месеца срещу два на правителството на ГЕРБ.

1032 457,96 лв. са общите пари, изплатени от касите на министерствата при сегашния кабинет.

В справката обаче правителството на Пламен Орешарски присъства с четири месеца управление.

Като цяло при сегашното правителство се е увеличил броят на гражданските договори

1353 са платените договори в периода юни-септември, докато тези при служебното и Бойко Борисов са съответно 937 и 647 договора.

През януари и февруари, когато правителството на ГЕРБ все още не е подало оставка, в Министерството на отбраната са изплатени пари без срещу тях в справката да фигурира граждански договор. Тогавашният военен министър Аню Ангелов е дал 447, 94 лв., а в справката на МО за първите два месеца на 2013 г. са записани нула граждански договора.


6000 лв. глоба за болница след смърт на родилка и бебето й
Почерненият съпруг Станислав: Да отнемат завинаги правата на виновните лекари, да не могат да практикуват
ДИМА МАКСИМОВА

„Къде е мама? Защо не се връща и как е станала звездичка?" Тези въпроси не спира да задава малката Иванина почти два месеца след смъртта на майка й Десислава и новороденото й братче Александър.

Версията, която семейството представило на 4-годишното момиченце -бебето не искало да дойде, а мама отишла с него, за да не е само на небето.

Покъртителната драма с двойната смърт на новороденото момченце и 30-годишната родилка разтърси Габрово в началото на октомври.

Бебето умира часове след раждането от тежък аспирационен синдром, нагълтало се е с около-плодни води. 30-годишната Десислава издъхва няколко дни по-късно от скоротечен сепсис в Университетската болница в Плевен.

Две седмици преди това бременната жена влиза за наблюдение в областната болница, след като преносва плода.

17 дни след термина лекарите не вадят детето,

докато Деси не започва да вдига температура до 39,5 градуса и не се появяват контракции.

Това е втора бременност за младата жена от Попово. Тя завършва текстил в Техническия университет в Габрово. Остава в града, където създава семейство със Станислав Иванов. Той е дипломиран електроинженер и работи във фирма за поддръжка на елинсталациите на севлиевските заводи „Идеал Стандарт" в цех в с. Градница.

Деси е технолог в местна текстилна фирма. Двамата имат дете, родено по нормален начин. Иванина навършва 4 г., докато лекарите в плевенската реанимация се борят за живота на майка й.

Второто дете е планирано и 9-те месеца на бременността минават абсолютно нормално. Деси и Станислав правят ремонт на банята, за да е по-удобно за бебето. Купуват и нова пералня. Деси дори е избрала в интернет хотел, където да почиват с децата през лятото, разказа пред „24 часа" Станислав.

„Терминът й беше на 9 септември. Тогава ходи на консултация при наблюдаващия бременността лекар д-р Анчев. Той и казал, че плацентата остарява и ако до 11 септември не роди, да влиза в болницата", спомня си покрусеният мъж.

На 12 септември жената влиза в АТ отделението в Габрово без оплаквания. Започнали вливания според близките, за да предизвикат родова дейност, а според лекарите, за да се установи физиологичното състояние на плода.

Жената искала да роди нормално, но когато видяла, че много преносва плода, ходила при завеждащия отделението д-р Димитър Ангелов.

„Ако трябва, срежете ме", предложила Деси, но лекарят казал, че може би е объркан терминът, и я върнал, допълва Станислав. От абоката ръката на жена му посинява, местят го на другата, но резултатът е по-стряскащ.

„Бяха я оставили сама при вливането, а системата напълнила цялата й ръка

Беше се подула колкото крака й, морава на цвят. Болеше я много.

Тогава дойде хирург и каза, че е станал тромбофлебит. Дори и като си я взехме, вече починала, отокът не беше спаднал", просълзява се Станислав.

Според близките именно чрез системите стафилококът убиец е проникнал в тялото на Деси.

Вечерта на 25 септември Десислава вдига температура 38,3 градуса. Фибрилното й състояние предизвиква контракции и бебето се ражда естествено на 26 септември в 13 ч. Момченцето тежи 3600 г, изплаква и е доносено, няма малформации.

„Обади ми се по телефона, че е родила. Два часа по-късно пак ми звънна, че бебето не е добре и било глътнало околоплодни води. Тя самата трудно дишаше.

Вечерта ми позвъни, че я местят в реанимацията, а че детето е починало, научих на следващата сутрин", продължава разказа си Станислав.

Деси се влошава с всеки час. Завеждат я на скенер и се оказва, че има сепсис. Изолиран е метицилин резистентен стафилокок. На следващия ден в Габрово е повикан и консултант от Плевен - началника на Клиниката по анестезиология, интензивно лечение и реанимация в Университетската болница.

„Проф. Радев я прегледа и ни каза, че цялата каша тук са я забъркали. Ако това е бил негов случай, щял да извади бебето по-рано. Каза, че я взема в Плевен и ще се опитат да я спасят. Последно я видях на 27 септември, когато я изпратих с линейката", допълва Станислав.

Той чува гласа на жена си по телефона 2 дни по-късно. Грижовната майка обяснява къде е прибрала свещичките, купени за рождения ден на Иванина на 30 септември.

Казва, че не й разрешават да сваля кислородната маска. Същия ден е приведена в медикаментозна кома и е включена на апаратно дишане.

Издъхва в 7 ч на 4 октомври от отравяне на кръвта и необратими поражения на белия дроб

въпреки усилията на университетските медици.

„Правихме помен за 40 дни от смъртта на Деси. На бебето няма гроб и паметна плоча. Питаха ни дали ще си го вземем, но ние не пожелахме. Не искахме да се травмираме, за да може след време да си имаме друго детенце. Кой е предполагал, че ще се случи така", реди Станислав.

Сега той се опитва да събере парченцата от разсипания си живот. Работи предимно нощни смени, за да е покрай малката си дъщеря, да я води на детска градина и на психолог.

„Пък и нощем не мога да спя. Виждам Деси в съня си и се събуждам. Малката също бълнува понякога", споделя вдовецът.

В болницата в Габрово вече не търсят причинителя на смъртоносната зараза. От РЗИ са констатирали, че не става дума за вътреболнична инфекция и няма опасност за останалите пациентки.

Направено е изследване на персонала. Оказва се, че 5-има от АГ отделението -акушерки и санитарки, са носители на стафилокок

„Имаме потвърждение от националната референтна лаборатория, че никой от персонала не е с този щам", показва документацията шефката на болницата д-р Нели Савчева.

Междувременно прокуратурата в Габрово също нищи трагедията. Проверка на агенция „Медицински одит" констатира нарушения на медицинските стандарти. Съставени са 2 акта на изпълнителния директор и на шефа на АГ отделението. Болницата е глобена с 6000 лв. за 3 нарушения при приема на пациентката - не е определен численият израз на термина, не е определена прогноза на раждането, не е съставен план за акушерско поведение.

„Това е най-сериозната сума, с която е глобявана болницата, откакто аз съм директор. Решението да не обжалваме е морален акт. Не мисля, че при положение, че в лечебното заведение има починал пациент, трябва да оспорваме констатациите", каза шефката.

Д-р Димитър Ангелов все още не, бил получил наказателното си постановление. . При него пропуските са, че не е изпълнил задълженията си като началник да организира и контролира работата на отделението.

Той отказа коментар пред „24 часа". Всички лекари в АГО са наказани със „забележка", а завеждащият - с последно предупреждение за уволнение. Предсрочно е обявен конкурс и за нов шеф на отделението.

„Понесох много укори, че това е много леко наказание. Не искам да замазвам нещата.

но докато не се произнесе прокуратурата за конкретната вина, не искам да повтарям случая с медиците от Горна Оряховица. Ще има и още наказания", каза д-р Савчева.

„Надявам се прокуратурата да успее да разбере кой е виновен. Не може млад човек да влезе в болницата здрав, за да даде нов живот, и да не излезе", казва Станислав. Той засега не е подал жалба, но по съвет на адвокати ще го направи след приключване на разследването. Сега нямало на какво правно основание.


Здравната каса ще изплати парите на болниците за септември до дни
Десислава Николова

Националната здравнооси-гурителна каса (НЗОК) ще изплати до дни на болниците пълните суми за излекуваните през септември пациенти. Това реши надзорният съвет на финансовата институция на заседанието си късно следобед в понеделник. До момента тя плащаше до 80% от реалната стойност на извършеното лечение заради дефицита от 160 млн. лв. в бюджета си. След като парламентът одобри на второ четене бюджета на НЗОК за следващата година, в него бяха предвидени 27 млн. лв. За доплащане. Депутатите актуализираха бюджета на касата за тази година с текстове от ресорния бюджет за следващата. По този начин с тази сума се увеличават здравноосигурителни-те плащания за болнична медицинска помощ за тази година. За плащанията за октомври част от липсващите средства ще дойдат от преизпълнение на приходите от здравни вноски на осигурените в частния сектор. Работещите там внесоха 30 млн. лв. повече от прогнозираните средства по данни на НАП.

Средно болниците извършват лечебна дейност на стойност 140-145 млн. лв. месечно. За октомври обаче са отчетени 157 млн. лв. Тъй като здравната каса няма средства да плати, в момента инспекторите й масово проверяват клиниките, особено тези, в които има по-голям поток от пациенти. Идеята е да открият дали наистина става въпрос за реално лекувани пациенти и ако се открият несъответствия, част от клиниките ще бъдат глобени или няма да им бъдат изплатени пълните суми. Последното тримесечие на годината по правило е най-натовареният период за болниците и едва ли здравната каса ще успее да спести средства по този начин.
Смяна на личния лекар - до края на декември

Здравната каса напомня, че до 31 декември всеки здравно осигурен може да смени досегашния си личен лекар и да се регистрира при нов. Формулярът за смяна (т.нар. регистрационна форма за постоянен избор) може да се разпечата от секцията „Вие питате" на интернет страницата на зставната каса. Не е необходимо досегашният лекар да бъде информиран за смяната. Всеки има право да смени личния си лекар два пъти в годината - през юни и декември. Освен това може да го направи и извън този срок при смяна на постоянния адрес, прекратяване на договора за работа с НЗОК на личния лекар и др.


Руски фонд ще строи балнеокомплекс в Сапарева баня
Инвестицията е за над 18 млн. лв., общината осигурява терените

Обектът ще може да обслужва 2 хил. души на ден.
Деница Ватева

Мащабен балне-окомплекс, който включва център за профилактика, рехабилитация и генетични изследвания. Това е проектът на руския фонд „Закон, справедливост и милосърдие", който предстои да се реализира в Сапарева баня. Инвестицията в проекта е за над 18 млн. лв., като общината е осигурила терените, върху които ще се изгражда. Строителството предстои да стартира до края на годината, а проектът се очаква да заработи след около две години с капацитет да обслужва около 2 хил. души на ден.

Балнеокомплекс върху 30 дка

Проектът „Преображение" е за изграждане на балнеокомплекс, който включва център за рехабилитация, профилактика и генетични изследвания. Комплексът се очаква да обслужва дневно около две хиляди души. Предвидено е и изграждането на база за настаняване с около 400 легла, която ще включва хотелска част и самостоятелни вили. Също така медицинска, ре-хабилитационна, СПА зона и зони за спорт и тихи игри.

На територията на комплекса ще има още места за почивка и заведения.

За изграждането му през февруари е създадена компанията „Аква трийтмънт", която е съвместно дружество между руския фонд „Закон, справедливост и милосърдие" и местната община. От документите в Търговския регистър се вижда, че капиталът на дружеството е 22.4 млн. лв., от които 16.8 млн. лв. са осигурени от руската страна. Общината пък участва с апортна вноска на два терена в регулация, върху които предстои да се изгради комплексът. Справка в Имотния регистър сочи, че терените са с обща площ от близо 30 дка и се намират в местността Св. Богородица в Сапарева баня. Те са оценени на малко над 5.6 млн. лв., като още през лятото на миналата година общинският съвет в града взима решение да ги апортира в бъдещото дружество. Като управител на „Аква трийтмънт" е вписан Вадим Поспелов, който е и председател на руския фонд. Документите на компания са подадени в Търговския регистър от адвокат Гено Андреев, който е и в борда на директорите. Той не беше открит за коментар по темата. Андреев участваше в регистрацията на една от фирмите, които придобиха дял във фабриката за опаковки „Юрий Гагарин" и която неофициално се свързва с банкера Цветан Василев.

На прага на строителството

По неофициална информация предварителните дейности по проекта вече са извършени. Пред „Капитал Daily" зам.-кметът на Сапарева баня Радка Георгиева съобщи, че до края на годината предстои строителството да започне. От съобщение на страницата на руския фонд се вижда, че неговият председател Вадим Поспелов, е бил на посещение в България преди няколко седмици във връзка с планираните строителни дейности. До редакционното приключване на броя от фонда не отговориха на изпратените им въпроси за проекта.

Кой е инвеститорът

Фондът „Закон, справедливост и милосърдие" е създаден за защита на социалните права на служителите в съдебната система на Русия. Като основни задачи той си е поставил да улесни достъпа на служителите на съдилища и техните семейства до медицинска помощ, рехабилитация и санаториално лечение. Фондът съобщава още, че „съдейства за изграждането и финансирането на рехабилитационни центрове, здравни центрове, болнични заведения, старчески домове и диспансери" за съдебната система за Русия, като обектът в Сапарева баня е първият проект в чужбина. Допълнително фондът развива и благотворителни инициативи, а като негови попечители са записани висши представители на съдебната система в Русия, както и членове на президентската администрация. Това е вторият подобен руски проект в България. Преди три години започна изграждането на детския санаториален комплекс „Камчия", който е разположен върху 300 дка и беше изцяло приключен през тази година. Инвестицията в него от 120 млн. евро е на община Москва.




Във ВМА откриха Дърво на живота в памет на донорите
Дума

Композиционно пано на художника Михаил Лалов "Дървото на живота", посветено на донорите, дарили органи за чернодробни трансплантации, откриха в централното фоайе на ВМА в навечерието на 122-рата годишнина от създаването на болницата. Проф. Никола Владов, който е началник на клиниката по чернодробна, панкреатична и трансплантационна хирургия и национален консултант по трансплантология, благодари на близките на донорите, дарили органи за спасяване на 33 пациенти на ВМА.

Тържественото честване на 122-рата годишнина от създаването на болницата започна с поднасяне на венци пред Паметника на загиналите медицинки чинове, а по-късно бе открита реновираната Клиника по функционална диагностика на сърдечно-съдовата система, която обслужва както стационарно лекувани болни, така и амбулаторни пациенти.

Основите на военната медицина са положени на 1 декември 1891 г., когато с Указ на цар Фердинанд е създадена Софийска обща гарнизонна болница с началник д-р Георги Золотович, участвал в изготвянето на законопроекти за здравеопазването и един от основателите на Българския лекарски съюз.

През деветмесечието на 2013 г. амбулаторният поток от прегледи в столичната военна болница се увеличи с 2%, извършени са близо 180 000 прегледа и са приети за стационарно лечение над 40 000 пациенти. От тях 18% са от контингента на МО, а всеки трети пациент е приет за лечение по спешност. С 18% е увеличен броят на транспортирани от други болници. Средният престой на пациенти в клиниките е намалял на 6,5 дни, както и времето за диагностика на тежко болни - от 6 на 3 часа.

Над 200 военни медици участват в мисии зад граница - в Афганистан, Мали, Кувейт, Италия, Босна и Херцеговина и др




Семейни лекари очакват недостиг на направления през декември
Според нашите наблюдения е много вероятно през декември да имаме голям недостиг на направления, съобщава д-р Красимир Кулински, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пазарджик. По думите му през последните няколко месеца, откакто се засили този проблем, нещата не са се променили много. Допълнителните лимити, които се отпускат, са много малко. Д-р Кулински коментира, че голяма част от колегите му се съобразяват с това, което се отпуска, но това ощетява пациентите и пречи на работата на лекарите.

За рамковия договор за догодина лекарите са получили уверение от НЗОК, че направленията, които дават за диспансеризация, и тези, които са задължителни и ежегодни, ще бъдат премахнати, и тези прегледи ще се правят само когато наистина пациентът има нужда от тази консултация. По този начин ще се икономиса голямо количество направления, които евентуално могат да отидат за остри и належащи случаи. Тогава направленията ще ни стигат, обяснява д-р Кулински.




Здравната ни система се нуждае от неотложна солидарна помощ

Продължаващото политиканстване и противопоставяне ще я вкарат в реанимация
Д-р Красимира КАРАКАШЕВА*

През последните години се натрупаха много неразрешени проблеми, които доведоха до негативни последици върху здравеопазването. Налагането на нова система на управление, финансиране и изцяло отричане на старата система Семашко не донесе тези резултати, които очакваше обществото. И ако използваме обективизма като метод за изследване на обективната действителност, ще получим изводи, които няма да са в полза на г* У обещаваните положителни тенденции в съвременната медицинска теория и практика. Изведнъж /"е оказаха много негативи на всички нива на функциониране на системата на здравеопазване, която се явява изключително важен сектор от нашия обществен живот.

Семейните лекари станаха основа на осигуряване здравния статус на хората. Първичната диагностика се възложи на тях, без те да разполагат с необходимите условия за работа и да могат да изпълняват това си задължение пълноценно. Натикани в малки кабинети, без необходимата съвременна апаратура, без достатъчни направления за специалисти и изследвания, липсата на физическа възможност за 24-часово разположение, нерегламентирани отношения с неотложната помощ върнаха този етап от лечението на нивото от началото на миналия век. И в продължение на 15-годишен период палиативните мерки за преодоляване на тези слабости не донесоха желаните резултати. Неудовлетворението на хората продължава да расте. Явно трябва да се търсят начини за решаването на съпътстващите недостатъци в системата. А преодоляването им преминава през нарастване изискванията към личните лекари за прилагане на съвременни методи, свързани с база, апаратура и организация, както и повишена взискателност към тяхната превантивна и профилактична дейност. За реализиране на тези изисквания държавата трябва да осигури добри условия за тяхното финансиране.

Сериозни пропуски бяха допуснати и в процесите по повишаване квалификацията на лекарите и друг медицински персонал. Заради групови интереси, които явно имаха влияние върху целия ход на прилагане на системата, бяха създадени значителни затруднения при добиване на специалност на лекарите. Имаше години, когато не се обявяваха конкурси за специализация, въпреки липсата на специалисти. И разбира се, това доведе до недостиг на подготвени кадри в определени специалности, особено в провинциалните болници, и оттук - сериозни пропуски в лечебната дейност.

Още в процеса на разработване в новата система на здравеопазване беше поставена като основа конкуренцията и тя до такава степен бе възприета от практиката, че измести напълно общественополезния характер на здравеопазването. И това доведе до изключително негативни последици, които влошиха медицинското обслужване на гражданите. Здравната каса не намери своето заслужено място в държавната политика в това направление. Натрупаха се различни болнични заведения стихийно, без да се проучат потребностите на хората, съобразени единствено с финансовите резултати на техните собственици. Това доведе до източване на обществени средства без съществен принос в лечебната дейност. Държавата не прояви по-голяма взискателност към желаещите да инвестират в здравеопазването. Не наложи изисквания, които да са в полза на по-голямата част от обществото, съобразени с райониране, инфраструктура, традиционни заболявания, възрастови особености и съществуващи материални условия.

В някои отношения се залитна в строителство на нови болници, без да се използват пълноценно съществуващите бази, а това доведе до изразходване на значителни средства от общонационалния продукт. Явно е необходимо изработването на строги правила и критерии, свързани със здравната карта, и прецизност при даване на лицензи за нови обекти. Това ще доведе до разумно изразходване на финансови средства и изпълнение на бюджета за 2014 г. в перото здравеопазване.

Въпреки че практиката доказа ефективната работа на бившите окръжни болници и техния стабилен статус на основен стълб на здравеопазването, в много случаи те са подложени на неглижиране на техните проблеми, за сметка на други "модерни" медицински институции.

Съществуването на още едно недомислие на системата е работата на лекарите на две места. И обикновено то е в държавно здравно заведение и частно такова. Даже се стигна дотам отговорни управленци да използват този начин на приложение на професията си, въпреки крещящото нарушение на закона за конфликт на интереси. Този проблем е необходимо да се постави в определени рамки, за да не се нарушава качествената работа преди всичко в държавните здравни заведения. Тук трябва да се подходи, като се изведе държавният и обществен интерес, а така също и финансовият на отделния специалист. Системата на финансиране на здравеопазването в съвременния свят се утвърди чрез здравноосигурителни каси и доброволното и солидарно участие със здравни вноски на населението. Тази форма намери приложение и у нас. Здравната каса премина през много перипетии в своето развитие, но се утвърди като полезна структура в решаване проблемите на здравеопазването. Усъвършенстването на управлението на здравната каса и ефективността й е свързана с усъвършенстване законовата основа в прилагане на нейната многостранна дейност. Ясно е;4 че предстоят още усилия за повишаване ефективността на системата, за нейното пълно прилагане в интерес на пациенти и медици. Правилни са и първите стъпки на правителството в тази посока. Те трябва да се подкрепят, за да се реализират. И всякакво политиканстване, противопоставяне пречи за развитието й в името на хората.



* Авторката е хирург в МБАЛ-Бургас, секретар на ОС на БСП-Бургас.


Повече правомощия за медсестрите в училище
МИЛЕНА ДИМИТРОВА

Медицинските сестри ще имат повече правомощия в училищата. Това ще стане, ако бъдат приети поправки в закона за здравето.

В момента сестрите могат да оказват само първа помощ до пристигане на медицинския екип. Те не могат да помагат на децата с диабет, въпреки че са минали специално обучение за това. „Идеята е в закона да бъде добавено, че могат да оказват съдействие за провеждането на назначеното от докторите лечение. Така ще могат да

съдействат на децата да си мерят кръвната захар", обясни д-р Ирина Ковачева, главен експерт в дирекция „Здравна политика" на МЗ.

Доставката на тест ленти за следене на захарния диабет от Англия струва два пъти по-евтино, отколкото у нас, каза д-р Радка Савова, която е ендокринолог в Университетската детска болница.

„Проблемът е, че една фирма държи монопол на пазара у нас и цените на тест лентите са необосновано високи, като по този начин се експлоатира българският пациент", посочи Савова.




Държавата помага за дълговете на ВМА
ВМА не е пред фалит и ще продължи да работи, заяви зам.-министърът на отбраната Иван Иванов вчера на церемония по случай 122 години от основаването на здравното заведение в театър "Българска армия".

Лечебницата се отчете с обновена изцяло клиника по функционална диагностика на сърдечно-съдовата система. До другата година ще бъдат ремонтирани и последните 3 клиники от общо 41. Министерството е съставило план за погасяване на задълженията, натрупани от ВМА. Ще се вземат финансови мерки, а също така ще има и организационно-структурни промени в дейността на заведението В смяната на началника на ВМА генерал-майор Стоян Тонев обаче няма сензация, категоричен бе министърът. Освобождават го, защото навършва 60 години. На церемонията Тонев получи почетна грамота от председателя на БЧК Христо Григоров. Председателят на БЛС Цветан Райчинов също го поздрави и определи ВМА за най-престижното лечебно заведение у нас. Вчера бе последният работен ден на Тонев, поста пое доц. Крум Кацаров.




Пациентите ще настояват за антибиотични кремове от здравното министерство
Безплатни превръзки за „пеперудените хора" от догодина

Месечната сума за лечение надхвърля 2000 лв.
ДЕСИСЛАВА ПЪТЕВА

Националната здравно-осигурителна каса ще покрива специалните незалепващи превръзки за пациентите с булозна епидермолиза от 1 януари 2014 г. Този лаконичен отговор дадоха от пресцентъра на здравната институция за „Новинар". Консумативите са включени в Наредба № 38 още от февруари тази година, но реално пациентите с „пеперудена кожа" не са имали възможност да се възползват от тях до този момент, заяви за „Новинар" Магдалена Абаджиева-Йорданова, която е член е на Управителния съвет на сдружение „Дебра България". По думите й представители на организацията са били на срещи с експерти от здравната каса още през лятото. „Дали сме им цялата информация, която им е нужна, за да направят договарянията с доставчиците", обясни тя. Тогава националният консултант по дерматология Стоян Тонев също е дал своето становище. „И оттам нататък нямаме информация. Мислим тази седмица да настояваме за нова среща, за да питаме какво се случва", допълни Йорданова. Тя подчерта още, че незалепващите превръзки са най-големият разход за страдащите от булозна епидермолиза. „Лекарствата се определят от друг списък, за който трябва да направим стъпки пред Министерството на здравеопазването. Там ще искаме антибиотични кремове", отбеляза още тя. По думите на Йорданова за кремовете пациентите трябва да отделят около 100 лв. на месец, а за специалните превръзки понякога отиват около 2000 лв. Ако се използват незалепващи превръзки, понякога дори не се стига до употребата на антибиотици.

Кожата на „пеперудените хора", сред които има немалко деца, е лесно ранима, крехка като крилце на пеперуда. Обичайните дейности като ходене, хранене или игра водят до образуване на мехури и рани като от тежко изгаряне. В някои случаи липсата на кожа по телата им надхвърля 50%. В България засегнатите са около сто души, а за заболяването им няма окончателно лечение. Най-тежката форма може да доведе до смърт още в бебешка възраст.


Надзорници за бюджета от 1 януари

Петима топ икономисти ще пишат анализи за по 2300 лв. на месец
Цветелина Йорданова

Новият орган, който ще надзирава бюджета, трябва да заработи от 1 януари 2014 г. Така нареченият фискален съвет ще се състои от петима членове, които ще се избират от Народното събрание. Засега обаче няма гаранции срещу политически назначения в него. фискалният съвет се въвежда по изискване на европейското законодателство, обясни пред журналисти Соня Димитрова от дирекция „Икономическа и финансова политика" на семинар в Боровец. Целта е той да представя независим поглед върху бюджета и да следи дали изпълнителната власт спазва фискалните правила за макроикономическа стабилност на ЕС. „Подобни институции се създават по света, за да преодолеят недоброто разбиране на политиците за дългосрочните ограничения на фискалната политика", уточни Димитрова. Освен да надзирава спазването на фискалните правила в България, съветът ще дава становища по макроикономическите прогнози в бюджета, ще излиза с позиции по отчетите за изпълнение на финансовия план на държавата, ще готви становища по бюджетите на Националния осигурителен институт и здравната каса и др. „Функциите на съвета ще са консултативни, той няма как да замени изпълнителната власт", заяви Маринела Петрова, шеф на дирекция „Икономическа и финансова политика" в Министерството на финансите. В своята работа петимата авторитетни финансисти и икономисти, които ще членуват в съвета, няма да се подпомагат от никакви експерти, а само от един технически сътрудник. Те сами ще изготвят всички становища и анализи. Икономистите няма да могат да работят в никакви други структури и освен това те ще могат да бъдат чужди граждани. Заплащането им ще бъде в размер на 90-100% от сумата натри средни работни заплати, т.е. 2300 - 2500 лв. месечно. Експертите от финансовото ведомство твърдят, че избирането на икономистите от парламента ще е гаранция за независимостта им, но не успяха да обяснят как изборът ще бъде по експертен, а не по политически признак. Вариантът съветът да бъде към Сметната палата не е добър, защото тя не е специализирана в изготвянето на макроикономически прогнози, посочи Маринела Петрова.




Дефицитът в бюджета за 2013 г. се увеличава
Кабинетът е компенсирал по-ниските приходи със задържане на капиталовите разходи
ТАНЯ ПЕТРОВА

Правителството не успява да навакса изоставането в изпълнението на планираните приходи в тазгодишния бюджет. Дефицитът по консолидираната фискална програма (с включени осигурителни бюджети, бюджетите на общините и европейските средства) за октомври е 443 млн. лв., а през септември е бил 360 млн. лв. Сравнението с октомври 2012 г. е още по-драматично, тъй като тогава той е бил само 74.2 млн. лв. Това става ясно от публикуваните вчера данни на финансовото министерство за изпълнението на държавния бюджет за октомври. Изоставането в приходите за тази година ще бъде в центъра на коментарите за планирания ръст на постъпленията през 2014 г., който вече бе обявен от опозицията за нереалистичен. Окончателното гласуване на бюджета за 2014 г. ще започне в пленарната зала днес. Изпълнението на приходите по републиканския бюджет (в него не се включват евросредствата, бюджетите на общественото и здравното осигуряване и общините) към октомври е 14.6757 млрд. лв., или 80.7% от планираното за годината. Това прави 4.1% изоставане спрямо постигнатото изпълнение на приходите през октомври 2012 г. При данъчните приходи изоставането в изпълнението на годишна база е 2.4%. Изпълнението на ДДС изостава с 2.2% спрямо миналата година, а данъците на физическите лица, където попада и данъкът върху лихвите по депозитите - с 4.6%. Сравнението със септември показва, че в приходите на държавата има известно подобрение, но то не е голямо. През септември на годишна база изпълнението на приходите изоставаше с 4.2%, а конкретно на данъчните приходи - с 2.6%. На фона на това изоставане на постъпленията през октомври държавата е успяла да ограничи изпреварващото нарастване на разходите. Делът на разходите по републиканския бюджет възлиза на 76.4% от планираното при ниво на изпълнение за октомври м.г. от 75.5%, или разлика от 0.9%. През септември тази разлика в изпълнението на годишна база бе два пъти по-голяма - 1.8%. От данните личи, че основното намаление идва по линия на капиталовите разходи - през октомври изпълнението им възлиза на 58%, или 544.1 млн. лв., а през октомври м.г. е било 64.1%, или 631.2 млн. лв. Правителството на Пламен Орешарски доскоро уверяваше, че за разлика от предходния кабинет няма да се опитва да се вмества в параметрите на бюджета чрез ограничаване на капиталовите разходи. Показателно е, че през септември т.г. тенденцията бе обратна и изпълнението на капиталовите разходи бе по-високо като дял спрямо същия месец на 2012 г. Благодарение на ограничаването на разходите и лекото подобрение в приходите дефицитът по републиканския бюджет е малко по-нисък спрямо този за септември, когато бе 313.4 млн. лв. Изоставането в приходите не бе компенсирано въпреки актуализацията на бюджета, като според депутати от опозицията това се дължи на слабата работа на агенция "Митници" и НАП. Кабинетът обяснява изоставането с влиянието на еднократни фактори като например ускореното връщане на ДДС. Наскоро финансовият министър Петър Чобанов все пак допусна, че при приходите за 2013 г. ще има неизпълнение. Според него обаче то ще бъде малко, а правителството ще успее да се вмести в планирания дефицит. Фискалният резерв е 4.9 млрд. лева.
КОНТРОЛ

От 2014 г. стабилността на публичните финанси ще бъде контролирана от нов орган - фискален съвет, предвижда внесен в парламента законопроект. Съветът ще има 5-има членове, избрани от Народното събрание. Конкретната процедура за избор не е разписана детайлно, като се предвижда това да става след публично обсъждане. От финансовото министерство разясниха, че депутатите могат да предложат допълнителни текстове за процедурата за избор, които да гарантират независимостта на кандидатите и паритет между мнозинство и опозиция. Съветът ще функционира към Народното събрание и ще се обслужва от неговата администрация. Бил е обсъждан вариант той да бъде част от Сметната палата, но е преценено, че това ще доведе до силно стесняване на функциите му. Предвижда се съветът да дава мотивирани становища и препоръки по макроикономическите прогнози на кабинета, по отчетите на държавния бюджет и бюджетите на ДОО и НЗОК, по проектите за нови бюджети. Членовете на съвета ще получават месечно възнаграждение от максимум 3 средни заплати и няма да разполагат с експерти, които да подпомагат работата им.




С 45 супермодерни клиники

ВМА празнува рожден ден
Златен почетен знак от лекарския съюз получи ген. Стоян Тонев
Жулиета Недялкова Евгени Генов

45 супермодерни клиники отпразнува 122-рия си рожден ден ВМА вчера. Само от началото на тази година докторите там са прегледали 180 000 болни, а над 40 000 пациенти са били приети за лечение. От тях едва 18% са от контингента на Министерството на отбраната. „Предстои ремонт и на останалите три клиники, така че, ако не като в Швейцария, то ВМА ще заприлича на американска болница", заяви ген. Стоян Тонев в предпоследния си ден като директор на академията. Днес той навършва 60 години и по закон трябва да бъде девоенизиран. За рождения си ден и за приноса му за развитието на медицината у нас ген. Тонев ще получи високо отличие от Министерството на отбраната, което ще му бъде връчено лично от военния министър Ангел Найденов. Това съобщи заместникът му Иван Иванов. Вчера Тонев бе награден и от председателя на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. В Театъра на армията той му връчи „Златен почетен знак" I степен. „Няма какво да се лъжем - ВМА е най-елитното здравно заведение у нас", подчерта Райчинов. Поста на ген. Стоян Тонев ще поеме досегашният му заместник по учебно-научната дейност полк. Крум Кацаров. Президентът Росен Плевнелиев обаче все още не е подписал указа му за назначение. Очаква се това да се случи днес. „Ако не стане до края на деня, ще издам заповед за временно изпълняващ длъжността началник, на доц. Кацаров, която ще влезе в сила от утре", обясни ген, Тонев, Основите на военната медицина у нас са положени на 1 декември 1891 г,, когато с указ на цар Фердинанд е създадена Софийската общогарнизонна болница с началник д-р Георги Золотович. 122 години по-късно във ВМА беше открито „Дърво на живота". То символизира почитта към починалите, спасили човешки живот, ставайки донори. От 2007 г. досега в Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия проф. Никола Владов и екипът му са присадили нови органи на 33-ма българи. Един от тях е вратарят на ЦСКА Георги Велинов. „Това беше едва втората ни трансплантация. Направихме я в нощта срещу 11 май и продължи повече от 5 часа", спомня си проф. Владов. „Това не просто е човекът, който ми спаси живота. Той се превърна в мой приятел и брат. Невероятен лекар и голям човек", не спира да хвали Велинов своя доктор. „Е, има и един недостатък - от „Левски" е", шегува се червената легенда. И веднага се сеща за една история, разиграла се дни след успешната му трансплантация. Тогава запален фен на ЦСКА среща в парка проф. Владов и се хвърля да му целува ръцете, задето е спасил армейския вратар.




Със законови промени

НАП получава достъп до кредитния регистър
Данъчните ще следят и банковите сметки на хората
ДАРИНА КАХРАМАНОВА

Българската народна банка (БНБ) ще трябва да предоставя на НАП информация от кредитния регистър за дълговете на клиентите към банките и към финансовите институции. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), внесени между първо и второ четене. Текстовете ще бъдат прецизирани в бюджетна комисия във вторник и най-вероятно ще бъдат гласувани окончателно в парламента до края на тази седмица. НАП отдавна настоява за достъп до кредитния регистър на БНБ, защото това ще помогне за разкриването на данъчни измами „Има случаи на лица, които плащат кредит от 1000 лв. месечно, а през последните години не са получили и една стотинка официален доход”, коментираха наскоро пред „Монитор” от приходната агенция. Промените предвиждат още данъчните да получават информация от търговските банки за откритите и закрити сметки на физически лица. Това ще важи не само за българите, но и за чужденците, които са получили разрешение за продължително или постоянно пребиваване у нас. В момента НАП може да следи само дали се откриват и закриват сметки на фирми Това става ежедневно чрез специална електронна система, с която обаче не се подават данни за наличността по сметките, защото това е обект на банкова тайна. От новите текстове в ДОПК става ясно още, че първото предаване на информация за сметките на физически лица от банките към НАП трябва да стане в срок до 31 март 2014 г. Дотогава финансовите институции трябва да посочат колко са действащите сметки към 1 януари 2014 г. Те трябва да информират данъчните и за откритите и закрити сметки на граждани за времето от 1 януари до 31 март 2014 г. Както „Монитор” първи писа, това е една от мерките на финансовия министър Петър Чобанов за разкриване на хората, които не плащат здравни осигуровки, въпреки че имат доходи. „В момента има парадоксални случаи на социално слаби, получаващи помощи, и в същото време имащи значителни доходи и парични суми по банкови сметки или изплащащи кредити със значителни размери”, мотивира още октомври идеята си финансовият министър.


Фискален контрол за камиони над 3 тона
Новото звено за фискален контрол, което ще бъде създадено в началото на 2014 г. в НАП, ще може да спира тирове с товароносимост над 3 тона. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Според новите текстове данъчните ще могат да спират тежкотоварните коли, да им поставят пломби и GPS-и. Целта е така да се контролира движението на стоки с висок фискален риск. Кои точно са те ще се определя със списък, утвърден от финансовия министър. Целта е да се пресекат фиктивните сделки с плодове, зеленчуци, захар, месо и строителни материали. Фискалният контрол няма да важи за стоки под митнически режим. Той ще се прилага обаче при вътрешнообщностно придобиване. Ще се прилага и за стоки, които се движат само в страната или просто преминават транзитно. Новото звено ще бъде снабдено с мобилни групи. Ще има и пунктове за фискален контрол. Данъчните служители в новата структура ще имат специално облекло и обозначителни знаци, които да се виждат и през нощта. Така те ще действат като мини данъчна полиция.


Канят млади лекари в болница
Отличниците от випуск 2013 на медицинския факултет в Тракийския университет заедно с дипломите си получиха и покана за работа. Предложението към тримата абсолвенти с най-висок успех - доктор, акушерка и медицинска сестра, отправи шефката на многопрофилната болница проф. Петрана Чакърова. От Българския лекарски съюз пък обявиха, че освобождават от встъпителен членски внос за следващата година всички млади лекари, които се запишат в регионалната лекарска колегия.


Кибернож маха тумори

Операциите ще са два пъти по-евтини, отколкото в Турция
Българските пациенти с рак вече няма да се налага да ходят до Турция за сложни операции. През лятото у нас ще има действащ кибернож, каза специално за "Стандарт" д-р Дечо Дечев, директор на университетската болница "Св. Иван Рилски".

Цената на лечението ще е около два пъти по-ниска, отколкото в Турция. Сега фактурите, с които си пристигат пациентите оттам, са за по 12 хил. евро, казва д-р Дечев.

Клиниката имаше амбицията да вкара първия в страната гаманож още преди година. Това обаче не стана заради проблеми с инвеститора. Сега започваме нов конкурс, този път болницата ще осигури и бункер, в който да се сложи техниката, обясни д-р Дечев. За тази цел здравното министерство дава 1.5 млн. лв. на клиниката. До март ще бъде готов бункерът, а до лятото в него ще има и техниката, каза д-р Дечев. Все още не е ясно дали апаратът ще бъде кибернож, гаманож или томотерапия, която е последният писък в радиохирургията. Ще дадем възможност на фирмите да кандидатстват за изграждането на трите апаратури, каза д-р Дечев. Разликата в тях е във вида и големината на туморите, които могат да оперират. Киберножът може да маха различни видове рак, ако са големи до 3 см. При гаманожа ограничението е само за областта на неврохирургията. При томотерапията пък може да се оперират прецизно и по-големи тумори от 3 см в различни области. Договорът, който болницата ще сключи с инвеститора, ще е за 10 години. Тя ще дава под наем бункера, а фирмата ще трябва да ползва за останалите изследвания и лечение базата на болницата.

Мария Чипилева


Взимаме си хапчета от аптеката с код

Отпуснаха още 27 млн. лв. на болниците за септември
Електронната рецепта трябва да замести хартиената до края на 2014 г. Това стана ясно след заседание на Надзорния съвет на здравната каса вчера. На него фондът и Българският фармацевтичен съюз подписаха споразумение за сътрудничество при въвеждането на електронната рецепта. И двете институции имаме амбицията електронна рецепта да се въведе до края на следващата година, каза Димитър Маринов от БФС. Идеята е тя напълно да замести хартиените, както и протоколите, с които сега хората ходят в аптеката. Лекарят директно ще въвежда нужните на пациента лекарства в компютъра. Когато болният отиде в аптеката, ще си каже ЕГН-то или даден номер и рецептата ще излезе на компютъра на аптекаря. Какъв ще е кодът тепърва ще се уточнява. С електронна рецепта ще се пести време и ще се подобри значително контролът на касата при плащането на лекарствата.

На заседанието на Надзорния съвет беше разгледано и разпределението на 27 млн. лв. за болниците. Всичко е наред, одобрихме разплащането, каза представителят на пациентите Иван Димитров. С тези пари трябва да се доплатят на клиниките липсващите 20% за септември, както беше разписано в споразумението между правителството, НЗОК и лекарския съюз.



Мария Чипилева


Рожден ден
Ген.-майор проф. Стоян Тонев,началник на Военномедицинска академия,60 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница