04 август 2010 г. Тема: здравеопазване



Дата26.10.2018
Размер228.5 Kb.
#101000
04 август 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



В здравната система не са разрешени бързи и хаотични действия

Не вярвам да се стигне до приватизация на болници заради натрупани дългове, казва новият шеф на здравната комисия в НС Десислава Атанасова

Янина Здравкова


Десислава Атанасова е родена през 1978 г. в Дулово. По професия е юрист. Била е юрисконсулт на областната болница и на психодиспансера в Русе, също и общински съветник от ГЕРБ. Беше избрана за председател на здравната комисия в парламента, след като Лъчезар Иванов беше принуден да подаде оставка заради опита си да окаже натиск на репортер от Нова тв.
- Г-жо Атанасова, какво ще представлява задължителната здравна карта и как трябва да изглежда здравната система, след като тя влезе в сила?

- Предстои промените в Закона за лечебните заведения да се разгледат на второ четене в пленарна зала. Именно там се регламентират областните и националните здравни карти, като новото е, че със здравната каса ще могат да работят само лечебните заведения, които са включени в тези карти. В областните здравни карти ще влязат лечебни заведения, които отговарят на следните изисквания - дейността им да отговаря на медицинските стандарти, утвърдени от министъра на здравеопазването, да имат необходимите специалисти, които да извършват тази дейност, апаратура и да оказват 24-часов прием на пациенти съгласно разрешението си за дейност. Областните карти се изработват от областни комисии, които включват областния управител, представителите на районните центрове по здравеопазване, на здравната каса по места, на съсловните организации и за пръв път - на пациентските организации. След като те изготвят картата, ще я изпратят на министъра на здравеопазването и тя ще бъде утвърдена като част от националната здравна карта. В националната карта трябва да се съобразят няколко неща. Това са необходимостта от спешна, извънболнична и болнична помощ, минималният нужен брой специалисти, минималният и максималният брой легла по специалности с оглед потребностите на населението в регионите. Това ще представлява националната здравна карта - да се знае в кой регион какви лечебни заведения ще има, с какви нива на компетентност и възможности за лечение.


- Как трябва да изглежда системата след 1 година, когато картата проработи?

- Основното е, че лечебните заведения, които ще влязат в нея, трябва да оказват наистина адекватна медицинска помощ. Това е целта на реформата - пациентът да бъде в центъра на системата.


- Каква е целта на картата - да отрежат от договор със здравната каса вече съществуващи лечебни заведения или да спре появата на нови?

- Тя ще направи и двете. Ако има съществуващи лечебни заведения, които не отговарят на изискванията - нямат специалисти, апаратура и не отговарят на медицинските стандарти - естествено, че те трябва да излязат от системата.


- Има ли такива?

- Може би. Сега се прави преглед. Картата трябва да е готова до 31 декември тази година и сме наложили този срок, за да може от 1 януари да се каже кой оказва медицинската помощ и кой ще може да сключва договори с касата.


- В картата пише, че тя определя необходимия максимален брой легла, а не болници, въпреки че винаги се е смятало, че в нея трябва да се запише именно брой болници. Това означава, че всички сега съществуващи болници могат да останат на пазара, като си разпределят позволените легла. Или пък в една община например частната болница да измести постепенно от картата общинската.

- Собствеността е равнопоставена - който покрие изискванията, той остава в картата. Със здравната карта ние търсим качество и защита на пациента, той да получава медицинска помощ, за която плаща осигуровки, и следва държавата да му гарантира адекватна услуга.


- За закриването на едно лечебно заведение се плаща висока политическа цена. Вече бяха приети и текстове, които позволяват на здравния министър да не се съобразява с медицинските стандарти и да обявява болници за защитени, въпреки че не отговарят на тях. Има ли вероятност в крайна сметка системата да не се преструктурира?

- Има политическа воля да се завърши реформата. Ние сме дали определение за отдалечени и труднодостъпни лечебни заведения с цел да се осигури достъп на цялото население до медицинска помощ. Не би се случил провал, ако се следват стъпките, които сме заложили в закона, ако се преценява много детайлно, както става в момента - във всяка област има срещи с ръководствата на лечебните заведения, обсъждат се внимателно нещата, защото това е система, в която не са разрешени бързи и хаотични действия.


- Идеята е да се осигури качество, а защитените болници няма да отговарят на критериите за него и на определено население няма да бъде гарантирано качество.

- Пред здравната комисия министър Анна-Мария Борисова заяви, че след като се е запознала с моментното състояние на нещата в цялата страна, е установила, че тези критерии, които първоначално бяха обявени - например 300 раждания и 1000 операции годишно, за да има АГ или хирургии в болниците, започват да се преосмислят и може би те ще бъдат намалени като изискване за брой извършени процедури, например около 150-200 раждания и 700 операции. Това дава възможност да се запазят тези дейности в труднодостъпни райони.


- Това ще важи ли и за нетруднодостъпните?

- Мисля, че да - критериите са еднакви за всички.


- Болниците продължават да трупат дългове, които се обслужват все по-трудно. Възможна ли е скрита приватизация?

- Областните и университетските болници са в забранителен списък за приватизация по закон. Иначе законът дава възможност за покриване на дългове с активи на болниците, но не вярвам да се стигне дотам. Проф. Борисова е повикала всички директори на държавни болници със задължения. Те са представили планове за погасяване на разходите. Надявам се до края на годината да имаме финансово по-стабилни лечебни заведения.


- Ще има ли някакъв опит да им се помогне?

- Беше масова практика в последните години да се трупат задължения и в края на годината те да се плащат от излишъци, без никой да търси реална сметка и да осъществява реален контрол върху това за какво са похарчени, дали са спазени всички процедури при разходването на парите, при обществените поръчки, дали са за навременни разходи. За да се ограничат тези разходи, на първо място трябва да се засили контролът от МЗ като собственик на тези болници.


- Как?

- Например решенията, които са свързани с разпореждания, да се вземат от общите събрания, а не само от съвета на директорите или изпълнителния директор, както е в момента. Например решението може да касае големи обществени поръчки. Или пък съветът на директорите като колективен орган да е отговорен за решенията, а не само директорът. Но за това е нужна промяна в законодателството.


- Може част от поръчките да се правят от МЗ централизирано, не от болниците.

- Това също е вариант. Но тук говорим за огромен обем поръчки за различни позиции. На всяко лечебно заведение се налага по няколко пъти в годината поръчки за различни процедури - доставки, ремонти, строителство, хранене на пациенти, почистване. Не знам дали МЗ има такъв административен капацитет, който да може да се справи с толкова много поръчки.


- Неосигурените са нараснали почти двойно за година, приходите на здравната каса намаляват. Какво би могло да се направи, за да се спре тази тенденция?

- Вече гласувахме актуализация на бюджета на здравната каса и тя ще разполага допълнително с 220 млн. лв.


- Тези пари няма да стигнат.

- Може би. Направихме стъпки - сериозно увеличихме глобите за избягване на задължението за плащане на здравни вноски. Може би все още този механизъм не е проработил. Предстои след ваканцията, но преди Нова година, да имаме ясна визия за нов закон за здравното осигуряване - здравноосигурителния модел, вноската, колко ще бъдат платците на услуги, каква ще е конкуренцията в тази система. За момента не сме водили разговори по тази тема - нито с колегите от здравната комисия, нито с ПГ на ГЕРБ, нито с касата, МЗ и премиера.


- Според вас какво трябва да се промени? Трябва ли да има задължително осигуряване в частни фондове?

- Първо искам да чуя мнението на всички колеги, аз не вземам решенията самостоятелно, винаги ги вземаме в консенсус, след като обсъдим всички плюсове и минуси. Ще коментираме, когато има нов законопроект.




Още медици са обвиняеми за източване на НЗОК

Двама лекари и две медицински сестри от хирургичната болница "Амброаз Паре" в Сливен са обвиняеми за източване на здравната каса, съобщи Дарик радио. Районната прокуратура е повдигнала срещу четиримата обвинение за документна измама. Случаят е от началото на 2009 г. и касае присвояване на средства по клинични пътеки чрез неверни документи. Като добавки към заплатата двамата лекари взели съответно 741 лв. и 85 лв. Заедно с медицинските сестри те уредили по същия начин и други лекари, като общата стойност на неправомерно получените пари е 1273.38 лв. Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода от 2 до 8 г. При предишни случаи обаче лекарите успяваха да постигнат споразумение и да се отърват само с глоба.





Гърция започва операция "Чисти ръце" в държавния сектор

Болници и общини са заподозрени в измами с фалшиви фактури и в свръххарчове
Гърция започна операция "Чисти ръце" сред служителите в държавния сектор, писа в. "Вима", цитиран от агенция "Фокус". Проверките се извършват по настояване на представителите на ЕК, ЕЦБ и МВФ, които са поискали от правителството в Атина да бъдат прекратени разхищенията и корупцията в държавната сфера. Миналата седмица чуждите експерти бяха на мисия в Атина, за да проверят дали властите изпълняват условията, поставени при отпускането на спасителния пакет от 110 млрд. евро в следващите три години. Експертите са настояли да се обърне специално внимание на състоянието на болниците и общините.

Министърът на икономиката на Гърция Георгиос Папаконстантину веднага нареди административни проверки в държавни болници, в общинските и други институции, както и срещу служители в икономическите отдели на централните и областни институции. Сред проверяваните общини е и тази в Солун. Основните съмнения за нарушения са за издаване на фалшиви и фиктивни фактури.

Представителите на ЕК, ЕЦБ и МВФ обаче отчитат, че Атина има напредък в бюджетната сфера и дадоха "зелена светлина" за отпускането на втория транш по заема, който е на стойност 9 млрд. евро, писа в. "Експрес". В констатациите на международните експерти се потвърждава необходимостта от либерализиране на т.нар. затворени професии. Гръцкото правителство трябва да отмени ограниченията и привилегиите при упражняването на определени професии, сред които шофьорите на цистерни, и др. Освен това Атина трябва да изготви незабавно програма за приватизация на Националната електрическа компания, според която 40% от нея трябва да бъдат приватизирани. Синдикатите в електроразпределителния сектор обаче обявиха, че Гърция ще остане на тъмно, ако правителството на Георгиос Папандреу пристъпи към разпродажба на НЕК. Раздържавяването на компанията е залегнало в меморандума за финансова помощ на Гърция. Следващата визита на международни представители ще бъде в края на октомври 2010 г.


Слагат таван за заплатите на болнични шефове

Те ще получават най-много по 2880 лв., членовете на бордове - 1680 лв.
Министерството на здравеопазването е подготвило промени в Наредбата за управлението на лечебните заведения, които предвиждат да има таван на заплатите на шефовете на болниците и членовете на бордовете.

С промените се предлага директор на болница да може да взима най-много дванадесетократния размер на минималната заплата, или 2880 лв. Членовете на бордове пък ще получават най-много седемкратния размер на минималната заплата, или 1680 лв.

Сегашните правила позволяват директор на болница да получава до четирикратния размер на средното брутно възнаграждение в съответната болница. От промяната ще бъдат ощетени само шефовете на болници, в които заплатите са високи, тъй като при средна заплата 700 лв. и сега възнагражденията им не надхвърлят 2800 лв.

По данни на бившия здравен министър Божидар Нанев имало само няколко ръководители на големи болници, които си докарвали 15-20 хиляди лева. Само десетина-петнайсет специалисти в 10 държавни болници взимали такива възнаграждения.

За таван на лекарските заплати се заговори през март, когато Бойко Борисов нареди шефовете в нито едно държавно дружество, включително в държавните болници, да не получават повече от него. Тогавашният министър Божидар Нанев първо се опита да убеди премиера, че заплатите в болниците се формират според приходите им от здравната каса, но отговорът му не задоволил Борисов. Това принуди Нанев набързо и антикризисно да обяви таван на лекарските заплати от 3500 лв. Само няколко дни по-късно обаче той сдаде поста заради обвинения за неизгодни сделки, а наследницата му Анна-Мария Борисова убеди премиера да не се слага таван на лекарските заплати.

Сега обаче МЗ все пак излиза с предложения за ограничение на възнагражденията, макар и само на директорските.





Гредореди
Ева Костова
Таван и за парите на лекарите - шефове на болници, след тавана на пенсиите. Какъв ли друг "гредоред" се задава? Знам, темата е спорна за много патили пациенти. И сигурно доста от тях ще потрият ръце: "Пада им се! То си е сладка работа да ръководиш болница!"

Но на всички са нужни добри лекари. Преди администратори много от шефовете на големи болници са първо добри лекари. Големите болници, в които идват хиляди пациенти от цялата страна, и където лечението и обстановката са несъпоставими. Сега какво, ще демонизираме лекарите заради постовете им, ще ги накараме да бягат някъде навън ли? Много хора ще оспорят, но нека се замислим, ако тези доктори са в САЩ или в баш Европа, какви ли заплати биха получавали?

В Норвегия например докторите държат първо място по заплати. И въпреки това не достигат и за специалист понякога се чака месец. Това ли искат "методолозите" от МЗ? Или пък финансовият министър пак е надделял над здравния и търси как да напълни хазната?

Е, няма да я напълни точно така! Защото е знайно - заплати и компетентност са право пропорционални. Но явно у нас днес и математиката не е онова, което беше...

И все пак едно пожелание - нека лекарите бъдат наистина лекари, нека бъдат наистина директори на болници за всички. Пък нека бъдат и богати! Но не за сметка на решения, които ще ударят отново пациентите.



Заплатите на шефовете на болници ще имат таван

Заплатите на директорите на болниците и членовете на бордовете ще имат таван, предвиждат промени в Наредбата за управлението на лечебните заведения, съобщи министър Анна-Мария Борисова. Шефът на болница ще взима най-много 12 минимални работни заплати или 2880 лева. Членовете на бордове пък ще получават най-много 7 МРЗ или 1680 лева.

Сегашните правила позволяват директор на болница да получава до четирикратния размер на средното брутно възнаграждение в съответната болница. От промяната ще бъдат ощетени само шефовете на болници, в които заплатите са високи, тъй като при средна заплата 700 лева и сега възнагражденията им не надхвърлят 2800 лева. В момента има само няколко ръководители на големи болници, които си докарват 15-20 хиляди лева. Само 10-15 специалисти в 10 държавни болници взимали такива възнаграждения.



Възнагражденията на шефовете на болници ще бъдат вързани с минималната заплата

С промени в Наредбата за управлението на лечебните заведения здравното министерство ще обвърже размера на възнагражденията на директорите на държавните болници с минималната работна заплата за държавата. Проектът на измененията е публикуван на сайта на Здравното министерство. Сега заплатите им са обвързани със средното брутно възнаграждение в лечебното заведение.

Той предвижда шефовете на болници да получават на месец до 12 минимални работни заплати, което при сегашния размер на минималното възнаграждение (240 лв.), е 2880 лв. Ограничението за членовете на бордовете на болниците пък ще е до 7 минимални възнаграждения, или 1680 лв. в момента. Новата система за регулиране на заплатите ще ощети шефовете на болници, в които средното възнаграждение е над 700 лв. Сега таванът на заплатите на директорите е 4 пъти средното възнаграждение, или около 2800 лв. при масовия случай с около 700 лв. средна заплата в болниците.

По данни на бившия здравен министър Божидар Нанев, цитиран от "Медиапул", има само няколко ръководители на големи болници, които си докарвали 15-20 хиляди лева. Само до 15 специалисти в 10 държавни болници взимали такива възнаграждения.


Въпросът с ограниченията на заплатите на директорите на държавни болници е актуален от март тази година, когато премиерът Бойко Борисов разбра, че има заплати в болниците от по 15-20 хил. лв. Тогава той нареди шефовете в нито едно държавно дружество, включително в държавните болници, да не получават повече от министерските заплати (между 2 и 3 хил. лв.).

Министърът на здравеопазването по това време - Божидар Нанев, се опита да убеди премиера, че заплатите в болниците се формират според приходите им от здравната каса. Това обаче не успокои премиера. Нанев обяви, че антикризисно ще бъде въведен таван на лекарските заплати от 3500 лева. Само няколко дни по-късно обаче беше отстранен от поста министър заради обвинения за неизгодни сделки, а наследницата му Анна-Мария Борисова убеди премиера да не се слага таван на лекарските заплати. Сега обаче и тя е отстъпила пред искането на Бойко Борисов.

"И сега има таван на заплатите на директорите на държавните болници, който е четири пъти средната брутна заплата в лечебното заведение", напомни днес председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Цветан Райчинов. Според него не е резонно заплатите на мениджърите на болници да се обвързват с минималната работна заплата, която се определя от правителството. "Това ще стимулира директорите да търсят средства по друг начин", предупреди Райчинов.

През март БЛС излезе с официална позиция срещу нови правила и ограничения при определянето размера на заплатите в държавните болници. "Намесата на държавата в лицето на МЗ в разпределянето на приходите на лечебните заведения по своята същност е грубо нарушение на Търговския закон, по който са регистрирани всички лечебни заведения в страната. Регулация на закон с наредба не може да бъде извършвана и в такъв смисъл отново е налице опит за администриране на дейността чрез изместване на пазарните принципи", обяви лекарският съюз.





Протест под премиера заради онколекарство

Диана Тенчева

“Откакто Продан Христов получи преди 9 месеца уверението на премиера, че проблемът с регистрацията на препарата му срещу рак ще бъде решен, той спря да го произвежда в лабораторни условия. Иначе всеки болен можеше да по получи чрез доставка по пощата”, обясни вчера на протеста Катя Почева (вдясно), председател на сдружението “Антималигноцит”. Снимка Пламен Стоменов

След протест под прозорците на премиера Бойко Борисов поддръжниците на българското лекарство срещу рак антималигноцит получиха уверение за регистрацията му в най-кратки срокове. “Думата даде проф. Доан Зия, съветник на Борисов по здравеопазване, защото премиерът не бил в София. Днес ще има нова среща с хората му, с експерти от здравното министерство и наши представители”, съобщи вчера Катя Почева, председател на сдружението “Антималигноцит”.

Над 40 души се събраха вчера сутринта пред Министерския съвет, повечето от които спасени от страшната диагноза с медикамента. А той е открит преди повече от 30 г. от българина Продан Христов, живеещ във Виена. “Лекарството помага при 153 вида рак! Нямаше да съм тук, ако майка ми,на която откриха тумор на стомаха, не се излекува”, каза столичанинът Борис. “Така е, пиеш го сутрин и вечер, една опаковка е 183 евро, аз се излекувах с три”, каза друга жена.

Здравната министърка проф. Анна-Мария Борисова ще се срещне със сдружението идните дни. Не било вярно, че нямало да ги приеме.


Патоанатом натрупа 365 дни отпуск
Патоанатом от МБАЛ "Пловдив" е натрупал рекордните 365 дни неизползван отпуск. Д-р Ганчо Жеков не е взимал почивен ден от 1999 г., ако не се броят две седмици, когато дъщеря му се разболяла.

Той е единственият ни патоанатом в последните 10 г. и без него ще спре работата на 50% от отделенията, обясни директорът на болницата д-р Аргир Аргиров. Всяка операция е съпроводена с взимане на материал за изследване. Чак след като д-р Жеков се произнесе, хирурзите решават как ще продължи интервенцията. Думата му е решаваща, когато се касае за тумори и трябва да каже дали са злокачествени.

Търсим специалист, който може да поеме работата на д-р Жеков при негови отсъствия, но в цялата страна патоанатомите са само 70-80 човека, обясни д-р Аргиров. Здравната каса изисква медиците на ключови позиции да са на трудов договор. Даже и при такива условия МБАЛ "Пловдив" не може да привлече кадър, за да даде почивка на д-р Жеков. Той ползвал отпуск само между 1987 и 1999 г., когато на щат имало двама патоанатоми.

Самият лекар обаче не драматизира положението. И се шегува, че не работи съвсем без отдих - в годината има 52 уикенда. "Засега няма вариант. Когато човек си изработи алгоритъм, не тежи", казва той. Има и свои начини за релаксация. Щом свърши работата над микроскопа, вади четки и започва да рисува в кабинета.

На стената виси негово копие на Тулуз Лотрек. А по "Урок по анатомия" на Рембранд направил колаж "Урок по здравеопазване". Hадвесените над пациента фигури в оригинала са заменени с физиономии на министри и синдикалисти, а болният е здравеопазването, което бере душа.

След като някога предпочел медицината пред съдбата на художник и си останал само с упражненията в кръжока по рисуване, сега патоанатомът се изявява, вместо в изложбени зали в информационния бюлетин на болницата. Карикатурата му за следващия брой изобразява нужника на демокрацията, а здравеопазването е хлътнало в дупката и само с една ръка вика за помощ оттам. Бивш ловец, патоанатомът се шегува, че е спрял да гони Михаля и вече предпочита да го чака - с въдица край язовира.





Бременна издъхна, докато я оперират

БЛАГОЕВГРАД. 30-годишна бременна петричанка издъхна по време на операция в АГ отделението в Благоевград. Причината за смъртта на Недялка Сотирова Тодорова е спиране на сърцето. Тя постъпила в отделението в 9 ч във вторник, довел я мъжът й. Диагнозата била извънматочна бременност в дясната маточна тръба. Жената от ромски произход била подготвена за операция, имала дори и всички необходими изследвания.

"В 13,15 ч влязохме в операционната зала. Показателите на жената бяха в норма. Отстранихме бременната тръба, като се наложи и коремът да се почисти. В този момент анестезиологът каза "сърцето на болната е спряло", това разказа ръководителят на екипа и шеф на АГ отделението д-р Огнян Митев. Повече от половин час на Недялка е правен външен сърдечен масаж. На помощ били извикани кардиолог и още един анестезиолог. Няколко пъти правили и дефибрилация. Въпреки всички усилия на лекарите обаче сърцето на бременната спряло малко преди 14 ч. "Нямам представа какво се случи. Операцията бе рутинна, нямаше кръвозагуба", каза още д-р Митев. Според медици издъхналата била бременна най-вероятно в 7-8 седмица. Оказа се, че съпругът й не е оставил телефон, на който да го потърсят. Това накара лекарите да потърсят полицията в Петрич, за да го издири.

Владимир Симеонов




В МБАЛ Стара Загора: Медици срещу главния счетоводител
Здравните работници от Многопрофилната болница в Стара Загора започнаха подписка срещу главната счетоводителка на лечебното заведение Тинка Величкова. Причина са неизплатените заплати за месец юни, съобщава dariknews.bg. Според работещите в болницата, Величкова е изплатила задължения към фирми, но не и трудовите възнаграждения на служителите.

В Многопрофилната болница тече още една подписка. Тя е в подкрепа на директора на здравното заведение доктор Николай Колев и стартира заради опасенията, че ще бъде направен опит за отстраняването на д-р Колев от поста директор на Многопрофилната болница, тъй като мнозина сочат именно него за причина обединението на двете болници да не се състои. До момента са събрани повече от 750 подписа.




ЕС правила превръщат лекарите в безразлични чиновници

Водещи британски хирурзи се оплакват, че стажантите им прекарват толкова малко време в обучение, че нямало никаква гаранция за сигурността на пациентите
Година след като директива на ЕС ограничи продължителността на работната седмица до 48 часа, 80% от специалистите във Великобритания, интервюирани от Кралския хирургически колеж, смятат, че качеството на медицинското обслужване се е влошило.

Промените в работното време на лекарите са увеличили рисковете за пациентите, които се предават от една смяна на друга, посочва британският в. "Дейли телеграф".

Освен това 2/3 от стажантите посочват, че часовете им за обучение при специалисти са били намалени.

В проучването са участвали 500 от водещите хирурзи във Великобритания.

Според тях стажантите им принудително се превръщат в "мързеливи чиновници", които вече не изпитват лична отговорност пред техните пациенти, а само поглеждат към часовника си.

Сега стажантите прекарвали толкова малко време в операционните, че просто нямало начин да още по темата

"Ние създадохме поколение от хирурзи, които не разполагат с необходимите технически умения и работят със съзнанието, че са на работа "от-до", което им спестява необходимостта да се чувстват отговорни пред пациентите си", коментира Марджан Джахангири, професор по сърдечна хирургия в болницата "Сейнт Джордж" в Лондон.

Според нея настъпващите промени в отношението на лекарите "са фундаментални и опасни".

"Ние се сдобихме със система, в която стажантите постъпват с мотивация и интерес, след което идва периодът на недоволство от липсата на възможности да се обучават и накрая се стига до мързел и липса на умения".

Тя станала хирург консултант преди девет години след участие в 900 сърдечни операции.

Сега по-младите й колеги стават старши хирурзи и влизат като ръководители на екип в операционната с три пъти по-малък практически опит.

Сериозен проблем за стажантите е понякога строго спазваното ограничение за работа не повече от 48 часа на седмица.

Някои от тях умишлено пренебрегват тези ограничения, но след това стават обект на административни санкции.

Един от анкетираните описал директивата на ЕС за 48-часова седмица като "най-вредният единичен фактор, който влияе върху нивото на подготовка и качеството на медицинските грижи".

Според някои интервюирани единствено късметът е отговорен за предотвратяване на много случаи на лекарски грешки, приписвани на тази система на работа. Такива "обърквания" са например изваждането на яйчника - вместо на апендикса - на 8-годишно момиченце.



Проф. Генчо Начев: Ако НЗОК не плати забавеното, ще питаме МЗ дали да я съдим

„Все още болницата не е формирала дълг в падеж, но определено сме на ръба, защото вече 5-6 месеца НЗОК плаща 80% от извършената, отчетена и проверена от екипите на касата дейност”. Това заявява в интервю за Агенция „Фокус” директорът на столичната болница „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев. Това няма как да не затруднява във финансово отношение болницата, защото тези пари вече са изразходвани за медикаменти, консумативи и възнаграждения, обяснява той. „Аз съм убеден, че касата трябва да си плати задълженията, които има към болниците. Ако от тук нататък направи лимитиран бюджет, т.е. да каже колко можем да изразходваме август, септември, октомври, ноември на базата на миналогодишна дейност, примерно или на каквато база искат, ние ще се поместим в него, защото ще планираме нашата дейност в този дух – ще намалим оперативната активност, ще намалим болните, които се изследват в кардиологично и инвазивно отделение и т.н.”, казва още шефът на кардиологичната болница. Проф. Начев признава, че ще се формират листи на чакащи, но допълва, че в това няма нищо страшно и че то няма да засегне спешните случаи.



„Ако не бъдат изплатени останалите средства, болницата трябва да сезира собственика, за да даде указания дали да бъде съдена касата, защото има нарушение на договора и това нарушение на договора води до финансови загуби на болниците. Така че собственикът на болницата, в лицето на министъра на здравеопазването, ще трябва да даде указания дали да съдим касата или не. Ние от Съвета на директорите, като добросъвестни стопани, ще трябва да питаме собственика какво да правим. Ние искаме болницата да се развива добре, а не да фалира”, казва още проф. Генчо Начев.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница