04 януари 2010 г. Тема: здравеопазване



Дата17.10.2018
Размер172.5 Kb.
#90147
04 януари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Пари за здраве няма. А реформа?

Анна Ботинова

Освен с невиждана жега и остър скандал между финансовия министър и магистратите краят на 2009 г. ще се запомни и с още един прецедент: здравната каса не се разплати предновогодишно за първи път, откакто бе създадена през 1999 г.

Стъписването беше така голямо, че никой не се сети да изрече думата “фалит”, която иначе стои на пост около здравното осигуряване при всеки проблем.

Без доходите си, формирани през ноември, останаха 4800 джипита, 5700 зъболекари, над 300 болници и около 2000 аптеки. В последния момент на болниците преведоха 30 млн. лв., или 1/3 от реалната сума.

Те бяха разпределени на калпак - по малко на всички, за да се покрият заплатите и да няма протести. Е, на места някои не взели, защото имали лош късмет с банките. А освен заплати има и разплащане за ток, вода, парно, лекарства, храна, пране, но кой ти гледа.

Аптекарите са получили частично парите си около Коледа, но имат да вземат за втората половина на ноември. Касата вече не им плаща авансово и тези, които не са го предвидили, остават без зареждане от складовете сега.

Не ми е жал за личните лекари - пари винаги имат, ще каже някой. Естествено, никой няма да фалира за месец, макар че джипитата с по-малки практики - (с 800-1000 пациенти), изкарват колкото да покрият разходите си и не заделят за черни дни. По-големите практики пък не могат да платят на сестри и фелдшери, каквито задължително наемат, щом надхвърлят определен брой лични пациенти.

На същия хал са и зъболекарите в по-малките селища, с които бедните пациенти често се разплащат с яйца, месо, консерви.

София не е България и ако в големите градове медиците печелят добре, то извън тях има мизерия и хората наистина разчитат на договорите си с касата.

Забавянето на плащанията едва ли си струва обсъждането, ако засягаше просто “едни лекари”. Първо, проблемът е за цялата здравна система и всеки от нас трябва да се чувства застрашен, защото за 5 секунди можем да се превърнем в пациенти. Второ, става дума за тревожен симптом за здравното осигуряване през 2010-а и следващите години. Щом сега няма пари, какво остава за амбициозните реформи, които ще струват още по-скъпо във времената на криза?

Както става често у нас, най-важният въпрос виси без отговор, докато се забрави. Защо се стигна дотук, питат единствено от сдружението на общопрактикуващите лекари, макар че и всички останали медици са засегнати.

В професионалната организация на джипитата подозират, че финансовото министерство най-вероятно е изпълнило един от онези свои жонгльорски номера за приключване на годината с по-малък дефицит, които обикновеният зрител не може да разбере.

Вече се прокрадва и версията, че част от точно тези около 90 млн. лв., които трябват на здравната каса да се разплати за ноември, се озоваха в сметката на магистратите преди Нова година. Просто те подпалиха пожар, който трябваше да бъде гасен, докато медицинското съсловие се ослушва, както винаги.

Доколко е логично, е друг въпрос, макар че от какъвто и “отделен” бюджет да са парите, щом са държавни, в крайна сметка идват от едно място.

По-състоятелно изглежда подозрението, че наистина има проблем със събирането на здравните вноски.

По-ниската събираемост бе обявена преди няколко месеца, когато започна тревожното увеличение на безработицата.

Хората остават на улицата - няма данък здраве. За безработни, деца, пенсионери, военни плаща държавата, но нейните трансфери приличат повече на задлъжнялост: бавят се с месеци, а и самите суми доскоро бяха формирани така, че точно за тези групи, които най-много ползват здравната система, се превеждаше вноска, двойно по-ниска спрямо тази на работещите. Досега държавата бавеше тези пари, но в един момент ги превеждаше на касата. Занапред те най-вероятно ще се просрочват още предвид общото финансово състояние.

При такива кризи изниква и още един въпрос: къде е резервът на здравната каса и съществува ли наистина? Откакто се въведе здравното осигуряване у нас, вече 10 години, касата разполага с т.нар. голям резерв в БНБ. Идеята е да се гарантира стабилността на системата при извънредни обстоятелства и именно затова по закон събраните от данък здраве пари не могат да се използват за друго освен за здравноосигурителни плащания.

В първите години сумата бе над 800 млн. лв. При правителството на Станишев изведнъж се оказа, че е паднала на 350 млн. лв. и аргументът бе, че преминаването на цялата болнична помощ на финансиране от здравната каса трябваше да бъде платено с нещо, след като поредица правителства не посмяха да вдигнат здравната вноска. Откъм финансите тези дни бе обявено, че резервът всъщност е виртуален.

И тъй като това са нашите пари, редно е да бъде обяснено къде са се стопили милионите. Крайно време е българинът да се научи да пита - и като лекар, и като пациент.

В здравеопазването отдавна се действа непрозрачно, но сега започват тежки реформи, за които е задължително да бъдем информирани. В момента питат само джипитата и зъболекарите. Българският лекарски съюз не просто мълчи, той даже е съгласен. Болничните директори и персонал мълчат, макар че тях ги чака най-голямата тесла.

Обяснението е просто: личните лекари и зъболекарите са независими не просто на думи, докато шефовете на болници ги е страх да гъкнат, защото ги назначава здравният министър и дори конкурси за камуфлаж не се правят вече.

От 1 януари договорите на касата с личните лекари са изтекли. Това значи, че още днес можем да осъмнем с ценоразписи пред кабинетите и няма да е незаконно. Те си искат заработените пари и за първи път поставят въпроса за лихвите, както е логично при всеки договор.

Колкото и да не разбираме от сложните бюджетни упражнения, все пак се питаме от кой бюджет ще се разплати касата: парите за ноември са предвидени в бюджет 2009. Дефицитът се прехвърля за 2010-а и очакванията са да расте. Събираемостта на здравните вноски ще пада въпреки драконовските санкции. Повечето цени на пътеките за болниците останаха същите, докато разходите за дейността скачат всеки ден.

За компенсация в много пътеки е намален минималният болничен престой, което се сещаме за чия сметка остава. Сега от всяка болница се иска и 24-часов режим на работа, без да е ясно колко ще струва това. И в растящите разходи не влиза трудът на медиците, който няма стойност само у нас от целия ЕС.

Ясно е, че следва закриване на болници - дума, която плаши здравния министър. Той се е наел с непосилната задача хем да извърши действието, хем да смекчи удара. Това няма да стане, като подменяме думите и смисъла. По-добре е усилията да се хвърлят в разяснителна кампания какво следва, в какви срокове, по какви критерии, колко хора ще останат без работа и най-вече защо тези действия нямат алтернатива. Така е по-вероятно хората да разберат, дори може и да няма лекарски протести. Вместо това се работи на тъмно, личат няколко центъра на властта, и то с различни виждания за реформата.

Който направи това, ще изпълни дълг, който никой не посмя да поеме пред народа за 20 г. И, разбира се, ще плати с политическата си кариера като всеки смел реформатор в Централна и Източна Европа от началото на прехода.





Празнично писмо до здравния министър

Или защо е долнопробно да казвате НЕ с устата на долустоящите

Понеже са празници, а по празници такива като мен се обнадеждават до глупост, даже си пожелават да оздравеят, затова Ви пиша. Ползвам територията на вестника, който благосклонно ми предоставя поле за изява (знаете колко е важно инвалидите да се чувстват полезни), за да съм сигурна, че служителите ви, ответни за връзките с обществеността, ще ви го сведат до знанието. Аз, разбира се, писах мейли до пресцентъра на повереното Ви министерство, звънях на телефоните на зам.-министър Власковска, даже поомръзнах на личния й асистент и личната й секретарка и направо оглавих класацията на досадниците за последните месеци, ама нали министерството е на гражданите и за благото на гражданите, поне болният ми мозък все още си въобразява така. Затова не се отказвам. Дано по Коледа и чиновниците се изпълват с всеопрощаваща благост, защото сериозно им досадихме, даже не само аз, ами и колеги от няколко медии, които се хванахме да помагаме на една (дано тук не преустановите четенето) алтернативна лечителка. За въпросната жена с паранормални способности научих от предаване на една телевизия и се впечатлих от протоколите, които показаха колегите, доказващи изцелението на отписани от официалната медицина случаи. Под тези документи стояха подписите на професори, доценти, действащи и в момента хабилитирани лица от средите на родното здравеопазване. Зофия Щербак работи единствено в комбинация с традиционни лекари и това е някак, поне на мен ми се струва, и надеждно, и модерно. Защото, господин министър, сте чували, надявам се, как в старите демокрации алтернативната медицина все по-плътно се съвместява с добре познатата ни и този подход, наречен холистичен, отдавна не изглежда и не се третира като шарлатания или експеримент някакъв, а носи добри резултати и респективно доходи на собствениците и трудещите си в този тип лечебни заведения.

Затова помолихме и продължаваме да молим и настояваме, и дори предупредихме, че ще се обърнем към още медии и въобще… за да направим възможна срещата между зам.-министъра, в чийто ресор попада не само проблемът на г-жа Шчербак, а и да се разбере кога най-после предложенията за допълнения и изменения към закона за здравето и по-специално, точка шеста, тази, която безумно е озаглавена „Неконвенционални методи за благоприятно въздействие на индивидуалното здраве (санким колективното ни здраве е цъфнало и вързало). По текстовете на тези важни изменения с чието приемане се надяваме да се регламентират правила за работата на екстрасенси и всевъзможни лечители, от които бъка и през вечер ни занимават „Господари на ефира”, е работила и г-жа Шчербак, на която, обърнете внимание, й е отказано разрешително за работа. Нещо повече, по думите й отправяни са й заплахи и не й се позволява да упражнява дарбата си.

Чудя се, господин министър, като по цял свят има хора с лечителски дарби, има вече и апаратура, която измерва и доказва степента и наличието на такива способности, защо допускаме всевъзможни тарикати и обикновени луди да прибират парите на хората и да ги мамят безнаказано, а в същото време доказано можещи и знаещи как да подпомогнат най-вече възстановяването, както овладяването на болестотворни процеси в по-ранен стадий, на тях да им се пречи. Кой има полза от това неконтролируемо множество от всевъзможни невъзможни лечители, гурута и шамани?!

Излишно е да Ви напомням какво са казали Хипократ, Парацелз, Авицена за едновременността при лечението. Душата страда, господин министър, и тя, горката, се поболява, заболее ли тялото. Понякога и в обратен ред. Възможно е лечители като г-жа Шчербак да не Ви се струват благонадеждни, въпреки че са спечелили доверието на видните Ви колеги. Възможно е, като се съмнявате, Вие и заместниците Ви да сте прави, но нали знаете за отказа на надеждата да умре, преди да сме опитали всичко.

Тежко време сварихте, господин министър. Съзнавам, че писания като това, дето бълвам на един яростен дъх, са Ви в повече, но хора като мен с автоимунни заболявания, дето чакаме реформата в здравеопазването да се състои вече коя година не помня, такива не са хич малко. И да Ви доверя - ходят по какви ли не специалисти, дето получават енергия и мощ от всевъзможни извънземни и им говорят звездите и планетите. Търсят лек в треви и билки. Да Ви казвам ли защо? Няма. Убедена съм, че си знаете и как се получават медикаменти от здравната каса и каква е процедурата в ТЕЛК, само за отношението не съм съвсем сигурна, знаете ли. Отношението към пациента. Надали. Ако знаехте, нямаше и висшите Ви чиновници да повтарят същия маниер. Как, господин министър, за два месеца не се намериха десет минути в графика на замовете, които изпосменихте (сигурно е имало защо) за една делова среща от най-оперативен порядък. Какви са тия асистенти, съветници, секретарки и бранители на личното пространство на колегите ви? С нищо несвойствено не се каним да ги занимаваме, само с неща от пряката им компетентност. Или в този закон за здравето на хората, особено в частта му за неконвенционалната медицина, няма лобистки интереси. Ако има някакъв келепир, той е мижав и е в интерес на шарлатанстващите чекръкчии и удушвачи на надежда.

Но да се върнем на порядките на „Света Неделя” №5. Аз, да ви кажа, съм работила като директор на три пресцентъра в три министерства, виждала съм протакане, всевъзможни опита да не се свърши нещо, да се прецака откровено гражданинът с просба, да се изпържат балъците с финес и да бъдат принудени да чакат с къдрава, кабинетна мотивировка, изпипана вещо от главни и по-главни експерти. Тоя номер с "Да чакат, докато забравят на какво се надяват" ми е известен. Щото то граждани, дето си търсят с кого да се скарат, под път и над път. Хора без работа! Борци за граждански права! Такова чудо, такова мотаене и чиновническо бездушие обаче не ми беше идвало до главата. При това да съм само аз – да се затъкна и думичка да не чуете, ама то сме цял микробус журналисти, които няма да се откажем от диренето на отговор или поне на човешка реакция. Впрочем в едното от министерствата, в което трупах трудов стаж като шеф на пресцентъра, прекарах към три години в наблюдения върху стила и методите на работа на настоящия Ви шеф, господин министър. Като беше главен секретар на МВР Бойко Борисов не само не позволяваше на подчинените си да отфутболират струпващите се пред кабинета му, не само не допускаше да ги третират високомерно и да мачкат притеснено каскета, ами тъкмо наопаки – намираше време да ги изслуша, вдигаше телефона на момента и им решаваше проблема, когато беше възможно, когато не беше, измисляше нещо, но очакващите съдействие не се чувстваха като пълни идиоти. Чувам, че и сега било така. В коридорите на вашето ведомство обаче се наблюдават онези втрещяващи процеси на кислороден глад, които докарват необратими метаморфози и мегаломански характеропатии. От надморската височина, като започне да катери човек стълбата, често се получава така. От стръмното на политическия връх започва да употребява негативната приставка твърде често. Както и забранителните императиви. В речта се наместват трайно рецесивни послания към секретарките и началниците на кабинетите. До този извод стигнах в осемте години престой по кабинетите на министерствата. В резултат подготвих и докторат на тема: "Височинната болест на политическите послания и кислородния глад на властовите послания".

Господин министър, докторе! Предайте на вашите хора, че така не може. Не става. Демоде е. Не казвайте "не" с устата на долустоящите и долуподписващите, долнопробно е и не винаги върши работа. Оставете, че подголемелите се придворни не само не спират проблемите, докато са в зародиш, ами им удрят по една здрава помпа с мехурчета бездушие и като литне балонът – ще се види от всички!

Аз, понеже са празници и понеже от това заболяване, дето си го докарах, може би и поради тъкмо такъв тип насрещни усилия в борбата с чиновническото несъгласие да си разтурват рахата, не Ви моля – искам ден и час за среща с някой отговорен и влиятелен човек от екипа Ви, който ще вземе наистина отношение по казуса с лечителката. Ще види документите с подписите на професор Черноземски, професор Иван Миланов и десетки още респектиращи имена, запознати с работата и възможностите на г-жа Шчербак. Чест прави на госпожата, че не се покрива и не мишкува тайно, а отказва да практикува, докато не се реши проблемът й. При това да се реши умно и законовоугодно. Така че да може тя да помогне и на мен, и на хилядите с подобна участ. Защото, господин министър, от споходилата ме болест, когато най-малко очаква, може изобщо да не подозира, най-внезапно човек се превръща в дебил с течаща лига и липса на навици за самообслужване, а от познатите на вашата медицина методи, казват, настъпват промени в мозъчната дейност. Сигурно това е една от причините да Ви губя времето с трескавото си недоволство. Но, както казваше онзи герой на Гогол с премръзналите пръсти и отънелия шинел… бъдете добър, Коледа е! Оглупяването от надежда е простено.



Няма да закриват болници през 2010 г.

2010 година най-вероятно ще бъде гратисна за болниците в цялата страна, показа проверка на "Новинар". В този период те ще трябва да покрият новите изисквания, приети в края на миналата година от Министерския съвет. Законодателните поправки все още не са влезли за разглеждане в парламента. В мотивите към проекта обаче е записано, че 2010 година ще бъде отсрочката, която институциите дават на лечебните заведения. За да съществува една болница, ще трябва да гарантира 24-часов прием и специалисти на основен трудов договор. В противен случай болниците ще могат да се преструктурират в центрове за долекуване.

При отказ на здравната каса да сключи договор с дадена болница общинските съвети ще решават дали лечебните заведения да бъдат закрити. Зам.-председателят на парламентарната здравна комисия Ваньо Шарков обаче прогнозира, че това няма да се случи, още повече че наближават местни избори 2011 година.



Българинът е с ниска здравна култура

Едва 35% са ходили на профилактичен преглед през 2009-та

Българите са с ниска здравна култура. Това твърдение се доказа за пореден път от статистиката, че приблизително 35% от здравноосигурените са преминали профилактичен преглед през 2009 година. Тази тенденция е относително постоянна и се движи в същите рамки през последните четири години, обобщи пред агенция "Фокус" д-р Галя Йорданова, директор Дирекция “Договаряне, методология и контрол в извънболничната медицинска помощ” в НЗОК.

При децата най-висок дял се пада на бебетата до 1 година, при които прегледите са ежемесечни и се проследява както физическото, така и нервно-психическото им развитие. Към края на годината броят на децата от 7 до 18 години, преминали профилактичен преглед, е 623 373, като през септември и октомври са преминали 24 % от тях, т.е. в началото на учебната година.

По данни на Националната агенция по приходите (НАП) към 30 ноември на 2009 г. броят на здравноосигурените лица в страната е 7 600 741, от които 1 268 283 деца и 6 347 677 възрастни, като с непрекъснати здравноосигурителни права от лицата над 18 години са 5 317 030. Данните са от пациентската листа на общопрактикуващите лекари.





МЗ отменя стикерите върху безплатните лекарства

Касата ще следи изписването на медикаменти от джипитата

Янина Здравкова

Безплатните и частично поети лекарства по линия на здравната каса вече няма да са със стикери, съобщиха от Министерството на здравеопазването. За целта до дни ще бъде променена наредбата за добра дистрибуторска практика. От 2002 г. търговците на едро са длъжни да слагат холограмни стикери върху медикаментите, поети от НЗОК. Те бяха въведени с цел пресичане на злоупотреби и препродажба на платени от касата препарати.

Стикерите се осигуряват от търговците и се състоят от две части. Едната се залепя върху опаковката на медикамента от дистрибутора и така се доставя в аптеките. Втората част фармацевтите залепят на рецептата на пациента. Сега МЗ отменя това изискване, тъй като смята, че контролът не се оказал достатъчно ефективен, а в същото време затруднява и оскъпява работата на търговците.

Когато стикерите бяха въведени преди 7 години, търговците на едро реагираха бурно и дори заплашиха да съдят здравната каса. По данни на НЗОК стикерите струват близо 2 млн. лв. годишно на дистрибуторите. Те се печатаха от фирмата, която печата документацията на НЗОК и европейските здравни карти - "КИМ 2000" и се разпространяват от "Демакс".

Здравната каса е имала намерение тази година да наложи лимити за изписваните от личните лекари и специалистите лекарства, поети от НЗОК, съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Става дума за лимити, подобни на тези за талоните за прегледи и изследвания - определена сума за медикаменти, над която джипито няма право да изписва лекарства. "Това значи от 10 хипертоници при личния лекар препарати да получават 7", обясни Райчинов. При преговорите със съюза за рамков договор за 2010 г. обаче изискването е отпаднало и подобни ограничения засега не се предвиждат. Вместо тях за пръв път се въвежда мониторинг на изписването на лекарства от всеки общопрактикуващ - колко, на какви цени и дали няма ненужно предписване. Целта е да се ограничат разходите на касата за медикаменти.

ПРОФИЛАКТИКА

От април 2010 г. се въвеждат две нови задължителни имунизации при децата, обявиха пред агенция "Фокус" от здравната каса. Едната ваксина е против пневмококови инфекции, а другата е комбинирана, в която съществуващите досега полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип В са обединени. Имунизациите са безплатни за пациентите.

Както и предни години, едва около 35% от хората над 18 г. със здравни осигуровки са минали на задължителния профилактичен преглед през 2009 г., съобщиха още от касата. Това прави малко над 1.8 млн. души. По закон хората, които не са минали през профилактика, трябва да платят 50 лв. глоба, но досега не е имало случай някой да е бил санкциониран.



Досие в интернет наследява здравната книжка

Електронно здравно досие съхранява информацията за всички прегледи при личния лекар и всяка покупка на хапчета от аптеката. Варненецът Иван Кълвачев е създал базата данни и е кандидатствал за патент през миналата година.

Персоналното здравно досие може да бъде използвано във всички институции в здравеопазването, включително болници, лаборатории, частни кабинети и аптеки, се посочва в описанието на проекта. Идеята е всеки лекар да използва цялата информация за здравословното състояние на пациента през годините и да определи лесно най-вярната диагноза.

Достъп до системата ще имат само сертифицирани институции, защото софтуерът ще е защитен. Лекарите ще могат да актуализират данните и да вписват предписанията си след направения преглед. От там пациентът ще отива с рецептата в аптеката и фармацевтите ще влизат в базата данни, за да напишат какви лекарства са му продали.

Цялата съвкупна информация ще се съхранява в един национален сървър, предвижда изобретателят. Така държавата и общините ще могат бързо да извличат точна статистическа информация за здравословното състояние на населението в период на епидемии.



Купуваме хапове вече без стикери

Лекарствата, плащани от здравната каса, вече няма да се продават със стикери. Това предвиждат промени в Наредба №39, които здравното министерство подготви. Със стикерите трябваше да се контролират хаповете, заплащани от НЗОК. Едната им част се залепваше върху опаковките от дистрибуторите и така те се доставяха в аптеките. Втората част пък аптекарите трябваше да залепват на рецептата на пациента. Това не помогна много на контрола, но пък затрудни търговците и оскъпи самите лекарства.

От януари в градчета и села с по-малко от 10 000 жители ще се открива аптека само срещу такса от 1000 лв. Досега тя беше 5000 лв. Промяната трябва да стимулира фармацевтите да откриват аптеки и в малките градчета.

Едва всеки трети посетил джипито си

Едва 35% от здравноосигурените българи са преминали през задължителния профилактичен преглед през 2009 г. Това обясни вчера д-р Галя Йорданова, шеф на дирекция в здравната каса. Статистиката се запазва постоянна през последните години, но е под средното ниво, коментира тя. Най-често доктора са посещавали бебетата до годинка. Близо 630 000 деца от 7 до 18 години също са преминали през профилактичен преглед. Близо 24% от тях са го направили в началото на учебната година.

Според НЗОК здравноосигурените българи са над 6,6 млн. Според Закона за здравето те са длъжни да се преглеждат всяка година. Въпреки че в него е записана дори глоба за нередовните, не е предвиден механизъм, по който тя да се събира. Който нехае за здравето си, според законодателя трябва да плати до 100 лв., а при повторно прегрешение -до 200 лв. Все още обаче няма нито един глобен.



Родителите на починалия Александър Сапунджиев: „Пратиха сина ни увит в найлон”

Връщат тялото на донор опаковано като багаж

Близките отказали да дарят и костите

Иван Първанов

Тялото на 25-годишния търновец Александър Сапунджиев, който след смъртта си стана донор и спаси живота на четирима, било върнато след експлантацията увито в найлон, като багаж, възмущават се близките му. „Когато ни увещаваха органите на сина ни да спасят живота на други хора, докторите бяха учтиви. Тялото му бе закарано в столицата с полицейски ескорт. След като взеха сърцето, черния дроб и бъбреците обаче ни го върнаха като багаж", гневят се родителите на младия човек. Служителят във фирма „Спиди куриер" получил мозъчен кръвоизлив на 28 декември около полунощ по време на нощно дежурство. Въпреки усилията на лекарите в областната болница на Велико Търново няколко часа по-късно младежът имал и втори кръвоизлив, след който изпаднал в мозъчна смърт. На 31 декември родителите дали съгласие органите му да се използват за трансплантации.

За Стефка и Иван Сапунджиеви, както и за по-големия му брат Светослав, внезапната смърт на младежа е шокираща. Приживе той никога не е страдал от високо кръвно, не е имал и главоболие, обясняват те. Затова допускат, че кръвоизлизът може да е предизвикан от някое силно емоционално преживяване. „Сашо беше много чувствителен и не можеше да търпи неправдите в живота. Бързо се палеше, но и бързо му минаваше", споделя майката Стефка. Младият мъж много обичал българската история и природата. Това лято с приятели отишли на разходка в Стара планина и той взел със себе си копие на Самарското знаме, което развял под връх Ботев. Сашо посрещнал Коледа със семейството си. Залепил си брада от памук, загърнал се с шала на любимия футболен отбор „Арсенал" и раздал подаръците на близките си. Във фаталния 28 декември Александър Сапунджиев както обикновено тръгнал за работа. Преди това минал през близката църква. „Като че ли нещо го е тикало. Като тръгваше ми се видя нещо тъжен, но не го попитах, с насълзени очи си спомня майката. Около 1 ч след полунощ телефонът є звъннал. Номерът бил на Сашо, но гласът бил на неговия шеф от фирмата. „Той припадна и е в болницата. Елате там", казал мъжът. Когато родителите отишли посред нощ лекарите от спешното обяснили, че синът им е получил мозъчен кръвоизлив и вече е преместен в реанимацията, където се борят за живота му.

В 6 часа сутринта младежът получава втори масивен кръвоизлив, който се оказва фатален. Засегнати били дихателните и сърдечните центрове в мозъка. Това наложило да бъде включен на командно дишане. Близките изпратили резултатите от направения скенер на лекари в София. Те препоръчали още пет дни пациентът да бъде поддържан и едва след това да се реши какво да се предприеме. Колегите им във Велико Търново предложили на родителите да стане донор. Така на 31 декември с реанимобил Александър бил закаран в столичната болница „Св. Екатерина". Там сърцето му било трансплантирано на 22-годишна студентка. Останалите три органа - двата бъбрека и черният дроб, също били дадени на нуждаещи се. От Агенцията по трансплантации предложили да вземат и част от костите на младежа. Родителите обаче отказали. „За органите се съгласихме, понеже те са жизнено важни и няма как да се заместят от изкуствени. Искането за костите обаче ни дойде като гръм. Ако вземат и тях, какво от нашето момче щяхме да получим ние, разказват двамата. След като отказали обаче доброто отношение на докторите изведнъж изчезна, разказват родителите. Те дълго време не знаели кой ще им върне тялото, за да го погребат. Когато най-накрая се свързали със „Св. Екатерина", им обяснили, че грижата ще е на ВМА. Докарали го обаче с линейка от Спешна помощ - София. При това гол, увит само в един найлон, възмущават се родителите.



Наздраве за безхаберието

ИВАЙЛО ЦВЕТКОВ ЛИЯНА ПАНДЕЛИЕВА

Цели 16 часа 22-годишна швейцарска гражданка ражда в домашни условия в дома си в Габровско по Нова година. Помага й медицински некомпетентният й мъж, който бил прочел няколко книги по въпроса. Швейцарката решила да роди у дома, защото разните медицински манипулации в чистата и стерилна среда на болниците силно я стресирали. У дома, във ваната, край запалените свещи й било много по-комфортно.

Може и така да е. Раждането в домашни условия в наше време се случва в много цивилизовани държави по света, но се спазват основни правила, свързани с безопасността и на майката, и на бебето. Никой обаче не пропуска задължителните имунизации, никой не оставя плацентата да виси от бебето, докато сама си падне. Според младото семейство стари поверия казвали, че там се крие духът на майката.

А кое поверие казва, че по проснатия на земята тюфлек (стара българска дума за изтърбушен дюшек на буци, който се хвърля на двора, та да спят на него животните), в неизмазаната и мизерна стая, над новороденото крачи огромно куче, което от време на време се разтърсва и ръси косми над бебешката главица? И това ли е част от естествения ход на нещата?

Ако някой се пита защо швейцарката е родила по този начин в България, отговорът е навярно защото в нейната родина никой не би допуснал тази шаманско-индианска практика безнаказано. Затова младото международно семейство може да е диво по отношение на медицината, но и двамата са достатъчно грамотни да знаят, че у нас никой с пръст няма да ги пипне за поставяне в риск живота на новородено.

Както стана ясно, не се е намерил кой да сезира отдел "Закрила на детето" в Габрово, но у нас орган за защита на децата е и полицията, която може да изведе от дома всяко дете, чиито живот и здраве са в непосредствена опасност. Лекарят, който е бил извикан да констатира раждането, е бил не просто в правото си, а напълно задължен да извика униформените. Е, да, но не го е направил!

По света съществуват секти, които не позволяват намесата на съвременната медицина, в много неразвити държави оцеляването на новороденото е по милостта на природата. Но завръщането назад към корените не означава загърбване на най-елементарните правила за медицинска безопасност. Отдалечаването от бетонено-пластмасовата цивилизация в днешния й вид е много скъпо занимание, достъпно само за изключително богати хора. В габровския случай - само засега с щастливо развитие - става дума за дивотия, неграмотност, безхаберие и откровена простотия. Затова единствената правилна стъпка е едновременно да действат и отделът за закрила на детето, и полицията, и лекарите. Според Закона за закрила на детето не съществува вариант, в който родителите да бъдат оставени на мира, когато съзнателно рискуват живота на детето си.

В последните пет години у нас започва все по-масово течение на млади майки, които, дори когато са родили в болница, да отказват децата им да бъдат имунизирани. Руска бизнес дама, станала майка на момиченце у нас, на практика избягала от болницата, за да не получи нейната дъщеричка нито една ваксинация. "Ако Бог е рекъл, тя ще бъде здраво дете!" - осланя се на всевишния дамата. И тъй като нито една институция за деца - от детската градина до училището, не позволява дете да я посещава без задължителните имунизации, рускинята доволно заявява, че вече е намерила медицинско лице, на което да плати за фалшив здравен картон.

Благодарение на медиите случаят на новородения Януш е вече известен. Сега е време и институциите да се размърдат, за да знаят и швейцарците, че не сме еврораят на здравното беззаконие и нулево прилагане на законите, свързани с правата на децата.





Кризата удря и раждаемостта

От 2010 г. - две нови ваксини за децата, ще плащат по 7.70 лв. за преглед на малчуган

Българският "бейбибум" ще е около Великден, след което голяма част от българските семейства вероятно няма да планират раждането на второ дете. Причината за това е икономическата криза, несигурността на работните места и доходите на семействата, прогнозираха пред ДУМА специалисти.

От тази година здравната каса ще плаща по 7.70 лв. на лекарите за профилактичен преглед на дете. Досега той струваше 5.30 лв. Освен това от 2010 г. всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър, като за това е необходимо направление от личния лекар.

Обновен е и Националният имунизационен календар, като в него са включени две нови ваксини, за които родителите не трябва да плащат нищо - против пневмококови инфекции и комбинираната петвалентна ваксина срещу полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенца тип В. Както и досега, за деца не се плаща потребителска такса.





33 600 лева плаща касата за слухов имплант

Аида Ованес

Най-скъпото медицинско изделие, което здравната каса ще плаща и през т.г., е кохлеарният имплант - 33 600 лв. За сърдечна клапна протеза НЗОК ще плаща 3600 лв., за съдова протеза за гръдна аорта, както и за протеза за тазобедрена става - по 1800 лв., за съдов стент и за съдова протеза за коремна аорта и дистални съдове - по 1200 лв., за протеза за колянна става - 2700 лв., за постоянен кардиостимулатор - 2400 лв. Тези стойности са предвидени в Националния рамков договор (НРД) за 2010 г.

Пак според НРД от т.г. болните със сърдечни или със съдови имплантанти, независимо от възрастта, ще бъдат диспансеризирани при кардиолог или съдов хирург. За да идат при специалист, тези пациенти трябва да вземат направление за специалист от джипито. Досега тези болни се консултираха със специалист по общия ред. По думите на специалистите обемът на изследванията и броят на посещенията при специалист е по-голям отпреди, предвидени са и ЕКГ, доплерова сонография, холтер мониториране.

Около 35% от българските здравноосигурени над 18 г. (1 844 243) са преминали профилактичен преглед през 2009 г., заяви пред агенция "Фокус" д-р Галя Йорданова, директор Дирекция "Договаряне, методология и контрол в извънболничната медицинска помощ" в здравната каса. По думите й подобни са числата и за предходните няколко години.

По данни от НАП към 30 ноември на 2009 г. здравноосигурени са 7 600 741 души, от които 1 268 283 деца. С непрекъснати здравноосигурителни права са 5 317 030 души над 18 г.

Според подписания НРД джипитата през т.г. ще получават месечно по 1,26 лв. за всеки здравноосигурен в листата си на възраст от 0 до 18 г., по 1,05 лв. - от 18 до 65 г., и по 1,37 лв. за пациентите си над 65 г.

Междувременно от Министерството на здравеопазването съобщиха, че поставянето на стикери върху лекарствата, чиято стойност се поема изцало и частично от НЗОК, вече няма да се изисква от търговците на едро. Стикерите бяха въведени, за да се осигури контрол върху лекарствата, които плаща касата - едната част се залепваше на опаковката на лекарството, а другата - на рецептата. Според експертите тази мярка не била достатъчно ефективна и затруднявала и оскъпявала работата на търговците.

В последния работен ден на 2009 г. Българският зъболекарски съюз също сигнализира, че парите за над 5600 зъболекари от НЗОК не са преведени. В писмо до зам.-финансовия министър и председател на УС на НЗОК Владислав Горанов председателят на БЗС Николай Шарков настоява за спешно превеждане на дължимите за ноември средства, както и за логичен писмен отговор на въпроса защо преводите не са извършени в договорените срокове.



Плащат пет пъти по-ниска такса за нова аптека в малките градове

Пет пъти по-ниска такса ще се плаща вече за откриване на аптека в град или село с население под 10 хил. души. Това предвиждат промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които влязоха в сила в края на миналата година, съобщиха вчера от Министерството на здравеопазването. Всеки, който иска да открие аптека в малък град, ще плаща такса от 1000 лева, а не както досега от 5000 лева. Промяната е с цел да се подобри достъпът на пациентите до лекарства, като се стимулират фармацевтите.

От МЗ съобщиха още, че поставянето на стикери върху лекарствата, които НЗОК плаща, вече няма да се изисква от търговците на едро. Това гласят промени в Наредба 39 за изискванията за добра дистрибуционна практика. Стикерите бяха въведени, за да се осигури контрол върху лекарствата, които плаща здравната каса.

Вчера д-р Галя Йорданова, директор дирекция “Договаряне, методология и контрол в извънболничната медицинска помощ” на МЗ, заяви пред „Фокус“, че едва около 35% от здравно осигурените лица над 18-годишна възраст са преминали профилактичен преглед през 2009 г. Тази тенденция е относително постоянна и се движи в същите рамки от 2006 г. насам. Йорданова обясни още, че от април тази година в имунизационния календар на децата са предвидени две нови имунизации, които ще се поемат от НЗОК.





Всяко село с аптека

Всеки, който иска да открие аптека в град или село с население под 10 000 жители, занапред ще плаща пет пъти по-ниска такса - 1000 лв. Това предвиждат промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които влязоха в сила в края на миналата година. Досега таксата за откриването на аптека беше 5 бона. Промяната беше направена с цел да се подобри достъпът на хората от малките населени места до нужните им лекарства.

С променените текстове бе продължен и срокът, в който собствениците на аптеки можеха да подадат заявления и да ги регистрират. Причината бе, че заради високата такса за пререгистрация част от собствениците на аптеки най-вече в малките населени места нямаха интерес да подават заявление.

До дни трябва да отпадне и задължението за поставяне на стикери от търговците на едро върху лекарствата, които се заплащат от НЗОК, съобщиха вчера от здравното министерство. Изискването за лепенките отпада с промени в Наредба 39 за добра дистрибуторска практика. Стикерите бяха въведени, за да се осигури контрол върху лекарствата, които се заплащат с пари на здравната каса. Те се състояха от две части - едната се поставяше върху опаковките на медикаментите, а втората - върху рецептите. Причината за отпадането им е недостатъчно ефективният контрол, както и затрудняването и оскъпяването на работата на търговците, се казва още в съобщението на здравното министерство.



Хлапетата с 2 нови ваксини

Забраняват на джипитата да отказват направления за детски специалисти

Здравната каса ще плаща две нови детски ваксини през 2010 г. Това съобщи шефът на дирекция "Договаряне" във фонда д-р Галя Йорданова. Имунизациите влизат в календара от април. Първата задължителна инжекция е против пневмококови инфекции. Втората пък е комбинирана петвалентна ваксина, в която са обединени съществуващите досега полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце тип В. Новата ваксина е по-пречистена и намалява риска от усложнения, уточни д-р Йорданова. Тя припомни, че имунизациите и реимунизациите на децата се извършват след преглед от личния лекар и за посещенията при медик хлапетата не дължат потребителска такса. Ваксините винаги се извършват само и единствено от личния лекар, без значение дали детето се наблюдава от него или от избран от родителите педиатър. Насочването от джипито към специалист по детски болести става пък само с направление.



През 2010 г. при заболявания на хлапетата до 18-годишна възраст достъпът до детските профилни специалисти е неограничен на база издадено от личния лекар направление, каза д-р Йорданова. На практика това означава, че личният лекар не може да откаже достъп на малчугана до специалист в случай, че има риск за здравето му. Общопрактикуващите лекари ще получават и повече пари за профилактичните прегледи за хлапетата, като цената се доближава до тази на специалиста по детски болести. Повишението е над 2 лв. и това е един сериозен финансов стимул за медиците, коментира д-р Йорданова.

Боряна Йотова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница