04 юли 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата18.12.2018
Размер265.5 Kb.
#107944
  1   2   3
04 юли 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Скандалът в социалния дом „Асен Златанов” се разраства
Никой не иска пет деца, заразени със СПИН

В гетото в Орландовци открити и трима серопозитивни възрастни
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

Никой не иска да прибере пет доказано серопозитивни деца на възраст от 12 до 17 г. от махала Градина в столичния квартал Орландовци, стана ясно вчера след 2 дни консултации на лекари, здравни и социални експерти. Утре четири от тях ще бъдат изписани от Инфекциозна болница. Петото обаче е избягало. Децата не могат да се върнат нито в дом "Асен Златаров", откъдето избухна скандалът, нито в гетото, защото са наркомани и проституират. В махалата са открити и трима серопозитивни възрастни.


Серопозитивните деца, за които се заговори през последните дни покрай скандала в столичния социален дом "Асен Злата-ров", официално са 5, обяви вчера д-р Тонка Върлева, шеф на националната анти-СПИН програма. Всички те са от махала Градина на квартал Орландовци и са на възраст между 12 и 17 г.

Хванати са от мобилен екип, работил в квартала, на 14 май. На 16 май били диспансеризирани в Инфекциозна болница.

В момента в лечебното заведение са четири - две момичета и две момчета, обясни шефът на отделението по СПИН д-р Ивайло Еленков. По думите му не може точно да се установи точната причина за заразата, тъй като децата са интравенозни наркомани, а някои същевременно и проституират. Направени са им всички изследвания. Имунният статус на трите е добър, те са все още само вирусоносители и предстои да бъдат изписани утре. Четвъртото дете обаче има гранични стойности, налагащи започване на антиретровирусна терапия, обясни д-р Еленков.

Всички заразени имат и съпътстващи инфекции хепатит В и С. Петото заразено дете е избягало и никой не знае къде е, обясни д-р Върлева. Не може да се каже точно откога са носители на вируса на СПИН, предполага се, че е максимум от 1 г., обясни д-р Еленков. От диагностицирането им досега децата са били на свободен режим. Като диспансеризирани те са длъжни да ходят на преглед в Инфекциозна болница само веднъж на 6 месеца, обясни д-р Еленков. Никой не знае обаче дали през това време те не са имали полови контакти с други хора и да ли не са използвали общи игли с други хероинови наркомани, стана ясно вчера.

При скрининга в махалата са били хванати и трима серопозитивни възрастни, стана ясно вчера.

Всички заразени деца са роднини - братя, сестри, братовчеди. Възрастните нямали общо с това огнище. В гетото играта на боцкане била нещо обичайно - големите се друсали, използвайки общи игли, а малките след това ги вземали и или повтаряли видяното, или се пръскали с тях.

Децата употребяват наркотици епизодично, каза проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия,която вчера също прегледа децата заедно с психолози. Абстинентни прояви засега не се наблюдавали, но не било сигурно дали няма да възникнат.

Засега няма ясен отговор на въпроса къде отиват заразените, след като излязат от Инфекциозна болница утре. Абсурдно е да се върнат в дома "Асен Златаров". Прибирането им при роднините в гетото крие риск от разнасяне на заразата. Очаква се Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на децата да намери решение. Обмисля се и настаняването им в клиниката за лечение на наркомани в Суходол, но това също е временно решение.




Защо домовете за деца създават толкова проблеми
Строги наказания за родители, които изоставят рожбите си, принуждават ги да просят или проституират
ВАЛЯ СТАНИМИРОВА

ВЕЧЕ няма седмица без скандали, като че ли обществото ни е абонирано за тях. Затова да не се учудваме, че сме в първите редици на най-щастливите нации, само че отзад напред.

Този път на фокуса на скандала попадна домът за деца "Асен Златаров" в София. За кой ли път откриваме Америка, че нещо се случва с тези деца в институциите, които трябва да се грижат за тях.

И друг път ме е занимавала тази проблематика, но този път отразяването на случая сложи в центъра сензацията, а не трагизма на децата. Искам да уточня, че съм работила в дом за деца и добре познавам цялата порочна система.

Въпросът е докога ще реагираме като ощипани на следствието, а ще си държим очите затворени за причината?

Следя държавната политика за децата в риск и ще се опитам да проследя хронологията на опитите да се реши проблемът.

Демокрацията ни завари с над 30 000 деца, настанени в домове.

Когато се запътихме към Европа, се оказа, че тя не ни иска с толкова много деца, оставени на грижата на държавата. Трябваше да редуцираме тази стряскаща бройка над 10 пъти.

Проучихме чуждия опит и решихме да го приложим в български условия. Създадохме държавни органи, които да регулират този процес, започнахме да променяме законодателството. Дотук добре.

Защо тогава системата не дава желаните резултати? Защото законодателството е хилаво и не отговаря на родната българска действителност.

Какво имам предвид?

Не е тайна, че голяма част от децата в тези институции са от ромски произход, т. е. идват от гетата.

Там живеят в нечовешки условия, сред потресаваща мизерия и мръсотия. Нямат изградени хигиенни навици, а гладът е като в Африка.

Тези, които попаднат в полезрението на социалните служби, имат късмет да попаднат в държавни институции, където поне имат покрив над главата и топла храна. Могат и да ходят на училище.

Но в стремежа си да намалим броя на децата в институциите, извеждаме от там тези, които имат семейства.

И тук е големият проблем - връщаме ги в среда, от която преди това сме ги извели. При семейства, които не желаят да се грижат за тях.

Каква е алтернативата им? Да намират начин сами да се оправят в живота, като излизат на улицата и стават жертви на престъпления. Просия, наркотици, проституция, раждане в непълнолетна възраст -това им предлага животът. Училището е Немислимо за тях.

Затова не се чудете на новини за болни от СПИН деца, както и за бременни в детска възраст.

Не винете директора, възпитателите, кмета. Докато има деца по улиците и до кофите за боклук, ще има такива домове.

А тези, които работят в тези институции, са достойни за уважение хора. Защото въпреки мизерното заплащане, те се грижат за тези деца като за свои.

Практика е да отделят от личните си средства и да ги дават за децата от дома. Тези, които са попаднали случайно, не се задържат дълго. Като ги сочим с пръст като прокажени, никак не им помагаме.

Предлагам техните съдници да отидат да поработят в такъв дом на пълен работен ден, да опазят възпитаниците си, а тези, които им избягат, да ходят да ги търсят в гетото.

Какъв е пътят тогава? Ангажиране на всички държавни органи и неправителствени организации (особено тези, които се занимават с ромската интеграция) с превенция сред рисковите групи - полова просвета, здравна култура, семейно планиране.

Въвеждане на ограничителен елемент за получаване на детски надбавки, за да се прекрати практиката на раждане на конвейер с цел издръжка на фамилията.

Да се помисли за най-строги наказания за тези родители, които изоставят децата си, принуждават ги да просят или проституират.

Да не се допускат деца до семействата им, когато това крие риск за техния живот, здраве и психика.

Да се стимулира ромската общност да праща децата си на детска градина и училище, като осъзнае, че това е единственият начин да излязат от гетото и да надвият мизерията.

Предлагам, вместо да хулим, да видим с какво можем да помагаме. Тези деца се нуждаят от любов и внимание, от приятели.

Да им подадем ръка.


И след новите нормативни промени
Отстъпките в цените на лекарствата от добрата воля на фирмите

Надценките за аптеки и дистрибутори падат с 2%, но потребителите едва ли ще усетят
МАРТИНА БОЗУКОВА

Въпреки всички предприети нормативни промени отстъпките от цените на лекарствата ще продължат да зависят изцяло от добрата воля на фармацевтичните фирми. Това стана ясно от обясненията на здравния министър Десислава Атанасова и екипа й, които в понеделник представиха предприетите до момента поправки в закони и наредби.

С промени в наредба, която е обнародвана в „Държавен вестник", НЗОК вече ще може да договаря отстъпки в цените на всички плащани от нея лекарства, а не както досега само на 100% покриваните от нея и уникални медикаменти. За да действа пълноценно тази мярка обаче, трябва да бъдат приети и промени в Закона за здравното осигуряване, които гласят, че НАПРАВЕНАТА ОТСТЪПКА ЩЕ СЕ ДЕЛИ ПО РАВНО МЕЖДУ НЗОК И

Атанасова очаква промяната да е факт до края на месеца, преди ваканцията на парламента. Така, ако едно лекарство струва 10 лева, НЗОК поема 50% от стойността му, а фармацевтичната фирма направи 10% отстъпка, то отстъпката от 1 лев ще се подели по равно и НЗОК ще плати 4,50 лева, пациентът ще плати също 4,50 лева вместо по пет лева. Все още обаче не е ясно как ще се осъществява контролът за разпределението на отстъпките.

Макар с промени в закона договарянето на отстъпки да става задължително, а не само пожелателно за фирмите, те не могат да бъдат принудени да направят отстъпки.

Това произтича от факта, че веднъж фирмите подават заявления и лекарствата им биват регистрирани в позитивния лекарствен списък с определени цени. Това става по законов ред, като цените в позитивния списък трябва да са най-ниските от тези в осемте държави, с които се реферираме. Отделно от това се разписва изискването за договаряне на допълнителни отстъпки под цената в позитивния списък. Но дори фирмата да откаже да даде отстъпка, НЗОК пак ще плаща въпросните лекарства, защото те вече са включени в позитивния списък. Това поставя под въпрос стимулите на фирмите изобщо да дават отстъпки. По този начин УВИСВА И ДРУГО НОРМАТИВНО - за период от една година крайната цена на лекарствата след направените отстъпки да не надхвърля цената, постигната при последните търгове - в здравното министерство или в болниците. Това се отнася пряко до няколко лекарствени продукта, за които се оказа, че са поскъпнали от три до пет пъти, след като спряха да се купуват с търгове и започнаха да се плащат от НЗОК по цените в позитивния списък. Техните цени и до момента си остават високи и се чакаше приемането на настоящите нормативни промени, но сега се оказва, че поевтиняването им ще зависи от добрата воля на фирмите.

"Това са търговски взаимоотношения, ние няма как да задължим фирма да присъства на нашия пазар. Всеки притежател на разрешение за употреба преценява дали да присъства на нашия пазар, каква отстъпка би могъл да направи. Надявам се, че всички фирми, които доставят лекарства, ще подходят във взаимен интерес. Т.е. нивата на отстъпки да са достатъчно добри за НЗОК, както и те да си запазят пазарите. Аз смятам, че отстъпки ще има", заяви Атанасова. Тя посочи, че и при договарянето за някои уникални онколекарства фирмите са отказали да дадат отстъпка, но въпреки това НЗОК ги плаща. "Дори и да не са дали отстъпка, не се е случило нищо фатално", коментира тя.

С промени в друга наредба на здравното министерство, която тепърва подлежи на обществено обсъждане, се предлага намаление на допустимите по закон надценки за аптеки и дистрибутори - е по два процентни пункта. Сега търговците на едро имат право на надценки между 6% и 10%, а аптеките средно на 20%.

Според проучване на международната анализаторска компания IMS Health обаче надценките у нас са най-ниските в Европа и тук бизнесът получава най-малко за издръжката си, като всеки един натиск от страна на държавата го поставя на ръба на оцеляването.
Намалението се приема скептично от фармацевтите.

Редукцията на надценките при търговците няма да се отрази значително на разходите за лекарства", коментира Аделина Любенова, заместник-председател на Българския фармацевтичен съюз и член на Висшия съвет по фармация, пред БНР. „Няма как чрез намаляване на надценките на търговците на едро и дребно да се постигнат такива сериозни намаления на разходите за лекарства. Напротив, аптеката няма да може да изпълнява своите функции като лечебно заведение ефективно. Тя и в момента е затруднена. В момента има финансов дефицит и не може да зарежда пълната гама от лекарства. ...Представете си измерението на намаление с 2% на лекарства до 10 лв. - това е със стотинки. Пациентът няма да ги отрази, но за аптеката това е от значение - посочи тя. - През 2007 г. отново настъпи една такава редукция при тройната коалиция - цените не паднаха. Този механизъм е неработещ. Не е необходимо отново да вършим грешки и да установим, че нещата не са ОК. В същото време аптеките имат нужда от сериозна подкрепа", подчерта още Любенова.



Според друга промяна цените на лекарствата в позитивния лекарствен

списък ще се определят, като се сравняват със 17 държави, а не както досега - с осем. Страните, с които ще се реферираме, са Румъния, франция, Естония, Гърция, Словакия, Литва, Португалия, Испания, Белгия, Чехия, Полша, Латвия, Унгария, Италия, Финландия, Дания и Словения. Занапред, за да се включи даден продукт в позитивния лекарствен списък, той ще трябва да се плаща в поне пет от седемнадесетте държави, а не както досега - в три от осем.

Въвежда се изискване, според което, за да се включи генеричен лекарствен продукт в позитивния списък, цената му не трябва да е по-висока от 65 на сто от тази на оригиналния медикамент. По отношение на иновативните лекарства се предвижда да е проведено лечение и да има клиничен опит на територията на страната не по-малко от една година, преди да бъдат включени в позитивния лекарствен списък.

фармацевтичните фирми ще трябва да съобщават за промени в цените им в референтните страни на всеки шест месеца. На половин година ще бъдат включвани и иновативни медикаменти в позитивния лекарствен списък.


Купуваме протези по цени на едро
БОРЯНА ЙОТОВА

Болните, чиито патерици, стави и други медицински изделия не се поемат от здравната каса, ще могат да ги купуват от лечебното заведение на цени на едро. Това реши вчера Народното събрание при приемането на второ четене на промени в специализирания закон. Според одобрените текстове, когато материалите не се плащат от НЗОК, болниците трябва да ги продават на пациентите без печалба, на цената, на която са ги купили. Според друга разпоредба в закона, клиниките са длъжни да предоставят на своите болни всички необходими за лечението им медицински изделия. Без промяна остава санкцията за болниците, които купуват материали от търговци без разрешение и за продавачите, които нямат необходимите документи от Изпълнителната агенция по лекарствата към здравното министерство. И в двата случая глобата е 10 хиляди лева.




Катарци оглеждат болница в Кюстендил за СПА
Северина Димитрова

Правителствената делегация от Катар оглежда лечебно заведение в Кюстендил за изграждането на балнеологичен център. Това заяви вчера здравният министър Десислава Атанасова, която бе на посещение в многопрофилната болница в областния град.

„Ако те предпочетат да го направят тук, държавата ще подкрепи тази инвестиция, ако изберат друга болница в друг град – ние ще намерим начин да върнем облика на Балнеосанаториума в Кюстендил”, уточни Атанасова. През март предишният министър Стефан Константинов се ангажира с отпускане на 1,2 млн. лв. за обновяването на филиала на Специализираните болници за рехабилитация и отдих в родния си град.

Пари за подобряване състоянието на лечебното заведение ще бъдат отпуснати частично от държавния бюджет, като Министерство на здравеопазването ще очаква подкрепа и от общината. „Средствата ще бъдат малък процент от нужната за ремонта сума, тъй като през тази година от перото за капиталови разходи се наложи да плащаме за спешната помощ”, обясни Атанасова. Тя заяви, че ведомството ще осигури 80 000 лв. за ремонт на диагностично-приемния блок, който има спешна необходимост от сериозно реновиране и е един от приоритетите на ръководството на кюстендилската болница.




Компенсират финансово донорите на органи
МАРИАНА ТОДОРОВА

Донорите на органи или тъкани ще бъдат компенсирани финансово. Това ще стане възможно след приемането на промените в Закона за трансплантациите, които правителството ще одобри днес.

Даряването на органи, тъкани и клетки е доброволен акт и затова на тези хора ще бъдат възстановявани само разходите, свързани с процеса на вземане на органа и временната загуба на трудоспособност. Предвижда се и възможност за покриване на разходите по евентуално допълнително лечение на живите донори и на трансплантираните лица.

С поправките в закона ще се регламентира точно и каква трябва да е квалификацията на лицата, които извършват трансплантация на органи. Обменът на органи с други държави ще става само след сключване на споразумение между Изпълнителната агенция по трансплантациите (ИАТ) и съответната държава при спазване на изискванията за качество, безопасност и проследяване на донорите и пациентите. Разрешенията за внос и износ ще се издават само от ИАТ. Досега тези документи се подписваха от министъра на здравеопазването по предложение на шефа на агенцията.

Освен това на ИАТ ще плаща погребенията на хората, чиито органи са взети за трансплантация. Средствата ще бъдат предоставяни на живите роднини.


Лекарствата от 200 лв. поевтиняват с около 15 лева
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Лекарства, които струват около 200 лв., ще поевтинеят с близо 15 лв. Това обяви здравната министърка Де­сислава Атанасова пред „Труд". В понеделник с по­правка в наредба тя предло­жи надценките за търговци на едро и дребно да паднат с 2%.

„Ако тежко болна българка с пенсия от 180 лв. отиде в аптеката с рецепта за 3 или 4 медикамента, а подготвяно­то намаление на всеки от тях е между 2 и 15 лв., то със сигурност за тази жена фи­нансовото облекчение ще е голямо", каза министърката.

При медикаментите с цена на производителя до 10 лв., надценките за търговец на едро и на дребно в момента съответно са 9 и 22 на сто. С поправката в наредбата те падат на 7 и на 20 процента. При препаратите от ценовия диапазон от 10,01 лв. до 30 лв. надценките за търговците на едро и аптеките съответно от 8% и 20%, стават 6% и 18%. А при лекарствата с це­на на производител над 30 лв. за търговеца на едро над­ценката от 6 % (но не повече от 15 лв.), се намалява на 4% (но не повече от 10 лв.). А за аптеката - от 18% (но не пове­че от 30 лв.) на 16% (но не повече от 25 лв.). От Министерството на здравеопазва­нето посочиха и няколко произволно избрани медика­мента, чрез които става ясна предвижданата промяна.

Посочените стойности на лекарствата обаче са пре­делните - и в момента в апте­ките те не се продават на те­зи цени, а на по-ниски, които са договорени чрез отстъпка от търговеца на едро. Затова пирацетамът и диклофенакът например, които са с ед­на и съща пределна цена от 15,72 лв., при проверка на „Труд" в 5 столични аптеки вчера се оказа, че струват съответно 12,98 лв. и 13,94 лв.

„При 100% покриваните от здравната каса медикамен­ти ние нямаме право на над­ценка, така че няма как да се калкулира намаление", ко­ментира Николай Костов, председател на Асоциация­та на собствениците на апте­ки. Той добави, че при напъл­но безплатните лекарства, например от аптеката се изписват 10 дози еритропоетин от 293,59 лв. всяка, но съо­тветно от 10-те рецепти на 10 различни пациенти, фарма­цевтите ще получат 20 лв. (т.е. по 2 лв. такса за изпъл­нена рецепта). „Кучето не е зарито в надценките ни, кои­то са и най-ниските в Европа, както показват данните на IMS Health, категоричен е Ко­стов. Всички промени в ком­плект - и в закона, и в наред­бата ще доведат до по-евти­ни лекарства, касата ще пе­сти средства и ще започне да плаща и нови медицински из­делия, твърди обаче Атана­сова.

От асоциацията на чужди­те производители на лекар­ства са предложили меха­низми за гъвкав достъп до медикаментите с цел нама­ляване на разходите. Става дума не само за предоставя­не на отстъпки на касата, но и за осигуряване на безплатни опаковки препарати и за пла­щане на изследвания, които се изискват за прилагане на дадено лекарство.


Лекарският съюз порица Раденовски за призива на шефа на „Пирогов" към негови ко­леги от други болници да не назначават лекарите, които той ще уволни,ако „говорят неудобни за ин­ститута твърдения". Д-р Цветан Райчинов, шеф на съсловната организа­ция, се изказал, че по­добни изказвания са не­допустими.

„Раденовски си поси­па главата с пепел, но това не решава пробле­мите ни", разказаха при­съствали на сбирката медици.




Забраниха 28 вида хранителни добавки
Агенцията по храните е забранила 28 вида хранителни добавки през юни, след като в конкретни партиди от тях е установила забранени вещества.

В Добрич са спрени 11 опаковки „Родосорб", съдържащ неразрешен мине­рал - клиноптилолит. В София са спрени 11 опаковки „Цинк + Биотин", съдър­жащ цинк над максимално допустимите количества.

Спрени са и 38 опаковки „Витамин С Лемон" без етикет на български език.

В Хасково са спрени 3 опаковки „Цинк" и четири опаковки „ЗМА", съдър­жащ цинк над максимално допустимите норми.

Големи количества хранителни до­бавки са спрени от областна дирекция по безопасност на храните в Ловеч - 8228 броя „Рибено масло", в които вло­жената суровина е с изтекъл срок на годност, и 2927 броя „Лецевит" - поради липса на придружаваща документация за произход на суровините за нея. Не­валиден е и срокът им на годност.

Проверени са общо 1017 обекта за производство и търговия с хранителни добавки. Над 30 са актовете с админи­стративни глоби за други по-дребни на­рушения.

Установено е, че като цяло сградният фонд и оборудването на помещенията за производство на хранителни добав­ки отговарят на изискванията и в тях продукцията се съхранява при необхо­димата температура.

Глобите за нарушения са от 500 до 10 000 лева.




Товарят болниците с още чиновници
Болниците да си създадат информационни звена. Това записаха депутатите в закона за лечебните заведения. Според промените всички, които ползват пари от здравната каса или от републиканския бюджет, трябва да докладват за направените от тях разходи по ред, определен с наредба на министъра.

Създаването на нови звена означава още чиновници, но депутати смятат, че това се налага заради по-добрата отчетност. Болниците имат повечето от специалистите за тези звена, смята шефката на здравната комисия Даниела Дариткова. По предложение на депутати от всички групи вчера бяха отхвърлени промените, предложени от предишния министър Стефан Константинов. Падна и най-важната му идея -министърът да има решаваща дума при определянето на Националната здравна карта. Сега районните поделения на касата ще имат по-голяма тежест да кажат къде от какви болници и от колко легла има нужда.




Няма да „разжалват" „Пирогов"
„Пирогов" е уникална структура, в която работят едни от най-добрите лекари, и затова ще предложим на здравния министър да стопира отнемането на нива на компетентност на института. Това заяви председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова след среща с ръководството на „Пирогов" вчера. По думите й щом спешната болница не отговаря на определени критерии, то значи те трябва да бъдат прецизирани. Тя обясни, че става дума за броя на операциите.

След убедителната намеса на „Преса" и обективното отразяване на случващото се в лечебното заведение очевидно сред управляващите е започнало отрезвяване по казуса „Пирогов". „Проверките трябва да се правят от компетентни органи, иначе се създават поразии, а министър Десислава Атанасова е длъжна да се извини на лекарите за некоректната кампания срещу „Пирогов", заяви депутатът от Коалиция за България и член на здравната комисия Мая Манолова. „Настояваме Атанасова да дойде в НС и да даде обяснения по случая, защото медиците се притесняват, че атаката срещу тях е тенденциозна", посочи Манолова.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница