05 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата24.06.2017
Размер499.75 Kb.
#24109
  1   2   3
05 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Нов фонд да лекува наркомани предлага Синята коалиция с поправки в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, съобщи депутатът от СДС д-р Ваньо Шарков.

Депутатите предлагат фондът да действа на принципа на този за асистирана репродукция, по-популярен като фонд „Ин витро", и да се захранва с глобите, налагани по закона. Сега 1 % от акцизите върху цигари и алкохол се заделят за лечение на наркозависими, но всъщност цялата сума отивала за метадон. Средства за лечение, рехабилитация и социализация на болните не достигали.




Спипаха нередовни сертификати
Фалшифицирани дипломи от Медицинския университет-София и УАСГ са заловени при съвместна проверка на службите в България и чужбина, сочат данните на НАЦИД. Там са подадени сигнали от задгранични университети и работодатели за съмнителни документи.

Два опита за записване на работа в чужбина са правени с нелегални тапии от Националната спортна академия. Властите заловили и фалшив документ за висше от Техническия университет-Пловдив.

Нито един от измамниците обаче не е българин – четирима гърци донесли фалшификати в родината си, а гражданин от арабска държава внесъл българска диплома менте в Германия.


40 на сто от лекарите пушат при болните
Над 40% от всички лекари в страната са пушачи и преди забраната са пушели при пациентите си. В онкологията вече е забранено тютюнопушенето, макар почти половината от докторите да са пушачи, каза д-р Здравка Валерианова, директор на Националната онкологична болница, при отбелязването на Световния ден за борба с раковите заболявания.

Според статистиката цигарите са сред най-рисковите фактори за образуване на ракови заболявания. Активното и пасивното тютюнопушене може да причини рак на устната кухина, носа и гърлото, ларинкса, трахеята, стомаха, белия дроб и др. Употребата на тютюневи изделия е причина всяка година заради рак да има 1,5 млн. смъртни случаи. Експерти очакват 37 хиляди нови болни от рак тази година, градът с най-голяма заболеваемост и смъртност е София.

Тютюнопушенето, наднорменото тегло, нерационалното хранене и заседналият начин на живот са основните причини за лавината злокачествени заболявания, заляла страната, каза доц. Здравка Валерианова. Според нея рискът непушач да се разболее от рак е с 20-30 % по-голям.


Вони и от него се умира. Що е то?
Защо нещо, което толкова вони и съсипва здравето, е толкова желано? 05.02.2011 Българи умират от рак на белите дробове. И лекарите им също, защото 40 на сто от тях са активни пушачи. В болничните градинки, дори в най-мразовитите дни се събират треперещи групички - едните по пижами, другите в бели престилки, и жадно вдъхват тютюна. Особено на болните им е напълно забранено независимо от диагнозата им, но това отдавна няма никакво значение.

У нас родители и роднини нехаят, когато пушат в лицата на невръстните си деца и после се оплакват, че хлапетата много боледували. Пациенти, които в моменти на криза са с кислородни маски на лицето, само чакат да се откачат от лекарския надзор и тичат да се напафкат.

Още по-безумна е сценката, когато хора от всякакви възрасти се качват на планински връх, влизат в хижата и облекчено припалват цигарата.

Някъде връзката със здравия разум се къса. Би трябвало нещо, което вони, съсипва здравето и пожълтява зъбите, да не бъде толкова желано.

В раковата болница щели да глобяват с по 100 лв. пушачите. Но дали ще се съберат пари въпреки обявената санкция?

ЛИЯНА Панделиева


Агенция и пациенти се изпокараха за купуване на органи
Оставките на директорите на агенцията по трансплантации и на фонда за трансплантации в чужбина Теодора Джалева и София Мутафчийска поиска Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. Мотивите са "явното несправяне с ръководните постове, които заемат", се казва в отворено писмо от организацията.

Пациентите са провокирани от твърдението на директора на агенцията Теодора Джалева, че пациентските организации искат държавата да купува органи. "Органът е критичният фактор в една такава операция и навсякъде е забранена търговията и закупуването на органи. Това, което в момента се заявява на няколко пъти от пациентски организации, - че искат държавата да участва в такова нещо в рамките на ЕС, това е много опасно и в момента така или иначе заради скандалите в Косово Балканският полуостров сме гледани под лупа и всякакви такива изявления могат да хвърлят сянка в прозрачността на процесите на трансплантации и донорство", обяви Джалева вчера в ТВ7.

Никога и никъде не сме искали държавата да купува органи за пациентите, твърдят обаче от асоциацията. Те критикуват и връщането в държавния бюджет на 4.7 млн. лв., които бяха отпуснати м.г. на новосъздадения фонд за трансплантации в чужбина. Фондът получи общо 5 млн. лв., но не успя да ги похарчи и да прати достатъчно пациенти в Европа.

ВЪПРОСИ


От асоциацията питат защо до момента не е изнесен в публичното пространство регистър на преживяемостта на трансплантираните пациенти, защо за сайта на агенцията по трансплантации бяха похарчени пари, а в него няма актуална информация и защо не са публично оповестени проверките на МЗ на агенцията по трансплантации, център "Фонд за трансплантации" и болниците, извършващи трансплантации у нас.

Ана Атанасова


Джипитата сами ще дават медицински на повечето шофьори
Таксиметровите и професионалните водачи ще минават на допълнителни прегледи през различни специалисти
Личните лекари ще издават сами медицинските на шофьорите от т. нар. любителски категории. Това ще стане, ако бъде приета новата наредба на здравния министър за изискванията за физическа годност към водачите на моторни превозни средства, чийто проект е пуснат за мнения в интернет. В нея са условията и редът за извършване на медицинските прегледи за установяване на физическата годност за шофьорите от различните категории.

Според проекта първоначалният медицински преглед на водачите и на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС за категории АМ, А, А1, А2, АМ, B, B1, BЕ, и Ткт ще включва само два прегледа - на зрението и състоянието на останалите органи и системи, както и дали има регистрирани заболявания. При съответствие на здравословното състояние с изискванията за физическата годност личният лекар сам ще издава медицинското. Сега всеки по правило трябва да се мине през джипито, но и през още няколко лекари, сред които очен, ушен и невролог. Практиката обаче е личният лекар сам да издава медицинското, а въпросните специалисти само слагат подпис и печат без дори и да са виждали кандидатите за шофьори. С наредбата всъщност ще се узакони едно положение, за което обичайно се плащаше повече и нерегламентирано. Занапред, ако джипито установи несъответствия на здравословното състояние на лицето с изискванията за физическа годност за водачите, ще го насочва за допълнителни прегледи при съответните специалисти.

Задължителното изискването да се минава през различни специалисти обаче остава за водачите от т. нар. професионални категории - С, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1Е, Ттм, Ттб. Същото се отнася и до онези, които, макар и да имат любителска категория, карат коли, извършващи транспортна дейност - например таксиметрови шофьори. Задължителни прегледи при специалисти ще минават и онези, които са лишени от право да управляват автомобилите си, защото не отговарят на "медицинските или психологическите изисквания". Всички тези групи водачи ще минават през прегледи при специалисти за установяване на състоянието на зрението и слуха, неврологичен, вътрешен, хирургичен и ортопедо-травматологичен статус. След като минат през всички лекари накрая пак ще се връщат при личните лекари, както е и в момента. Те ще издават окончателното удостоверение, че човекът е годен за шофьор.


Висшата грижа за най-милото, или към цъфтежа на китайските джапанки
След седмици профански занимания със СРС-та, фабриката на Мишо Бирата, вот на доверие, ЕГН-та, исхемичната болест на Вучката, телефонни и прочее рутинни номера от демократичното битие висшата политика се обърна към висши материи. Президентът Първанов публикува статия в съавторство с експерта към администрацията му Мариана Тодорова "За ново, европейско отношение към българската наука: 15 алтернативни идеи за реформи на БАН и в науката като цяло" (вж. http://www.president.bg/news.php?id=4169&st=0). С политическа загриженост и държавническа прозорливост тук се нижат точки, с които ще се решат "поредица от ключови въпроси", за да се излезело от създалата се ситуация в БАН и в науката. Да не пропуснем - като цяло! В съавторския труд друго кой знае какво забележително няма, не броим ли натрапчивата употреба на първо лице, единствено число, под което очевидно не се крие Мариана Тодорова, както и заканата да се сложи вето на закона за БАН. Всичко е гладко, ясно и правилно, та дори и познатото отъждествяване на "европейско" с "образцово". Дотам, че при промяна на заглавието и някои словосъчетания "идеите" биха били приложими към много други неща - от животновъдството през здравеопазването до спортния тотализатор. Така тая статия е отличен пример за политически текстове, които решават все "ключови въпроси", без изобщо да ги задават. Е, подобни текстове - човещинка - понякога се задяват, използвайки реторически фигури като: "Информационните магистрали са не по-малко важни от транспортните" или витиевати баници с късмети: "14. Най-сетне, мисля, че си заслужава отново да се върнем, с цялата сериозност, към въпроса за заплащането на българските учени и преподаватели, като израз на обществената и държавната оценка за значимостта на техния труд в скалата от ценности в българското общество."

Вдигнатата топка още на другия ден бе отиграна от премиера Борисов

У него проговори същата държавническа загриженост със свойствения Му прям изказ, мъжествена сълза и здрава управленска ръка: "Изпадаме в ситуация, в която най-свидното, най-милото - науката и БАН, да се превърне в ябълка на раздора. Затова ние сме готови да изтеглим законопроекта" - заяви той при среща с ръководството на академията. Преди това не забрави да укори Първанов за подлия замисъл да открадне идеите за БАН и науката и да Го накара да не изтегля закона. Допълни Го министър Игнатов, според когото към 80% от президентските идеи не били алтернативни, а преписани от стратегията на МОМН за развитието на науката до 2020 г. Нищо чудно: идеите и в статията, и в стратегията са адаптация към българска среда на тривиалностите, с които гъмжат всякакви европейски стратегии за каквото и да е.

Решението на премиера трогна присъстващите, особено председателя на БАН Съботинов. Според него науката отново показала обединяващи функции. "Ще бъдем полезни на своята страна", пионерски обеща той. Като първа стъпка към тая полезност свали траурните знамена и наглите плакати, засягащи ресорните министри Игнатов и Дянков. Все пак те ще седнат до него в предвижданото и вече аха назначено настоятелство на академията. Лютви Местан (ДПС), предишен шеф на парламентарната комисия за наука и образование, видя "конструктивизъм" в събитието. Огнян Стоичков ("Атака"), сегашен такъв, приземи дискурса с предвиждането, че вече 7000 семейства на работещите в БАН можели да спят спокойно. Дори Станишев (БСП) намери добра дума, приветствайки решението на Борисов да изтегли закона.

Идилия - отдавна български политици не са били тъй единодушни около нещо, което изобщо не разбират и което надали ги интересува. Да се чудиш как всички тия хора не помнят, че в приеманите от тях бюджети средствата за научни изследвания намаляват. Да се маеш, че дърдорят за реформи, когато тъкмо БАН бе съсипана от "реформи"; че край тоя реформаторски терен вече загряват университетите, след като на него играха преди години училищата.

Интересуваше ли ги, нямаше да се мотаят в писане на закони, стратегии и статии с петнадесет или петстотин точки, а щяха да попитат: Може ли в България като цяло смислено да се говори за европейска наука и образование в частност?

Неговият тъжен отговор е "Не"

Той е следствие от други въпроси, които загрижилите се не задават, тъй като ясният им отговор показва резултатите от тяхната политика. Вярно, нещата не опират само до пари. Науката предполага както идеалистическа всеотдайност, така и илюзия за приближаване до върховите постижения в близко бъдеще. Но как да се поддържа тая илюзия, когато в сравнение и с балканските си съседи българските научни институции са бедни, а научните им постижения се дължат на инерция от минали времена, помощи на колеги от чужбина и тук-там индивидуални проблясъци? Каква наука, когато за министрите - настоятели на БАН, вижданията за възвръщаемост на вложенията в научни изследвания не надхвърлят писане на софтуер, биоземеделие и библейска археология, откриваща мощи на Йоан Предтеча във втория Ерусалим? Или наука е пробутването на чалга проекти за нанотехнологии, бизнес инкубатори, нетрадиционни енергоизточници и политкоректни тълкувания на историята "в крак" с отново най-правилната политическа конюнктура? Какво бъдеще при второ поколение неграмотни, докато четвъртото поколение български лекари, инженери, агрономи, учители дават мило и драго ако не те, децата им да заминат на учене или работа в чужбина? Какъв бизнес в науката, когато от основното училище до университетите продажбата на дипломи я за шофьорска книжка, я за висш държавен пост е търпян от държавата алъш-вериш?

Не само "учените", но и всяка професионална група извън тая на професионалните политици у нас е разбита от тъжния отговор на подобни въпроси. Затова нормалният изход за всички, освен "Терминал 2", е спорадичното, оазисно оцеляване, а не мегаломанските стратегии. Оцеляване с надеждата някой ден пясъците да се оттеглят, да се народят деца, да разцъфти знанието, да дръпне икономиката, да се спре емиграцията, изобщо да дойде светлото бъдеще, тъй достойно за тъй надарения български народ. В настоящето обаче той, милият, все попада от избор на избор във все по-голям фарс и гледа, при всичката си интелигентност, все по-невменяемо своята трагедия.

Затова, ако има нещо да цъфти след поредните идеи за решения на "ключови въпроси" със закони и стратегии, няма да са налъмите - те все пак биха могли. След трогателната загриженост за науката по-естествено е очакването да цъфнат китайските джапанки в магазините за по лев.



Димитър Денков


Георги Първанов: Д-р Борисов е открил науката
“Сезирал съм главния прокурор. Отговорът на моя въпрос ще се вписва в резултатите от проверката, която върви и без това”, каза в Плевен президентът Георги Първанов. Той отговори на репортерски въпрос докъде е стигнал в намеренията си да съди Бойко Борисов.

На 28 януари в Перник Първанов каза, че ще сезира Борис Велчев да се направи проверка кой кого записва и кой как е огласил информацията по скандала “Ало, Ваньо”. След като президентът се запознае с резултатите, щял да реши дали да съди премиера за клевета. Бойко Борисов бе заявил, че атаките срещу кабинета идват от Първанов.

“Надявам се резултатите от проверката да бъдат скоро огласени така, както беше обещано”, допълни президентът. “Чух, че 15-те идеи на АБВ за науката били едва ли не преписани от стратегията на правителството. Нямам съмнение, че доктор Борисов е открил науката. Но в хрониките се пазят позициите, които аз съм изразявал от 2002-ра насам”, каза още Първанов.

В Плевен президентът се включи в благотворителен търг на картини в помощ на три онкоболни деца, организиран от студенти по медицина. Той бе под номер 23, но не стана собственик на нито една творба. “Не успях да си купя картина, но обявих парично дарение за каузата”, обяви по-късно държавният глава, без да уточни сумата.

18-те картини, предоставени безвъзмездно от своите автори и собственици, бяха продадени за общо 12 200 лева, гостите дариха допълнително още над 10 хиляди лева.


Лекари очакват нови 37 000 болни от рак
Ирена КОЛЕВА

„Броят на новорегистрираните болни от рак тази година ще достигне 37 000 души, а смъртните случаи се очаква да бъдат 16-17 хиляди." Плашещата прогноза направи вчера директорката на Националната онкологична болница доц. Здравка Валерианова.

Тя обяви, че при жената най-разпространен е ракът на гърдата, а при мъжете - на белия дроб. Според медицинската статистика т.г. се очаквали около 4000 нови случая на рак на белия дроб, близо 3900 - на гърдата, 1800 - на простатата, 1230 - на маточната шийка.

Резултатите са тревожни, още повече че се увеличава процентът на болните деца, каза доц. Валерианова. И напомни, че през 2008 г. данните са били не по-малко зловещи. Тогава на ден се разболявали по 95 души от рак. През същата година общият брой на болните от коварната болест е бил 34 576. От тях 18 034 са мъжете и 16 542 - жените.

Медиците извадиха данните вчера, за да предупредят още веднъж за вредата от тютюнопушенето. И признаха, че в цялата лекарска гилдия в страната процентът на любителите на цигарения дим е 40.

80% от рака на белия дроб при мъжете и 50% при жените се причинявал от цигарите. Те не отрекоха, че болестта идва и заради стреса, вредната храна и мръсния въздух. Заболеваемостта от злокачествени тумори у нас е най-висока във възрастовата група над 65 г.

В световен мащаб от рак страдат все повече хора. На ден умират 20 000 души. Очаква се през 2050 г. новозаболелите да скочат до 27 млн. „За да се предпази човек от рака, трябва да ходи на профилактични прегледи и да живее здравословно", казаха вчера от онкоболницата.


Меркел и Саркози искат общ данъчен хомот в ЕС
Това ще прави еврозоната no-трудно достъпна за България
Веселин ЖЕЛЕВ

Франция и Германия планират „Пакт за конкурентоспособност", който на практика ще завиши съществуващите изисквания за приемане в еврозоната.

Германската канцлерка Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози се очакваше да представят вчера пред останалите 25 лидери общите очертания на проекта. Окончателно решение по него се очаква на среща на върха на ЕС в края на март.

Според източници, близки до германското правителство, пактът„17+"(17са страните с общата валута) е замислен като форма на междуправителствено сътрудничество в еврозоната. Той обаче би бил отворен към членките на ЕС извън нея. Приемането му е условието на двете водещи икономики в ЕС да бъдат разширени размерът и функциите на фонда за спасяване на задлъжнели правителства в еврозоната, а след 2013 г. той да се превърне в постоянен кредитен механизъм. Пактът би изисквал правителствата да координират не само крайните си финансови резултати, но и политиките за данъците, държавните разходи, трудовия пазар, заплатите и пенсиите. Източникът подчерта, че не става дума за „изравняване", а за сближаване на данъчни основи и ставки, на социалните и здравните осигуровки. Предлага се държавите да включат в конституциите си клаузи за балансиран бюджет и ограничения на държавния дълг подобни на немската „дългова спирачка".

Пактът би означавал повишаване на пенсионната възраст и премахване на споразуменията за индексиране на работните заплати според инфлацията там, където те съществуват.

Всичко това означава, че ако бъде приет, пактът ще прибави серия от трудно изпълними условия за България да се присъедини към еврозоната.


Премиерът: По-внимателно с изказа за Шенген

Премиерът Борисов, призова от Брюксел вчера за по-внимателен изказ в България по темата „Шенген", съобщи „Дарик" радио.

„Информирах президента Саркози и канцлерката Меркел за това, което правим... че ние имаме най-тежката задача - да охраняваме границата с Турция, където е най-големият натиск от страна на бежанците, особено сега, след събитията в арабския свят, каза Борисов. И допълни: .Докладчикът в Бундестага Ханс Петер Уул заяви след срещата с мен, че България е готова за Шенген. Въпросът е да бъдем внимателни в изказа си, защото всяка от тези държави има и ангажименти към своя народ и иска да гарантира, че с отварянето на шенгенски граници за България и Румъния няма да възникне проблем за страните им."


Данъчните получиха повече правомощия
ПОСЛЕДНО Служителите на Националната агенция за приходите (НАП) ще могат да изискват данни от банките за проверявани от тях фирми и граждани, но няма да имат достъп до банкова тайна. Това гласуваха депутатите при второ четене в пленарната зала на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Цел-

та на промените е да се ускори борбата със сивата икономика. Те включват още ревизии за дължими осигуровки по аналог и удължен срок за данъчна проверка при преобразуване на фирма от 7 на 60 дни. Идеята е да се ограничи прехвърлянето на задлъжнели фирми към малоимотни лица и укриването на доходи и осигуровки. Първо-

началният вариант на кодекса предвиждаше данъчните да имат достъп до банковата тайна, но той отпадна между първо и второ четене. Така банките ще са задължени при поискване да предоставят само документи, предоставени от кредитоискателя. Те няма да предоставят протоколи от заседания на кредитни комитети и други

документи, издаващи процесите по вземане на решение за отпускане на кредит. Позволената информация ще може да се подава само след писмено поискване от директор на териториална дирекция на НАП до банката. Критиците на законопроекта обаче твърдят че и той не е достатъчен, за да спре с всички измами.




Лов на вещи(ци) лица
Страх и омраза са на път да блокират работата на експертите по съдебни дела
Росен Босев
Скандалът с изтеклите СРС-та около Ваньо Танов има много ефекти. Един от тях обаче със сигурност ще тормози системата на правораздаване още дълго.

Когато министър-председателят Бойко Борисов заяви в прав текст, че разговорите с негово участие са монтирани, беше въпрос на време това откровение да се превърне в мотив на адвокатите да искат (и то оправдано) експертиза за автентичност на приложените по всяко наказателно дело СРС-та. Първият такъв случай е факт - тази седмица Софийският градски съд (СГС) обяви, че ще търси международни експерти, които да анализират видео- и аудиозаписите по делото срещу

Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов

(съответно - бивш министър на отбраната, съдия от СГС и бивш гл. секретар на Министерството на финансите), които са подсъдими за предлагане на подкуп. Във вторник стана ясно, че съдията по делото Иван Коев ще уважи искането на защитата за техническа и почеркова експертиза. Първата ще трябва да покаже дали има монтаж на видеото от "скритата" камера, с която са запечатани срещите на тримата със следователя Петър Петров, както и записите от подслушаните телефонни разговори. Почерковата експертиза пък ще провери автентичността на вървящите със СРС-ата документи - искане, съдебно разрешение, разпореждане и т.н. Интересното в случая обаче е, че съдия Коев настоя експертизата да бъде извършена от вещи лица в "чиято независимост и професионализъм вярва", а такива в списъка на съда явно няма и не могат да се намерят. Както и извън тези от Националния институт по криминалистика и криминология, които се намират в пряка зависимост от министъра на вътрешните работи. Цитиран от в. "Дневник", съдия Коев коментира: "Трябва да се намерят гарантирано независими експерти и съм водил серия от неофициални разговори с лица, които притежават необходимите познания. За съжаление те изразиха нежелание да се ангажират с участие по делото поради притеснение от евентуален натиск и уволнение от структурите, в които работят."

Делото в крайна сметка беше отложено (причина за това беше и мълчаливият отказ на вътрешния министър и на председателя на ДАНС да предоставят поискани от съда документи).

Този случай е видимата част на айсберга, който може буквално да потопи съдебната система - независимостта и компетентността на вещите лица. Това са експертите, които разследващите (МВР и прокуратура) и съдът назначават по дадено дело, когато трябва да се изяснят специфични въпроси от дадена област. Въпреки че не ангажират съда, експертизите играят изключително важна роля за повечето дела - практически казуси катастрофи, трудови инциденти, икономически престъпления, финансови злоупотреби, подправяне на документи винаги се решават на базата на заключенията на вещите лица. Експертизите на съдебните медици и психиатри също много често са решаващи за крайния изход.

През последната година няколко случая показаха, че повече от всякога държавата в лицето на полицията и прокуратурата се опитва да репресира експертите, тогава, когато не е доволна от техните заключения. Тази тенденция е изключително опасна, защото се случва в контекста на все по-чувствително намаляващия брой на качествени (по субективна преценка на съдиите от няколко съдилища в столицата и страната, с които "Капитал" разговаря) вещи лица. Така на практика наличните експерти са уплашени, защото могат да бъдат арестувани и разследвани заради заключенията си, а в същото време работят при нечовешка натовареност, което забавя допълнително системата.

Показателен пример в тази посока е едно от делата

"Софийски имоти"

В края на март 2009 г. единият от експертите на прокуратурата по разследването - Владимир Владинов, подава сигнал до главния прокурор, ВСС и вътрешния министър, в който твърди, че прокурорът по делото Пламен Панайотов го е притискал да промени "резултатите от заключението си на една от единичните експертизи, защото финансовият резултат от същите им се виждал нисък". По друг от казусите Владинов твърди, че прокурорите от СГП са му обяснили, че ако в заключението си не обяви, че има нанесена щета, то ще му бъде повдигнато обвинение. Цялата жалба на Владинов изтече в сайта balkanleaks.eu

Любопитното е, че в едно от последните заседания самият експерт заяви, че не се чувства безпристрастен и иска отвод, но прокурорът (който по думите му го е притискал) не го е направил. Случаят стана известен преди няколко седмици при поредното разглеждане на делото, когато съдът поиска информация от прокуратурата и ВСС какво става със сигнала на експерта. Интересното е, че комисията за борба с корупцията във ВСС, въпреки че е получила жалбата преди две години, е решила да я разгледа чак сега, когато е била "подсетена" от съда. До казуса със "Софийски имоти" спокойно може да бъде нареден още един, по-пресен - с

благоевградските лекари Александър Сивиков и Любен Кавраков

които бяха задържани през ноември заради издадено от тях заключение, че арестуван в София младеж е бит. Те поставят заключението си на базата на скенер, а пострадалият завежда дело срещу полицаите от Първо РПУ в София. По нареждане на прокуратурата (която открай време е печално известна в опитите си да прикрива престъпления на полицаи - в тази посока има дузина решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург) момчето е прегледано от общопрактикуващ лекар, който заключва, че комоцио няма. Това дава право на прокурор Момчил Георгиев от Софийската районна прокуратура да задържи благоевградските лекари за 72 часа. Разумът в крайна сметка надделява - след като заради ареста мозъчните операции в Благоевград спират за три дни, съдът освобождава без мярка за неотклонение двамата хирурзи. Уж убеденият в правотата си прокурор отказва да обжалва съдебния акт, а лекарският съюз отнема правата на колегата си, който е дал заключението, станало повод за ареста на д-р Сивиков и д-р Кавраков.

Без арест, но с висящо наказателно производство, се сдобиха и седем от лекарите, които са давали експертизи по делото срещу Kрасимир и Николай Маринов - Маргините

В единия случай става дума за почти цялото отделение по кардиология в Александровска болница. По стар почин делото беше шумно образувано от прокуратурата и тихо прекратено и вероятно ще разберем за него, когато държавата бъде осъдена в Страсбург. Магистрат, запознат отблизо с процеса срещу Маргините, но пожелал анонимност поради естеството на темата, коментира: "Делото срещу тях беше образувано, след като депозираха заключенията си. То не беше срещу неизвестен извършител, а директно срещу тях. Ясно беше, че нямаше конкретни данни за корупция, а просто се целеше сплашване." Явно маневрата на обвинението е постигнала незаконната си цел, защото след този случай лекарите не искат повече да участват в съдебни процеси.

Няма разумна причина да вярваме, че сред експертите не се шири корупция. В същото време обаче разкриването на това е изцяло задача на държавното обвинение - което би трябвало да подходи последователно и методично към проблема, а не реактивно да произвежда безсмислени и репресиращи дела, тогава когато заключенията не й харесват.

Няма никакво съмнение, че в случая става дума за отношение на прокуратурата към проблема, която явно не е убедена, че се нуждае от независими и добре подготвени експерти, а от такива, които да оцветяват в експертен вкус предварително намислените обвинения.

Преди около година зам.-главният прокурор Валери Първанов коментира проблема с експертизите, визирайки едно разследване с печален край - това за падналата сграда на ул. "Алабин" в София, под която загинаха две момичета. И се похвали, че е отказал отпускането на 100 хил. лв. за експертиза по делото, защото нямало предварително яснота в какво посока ще е заключението на специалистите. Така разследването беше прекратено с абсолютно неясни и противоречащи прокурорски мотиви и експертни заключения. Или както казва Тодор Колев в "Опасен чар" - икономията е майка на мизерията.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница