05 ноември 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата30.11.2018
Размер194.5 Kb.
#106947
05 ноември 2011 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Да зададем правилните въпроси

Узаконяването на заместващото майчинство
Идеята заместващото майчинство да бъде регламентирано чрез промени в няколко закона мина някак между другото и набързо през общественото внимание. Тъй като касае една сравнително малка част от двойките с репродуктивни проблеми, то беше предмет на разговори само в женските интернет форуми и в кръговете на специалистите по ин витро. А е твърде важен и сложен проблем, за да го оставим на ограничената фантазия на законодателите. На практика регламентирането на заместващото майчинство тръгна отзад напред - първо бяха написани законови поправки, а чак след това въпросът въобще започна да се дискутира. Сега имаме почти готов закон, преди да сме помислили задълбочено върху етичната му страна - ок ли сме с това човешко същество да бъде предмет на договор.

Заместващото майчинство наистина може да помогне на една група хора да имат деца. А и от години има черен пазар на сурогатни майки, пред който институциите си затварят очите. Това е по-скоро аргумент в полза на регламентирането на сурогатството - ако законът дефинира допустимите му форми и наказва останалите. Забележките на юристите по приетите на първо четене поправки обаче са много и все сериозни и на практика препоръчват пакетът от законопроекти да се пренапише. Има нужда от конкретизиране на медицинските случаи, в които една жена може да използва сурогатство, на разходите за заместващата майка и на правата, с които тя може да се ползва. Някои от промените дори са противоконституционни и могат да не минат на второ четене в парламента.

Заместващото майчинство е морална дилема, за която може би дори не сме узрели като общество. Но преди да оставим на държавата да ни дава отговорите, е нужно да зададем правилните въпроси.


Оздравяването на здравето
Основният проблем в здравеопазването е продължаващата деградация на системата. Тук-там се правят важни и смислени инвестиции, но те са изолирани и са като кръпки върху статуквото. А то е, че хората не знаят за какво плащат здравни осигуровки, каква помощ получават за тях и кой се грижи за неплащащите. "За кого, колко, кога и как плаща е неясно. И ако нямаме точна разбивка кого лекуваме, кой от какво е болен, осигурен ли е и с колко, няма как да се направи реформа", коментира Григор Димитров, представител на работодателите (БСК) в надзорния съвет на НЗОК.

Тези иначе прости неща убягват при всеки опит за реформа, тъй като биха разместили съществуващите пластове в здравеопазването. Здравната каса от няколко години има работеща информационна система. Това обаче не пречи никой от здравно осигурените да не може да разбере за какво се харчат здравните му вноски. Никой все още няма лична здравна карта, в която да е включено медицинското му досие и възможност да одобрява плащанията на здравната каса към лекарите за извършени медицински услуги.

Ясно е, че нещата трябва кардинално да бъдат подобрени. Парите на осигурените трябва да вървят с тях и ако тромавата обществена структура не иска да се променя, то здравната каса трябва да се демонополизира. В предизборната си програма

обеща да се занимае с въпроса, но досега по него няма никакво движение.

Трябва и спешно да се ремонтира порочното заплащане в болниците, чрез което се източва здравната каса. Независимо дали пациентът има усложнения и придружаващи заболявания или не, както и независимо в коя болница се лекува и дали е излекуван, болниците получават едно и също заплащане по клиничната пътека. Затова напоследък има една крайно неприятна тенденция - лекарите се ограничават при лечението в минималния задължителен обем медицински дейности, за да не трупат загуби за клиниката. Така всеки по-тежко болен пациент на практика е нежелан и нелекуван добре или пък това става за сметка на болницата. Сега идеята е лечебните заведения да получават различна сума в зависимост от тежестта на заболяването на пациента, качеството на лечение и вида болница. Това звучи справедливо, макар че не е трудно да се предвидят методи за заобикалянето на тези ограничения.

За това основна насока би трябвало да е да се даде възможност на пациентите да гласуват със здравноосигурителните си вноски и парите за добрите болници и лекари и да носят отговорност за харченето на техните собствени пари.




Родител търси майка
Узаконяването на заместващото майчинство е морална дилема. И не трябва да се случва тихомълком и през пръсти
Люба Йорданова

Зорница Стоилова

Сурогатно (заместващо) майчинство е това, при което съпрузи възлагат с договор на друга жена да износи и роди дете, което е заченато чрез асистирана репродукция с генетичния материал на съпрузите или със сперматозоид на съпруга и донорска яйцеклетка от трета жена, различна от заместващата майка. Сурогатната майка трябва е на възраст между 21 и 43 години, да има поне едно живо родено дете, да е клинично здрава и да не е била заместваща майка повече от два пъти.

"Този закон във вида, в който е, абсолютно обслужва бизнеса и продажбата на деца."

Позиция на Национална мрежа за децата

"Едно дете не иска пари, а внимание", казва Илиана* и се увлича в дълъг разговор за това как трябва да се отгледа и възпита едно дете, какви са нуждите му и каква е ролята на майката. Умее да общува с децата, знае как да спечели доверието им, така че да й споделят притесненията си.

38-годишната Илиана е отгледала шест деца. Само че не нейни. Тя е една от тези майки по душа, които отчаяно мечтаят за дете, но не могат да родят свое по медицински причини. И са готови на всичко.

Илиана се бори със стерилитета вече 18 години и е минала през какво ли не - дълго и скъпо лечение, нехаещи лекари, седем неуспешни опита ин витро и мъчително чакане. Със съпруга й подават и документи за осиновяване само за да получат арогантния отговор: "Здравите деца са капарирани още от родилния дом." Това ги кара да мислят, че ги очаква тежка и сложна процедура с корупционни капани и неясен изход. Всичко това на доста висока цена - търпението и психическото им здраве, но и финансовата тежест. Само за две години Илиана и съпругът й са похарчили 45 хил. лв. за ин витро процедури, а за медицински изследвания всеки месец отделят по около 500 лв.

Преди близо две години Илиана пуска в интернет и обява, че търси сурогатна (заместваща) майка (виж дефиницията в карето). Готова е да й плати голяма сума пари, за да износи и роди детето й. Единствената й опция е да намери непозната жена, защото приятелките й, които са готови да й помогнат, са по-възрастни от изискването, което лекарите поставят. Досега никой не откликва. Илиана обаче не се отказва и публикува наново обявата си. Не я притеснява фактът, че в момента сурогатното майчинство е незаконно. И нищо не пречи полицията и прокуратурата да се самосезират при наличието на десетките обяви в женските форуми онлайн. Друг е въпросът, че не го правят.

Отне ни около два часа и няколко разменени имейла да намерим млада жена, която вече се е подложила на ин витро процедура и срещу заплащане е износила бебе за двойка с репродуктивни проблеми. Съгласи се да се срещнем и да ни разкаже опита си, при условие че запазим анонимността й. Затова ще я наричаме Ваня. Тя е на 22 години, има собствено дете на около година и половина и решава да стане сурогатна майка, за да му осигури по-добро бъдеще. След като внимателно изчита много материали по темата в интернет, определя, че цената, за която ще извърши услугата, е 23 хиляди лева. Поръчващото семейство заплаща още около 7 хиляди лева на специалиста, който реализира репродукцията. Ваня разказва, че взаимоотношенията й със семейната двойка са се базирали единствено и само на доверие, не са подписвали никакви договори. "Но те определяха правилата", уточнява тя. Ваня получава цялата сума едва когато подписва декларация, че се отказва от детето месец след раждането му. "Въпрос на нагласа е – още в началото си казах, това не е мое бебе, правя го заради собственото си дете и за да помогна на тези хора", разказва младата жена. Но признава, че след раждането е изпаднала в тежка депресия и е категорична, че не би го направила отново. Опитва се обаче да помага с опита си на други жени, които търсят сурогатни майки или са готови да станат такива.

Скоро това може да се случва и съвсем легално. Миналата седмица Народното събрание прие на първо четене пакет от законодателни промени, които регламентират заместващото майчинство. Според специалиста по репродуктивна медицина доц. д-р Атанас Щерев сурогатството трябва да бъде разрешено, но само по строги медицински показатели, които доказват, че жената не може да роди. "Въпросът е належащ, защото сегашното положение дискриминира жените, които са изгубили матката си, но искат да имат деца", коментира д-р Щерев.

Макар според него да засяга не повече от 50 семейства годишно, този въпрос е важен и трябва да се подложи на широка дискусия.

Защо ни е закон

Досега темата за сурогатството се обсъждаше само в тихите, домашни разговори на семействата с репродуктивни проблеми, в дискретните отношения между лекар и пациенти и в споделената задушевност на женските интернет форуми и телевизионни предавания. Идеята заместващото майчинство да залегне в нормативната уредба обаче предполага по-внимателен и задълбочен разговор, който да излезе отвъд пределите на личната болка и да увлече цялото общество.

Адвокат Фани Давидова от Програма "Достъп до информация" смята, че по значимост и сериозност това е етичен и философски въпрос, съизмерим с този за евтаназията. По думите й, преди законодателят да регламентира как ще се случва сурогатното майчинство, е редно първо гражданското общество да дебатира широко дали приема тезата, че човешко същество може да бъде предмет на договор.

Тоест, преди да разчитаме на държавата да ни даде готови отговори, нанасяйки промени в няколко различни закона, е хубаво първо да поставим въпроса допускаме ли зачеването и износването на дете да бъдат предмет на облигационни правоотношения с всички възможни грешки, недостатъци и рискове, които крият те. Това е морална дилема, която трябва да бъде обсъждана с внимание и чувствителност към семействата с репродуктивни затруднения.

Спомняте си казуса с 62-годишната родилка от Русе, която чрез ин витро процедура стана майка на близнаци, преправяйки дефинициите за нормалност. Нейната история тогава породи въпроси, за които обществото се оказа неподготвено, и ни напомни, че няма универсално правилни решения. Че медицинската етика е етика на ситуацията и че най-доброто за пациента е онова, което той сам реши. Че е трудно държавата да рамкира правилната възраст за възпроизвеждането, тъй като то е индивидуален избор на личността. Но и че решенията, които човек взима за себе си, не бива да застрашават живота и здравето на другите.

Заместващото майчинство е също толкова чувствителна материя, за която универсален отговор по света няма. Всяко общество само чертае границите на съвестта си. Има държави като Германия, Швеция и Франция, които забраняват сурогатството от морално-етични съображения, има такива като Великобритания и Холандия, които го приемат, но възпрепятстват възможността то да се комерсиализира. Има и трети като Украйна и Русия, в които либералният режим позволява наемането на утроба да е бизнес.

В България радетелите сурогатното майчинство да се регламентират чрез пакет от промени в Семейния кодекс, Закона за здравето, Кодекса за социалното осигуряване и Наказателния кодекс твърдят, че внимателно са изучили законодателствата в областта в другите държави и са взели под внимание най-добрите практики при писането на законопроектите. Вносителят на промените в парламента е депутатът от партия "Атака" Калина Крумова. В мотивите си да въведе заместващото майчинство в нормативната уредба тя посочва, че на фона на сериозната демографска криза в България и наличието на 270 хиляди двойки с репродуктивни проблеми според статистиката е "необходимо да бъдат намерени и умело използвани всички възможни инструменти за насърчаване на раждаемостта и в помощ на двойките, желаещи да станат родители". (Трябва да се отбележи, че сурогатството касае средно около 20-30 семейства годишно от тези 270 хил.)

"Съгласна съм, че е революционно като идея и че е сложно като юридически и психологически казус, но защо да имаме десетки хиляди семейства, които искат да имат деца, а не могат, защото държавата не им е помогнала", коментира Крумова пред "Капитал". И допълва, че не вижда логика в това двойките да прибягват до черния пазар на тези услуги или да изнасят парите, отделени за асистирана репродукция, в държави като Украйна само защото собствената им страна не е регулирала този въпрос.

Калина Крумова е убедена, че ако Семейният кодекс забрани заплащането на възнаграждение на заместващата майка, а Наказателният кодекс го криминализира, както се предвижда в изготвените законопроекти, предлагането на утроба срещу заплащане ще намалее. "Черния пазар го има в момента, защото въпросът не е регулиран. Само откакто сме започнали да говорим по темата публично, обявите в интернет намаляха чувствително", категорична беше тя. Макар да не става ясно как може да има точен измерител на това предлагане и каква би била мотивацията на непозната жена да се подложи на такъв експеримент.

Всъщност ви спестихме част от детайлите в историите на Илиана и Ваня, които са твърде интимни и болезнени за героите в нея, за да наднича обществото в тях, да сочи с пръст и да лепи етикети. И тъкмо деликатността на темата налага законодателните промени да не се правят самоцелно и през пръсти. Животът е много по-шарен от фантазията на законодателя и е трудно да се предвидят всички възможни отношения, които могат да възникнат между участниците в процеса. "Капитал" се допита до трима юристи по темата и всеки от тях имаше напълно различни, но еднакво сериозни забележи към промените в сегашния им вид (вижте ги в допълнителния текст). На практика в краткия срок между първо и второ четене законът трябва да се пренапише, за да е адекватен на нуждите на семействата с репродуктивни проблеми. Иначе ще роди правни абсурди, които ще имат силата да обръщат човешки животи.


Какво трябва да се случи между първо и второ четене
Много от юристите и специалистите, с които "Капитал" се свърза, имаха конкретни забележки и опасения по текстовете на законопроектите. Изключително важен въпрос е например определянето на случаите, в които съпрузите могат да използват сурогатство. Идеята това да се случва само при строго определени медицински казуси е правилна, но една от точките в закона предполага, че безплодие е налице и при наличие на "съпътстващи общи заболявания, несъвместими с износване на бременност". "Не е ясно дали тези заболявания придружават някои или всички от изброените над тях или пък някое друго, което не е записано в закона", коментира адвокат Елиян Михайлов. Така например, ако жена предостави становище от психиатри, че ще изпадне в следродилна депресия, не става ясно дали законът няма да й даде право на сурогатство.

Може би най-спорният въпрос в целия процес на сурогатство е заплащането на износващата майка. Лекари с опит в ин витро процедурите, както и жени, засегнати от проблема, твърдят, че няма начин това да се случва безплатно. От друга страна, ако законът позволи заплащането, това ще е предпоставка сурогатството да се превърне в бизнес модел. Засега философията на поправките категорично забранява заплащане на възнаграждение на заместващата майка, но позволява да й се изплатят "разумни разноски" за поддържане на бременността, възстановяване след раждането и обезпечаване заради временната нетрудоспособност. "Разумни" обаче е доста разтегливо понятие и има нужда от по-детайлно конкретизиране в закона. Освен това според промените договорът за сурогатство освен съгласието на страните и определянето на "разумните" разходи съдържа и "други имуществени отношения". Според доктора по право Стоян Ставру определението "други имуществени отношения" е "доста опасно" с оглед на възможностите за различно тълкуване, които предоставя, и поради това трябва да отпадне. "Само дарствен акт може да гарантира безпроблемно износване на бременността и раждане на детето, защото ако са замесени други интереси, това е предпоставка за изнудване на родителите, за претенции за задържане на детето и т.н.", коментира той и добавя, че "не става въпрос за наем на утроба, а за алтруистичен акт на взаимопомощ, който не само трябва да се разреши, но и да се поощри от закона". (Стоян Ставру е представил 12 конкретни предложения за промяна на някои от текстовете в законите в своя блог.)

Спорно е и уреждането на правата на заместващата майка. Законът на практика й дава право да взима решения само в случаите които касаят собственото й здраве (решенията за детето се взимат от ползващите съпрузи), и й отрича качеството "майка" по отношение на детето, което е родила. Това обаче е морален казус, който засяга човешки чувства, и не може да бъде лесно уреден с договор, който двете страни сключват. Не е ясно например какво ще се случи, ако възникне въпрос, който касае едновременно здравето и на майката, и на детето, като например прекратяване на бременността. Според вносителя на законовите поправки Калина Крумова, ако се установи в ранен етап на бременността, че детето ще се роди с увреждане, генетичните родители решават дали да има аборт или не, в случай че не се застрашават живота и здравето на заместващата майка. Какво се случва обаче, ако абортът е в разрез с убежденията на заместващата майка, а тя няма право да решава?

Не може да се изключи и хипотезата заместващата майка да се привърже към детето и да откаже да го предаде на генетичните родители. "На заместващата майка не й се забранява по никакъв начин достъпът до детето, единственото, което й се забранява, е да го остави за себе си, защото това ще се третира като отвличане", коментира Калина Крумова. Според нея се предполага, че след като заместващата майка е минала през всички изследвания, е психически здрава и знае каква отговорност поема.

Експертите намират някои текстове от поправките в Семейния кодекс дори за противоконституционни. Като например забраната за оспорване на произхода на детето и на бащинството. "Ако съпрузите имат претенции, че в лечебното заведение поради грешка е бил разменен материал, така написани, разпоредбите биха ги лишили дори от право да сезират съда", дава пример адв. Михайлов. Фани Давидова развива още една хипотеза - ако ин витро процедурата е направена, но сурогатната майка е забременяла от собствения си съпруг, тогава според закона съпругът на майката няма право да заведе иск за бащинство, защото предварително се е отказал от права. Друг аспект, който може да бъде проблем с конституцията, е въпросът дали човешко същество може да бъде предмет на договор.

В законопроектите има още неясни моменти, като например кой ще води психологическите курсове, които страните по договора са длъжни да посещават, защо се поставя изискване генетичните родители да са сключили брак и какво е мястото на лечебните заведения в целия процес. Всички те трябва да бъдат внимателно обсъдени от широк кръг хора, преди законопроектът да бъде приет окончателно.




ГЕРБ се отказва и от третата си здравна реформа

Анонсираната промяна във финансирането на болниците догодина няма да се случи
Янина Здравкова

Поредната реформа в здравната система, заявена от ГЕРБ, няма да се осъществи. Промяна във финансирането на болниците догодина няма да има, сочи проектобюджетът на здравната каса за 2012 г., приет от Министерския съвет и внесен в парламента. "Промяната е в сферата на идеите и обсъжданията", обяви вчера и зам. здравният министър Кирил Добрев.

От няколко месеца обаче ръководството на здравното министерство води кампания за смяна на модела на заплащане в лечебните заведения от клинични пътеки към диагностично свързани групи (ДСГ). Още през лятото министър Стефан Константинов обяви, че 2012 г. ще е преходна и болниците ще получават фиксирани бюджети, подобни на субсидиите, които имаха преди 2000 г., когато се появи здравната каса. Той твърдеше и че има одобрението на управляващата партия. Идеята беше здравната каса да не определя цени и обеми на лечението, а клиниките да разходват така парите си, както смятат за необходимо, без да се съобразяват с изискванията на клиничните пътеки и с броя преминали болни. Срещу това обаче те трябваше да подават в МЗ коректни данни колко точно им струват отделните процедури, консумативи и пациенти. Така трябваше да се натрупа коректна база данни, въз основа на която да се изчислят и бъдещите цени на лечението, определени в диагностично свързани групи. В момента няма особена яснота кое колко струва и реално колко пациенти са лекувани, тъй като отчетите на болниците по клинични пътеки са доста изкривени. За метода ДСГ се смята, че е по-справедлив като финансиране, но по-скъп. От МЗ планираха здравната каса да започне да плаща по ДСГ през 2013 г., а целта е лечебните заведения да получават пари за реално извършената дейност, без да надписват или да лишават пациенти от лечение, т.е. да се подобри както финансирането, така и качеството на медицинската помощ. Затова и промяната беше приоритет на министър Константинов.

За целта МЗ дори подготви законови промени. Неофициално депутати от ГЕРБ твърдят, че те няма да бъдат приети, вероятно затова и новите текстове още не са стигнали до Министерския съвет. Вместо това за догодина се предвижда касата да плаща на болниците както тази година - с т. нар. прогнозни бюджети. Те отново представляват фиксирани суми, но клиниките трябва да отчитат по клинични пътеки всеки преминал болен, за да получат пари за него. Освен това често болниците получават и корекции на бюджетите, често по субективни причини.

От МЗ също признаха, че въвеждането на ДСГ върви по-бавно от очакваното, но твърдят, че не са се отказали от въвеждането на новия метод на финансиране. Той може да се въведе и по друг начин, смятат от министерството, макар че новият подход все още не е ясен.
ПРОВАЛИ

Предишните две ръководства на МЗ в правителството на Бойко Борисов също не успяха да осъществят замислените реформи. Първият здравен министър Божидар Нанев опита да преструктурира болничната мрежа чрез залагане на високи изисквания към болниците за финансиране от здравната каса. Това щеше да доведе до закриване на десетки малки болници. Впоследствие обаче бяха направени редица компромиси и замисълът не се осъществи. Наследникът на Нанев - проф. Анна-Мария Борисова, пък заложи на реформа през здравната карта на страната. Оповестената цел отново беше НЗОК да не може да работи с безброй много болници, но в крайна сметка се оказа, че картата има само пожелателен характер и няма да промени нищо.




Реформите в Спешна помощ били в полза само на началници
Служителите в Спешна помощ са в шок след обявените от премиера Бойко Борисов и здравния министър Стефан Константинов реформи, научи "Новинар". Преди ден министър-председателят обяви, че Спешната помощ ще бъде закрита като отделна структура и ще премине към областните болници.

"Някой държавен експерт заблуждава премиера и министъра", подозират работещи в системата. Според тях цитираният от Борисов брой на администрацията в Спешната помощ е нереален.

Премиерът каза, че с реформата ще си отидат около 1300 души от администрацията. Хора от сектора обаче твърдят, че чиновниците в редиците им са двойно по-малко. Очакват със съкращението да се спестят не повече от 2 189 000 лв.

Според служители в Спешната помощ тази сума няма да осигури двойно по-големи заплати, както обещава здравният министър.

Служителите в системата смятат, че има вероятност от реформите да се облагодетелстват директорите на болниците.


Вадят над 2 кг далак през 3 см отвор

Пациентката е добре след безкръвна операция
Илияна Ангелова

Уголемен далак с тегло над 2 кг бе изваден при лапароскопска операция в болница "Токуда" през малък отвор от 3 см, съобщи проф. Владимир Димов, началник на отделение "Миниинвазивна и лапароскопска хирургия". Пациентката е 48-годишната Снежана Ристевска. Македонската гражданка имала заболяване на далака - хиперспленизъм,което го увеличило 8 пъти над нормалното. Заболяването е доброкачествено.

Предизвикателството при операцията на Снежана било да се извади толкова голям далак през малкия отвор. Имало риск да се получи внезапно кървене. През двата часа, докато тя продължавала, лекарите били в постоянна готовност да преминат към традиционната отворена операция. Успели обаче да се справят и по безкръвния лапароскопски метод. Далакът бил поставен в "сакче" и ваден парче по парче.

Този орган нормално "смила" увредени кръвни елементи като еритроцити, левкоцити и тромбоцити. При заболяването хиперспленизъм далакът унищожава не само старите, но и годните клетки. Тромбоцитите, които са с нормални стойности около 150 хиляди, падат до 20-30 хиляди, че и до нула, обясни проф. Димов. Това създава опасност от спонтанен кръвоизлив. Животът на пациента е застрашен. Същото се получава и с белите кръвни телца - левкоцити, които защитават организма от микроби. При пациентката и техните стойности били прекалено ниски.




Гейове се жалят, че не могат да даряват кръв
Жалба срещу ограничението хомосексуалисти да даряват кръв е постъпила в Комисията за защита от дискриминация, съобщиха оттам вчера.

Представители на гей организации атакуват брошура на Националния център по хематология и трансфузиология, според която хомосексуалисти не трябва да са кръводарители.

Според жалбоподателите това е пряка дискриминация по признак сексуална ориентация, която дезинформира обществото и насажда хомофобски нагласи.

„Рискът от зараза с вируса ХИВ не зависи от сексуалната ориентация, а от сексуалното поведение на индивида", пишат вносителите на сигнала.

Те напомнят, че различни заболявания се проявяват с нееднаква интензивност при представители на отделни етноси. И гневно питат трябва ли да се смята например, че ако една етническа общност е с по-висок процент заболеваемост от дадена кръвопреносима болест спрямо други етноси, то членовете на тази общност няма да имат право да кръводаряват.


Плътни устни без болка френски пластичен хирург учи наши спецове на тънкости
МАРИЯ РАЙЧЕВА

След 30-те годинките си казват думата и издайническите бръчки тук-там започват да ни бодат очите. В началото с гримьорски трикове без проблем лицето може да се освежи. Когато обаче бръчките започват да стават все по-дълбоки, дори 12-часовият сън няма как да ги изглади.

Още в древността хората са прибягвали до всякакви помади, за да изглеждат по-млади и красиви. Римските аристократи, известни с разгулния си начин на живот, доста бързо се съсухряли. За да прикрият недостатъците, се мажели с кремове и нанасяли огромни количества пудра и руж. За Клеопатра пък се твърди, че поддържала кожата си с мазила, сред чиито странни съставки имало дори крокодилски изпражнения

Изумителния си поглед Нефертити постигала с гримове, които имали и лечебни свойства -предпазвали очите от инфекции. Според учени обаче в нейния ма-киаж се съдържало олово, което днес се знае, че е токсично.

За щастие в наши дни не се налага да се разкрасяваме с крокодилски изпражнения. Търсенето на всякакви подмладяващи средства е създало огромна индустрия, която непрекъснато бълва новости, връщащи самочувствието не само на дамите, но и на силния пол.

Слънце, вятър, студ, замърсеният въздух и умората са само част от факторите съсипващи кожата, като най-уязвима е тази на лицето. С годините намаляват и запасите от хиалуронова киселина, която задържа влагата. Като добавим загубата на колаген, всичко това е причина за появата на омразните бръчки и изчезването на обема на скулите,

слепоочията, устните. Все повече жени, пък и техните половинки вече търсят помощта на пластичните хирурзи, за да заличат умората и състарения вид.

Чрез специална терапия хиалуроновата киселина може да бъде възстановена, така че лицето отново да изглежда хидрати-рано и свежо. Френският пластичен хирург Херве Распалдо, който работи в Кан и е сред големите имена в тази област, дойде у нас, за да представи последните новости за подмладяване. Пред българските си колеги той показа как терапията Juvedermo Hydrate се инжектира непосредствено под повърхността на кожата, като връща нейната еластичност. Използването на кремове временно овлажнява лицето, но те не могат да поддържат дълбоката хидратация, нужна за красивия и свеж блясък на лицето. Именно затова д-р Распалдо съветва дамите да прибягват до леки корекции, задължително направени от специалист. Новите терапии могат не само да заличат бръчките, но и да върнат красивия овал на лицето от младежките години. С помощта на игла и спринцовка брадичката и скулите леко се уплътняват, като линиите на лицето стават по-меки и изящни.

Устните също имат нужда от грижа, за да се поддържа свежият им вид. Оказва се, че понякога само червилото не е достатъчно, за да изглеждат добре. Кожата на тази може би най-привлекателна част от лицето е значително по-тънка. С натрупването на годинките устните започват да губят обема и формата си, като изтъняват и очертанията им леко се заличават. Juvedermo Ultra Smile например не само че възстановява обема, но и връща яркостта на избледнялата кожа. И тъй като не е на гранули, след инжектиране устните изглеждат гладки и меки, а не на "топчета", както често се случва при подобна манипулация. Това е добър вариант и за по-младите дами, които все по-често прибягват до уголемяване на устата. Новата техника позволява да се направи и корекция на очертанията, за да стане формата перфектна. В съставките за първи път е добавен лидокаин, който премахва неприятното усещане не само по време на манипулацията, но и след това.


Пет жени с фамозни имена...
ЕЛЕНА КРЪСТЕВА

Кой е Галилей Хайверов? Има ли място в съда за Темида Балканска? Кои са пациентите на Здравка Валерианова? На какво кълве д-р Врабчев? Все интересни въпроси от култовата ни рубрика „Пет плюс пет”.

Този уикенд изследваме как името играе шах със съдбата на човека. Има ли връзка между фамилията и професията и какво работят жените и мъжете с някои от най-фамозните имена в България.
1. Чайка Бележкова

Родителите й сигурно са били големи почитатели на Чехов и пиесата му „Чайка”. Дават й крилато име, но Чайка не избира да кръжи в театъра като Нина Заречная, а в Нотариата.

Още от соцвремената тя е най-известният нотариус в България. Изповядала е десетки покупки и продажби, заверявала е всякакви документи, а в правните среди я тачат като историческа личност, защото е първата председателка на Нотариалната камара.

Изобщо, жена с крилата кариера.

С днешна дата освен нотариус Бележкова има нотариус Бележков. Съвпадението на фамилиите подсказва роднинство и опит за създаване на династия, символ на нотариална заверка.
2. Здравка Валерианова

С такова име няма как да си ватман, шегуват се коментатори в интернет форумите. Притежателката му е доктор, и то от най-известните в България. За съжаление един валериан не стига за болестите, които са й специалност. Защото Здравка Валерианова е директор на Националната онкологична болница.

„37 000 българи ще се разболеят от рак през 2011-а”, алармира лекарката в началото на годината. Мрачна прогноза, а дали ще се сбъдне – ще разберем до месец. Като всеки, положил Хипократовата клетва, Валерианова все пак оставя отворен прозореца на надеждата. „Поне 1/3 от новите случаи могат да бъдат предотвратени, ако спрем цигарите и алкохола”, увещава лекарката.
3. Грациела Бъчварова

Актриса с име, което звучи като псевдоним. Два свята се срещат в него, но никой не е излишен. Грацията идва от Флоренция, където е родена преди 78 години, а механджийският полъх – от Варна. С днешна дата Грациела Бъчварова е емблема на града и глава от културната му история.

„Не ме притесняват имената. Освен Грациела се казвам също Мария и Стойка. Много уважавам избора на родителите си. По закон в Италия първото име е трябвало да бъде тамошно, второто е на моята баба, а третото го имам, защото съм родена на католическата Богородица, затова съм Мария. Много обичам това име, защото баща ми никога не се обръщаше към мен с друго освен с “Мими”, разказва Грациела в интервю за в. „Народно дело”.

Дълги години актрисата е звезда в местния драматичен театър, кръстен на чичо й Стоян Бъчваров. А днес милее за някогашната слава на трупата, която театралната реформа поряза и сля с местното оперно филхармонично дружество. „Варненската интелигенция спи! Във време на криза хората се обръщат към културата, защото тя е тази, която ги провокира, дава им надежда, стимулира ги”, смята Бъчварова.


4. Темида Балканска

Орисана на справедливост, но в балкански измерения. Дали защото отрано е осъзнала недостатъците в съдебната ни система, или по някаква друга причина, но кръстената на богинята на правосъдието дама не става съдия. А стои от другата страна в залата като адвокат. И винаги държи очите си широко отворени, да не би везните на Темида да наклонят в нежелана от нея посока.

Заради името си Балканска е най-фамозната фигура в Софийската адвокатска колегия. Държи кантора на ул. „Позитано” и се отнася любезно към навлеците, докопали телефона й с цел да разберат дали името й не е професионален псевдоним. Темида си е по рождение.
5. Ирен Кривошиева

Кривошиева е само по документи. В реалния живот осанката й е показнo. Както са за пример старите й, но златни роли като тези в „Хотел „Централ” на Веселин Бранев и в сериала „В името на народа” на Иванка Гръбчева.

Ирен беше интригуваща и в най-новата тв поредица „Английският съсед”, извъртяна неотдавна по БНТ1. Скоро предстои да я видим и в амплоато на писател –като авторка на собствената си биография „Моят грях”. Премиерата на томчето е на 10 ноември.

„В заглавието има „грях”, защото втората книга, която ще излезе и съм написала, е "Прошката”. Това е да призная греха си пред всички хора, за да ми простят и аз да си простя”, обяснява актрисата в тв интервю. "Грях е, защото човек трябва да мисли, преди да прави нещо, пък аз не мисля, аз просто правя нещо, без да мисля за последиците. Грехът е съобразно каноните и принципите на живота. Човек трябва да се съобразява с едни такива Божии принципи в живота."




Пет жени с фамозни имена... и пет мъже
1. Д-р Илия Врабчев

„Сексът е между ушите”, чикчирика д-р Врабчев. - Там, в главния мозък, има определена структура, която отговаря да се получи тази положителна емоция – половата възбуда”.

Изобщо не подлагаме думите му на съмнение, защото той е сред корифеите в ятото на сексолозите. Прилага научен подход към половото общуване над 40 години и със задоволство отбелязва, че е осъществил мечтите си. Решил, че сексът ще му е основно занимание още в осми клас. По онова време в България изобщо нямало такава специалност, но нещата се променят. С днешна дата д-р Врабчев признава, че е откраднал занаята от проф. Тодор Бостанджиев.
2. Галилей Хайверов

Не е нито физик, нито рекордьор по добив на хайвер. Пъпът му явно е хвърлен в някоя съдебна палата, защото е адвокат. При това доста известен в Пловдиския регион с офис в близост до река Марица

Зрънцата на рода са в Пещера, а Галилей и вече покойният му брат Христо са най-изявените представители на фамилията. Христо е работил дълги години в системата на БНТ, известно време е бил и кореспондент на в. „Народна младеж”.
3. Прошко Прошков

Ако отговаря на името си, то емоции като гняв, раздразнение и негодувание при него не виреят. Защото прошката е онова интимно състояние, което освобождава човека от подобни чувства.

Кандидатът за кмет на София от Синята коалиция обаче в момента е в плен точно на негативни настроения. Може и да е простил на избирателите, че остана едва трети в надпреварата. Ясно е обаче, че няма да прости на победителите и докрай ще настоява за касиране на вота.
Четири години Прошко беше кмет на „Лозенец”. Сред най-популярните му проекти е реставрацията на старата Водна кула и превръщането й в арт център. През последните две години в кулата се провеждат изложби и дискусии, както и фестивал на визуалните изкуства.
4. Братя Пулеви

Само в Шоуто на Слави си позволяват шеги с фамилията на Кубрат и Тервел, преправяйки я на Опулеви. Останалите страхопочтително мълчат, защото след като големият е Кобрата, то по-младият е Малката кобра. А две „кобри” с имена на прабългарски ханове са страшен противник. Още повече когато са и господари на крошето.

„Аз съм машина за убиване”, хвали се Кубрат. Неотдавна Кобрата победи американеца Травис Уокър и вече е световен шампион в тежка категория, версия IBF. При аматьорите е европейски шампион за 2008 г. в кат. над 91 кг. При професионалистите е само от 2009 г., но има общо 14 победи от 14 мача, като 6 от тях с нокаут.

Брат му Тервел върви по неговите стъпки. Миналата година стана вицешампион на Европа, а тази – спечели златен медал от турнира „Странджа”. На европейското първенство в Анкара 2011 г. българският боксьор завоюва сребърен медал и така за втори път в своята кариера става вицеевропейски шампион.


5. Владислав Прелезов

Пътят на Прелезов започва от ул. „Раковски”, минава през медиите и прави слалом между няколко министерства. Звездата му изгрява през 90-те като говорител в „По света и у нас”. Трябвало да стане актьор, защото тъкмо това учел в НАТФИЗ, но така и не стигнал до голямата сцена. Вместо това се явил на кастинг в телевизията, харесали го и станал репортер. Стоварили му военния ресор. В онези години прави добри контакти, защото по-късно става говорител на военния министър.

Да бъде глас, явно му харесва, защото след aрмията Владислав става говорител в Министерството на извънредните ситуации.

Прелезов обаче не реже клона към ефирната журналистика. Не е на екран, но пък е редактор в предаването „Неделя 150” на БНР. Именно пред неговия поглед депутатите Волен Сидеров и Корман Исмаилов се хванаха за реверите преди няколко месеца. Сблъсъкът им бе финал на боя пред джамията Баня башъ.




Ако министрите не харесват бюджета, да си ходят, заяви ковчежникът
Дянков закрива държавния резерв

Запасите минават към ресорните ведомства, реформата пести 90 милиона
Агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" ще бъде закрита, заяви финансовият министър Симеон Дянков в Капитан Андреево. Там той откри строителната площадка на последния участък от автомагистрала "Марица" с дължина 3,4 км. В сряда финансовото министерство ще внесе законопроект за премахване на държавната агенция в Министерския съвет. Причината е, че структурата е с доказана неефективност и закриването й ще спести 80-90 млн. лв. годишно на държавата, обясни министърът. Най-вероятно агенцията ще се оптимизира още от началото на следващата година. Очаква се запасите, за които досега е отговаряла отделна структура, да бъдат прехвърлени към ресорните министерства. Така например за резерва от горива вече ще се грижи Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, за военновременните запаси и кризисни ситуации - Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи и пр. Същевременно по-голямата част от служителите на агенцията ще бъдат съкратени с цел оптимизация на държавната администрация, а останалите ще бъдат разпределени по съответните министерства, обясниха експерти пред "Стандарт". В момента в държавната агенция работят около 600 служители.

Министрите нямат право да се оплакват от предвидените за ведомствата им средства от бюджета за следващата година, категоричен бе още Дянков. Според него в голяма част от ведомствата има възможности за допълнителни приходи. "Който се оплаква, може да си търси друга работа, никой не се е родил министър", отсече Дянков. Така той за пореден път индиректно влезе в противоречие с другия вицепремиер - Цветан Цветанов. По-рано през деня МВР шефът обясни в кулоарите на парламента, че няма министър, който да е доволен от бюджета за следващата година, но все пак трябва да се съобразяваме с реалностите и последствията от икономическата криза. Цветанов наблегна и на новата вълна от икономическа криза в ЕС и обясни, че правителството се е съобразило с всички секторни политики. Фокусирането върху миналогодишния бюджет на МВР създало у хората погрешна представа, че парите за полицаите са много повече от останалите ресори. Цветанов даде пример със средствата за МВР за следващата година, които са със седем млн. лева по-малко от рамката за 2011 г. Парите за здравеопазване обаче ще бъдат с 245 млн. лева повече.



Катерина ИВАНОВА
В агенцията се изненадаха

Учуден съм, защото не бях информиран за подобно решение и го научих едва днес (вчера - б. р.), коментира пред "Стандарт" шефът на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Станимир Пеев. "Не виждам как биха могли да се спестят 80 - 90 млн. лв. при положение, че за миналата и за тази година бюджетът на резерва е малко над 70 млн., а за догодина е 45 млн. лв. Заплатите на персонала пък са 3,5 млн. лв. Освен това смятам, че агенцията доказа, че може да се справя перфектно при намалените доставки на авиационно гориво през август, когато решихме проблема светкавично", допълни той.


СУ ще готви и фармацевти
Софийският университет скоро ще започне да подготвя и фармацевти. Има проект Химическият му факултет да стане химико-фармацевтичен, каза ректорът проф. Иван Илчев по време на представянето на програмата си за следващ мандат. Той съобщи също, че има идея култовото заведение "Яйцето" да се превърне в студентски център. "Яйцето" бе символ, но очевидно и символите остаряват", каза проф. Илчев. Вече има фирма, която е готова да изгради и компютърна зона в Алма матер, допълни ректорът. Той настоя също да има програми не само на английски, а и на руски език, тъй като доста руснаци искали да учат у нас.


Без душа и сърце лекар не се става
Проф. Божимир Петровски, шеф на Клиниката по офталмология в университетска болница "Лозенец"

Случаят с лекарката от Бърза помощ, която хукнала да си купува дрехи, докато пациентката лежи в линейката, е толкова абсурден, че прилича на фарс, на карикатура. Може да се направи анимационен филм на абсурда. Не мога да повярвам, че е възможно да се случи подобно нещо! Такова поведение е античовешко. 16 г. съм работил зад граница и нито веднъж не съм чул лекар да си позволи да пренебрегне пациента, а камо ли да се държи по такъв начин - да настоява да му се прави кафе, да иска цигари, да се държи безотговорно, използвайки притеснението на близките. За такова поведение би трябвало да се отнемат лекарските права - първо за една година, а при рецидив - за повече или за постоянно. Работил съм в Германия, в eмирствата, в Швейцария. Ако там има такъв подобен случай, въпросният лекар със сигурност няма да може да упражнява професията. В чужбина лекарите са изключително дисциплинирани, отговорни и внимателни с болните. Лекарската професия е за хора, които имат душа и сърце. Защо ще слагаш бялата престилка, ако не обичаш пациентите? Човек ти доверява здравето и живота си, а ти се жалваш от това и онова. Това е недостойно! Лекарят не е нито чиновник, нито администратор. Тази професия не е печелене на пари, тя изисква да й се посветиш изцяло.



Записа Румяна Милева


ОКОЛО СТО БИЛИ НЕЗАКОННИТЕ ТАКСИ
Около 100 са незаконните държавни такси, заяви Иван Груйкин, адвокат от Гражданската инициатива "Справедливост". Според него почти всички такси у нас са незаконни поради принципа на тяхното определяне - не са разходоориентирани. Това важи и за съдебната система, и за местната власт. Макар че делото на "Справедливост" за 4-процентната такса за иск в съда вече мина през 3-членен състав на ВАС, МФ лансира поредното й увеличение. Общинските такси не са изключение, смята Груйкин, според когото най-яркият пример е такса смет. През следващата седмица от сдружението ще изпратят анализи с искания за разходоориентираност на таксите. Ако новоизбраните кметове не се съобразят с него, Груйкин ще се обърне към ВАС с искане за отмяна на таксите. Само в София има четири вида имуществен данък, три от тях са под формата на такси. Д-р Стойчо Кацаров, член на УС на сдружението, даде за пример таксата за вписване на ООД - 160 лв., за АД - 460 лв., и за холдинг - 1700 лв. И в трите случая се извършва една и съща дейност за едно и също време, но нито една сума не отговаря на реално направените разходи. Кацаров отбеляза, че таксата за регистрация на аптеки е 5 хил. лв, а за дрогерия - 1000 лв. Отново се извършва еднаква дейност, разликата е, че в аптеките работят магистър-фармацевти. С високите такси за регистрация на аптеки, според него, се стимулира създаването на монополи в търговията на дребно с лекарства. Реалната стойност на таксата за регистрация на аптека не надвишавала 20-30 лв. Кацаров определя таксите като средство на чиновнически терор и административен произвол над гражданите, зависими от волята на администрацията.


Няма генерични лекарства в позитивния лекарствен списък
През последния месец в позитивния списък не е включен генеричен лекарствен продукт с тесен терапевтичен индекс за лечение на пациенти след трансплантация. Така отговори здравният министърът Стефан Константинов на въпрос на депутата от Коалиция за България Мая Манолова. Това е видно и от самия списък, обявен на сайта на Министерство на здравеопазването, посочи Константинов.

"В МЗ постъпиха редица писма, които засягат механизма на рефериране на тези продукти. Във връзка с това МЗ изиска становище на водещи специалисти", поясни Константинов. Той посочи, че се предвижда въвеждане на изискване при извършването на оценка на генерични лекарствени продукти с тесен терапевтичен индекс, които не удовлетворяват нововъведените стриктни изисквания за биоеквивалентност да се представят нови данни. На националния консултант по трансплантология ще бъде възложено да разработи проект за следтрансплантационно наблюдение и лечение на пациенти, които да бъдат включени в обхватен анализ.

"Не се предлагат никакви опасни лекарства. Всичко, което се предлага на българския пазар, има европейски стандарт. Ничий живот не е застрашен, най-малко на трансплантираните пациенти", категоричен бе Константинов.


Свиват здравната администрация
Между 1000 и 1300 души ще останат без работа, ако бъде осъществена идеята на премиера Бойко Борисов звената за спешна помощ да бъдат преместени в областните болници. Според Борисов това са „паразитни" административни структури, защото се дублират с тези в болничната помощ. Шефовете на големите лечебници категорично подкрепяли предложението на премиера, защото така щял да се освободи допълнителен финансов ресурс за удвояване на заплатите в сектора. Към момента лекар със 15-годишен стаж в тези структури и със специализация получава 750 лв., младите лекари започват с 560 лв., шофьорите на линейки взимат към 350 лв., а медицинските сестри - около 400 лева. фелдшерите, наети в системата, работят за 420 лева. Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов коментира, че преместването на спешната помощ в областни структури би могло да се реализира за около една година.

„В момента има дублиране на плащания. От една страна, се плаща на спешни отделения и се връщат хора, а от друга, се плаща на спешни центрове, а там хората не достигат. Ще се съкрати администрацията. Ето откъде реално ще се увеличат доходите. Разгледайте спешните центрове в страната и ще разберете, че с изключение на София-град навсякъде отделенията и спешните центрове са в една и съща сграда или са долепени едни до други", добави Константинов.



Той смята, ч© подобна реформа би дала възможност на лекарите от спешната помощ да се обучават и да специализират. Премиерът и министър Константинов коментираха всичко това по време на откриването на нов диализен център с 20 легла и реновирана клиника по токсикология с 30 легла в „Пирогов".

В същото време Министерският съвет прие и промени в Закона за Българския червен кръст, с които нормативно се разрешава и въпросът с обучението на парамедици, които в бъдеще да работят в „Бърза помощ". Депутатите обаче изненадващо отхвърлиха на първо четене промени в Наказателния кодекс, които целяха да осигурят по-висока степен на закрила на медиците от насилие. А именно екипите на линейките са най-потърпевши от агресията на пациентите.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница