05 ноември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата15.10.2018
Размер306.5 Kb.
#88039
  1   2   3
05 ноември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



БСП предлага:50 млн. от парите за подслушване - за здраве
Ваня ДРАГАНОВА

БСП поиска 50 млн. лв. от общо стоте, заделени за под­слушване, да отидат за здра­веопазване. Това се случи на национална среща по про­блемите на здравната систе­ма в Пловдив. „Само 0,5% от данните, получени със СРС, стигат до съда. Това означа­ва, че другите 99,5% се хар­чат за ровене в мръсното бе­льо на хората и е по-добре да отидат за здраве", заяви д-р Емил Райнов от Националния съвет на БСП.

Според него пет са на­правленията, които трябва да получат допълнително финансиране. Повече пари трябвали за лекарските практики в труднодостъпни­те райони и за общинските болници, както и за профи­лактика, извънболнична и дентална помощ. „Спешната медицина има нужда от мо­дернизиране, а лекарите там - от по-високи заплати", доба­ви д-р Райнов.

Предложението с конкрет­ните разчети ще се внесе в парламента в близките дни, за да се обсъди между първо и второ четене на бюджета. Според Райнов, ако парите не се увеличат, това ще бъде „бюджет на катастрофирало­то здравеопазване".




Опасни електронни цигари заливат пазара
Вредни за здравето пълнители за електронни цигари се разпространяват у нас, предупреждават експерти от здравната инспекция в Русе. Става дума за китайски пълнители с некоректно съдържание на етикетите.

В момента властите проверяват на пазара в Русе, но е възможно да има и в други градове. Проверките се извършват по европейската система „Рапекс" за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти.

На флаконите от издирваната партида е указано, че в течността за електронните цигари няма никотин. Според направения химичен анализ обаче концентрацията на веществото е много над нормата, обясниха здравните инспектори.

„Това е сериозно заблуждение, защото потребителите на електрони цигари смесват тази течност, за да си осигурят някаква средна концентрация, а всъщност ще погълнат многократно повече никотин, отколкото се съдържа в конвенционалните цигари", заяви д-р Мариета Дянкова от РЗИ-Русе. По думите й това не е първият случай с липсваща важна информация на електронните цигари.

Според закона за химикалите продавачите са задължени да предоставят на клиентите си информационен лист за безопасната им употреба на български език, но само ако го изискат.


Яне Янев: Както спрях царя, ще спра и Пръмова
„Както спрях Кобурга, така ще спра и Пръмова", закани се лидерът на РЗС Яне Янев от трибуната на общата кон­ференция с „Либерален али­анс" на Веселин Марешки. Той коментира, че негова­та лична политическа цел е така както преди години е предсказал, че царят е гол и „идва само да си вземе имо­тите", така сега щял да пре­бори Кунева, която наричаше с фамилията й по мъж - Пръ­мова. Лидерът на РЗС се за­кани, че ще прати и нея като царя в политическото неби­тие. Той обеща, че новата коалиция няма да е патери­ца на ГЕРБ. „Ние сме за 100 общини, 100 съдебни района, за 100 народни представи­тели и 50% намаляване на държавната администрация", разкри основните акценти от предизборната платформа на новото обединение Янев. По думите му РЗС ще настоява за декриминализация на дър­жавата и ще потърси сметка на тези, които са опоскали България.

Веселин Марешки споде­ли, че веруюто му за избор­на победа е реформа в лекарствената политика, която ще свали доплащането с 30-70%, истинска здравна реформа, която да направи пациентите и лекарите до­волни, и стимулиране на мал­кия и средния бизнес.

„Даваме заявка да побе­дим изчерпаната и тежко изхабена българска левица в 50% от многомандатните избирателни райони", заяви Янев.


Спряла болница пак заработи
Теменужка ЙОЦОВА

Точно година след като болница­та в Оряхово спря да обслужва паци­енти, днес тя отново ще отвори врати. С помощта на държавата и общината здравното заведение успя да покрие или разсрочи старите си задължения от 2 ми­лиона лева и сега пак ще обслужва близо 20 души от крайдунавските общини Оря­хово, Мизия и Хайредин. Разликата сега е, че болницата няма да бъде общинска, а филиал на МБАЛ „Христо Ботев"-Враца. Ще има вътрешно отделение с 20 легла и детско с 10, а за пациентите в стационара ще се грижат 8 лекари и 20 медсестри.

Оряховската болница спря работа на 5 ноември м.г. поради натрупани задъл­жения. Болните пътуваха до близки гра­дове, а спешните случаи се поемаха от звеното за бърза помощ, което е филиал на врачанското.


Кой страда? Пак децата
Законът забранява на автобуси, които возят деца, да правят нощни преходи (виж стр. 3). Дори един от най-дългите маршрути в Бълга­рия - 630 км от Видин до Малко Търново, може да се вземе по светло и през най-късия ден от го­дината. Стига екскурзията да е добре органи­зирана от превозвачи и учители.

Но ако се случи да закъснеят и мръкне, трябва ли полицаи и инспектори от ДАИ да пращат групата да нощува в хотел? По-добре да проверят шофьора, фаровете и спирачките на автобуса. Тогава да решат има ли риск да го пуснат по маршрута. Защото и в хотела е опасно, ако на децата сервират развалено ру­ло „Стефани".

Тъй или инак - накрая гневните родители пристигат и си прибират чедата. Другия път няма да ги пуснат нито на екскурзия, нито на зелено училище. Кой страда? Пак децата.

36 ученици се отровиха в Банско

Малчуганите са в болница, яли руло и пиле с ориз
СВЕТЛАНА ВАСИЛЕВА

120 ученици от София и Стара Загора получиха хра­нително натравяне в хотел в Банско, където били на зе­лено училище. 36 деца от софийската група са наста­нени в болницата в Разлог, защото са в по-тежка форма на разстройство. Останали­те, сред които и внучето на вицепрезидентката Марга­рита Попова, са в хотела. Там нашият екип ги завари да играят. „Мина ни по-бър­зо", похвалиха ни се деца­та.

„Сигнал, че има проблем с голяма група ученици, по­лучихме в 6 часа сутринта в събота. Прегледахме доста ученици и преценихме, че 36 трябва да се хоспитали­зират, ~ защото имаха по­връщане, разстройство и обезводняване. Настаних­ме всички в отделението по хирургия, където слагахме и допълнителни легла защото в инфекциозното отделение имаме лежащо болни от хепатит", разказа директорът на болницата в Разлог д-р Божидар Велев. При децата бе и кметът на Разлог Красимир Герчев. Притеснил се, като чул за голямата бройка отровени. В една от стаите лежи и учителката Антоанета Ива­нова.

На 1 ноември 84 второ­класници от 125-о училище в столицата тръгват на зе­лено училище в хотел „Бън-дерица"-Банско. Още 40 третокласници поемат към същия хотел от Стара Заго­ра. Всички са яли едно и също меню - за обяд руло „Стефани" и леща. Вечеря­та била печено пилешко бутче с ориз и шоколадова торта. „Храната беше вкус­на, нямаше нито дъх, нито мирис, нито лош вид, но към 22 часа на 2 ноември всич­ки почнаха да повръщат, да ги болят коремчетата", раз­каза Иванова.

Същото се случило и с групата от Стара Загора, но там пък имало родител - ле­кар, на едно от децата, кой­то реагирал веднага и раз­дал прахове и хапчета. Та­ка заради навременната реакция сред тези деца ня­ма тежко болни.

На сутринта софийската група извикала лекари. Де­цата били извозени до бол­ницата в Разлог с линейки.

„Аз съм Димитър Дими­тров от София, дъщеря ми Гергана се обади по телефо­на, осем пъти повръщало де­тето! Как може такова нещо, нямам думи да изразя въз­мущението си. Преди да тръгнат децата, ни поискаха бележка от джипитата, че са здрави. Асега какво?! Са­мо в нашата държава стават такива работи", оплака се родителят пред екипа ни.

Десетки бяха притеснени­те майки и бащи, които дой­дох в Банско да си прибират хлапетата. Други останаха край тях в болницата.

Поне три дни ще лежат учениците в болницата, ка­заха лекарите.

На място в хотела веднага дойдоха за инспекция групи от РЗИ и Дирекцията по хра­ните начело с директорите им, за да направят инспекция и да вземат проби. „Сигурно е, че не е салмонела и слава богу, смятаме че е стафилококова инфекция, но все пак ще знаем със сигурност, ко­гато излязат резултатите, ка­за шефът на РЗИ-Благоевград Огнян Чилев. Главният готвач бил с изтекъл срок на здравната книжка и веднага му е съставен акт. Кухнята бе запечатана на мига.

Управителката на хотела Ирена Атанасова също бе много притеснена. Хотелът работи от 2005 г., такова не­що не се е случвало, не знаем какъв е проблемът, персоналът ни е постоянен,

каза тя. Тепърва пробите ще покажат какво е причинило масовото натравяне, но е възможно някои от готвачите да не е спазвал лична хигие­на и така да е станала инфек­цията на храната.




Нова атака срещу цигарено ембарго
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Нов опит да падне ембар­гото за пушене в кръчми и барове ще бъде направен на заседанието на парла­ментарната Комисия по здравеопазване на 15 ноември т. г. Тогава депута­тите ще разгледат предло­женията за промени в Зако­на за здравето на независи­мите Кирил Гумнеров и Стоян Иванов. Текстовете им, внесени на 27 септем­ври т.г., предвиждат да се допуска по изключение па­лене на цигари в заведения за хранене и развлечение. Става дума за дискотеки, ресторанти, питейни заве­дения, бистра, кафенета, кафе-аперитиви, барове. А в сградите на летищата да има обособени помещения за пушачите.

„Предложените поправ­ки в Закона за здравето ня­ма да минат през здравната комисия, надяваме се те да не бъдат подкрепени и в пленарната зала", коментираха високопоставени из­точници от ГЕРБ. Пред „Труд" здравната министърка Десислава Атанасова за пореден път повтори, че стои твърдо зад забраната.

Гумнеров и Иванов искат, ако барът или кръчмата са с площ до 70 кв. м, собствени­кът им да може да решава дали заведението да е само за пушачи или за непуша­чи. Поправките налагат още едно задължение: соб­ствениците да предоставят информация в интернет страниците, справочниците

и каталозите, че в техните заведения се дими. Аргу­ментите за промяната са, че ембаргото намалява приходите на бюджета с 300 млн. лв. годишно. А мо­тивите на лекарите са, че само за една година след въвеждането на ембаргото инфарктите падат с цели 20%, и то както сред пуша­чи, така и сред непушачи.


Миниболница в Оряхово след смърт
Здравната министьрка Десислава Атанасова ще от­крие в понеделник филиал на врачанската болница в Оряхово. Там само преди 10 дни след ужилване от пчела по ръката почина 36-годишен мъж. Той е бил приет в спешния център, защото от месеци в града няма болни­ца, тъй като тя е затворена след фалит. Въпреки реани­мационните дейности в про­дължение на 30 минути, мла­дият Гълъбин издъхнал.

филиалът в Оряхово ще има две отделения, в които вече са разположени 30 легла. Едното от тях е по въ­трешни болести (с 20 легла), а другото е педиатрично (с 10 легла). Във филиала ще работят 10 лекари, 16 мед-сестри и 8 санитари.

Със средства на много-профилната болница във Враца и община Оряхово е направен ремонт на сграда­та за 13 000 лв. Изградено е локално парно и е поставена PVC дограма. Т.е. не инци­дентът е пряка причина за отварянето на филиала, а принципната нужда от тако­ва звено, коментираха от здравното министерство.


Раждане вкъщи: за или против?
Христо Кьосев

Хелзинският комитет обяви, че завежда дело срещу България в Европейския съд за правата на човека, защото нашето законодателство не позволява бъдещите майки да раждат в домашни условия в присъствието на медицинско лице. Австрия, Белгия, Франция, Германия, Холандия, Великобритания са част от държавите в Европейския съюз, които допускат и изрично уреждат в законодателствата си раждане в домашни условия с асистиране от медицински лица. Движенията за агитация и внедряване на т.нар. неасистирано раждане (НР) у дома не са новост на Запад. У нас напоследък те също навлизат, но по-скоро като мода, а не като цялостна тенденция. Един от аргументите на привърженичките на НР, е, че бременността не е болест, а нормално състояние и не се нуждае от престой в болница. Те също смятат, че много от процедурите на лекарите по време на раждане по-скоро увреждат плода, а не му помагат. Според техните виждания дете, което е починало при раждане у дома, би умряло и в болница. Част от тях приравняват раждането с оргазмено преживяване, което не се нуждае от странични наблюдатели и участници. Не на последно място тези жени смятат, че НР води до установяване на много по-голяма взаимност и връзка между майката и рожбата й. При раждането у дома се прилагат няколко основни способа за улесняване на процеса: раждане под вода във вана или басейн (по-добро кръвообращение и улеснени контракции), метод на Ламаз (контрол на дишането на родилката), метод на Александър (раждане на колене с приведено напред тяло), метод на Брадли (психическа и физическа релаксация). Единственото официално изследване на смъртността при раждане у дома е проведено през 1984 г. сред членовете на религиозна секта в Индиана, САЩ. При децата е регистрирана 2.7% по-висока смъртност, а при родилките - 97 пъти по-висока от средната за щата! Говорителят на Американската гинекологична асоциация даде изявление от 1 дума относно НР: “Опасно.” 500 000 жени умират годишно в света от усложнения при раждане и дори в развитите страни делът им е около 15%.


Даря Попова - Витцел, журналист от "Дойче Веле": Остана ми приятен спомен
В Германия има стройно изградена система за безплатно наблюдение на бременните жени от гинеколог и от акушерки. Всяка жена по собствено желание избира къде да роди - дали у дома, или в болница. Там едва 5% от жените се осмеляват да родят вкъщи, за разлика от Холандия например, където процентът на домашните раждания достига вече до 50. Акушерките предложили на Даря да роди вкъщи и в началото идеята й се сторила доста нелепа. Но тръгнала към това решение, защото не била доволна от гинеколога си. Той настоявал да я прибере в болница доста преди термина за раждане - когато била още в 6-ия или 7-ия месец от бременността, защото смятал, че нещо не е наред. Тя обаче се чувствала добре и затова се доверила на собствената си преценка и на на опитните акушерки, които я наблюдавали. Важното в случая е, че още от третия месец на бременността Даря е посещавала курс на обучение как да посрещне и да се държи спокойно и вещо по време на раждането точно в кабинета на тези назначени по район акушерки. Те разполагат с акушерски кабинет и автомобил, оборудван с медицински уреди за обдишване и следене на сърдечната дейност на новороденото. Автомобилът стои паркиран пред дома на родилката по време на цялото раждане, за да може при проблем да излети до най-близката болница. “Аз познавах много добре акушерките си и им имах пълно доверие. Това е изключително важно, за да се решиш да родиш у дома- обяснява още Даря. - Раждането премина без проблеми, без стрес и шок, бих казала приятно, доколкото може да е приятно все пак едно раждане.” Тя се обажда на дежурната акушерка още при първите контракции. Акушерката пристигнала веднага, за да я прегледа, дала й указания как точно да се държи и какво точно да прави. Върнала се след няколко часа за същинското раждане. Подготвила за родилката топла вана, за да се отпусне и успокои, но раждането не е било стимулирано с никакви медикаменти, нито пък са прилагани средства за обезболяване. Протекло е напълно естествено, акушерката предизвикала изтичането на околоплодните води, когато му дошло времето, а след раждането на малкия зашила разкъсванията. Цялото раждане от първата контракция до първия плач на бебето преминало за 10 часа. В Германия има и така наречените Geburtshaeuser. Това са родилни домове, в които са осигурени условия, близки до домашните, за родилки, които не желаят да отидат в болница, но пък и у дома не могат да родят, защото например имат малки деца, а те биха преживели сериозен стрес от виковете на майка си. Това не са същински родилни домове - клиники, каквито са у нас, а домове със стаи, бани, вани, акушерки и най-необходимото медицинско обрудване. “Учудващо е, че все още толкова малко германки се решават на домашно раждане, казва Даря.
Все повече жени го предпочитат в България
По повод иска на Българския хелзинкски комитет, заведен от името на наша бременна сънародничка, възпрепятствана да роди в дома си под лекарски надзор, “Труд” се обърна за коментар към Олга Дукат. Тя е сертифицирана дула и инструктор за подготовка за раждането към международната организация “Childbirth International”: “В Унгария имаше подобно дело и Европейският съд по правата на човека реши, че действително са нарушени човешките права и че всяка жена трябва да има право да избере къде да роди. И така тази жена спечели делото в Унгария. Предполагам, че и в нашия случай ще стане нещо подобно.” Ролята на дулата е да подкрепя бременните жени в техните нужди в периода преди, по време на раждането и след него - при кърменето, носенето на бебето, както и при самото отглеждане. Тя предлага емоционална и физическа подкрепа, като същевременно осигурява информация и източници на информация според въпросите и нуждите на жената, касаещи бременността, раждането, кърменето и живота с новородено. Дулата не е медицинско лице, нейната роля е комплексна и се различава според нуждите на различните жени. “Забелязвам, че в България набира популярност желанието за естествено раждане, а не с цезарово сечение. За домашно раждане много от жените се притесняват да родят по този начин, тъй като няма акушерка, която да им помага. Ако това нещо се уреди законово, със сигурност ще има все повече жени, които ще искат да раждат вкъщи с помощ. След две цезарови сечения аз успях да родя третия си син естествено, с помощта на акушерката Мери Шварц от Холандия. Със сигурност това невероятно, лудо и абсолютно перфектно раждане в една хотелска стая във Велико Търново ще ме промени завинаги и ще се отрази на всичко, което правя.”, споделя 30-годишната дула Олга Дукат.

МАНУЕЛА ЕМАНУИЛОВА
Ако нещата се объркат
На 15 март м.г. 32-годишната Ц. Д. участва в предаването “Жените” на Мартина Вачкова, посветено на неасистираното раждане у дома. По професия тя е лекар ветеринар и при появата й в популярното токшоу е в напреднала бременност. Пред Мартина Ц. Д. разказва, че със съпруга си, също ветеринарен лекар, са решили раждането на детето им да стане у дома. Родилката непрекъснато пуска новини за предстоящото събитие в популярния сайт на привърженички на неасистираното раждане “Родилница”. В един момент обаче новините секват... В полунощ на 6 срещу 7 май Ц. Д. и съпругът й донасят трупче на дете в болницата “Света София”.Там обаче само констатират смъртта на детето, съобщи впоследствие д-р Валентина Григорова, зам.-шеф на лечебното заведение. При аутопсията се разбира, че детето е преносено със седмица, давило се е в околоплодните води, което в комбинация с инфекция довело до фаталния край. “Няма нито едно куче или котка, които да са родили в кабинет. Ние сме бозайници като тях и също трябва да раждаме на тихо и спокойно”, бе казала 2 месеца преди това в предаването на Марта ветеринарната лекарка.
Д-р Любомир Дамянов, председател на Асоциацията на българските акушер-гинеколози: И на нивата са го правили, но са нямали друг избор
Навремето жените са раждали и на нивата, просто защото са нямали друг избор. Точно по тази причина процентът на родов травматизъм тогава е бил изключително висок. Днес майките желаят да родят живо и здраво дете, както и те да са в добро състояние, а това може да стане само като потърсят помощ в болница. Разбира се, някои хора искат да изкарат пари, затова предлагат какво ли не, но това не е морално. Съгласен съм, че забрани не трябва да има, затова и в Космоса да стават майки, ако искат. Въпросът обаче е какви рискове носят подобни претенции... Всеки разумен акушер-гинеколог не би водил планово раждане у дома. То се е случвало в домашни условия, но просто защото линейката е пристигнала твърде късно. А в подобна обстановка има голяма риск от инфекции, от кръвоизлив - за родилката, и от хипотермия (охлаждане) - за детето. Категоричен съм, че викането на акушерка и чистачка у дома в никакъв случай не се вписва в представата и критериите за раждане през ХХI век. Ние, акушер-гинеколозите, сме наясно как започва едно раждане, но никой не може да гарантира как ще завърши то - дали с форцепс, със секцио, с големи разкъсвания на жената и дали ще се наложи да се направи епизиотомия (разрез). Във всички тези случаи се налага спешна и специализирана намеса. Повтарям - ние, акушер-гинеколозите, сме против раждането у дома, защото целта ни е появяване на бял свят на живо и здраво бебе, здрава и щастлива майка. Но ако жената е много богата, то срещу 500 000 лв., ще превърнем дома й в болница - ще го оборудваме с нужната апаратура, ще извикаме необходимия екип, и цяла седмица можем да я чакаме да стане майка вкъщи. Българката трябва да е щастлива, че държавата й е осигурила раждане в болница, за което не плаща нито стотинка. Независимо дали е осигурена или не. А от догодина - и по един профилактичен преглед и изследвания. Тук искам да припомня колко жени по света продължават да стават майки на улицата или на нивата, защото нямат осигуровка и не могат да си позволят да отидат в болница. Както е в САЩ - нямаш ли осигуровка, изхвърлят те.

ДИАНА ТЕНЧЕВА


Висока оценка и заслужено признание за УМБАЛ – Плевен
Със заповед № РД-01-234/11.10.2012 г. на минис­търа на здравеопазването, на основание Закона за ле­чебните заведения и Наред­ба №18 от 20.06.2005 г. за критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения, и с решение на Акредитационния съвет (протокол № 08/04.09.2012 г.) УМБАЛ "Д-р Георги Странски" ЕАД - Плевен с прилежащите й структури получава акредитационна оценка "отлич­на" за цялостна медицин­ска дейност за срок от пет години. За същия период бол­ницата е акредитирана с отлична оценка за обуче­ние на студенти, специализанти и докторанти на Медицински университет - Плевен.


ДСБ пита за данните на хората от метадонови програми
Министерството на здравеопазването ведна­га да излезе с позиция за­конно ли е МВР да иска личните данни на хората, записани за лечение в метадоновите програми. То­ва поискаха от ДСБ вчера, след като полицията изис­ка данните на хората зара­ди разследване на заче­стили обири в аптеки. И по­питаха дали към момента министерството е предос­тавяло такива данни и ако да - на какво законово ос­нование.

Става дума за над 1000 души, записани във всички 33 метадонови програми за лечение на зависимо­сти, обясни Росица Рачева от ръководството на пар­тията. Според тъмносини­те има риск от злоупотреба с личните данни на хората и е недопустимо да се раз­следват на общо основа­ние лица със здравословни проблеми. Рачева попита и каква е гаранцията, че МВР ще спази уговорката да уни­щожи добитите лични дан­ни, след като приключи разследванията си. Ефек­тът от това ще е отдръпва­не на хора от програмите за лечение. ДСБ ще сезира и Коми­сията за защита на лични­те данни по казуса, обясни заместникът на Иван Ко­стов Радан Кънев.




Спешна помощ отказала линейка на астматична


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница