05 октомври 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата08.02.2017
Размер313.14 Kb.
#14526
05 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



БСП обещава go дни да облекчи режима за пушене
ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ Депутати от „Коалиция за България" пак подеха кампания за облекчаване на режима за пушене на обществени места. „30% от хората, които не ходят на ресторант, посочват като причина забраненото тютюнопушене", каза пред bTV Спас Панчев в петък. Ден по-рано пресцентърът на БСП по погрешка разпространи опорни точки, към които говорителите по темата трябва да се придържат, въпреки че депутатите им нямат обща позиция. Панчев обаче ги следваше - не е постигната целта ограниченията да намалят пушачите, а пък падането на забраната ще стимулира наемането на служители, защото „между 15 и 20 хил. души са загубили работата си във връзка с фалирането на ресторанти". Той прогнозира, че промените в закона за здравето, които „Атака" внесе преди месеци, ще минат през комисия до дни. Те предвиждат да се обособят отделни помещения в заведенията. Социалисти предлагат да се пуши и на стадионите, но не и в офисите. ДПС също нямат обща позиция, а от ГЕРБ подкрепят забраната.


Подновената инициатива на БСП за отмяна на пълната забрана за пушене
Най-глупавата реставрация

С либерализацията на режима БСП няма да постигнат нищо, освен да демонстрират, че обслужват ресторантьорското лоби
Ниски температури и по-малко гневни хора по площадите. Само толкова им трябваше на БСП, за да се върнат отново към абсурдната си идея за отмяна на пълната забрана за пушене на обществени места. Да заговорят отново за разделяне на ресторантите на зали за пушачи и непушачи. И да отворят вратите за дима в нощните заведения след 22 часа. С аргумента, че това е механизъм за подпомагане на бизнеса, за борба с безработицата и "че хиляди служители ще загубят работата си през зимата". Естествено не прилагат анализи, с които да докажат всичко това.

С ръка на сърцето забраната беше една от най-смислените промени, които ГЕРБ прокараха по време на управлението си. Защо - няма да повтаряме. И децата го знаят. Ще припомним само едно - заведенията са празни ЗАЩОТО ХОРАТА НЯМАТ ПАРИ, а не защото в тях не се пуши. Ако искат направят ресторантьорите, а и всички останали щастливи, управляващите трябва да задвижат тези реформи, които ще съживят икономиката и ще ни направят по-богати.

Вместо това с либерализацията на режима БСП няма да постигнат нищо освен:

1. Да демонстрират, че обслужват ресторантьорското лоби.

2. Да разсеят и последните заблуди, че са социална партия, след като загърбват всички здравни аргументи и ползи от забраната.

3. Да припомнят, че целта им в управлението не е да надграждат над вече проведени реформи, а да правят реставрация на всяка цена.

А авторът на предложените от БСП промени за либерализация на тютюнопушенето на обществени места депутатът Спас Панчев ще остане в историята със знаменитото си изказване: "Не може България да е най-праволинейната държава в ЕС." Ами по-добро признание от това, че не правилата, а интересите определят решенията на управляващото мнозинство, не бяхме чували. Какво следва - връщане на Пеевски за шеф на ДАНС?


Дянков отива на прокурор заради 1.4 млрд. лв.?
Управляващите възнамеряват да разберат какво се е случило с 1.4-те млрд. лв. резерв на здравната каса, събрани между 2008-а и 2010 година. Парите бяха прехвърлени от финансовия министър на ГЕРБ Симеон Дянков в консолидирания бюджет с поправка в Закона за бюджета, но и до ден-днешен не се знае как са били похарчени. Властите ще сезират прокуратурата, а с казуса са се заели юристи от всички парламентарни групи.

Събраните средства трябваше да послужат за втория стълб на здравното осигуряване. В случая Дянков е нарушил разпоредби от Закона за здравното осигуряване, според които парите могат да се харчат само за здравноосигурителни плащания. Председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов дори заведе съдебен иск срещу бившия финансов министър и призова всички българи да последват примера му.

Ще припомним, че в края на 2012-а, от позицията си на вицепремиер, Симеон Дянков каза, че не вижда нищо нередно парите от здравни вноски, които остават неизползвани в края на годината, да отиват във фискалния резерв, вместо да се използват за лечението на хората, от чийто джоб са платени. Той изтъкна, че в здравеопазването се наливат много пари, но никога не са достатъчни, защото секторът е нереформиран. Според него парите от здравни осигуровки във фискалния резерв не са били преразпределяни към други пера и са в наличност, както и пенсионните средства в Сребърния фонд.ц


Прехвърлят онкоболните към държавата
Управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова поиска от държавата да поеме ангажиментите си към лечението на няколко категории пациенти. „В Закона за здравето е записано, че психичноболните, онкоболните и спешната помощ са грижа на държавата. Не може те да бъдат прехвърляни към един публичен фонд, защото той зависи от събираемостта на здравните вноски и затова парите са недостатъчни", посочи Тодорова.

Повод за изказването й бе проблемът с лекарството за лечение на рак на гърдата, което не бе предвидено за разплащане от бюджета на здравната каса. Проблемът се разреши благодарение на фирмата производител, която дари количества от медикамента, достатъчни да покрият нуждите за октомври и ноември. Заради недостига на 130 млн. лв. последният месец от 2013-а ще бъде разплатен от касата със средства от 2014-а и тогава лекарството ще бъде калкулирано в сметките.

По думите на Тодорова НЗОК не би имала проблем да изпълнява бюджета си, ако по всяко време на годината в Позитивния лекарствен списък „не нахлуваха" нови и много скъпи медикаменти. Според нея решението е тези за онкоболните да се върнат към бюджета на здравното министерство или поне да бъдат съфинансирани от него.

Друг проблем е ниската събираемост на здравните вноски. Тодорова изнесе статистика, според която 1.5 млн. души плащат осигуровки, близо 2 млн. души са не-осигурените, а останалите би трябвало да бъдат покрити от държавата.




Болниците се спъват по бюджетното трасе
Предложенията за нови начини на финансиране и разплащане с болниците напоследък никнат като гъби след дъжд. Нито едно от тях обаче не е търсената от министър Таня Андреева панацея за лечение на хронично страдащото ни здравеопазване. Проблемът е, че и при това правителство засега липсва ясна визия накъде трябва да продължи реформата в болничния сектор и кой е най-удачният модел за разплащане в системата. Междувременно към 1 август 2013-а държавните лечебници са задължнели с 326 млн. лв., от които 65 млн. лв. просрочени, а с дълговете и на ведомствените дефицитът достига половин милиард.

Министър Андреева отбеляза, че здравеопазването ни върви на собствен ход и е потънало в разруха. Но оттук нататък в нейните компетенции влиза задължението да представи цялостна стратегия как да се измъкнем от руините. Досега обаче тя и екипът й се задоволяват да пускат "на час по лъжичка" от вече употребени и отхвърлени идеи за разплащане с болниците. Някои от предложенията взаимно си противоречат, а като цяло здравните заведения се поставят едни срещу други и се разделят по форма на собственост, статут, местоположение, материална база, наличие или липса на квалифицирани специалисти. Това е опасна игра, особено преди да са одобрени и заработили ключови стратегически документи като Националната здравна стратегия и здравната карта.

Последната дискусионна идея, излязла от кулоарите на Министерството на здравеопазването, е на лечебниците да се плаща по различни цени и пътеки спрямо нивото им на компетентност. Тоест, който има модерна апаратура, търсени специалисти и прилага съвременни и иновативни методи на лечение, взима повече. "Едно е да се лекуваш в болницата в Трявна, а съвсем друго в университетска болница, където има последен клас апаратура и себестойността на всяко изследване е по-голяма", обоснова се министърът. Очевидно подобна позиция се поддържа и от управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова, която допълни, че е крайно време да се очертаят кои са високотехнологичните болници.

Тази полупазарна полуадминистративна регулация евентуално би проработила, ако клиничните пътеки бяха реално остойностени, лечебниците категоризирани с ясни функции, а пациентите имаха средноевропейски доходи. Иначе, както сполучливо се изразява лекар в един здравен форум, "някои ще ядат цял банан, други половин, а трети ще изпързаляме на кората на банана". Не може за една и съща извършена дейност, особено ако е рутинна като пневмония или операция от херния, да се заплаща по различен начин, защото съответната клинична пътека си има цена. В противен случай ще се финансират пряко отделни структури, а не медицински услуги. Освен това въвеждането на диференцирано заплащане според вида на лечебното заведение предполага и търсене на по-висока професионална отговорност от отсрещната страна. Ако на университетските болници (които между другото са сред най-задлъжнелите) се плаща повече, е логично към тях да бъдат насочвани пациентите в най-тежко състояние и със сложна клинична патология. Всичко останало ще е облагодетелстване на едни за сметка на други.

Подобно нещо е на път да се случи с прякото субсидиране на закъсалите общинските болници. Предвижда се от специален фонд на здравното министерство на тях да бъдат отпускани до 250 хил. лв.годишно. От една страна финансовата инжекция за много от "малките" ще бъде животоспасяваща, тъй като те не разполагат с квалифицирани кадри и съвременна апаратура, поради което работят с твърде малко клинични пътеки и не могат да се самоиздържат. Но общинските болници са регистрирани като търговски дружества, извършват дейност, генерират приходи и разходи, печелят или губят. Тоест не могат да получават директна държавна помощ. Така че, ако ще се покриват дълговете им, трябва да се промени и статутът им, за да не ни санкционират от Брюксел

Една пациентска организация неотдавна изпрати сигнал до Ерокомисията, че у нас се погазват правилата на свободния пазар и конкуренцията, и се пренебрегват интересите на частния сектор. Поводът бе оборудването с модерна апаратура на определени болници, за което бяха използвани средства от еврофондовете. Директната финансова помощ вероятно ще изглежда още по-сериозно прегрешение.

Ръководствата на здравното ведомство и касата в един глас обявиха, че планират да променят критериите, по които болниците ще сключват договори с публичния фонд. По думите на министър Андреева едно от новите изисквания ще е да се заплаща само на лечебници, в които специалистите работят по основен трудов договор. Но при кадровия колапс в повечето провинциални здравни заведения подобна мярка още повече ще ги притисне финансово и ще ги докара до ръба на фалита. Ако целта е здравеопазването да се концентрира в големите градове - добре, но някой да го каже ясно и да се обоснове защо го предлага.

Според бившия здравен министър проф. Радослав Гайдарски няма никаква логика едни болници да харчат два пъти повече, отколкото получават,и да остават ненаказани, други да искат от държавата да погасява дълговете им, а трети да получават повече пари по клинични пътеки. "Болниците трябва да получават пари по строго определени критерии, но здравната каса не може еднолично да ги определя, защото това би противоречало на Конституцията. Договори се сключват с всички, които отговарят на изискванията", изтъква Гайдарски.

Доктор Стефан Константинов - един от тримата здравни министри в правителството на ГЕРБ, също не одобрява предложените нови схеми на финансиране. По думите му проблемът е, че болниците се множат и разходите им се увеличават, а

качеството на лечение не се подобрява

"Повърхностно изглежда предложението да се въведе забрана един лекар да работи в повече от една болница, както и идеята за коефициент на цените на клинични пътеки в зависимост от вида лечебница. Не може една и съща манипулация, операция, лечение да се плаща различно в различните заведения или краища на България", посочва Константинов. Той предлага бързо да избягаме от несправедливите клинични пътеки и сериозно да тръгнем към въвеждането на диагностично свързаните групи, които ще осигурят справедливо разпределение на средствата между болниците. Само че и този "мач" започнахме да го играем, но бързо се отказахме от него. Просто защото в сектор "здравеопазване" не достигат няколко милиарда лева.

Калоян Атанасов


Да не лекуваш на инат
Лъчетерапията е може би най-ефикасното онкологично лечение - през отделенията и клиниките преминават до 100 души дневно, а листите на чакащите са запълнени за месеци напред. В същото време клиничните пътеки за лъчетерапия са сред най-добре платените и за всяка уважаваща добрите финансови резултати болница си е живо харакири да се откаже доброволно от нея. Именно това обаче се е случило в Александровска болница, която в далечната 2009-а си е закупила на търг последно поколение техника за 4.8 млн. лева. Но вместо почти пет години да спасява човешки животи чрез лъчетерапия, въпросният апарат за позитронна емисионна и компютърна томография е използван само за диагностика на онкоболни. Констатацията е на Сметната палата при проверката за финансовото управление на "Александровска" в периода 2009-2011 година.

В процедурата по обществената поръчка за закупуването на скъпоструващия апарат, спечелена от "Софарма Трейдинг" на Огнян Донев, одиторите също откриват редица нередности. Болничната комисия избира методика за оценяване, с която са класирани продукти, несъответстващи на заложените технически спецификации, вместо те да бъдат директно елиминирани. Възложителят поставя като минимално изискване годишният оборот на кандидатите за 2007-а да е не по-малък от 15 млн. лв., което очевидно не е съобразено със стойността на поръчката. Експертите на "Александровска" класират на първо място "Софарма Трейдинг", а засегнатият консорциум "Меди Вайс" подава жалба в Комисията за защита на конкуренцията. Независимо от всички основания да анулира търга, антимонополистите странно защо оставят иска без уважение.

Договорът за доставката, монтирането, пускането в експлоатация и поддръжката на томографа е с първоначална стойност 4 988 000 лв. с ДДС. Но в деня на подписването му двете страни с анекс намаляват стойността до 4.8 млн. лева. "Софарма" не доставя необходимите приспособления и софтуерен пакет за планиране на лъчетерапия и симулация, допълнителна плоска маса, лазери и софтуерен пакет за симулация и планиране на лъчетерапия на стойност 188000 лв., тъй като болницата все още не знае каква лъчетерапевтична апаратура ще ползва. И така до днес. От Клиниката по нуклеарна медицина дори се оправдават с писмо, в което се казва, че "екстрите" не са закупени и доставени, защото апаратът приоритетно диагностицира онкологично болни, а не извършва лъчетерапевтична дейност. И ако това не е безочие, здраве му кажи. Освен всичко друго машината е закупена с целево финансиране от Министерството на здравеопазването, а едно от условията е всичко да бъде купено и инсталирано в пакет. За сведение, до октомври 2009-а изпълнителен директор на болницата е бил доц. д-р Асен Златев, впоследствие заменен от проф. д-р Лъчезар Трайков.

Звучи като виц, но е факт, че до март 2011-а "Александровска" не е имала работеща система за финансово управление и контрол. С Протокол № 10 от 31 марта 2011-а съветът на директорите е приел документ, наречен "Системи за финансово управление и контрол в УМБАЛ "Александровска"ЕАД". В резултат на този пропуск предоставените на лечебницата 19.92 млн. лв. за капиталови разходи за финансовите 2007 и 2008 г. са отразени като капиталов трансфер от здравното ведомство.



Калоян Атанасов


БСП отменя забраната за пушене, защото не се спазвала
МАРИЯ КОЙЧЕВА

Ден след като пресцентърът на БСП погрешка сведе до медиите "опорни точки" против забраната за пушене и в частност ГЕРБ, червените депутати с усърдие се впуснаха да ги развиват в националния ефир. Депутатът от Коалиция за България Татяна Буруджиева коментира пред Нова тв, че забраната за пушене не работи и затова трябва да се промени. "Не бива да се притесняваме да поправим един закон, когато той не действа, не се спазва и се лъже. Няма какво да се заблуждаваме, всички сме ходили достатъчно по заведенията", обясни тя, без да си дава сметка, че на практика поощрява неспазването на всякакви други закони в България.

Въпреки че БСП смята да разреши пушенето в отделни зали за пушачи и след 22 ч. в баровете, Буруджиева направи абсурдното изявление, че "законът като цяло остава да си действа". Тя не пропусна да последва повелята на партията от "опорните точки" да се цитират примери от други държави и изтъкна, че "от 9 държави, които вкараха режима заедно с България, пет вече са го либерализирали".

Другият "говорител" на червените по въпросите на пушенето - депутатът Спас Панчев, се изказа пред Би Ти Ви по друга "опорна точка" - че 15 000 души са загубили работата си, откакто действа рестрикцията. Доказателства за това няма, тъй като няма начин да се установи дали отливът на клиенти се дължи на кризата или на забраната. По отношение на чуждите туристи секторът дори може да се похвали с ръст в последната година.

Вчера се разбраха и нови подробности за намеренията на БСП. Те не предвиждат малките заведения сами да определят дали да са за пушачи или непушачи - в тях няма да се пуши, ако нямат добра вентилация. Изготвените промени ще влязат за гласуване в парламента, ако във вторник на заседание на групата на БСП се стигне до единодушно мнение. Панчев хем твърди, че няма самосиндикални решения в коалицията, хем казва, че всички ще гласуват по съвест.


Прелет над печата
Доктор Усмихнисебе

"Живял някога добрият доктор Охболи. Той бил толкова прочут, че от всички краища на света при него се стичали болни животни...". Скъп спомен от нашето соцдетство (още от 1936 г., карай, има хора с безкрайно детство). То тоз по законите на физиологията и историята бе изтикан от Хари Потър или Ерагон. Детските кино и литература претърпяха здравна реформа - сега има други д-ри, но ни един тъй популярен.

Та така. Нещата в нашето здравеопазване пак са "ох, боли", а за някои - "сърби, боли, драго ми".

"3700 доктори с две заплати" - "Стандарт" снася, че посоченият брой медицински лица работят на по 2 места и съответно получават по 2 възнаграждения. "Други 99 пък тъчат на три стана", добавя медията в странно спрежение на "тъка". Всички тези ескулапи трябва да си изберат само едно работно място - повеля на НЗОК. ОХ! "Сега много лекари приемат случаи в частните си кабинети, а пращат тежките в държавните болници. В момента 12 640 медици работят в здравните заведения, финансирани от НЗОК. "В болниците: Продават лекарствата с 600 лв разлика" - "Стандарт" на още 2 страници. Едно и също онколекарство - драстична разлика. Така е в пазарната икономика - Костов ви каза навремето - едно нещо струва толкова, колкото ти дадат за него. И като така, "Кремиковци" струва $1, а онколекарството - различно, но повече от пробит долар.

"Доктори в плен на немски гуру" ("Телеграф"). Последователи на въпросния вербували наши лекари по време на семинари. "Те от своя страна подтикват пациентите си към неговото учение, според което човек може да се излекува сам, докато гледа снимката му". (Веднага ке си турнем слики на мойте д-ри!)

"Медсестрите със заповед да се усмихват", здравеопазва "Преса". "Обясних им колко е важно да изглеждат добре, да са усмихнати, вежливи и внимателни с болните", разказва новият шеф на разградската болница. "Всяка усмивка, всеки жест на внимание в такава ситуация понякога правят чудеса"!

Прав е. Сестро, усмихнисебе! Понякога...


Улесняват отпускането на „човешки" инсулин
Режимът за предписване и отпускане на конвенционални (човешки) инсулини се променя с цел да се улеснят болните от захарен диабет. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

До този момент пациентът с диабет Тип 1 е трябвало да отиде при ендокринолог, който му е изготвял 6-месечен протокол. От там той е трябвало да отиде в Здравната каса за заверка на протокола, след това е трябвало да посети личния си лекар, който да му издаде рецепта за лекарствата и чак след това да вземе инсулина от аптека.

От днешна дата изискването за протокол отпада, но не и за задължителните регулярни прегледи. Промяната изисква започването на терапия с конвенционални инсулини, както и терапията след промяна на терапевтичната схема, задължително да се извършва след преглед от специалист ендокринолог. Издадените при прегледа документи с назначената терапия трябва да се предоставят директно на джипито. Корекция на терапията и на единиците инсулин трябва да се извършва само от специалист ендокринолог или детски ендокринолог. От НЗОК отчитат, че за първите шест месеца на 2013 г. на аптеките за конвенционални инсулини са били заплатени 12 902 342 лева.


Докосвам = побеждавам
Октомври е обявен за месец на превенцията, а Braclinic се включи в кампания, посветена на рака на гърдата, наречена „Докосвам = побеждавам”. Идеята на специалистите е да покажат на жените как чрез самопроверка могат да победят коварната болест. „Кампанията вече стартира на 1-ви октомври и продължава до края на месеца. Искаме да обърнем внимание на всички жени, че карциномът е заболяване, което е лечимо, ако се диагностицира в ранен стадий, положителният изход е гарантиран при над 90 процента от случаите”, казва Альоша.

Д-р Полихронов, един от най-известните специалисти на столичната онкоболница смята, че грешният размер сутиен може да бъде причина за развитието на рак на гърдата. Модел, който причинява неудобство и притиска бюста, рано или късно предизвиква видоизменения, втвърдяване на тъканта, а оттам и образуване на тумори. Няма гаранция, че грешният сутиен предизвиква рак, но със сигурност помага за развитието на болестта, смятат специалистите.

"Освен редовните прегледи при мамолог, което се препоръчва при жени над 40 години, добре е всяка дама след 20-годишна възраст да си прави самопреглед една седмица след края на месечния цикъл", смята Альоша.


ПРОБЛЯСЪЦИ

Какво трябва да пише на цигарите, за да спрем пушенето?
Ако видите надпис „Пушенето строго забранено", това означава, че трябва да пушите мило и ведро... Но - ако искаме сериозно да ограничим пушеното, вместо предупредителни надписи за здравето на цигарените кутии трябва да пише: „Акцизът от цигарите отива за издръжка на политическите партии в България".

Любен Дилов-син във фейсбук


БУРЯ И НАТИСК

Не съм беден за 18 лева но защо да ги давам
28 години плащам здравни осигуровки, не съм влизал в болница - и още да давам
В анализа „Кой блокира САЩ? Същите, които реформират България" Валери Найденов коментира състоянието на здравните системи в САЩ и България. Ето какви прилики и разлики са намерили читателите:

asenasenov: Почне ли Великият ВТОРИ СТЪЛБ на НЗОК, да се готвим за още данъци и за двойно повече администрация в НЗОК, която ще трябва да изпапа нашите увеличени данъци. Ето как ще се разкрият още работни места.

бат вальо: Кръвопийци - това не е здравеопазване, а голямо крадене. Забелязали ли сте, че повечето телефонни измами са с тема „Трябват пари за спешна операция". Темата е такава, защото е част от живота. Хората са готови всичко да дадат за здраве.

ilatia: На 10 септември т.г. ходих при джипито за попълване на медицинско за постъпване на работа. В коридора имаше опашка от поне 10-12 човека, а на вратата бележка „Направления за специалист няма"!? Понеже джипито ми е приятел, не ми взе такса преглед, но на въпроса ми за направление за изследване на кръв, ми отговори: „Абе ти толкова ли си беден за 18 лв." Абе не съм беден за 18 лв., но защо да ги давам, след като 28 години плащам осигуровки, а не съм влизал в болница и не съм ползвал други медицински услуги освен ежегодните профилактични прегледи?

георгиев б.: Не съм съгласен с тезата: „....Спомняте ли си, че едно време човек просто отиваше в кварталната поликлиника и след 5 минути го преглеждаше специалист? Ей така, без никаква бумащина, без пари, без „пътеки". Явно сме ходили в различни болници, защото аз точно това не си спомням, ами си спомням едни безкрайни опашки и една безкрайна нелюбезност от типа на... „ама другарко...".

Иначе съм съгласен, че и сегашната система не е това, което трябва. Според мен например трябва да си плащаш прегледа за грип (ако си здрав, прав и работещ - т.е. без пенсионери, деца и инвалиди). Едни 10-15 лева ще извадиш веднъж, дваж в годината. Но пък не трябва да плащаш за лечение, което струва повече от две средни за страната заплати. Просто трябва да се обърне пирамидата - да си плащаш за дребните повсеместни здравни услуги малките суми, но когато те тресне рак, да има кой да ти плаща лекарствата.

наблюдател: Валери Найденов е абсолютно прав. За съжаление, след катастрофалната реформа на здравното осигуряване, извършена от правителството на Костов, нещата вече са отишли толкова далече, че са станали непоправими - частните болници и медицински центрове фалираха общинските и държавните и никога няма да пуснат кокала...

avina: Тежко и горко на държавата ни, защото се скапа всичко. Но здравеопазването е най-големият цирей. Да си болен днес в България, е най тежкото проклятие, което може да ти се случи.




Съживиха реаниматор в „Пирогов"
Д-р Иванов работел на три места, за да издържа семейството си

Прегледът установил, че лекарят е припаднал от преумора и стрес
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Анестезиолог реаниматор припадна по време на дежурство в „Пирогов", научи „Преса". Сърцето на 33-годишния д-р Лъчезар Иванов излиза от ритъм, докато се опитвал да върне към живот своя пациентка. „Реанимирахме жена с тежка бъбречна недостатъчност, когато изведнъж д-р Иванов пребледня, успя да каже само, че е плувнал в пот и сърцето му бие лудо, след което се строполи на земята", разказа колегата му д-р Георги Бързаков от Централната реанимация на спешната болница.

Оказва се, че младият лекар е получил пристъп на предсърдно мъждене - състояние, при което може да изпаднеш в тежък шок, ако кръвното е под 80/40, или се получава емболия заради образувал се тромб. След 12 часа на системи в собственото му отделение сърцето на д-р Иванов влязло в ритъм. Лекуващият го кардиолог е категоричен, че до припадъка се е стигнало заради преумора и стрес.

„Не си доспивам, после пък се наливам с кафета, защото се налага да работя на три места, за да издържам себе си и семейството си. Основната заплата на начинаещ анестезиолог е 700 лева", разказа пред „Преса" самият д-р Иванов.

Въпреки инцидента той твърди, че харесва работата си в Централната реанимация и не възнамерява да сменя най-тежкото отделение в„Пирогов" с добре платена работа в чужбина.


Обвиняват лекарка за жестокост над дете
Антоан ВЕЛЕВ

Здравната каса в Кюстендил започна проверка на филиала на „Специализирани болници за рехабилитация" заради обвинения за насилие над дете.

Снимка на момченце с гипсирани крака, публикувана в социалните мрежи, втрещи кюстендилци и предизвика остри реакции. Любка Станоева, която е баба на момченце на година и 3 месеца, пуснала фотоса на стената си във фейсбук, като посочила, че рехабилитаторка от специализираната болница е виновна за състоянието на внука й. Според бабата на 27 септември тази година по време на рехабилитация служителката от здравното заведение е проявила насилие върху малкия Георги Кръстанов, като му счупила двете крачета в коленете. Оттогава детето било в шок.

Момчето било родено с проблеми в мускулите на долните крайници и поради тази причина се нуждаело от ежедневна рехабилитация. Първоначално семейството правело процедурите в столицата, но след това се насочили към местното здравно заведение. Бабата обаче не уточнява по какъв начин рехабилитаторката Слава Ботева е проявила насилието, довело да шокиращата снимка. Шефът на болницата д-р Живко Неделчев пък от няколко дни е в чужбина.

Останалите служители отказват коментар по случая. „Държавните институции трябва да реагират. При нас няма постъпила жалба, но аз съм разпоредил проверка. Издал съм заповед, назначен е екип, който вече е в болницата и извършва проверка", коментира директорът на Районната здравноосигурителна каса д-р Матей Попниколов.


Апетити за пари бавят бюджета

Четири министерства искат над 2 млрд. лв. отгоре догодина
Людмила КУЮМДЖИЕВА

Мария КОСТОВА

Министерски апетити за повече пари създават хаос в разходите на бюджета за следващата година, научи „Преса". Затова и основният икономически закон се бави. Според бюджетната процедура, одобрена в началото на миналата година, приходно-разходната част трябваше да е готова на 4 октомври (вчера).

Засега е ясно, че четири министерства - социалното, здравното, образователното и регионалното, искат над 2 млрд. лв. допълнително догодина. Разчетите на други големи бюджетни сфери като армията и полицията още се обсъждат.

Затова експертите на финансовия министър Петър Чобанов смятат до последния момент. Според процедурата проектобюджет 2014 трябва да бъде внесен в парламента в края на този месец.

Министерството на регионалното развитие иска 150 млн. лв. повече за ремонти на второкласни и третокласни пътища. Социалното ведомство също протяга ръце за допълнително финансиране. Оттам настояват от хазната за догодина да се заделят 143 млн. лв. за борба с безработицата - сумата е със 70 млн. лв. по-голяма от тази, която беше предвидена за 2013 г.

Сектор здравеопазване също настоява за разхлабване на коланите. През тази година цялата система разполага с 4,1% от БВП, или 3,35 млрд. лв. За догодина исканията са за 6% от БВП, или 4,86 млрд. лв. Просветното министерство не пропуска и то да помоли за повече пари. Предложението е през 2014 за просвета да се заделят 4% от БВП на фона на тазгодишните 3.4 на сто, обяви министърът на образованието Анелия Клисарова в петък. Така реално искането е за 371 млн. лв. повече догодина.

Източници на „Преса" от финансовото министерство обясниха, че през следващата седмица предстоят финалните пазарлъци по разчетите на хазната, финансовият министър Петър Чобанов искал още веднъж да се види с министрите и да уточни с тях последните детайли, както и да обясни какви са възможностите на бюджета.

От финансовото министерство не уточниха дали ще успеят да спазят крайния срок за внасяне на проекта в Народното събрание.

В момента финансовото министерство се опитва да натика по-високите разходи в макро-рамката за догодина. Очакванията са икономиката да нарасне с 1,8 на сто през 2014 г. и БВП да бъде 81 млрд. лв. Както „Преса" вече писа, в бюджета и догодина ще има повече разходи и по-малко приходи. Затова ведомството на Чобанов планира дупката в хазната да е 1,8 на сто от БВП, или 1,45 млрд. лв.

Неясноти има и около проектобюджета на държавното обществено осигуряване. Той е отделен от сметките на държавата, но двата проекта се внасят заедно в парламента. Причината за протакането е, че все още няма политическо решение за основни параметри на пенсионната реформа.

Експертите в Националния осигурителен институт правят разчети на сляпо по различните варианти, които се дискутират от експертите в Консултативния съвет към социалния министър Хасан Адемов.

Все още чакат решение въпроси като този ще има ли таван на пенсиите догодина и в какъв размер ще е, ще се повиши ли максималният осигурителен доход от 2200 на 2400 лв., което ще донесе близо 100 млн. лв. приходи, ще има ли възраст за пенсиониране на полицаите, както и ще бъдат ли замразени за една година възрастта и стажът за излизане в заслужен отдих.




Рехабилитаторка счупи краката на дете
Рехабилитаторка счупи погрешка краката на 15-месечно бебе.

За случая сигнализира вчера пред медиите самата майка на детето. Малкият Георги започва страданията си още с първите си глътки въздух. Още при раждането му има съмнения за детска церебрална парализа. Оттогава, вече година и 3 месеца семейството всеки ден пътувало за София за препоръчителните рехабилитации, започва разказа си майката. По думите й преди няколко дни родителите решават да продължат процедурите в клона на Рехабилитационния център в Кюстендил. Там обаче специалистката прави нещо неясно за майката и детето започва да пищи. „Пет минути, след като почва да го пипа, детето изпищява, стиска ей така ръчички, ококори очичките и само вика о-о-о и нито диша, нито нищо, беше някакъв ужас, ние не знаем какво става", казва майката. 5 часа по-късно лекарите поставят диагнозата счупени крайници. По случая вече е започната проверка от страна на Районната здравна инспекция и службите за закрила на детето.




ВСС убеди ромки да не се палят

Владимира Георгиева

Майката и съпругата на обвинения като бос на бандата "Опасните" Върбан Борисов-Боксьора отложиха самозапалването си. Преди дни двете жени съобщиха в имейл до главния прокурор Сотир Цацаров, че ще прибегнат до отчаяната стъпка, тъй като в затвора отказвали да лекуват онкологичното заболяване на Боксьора.

Протестният акт трябваше да се състои в 10 ч вчера пред сградата на Висшия съдебен съвет (ВСС). Майката Анна и съпругата Николина пристигнаха минути преди уречения час, придружавани от петдесетина роми, които с освирквания и дюдюкания скандираха: "Убийци" и "Искаме лечение". Групата разпъна националния флаг и издигна лозунги: "Д-р Васев - убиец!", "Военна прокуратура - расисти", "Прокурор Байданов, свалете униформата, която опетнихте",

"Това е беззаконие, ще убият детето ми - плачеше майката на Боксьора, държейки в ръка туба с бензин. - Детето ми има рак. В затвора никой не му обръща внимание. Питах доктора ще умре ли, той не ми отговори. Защо да живея аз тогава? Ще се самозапаля."

"Отказват да го лекуват. Върбан има две деца. Без баща ли да останат", питаше със сълзи на очи и жена му.

Боксьора бе задържан през май 2012 г. след акция с кодово име "Опасните". Тогава прокуратурата го обвини, че е тартор на банда, отговорна за грабежи на пари и бижута за 250 000 лв. от златарски ателиета в София и Перник. Тъй като сред участниците в групата имаше и ефрейтор, с разследването се зае Военноокръжната прокуратура в София. Оттогава Боксьора е зад решетките. Там му била поставена и диагнозата рак на щитовидната жлеза.

След имейла прокурор Цацаров разпореди проверка. Тя показала, че макар и зад решетките, Боксьора е претърпял три операции. Бил лекуван в болницата на затвора в София, във ВМА, ИСУЛ, V градска и МВР болница. Три съдебномедицински експертизи показали, че състоянието му позволява престой в килията.

"Как ще позволява?! Нали трябва процедури да му се правят, за да оздравее. Там няма условия. Искат да го убият", плачеше майката.

"Вече сме отчаяни. Това е беззаконие. Прокурор Байданов и д-р Васев нехаят", обясни и съпругата.

Докато двете жени оплакваха съдбата на Боксьора, три медицински лица изслушаха разказа им и ги разубеждаваха да не се палят. А пожарникари и полицаи внимателно следяха случващото се.

Накрая двете жени бяха поканени да се срещнат с членове на ВСС.

Докато бяха в сградата, ромите, дошли да ги подкрепят, блокираха движението по ул. "Екзарх Йосиф" и десетки трамваи не можаха да продължат пътя си. След двайсетина минути гражданка отиде при протестиращите и призова: "Моля ви, отдръпнете се. Не можем да стигнем до работните си места." Призивът не ги впечатли. Вниманието им обаче бе приковано след минута, когато жената уточни: "Нали трябва да работим, за да плащаме социалните ви помощи". "Ааа, добре", рекоха тогава неколцина от ромите и приканиха останалите да отстъпят от релсите. Така трамваите продължиха по пътя си.

След час Анна и Николина излязоха от ВСС и обявиха: "Самозапалването се отлага за вторник." Жените получили уверение, че ВСС ще провери случая.


Ромска милост за трамвая
Анна ЗАРКОВА

Може ли да се изрази с една дума това, което става в България? Да кажем: Крадат. А ето и друга дума: Роптаят.

Гневни роми обсадиха вчера Висшия съдебен съвет (ВСС) с викове:„Убийци!". Те негодуваха, че съдиите не пускат тартора на бандата „Опасните”да се лекува на свобода. Представете си картинката: 50-60 сърдити цигани крещят, сякаш ги гази валяк, две жени надават вой, че ще се палят, и всички вкупом спират трамвая. Ако не сте видели и чули всичко това, да знаете, че перо не го хваща...

Ще ви обърнем внимание на един детайл. Пътничка от спрения трамвай се обръща към

бунтарите: „Отстранете се, отиваме на работа!" Мургав протестиращ я поглежда така, както Гай Юлий Цезар би мернал с поглед римски просяк: „Я бегай!" Жената моли: „Пуснете ни да изкараме социалните ви помощи, бе!"

При тия думи - я виж ти. - някаква мисъл повдига веждите на Цезаря и той всемилостиво дава знак: „Айде, махнете се да минат." Междувременно се изясни, че „Опасния" три пъти вече е опериран в болници извън затвора, без да има осигуровки. А ВСС обеща на майка му и на жена му медицински грижи и занапред. Дай Боже същото отношение към всеки




ВСС ще лекува болния Върбан
Членовете на Висшия съдебен съвет се срещнаха с майката и съпругата на задържания в акция "Опасните" Върбан Борисов, който след година и половина в ареста се разболя от рак на щитовидната жлеза. Двете жени, които ден по-рано обявиха, че ще се самозапалят, дойдоха с туба бензин. Заедно с тях имаше близо 50 души, които блокираха движението по ул. "Екзарх Йосиф" и скандираха "Искаме лечение!". Хората са недоволни от факта, че прокуратурата без основание не дава да се измени мярката "задържане под стража" в по-лека и да даде шанс на задържания да се лекува от сериозното заболяване. До този момент на Върбан са направени три тежки операции, а медицинските експерти от ВМА препоръчват рехабилитация в домашни условия. Въпреки това лекарят на Централния затвор и наблюдаващият прокурор от Военноокръжната прокуратура полк. Александър Байданов отказват с мотива, че болестта на обвиняемия ще забави внасянето на обвинителен акт в съда. Кадровиците от ВСС поеха ангажимент да извършат проверка по хода на досъдебното производство съгласно дадените от закона правомощия на органа. Върбан Борисов и още 7 души бяха задържани в рамките на полицейска акция "Опасните", която се проведе на 5 май 2012 г. след обир на заложна къща в столичния кв. "Сухата река". Сред арестуваните има полицай и служител на Министерство на отбраната, което е причината делото да бъде поето от Военната прокуратура.

Захари БЕЛЧЕВ


Има много по-важни теми от пушенето

Заради игрите на опозицията с кворума ще намалим срещите по региони
Мая Манолова зам.-председател на парламента

- Г-жо Манолова, пореден парламентарен ден бе провален. Колко може да издържите така?

- Парламентът няма ясно изразено мнозинство, което да подкрепя правителството, и това е факт. Но една от парламентарните групи системно се опитва да убие парламента с антиинституционалното си поведение. Очевидно е, че на ГЕРБ не им пука за проблемите на българските граждани. А хората изпращат в пленарна зала и депутатите от мнозинството и от опозицията с една цел - да им решават проблемите и да им защитават интересите. Никаква логика няма точно опозицията да провали деня за парламентарен контрол, защото тогава е времето и мястото правителството да бъде атакувано и разобличавано, ако прави грешни стъпки и не си върши работата. Очевидно не трябва да очакваме адекватно и логично управление от страна на ГЕРБ, да затегнем максимално дисциплината и да преустановим всякакви отсъствия дори по здравословни, служебни причини в избирателния район или свързани с международна дейност. И всички до един да сме в парламента.

- Нали не казвате, че е по-добре без ГЕРБ в парламента?

- Не съм сигурна, че това антипарламентарно поведение допада на голяма част от депутатите на ГЕРБ. Все пак и сред тях има хора, които биха искали да се отчетат пред избирателите си с реална дейност, а не само с поредицата бойкоти. И съм сигурна, че не срещат одобрение и сред своите избиратели. Хората са отвратени от факта, че парламентът се занимава непрекъснато с кворума и процедурите.

- Не беше далеч времето, когато и БСП бойкотираше заседанията и излизахте от зала.

- Вижте, бойкотирането на парламента от страна на опозицията не е ново действие. И ние сме го прилагали, но с ясна цел. Кога Коалиция за България обединяваше усилията с останалите партии от опозицията - при гласуването на Изборния кодекс, когато ГЕРБ не се съобрази дори с препоръките на международните наблюдатели. И въобще при нас водещото бе защитата на кауза.

- Имахте спешно заседание на вашата парламентарна група. Какво решихте на него?

- Оказа се, че седмината депутати от нашата група отсъстват по уважителни причини. Всички те са го заявили още преди няколко дни. Това, което ще преосмислим оттук и занапред, е ангажиментите в регионите. Това беше призив и към всички народни представители - срещи и форуми да се провеждат извън пленарното време. При тази ситуация, нагнетявана от ГЕРБ, основен и главен приоритет трябва да бъде присъствието в парламента. Днес имаше контрол, но следващата седмица ще има важни закони, които трябва да бъдат приети.

- Какво предстои в програмата на Народното събрание?

- Стартираме със закона за обществените поръчки, който бизнесът очаква с нетърпение. Нямаме право да провалим неговото приемане.

- И промените в закона за здравето с отпадането на тоталната забрана за пушенето също ли са в списъка от важни гласувания?

- Мнението ми на юрист е, че прекалено драстичните забрани в законите имат един огромен минус и той е, че просто не се спазват. Необходимо е правилата да са ограничителни, но такива, че да осигурят тяхното прилагане. В момента забраната за тютюнопушене се нарушава повсеместно. И в заведения, и в институции. Но не мисля, че моментът е подходящ да се занимаваме с тютюнопушенето. Има много по-важни теми - данъчните закони, бюджетът, изборният кодекс, антимонополното законодателство.

- Вие ще подкрепите ли отпадането на тоталната забрана на пушенето?

- Ще чуя още веднъж аргументите в зала и тогава ще реша.

- Притеснявате ли се от липса на кворум и за Бюджет 2014-а?

- Когато става дума за важни закони, депутатите от БСП, ДПС и "Атака" са на линия. Статистиката кои парламентарни заседания са провалени е ясна. Те са при дневен ред, определен от опозицията. Извинявайте, но аз не съм съгласна, че тогава ангажимент да има кворум в залата носи мнозинството.

- Ще успеете ли да гласувате Изборния кодекс до края на годината?

- Зависи от народните представители. И от волята на парламентарните групи. Проектът на Изборен кодекс е абсолютно готов в различни варианти. И мисля, че в комисията сме си свършили работата и от тук нататък темпото, в което ще бъде приет, зависи от волята на отделните парламентарни групи. Няма никакви причини да не бъде приет до Нова година, защото на практика той е написан във варианти, които просто трябва да се обсъдят и да се гласуват.

- В новия закон залагате машинното гласуване, но ако се забавите с приемането на текстовете, ще има ли време да се пуснат поръчките за изработването им?

- Ако кодексът бъде приет до средата на декември - да. За евроизборите ще имаме и машинно гласуване.

- Ако не успеете?

- Не мога да прогнозирам. Вероятно за следващите избори.

Биляна ВЕСЕЛИНОВА


Борим се догодина да има 35 донори

Скоро ще присаждаме и бял дроб, казва проф. Никола Владов
Следващата седмица светът посвещава на донорството. У нас през тази година са направени 25 трансплантации на сърце, бъбреци и черен дроб. Повечето от тях са станали възможни благодарение на 7 семейства, дарили органите на близките си. За донор обаче чакат още 1040 българи. Какво да направим, за да има повече подобни операции - попитахме проф. Никола Владов от ВМА, който е национален консултант по трансплантология.

- Проф. Владов, каква е равносметката досега?

- Равносметката е, че има леко раздвижване по отношение на трансплантациите, но то не е достатъчно и не ни успокоява. По-скоро можем да кажем, че колелата леко се отлепиха от пътя, но ни чака още много работа. За тази година във ВМА сме направили 4 трансплантации на черен дроб и четирите са успешни, всички пациенти са изписани.

- На какво се дължи "отлепянето"?

- Не е на случайността, а най-вече на желанието на агенцията по трансплантации и на д-р Мариана Симеонова, която раздвижи нещата доста сериозно. Тя има голяма желание за работа и всичко това дава резултат. Разбира се, и на проф. Чавдар Славов, който стана зам.-министър на здравеопазването с ресор трансплантации, а е част от нашата гилдия и взе нещата присърце. Преди това в служебното правителство за тях отговаряше д-р Мирослав Ненков, който е и един от най-добрите координатори по донорство - всичко това даде резултати. Ако се запази тенденцията на увеличаване на донорите, нещата ще се подобрят наистина. Хубавото е, че здравното министерство регулярно започна да плаща парите за трансплантациите, което създава вяра в екипите. Предишните години винаги имаше административни проблеми с неплащането, уж заради неизпълнени детайли по договорите, но това беше начин да се спестят тези средства.

- Оттук нататък накъде?

- Напред. Смятам, че най-важното, което трябва да се случи през следващите месеци, е

да станем асоцииран

член на "Евротрансплант"

За тази цел сериозно се борят д-р Симеонова и проф. Славов. Членството ще ни легитимира пред Европа като страна, в която се правят присаждания и има донори. Така ще успеем да задоволим и някои крещящи нужди за трансплантации.

- Ще получим ли органи наистина, след като в цял свят те са недостатъчни, а нашите донори са малко?

- Да, това е факт, но за да станем членове, трябва да имаме определен брой донори на 1 млн. население - 10. За нас "Евротрансплант" е свалила бройката и мисля, че ако поработим по-интензивно, може да се поздравим с приемането ни.

- 70 донори на година не е ли много амбициозно?

- Това, което сме заложили, като качествен и количествен показател е 5 донори на 1 млн. население или 35 за година. Борим се да постигнем тази цифра през 2014 г. Не знам дали ще успеем - може да сме малко под или малко над, но не мисля, че е прекалено амбициозно - всичко е въпрос на организация.

- Колко потенциални донори има на година у нас?

- Не знам, но са достатъчно. Страната, която е на първо място в света - Хърватска, има над 100 донори на година, реализира само 44% от потенциалните ситуации.

- Организацията ни добра ли е?

- Организацията е създадена, самият факт, че всички случаи, които се подават, се реализират, е показателен. Тази година само 1 донор не е реализиран по медицински показания.

Най-важна е организацията

в реанимациите

- търсенето на потенциалните донори и тяхното кондициониране. Отново ще повторя, че доброто лечение на пациентите ги прави добри донори. Затова нека хората не смятат, че не лекуваме потенциалните донори - напротив.

- Чакаме скоро стандарт по трансплантология, какво ще промени той?

- Броят на трансплантационните центрове няма да се промени, но ще трябва да се адаптират към новите критерии. Затова сигурно ще има гратисен период. Заложили сме изисквания центровете да имат реанимации, отделения за наблюдение на пациентите. Въвеждаме и брой операции, които трябва да се правят в тези центрове. За чернодробните трябва всеки оператор от екипа да има 70 операции за предходната година. При сърдечните пък изискването е всеки от лекарите да е участвал поне в 150. Важно е също така нивото на компетентност на клиниките да е трето. Въвеждаме изисквания и за преживяемостта на пациентите след трансплантациите. При чернодробните трансплантации трябва да е поне 80% през първата година, а за децата - 70%.

- Къде ще се правят детски трансплантации у нас?

- Болница "Лозенец" на този етап ще прави чернодробни трансплантации при деца. Най-важното е да се покрият изискванията на стандарта. В "Св. Екатерина" ще се правят детски сърдечни трансплантации. Ние сме малък народ и няма как да има много детски трансплантации и центрове за тях.

- А ще започнат ли да се правят и белодробни трансплантации у нас?

- В момента болница "Св. Екатерина" се готви за това и предполагам, че в най-скоро време ще правят и белодробни трансплантации. Проф. Генчо Начев се занимава с подготовката.

- Много хора се нуждаят за бъбрек, успяват ли да дочакат шанса си?

- С възможностите на хемодиализата тези хора могат да чакат по-дълго. Регламентирането на трансплантациите от жив донор у нас също е решено, те може да се правят. Обикновено родители дават бъбреци на децата си, но ако се увеличи броят на донорите, този проблем ще се реши.

- Има ли разбиране сред обществото на тази тема?

- Може да се каже, че има разбиране. Но негативното отношение към лекарското съсловие и към здравеопазването като цяло оказва влияние и на този процес. За едни лекарите са богове, за други са злодеи - мисля, че тези крайности не са обективни. Най-важното е обществото да се запознае с това, че трансплантациите връщат хората към нормален живот, правят ги отново пълноценни хора вместо руини. Това могат да потвърдят всички трансплантирани пациенти.

- Какво бихте казали на онези, дали съгласието си близките им да станат донори?

- Единственото, което мога да кажа, е БЛАГОДАРЯ! Благодаря на всички хора, които са осъзнали какво правят с този акт. С тази стъпка показват модерно и хуманно мислене, което е изключително важно за обществото ни. Защото в последните години като че ли повече се мразим, отколкото да се обичаме.

Мария Чипилева


В КЮСТЕНДИЛ

Бебе в гипс след масаж
Жорко е с два счупени крака, семейството вини рехабилитатор в болницата
Бебе от Кюстендил лежи с две гипсирани крачета. Крачетата на малкия Жорко са счупени в коленете. Кошмарната случка сподели във Фейсбук бабата на малкото момченце Любка Станоева. Внучето й Георги Георгиев Кръстанов е на 1 г. и 3 месеца. Жорко е роден с проблем, мускулите на крайниците му са супер стегнати и се налага ежедневна рехабилитация, за да проходи. След раждането му семейството го водело на сеанси в София. Парите им обаче свършили и прибягнали до услугите на филиала на "Специализирани болници Рехабилитация - Национален комплекс" ЕАД в Кюстендил. Така, според Любка, на 27 септември 2013 г. Жорко се оказал със счупени крачета след сеанса си със Слава Ботева. Бабата твърди, че тя е проявила насилие спрямо бебето.

Специалистката по здравни грижи отначало отричала това да е станало по нейна вина. Според обясненията й виновна била майката на Жорко, която не искала да признае от страх пред съпруга си. "По случая в болницата вече е започнала проверка", увери зам.-директорът д-р Евтим Четирски. Той се ангажира в понеделник да даде повече информация както за това, което е станало, така и за мерките, които ще се предприемат.



Семейството на Жорко обмисля да съди рехабилитаторката. "Не трябва да се допускат такива некадърни хора на работните места!", категорична е бабата, която работи като пом.- възпитател в детска градина, но е в отпуск по майчинство и се грижи за Жорко. Мъникът ще остане в гипс за 2 седмици и след това ще му е нужно раздвижване, за да може отново да си продължи рехабилитацията. Майка му чака второ бебе, а баща му получава минимална работна заплата, споделя бабата. Затова и съпричастни с драмата на семейството вече са предложили на страницата й във Фейсбук да стартира кампания за набиране на средства за Жорко.

Руми Борисова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница