05 юли 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата08.05.2018
Размер285.39 Kb.
#68239
05 юли 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Лекарствата без ДДС - с 9% по-евтини
От Министерството на финансите са против промяна в ставката за медикаментите
Диана ТЕНЧЕВА

С 9% ще поевтинеят лекарствата, ако се премахне данък добавена стойност върху тях. Това е изчислил Деян Денев, изпълнителен директор на асоциацията на чуждите производители на лекарства. Намаляването на цената няма да е с 20%, защото ДДС се налага върху разликата между покупната и продажната цена.

„Една диференцирана ставка в нашия сектор би облекчила както здравната каса, така и самите пациенти", добави Денев. И напомни, че тази година касата разполага с 390 млн. лева за медикаменти за домашно лечение, но 1/5 от тях връща в републиканския бюджет под формата на ДДС Т.е. дават се по-малко средства за лекарства. Докато в държавите с нулева ставка това не се случва (виж таблицата по-горе). Денев предложи и друг вариант - държавата да връща на здравната каса платения от нея ДДС върху медикаментите.

„Бяхме против въвеждането на ДДС върху лекарствата, защото знаехме, че е в ущърб на пациентите. Сега, когато данъкът е факт, какво да се прави е въпрос на фискалната политика на държавата", коментира Огнян Донев, председател на управителния съвет на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-фармА). „Разбира се, цените на медикаментите ще паднат, ако ставката се намали", добави Донев. А Росен Казаков, изпълнителният директор на БГ-фармА, напомни, че данъкът върху лекарствата се въведе по настояване на иновативните (чуждите) фармацевтични компании.

ДДС върху медикаментите стана факт на 1 януари 2002 г., когато финансов министър в кабинета „Сакскобургготски" бе Милен Велчев . „Не може да се очаква от ЕС да приеме България за член, без държавата ни да е въвела ДДС върху лекарствата", аргументира се тогава Велчев.

Сега Министерството на финансите е против намаляване или махане наставката. Искаме неутралност в ДДС, а диференцираните ставки в старите страни членки на ЕС се въведоха още през 70-те и 80-те години на миналия век и затова държавите още се придържат към тях, обясняват от МФ.




Да спасим Теди!
Той е само на шест, а вече година се бори мъжки с рака. Но болестта настъпва агресивно и безмилостно. Вече нямаме време. За да го спасим, е нужно лечение в чужбина. А то струва много.

Помогнете!

Централна кооперативна банка IBAN

BG29CECB979040B8421800 BIC CECBBGSF Клон София Теодор Тодоров
Общинският съвет на гр. Септември гласува на последната си сесия да отпусне 5000 лв. за лечението на тежкоболния Теди. В града живеят бабата и дядото на детето. А в последните седмици, в които се чувстваше по-добре, той играеше в двора им.

Теди е син на нашата колежка Соня Спасова. В знак на съпричастност целият екип на „ Труд"дари хонорарите си от броя на вестника в понеделник, за да помогне за лечението на Теди в чужбина. Кампанията за набиране на средства подеха и много наши колеги. Благодарим на вестниците 24 часа", „Стандарт", „Новинар", „Телеграф", „Монитор", агенция „фокус", .Дарик" радио, Би Ти Ви и Нова тв.




Болничните – вече с нова декларация
Работодателят или самоосигуряващият се вече ще попълва нарочна декларация с данни дали разболелият се има право на обезщетение. Декларацията се прилага към болничния лист. Новите правила са в сила от 1 юли. Новото приложение е задължително както за болничните, които се издават за първи път, така и за тези, с които отпуската по болест се удължава.

Целта на промяната, записана в инструкция на НОИ, е да засили контрола срещу злоупотреби, като се предотврати получаването на помощи от хора, които не са осигурени. Старите образци ще са валидни до края на 2011 г.

Според НОИ новият болничен е по-добре структуриран, той е пригоден за бъдещо получаване на данните по интернет и за електронното им обработване. От НОИ ще могат да проверяват диагнозата и дали боледуващият е осигурен. Листовете с декларацията, отпечатана на гърба им, ще се издават и ще се представят в НОИ както досега. Идеята е в бъдеще лекарите да пращат болничния онлайн до работодателя и оттам той да стига до осигурителния институт.


АПТЕКАРИ С ДИПЛОМИ ОТ УКРАЙНА НЕ МОГАТ ДА РАЗЧИТАТ РЕЦЕПТИ
Млади фармацевти с дипломи от украински университети не могат да разчитат рецепти. Това заяви във Варна Рада Пехливанова, председател на Съюза на фармацевтите в морската столица. Тя поясни, че младите хора работят напълно легално в аптеките, тъй като дипломите им са признати в България. Проблемът обаче идва от това, че фармацевтичното образование в Украйна е по-различно от българското. Пехливанова посочи, че в съюза има подадени сигнали от потребители, които са съобщили именно за млади фармацевти, разчели рецептите им грешно. В момента във Варна работят 6 фармацевти, завършили в Украйна, най-много били в Русе, Силистра и Видин. По думите на Пехливанова фармацевтите с дипломи от Украйна учат по по-различен план и най-сериозният проблем е в това, че завършват своето образование там задочно.


България облага книгите с най-високия ДДС в ЕС
Сред водещите сме и по висок данък за вестниците, храните, лекарствата и медицинските услуги
България и Дания са единствените страни в ЕС, които облагат книгите с общата си ставка за ДДС - съответно 20 и 25 на сто. Всички останали държави са с намалена ставка на ДДС-то върху книжната продукция. Литва облага книгите с 12% ДДС, във всички останали държави данъкът е по-нисък, като в Белгия , Италия и Люксембург пада съответно до 6, 4 и 3%, а Ирландия и Великобритания изобщо не прибират ДДС върху книгите. Това показва сравнителният доклад на Европейската комисия за прилагането на ДДС в Евросъюза, публикуван на 1 юли т.г.

С обща ставка на ДДС 20% ние сме на средно ниво на данъка в общността. Единствено Дания обаче няма диференцирани ставки и облага всички стоки и услуги с 25%. За България докладът отчита досегашния намален до 9 на сто ДДС за туризма, който вече е вдигнат на 14 на сто. В много държави намалените диференцирани ставки са по няколко. С най-ниска обща ставка на ДДС са Испания и Малта - 18 на сто, а най-висока - 25%, имат Дания, Унгария и Швеция. Любопитно е, че в няколко страни е въведен намален размер на ДДС за паркиране - Ирландия е с 13,5%, Люксембург и Австрия - с 12%, Португалия - 13%.

България е сред трите страни в ЕС с най-висок ДДС върху лекарствата, ползващи за медикаментите общата си ставка, показва докладът. Само Дания и Швеция са с по-висок ДДС върху лекарствата от България - 25%. В останалите държави данъкът за фармацевтичните продукти е 10 на сто и надолу - в Белгия е 6 на сто, в Кипър 5 на сто, в Испания 4 на сто, в Люксембург - три. Изобщо не се облагат с ДДС лекарствата в Ирландия, Малта и Великобритания. Медицинските услуги почти навсякъде в ЕС са с намален ДДС.

Само България, Естония, Латвия, Словакия и Румъния облагат с висок ДДС храните. В останалите държави ставката за храните е от 13% надолу, като в Германия тя е 7%, в Белгия - 6%, в Испания и Италия - 4%, в Люксембург - 3%, а в Ирландия, Малта и Великобритания храните не се облагат с ДДС. В повечето държави пътническият транспорт също се облага с нисък ДДС.

Налогът за вестниците в почти всички страни в ЕС е намален и ставката е ниска. Само България и Словакия облагат пресата с 20%, а Литва - с 22%. В останалите държави ДДС за вестниците е под 9 на сто, а печатът изобщо не се облага в Белгия, Финландия и Великобритания.


Комисията за защита от дискриминация:

Столичната община ощетява бизнеса с такса смет
Мишел Гутсузян

Определянето на такса смет в София дискриминира фирмите, тъй като ги задължава да плащат 7.5 пъти повече от гражданите за събирането, извозването и обезвреждането на едно и също количество отпадъци.

Това се казва в решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) по жалба на Българската стопанска камара (БСК) срещу решение на Столичния общински съвет (СОС) за определянето на таксата от януари 2009 г. В останалите общини в България практиката е същата.

В решението се посочва, че общинарите са определили местната такса в различни размери за фирмите и гражданите, но "нееднаквото третиране не се основава на по-големите количества битови отпадъци, генерирани от предприятията в техните административни сгради".

За бизнеса тя е 12 промила върху отчетната стойност на нежилищните им имоти, а за хората - 1.6 промила върху данъчната оценка на домовете им. Според БСК в Закона за местните данъци и такси липсва правно основание за различния размер. От тази година таксата за фирмите в София беше намалена до 10 промила, но методологията за определянето й остана същата.

И в момента бизнесът има варианти, различни от това да плаща пълния размер на таксата за битови отпадъци на база на данъчната оценка, заявиха от Столичната община пред БТА. Такива са възможността за пряко договаряне за извозване на отпадъците при определена такса за кофи и контейнери.

От БСК обаче контрираха, че твърдението е подвеждащо, тъй като по този начин може да се плаща само една трета от таксата, а останалото пак е на базата на отчетната стойност на офисите.

КЗД се произнесе по казуса година и половина след подаването на жалбата от работодателската организация.

От комисията обясниха дългия период с "голямата фактическа и правна сложност на случая". "Необходимо беше да се направи преглед на цялата нормативна база и да се анализира дали тя отговаря на европейските практики. Заради това изготвянето на мотивите отне повече време", обясниха от комисията пред "Дневник".

В решението се посочва, че наредбата на Столичната община противоречи на принципа "замърсителят плаща", регламентиран в директива на Европейския парламент, и води до "явна несъразмерност в третирането на потребителите".

"Таксата не се определя на базата на реално генерираното количество отпадъци, а според стойността на имота. Така тя се превръща във втори имотен данък", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Според него липсата на връзка между количеството отпадъци и плащането не създава икономически стимули хората и предприятията да изхвърлят по-малко боклук и да го събират разделно.

Позицията на БСК е, че данъчната оценка или отчетната стойност на имотите по никакъв начин не са обвързани с разходите за събирането на боклука, тъй като чрез тях не се отчита колко души живеят или работят в една сграда. "България става по-мръсна, защото няма връзка между таксата и количеството изхвърлен отпадък, както е в останалите европейски страни", каза Данев.

Той разказа, че посланик на европейска страна му се оплакал, че плаща такса смет от 58 хил. лв. на година, въпреки че живеел сам в резиденцията. Сумата била толкова голяма заради факта, че към имота има 4 дка двор.

Проучване на бизнес организацията показва, че през последните 3 години таксата за битови отпадъци е скочила 3 пъти. Във Варна за някои предприятия оскъпяването е било 25 пъти. Потърпевши от това са не само фирми, но и болници и училища, каза зам.-председателят на бизнес организацията Димитър Бранков.

Преди десетина дни зам.-кметът на София Мария Бояджийска каза, че таксата би могла да се плаща според броя на хората, които обитават едно жилище, но след като законодателно се гарантира, че може да се установи реалният брой обитатели. Идеята беше обсъдена и от ГЕРБ.
Какво следва

Решението на комисията срещу дискриминацията може да се обжалва пред Върховния административен съд на първа и втора инстанция. Ако магистратите потвърдят становището й, Столичната община ще трябва да промени наредбата си, така че или бизнесът и гражданите да плащат еднакво, или методологията за определяне на таксата да отчита реално изхвърления отпадък. Очаква се общината да обжалва в съда, а окончателното му решение може да отнеме още година-две. До тогава "Московска" 33 не е длъжна да променя нищо. Бизнесът в останалите общини трябва да води отделни дела срещу местната такса.




Електронното здравеопазване в България – милиони на вятъра
1 е болницата в България, в която може да се запази час за преглед по интернет. В Европа тази услуга предоставят 71% от клиниките
Нели Чолашка

Докато в много европейски страни вече се прилага телемедицина - лекари от една държава лекуват онлайн пациенти в друга, в България още няма дори електронна връзка между здравното министерство и касата с болниците, лекарите и аптеките.

Първите опити да се изгради подобна система у нас, която би спестила много средства и би осигурила по-добър контрол, датират от 2001 г., малко след като беше създадена Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Резултатът досега е похарчени милиони левове и нулева ефективност. Как се стигна дотук?

Всеки министър започва от нулата

За последните десет години всеки министър на здравеопазването и шеф на НЗОК имат свои идеи за въвеждането на електронно здравеопазване и започват наново с конкурсите и инвестициите. Д-р Илко Семерджиев, здравен министър в кабинета "Костов", разказа, че системата, която той започна да изгражда, е била почти готова, но през 2002 г. (правителството на Сакскобургготски) е била деинсталирана, а при миграцията на данните голяма част от тях са били изгубени.

"Впоследствие бяха направени 17 вида експертизи, за да се установи какво е било нивото на системата през 2002 г. и защо тя е била съсипана. Българската експертиза на "Информационно обслужване" показа, че 95% от системата са били готови. Международната експертиза, платена от Световната банка, даде оценка, че системата е изисквала много малко усилие, за да бъде изцяло завършена и пълноценно работеща", твърди Семерджиев. Софтуерът струваше около 3.7 млн. долара.

Настоящият здравен министър д-р Стефан Константинов отказва да довърши платената авансово информационна система за скъпите лекарства. Целта беше да има автоматизиран обмен на данни между лечебните заведения, принадлежащите им аптеки, районните центрове по здравеопазване, доставчиците на медикаменти и медицински изделия и Министерството на здравеопазването.

Това щеше да спести много разходи и да спре злоупотребите. За липсата на работеща система за тези цели се разбра през пролетта на тази година, когато бяха представени резултатите от одит на Сметната палата как са били харчени парите за скъпи лекарства. Проверката показа, че с пари за болните са били плащани ремонти и заплати на чиновници. Предплатеният софтуер пък е струвал 2 млн. лв., но не работи.

"Тази информационна система не е добрият пример как да се изразходват публични пари. Платени са 2 млн. лв., донякъде нещо е направено. Доставен е хардуер, който се намира в министерството, него го видях. За тогавашния момент е бил много сериозна техника. Направен е някакъв софтуер, който така и не можах да го видя дори като демо как работи. В крайна сметка парите са платени, нищо не се е случило", обяви здравният министър Константинов.

На въпрос какво ще се случи с предплатената техника той отговори, че от цялата работа единственото нещо, което може да се използва, е хардуерът. Той обаче може да се окаже безнадеждно остарял, когато някой се сети да го извади от склада. Парите няма как да бъдат върнати, защото договорът е изпълнен.

Касата има супер... хартиена система

Последният договор за национална здравноосигурителна информационна система е подписан по времето на тройната коалиция с консорциума "БУЛЛ и партньори" и е за малко над 4 млн. евро. Проектът започва през ноември 2006 г., а системата е приета официално от здравното министерство и касата като работеща на 30 септември 2008 г. Сегашният екип на НЗОК обаче обяви, че е заварил недоизградени модули и всъщност няма система, защото липсва връзка между отделните й части.

"Няма да започваме всичко отначало, ще поправяме и надграждаме", каза управителят на касата Нели Нешева. Ръководството ще поиска проверка и от друга институция. Чак след това ще решава дали да сезира прокуратурата за неработещия портал.

Междувременно НЗОК и здравното министерство ще преговарят с доставчика на софтуера в "разумни" срокове да изгради липсващите модули и да поправи онези, които са дали дефекти.

Това може да стане без допълнително заплащане, има такава клауза в договора, казаха от институцията. Касата ще поиска и удължаване на гаранционния срок до времето, необходимо за отстраняване на дефектите. Сегашният срок е до 30 септември тази година.

Всеки има електронно досие, но никой няма достъп до него

Едно от малкото изградени досега неща са електронните здравни досиета на всички осигурени българи. Те съществуват, но са достъпни само с електронен подпис, какъвто имат много малко граждани. Лекарите и болниците също не могат да използват досиетата на пациентите, тъй като трябва да бъдат оторизирани от тях, което не може да стане без електронен подпис.

Експертите в НЗОК обмислят варианти, които да облекчат достъпа да данните за всички диагнози и приложени лечения на всеки осигурен.

Здравната каса започва да се подготвя за реално електронно отчитане на общопрактикуващите лекари (сега те трябва да ходят до районната здравна каса, дори и да са изпратили по електронен път отчетите си) и електронни рецепти. Всичко това обаче може да стане, ако електронните системи в държавата могат да говорят помежду си, уточни Нешева.

Чак тогава може да се говори и за електронна здравна карта, каза доц. Марияна Василева, подуправител на НЗОК. По думите й всеки момент ще бъде възобновена работата на екипа към здравното министерство, който миналата година е обсъждал стъпките за въвеждането на е-картата. Тя ще спести много разходи и загуба на време и на пациентите, и на лекарите.

А някъде лекуват дистанционно

В повечето страни от Европейския съюз, както и в САЩ, все повече навлиза телемедицината. Чрез нея специалисти могат да консултират пациенти и свои колеги дистанционно.

Близо 94% от болниците в Европа са свързани чрез широколентова интернет връзка, а 81% от тях поддържат електронни досиета на пациентите, показа проучване, направено по поръчка на Европейската комисия. Както и в България обаче, все още е проблемен онлайн достъпът до електронните досиета и едва 4% от болниците предоставят такъв.

Проучването показва още, че електронното здравеопазване играе все по-голяма роля в европейските болници, но има и сериозни регионални различия, като най-напреднали са скандинавските държави.

Близо 40% от лечебните заведения вече използват видеоконферентна връзка, основно за консултации на лекари с външни специалисти. В 71% от болниците в ЕС има възможност пациентите да си запазят час за преглед по електронен път. В България само една от анкетираните 15 болници предоставя такава възможност.


Затвориха болницата в Девин
Заради огромни дългове и запорирани банкови сметки многопрофилната болница в Девин вчера беше запечатана. Здравното заведение, на което разчитат жителите на трите общини - Девин, Доспат и Борино, ще остане затворена една седмица, реши бордът на директорите. Дълговете на болницата са около 1,6 млн. лева, а 82-мата доктори, сестри и персонал не са получавали заплати от март, както и за 3 месеца от м.г.


Туристката отлетя за Острова без тен, но преродена
Жаклин с тумор за “Гинес” под банския

Археоложката от Нюкасъл не стъпила на гинеколог 15 г.
42-годишната Жаклин е от Нюкасъл. Археоложката пристига в Слънчев бряг заедно с приятели на едноседмична почивка. Чувства се страхотно и планира 7 дни да се излежава край басейна на хотела и да релаксира на воля. До 24 юни. Силни болки в корема повалят Жаклин и англичанката търси помощ в лекарския кабинет в хотела. Оттам обаче я насочват към частна клиника в Слънчев бряг. Лекарите там виждат, че положението е сериозно и я прехвърлят към бургаската болница. Жаклин е приета в АГ отделението на мига. Медиците се съмняват, че археоложката има тумор.

42-годишната жена е ниска, а тежи цели 138 кг затова лекарите се боят, че теглото й няма да позволи да се направят точни изследвания. За късмет на англичанката гинеколозите бързо поставят диагнозата - киста на яйчника. Решават да оперират веднага. Д-р Златин Трепечов и д-р Ромил Ангелов грабват скалпелите. И се изумяват - Жаклин има тумор за "Гинес" - цели 15 кг. "Животът й бе застрашен, тъй като можеше да се стигне до перитонит", признават лекарите. А шефът на АГ отделението д-р Трепечов е документирал целия случай, тъй като е интересен от медицинска гледна точка и ще бъде полезен

на много гинеколози "В нашето отделение досега не сме имали случай на толкова голяма киста", обяснява д-р Трепечов. Докато снемат анамнезата, АГ спецовете разбират, че Жаклин не е раждала и от 15 г. не е ходила на гинеколог. Лекарите са категорични - ако е посещавала редовно АГ кабинет, нямало да влезе в "Гинес". Туморът е щял да се хване в начална фаза. Изумена от чудовищната находка била й самата Жаклин - когато гинеколозите й показали какво е "отгледала".

"По време на операцията се чувствах в сигурни ръце. Всички са много грижовни, неотлъчно са до мен и искам специално да им благодаря", с тези думи археоложката се разделя с екипа на АГ отделението в Бургас. Сестрите ще я запомнят с манията й по книгите и списанията - държала цял куп край леглото си. Темпераментната и усмихната Жаклин не престава да обсипва с благодарност лекарите, които са я спасили. Съжалява само за едно - че така и не хванала тен. И се заканва - догодина пак да дойде на Слънчев бряг и на всяка цена да намери докторите си.

Вчера англичанката е изписана от бургаската болница. Линейка на МБАЛ я изпраща до летището в Сарафово. Междувременно от застрахователната компания в Англия са изпратили медицинска сестра, която да придружава Жаклин в самолета. Със случая е запознато и посолството на Великобритания у нас, тъй като здравното заведение има практика да уведомява дипломатическите служби за всеки постъпил пациент от друга държава.

Над 400 чужденци, предимно туристи, минават на година през бургаската болница. Често се случва доволните пациенти да се връщат следващото лято и да благодарят на лекарите, похвалиха се от ръководството на здравното заведение.



Росица Стоянова


И ние се изумихме
- Д-р Трепечов, за първи път ли се сблъсквате с толкова голям тумор?

- Да. Преди известно време имахме подобен случай - на миома с почти същото тегло. А след като оперирахме англичанката, се наложи да правим същата интервенция и на 45-годишна ромка от Бургас. От нея извадихме 7 кг тумор. За съжаление до рекорди се стига заради липсата на профилактика.

- За колко време се образува и развива киста до тумор с подобни размери?

- В никакъв случай за ден или за година. За да стигне 15 кг, се искат години. Туморно образувание с тези размери, ако се спука, при всички случаи реално застрашава живота на пациента. Туристката от Англия беше нисичка, много пълна и затова не е усетила растящото образувание.

- Лесно ли сложихте диагнозата?

- Имахме малко затруднение, защото дебелата коремна стена пречеше на ултразвуковото изследване. Наложи се да направим скенер и бяхме много притеснени. Масата на скенера има електронна везна и над едни определени килограми не може да се мести. Но успяхме, бързо се ориентирахме се в ситуацията. Разбрахме, че става дума за един гигантски тумор от гинекологичен произход.

- Колко време продължи интервенцията?

- Операцията продължи дълго, защото кистата беше сравнително подвижна. Тя и затова се е завила и оттам са дошли и болките. Ако нямаше болки, госпожицата щеше да се прибере в Англия и да си я носи. Изненада ни големината на тумора, но бяхме направили достатъчно голям разрез и успяхме да го извадим през корема, без да го пукнем. После го претеглихме. Много голямо нещо, беше интересно да се опише. Така или иначе жената по живо и по здраво я изпратихме. Тя беше много доволна, отслабнала, беше й олекнало.

- Можеше ли да се стигне до фатален изход?

- Ако не беше дошла толкова бързо и не се бяхме ориентирали веднага, ситуацията можеше да се окаже доста сериозна. Но не допуснахме усложнения. Пациентката беше и с кръвно и диабет и се наложи да коригираме и там стойностите, но всичко мина добре. Постоперативният период също протече без проблеми и вече я качихме на самолета да се прибира в Англия. Дойде за една почивка, а ние оправихме проблема й я връщаме здрава и в добра кондиция. Свалихме половината конци, оставихме и на колегите в Англия малко работа, защото все пак е диабетичка и не искахме да рискуваме.

- Дадохте ли й здравен съвет, преди да си тръгне от България?

- Препоръчах й да има повече доверие на гинеколозите. Това, че не е раждала, не я освобождава от грижа за здравето и редовна профилактика. Смятам, че ще си има обица на ухото. Още повече че й показах и снимка на това, което извадихме от нея, и беше изумена. То ние бяхме изумени, а за нея - да не говорим.




ЗА И ПРОТИВ
Проект за закон за евтаназията внесе в парламента депутатът от БСП проф. Любен Корнезов. Юристът предизвика бурни дискусии, които излязоха извън кулоарите на парламента. „24 часа" се обърна към трима известни българи да споделят мнение „за "или „против" са приемането на подобен закон. Ето какво мислят те:
Теодора Димова, писател:

Бог ни е дал свободата да живеем, закон не може да се меси

Бог ни е дал свободната воля да се самоубиваме, убиваме или да живеем. Никой човек, никоя институция няма право да ни отнема тази свобода. От друга страна, в страданието е огромният смисъл на нашия живот. Така че ние имаме свободата да приемем страданието или да го отхвърлим. И това не може да бъде узаконено, не може да се диктува от закон, нито от друг човек, нито от църквата. В тази най-дълбока точка на решението да живеем или не, да изтърпяваме страданията или не, ние сме сами с Бог. И тук като че ли никой не може да се намеси.


Камелия Тодорова, певица:

До последно има надежда, трябва да се борим за нея

Не трябва закон за евтаназията, защото е нехуманно. Означава да разрешим масово избиване на хора. А надежда винаги има и лекарите трябва да се борят за нея. У нас има толкова отчаяни хора, особено възрастните, че излезе ли закон, половината ще се самоубият. Не сме Швейцария, където разрешиха евтаназията. Най-много се нуждаем от нормални доктори и медсестри. А тях ги няма - работят в чужбина. Докато работят, получават статут, който им разрешава да упражняват професията си по света.


Калин Терзийски, писател:

Да узреем и тогава да решаваме за евтаназията

Има едно основно притеснение - тръгваме от презумпцията, че свободната воля на човека е свещена, но доколко е свободна в тази ситуация? Един човек се чувства излишен и като тежест - хората около него му го намекват. Гледат го като досадна мърша, за която се полагат грижи, които не заслужава. Границата плъзва дори към 60-годишните. Българинът смята, че само полезният човек заслужава да живее. Към смъртта обществото ни има еснафско и фашистко отношение, а моралът ни е дребнобуржоазен. То не си иска гражданите като живи. Затова обществото ни трябва да узрее, моралът да еволюира и чак тогава да осмисли въпроса за евтаназията.




ДСБ тръгва на борба с монополите
Любен Обретенов, Драгомир Николов

ДСБ ще предложи ясни законодателни критерии и легални дефиниции за наличие на монополи и господстващо положение на пазара. Това каза вчера членът на националното ръководство на партията Радан Кънев. Тъмносините вече са създали комисия, която да изработи пакет от законодателни мерки, които да ограничат правото на свободна административна преценка и решения на регулаторите КЗК, ДКЕВР и КРС. Увеличенията на цените на горивата и енергоносителите са неоправдани, каза още Кънев. Според позицията на партията увеличените от 1 юли цени не са приемливи както на фона на международната ситуация, така и от гледна точка на методиките за тяхното определяне. "Взетите решения за увеличаването им са непрозрачни и оставят съмнението, че има пазарлъци и договаряния", смята Кънев. Според ДСБ държавните регулаторни органи не изпълняват функциите си в интерес на потребителите, а широките им права се използват повече за защита на монополите. От ДСБ са против намерението на правителството да промени закона за концесиите, за да узакони завзетите от фирма "Юлен" 650 декара в националния парк "Пирин". Фирмата е концесионер на ски зоната в Банско. Според партията узаконяването постфактум на направено закононарушение е порочна практика и опасен прецедент. В ДСБ обаче одобряват действията на екоминистър Нона Караджова, която оповести нарушенията на концесионера.


ПОЗИЦИЯ

Междувременно вчера от Българската стопанска камара (БСК) обявиха, че поскъпването на тока се дължи на обективни процеси, но посочиха, че цените още не са реални и не водят до преодоляване на натрупаните през последните години деформации в енергийния сектор. Бизнесът е против използването на енергийните цени за социална политика. "За подпомагането на най-бедните слоеве от населението следва да се прилагат други механизми, не такива, които деформират пазарната среда и прехвърлят тежестта от едни потребители към други", уточниха от камарата. БСК посочва, че цените на тока в следващите години ще растат още заради увеличаващия се дял на "зелената енергия", дългосрочни договори за изкупуване на ток и квотите въглероден диоксид, които предприятията замърсители след 2013 г. ще трябва да изкупуват.


МВР шикалкави дали ще връща даренията от осъдени

Благодетелите не са защитени от разследване, твърди министър Цветан Цветанов
Рада Григорова

"Не бих могъл да говоря за хипотетични неща, когато те са много виртуални". Така вътрешният министър Цветан Цветанов отговори на въпроса дали МВР ще върне дарения, ако се окаже, че благодетелите му са разследвани или криминално проявени. Както "Сега" писа, вътрешното ведомство приема дарения от осъдени и разследвани бизнесмени. Данните бяха получени по Закона за достъп до обществена информация. От тях става ясно, че сред крупните дарители са фирми, свързани с осъдения на първа инстанция за източване на близо 17 млн. лв. ДДС енергиен бос Христо Ковачки, както и със зет му Никифор Вангелов, който обаче на първа инстанция бе оправдан. Благодетел е и "Юлен" АД, която незаконно ползва терени в Банско и заради която кабинетът реши да промени Закона за концесиите. Вътрешният министър все пак обяви, че е разпоредил проверка на тази информация. Ще бъде проучено кои са управлявали дружествата и дали сред тях има разследвани. Цветанов припомни, че преди две седмици бяха огласени правила за даренията на МВР. Според тях ведомството няма да приема дарове от осъдени или разследвани. Бе създаден и онлайн регистър на даренията, който още е празен. "Критериите са залостени", твърди Цветанов. По думите му, който и да дарява, по никакъв начин не е защитен от разследване, ако е извършил престъпление. От информацията, получена до момента от дирекциите на МВР, се вижда, че на практика всеки, който има бизнес по региони - от най-дребен търговец до мастит чужд инвеститор, се чувства длъжен да подкрепи финансово или материално министерството. Справката бе поискана, след като стана ясно, че само за първите три месеца на годината силовото ведомство е събрало рекордните над 6.5 млн. лв. от дарения. Отделно от това МВР годишно получава около 1 млрд. лв. от бюджета. Анализът на предоставената до момента информация от няколко централни служби на МВР и областни дирекции показва, че по места полицията се движи основно с бензин, осигуряван от дарители. "Сега" още чака справките за даренията от криминална, охранителна и гранична полиция, пожарната, СДОТО, Академията и болницата на МВР, както и от СДВР и част от регионалните дирекции.




Държавата харчи все повече за социални помощи
Въпреки орязаните права на редица категории за първото тримесечие са изхарчени с близо 5.5 млн. лв. повече
Дина Христова

Социалното министерство е изхарчило 256.4 млн. лв. по различните си програми за първото тримесечие на 2011 г., докато година по-рано сумата е била 251 млн. лв., става ясно от отчета на ведомството на Тотю Младенов. Най-много пари в повече са дадени за детски надбавки, които от 114 млн. лв. през януари - март 2010 г. нарастват на над 129 млн. лв. Семействата, чийто доход е под 350 лв. на член, имат право на по 35 лв. детски надбавки за всяко дете. Увеличението на този разход може да се обясни най-вече с факта, че доходите на домакинствата са паднали и повече хора имат право на детски, които се получават от близо 900 000 деца. Повече пари са дадени и под формата на социални помощи. Тук увеличението е с близо 800 000 лв. Сумата на пръв поглед изглежда малка, но по принцип тези помощи не са много големи по размер, получават се от около 40 000 души и за първото тримесечие на годината са раздадени над 15.1 млн. лв. За да ограничи нагласата на бедните да чакат на помощи, от април м.г. правителството увеличи изискването за тях да се полага общественополезен труд по 14 дни в месеца вместо 5, но само за 4 часа. Заради отказ да работят в полза на обществото до края на 2010 г. право да получават помощи загубиха към 3000 души, но от направените плащания става ясно, че това не е намалило броя на бедните. Вероятно защото от началото на годината отпадна условието да се губи право на социално подпомагане, ако лицето е вземало помощи непрекъснато за 1 година, тъй като Европейският съд за правата на човека реши, че това лишава хората от жизненоважни средства за препитание. Само през 2010 г. право на помощи са загубили към 12 000 души, които сега могат да се върнат в системата.


ПО СИМЕОН ДЯНКОВ

Социалното министерство е успяло да спести около 10 млн. лв. от парите за интеграция на хора с увреждания. През първото тримесечие на 2010 г. за целта са дадени над 51 млн. лв., а сега - 44 млн. лв. Но пак от април управляващите отмениха правото на помощта за безплатен автобусен превоз. С около 5 млн. лв. по-малко са дадени и за енергийни помощи - 39.6 млн. лв. вместо 44.4 млн., но спестяването пак е заради орязването на права. След като се вкара изискването хората да не са продавали нищо в последните 5 години, близо 50 000 се оказаха без право на целева помощ. Сред тях имаше дори възрастни, продали по декар нива.


НАП напомни на абитуриентите да се осигурят за здраве
Ралица Пейчева

Зрелостниците трябва да плащат сами здравните си осигуровки, докато влязат в университет или започнат работа, напомниха от НАП. Приходната агенция започва информационна кампания заедно с големите университети и най-посещаваните сайтове, за да напомни за малко известното правило. Държавата осигурява учениците и студентите за здраве, но до записването във висшето училище никой не внася осигуровки за тях. Обикновено става дума за 1-2 месеца. Размерът на вноската, която завършилите ученици дължат, е 16.80 лева на месец. По данни на приходната агенция около 70% от студентите първокурсници имат пропуски в здравното осигуряване. Заради невнесените вноски имало и случаи на младежи с отнети здравни права. От НАП напомниха и че държавата не плаща за задочниците. "В 80% от случаите става дума за невнесени осигуровки за един месец. За миналата година това са около 1 млн. лв. Много рядко има студенти с неплатени здравни осигуровки за повече от 2 месеца", коментира пред "Сега" Росен Бъчваров от НАП. Той напомни, че когато липсват повече от 3 неплатени здравни осигуровки, лицето губи право на поета от НЗОК медицинска помощ. Зрелостниците с поправки и скъсаните на матурата се водят ученици, докато не получат дипломата си, и през това време ги осигурява държавата, обясниха още от НАП. Всеки може да провери дали не е с прекъснати здравни права в сайта на данъчните в рубриката "Здравен статус".




Мнозинството махна контрола върху бизнеса с лекарства

ГЕРБ лобистки измени закона за лекарствата
Лобистки промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина удрят директно върху българина, алармира АТАКА. Вместо да се регулира най-мащабният бизнес - с лекарства за 2 млрд. лв., с новия закон се премахва публичният контрол и общественото начало в органите, които ще регулират лекарствената политика. Това стана със сливането на комисията по позитивния лекарствен списък и комисията по цените на лекарствата в обща комисия, която да бъде подчинена на министъра на здравеопазването, а не на Министерски съвет. Затварянето на комисията само в съответното министерство създава условия за корупция и лишава неправителствения сектор от право на глас и контрол.

Управляващите решиха в аптеките да ни обслужват и хора без фармацевтично образование. Те ще могат да продават хранителни добавки, козметика и санитарни продукти. Кое обаче ще гарантира, че хората без необходимото образование няма да посягат и към щанда с лекарствата, което вече не е съвсем безопасно? Съвсем близо до ума е, че собствениците на аптеки масово ще назначават неквалифициран персонал, за да спестяват от заплатите на фармацевти. И за слепите е ясно, че промените в закона са лобистки и обслужват големите вериги аптеки. Управляващите за пореден път демонстрират политическа надменност и отказаха да се съобразят с мнението на експертите, които са спрели да броят промените след 45-тия път в закона. И дума не става за грижа за гражданите, защото на дневен ред е обслужването на поредните корпоративни интереси.

През изминалата седмица в Комисията по здравеопазване бе гласуван на второ четене Закон за изменение и допълнение на закона за лекарствените продукти в хуманитарната медицина. Един от добрите закони, който нямаше нужда от сериозна промяна, защото в него бяха залегнали основите за обществен контрол върху разкриването на аптеки и контрол върху ценообразуването на лекарствата. С новоприетите изменения законът най-после излезе от сферата на държавността и регламентирането и смело развя знамето на лобизма и на законите, които в нашата страна се провят заради един или двама човека. Вместо да се въведе допълнително регулиране върху издаването на разрешителни за откриване на аптеки, на Висшия фармацевтичен съюз (ВФС) бе забранено да разглежда документацията на кандидатите, като с тази забрана се либерализира безкрайно възможността всеки да кандидатства за разкриване на аптека без да съществува реален контрол върху тази дейност. При досегашната процедура документите се разглеждаха допълнително и от ВФС, който всъщност осъществяваше реалния контрол върху евентуално постъпилите фалшиви дипломи и документи с невярно съдържание, с които недобросъвестни търговци се опитваха да разкрият аптеки. Сега те вече ще могат да правят това, защото няма кой да ги контролира. Досегашната 20-годишна традиция в контрола върху разкриването на обекти за дистрибуция на лекарства на дребно беше заменена с либерален режим, контролиран евентуално от прокуратурата и органите на следствието. Ако има кой да подаде сигнал.

В допълнение изключително важният текст, че продажбата на лекарства в аптеките може да се извършва от помощник-фармацевт, но задължително в присъствието на магистър фармацевт, беше отменен и изразът "в присъствието на" бе заменен с "под контрола на", без да се дава дефиниция какво представлява изразът "под контрола на". Това веднага отваря широко вратата за възможността навсякъде в България вече магистър-фармацевтът да не присъства целодневно в аптеката и да осъществява непрекъснат контрол. Помощник-фармацевтът е оставен на своя "морал", каквото и да означава това при продажбата на лекарства и на често оскъдните си знания, да чете и тълкува рецепти, да продава предписани лекарства и очевидно, да консултира пациентите за евентуалната им употреба или замяна. С това вече позападналото ни здравеопазване отива окончателно в канала. Учили - не доучили лица ще могат да ни дават "компетентно" мнение дали може да ползваме даден генеричен продукт вместо оригинален и за неговите свойства, да "преценява" дали са ни изписали правилна доза и евентуално да се "усъмни" на базата на компетентното си мнение в рецепта, която може да е изписана погрешно. Нещо, което се случва доста често.

С този текст напълно се обезсмисли иначе трудно извоюваното от фармацевтичното съсловие в страната решение да не се разрешава на лица без фармацевтично образование да продават в аптеките. Логиката на това решение е ясна. Такива лица не бива да продават в аптеките дори и само козметични препарати и санитарни продукти, защото няма как да се контролира процесът. Няма как да се види дали евентуално недобросъвестен собственик на аптека, респективно магистър-фармацевт, управител на аптека, няма да остави безконтролна тази дейност и да допусне такива лица да обслужват и щандовете с лекарствените продукти. И така с една хитра езикова врътка пак се позволи подобна порочна практика. Нали е ясно кои ще са жертвите на подобно безумно и чисто лобистко решение? Ние - пациентите, които отиваме с доверие в аптеката и очакваме да бъдем обслужени от специалист, който разбира какво чете в рецептата и е в състояние да окаже компетентна помощ и да даде консултация.

И не на последно място е и създаването на Комисия по реимбурсация и цени, от която отново е изключен като консултативен орган фармацевтичният съюз. Включени са само представители на лекарското и стоматологичното съсловия, като дори на неправителствения сектор и на пациентските организации, които, както е ясно, са основните потребители на продуктите, не бе разрешено участие в комисията. Сега едни хора с "общи интереси", ще мога да си "решават" ценовата политика на лекарствата, заплащани с обществени средства и това да остава обвито в пълна мъгла. Защото следващият текст (чл. 259 "а" и чл. 259 "б") забранява - внимание! - на членовете на комисията да разгласяват каквато и да било информация, касаеща работата на комисията, която им е станала известна в процеса на работата им. Следващото действие може да е и публично изгаряне на жалбите на гражданите, които са дръзнали да поискат информация по силата на някой от действащите закони. Но те вероятно скоро ще престанат да действат.

Очевидно е следното - след така приетия закон, в България ще има вече само две-три имена в системата за производство и дистрибуция на лекарства. А ние тях вече ги знаем.

Тежко на българския пациент, който окончателно бе вкаран в капана на монополната търговия с лекарства. Риторичен ли е наистина въпросът: Кой управлява живота ни?


Олигархът Марешки превзе фармацевтичния сектор
Лобисткият привкус и липсата на ефективен държавен контрол върху определянето на цените на лекарствата у нас получава най-ясно отражение в дейността на варненския бизнесмен Веселин Марешки. Въпреки изискването един фармацевт да не бъде собственик на повече от четири аптеки, Марешки притежава повече от сто такива. Това е възможно, тъй като крупните фармацевтични собственици, които държат повече аптеки, регистрират много фирми и така следите на истинските собственици се замитат.

Марешки има пряко участие в 40 дружества, сочат фирмените регистри. В повечето съдружник е съпругата му Светлана Марешка, а седалището е бул. "Република", Медицински център "Младост". Предметът на дейност също се повтаря - търговия на дребно с лекарства. Част от дружествата на Марешки са били под шапката на създадения през 2002 г. "Варнафарма холдинг". Към края на 2008 г. "Варнафарма холдинг" се води собственик на 95 аптеки в цялата страна и има 796 служители. През 2004 г. приходите му са 9,6 млн., 2005 г. нарастват до 13,7 млн., а за 2008 г. са 85,6 млн. лв. Печалбата също бележи скок. Преди 6 г. е била 243 хил. лв., а за 2008 г. достига 10,3 млн.

Конкуренцията му в бизнеса обаче отдавна го подозира в нелоялни практики и опити да монополизира пазара. Лекарствата, които се предлагат в аптеките му, са евтини, защото дистрибутори и производители наливали пари в дейността му, твърдят хора от този бизнес. Това ставало, като стоката се предоставя на изключително ниски цени. Така към фирмите на варненския бизнесмен са прехвърлени поне 160 млн. лв., смятат запознати.

Освен с ценообразуването при лекарствата Марешки притиска конкуренцията и чрез други прийоми, отново възползвайки се от дупките в българското законодателство. Бизнесменът титулува с названието "аптека" всякакви помещения и дрогерии, които нарича аптечни филиали. Така се заобикалят изискванията, които по закон са задължителни за всяка лицензирана аптека. Не става ясно и доколко квалифициран персонал може да обслужва пациентите във тези "филиали".



Наложеният от крупния бизнесмен практики притискат останалите търговци в сектора до ъгъла. Според тях дейността на Марешки има за цел да разчисти конкуренцията във фармацевтичния бранш и да му осигури монополно влияние. Едва след това ниските цени щели да бъдат заменени с високи такива, но пациентите няма да имат откъде другаде да купуват. От бранша дават за пример Норвегия, където няколко големи играчи държат пазара с лекарства, а цените на медикаментите са едни от най-високите в Европа.
АТАКА иска фиксирани цени на медикаментите
Харчът за лекарства се оказва един от най-сериозните за българина. Вместо да регулира един от най-големите пазари у нас - за над 2 млрд. лв. на година, управляващите от ГЕРБ занижиха контрола върху него. Последното проучване на IMS Health, цитирано от Асоциацията на собствениците на аптеки, твърди, че само за първото тримесечие на 2011 г. потреблението на лекарствата е близо 16% повече от същия период година по-рано. Продажбите на аптеките за януари, февруари и март т. г. възлизат на сериозната сума от 445 623 000 лв.! Медикаментите с лекарско предписание са с ръст 12,79%, без рецепта - с 28,5%, а някои групи от тези без рецепта, свързани с настинката, грипа и респираторните заболявания са скочили с 50%. Така пазарът на медикаменти без рецепта е нараснал с 29,26%. Освен че купуваме повече лекарства, оказва се, че и цената им и е по-висока. Според бТВ цената на медикаментите без рецепта за последните две години е скочила до 60%. Поскъпнала е голяма част от състава на домашната ни аптечка. В същото време цената на медикаментите отказва 36% от по-бедното население да си ги купи, твърди доклад на Световната банка.

У нас лекарствата имат пределна цена - праг, над който не могат да се продават в аптеките. До достигането на тавана обаче стойността им може да варира. Надценката за аптекаря е от 12-13% от цената на едро, а печалбата му от едно лекарство не може да надвишава 30 лева. В опит да намери "по-евтино" лекарство, българинът откри и разви "аптечния" туризъм. Първа срещу него скочи АТАКА, която поиска държавата да упражнява контрол върху цените. Националистите бяха подкрепени и от Националната аптечна камара, които настоя на всяка опаковка да бъде отпечатана цената й, за да се предотврати порочната практика в различни аптеки един и същ медикамент да има различна цена. Предстои влизане в зала на второ четене на Закона за лекарствата, но предложенията на патриотите и на експертите от фармацевтичния бизнес по всяка вероятност няма да бъдат приети. Защото лобизмът диктува да бъдат защитени интересите на бизнеса, а не на потребителите.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница