06 юни 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата28.01.2018
Размер0.49 Mb.
#52054
  1   2   3
06 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Изборът на екип все пак ще е само срещу вноски в частен здравен фонд

Десислава Атанасова не се отказва от забраната да се плаща за определени лекари
ЯНИНА ЗДРАВКОВА

Здравният министър Десислава Атанасова не се отказва от странната си идея как да се ограничи прекомерното искане на пари за избор на екип от пациентите. Тя ще предложи нормативна промяна, според която "пациентите, които искат да бъдат лекувани от конкретен лекар или екип, да се осигуряват допълнително и в частен здравен фонд, който да се разплаща вместо тях за тази услуга". Така хората, които нямат вноски в допълнителен фонд, няма да имат право да избират екип. "Не е редно да се заплаща за избор на екип или на лекар", смята министърът. Според нея първоначално ще се пристъпи към отпадане на избора на екип за родилки и деца, а на по-късен етап и за всички пациенти.

"Подкрепям изцяло мнението на националния омбудсман Константин Пенчев, който обяви избора на екип за незаконен, и се надявам, че ВАС ще се произнесе по този въпрос съвсем скоро", каза още Атанасова. Според омбудсмана наредбата на МЗ, която казва, че болниците могат да искат пари за избор на екип, противоречи на законите за здравето и здравното осигуряване, а те гарантират на пациентите свободен достъп до лечение. Пенчев е атакувал наредбата пред административния съд.

"Те могат да забранят и частните кабинети на лекарите. Може да си поръчате масажист или да си платите за собствена баня и тоалетна, но за лекар - не. Това е несериозно", коментира директорът на Окръжна болница Димитър Димитров. Той обясни, че в цял свят пациентът може да си плати допълнително за избран от него лекар. Той припомни и че идеята да се легализира изборът на екип е антикорупционна - вместо да се дават пари под масата, те да са официални, на "каса, свързана с НАП".

Според шефа на борда на директорите на АГ болницата "Шейново" Иван Костов идеята да се прави допълнителна осигуровка за избор на екип е добро решение. Ако обаче плащането за избор на екип стане незаконно по някаква причина, болницата ще търси начини да приема повече пациенти, т.е. да има повече приходи, за да компенсира липсата на избор на екип.

Идеята на Атанасова е от края на м.г. Услугата избор на екип беше напълно легализирана в наредба на МЗ преди няколко години, за да не се дават пари под масата, и хората, които наистина искат да се лекуват при определен медик, да могат да го правят. Тъй като някои болници, основно в София, принуждаваха пациентите да плащат за нея, без изобщо да са избирали, бяха наложени пределни цени и в момента не може да се плаща над 900 лв. Ясно е, че ако плащането стане прекалено сложно, то няма да спре, а просто ще мине под масата.


КАК Е СЕГА

От здравните фондове обясняват, че за момента те работят само с корпоративни клиенти и в тях се осигуряват хора от цели фирми. При договори за много хора и повече услуги се дават и отстъпки, като една от тях е и да се покриват разходи за избор на екип, ВИП стаи и т.н. Това е така, защото далеч не всички клиенти имат нужда от лечение. Индивидуалните клиенти са изключително малко, а пакетите, които им се предлагат, не включват плащане за избор на екип. Освен това, за да изплаща фондът разходи, клиентът трябва да се е осигурявал поне 1 г.


Министър иска Втора вноска за здраве

Тя ще покрива избора на лекарски екип 6 болница
Наделина АНЕВА

Да се въведе втора здравна вноска в частен фонд, която да замести таксите за избор на екип от лекуващи лекари при постъп­ване в болница, предложи вчера здравният министър Десислава Атанасова. Идеята й предизвика недоумение сред депутатите от ресорната комисия, защото спо­ред гласуваните от тях промени в Закона за здравното осигурява­не частните фондове за здраве се премахват за сметка на за­страхователни дружества, които да събират допълнително пари за здраве. Този проект за промя­на на закона е внесен от екипа на предишния министър Стефан Константинов. По него здравната комисия наистина е казала да, но правната го е отхвърлила.

„Да се застраховаш срещу раждане, е малко странно", ко­ментира вчера шефът на Бъл­гарския лекарски съюз Цветан Райчинов. Според него, ако уп­равляващите отново се върнат към идеята за частните фондове, допълнителната вноска не тряб­ва да е само за избор на екип, но и да покрива разходите по консу­мативи, за които касата не пла­ща. Така било в други държави. Там допълнителната застраховка се използвала като доплащане, за да се спести дългото чакане при планови операции.

Според зам.-шефа на здрав­ната комисия в НС Ваньо Шар­ков изборът на екип няма как да е застрахователно събитие. Ако се реши това да правят здравноосигурителни дружества, то те трябва да бъдат попитани дали желаят да включат и тази услуга в своя пакет, смята депу­татът. Най-често тези дружества работят с корпоративни клиенти и много малко с индивидуални. Освен договор с болницата те вече ще трябва да имат договор и с всеки от лекуващите екипи, с които да се споразумеят колко да им плащат при избор, което можело да ги натовари допълни­телно.

Шефката на здравната коми­сия в НС Даниела Дариткова обясни, че не бива да се обсъж­дат други варианти на здрав­но осигуряване преди проекта за промяна на закона да мине през пленарна зала на първо четене.
Да се застраховаш срещу раждане, е малко странно", коментира Вчера шефът на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов.


Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването:

Не съм чул тази идея. Но това по-скоро ми звучи като текст, който да обслужи интересите на фон­довете. Не виждам какво по-добро ще се случи за пациентите. И в момента има частни фондове, кои­то предлагат в пакета си и избор на екип, така че който желае, може да се възползва.


Евгений Желев, бивш министър на здравеопазването:

Трябва първо да видим какво се случва със здравните фондове, които ще ги правят застрахо­вателни. Което е глупаво и никой не го иска от нас. ЕК също не го иска. Застраховане и осигуряване на английски е едно и също, но у нас не е. Иначе трябва да е въпрос на избор от съответния пациент.


Проф. Генчо Начев, кардиохирург:

Това са пари, които хората ги дават по лично желание. Дали ще ги дадат, когато им се наложи операция, дали ще продадат една коза, или пред­варително ще платят на фонд, си е техен избор. Никой не може да задължи хората.




Тийнейджърите ни
1 в Европа по бира и амфетамини

400 000 българи пушат трева редовно
Теодора ЙОЛЧЕВА

Българските тийнейджъри оставиха назад връстниците си от Европа. За жалост в непрестижна класация по пиене и пушене. Нашите са на първо място по пиене на бира и вземане на амфетамини, сочи изследване на Националния център по обществено здраве и анализи и Националния център по наркомании. Проучването е направено сред 16-годишни ученици от 36 държави. У нас анкетирани са 2217 ученици, родени през 1995 г.

Оказа се, че 66 на сто, или две трети от децата, са пили поне по една бира в последния месец. 39% от момичетата и 48% от момчетата пък са обърнали по три чаши пиво. Сред останалите „медалисти" са Чехия, Белгия, Германия.

Не по-розово е положението с наркотичните вещества. „Призовото" място по употреба на амфетамини на Стария континент отново е за нашите младежи. Седем на сто са признали, че са вземали подобни таблетки.

Добрата новина е, че като изключим кехлибарената напитка, младите българи не са на призовите места по консумация на алкохол. „Нареждат се на десето място в Европа", обясни Анина Чилева от Центъра по обществено здраве. Процентът на посягащите към бутилката ученици въ¬преки всичко е стряскащо висок. Всеки втори познава тежките запои. Цели 64% от младежите са пили алкохол през последния месец. 10 и повече пъти за 30 дни са надигали чашката 11 на сто от учениците. На практика това означава, че всеки девети от анкетираните попада в тази категория. „По тези показатели България е над средното за Европа ниво", обясни още Чилева.

Поне веднъж през живота си алкохол са пили 87% от тийнейджърите. Всеки трети младеж пък е посочил, че е употребил високоградусови напитки 40 и повече пъти. Всеки пети се е напивал през изминалия месец (23% от момчетата и 18% от момичетата).

Над средата в класацията по¬падаме и по количество изпушена марихуана. „Всеки четвърти ученик е пробвал трева", отче¬те Момчил Василев от Центъра по наркомании. Оказа се, че не само тийнейджърите, но и възрастните у нас разпускат така -над 400 000 са българите, които припалват. Само 35 000 от тях са проблемните пушачи. „Не бива обаче да забравяме, че 90 на сто от пристрастените към хероина 26 000 българи са започна¬ли именно с марихуана", обясни още Василев.

Челно място българчетата заемат и по пушене на обикновени цигари. 39% са пробвали, а всеки трети е припалвал през изминалия месец. По този показател държавата ни се нарежда на четвърто място в Европа.

Всеки втори младеж се е напивал, всеки трети добавя към алкохолните и напитки и цигари.


Амфетамините и щраусът
Теодора ЙОЛЧЕВА

Доживяхме България да е първа по нещо в Европа. За съжаление по това колко пият, пушат и гълтат амфетамини децата. Лъсналата статистика (вит стр. 7) дойде като крива усмивка сред почти епичните гонения, на които кръчмари и пушачи са подложени.

Адмирации на властта за загрижеността й за здравето на електората. Обаче напомня за смешен плач на фона на това, че не се чува и дума за борбата срещу наркоманиите. Зрелищните полицейски акции почти никога не приключват с белезници за някого от пласьорите около училищата. А социалните не си дават труда да прибират хлапетата, които с празен поглед дишат лепило по улиците.

В това отношение власти, училище, църква, родители си приличат като две капки вода. Напомнят на щрауса, който мисли, че проблемът изчезва, забие ли глава в пясъка. А в крайна сметка, на всички тях принадлежи отговорността да научат по-малките на разликата между добро и лошо, между веселие и порок, между свобода и разпуснатост. И да покажат на децата мярката. Ако и те самите си я спомнят, разбира се.




Началникът на кабинета на премиера Румяна Бъчварова:

Имаме нужда от втори мандат на управлението
Галина ДИМОВА

-Г-жо Бъчварова, от свършеното досега в сферата на сигурността и съдебната система какъв доклад на Европейската комисия трябва да очакваме?

-Очаквам това да е последният доклад по механизма за сътрудничество и проверка. Това е най-голямата ми надежда, което означава, че всички усилия и резултати, постигнати от правителството, ще бъдат отчетени обективно.

-Зачестиха мненията на ваши колеги, че обвиненията срещу Гриша Ганчев са кризисен пиар за пред Брюксел. Вие как мислите?

-Мисля, че това е коментар без сериозни аргументи, воден от нежеланието или невъзможността да се видят обективните усилия. Важен е резултатът. Имало е много престъпни схеми и в момента хората, свързани с тях, излизат наяве.

Много престъпни схеми вече са осветлени и се работи по тях. Трябва да сме наясно, че борбата с организираната престъпност и корупцията няма крайна точка. Тя е процес без финал.

-Премиерът остана почти без съветници. Едни отидоха посланици, други бяха махнати. Тръгна си и Румен Миланов. С кого се съветва сега той?

-Премиерът разчита предимно на министрите. Назначените в МС на съветническа длъжност отговарят за подготовката и аргументирането на решенията, които премиерът и правителството вземат. Вариантът, при който такива хора определят политиката, не е добър. Той се случва, когато управленската визия остава в сивия сектор или когато премиерът загуби доверие в министрите си.

-Какъв е дневният ред на министър-председателя? Програмата му става все по-натоварена. Вие смогвате ли на темпото му?

-Програмата на премиера винаги е била натоварена. Тази активност е неговият политически стил на запознаване и решаване на конкретен проблем на мястото, на което съществува, в момента или в най-добрите срокове. Това показва, че той се ангажира с всеки важен проблем и търси изхода от него, и затова неговата поява на критичната точка е гаранция, че ще се стигне до решение.

-Защо се получава така, че единствено от него зависи решението на един или друг проблем? Нима няма други институции в държавата?

-Не. Не зависи всичко само от премиера. Но когато той лично се запознае със ситуацията, когато види хората в очите, тогава може да се насочи към най-вярното решение. И това не измества процедурата на вземане на решения след това.

-Не се ли очертава провал на реформите в здравеопазването? Бяха сменени трима министри.

-Има държави, в които реформирането на тази сфера отнема между 10 и 20 години. Пример са САЩ. Ние все още търсим най-добрия вариант на промяната в системата, без това да предизвика сътресения за лекуваните и за лекуващите.

-Тоест един мандат не стига?

-Да, за много големи решения един мандат не стига. Т. нар. реформи второ поколение са много по-дълги и бавни. Смяната на министри показва, че се търси най-добрият вариант. Не бива човек, който забавя процеса на управление в здравеопазването, да бъде оставен цял мандат.

-Излиза така, че винаги ще е нужен втори мандат за прокарването на важните реформи.

-Аз мисля, че не само ГЕРБ или премиерът имат нужда от втори мандат. Държавата ни се нуждае от по-дълъг хоризонт на правителство, което работи усилено и не краде. Два мандата на едно управление, колкото и да е скучно това за медиите и за гражданите, вече са ни необходими. Те дават по-дълъг хоризонт за действие и спокойствие. Една магистрала не се прави за един мандат. Една реформа не се прави за четири години в съвременните условия.

-Не създаде ли ГЕРБ свръхочаквания още в началото на мандата?

-Който твърди, че ГЕРБ е обещавал чудеса, спекулира или не си е прочел достатъчно добре материалите. Обективната оценка дотук е, че от лошия ученик на Европа

днес сме сред държавите за пример в управлението

Опозицията си говори за антикризисен план и не иска или не може да види колко много се е променила общата среда и как държавата стои финансово стабилна.

Оттук нататък на здрава основа трябва да започнат политиките за растеж. Няма универсална мярка, която да гарантира напредъка в държава, в която икономиката е била изключително зле менажирана, а в индустрията отсъства.

-Ще признаете ли поне една грешка, която беше допусната по време на мандата досега?

-Равносметка трябва да се направи в края на мандата. Мисля, че дотук правителството няма сериозни грешки с последици. Понякога решенията, които се вземат, може да изглеждат като колебливост, лутане напред-назад. Със сигурност няма човек, а още по-малко правителство, което да не греши.

-Вие сте социолог. Кога за последно в МС поръчахте проучване, за да вземете едно или друго решение?

-Скоро. Групата, която се занимаваше с темата за преместването на институции в страната, направи проучване сред администрацията за това какви са нагласите. МИЕТ възложиха сондаж за шистовия газ и нагласите към АЕЦ „Белене". В управлението социологическите данни трябва да се използват на етапа на обсъждане и вземане на решението. А само по изключение - във фазата на неговия пиар. Съвсем отговорно като социолог искам да кажа, че по политически казуси трябва да се отчита първо експертното мнение, а след това и общественото.

-Какви са шансовете за предсрочни избори?

-По тази тема непрекъснато има спекулации и винаги категоричен отговор, че ГЕРБ не иска и не залага на предсрочните избори. Това е практика в други държави, но тук, в България, би изглеждало нечестно спрямо гражданите. На нас ни трябва следващата една година, за да може да завършим основните проекти, по които работим.

Социологически не виждам основания да се върви към предсрочни избори. Категорична съм, че обективните процеси в момента не ни водят в тази посока. Електоралната картина е добра за ГЕРБ. Като управляваща партия има подкрепа, равна на тази преди изборите.

Другите партии се маргинализират, а потенциалните нови формации не показват признаци на политическа жизнеспособност.

-Какви са тези закачки между премиера Бойко Борисов и Ахмед Доган -как ги определяте?

-Като опит на Доган да съживи очакванията за връщане във властта на избирателите си. Неговите изказвания се обезцениха и вече не са това, което бяха - знакови.

БСП алтернатива ли е на ГЕРБ в момента, особено след конгреса?

-Алтернативата означава нови силни идеи. И нови силни личности. БСП няма и двете. За съжаление не се виждат и в другите партии. Забелязвате ли колко много е замрял политическият живот в момента. Единственото, което може да го съживи, са вътрешнопартийните събития. Няма политически дебати, няма партийни изяви. Само скандали и жълтини.

-ГЕРБ има ли пръст в това, което се случва в тези партии?

-ГЕРБ има толкова много работа, че да се меси в проблемите на някакви маргинални партии, е доста несъстоятелно. Само хора без работа могат да си позволят да говорят подобни неща.


Бременна помете линейка

Дамата минала на зелено, но не дала предимство на спешната помощ
Бременна в петия месец жена, шофираща БМВ, удари линейка, превозваща човек в тежко състояние към болница. Инцидентът стана на кръстовището на столичните булеварди „Сливница" и „Константин Величков" около 22 ч. в понеделник.

Всички участници в катастрофата - бременната водачка на автомобила с мъж придружител до нея, шофьорът на линейката, лекарят от Спешна помощ и пациентът са се разминали с леки наранявания. Жената е била откарана с друга линейка за преглед. Въпреки че луксозното БМВ е с помляна предница, тя се е отървала само със счупена ръка и няма опасност за детето. Според експерти само отварянето на въздушната възглавница в посока гърдите е спасило корема от фатален за бременността удар. Според разследващите вина за тежката катастрофа имат и двамата шофьори. Дамата се е движела по булевард „Сливница" с висока скорост и пресичайки кръстовището на зелен светофар, не е имала никакво време за реакция. Така челният удар е бил неизбежен. Екипът на Спешна помощ пък пресякъл кръстовището и пътя на БМВ-то само с включени светлини, но без сирени. Непосредствено преди да пресече кръстовището, линейката на няколко пъти подала и звуков сигнал със сирените. По случая е образувано следствие.

През изминалото денонощие на територията на страната са станали 26 тежки катастрофи с двама загинали и 29 ранени, съобщиха от СБА.

От началото на месеца са станали 80 катастрофи, загинали са 13 души, ранени са 94, с опасност за живота са четирима. От началото на годината са станали 2165 катастрофи, загинали са 207, ранени са 2578. За района на София са станали 44 леки и 6 тежки катастрофи с 9 ранени.




Замяната на избора на екип с частни фондове

Нередна такса
Налага ви се спешно да влезете в болница и искате да си изберете точно определен лекар, когото познавате, но нямате осигу­ровка 8 частен здравен фонд. Какво правите? Плащате си парите за операцията утре на фонда. Осигуровката струва - ами, струва, колкото е изборът на екип. Нещо такова ще се получи, ако сегашните наистина незаконни, нередни и обвеяни с лоша слава такси за избор на екип бъдат законово регламентирани и пациентите бъдат задължени да си ги плащат в частен здравен фонд. Това е последна­та и поредна идея за промяна в практиката, дадена от здравния министър (на стр. 4). Тези такси са нередни, защото е нередно едни граж­дани да бъдат лекувани по-добре или по-зле в зави­симост от това дали доплащат нещо. Нередна е и цялата нерегламентирана корупция, която се върти около това дали наистина лечението в болница струва колкото плаща здравната каса и защо онези лекари, които работят повече и по-добре, да не полу­чават повече.

Поставянето на здравните фондове като посре­дници между лекаря и избора му и задължаването на осигурените да плащат още една сума не е най-до­брото решение. Правилно е, че здравният министър го подлага на дискусия. По-важното обаче е 6 нея да бъде отговорено на въпроса колко наистина струва лечението, а не през кого да минат едни нередни




Избор на лекар само чрез частен фонд

Който държи на определен медик, да плати на осигурително дружество
Десислава Николова

Здравният министър Десислава Атанасова отново се обяви против таксите за избор на екип и на лекуващ лекар, които здравноосигурените са принудени да плащат в повечето големи държавни болници. В интервю за БТА тя заяви, че плащането постепенно трябва да отпадне – първоначално за родилките и децата, а впоследствие за всички. Който държи да избере определен лекар, би трябвало да си плати нарочна осигуровка в частен здравен фонд, смята министърът.

Таксата - съмнителна законност

Таксите за избор на екип са регламентирани в наредба. Според нея първоначално всяка клиника си определяше допълнителни цени, като в някои таксата достигаше 30 хил. лв. Оправданието за доплащането е, че клиничните пътеки са недофинансирани, както и предпочитаните лекари да получават повече. С таксите се легализираха парите "под масата" и с тях масово се злоупотребява – в някои клиники пациентите са принудени да плащат за избор на екип независимо дали са избрали. Предишният министър д-р Стефан Константинов наложи таван от 900 лв.

Осигуровката - еднократна и скъпа

"Ще предложа тези, които искат да бъдат лекувани от конкретен лекар или екип, да се осигуряват допълнително и в частен здравен фонд, който да се разплаща вместо тях за тази услуга", каза Атанасова. По думите й не е оправдано здравноосигурен гражданин да плаща допълнително за избор на екип в болница.

Докато беше председател на здравната комисия, Атанасова настояваше таксата да бъде отменена. На нейна страна е и омбудсманът Константин Пенчев - според него таксата е незаконна и е регламентирана като допълнителна услуга, въпреки че не е, тъй като по същество става въпрос за медицинска помощ.

Частните осигурителни дружества работят на солидарен принцип – събират вноски от множество клиенти и плащат на боледуващите. Проблемът е, че нито една компания няма специална услуга за избор на екип или лекар, а освен това осигуровките в частните фондове са годишни, а не еднократни. Ако трябва да се обособи отделна еднократна осигуровка, тя вероятно ще струва скъпо в зависимост от възрастта, риска от заболяване и др. фактори.




Алкохолът е новата парти култура на тийнейджърите

Учениците се друсат и пият като за последно

Деветокласниците ни - шампиони по употреба на наркотици в Европа
АННА ЕФТИМОВА

Българските ученици пият и смъркат като за последно, показа проучване за употребата на алкохол, наркотици и цигари от 16-годишните, направено от Националния център по общественото здраве и анализи. Според данните 64% от деветокласниците са пили алкохол през последния месец, а европейските им връстници, посегнали към чашката, са 57%. За същия период всеки девети 16-годишен се е напивал поне 10 пъти

а 20% са прекалили с концентрата поне веднъж за месец. Най-големият проблем на българчетата е алкохолът, смята директорът на Националния център по наркомании Момчил Василев. През 2011 г. 83 на сто от деветокласниците са пили някакъв алкохол, като бирата е предпочитана от подрастващите. Не просто пиенето на алкохол, а прекомерното пиене на алкохол, съзнателното напиване. Това се превръща вече в нещо като култура, парти култура, т.е. да се напиеш така, че да видим кой от нас ще се напие повече коментира Василев. Според данните от проучването обаче страната ни е в средата на класацията за употреба на спиртни напитки сред учениците.

„За последните 30 дни българите са пили повече от 5 питиета, но това не означава, че те пият най-много, защото количеството алкохол се равнява на 4 пункта, за разлика от другите европейчета, които са изпили 5,1 пункта", категоричен е изследователят за България Анина Чилева. България е в топ 10 по употреба на наркотици сред учениците. „И докато в Европа тенденцията е на спад в употребата на наркотици, у нас е точно обратното", обяви Василев. За 12 години употребата на наркотични вещества у нас е нараснала I 2 пъти, което ни нарежда в средата на класацията. През миналата година 24% от 16-годишните са пушили трева, 6000 са използвали друг вид наркотик. Българските тийнейджъри са шампиони по употреба на амфетамини заедно с Унгария, Белгия и Лихтенщайн. В Европа средният процент на използването им е 3%, а у нас е 7 на сто. Само през миналата година около 4500ученици са вземали от „вълшебните " хапчета

Момичетата бият момчетата по употреба на дрога и цигари. Данните показват, че от 2007 г. насам расте броят на девойките, вземащи наркотици. У нас 66 на сто от 16-годишните са палили цигара поне веднъж. 39 на сто пък пафкат редовно, с което класират страната ни на четвърто място по пушещи ученици след Латвия, Чехия, Хърватия и Естония.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница