07 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер166 Kb.
#101289
07 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Министър се опъна на Борисов за пушенето
Министърът на здравеопазването Стефан Константинов се противопостави на премиера Бойко Борисов за срока за тоталната забрана за тютюнопушенето.

По “Дарик” радио той заяви, че цигареният дим на обществените места трябва да спре още от 2012 г. Според Борисов забраната можела да се наложи през 2013 г., за да се даде време на бизнеса да се адаптира. Здравният министър смята, че не било коректно ГЕРБ да оставя това решение за края на мандата си. “Няма окончателно становище по въпроса нито на премиера, нито на ГЕРБ, но аз ще лобирам ветото върху пушенето да влезе в сила по-рано”, каза Константинов.




Родители искат проверка за насинено в болница бебе
Родителите на 13-месечно бебе от Пловдив ще поискат проверка заради синини на лицето му. Синът им Рашко Калайджиев е бил приет в детското отделение на болницата “Св. Георги” в града в петък. Детето постъпило с гърч. Закарала го майка му Пенка. “Рашко е получил гърч вкъщи, и още един, докато чакали в коридора на отделението”. Пенка се е уплашила, че ще си глътне езика, опитала се да го извади и вероятно го е одраскала по бузката с маникюра си. По лицето Рашко е нямал синини”, разказва чичото Абдулсаид Вели, лидер на сдружение “Нов път” в Пловдив.

Рашко е вкаран в интензивното отделение, стабилизиран и след това преместен. Родителите му твърдят, че когато го изкарали, детенцето имало синини по лицето, които смятат за съмнителни. “Някоя санитарка може и да го е шляпнала по бузките. Рашко пищи до небесата, когато майка му не е при него”, обяснява Абдулсаид. Вчера двама съдебни лекари са направили експертиза и са установили, че синините са с давност повече от 24 часа, съобщиха от болницата. Според д-р Емил Бъчваров от “Съдебна медицина” на болница “Пловдив” охлузването нямало специфичен характер, което не позволявало и точна преценка как е получено. Предполага се, че е от удар или натиск със или върху твърд предмет или с тъп и ръбест предмет. Рашко е прегледан и от съдебния медик д-р Йовко Шишков. Според него охлузванията са причинени неволно от майката, която е притискала по-силно детето, докато са го карали в болницата и е припаднала с него в коридора. Близките обаче твърдят, че когато на Пенка й станало лошо, не е държала бебето. Случаят е предаден на полицията.




Заковават цените на пирони и стави
Край на спекулата с цените на едни и същи стави, протези или пирони, които в момента се предлагат от фирми и дистрибутори с разлики до 2000-3000 лв.

Стойностите на спасителните медицински изделия ще бъдат регистрирани по цената на производителя в списък и той ще се публикува на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата. Това предвижда проект за промени в Закона за медицинските изделия, написан от Министерството на здравеопазването. Но за да стигнат по-бързо до парламентарната комисия по здравеопазване, новите текстове ще бъдат внесени в Народното събрание от депутати от ГЕРБ, съобщиха вчера за “Труд” запознати.

Според законопроекта болниците ще могат да провеждат търгове за купуването на изделията “за нуждите на своите пациенти”, пише в документа. Сега болните или техни близки обикалят офиси, складове на фирми и къде ли не, за да намерят стави и пирони. А цената им е по преценка на продавачите. Експерти са на мнение, че с бъдещите търгове тя ще падне дори под обявената пределна стойност с поне още 10%. Това е един от плюсовете на законопроекта, коментираха вчера от здравното министерство. Друго предимство е, че ако пациентът засече, че му искат повече пари за плака например, той ще разбере, че става нещо нередно. И веднага ще може да се обърне за проверка към ведомството.

“Цели се да се регламентират по-подробно отношенията между лечебното заведение за болнична помощ и пациента в посока защита на правата му”, пише в мотивите към законопроекта.

При проверка “Труд” се натъкна на разминаване с 600 лв. в цената на една и съща мозъчна клапна система. А за един и същи пирон, необходим за операция след фрактура на раменна кост, в офис в отдалечен столичен квартал цената бе 2400 лв., а при друг търговец до “Плиска” стойността бе 1800 лв.

Диана ТЕНЧЕВА
Струват ни 200 млн. лв. годишно

В момента се сблъскваме с един нерегулиран пазар, заяви пред “Труд” д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните здравноосигурителни дружества. Тя обясни, че фирмите доставчици на медицинските изделия само ги регистрират в Изпълнителната агенция по лекарствата, а цената им е по тяхно усмотрение.

“Ще ви дам няколко примера: консуматив за стабилизация на гръбначния стълб от една и съща фирма се продава в различните болници и за 4000 лв., и за 8000 лв. Платната за херния, с които се укрепва коремната стена, вървят от 50 до 400 лв. Кажете ми тогава как пациентът да се осигурява, отделно да дава от джоба си за консумативи, а и да му готвят допълнително доплащане...”, добави д-р Виткова.

По изчисления на финансовото министерство годишно от джоба си за медицински изделия българите плащат 200 млн. лв.




Криминален аборт едва не уби момиче от Благоевград
Ученичката е в шоково състояние и с разкъсвания
Светлана ВАСИЛЕВА

Криминален аборт, направен от 18-годишна ученичка от Благоевград, едва не я уби. Момичето потърсило спешна помощ преди три дни. То било с нисък хемоглобин и кървене.

Ученичката посетила кабинета придружена от майка си но и двете не обяснили причините за състоянието. Е. К. била насочена веднага към гинекологичното отделение в Благоевград.

„Момичето беше в шоково състояние. При прегледа установихме, че отдолу е гноясала, имаше разкъсване на матката. Положението беше трагично. И майката, и ученичката не ни обясниха причините, довели до това положение, затова предположихме две неща - или има тежък карцином, или аборт", разказа вчера д-р Огнян Митев, завеждащ гинекологичното отделение в благоевградската болница.

Наложило се първо да стабилизират момичето с преливане на кръв. Ученичката пък се оказала от рядката кръвна група АБ отрицателна. На пациентката били прелени 4 банки кръв и 2 плазма. Чак на следващия ден й бил направен кюртаж. Тогава лекарите открили парчета от плацента и по това разбрали, че девойката е правила таен аборт. „Опитахме се да говорим с нея и с майката, но и двете мълчат и нищо не говорят", каза д-р Митев.

От болницата веднага уведомили полицията за случая. При обиск в дома на девойката в жк „Ален мак" бил открит плодът в черен чувал сред дрехите в стаята на момичето, фетусът бил даден за експертиза.

Според лекарите абортът е направен седмица преди девойката да потърси помощ от тях и се чудят как е възможно да поеме такъв риск за живота си.

„Чудо е, че не е развила сепсис! Ясно е, че бременността е нежелана, но това не е повод да се рискува животът", коментира д-р Митев.

Предполага се, че девойката е вземала хапчета, правела е и други интервенции, за да направи аборта. Те са категорични, че това не е класическият криминален аборт, който би могъл да се направи от медицинско лице. Затова е била и в това тежко състояние.

Момичето в момента е в реанимация, животът му е вън от опасност.

Вчера Е. К. бе посетена от полицията, за да я разпитат. Но продължавала да мълчи и да не оказва съдействие. Разследването продължава. Агенция „фокус" съобщи, че майката на момичето - 34-годишната 3. К., е доведена в Първо РУП в града за снемане на обяснения. По случая е сезирана прокуратурата и е образувано досъдебно производство.

Девойката е била ученичка в икономическата професионална гимназия. Все още не може да се установи от колко време е била бременна, но се предполага ,че е била около 4-5-и месец.

Назначена е съдебномедицинска експертиза за установяване на причините за смъртта на бебето, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР-Благоевград. Полицаи коментираха, че все още не е ясно дали момичето е направило аборт, или е родило у дома.

Ученичката загубила баща си при пожар м. г. Тя живее с майка си. Съседи разказаха, че не са чули да вика, което би издало аборта.




Някои бягат в съня, други се спасяват с алкохол
ДОЦ. Д-Р БОРИСЛАВ НИНОВ, ПСИХОТЕРАПЕВТ

Бърнаутьт не е толкова често срещано явление в България, колкото е на Запад. За него първо заговаря Хърбърт Фройденбъргьр през 1974 г., но аз мисля, че той се появява много по-рано. Свързвам го с изобретяването на електрическата крушка от Едисон, защото така производството минава на 4 смени. Нарушава се биологичният часовник - храненето, спането, социалният и сексуалният живот, които са гаранти на психичния комфорт. При изпепеляването има 3 характерни поведенски реакции. Едната е „бягство в съня" - спиш непрекъснато, защото действителността те дразни и не можеш да понесеш натоварванията на ежедневието - примерно едночасовите пътувания до работата. Друга реакция е „бягство в болестта". Внушаваш си, че нещо ти има, джипито ти поставя диагноза, да речем, „невроза" и ти вече се чувстваш като белязан. Живееш със самосъзнанието, че си болен и изискваш от околните обгрижване – не ходиш да пазаруваш, трябва да ти се пази тишина, да ти се дават лекарства под час. Третата разновидност е да те обземе някаква мания, която се проявява в забежки към някакви зависимости - посягаш към дрога, прекаляваш с алкохола или с медикаменти, за да успокоиш напрежението. - Установено е лабораторно и психофизиологически, че при бърнаут се покачват все повече нивата на мелатонин и серотонин в мозъка. Това повишава нивото на адреналина. Т.е. ти си като заредена бомба - най-малкият дразнител може да те изкара от равновесие. Ставаш параноиден - започваш да мислиш, че има заговор между колегите, че шефът те гледа накриво. Но трябва да се прави разлика между трите понятия -стрес, дистрес и бърнаут. Стресът е добър, защото мотивира и мобилизира. Дистресът е обратното - повтаряне на шокови ситуации, което те ликвидира. А при бърнаутьт нещата опират до една монотонност.




Бърнаут синдромът - изчерпани сте професионално и емоционално
„Стига, де! Само за работа говориш." „Спри да се оплакваш..."

„Мръдни се от прозореца -притесняваш ме, че ще скочиш!"



Така ли се обръщат вече към вас приятелите? Е, сигурно са ви изпушили бушоните. Вероятно страдате от т.нар. бърнаут (от англ. - изгаряне, прегаряне). Това означава, че сте изчерпани и професионално, и емоционално - ежедневното напрежение не само ви уморява, но накрая не виждате смисъл в целия си живот „Животът ми е в застой. Не ме радва срещата с приятели, нито събирането със семейството. Непрекъснато мисля за работата. Знам, че не е правилно, но не мога да се спра", признава пред терапевта си пациент. Той обича работата си, но осъзнава, че тя измества всичко друго - деца, съпруга, интереси. „Работя във верига за бързо хранене. Давам 10-часови смени и вече не издържам. Онзи ден се прибирам към 3 след полунощ. Докато смъквах натежалите от мазнина работни дрехи, в главата ми бучаха стотиците продажби от деня - „голямо или средно меню", „пикантно или обикновено", „искам и мокри кърпички", „тринайсет сандвича, 4 да са лютиви, 9 - обикновени,половината да са с повече майонеза, останалите - с по-малко зеле", „къде са сламките"... Често се лекувам с джин или уиски", разказва друг млад мъж, които работи в печатно издателство. Цял ден някой иска нещо от мен. Телефонът непрекъснато звъни. Понякога не ми остава време да отида до тоалетната. В края на деня съм напълно неадекватен. Затова, като се прибера, имам нужда да си налея едно голямо питие. Няколко пъти! „Трябва да се прави разлика между стрес и бърнаут. Стресът е защитен механизъм - помага ни да се мобилизираме. При бърнаута обаче се стига до изтощение, и то много бързо - човекът изпада в тежка екзистенциална криза", обяснява психологът Цанко Цанков. Това състояние се среща по-често в големите градове. От него страдат хора между 30 и 45 г., които се стремят да се докажат в кариерата. Те влагат всичко на работното си място. Свикнали са с натоварения ритъм, но в един момент напрежението им идва в повече. Как да се разпознаят подобни хора? Симптомите са няколко: На първо място емоционални - мъчат ги чувство за професионален провал, за безпомощност и безнадеждност, непрекъснато изпитват скука и не се интересуват от нищо. физиологични - дори и сутрин рано изпитват умора, често хващат дори и леки вируси, оплакват се от главоболие, гастрит или язва, дори рязко отслабват. Поведенчески - превръщат се във вечното мрънкало, намаляват ритъма на работата, започват все повече да излизат в отпуск и посягат към чашката и цигарите. „Това явление се среща повече на Запад, но вече го има и у нас. В последните 2-3 г. непрекъснато се говори за криза, преди това за тежкия и мъчителен преход. И в един момент човек започва да мисли, че прави нещо, но то не е добро", казва още Цанко Цанков. До професионалното прегаряне се стига заради натоварената динамика на живота. Американските експерти различават няколко етапа в развитието на синдрома: 1. В началото човек се радва на всичко, което върши. Има големи надежди за бъдещето си и вярва, че скоро ще се сбъднат. 2. Малко по-късно идва и пробуждането - осъзнава, че очакванията са били прекалено високи. Човек започва да се пита дали наистина е попаднал на мястото си. Все по-рано отива в офиса и кисне там до до късно вечерта. Така идва умората. 3. Събуждането с желание за работа се измества от раздразнение и умора. Прегаращият започва да се поддава на някоя от маниите си - или се отдава на луд шопинг, след който се чувства гузен, или започва да пие алкохол или успокоителни, за да може вечер да заспи. 4. Накрая го обзема чувство на пълна апатия и отчаяние. Изпепеленият се затваря в себе си - не иска вече да ходи на работа, не му се излиза с приятели, дори не ще да говори с най-близките си. Какво става, когато се стигне дъното? „След периода на апатия идва „презареждането" - с мотивация и лични интереси. Понякога обаче се стига и до лечение с медикаменти", обяснява д-р Цанков. За да не стигне до бърнаут, човек може сам да си помогне. Най-лесните начини да забави темпото е, като се отдаде на някое хоби, с което никога досега не се е занимавал, да пробва нови приключения, да се заеме със спорт или дори да помързелува.


Продан Христов обявява какво има в препарата му за рак
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

Създателят на препарата срещу рак антималигноцит Продан Христов е готов да обяви публично съставките му. Това съобщиха вчера от сдружение "Антималигноцит" след съобщението на здравното министерство, че той не е разрешен за употреба в България, а агенцията по лекарствата няма да го регистрира и занапред заради неясния му състав. От сдружението уточниха, че продуктът никога не се е разпространявал у нас. Той съдържал няколко известни аминокиселини, както и активна съставка от билки. Едва ли такъв продукт може да бъде заплаха за здравето на онкоболните на фона на традиционната терапия, изтъкват от организацията. Христов щял да оповести съставката, в случай че държавата покаже интерес и загриженост за своите болни, които искат да ползват и този метод на лечение. Не е вярна и информацията, че продуктът може да бъде регистриран единствено в Европейската агенция по лекарствата, твърдят от "Антималигноцит". Всяка държава в ЕС можела да разреши даден продукт за употреба, за да отговори на специални потребности на пациентите, с наредба на министъра на здравеопазването. Не било задължително той да се използва и в другите от Евро-съюза. Засега МЗ ни показа, че служи на собствения си интерес и егоизъм, казаха от организацията. Според тях е време политиците, част от които са излекувани с лекарството, да задоволят потребностите и на другите болни. Продан Христов и поддръжниците му разчитали, че Бойко Борисов ще спази обещанието си за подкрепа за решаване на казуса, дадено преди повече от година.




Стефан Константинов, министър на здравеопазването: Тел. 112 хаби линейки за погрешни пациенти
Проверяваме онлайн колко струват стави и импланти за операция
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

- Министър Константинов, „24 часа" писа за жена на 85 г. с инсулт, пътувала 10 часа с линейка през три болници, докато се намери неврологично отделение. Правилно ли са реагирали операторите от тел. 112?

- За да се изясни един медицински случай, болният трябва да се наблюдава и да се направят някои изследвания. Жената е транспортирана до най-близката болница във Врачанска област - Оряхово. Там обаче няма неврологично отделение. Лечението, което е приложено обаче, е същото, което е направено във Враца. Не бих казал, че забавянето се е отразило съществено върху здравето на пациентката. Направен е скенер, колегите са действали адекватно.

- Но ако беше млад човек, където всеки час забавяне е на живот и смърт, нямаше да е все едно.

- Да, но жената все пак е закарана до най-близкия скенер, за да се уточни диагнозата. 10 часа разкарване с линейка - така казано, звучи ужасно. Но всъщност през това време се е уточнявало състоянието.

- Но ако пациентът изрично пожелае друга болница, какво е правото му?

- Лекарите първо трябва да изяснят диагнозата. Ако тя се знае и има избор на лечебно заведение, не е имало причина да не се удовлетвори желанието му.

- При спешната помощ хората не знаят с кои оплаквания към кого да се обърнат. Как да им обясним кое състояние е неотложно и кое спешно?

- Няма дефиниция на спешно състояние, но всеки здравноосигурен има личен лекар. Ако той не е на работа, болният трябва да знае джипито му има ли договор с медицински център. Един от въпросите, който ми се поставя от спешната помощ, е за тел. 112, който не е към нашето ведомство. Предава се информация към централата на „Бърза помощ", но не може да се направи селекция. Едно е, ако човек е казал „Имам 38°, искам лекар", което не е спешно състояние, а друго - „Има паднал човек на улицата в безсъзнание". Понякога тази информация, която дава фината разлика между неотложен и спешен случай, се губи при предаването. Колегите от „Бърза помощ" се оплакаха, че ги пращат на адреси, които не са спешни. Хората трябва да знаят, че човек не бива да звъни за всякакви медицински проблеми. Тел. 112 е само за наистина спешни случаи - когато е застрашен животът или много сериозно здравето.

- Не можем да упрекваме хората, че търсят помощ...

- Не можем да ги упрекваме до определен момент. Трябва да знаят, че когато викат линейка, в този момент другаде може да има умиращ човек, който да се нуждае от нея. В „Спешна помощ" има проблем и с кадрите. Трябва ни дълготрайна визия - дали да имаме парамедици, мултифункционални медицински екипи. Заплатите трябва да се повишат. Но са нужни и други стимули - хората, които работят в спешното, да могат и да специализират това, което си пожелаят, при облекчени условия.

- Ще следваме ли чужд модел в спешната помощ?

- Ще следваме добри практики от чужбина. Можем да правим промени, но няма да са в рамките на месеци, а на няколко години.

- Бюджетът на спешната помощ тази година е ограничен. Има ли опасност от връщане на пациенти?

- Бюджетът е фиксиран не за спешната помощ, а за спешните портали в болниците. Те обаче пречат на лекарите в самото лечебно заведение да си гледат работата. Появява се една структура, която дублира работата на личните лекари и в по-малка степен - тази на „Бърза помощ". 80% от хората, които ходят там, не са спешни случаи, а с някаква форма на болест. Доказват го проучвания. Затова оптимизираме средствата. Държавата ни е достатъчно социална за парите, които имаме. Бих предпочел да дадем повече средства на спешните центрове, отколкото на кабинетите по болниците, където знаем, че всеки може да иде да се прегледа просто защото така е решил.

- Стана ясно, че болниците ще получават средно по около 96 млн. лв. месечно. Какво да очакваме при това финансиране от болничната помощ?

- Не бива да очакваме проблеми в болниците. След като допреди 1-2 г. са могли да работят с тези средства, не виждам никаква причина тази година да не е така. Населението не се е увеличило, а и цените не са скочили много. Очаквам да няма приказки като „Свърши се бюджетът" или „Какво да правим със 101-ия пациент".

- Много хора се обаждат в редакцията с въпроси за консумативите, които трябва да плащат при операции. Те струват хиляди левове. Няма ли начин да се помисли за социална система, която да подпомага тези хора?

- Преди държавата да започне да плаща за тях, трябва да е ясно за какво дава парите. Работим по регистър на медицинските изделия - изкуствени стави, импланти и пирони. Когато се говори за някакъв консуматив, трябва да е ясно каква е цената му и дали наистина трябва да се постави. Много пъти е имало ситуации, когато в болницата има консуматив, но на пациента се казва: Иди и си купи! Забъркват го в различни схеми. Вече е готов законопроектът за регистъра на медицинските изделия. Той ще бъде в електронен вид към Изпълнителната агенция по лекарствата. Така всеки ще може да провери онлайн кое какво струва и дали не се покрива от касата.

Аз като лекар мога да кажа, че има неща, които могат да се направят с много малко средства, но може да се вложат и скъпи материали, които обаче не променят кой знае колко крайния резултат от лечението.

- Какво представлява този регистър?

- Пациентите вече няма да бъдат пращани в офиса на фирми, за да си купят нещо по препоръка на еди-кой си лекар. В регистъра ще бъдат ясно описани медицинските изделия, цената им и за кои от тях касата плаща. Болниците ще ги купуват сами на възможно най-ниска цена и ще ги дават на пациентите. Друг въпрос е, че засега не можем да постигнем всичко да е осигурено и платено от касата.

- Но как пациентът да знае дали не му препоръчват нещо, без което може?

- Този въпрос винаги ще стои. Затова професията ни е отговорна. Пациентът е в ръцете на лекаря, но не бива винаги да го гледа с подозрителност. Помага, когато има прозрачност.

- Как ще се следи качеството в работата на болниците?

- Има индиректни показатели, които са някаква оценка на качеството -брой специалисти, апаратура. Но по-важно е колко хора са приети, оперирани, колко са оздравели. Това го следим активно при трансплантациите. Тези показатели трябва лека-полека да се въвеждат при всички специалности. По тях ще можем да се ориентираме обективно и да кажем: тази болница или този екип са по-добри. Сега хората се ориентират по слухове, по препоръка на приятели. Може да се потърси информация и в интернет, по форумите.

- А как да познаем добрия лекар?

- Задавайте му прости въпроси: Какво ми е? Какви са възможностите за лечение? Вие работите ли го това нещо? Какви са рисковете и изгледите за успех? Добрият лекар ще отговори на тези въпроси, ще признае, ако не знае нещо, и ще препоръча друг колега. Ако лекарят не обяснява, пациентът да бяга.

- Напоследък доста се говори за лекарски грешки. Прекаляват ли медиите с критичния тон?

- Когато има проблем в работата на лекарите, трябва да бъдем честни ида си признаем. Но медиите имат голяма власт. Когато един пациент ги потърси и изкаже недоволство, то не-винаги точно отразява проблема. Нека тези, които са недоволни, да ни напишат писмено жалба, а не да подават сигнали по интернет или анонимно.


Роден на 2 януари 1966 г. в София.

Придобива специалност по акушерство и гинекология през 1995 г.

Последните 8 г. работи като лекар в отделението по акушерство и гинекология в МБАЛ "Н. Василиев", Кюстендил

Става заместник-председател на УС на Българския лекарски съюз през януари 2009 г.

Член е и на съвета на директорите на болницата в Кюстендил

На 6 октомври 2010 г. става министър на здравеопазването

Владее английски и френски. Женен, има едно дете. Не членува в политически партии

Хората да викат „Бърза помощ" само за наистина спешни случаи Не чакаме проблеми в болниците през годината Ще следим и качеството в лечебните заведения Задавайте много въпроси на лекаря, добрият ще им отговори


Броят на приетите в болница намалява за пръв път
Най-сериозен ефект за спада на хоспитализациите имат лимитите на здравните заведения
Янина Здравкова

Фиксираните лимити, липсата на пари и ръстът на неосигурените дадоха резултат - за пръв път от години броят на отчетените към здравната каса хоспитализации намалява. 1 510 604 приети случая са отчели лечебниците от януари до ноември включително, сочат данните на НЗОК. Това значи, че за цялата година общо хоспитализациите са около 1 647 000.

През 2009 г. приемът е цели 1 769 594 случая, или с над 100 000 повече от м.г. 2009 г. е и годината с най-висок брой хоспитализации у нас. Откакто здравната каса започна на плаща за лечението в болниците, броят на приетите пациенти постоянно расте, като през 2000 г. хоспитализациите бяха под 1 милион. Причината е в принципа, по който касата плащаше доскоро - за отчетен случай. Това накара болниците да приемат повече и повече пациенти, да правят повече повторни хоспитализации, да "лекуват" хора ненужно и дори да отчитат мъртви души. За да се спре тази тенденция, касата започна да налага лимити - определяше годишни бюджети на лечебните заведения, но допреди 6 месеца им плащаше и отчетените над лимита случаи.

През лятото на 2010 г. обаче НЗОК въведе делегираните бюджети и престана да плаща на болниците пари над лимита. Освен това плащанията постоянно се бавеха и това накара клиниките да приемат по-малко пациенти. Освен това през м.г. рязко скочи броят на неосигурените пациенти и те вече са над 1 милион. Липсата на вноски кара някои болни да откажат да се лекуват.

Вероятно за спада в хоспитализациите най-сериозен ефект имат лимитите. През първата половина на м.г., преди те да бъдат въведени, броят на приетите болни беше такъв, че от касата сметнаха - ако тенденцията продължи, годината ще приключи с рекордните 2 милиона отчетени случаи. Не е ясно обаче откъде идва намалението в приема, т.е. дали болниците са се ограничили в ненужните хоспитализации, или са връщани хора, които имат нужда от лечение. Клиниките по принцип имат навик да връщат тежко болни, тъй като те струват по-скъпо и изразходват повече средства на лечебното заведение.

Тази година касата отново ще плаща на болниците по лимити, определени на база отчетите от 2010 г. Ще има обаче и резерв от около 10% от бюджета за болнична помощ, който ще се изплаща при екстремни ситуации като епидемии и на нови болници. Това означава, че вероятно броят на хоспитализациите отново леко ще се повиши.




Бургаски квартал остана без дежурен лекар
Най-големият бургаски комплекс Меден рудник остана без дежурен лекарски кабинет. За това алармираха от СДС-Бургас. Причината е, че джипитата нямат сключен договор с кабинет за неотложна помощ в Медицински център III, който се намира в комплекса. Според новия договор, който лекарите са подписали със здравната каса, те са длъжни да осигурят 24-часова медицинска помощ за своите пациенти. Това може да стане по два начина - или чрез групова практика, като самите джипи се заместват по график, когато някой от тях почива, или чрез сключен договор с оборудван кабинет за неотложна помощ. Общинските медицински центрове обаче нямат такъв кабинет, включително и МЦ III в Меден рудник, и затова личните лекари са сключили договор с два частни медицински центъра, но те са твърде отдалечени от комплекса.

„В централата на СДС получихме десетки сигнали от граждани, които се страхуват, че ще останат без лекуващ лекар в почивните дни. Това е абсурдна ситуация - 80-хилядният комплекс и съставните селища да останат без дежурен кабинет, а хората да бъдат принудени да пътуват до центъра", коментира Вълчо Чолаков, общински съветник от СДС-Бургас. По думите му местната организация на СДС е сформирала вътрешноекспертна комисия, в състава на която влизат и общопрактикуващи лекари. Тази комисия в момента търси най-доброто решение за осигуряване на дежурен личен лекар в Меден рудник през почивните дни, обясни Чолаков. Единият от вариантите е на джипитата да се предостави кабинет за дежурства в общинския медицински център, който да бъде без наем или със символичен наем, ако самите лични лекари решат да дават дежурства, посочи общинският съветник.




Бой на бебе скара лекари и родители
"Докторите са били бебето ни". Това обявиха родителите на едногодишния Рашко Калайджиев от Пловдив. Майката и бащата са категорични, че след като предали момченцето си в ръцете на докторите, те им го върнали със синини по лицето. По случая вече е сезирана полицията, която проверява инцидента в Детска клиника на УМБАЛ "Св. Георги". Междувременно в клиниката е направено и вътрешно разследване, заключенията от което са, че детето е било прието със синините. Всичко става преди три дни, когато Рашко получава гърчове в дома си. Преди това бил с много висока температура. Майка му и баща му веднага го закарали в болницата, където детето е прието в Интензивно отделение. След като било стабилизирано и преместено в болнична стая, родителите установили, че по бузките на Рашко има сини петна и решили, че момченцето им е яло бой в интензивното. Медиците от отделението обаче са убедени, че момченцето е било посинено, преди да дойде при тях. Не допускат, че родителите му са го били, но предполагат, че по пътя към болницата майката е стискала силно Рашко, за да овладее гърча. Докторите споделят още, че когато пристигнали в лечебницата, детето получило втори гърч и майка му изпаднала в паника и започнала да бърка в устата му, за да не може детето да си глътне езика. В един момент тя така се уплашила, че дори паднала с бебето на ръце. Според медиците всичко е станало в суматохата, тъй като гърчът е сериозен здравословен проблем. За да го овладеят, се наложило да направят на бебето пункция. След това е установено, че Рашко има и пневмония и в момента той е хоспитализиран. Родителите му са при него и са спокойни, увериха от клиниката.

Ели Куманова


Погромът в здравеопазването е илюстрация на криминалния преход
Здравната статистика ни поднесе тези дни поредните шокиращи цифри, които илюстрират неспирния ни поход към социалната бездна в последните две десетилетия. Всяка година само от ракови заболявания в отвъдното се пренасят толкова хора, колкото са жителите на един средно голям град, нови над 30 хиляди човека с онкологични проблеми попадат в здравните регистри. Добавете към това "шампионските" ни рекорди в рамките на Европейския съюз по броя на инфарктите, диабета, инсултите, психичните разстройства и други заболявания, някои от които доскоро бяхме забравили. Повечето от починалите можеха да бъдат спасени, ако не се бяха оказали жертва на серия от управленски безумия след домораслия ни криминален преход към криворазбрана демокрация. И ако не бяхме следвали убийствения за страната сценарий, предвидил /и подготвил/ целия социално-икономически апокалипсис, връхлетял България. Той бе написан от някои новоизлюпени наши западни "благодетели" със слугинското усърдие на местни овластени персони и "корифеи" с научни титли - част от тях сега ни поучават в медиите как да излезем от перманентната криза, измътена в техни и чужди кабинети.

Свикнахме да четем данните от здравната статистика с някакво странно спокойствие, сякаш те са неизбежна част от обществения пейзаж, като че ли не става дума за толкова много рано отишли си хора. Така, както свикнахме с вълната от битова и организирана престъпност, с корупцията, с политическото въжеиграчество, с разграбването и разпродаването на националните богатства. С грубото, престъпно разрушаване на социалните системи, липсата на всякакви превантивни защитни мерки и профилактика, превръщането на здравето и живота на нацията в стока, напук на законовите разпоредби и клаузите на конституцията. Всичко това половин дузина български правителства ни натрапваха лицемерно като някакви реформи - все така ялови и убийствени за стресираното до крайност мнозинство от народа. Свикнахме да стоим в задния двор на Европа - като най-бедната и корумпирана страна в ЕС, с нарастваща неграмотност и всевъзможни заболявания при всички възрастови групи, когато съвсем млади хора, почти юноши, биват покосени от инфаркти или туберкулоза, например.

Друга една статистика /от 2008 година/ показва, че близо 2 милиона българи са стигнали критичната граница на биологическото оцеляване и социалните плащания не са ефикасно средство срещу отчайващата бедност. Демографският срив е ужасяващ, нацията ни се топи с главоломна скорост, в последните две десетилетия населението в страната е намаляло с около милион и осемстотин хиляди човека - починали или избягали в чужбина. Между последните са и хиляди лекари и медицински сестри и това изправя сектора пред все по-остър недостиг на специалисти. Закрити бяха училищни здравни кабинети, поликлиники, има райони, където най-близката болница се намира на 80-100 километра. Отделно е драмата в "Спешната помощ" - там текучеството и дефицита на подготвени кадри в редица случаи я прави безпомощна да изпълнява своите, дори елементарни, животоспасяващи функции. Недостигът на съвременна апаратура и лекарствени средства за хората с тежки заболявания стана хроничен. Години наред се водят спорове между здравната каса, лекарския съюз и аптекарите, втръснаха ни яловите "упражнения" с т. нар. клинични пътеки, несекващите дрязги около заплащането на личните лекари и други специалисти, корупцията. Втръсна ни и цялата йезуитщина, с която години наред някои властимащи засипваха обществото: че здравеопазването ни било безплатно и достъпно / в съответствие с конституцията/, когато в много болници пациентите си носят всичко - от чаршафите и възглавниците, до лекарствата, спринцовките, марлите и дори приборите за храна. Да не говорим за случаите, когато спасението на хората налага операция - ако нямаш достатъчно пари, не ти остава нищо друго, освен да се молиш на Всевишния.

Този здравен апокалипсис е заложен още през 1990 година в разработката на двамата американци Ричард Ран и Роналд Ът, които покойният Андрей Луканов покани у нас, за да планират подробно / заедно с доморасли "корифеи" като Иван Костов, например/ тоталния разгром на българската икономика, на индустрията, земеделието, здравеопазването, образованието. Да бъдат разкъсани всички защитни социални системи на обществото, а няколко поколения българи да бъдат обречени на страшна мизерия и безперспективност - което при масовия стрес и разбитото ни здравеопазване граничи с геноцид. Да се извърши стопроцентова приватизация /по-точното е грабеж и разпродажба на националните материални активи/, което няма аналог в нито една от държавите от бившия социалистически лагер. Както няма аналог нашата нестихваща 20-годишна икономическа и социална криза, съчетана с гибелен срив в моралните устои на обществото. Няма и шанс да излезем от тресавището в обозримо бъдеще, защото нещата не опират само до политическа воля, нито само до реформи, които в повечето случаи бяха извършвани през годините на парче, или с някакви комерсиални цели от управляващите червено - жълто -сини кланове. Проблемът е, че държавата ни продължително и съзнателно бе съсипвана във всички посоки и сега не може да отдели толкова много пари за бърза и ефикасна промяна в сфери, от които зависи живота и бъдещето на нацията, каквато е здравеопазването. Затова четем /не от вчера/ стряскащи медицински статистики и се вглеждаме в числата на чужди изследователски агенции с още колко се е стопила нашата многострадална нация. Проблемът е и другаде - в нежеланието на някои да разберат, че абдикирането на държавата от всичко ни води пак натам - към бездната. И един от изходите за справяне с кризата е тя да върне своите регулиращи и контролиращи функции в най-невралгичните области - нещо, за което АТАКА неведнъж настоява. Да бъдат преразгледани всички ключови приватизационни сделки след 1989 г., ощетили България с милиарди, и заграбеното да се върне на неговия истински собственик - народът. Тогава няма да говорим за стагнация и дефицити, а в бюджета биха постъпили достатъчно пари, за да обърнем спиралата на общественото развитие нагоре. Идеята, че бизнесът и пазарът може да решат проблемите на страната, включително и в социалната сфера, се оказа опасна илюзия и затова сега берем горчивите й плодове.



Димитър В. Аврамов


По 2 профилактични прегледа за рак безплатно през годината
Узаконяват майките под наем

Възрастта за ин витро скача за тези, които си го плащат сами
Утробата под наем, както още се нарича сурогатното майчинство, ще бъде регламентирана до края на годината със закон, зад чийто проект заставам. Това съобщи за „Монитор” министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов и уточни, че текстът тепърва предстои да бъде писан не само от лекари, но и от юристи.

Уреждането на този въпрос е крайно належащо, тъй като има жени със заболявания и отстранена оперативно матка, но с напълно запазени функции на яйчниците, които



могат да имат здрави деца от свой собствен генетичен материал, ако им ги износи и роди друга жена, каза още той и подчерта, че сега много нашенки си търсят „майки под наем” в чужбина срещу луди пари. Още 15 млн. лв. ще бъдат разпределени тази година за зачеване по метода ин витро. Чрез тази сума най-малко 3200 жени ще получат възможност да станат майки. Обмисля се и възможността при оплождане ин витро някои от яйцеклетките да се замразяват, за да могат те да се използват при втори опит, ако първият се окаже неуспешен. Предвижда се още възрастта за асистирана репродукция да бъде увеличена, но само за тези, които си плащат. За пациентките, финансирани от фонда за асистирана репродукция „Ин витро”, възрастта категорично остава до 43 години.От тази година се въвеждат и два задължителни профилактични прегледа за онкологични заболявания, които ще бъдат абсолютно безплатни, каза още д-р Стефан Константинов. На тях ще подлежат всички жени между 50- и 69-годишна възраст и мъжете над 50 години, когато честотата на заболяванията се увеличава драстично През миналата година 44 на всеки 100 000 мъже са заболели от рак на простатата, а 1163 жени са засегнати от онкозаболяване на гърдата. Това сочат данни на Националния център за здравна информация.От тази година са осигурени консумативите за уникалния медицински робот „Да Винчи” в Плевенската университетска многопрофилна болница, който е уникален за страната ни, каза още министър Константинов.С уникалната техника могат да се правят всякакъв вид гинекологични операции, като основните му преимущества са, че грешките са невъзможни, процедурата е много по-бърза и щадяща. Двата петскенера в софийската Александровска болница и във варненската многопрофилна болница „Света Марина” също ще работят от тази година.

СИЛВИЯ НИКОЛОВА


Инвалидите с пожизнени решения от ТЕЛК
Инвалиди и хора с трайна нетрудоспособност вече ще получават пожизнени решения на ТЕЛК от тази година. Това е залегнало с промяна в Закона за здравето. Така няма да им се налага през две-три години да минават на преосвидетелстване. От 1 юли влиза в сила и друга промяна - решенията на ТЕЛК ще се изпращат и по електронен път, за да няма грешка при доставянето им от пощальона. Решение сега се издава обикновено в три месеца, но се бави много повече заради бюрократични неуредици. Освидетелстването пред експертната лекарска комисия става лично, а в експертното решение се записват всички лични данни на лицето, за което то се отнася. Това са три имена, ЕГН-то и адресът. Не е възможно друго лице да се възползва от решението, но би могла да стане техническа грешка.


Момче на 7 г. почина от енцефалит в Пловдив
Момченце от Харманли на 7 години и 3 месеца е починало от енцефалит в интензивното отделение на Детската клиника към УМБАЛ „Свети Георги” в Пловдив.

Детето, с инициали Г. П. Н., е било прието за лечение на 25 януари в крайно тежко състояние и е починало от бързо прогресиращо неврологично заболяване – стволов енцефалит, съобщиха дежурните лекари от здравното заведение. По време на престоя си в клиниката то е било консултирано и със специалисти от София, но за съжаление фаталният край е бил неизбежен, защото заболяването не се повлияло от лечението. Персоналът на болницата вчера изказа съболезнования на родители и близки.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница