07 януари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата07.05.2018
Размер0.55 Mb.
#67683
  1   2   3   4
07 януари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Хора в будна кома остават без лични асистенти,
оплакаха се потърпевши. Причината е, че няма пари заради неподписания договор между здравната каса и лекарския съюз. Ако през 2013 г. се стигне до съгласие, проблемът ще се реши, ако не - здравното министерство ще търси други начини да осигури грижа за тези хора, каза д-р Ивелина Георгиева, шеф на дирекция "Медицински дейности". Междувременно с 32,5 млн. лв. от ЕС социалното министерство стартира схема "Помощ в дома", по която 5000 безработни ще станат домашни помощници на хора с увреждания и самотни възрастни за 1 г.


Кислород под налягане връща младостта на кожата

Дехидратацията започва още на 20-годишна възраст
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Сияйната кожа е най-важната предпоставка за красив външен вид, убедена е Шарън Олдъм, личен терапевт на участниците в британското шоу за изгряващи звезди „Х-фактор". Повечето от кандидатите са истински таланти, но повечето от тях не са ползвали професионални грижи за кожата си. Публиката обаче иска да преживее превръщането им в звезди за броените дни, докато трае шоуто. Точно тук е ролята на Шарън. Обожавам да видя как след положените грижи кожата на участниците в шоуто буквално заблестя-ва, споделя дерматоложката. Те са й толкова благодарни, че я наричат " мамо". Наскоро Олдъм посети България, за да посвети българските дерматолози в тайните на красивата кожа. На една жена

може да се простят някои дребни прегрешения във външния вид, ако тя има свежа и поддържана кожа. За съжаление още на 20 г. започва естествен процес на дехидратация и е много трудно отвън да набавим необходимата влага, разказва Шарън. Дори на тази млада възраст човек има наполовина по-малко хиалуронова киселина в кожата си,отколкото в бебешка възраст. Тя обаче е отговорна за задържането на влагата. Процесът на дехидратация започва отвън навътре. Кожата губи обема и сияйния си вид. Проблемът е, че само овлажняващи кремове не помагат. Учените обаче наблюдават как старее външната ни обвивка с годините и откриват все нови и по-добри начини.

Най-трудното е да се преодолеят естествените бариери между отделните кожни слоеве, за да могат полезните съставки на кремовете и серумите да проникнат по-надълбоко и така да върнат поне отчасти младостта. Ако се опитвате да хидратирате кожата само с овлажняващ крем, е все едно да посягате към спагети, когато сте жадни, заяви Олдъм пред наши дерматолози. Някои използват хидратиращ тоник като основа, но той служел по-скоро за почистване. Това не е грижа, а подготовка за грижата, категорична е британката. Имало увлечение и по колагена, който се слагал в много кремове. Мажейки го по лицето обаче ,той си оставал на повърхността - не вредял, но и не помагал.

След това издаде тайната на успеха си с участниците в „X-фактор": дълбока хидратация с хиалуронова киселина, която обаче се вкарва с хипербарен кислород под налягане. Технологията Intraceuticals е разработена преди 10 г. в Австралия и заради моменталния освежаващ ефект върху кожата нейни фенове вече са Мадона, Виктория Бекъм, Наоми Кембъл и Ева Лонгория. Те използват терапията, за да запазят кожата си свежа във всекидневието, а също и преди фотосесия или участие на червения килим.

Хипербаровият кислород се използва от десетилетия заради антимикробното му действие. Той успешно лекува и рани. Сега преоткриват качествата му и за нуждите на дерматологията. „От години разработваме терапии за повърхностно третиране при рак на кожата. Сега същата технология се използва за пренасяне на серум до по-дълбоките кожни слоеве", пояснява Олдъм. Преди това подобен ефект се е постигал само с мезотерапия, където обаче се използват игли, за да се постигне дълбока хидратация

и подхранване. Новата процедура намалява и времето за възстановяване на кожата след манипулации, които я дразнят - лазер, пилинг или дермабразио.

До идеята да се използва хипербарен кислород в комбинация с модерните серуми стига американски дерматолог. Той открил, че много от пациентите му не се връщат след първото третиране с лазер, понеже периодът на възстановяване бил дълъг, а повечето хора имат много делови ангажименти. Лазерът може да постигне много добри резултати в дерматологията, но излъчва голяма топлина, която допълнително изпарява водата от кожата, поясни Шарън. Загубата създава дискомфорт и симптоми като опъване и зачервяване. Тогава лекарят решил да я хидратира с кислород под налягане и успехът бил налице.

Последната стъпка за сияйна кожа е доставянето на необходимата хиалуронова киселина. Тя е ценна, защото привлича влагата, когато от нея има достатъчно в кожата, тя буквално пие вода от въздуха. Не всички молекули хиалуронова киселина обаче са еднакви. Колкото по-малки са те, толкова по-навътре могат да проникнат. По-големите обаче задържат повече вода. Затова дерматолозите в „X-фактор" работят с три размера молекули хиалуронова киселина. Първо полагат слой от най-малките и ги вкарват възможно най-дълбоко с кислорода под налягане. Ефектът е съживяване на кожата, обяснява Олдъм. Вторият слой е със средни по големина молекули, неговата цел е да овлажнява. Третият е с най-големи. Той служи за предпазване, привлича вода от атмосферата. Използването на кремове с хиалуронова киселина невинаги носи желания ефект, обяснява британската терапевтка. Ако молекулите й са прекалено големи, те не само че няма да помогнат, но може и да изсмучат допълнително водата от кожата.

От 1 г. използвам метода с кислород под налягане и различни серуми като няколко различни по вид терапии, казва д-р Сияна Живкова, дерматолог. Ценното е, че може да се постигне индивидуален подход с правилния подбор на активни съставки, които да проникнат дълбоко в кожата.

Прилагам го не само за подмладяване на кожата, но и за лечение на акне, допълва д-р Живкова.

А каква козметика използва самата Шарън? Специален дневен серум атокселин за местата, предразположени към мимически бръчки. Това е естествената алтернатива на ботокса, уверява Олдъм. Любими са й още подмладяващ дневен серум и такъв за околоочния контур. Освен на изгряващите звезди в „Х-фактор", Шарън е прилагала технологията Intraceuticals на няколко известни личности. Предпочита обаче да не коментира имената им. Дискретността е важна част от професионализма ми, добавя тя. „Не съм против ботокса. Когато се поставя от специалист, резултатите са невероятни. Филърите, когато се поставят от опитен специалист, също могат да имат невероятен ефект. Тайната на страхотните козметични процедури е да не си личи да си правил нещо по себе си, просто хората коментират, че изглеждаш добре. Също така не съм против пластичната и козметична хирургия, ако хората я правят с основателна причина. Мисля, че хирургията трябва да подчертае естественото, а не да го трансформира. При инвазивните процедури избирайте внимателно лекаря, при когото отивате", съветва Шарън Олдъм.




Българите живеят по-зле,отколкото произвеждат
Според класация на 35 държави с 47 критерия

По икономика сме на 28-о място, по качество на живот - на 31-о
Икономиката на България е на 28-о място в нова класация за 2012 г. на 35 държави -членки и желаещи да влязат в Европейския съюз. По качество на живот българите са още по-назад - на 31-о място. Изводът, че живеем по-зле, отколкото произвеждаме, се налага от голямото проучване „Индекс на настигането 2012", което е направено от Институт „Отворено общество". То сравнява 35 държави по 47 критерия за икономика, качество на живот, демокрация и управление. България има комплексна оценка от 35 точки и в класацията по цялостно развитие е на 29-о място. Въпреки икономическите трусове в Гърция тя се класира на 25-а позиция, а по качество на живот е 17-а. Най-добри са позициите на България по ниво на държавен дълг, а най-лоши - по качество на здравеопазването. Там сме на предпоследното 34-о място, изпреварени и от Албания.


Стандартът на живот у нас по-зле от икономиката
Според класацията „Индекс на настигането” за 2012 г.,която подрежда 35 страни по 47 критерия

България: на дъното по здравеопазване
По икономически показатели през 2012 г. България е на 28-о място от общо 35 държави членки и желаещи членство в ЕС. По качество на живот обаче е чак на 31-о място След нас са само Турция, Македония, Албания и Босна и Херцеговина. Това показват данните от новото мащабно проучване " Индекс на на-стигането 2012" (Catch-Up Index) на Институт „Отворено общество". То сравнява развитието на 35 държави по 47 индикатора, които оформят оценки в 4 групи - икономика, качество на живот, демокрация и управление. (Виж таблицата.) Данните на "Отворено общество" изследват доколко по-новите страни - членки на Евросъюза, успяват да се доближат по" развитието си до старите и богати членки. Оценките по различни критерии за държавите формират комплексната оценка. За България за 2012 г. тя е 35 точки по скала от 0 до 100 точки. Така ние се класираме на 29-о място. След нас по цялостно развитие са Черна гора, Сърбия, Македония, Турция, Албания и Босна и Херцеговина. Като цяло спрямо 2011 г. България има подобрение с 1 точка, но слиза с едно място в класацията, защото при други държави подобрението е по-голямо. Румъния например спрямо 2011 г. отбелязва прогрес с 2 точки и една позиция нагоре в класацията. В категорията икономически потенциал, която се оценява по 14 индикатора, България има подобрение от 1 точка спрямо 2011 г. При отделните индикатори България се представя най-добре по ниво на държавен дълг, където е втора в класацията след Естония. Резултатът на България по показателя магистрали е 27-а позиция. Но по показателя „други пътища, не магистрали" сме на 33-о място. По енергийна ефективност обаче сме на предпоследното 34-о място, следвани от Македония. Това, че икономиката ни бележи някакво развитие обаче не се отразява на качеството на живот. По този показател България има 30 точки, както и в предишната година. С всичките си икономически проблеми Гърция си остава далеч пред нас по качество на живот с 54 точки и 17-о място в класацията „Къде се живее най-добре". За измерване на качеството на живот изследването използва индикатори като ниво на доходи, образование, здравеопазване. У нас освен бедността и ниските доходи за ниското качество на живот много „допринася" и лошото здравеопазване. По качество на здравеопазването България е на предпоследно място от всичките 35 държави, дори след Албания Оценката на авторетния изследователски център Health Consumer Powerhowse за качеството на здравната помощ у нас през 2012 г. е 455 точки спрямо 535 точки за Албания. В образователната система също нещата са зле. Като цяло се класираме на 26-о място, но само защото напред ни дърпат показатели като процент от населението с диплома за висше образование. Ако погледнем обаче качеството на образованието, отразено в проучванията PISA (които мерят грамотността на 15-годишните учениците по четене, математика и природни науки) се вижда, че българските ученици са на 30-о място сред връстниците си от още 34 държави, като учениците в Турция например имат по-добри постижения. Области, в които сме относително добре, са политическата стабилност-там сме на 25-а позиция, и спазването на човешките права - също 25-о място. По борба с корупция обаче сме много назад - едва на 32-о място. Авторите на „Индекса на настигане" са направили едно интересно сравнение -между резултатите на отделните държави в тяхната класация и риска от политически екстремизъм, според индекса Derex на института Political Capital. По данни от 2010 г. от този индекс в България има сериозен риск от политически екстремизъм заради висока степен на настроения срещу елита и статуквото и на недоверие и песимизъм на хората. Сравнението, което „Отворено общество" са направили, показва, че има ясна връзка между скоростта на „настигането" и политическия екстремизъм - за проекти на този екстремизъм има много по-добра почва в държави, които не успяват в развитието си. В този смисъл проблеми в процеса на „настигането" при новите членки на ЕС може да засили политическия екстремизъм, се подчертава в изследването CatchUp Index.
Страната ни в 5-а европейска група
Изследването „Индекс на настигането 2012 - Какво направи кризата с Европа" откроява шест групи по цялостно представяне. (Виж картата на 3-а стр.) Първата - „групата на шампионите". В нея както и през 2011 година са скандинавските държави плюс Люксембург и Холандия. Във втората група са 7 държави, включително трите най-големи в . Европейския съюз -Германия, франция и Великобритания. В третата група са шест държави, пет от които са от петата вълна на разширение на ЕС. Тенденциите сочат, че Естония, Чехия и Словения може скоро да се „изкачат" до показателите на старите-страни членки. Четвъртата група е микс от стари и нови страни - членки на ЕС. В петата група са Гърция, България, Хърватия, Румъния и Латвия. В шестата група са балканските държави, които не са в петата група. Като цяло държавите, които се придвижват най-много напред спрямо 2011 г., са Германия, Чехия и Полша - с по 3 позиции. Най-голямо изоставане отбелязват Ирландия (с 3 позиции), Исландия, Испания и Италия (с по 2 позиции). При балканските държави има най-малко промени в класирането спрямо 2011 г., подчертава проучването. Това не е знак за стабилност, а за стагнация, защото тези страни си остават на дъното на класацията. Ударени от кризата държави като Гърция се доближават до балканските си съседи и се отдалечават от групата на старите страни членки не само по икономическо развитие, но и по качество на управлението и демокрацията. Пропастта в качеството на живот между новите членки на ЕС - бивши комунистически държави, и останала- та част на Евросъюза се запазва, констатира изследването. Не е никак лесно за кратко време да се трансформират икономическата стабилност и успех и подобрените демокрация и управление в по-добри публични услуги и по-високи доходи. Това разделение е бомба със закъснител, особено ако всекидневният живот на хората продължава да се разминава с очакванията им и да се генерира недоволство в резултат на сравненията с по-добрия живот в съседни страни, отбелязват изследователите. Проучването е направено от Инициативата за европейски политики (EuPI) на Институт „Отворено общество". Повече подробности на www.thecatchupindex.eu


Искат по-високи глоби за пушене
Поне с 50% да бъдат увеличени глобите за фирми, които не спазват забраната за пушене в закрити обществени места, настоява сдружение "Майки срещу насилието в Студентски град". Оттам сигнализират също, че ограниченията масово не се спазват. Майките искат освен това събраните от глоби пари да отиват в специален фонд към здравното министерство. Така ще се съберат достатъчно средства за покупката на нови кувьози за неонатологичните отделения. От сдружението се надяват, че министър Десислава Атанасова ще подкрепи идеята за по-високи глоби на нарушителите. Досега за половин година са наложени санкции за около 185 хил. лв. Цената на един нов кувьоз е 25-30 хил. лв. Събраните до момента пари биха стигнали за 7 или 8 модерни апарата. Сред най-нуждаещите се болници била „Св. Анна" във Варна. Майките призовават инспекторите да проверяват още по-строго заведенията.


2000 лв. такса за диплома за здравен асистент
ДАНИЕЛА ФАРХИ

2000 лв. такса ще плащат мераклии­те да получат евродиплома за здравен асистент. Новата професия за първи път у нас ще се преподава в Медицин­ския университет във Варна. В края на м.з. той получи лиценз за провеждане на курсове за здравни асистенти и болногледачи, които ще се провеждат в Центъра за професионално обучение (ЦПО) към университета. И даваните дипломи на завършилите курса ще се признават във всички страни от ЕС.

„Курсовете стартират през март. Приемът е по документи. Могат да кандидатстват всички, навършили 16 г. и завършили поне 10 клас. Бъдещите, здравни асистенти ще се обучават 6 месеца и половина, а болногледачите -4 месеца и половина. За тях таксата ще е малко по-ниска, предстои одобря­ването й от академичния съвет", обяс­ни директорът на ЦПО д-р Людмил

Цветков. Първата група курсисти по професията „Здравен асистент" ще е от 20 души, но при интерес може да се сформира и втора, добави той. Обу­чението ще се провежда изцяло в ба­зата на УМБАЛ „Св. Марина" от препо­даватели на университета.

„Очакваме наплив, защото в доста страни от Стария континент те са добре платени. У нас това е незапъл­нена пазарна ниша, тъй като досега хората, нуждаещи се от здравни гри­жи, се обслужват предимно от близки­те им", коментира д-р Цветков.

За добрите перспективи на новите професии говори фактът, че голяма част от завършилите проведените досега две обучения на санитари и болногледачи в „Св. Марина", съвме­стно с Центъра за професионално обу­чение в Малетроа, франция, са се реа­лизирали успешно 8 редица европейски държави.




ГЕРБ няма да бавят закона за пушачите
Наделина АНЕВА

От групата на мнозинството няма да бавят поправките за пушенето в закона за здравето, увериха депутати.

„Той е в общ доклад с друг важен законопроект на правителството, който се отнася до прецизиране на изискванията за магнитното поле при антените на мобилните оператори, така че няма как да го забавим", обясни Даниела Дариткова, шеф на здравната комисия. Тя каза, че докладът на комисията е внесен при Цачева и ако реши, точката може да бъде гледана още следващата седмица.

Сред депутатите от ГЕРБ има поне 20, които са за отпадането на пълната забрана. В другите парламентарни групи също има доста поддръжници на идеята, така че е реалистично законопроектът на независимите депутати да мине в зала. Ако това се случи, ще последват много предложения между първо и второ четене, така че да се на-

мери балансът между интересите на бизнеса и запазване здравето на клиентите, обясни Диян Червенкондев, зам.-шеф на икономическата комисия. Със сигурност обаче ГЕРБ няма да върне пушенето в офисите. Ще се завишат санкциите и ще се даде право и на Комисията за защита на потребителите да глобява.

Поправките в закона за туризма, които пускаха пушачите в кръчмите, няма да влязат в зала.




Герберка от групата „Верту" на конгрес по офталмология
От 22 до 25 март миналата година герберката Геновева Алексиева, която се прочу само с това, че се опита да уреди за дъщеря си степен „доцент", а за себе си - скъп телефон „Верту", е била за сметка на данъкоплатеца на Третия конгрес по офталмология в Турция.

До избирането й за депутат Геновева Алексиева оглавяваше Клиниката по офталмология в Александровска болница в София. За това пътуване хазната й е платила 1478,67 лв. За шест дни Алексиева е била в Германия през октомври 2010 г. Там тя е участвала в XIV европейски здравен форум-Гащайн. Целта на този престижен форум е провеждане на дискусии на високо ниво с водещи специалисти в европейската политика за здраве. Алексиева обаче е вносител само на един медицински закон (от февруари 2011 г.) заедно с още шестима свои колеги. В пленарната зала почти не се изказва, когато се обсъждат здравни въпроси. Сравнително пасивна е и в здравната комисия, на която е член. Самата депутатка отказа повече информация за командировките си с обяснението, че бърза и не може да говори с журналисти.




Искат глобите от пушачите да отиват за кувьози
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Да се въведат по-високи глоби за всички, които не спазват забраната за пушене на обществени места, поискаха от сдружение „Майки срещу насилието в Студентския град". Постъпленията пък да отиват за модерни кувьози за недоносени бебета. В момента глобите за пушене са от 300 до 10 000 лв. Майките предлагат те да се завишат поне с 50%, като се натрупват в специален фонд.

„Това може да се случи единствено със законова промяна, а такава няма", коментира за „Преса" председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова. Според нея обаче е хубаво в разгара на спора трябва ли да падне тоталната забрана за пушене на закрито да се чуят всички позиции. Дариткова беше скептична по отношение на предложението парите от глобите да отиват за кувьози. „Всички средства от санкции отиват в една обща сметка в държавния бюджет и се разпределят по определени приоритети", обясни тя.


Болница надви здравната каса
Христо ПАВЛОВ

Частната кардиологична болница във Велико Търново надви районната каса в съда и успя да събори девет наказателни постановления с обща глоба 3500 лв. Магистратите са преценили, че нарушенията са маловажни на фона на общата дейност на медиците, които въпреки проблемите с ръководството на областната болница продължават да спасяват пациенти. Според касата в пет от случаите след приемане на пациенти с остра сърдечна недостатъчност и поставяне на стент медиците не издали фиш за изписване, а в четири имало разлика между първоначалната диагноза и последващите епикризи.

Във всеки от случаите обаче съдиите постановяват, че е допуснато само формално нарушение.


Големите вериги хранят без пари при бедствия
Неделина АНЕВА

Големите хранителни вериги са сключили споразумение със Столичната община, че ще предоставят хранителни продукти в случай на бедствие на нуждаещите се. Това е предвидено в плана за защита при бедствия, който е одобрен в края на миналата година. Той е за следващите пет години и е разработен от междуведомствена група с точни разчети. Състои се от седем отделни екшън плана за всяко от възможните бедствия - земетресение, наводнение, горски пожари, снегонавявания, промишлени аварии, радиационно замърсяване и при терористична дейност.

Всеки от супермаркетите, подписали със Столичната община, трябва да осигури достатъчно количество храни и вода в първите часове на бедствието. Според плановете за всеки пострадал за 24 часа се полага хляб, салам, сирене, кисело мляко, масълце,

конфитюр, по 3 л минерална вода и санитарни материали. В случай на бедствие обаче хората няма да могат да вземат тези продукти от магазините, а те ще им бъдат раздавани от съответните спасителни служби, а общината ще има заделени пари да плати храната, Красимир Димитров, шеф на дирекцията по сигурността в Столичната община. БЧК пък ще има грижата да осигури храна за деца под 1 г.

В новите планове при бедствие са разписани конкретни задачи за всеки член от щаба, както и последователните действия, които трябва да бъдат извършени от всеки участник в спасителните операции.

На сайтовете на районните администрации вече са публикувани площадките за евакуация, както и местата за раздаване на калиев йодит в случай на радиационна авария. Тези таблетки трябва да се приемат бързо, за да се натрупват в щитовидната жлеза и така не оставят място за радиоактивния йод. Буквално до 20 декември всички нужни количества калиев йодит за софиянци са били разпределени в районните администрации. Таблетките са дарение от МВР.




КОМЕНТАР

Не забранявайте, а обяснявайте!
Магдалена ГИГОВА

От библейски времена е ясно, че забраненият плод е най-сладък. Така че, ако изгоним от училищните бюфети вредните инак енергийни напитки, любопитните тийнейджъри ще се завтекат на тълпи до близкия гастроном, за да се налочат на воля. Не дай Боже пък предложението да се приеме и възбуждащото газирано да стане достъпно след 18-годишна възраст, както са цигарите и алкохолът. Винаги ще се намерят жадни за нови усещания младежи и жадни за няколко лева повече продавачи. Ефектът ще е същият като при „строго забранените" чипсове и сладкиши, натъпкани с разни оцветители и Е-та.

Какъв е изходът? Не забранявайте, а обяснявайте. Любопитството е лош съветник, забраната - още по-лош. Ако децата осъзнаят вредните последици, може и да не ни послушат, но ще си имат едно наум. И ще останат на ниво „първи опит", което си е част от съзряването. Без да прекрачват границата към зависимостта.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница