07 юли 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата24.07.2016
Размер0.85 Mb.
#3527
  1   2   3   4   5   6
07 юли 2010 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 4

В. 24 часа 5

В. 24 часа 5

В. 24 часа 7

В. 24 часа 9

В. 24 часа 10

В. 24 часа 10

В. Пари 11

В. Пари 11

В. Пари 12

В. Пари 12

В. Пари 13

В. Пари 13

В. Пари 13

В. Пари 15

В. Пари 15

В. Пари 16

В. Пари 18

В. Пари 18

В. Пари 19

В. Пари 19

В. Пари 20

В. Пари 21

В. Пари 22

В. Пари 23

В. Пари 23

В. Дума 26

В. Дума 27

В. Дума 27

В. Дума 28

В. Дума 28

В. Дума 29

В. Дума 29

В. Дума 29

В. Дума 30

В. Дума 31

В. Монитор 33

В. Монитор 34

В. Монитор 35

В. Монитор 36

В. Монитор 36

В. Монитор 38

В. Монитор 38

В. Монитор 39

В. Монитор 39

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 43

В. Монитор 44

В. Монитор 44

В. Монитор 45




07.07.2010 г., с. 1-8-9
Газ за $ 576? Очень высокие цены!
Борисов нареди тарифите да се анализират, за да не го прави ДАНС
Марияна Желева

576 долара на 1000 куб. метра плащат семействата за газ в България. Това са много високи цени! Така реагира дори руският вицепремиер Виктор Зубков след среща с Бойко Борисов.

И двамата обаче нямаха отговор как се получава тази цена, при положение че на границата "Газпром" продава горивото за 339 долара без ДДС.

Борисов поиска да знае кой по веригата надува цените и кой е станал много богат. Даде срок всичко това да се изясни до четвъртък. “Иначе ще пратя ДАНС”, закани се премиерът и ядно каза: “Тук удивително ми се повтаря схемата с електроразпределителните дружества. От "Газпром" излиза евтин газ за България, не могат да ме убедят къде от посредниците се начисляват цените, които отиват до българските заводи и домакинствата."

Как така цената на газа набъбва драстично от тръбата на границата до дома на потребителите. Този въпрос вчера зададоха и българският премиер Бойко Борисов, и изненадващо първият вицепремиер на Русия Виктор Зубков. И двамата не намериха отговор. Дадоха си срок до четвъртък да се изясни защо "Газпром" продава евтино, а българите плащат скъпо газа.

Някой е станал много богат, реагира Бойко Борисов.

Има числа в България, които предизвикват безпокойство, каза заместникът на Путин. И правейки уговорката, че "Газпром" не открива тайните си, все пак извади листче и прочете, че компанията продава синьото гориво на България на средна цена 339 долара за 1000 куб. м, което с ДДС прави 406 долара.

А най-много плащат битовите потребители - 576 долара, поясни той и отсече: Смятаме,че това са много високи цени.

Разликата между цената на вход и при кранчето в дома е 45%, изчисли "24 часа".

“Ние се страхуваме от възникването на такава ситуация, при която бихме могли да постигнем нива на цената, която да удовлетвори българското правителство, а това да не бъде почувствано от реалните потребители. И те да продължат да плащат високи цени за природния газ”.

Това е едно към едно цитат на първия вицепремиер и шеф на борда на "Газпром" Виктор Зубков от съвместната му пресконференция с българския премиер Бойко Борисов.

Борисов каза пред журналисти, че е поискал от Москва да каже на каква цена ни продава природния газ. Зубков отговори, че ще предаде това искане на Путин.

"Тук удивително ми се повтаря схемата с електроразпределителните дружества. От "Газпром" излиза евтин газ до България. Не мога да си обясня и не могат да ме убедят къде от посредниците се начисляват цените, които отиват до българските заводи и домакинствата, зачуди се Борисов. Надявам се г-н Гогов (шефът на "Булгаргаз" - б. ред.)до сряда да ми докладва откъде, как и при кого отиват разликите. Това, което се разбрахме с руската страна, е да бъдем точни и коректни, да сложим всичко на масата и да видим къде изтичат парите. И се закани, че ако до четвъртък не научи къде набъбва цената, то ще прати ДАНС по газовата верига.

Бойко Борисов предварително благодари на руския премиер Путин за съдействието му по цената на синьото гориво. Няма война между мен и г-н Путин, тя е медийна измислица, каза българският премиер.

Участници в преговорите казаха, че вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев е реагирал, че ни продавали природния газ на 180 долара, но после се поправил със средната цена от 339 долара на 1000 куб. м.

По-късно от "Овергаз", разпределителната газова компания, в която "Газпром" държи 50%, изпратиха съобщение, в което твърдят, че при изявлението на Зубков е допусната техническа неточност. Споменатата стойност от 576 долара за 1000 кубически метра природен газ, която плащат крайните битови потребители в страната, е пресметната с ДДС, а другата - която "Булгаргаз" ЕАД плаща на входа на България - 339 щатски долара - е пресметната без ДДС. Според тях правилната цена е 480 долара, или с 96 долара по-малко.



Министър Трайчо Трайков пък заяви, че "ние не смятаме, че 338 долара е чак толкова ниска цена, но защо домакинствата купуват по 570, е въпрос, който ще помоля ДКЕВР да анализира и да представи пред нас. Защото това са регулираните цени, които те се определили на газоразпределителните дружества, които в много голям процент са "Овергаз", който пък е посредник", каза Трайков. Той бе категоричен, че договорите за доставка на газ трябва да са директно с "Газпромекспорт".
Снимка на две колони - Вицепремиерът на Русия Виктор Зубков облича сакото си, преди да влезе на разговори с българския премиер Бойко Борисов.
Приеха исканията за “Южен поток”
Наближава ли времето, в което да си пишете шестица? Това попита "24 часа" премиера Бойко Борисов след преговорите с вицепремиера на Русия Зубков и вицепрезидента на "Газпром" Александър Медведев. Преди дни той каза, че ако се разбере с руснаците, ще си пише отличен.

Борисов не отговори, но пък съобщи, че са се договорили за "Южен поток".

Това, което интересува българските граждани, е какво ще стане с наличните тръби и дали по тях ще се транспортират до 2030 г. договорените 17 млрд. куб. м руско синьо гориво към Гърция и Турция, каза Борисов.

Този казус стои от няколко години и по него се водеха дълги спорове още по времето на премиера Сергей Станишев. Руснаците искаха договореният транзит да се прехвърли към капацитета на "Южен поток" и част от газотранзитната система на България да стане част от новия газопровод.

Вчера той заяви, а Зубков не го поправи, че тръбите си остават 100% български, по тях ще се транспортират онези 17 млрд. куб. м газ към южните ни съседки и България ще си прибира 100% транзитни такси.

Изключението е за 90 км газопровод от Кардам до Провадия, тъй като тръбата на "Южен поток" ще излезе от морето.

Капацитетът на транспортираното гориво по новия газопровод ще е 63 млрд. куб. м, собствеността на новите тръби ще бъде 50 на 50% руска и българска.Така печалбата на България ще бъде двойна, смята Борисов.

До седмица пътната карта на газопровода ще бъде готова, каза пък руският вицепремиер Зубков. Русия настоява за ускоряване на дейностите, за създаване на проектната компания, която да започне проектирането. Преговорите започват в четвъртък в Москва.
Белене” ясна, цената била 6-7 млрд.
"Проектът на атомната централа "Белене" напредна много. Той е готов. По него са направени 8000 забележки и на всички е отговорено", заяви вчера руският вицепремиер Зубков и добави, че този проект е най-добре развитият в целия свят.

"Белене" е на ниво един гьол, започна пък изявлението си българският премиер Бойко Борисов. Преводачката го преведе "езеро".

Зубков имаше предвид техническия проект за "Белене", Борисов пък наблегна на физическото състояние на площадката.

Европейско финансиране и преструктуриране на проекта, очакват атомната централа. Борисов поиска точна цена и за след 7 години, когато е пусковият срок на централата. Вчера той я пресметна на 6-7 млрд. евро, което било 40% намаление за времето, в което влезе това правителство.

Премиерът беше категоричен, че не иска инфлационни индекси, които да надигат цената на "Белене". Такива имало за всички проекти във всички сфери в България и от подписан договор на една цена за 7 години тя ставала космическа, коментира той, явно имайки предвид "Цанков камък".

Той настоя още да имало ясна и точна формула на кого и колко ще се продава еленергията от АЕЦ "Белене".

Самият Борисов съобщи, че е разговарял преди дни със сръбския президент Тадич Сърбия да има миноритарно участие в "Белене". Това давало и пазар след построяването на централата. Според запознати имало интерес и от италиански инвеститор.

И българската, и руската страна говориха за пътна карта за атомната централа. Борисов каза, че до септември всичко трябва да е ясно. Тогава щял да бъде готов реакторът и Дянков трябвало да плати 300 млн. евро за него. Досега били броени 270 млн. евро.
Трайков: Сега Медведев плаче в самолета
Сега Медведев плаче в самолета, а Зубков се чуди “какво толкова казах”. Така енергийният министър Трайчо Трайков шеговито отвърна на въпрос дали преговорите с руснаците са приключили.

За прокурорската експертиза, според която НЕК е ощетен с 90 млн. лв. от договор за износ на ток с фирма EFT, той коментира, че ще му е интересно да се запознае с нея. “Откакто сме въвели търговете, маржът в търговците е слязъл 10 пъти. Вчера от EFT пък заявиха, че НЕК не била ощетена.


07.07.2010 г., с. 5
Депутат се извинява в ефир на репортерка
Зам.-шефът на парла­мента Лъчезар Иванов се извини вчера в ефир на журналистката от Нова те­левизия Диляна Гайтан­джиева. Той бе включен по телефона. Причината - ре­портерката обяви, че депу­татът е опитал да спре част от разследване за имотите на митничарите, касаеща неговия близък Сергей Бранков.

Нищо не съм се опитвал да спирам, но тъй като ста­ва дума за служител на пар­ламента, поисках да не се замесва институцията, по­втори думите си пред „24 часа" отпреди ден Иванов. Съпругата на Бранков - Елеонора, работи като главен специалист в коми­сията по здравеопазване, чийто шеф е Иванов. Тър­сехме юрист, тя е такъв и преценихме, че има нужни­те качества, обясни депутатът. Бранкова преди това е работила в МВР.

Шефът на здравната ко­мисия разказа отново, че познава Бранков, тъй като преди 20 г. му е бил лекар. След като Иванов затвори телефона, водещият Витомир Саръиванов публично се запита какъв пациент му е бил митничарят, след ка­то е гинеколог по специал­ност. Това обаче предизви­ка обаждане от страна на депутата в ефир, който обидено обясни, че е рабо­тил и като пулмолог във Военна болница. И този път той получи извинение от екипа на Нова телеви­зия. (24 часа)


07.07.2010 г., с. 8
Строели „Тракия" съвсем прозрачно
АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ

За първи път търговете за строежа на "Тракия" са прозрачни, заявиха вчера от "Трансперънси интернешънъл". Предните две правителства държали не­правите лствените органи­зации далече от процеду­рите. Експертите подчер­таха, че този път отваряне­то на офертите е станало не само пред комисия, но и пред медиите.

Като проблем обаче бе­ше отчетено, че декларациите за конфликт на инте­реси на членовете на коми­сията не били проверявани. Имало констатиран един случай на подобен кон­фликт, но член на комисия­та за лот 2 сам се оттеглил. Друга препоръка на орга­низацията към правител­ството е да се смени усло­вието да печели най-ниска­та оферта и победител да е "икономически най-изгод­ната", която да включва освен цената и критерии за качествено изпълнение.


07.07.2010 г., с. 9
Снимка на три колони - Първа копка на терминал за комбинирани превози в Драгоман направи вчера транспорт­ният министър Александър Цветков. На това съоръжения ще качват тирове върху влак.


07.07.2010 г., с. 11-12
Е дупките да влязат в стандарт като млякото
За инфраструктурата - извънредни мерки. Срамно е, като нашата няма никъде на Балканите. Затова министър Плевнелиев да последва примера на колегата си Найденов
Земеделският ми­нистър Мирослав Найденов обеща и започна да въвеж­да строга стандартизация на основните хранителни про­дукти - млякото, хляба, мес­ните деликатеси. Ясните и точно описани стандарти позволяват минимални от­клонения, оттам нататък следват санкции.

Мушмороците, които ни тъпчат с рога и копита, соя, тебешир и растителни мазнини, ще бъдат притис­нати в ъгъла и ще трябва да се променят за наше добро!

Ако успее да доведе неща­та докрай, г-н Найденов ще си заслужи, казвам го без всякаква ирония, държавна награда в края на мандата.

Мисля си отдавна, че по­добна активност трябва да прояви и министър Росен Плевнелиев с безрезервна­та поддръжка на целия ка­бинет и лично на премиера. Той и неговите експерти трябва спешно да изработят и предложат единни и ясни стандарти на инфраструктурата

и никой никога да не се от­клонява от тях!

Сега, когато живея и ра­ботя в Белград, ми се случва да обикалям често Балкани­те, и с болка и срам мога да кажа: никъде, дори в пла­нинските райони на Алба­ния, не може вече да видите инфраструктура като наша­та.

Земята на Орлите е на­правила нови пътища, и все­ки от тях е съобразен с най-съвременните изисквания за наклон, здравина на на­стилките, обезопасяване. Подобно е положението и в Македония, а за Хърватия и нейните 500 километра но­ви магистрали годишно ня­ма да говорим!

Пред очите ми за 2 г. Бел­град се промени съществе­но - изрязаха се тротоарите и се направиха нови места за паркиране за десетки хиля­ди автомобили, като шири­ната на улиците се запази. Направиха се основно ули­ци, тротоари.

Това обаче, което ме покори, е именно въвеждане­то на неотстъпни стандарти в тези дейности - няма да видите улици без настилка, с огромни дупки или без ка­навки, бордюрите са само от бял истински камък, никак­ви бетонни измишльотини с трайност 1 година... Прекрасни плочки и - найчесто асфалт - на тротоари­те. Разклатени и олюпени плочни настилки и дупки почти няма, има все още раз-балансирани от тежките ко­ли булеварди в рамките на града, но и те се оправят с бързи темпове. И за сведе­ние на нашите съграждани, тук светофарите се мият с гъба и четка всяка пролет! Това е детайл, който говори не за много пари, а за корен­но различно отношение към проблемите!

Време е държавата да въ­веде и най-вече контролира, единни, строги и съвремен­ни стандарти - да не се одо­брява пускането на улици и пътища, без по тях да е за­вършен максимално каче­ствено и последният детайл. Отворете вестниците и ще

Петър Пунчев е ос­новател на първото ча­стно радио у нас FM+. Се­га е главен изпълнителен директор на Радио 3 в Белград.

видите, кметът или премие­рът, откриват шумно нов пътен обект, а бордюрите му - незавършени, остров­четата - пълни със строи­телни материали вместо трева и храсти и прахоляк навсякъде...

Трябва ви пример - Южна­та дъга на Околовръстния път е само един от тях... Тези "дребни" довършителни ра­боти са оставени " за после", но това "после" никога не идва!

Това е сблъсък на две "култури"... Два свята, и както казва поетът, "еди­ният е излишен". Нашият днешен свят!

Крайно време е да се ка­же гласно: положението у нас с инфраструктурата е извънредно и изисква извънредни мерки, които ще стават още по-из­вънредни, колкото повече изчакваме!

България е туристическа страна. Наистина има как­во да покаже. Но как?

Едно отиване с автомо­бил до Ковачевица напри­мер си е цяло изпитание. Тук-там, дори в по-тежките участъци, държавата е ус­пяла да се справи къде със свои средства, къде - с евро­пейски. И както се наслаж­давате на пейзажа, извед­нъж попадате в XIX век. В Гърмен насред пътя е по­строено незаконно циган­ско село Къщите им са на метър от пътното платно, ромите са се струпали на­сред пътя, не се помръдват, децата им играят боси в сне­га. Слизаш от пътя, излаз-ваш в калта, връщаш се в модерния свят, но замалко. В Лещен и Горно Дряново европейският асфалт из­чезва, дупките са педя дъл­боки, къщите отново са на

метър от пътя, а- 60-годишни коли и камиони - без ко­лела и стъкла, са препречи­ли това, което е останало от него. Тук няма власт, няма ред, няма държава...

Ще се повторя - няма стандарти и затова няма кой да ги спазва... Всички сме оставени в ръцете на местния кмет, чиито крите­рии мирно съжителстват с тази безпросветност и изос­таналост, защото и негови­ят стар военен ЗИС е също там, на пътя!

Хайде, ще кажете, това е дълбока провинция, роми­те и българомохамеданите имат свои виждания за жи­вота и ние трябва да ги ува­жаваме...

Добре. Ето ви още един пример. Влезте вечер през границата откъм Сърбия. За половин час път по ина­че гладкия асфалт на меж­дународния път ще разбе­рете,

че сте на място, където много се краде, малко се работи, а още по-малко някой се грижи за ва­шата сигурност...

Граничният пункт нео­тдавна беше асфалтиран, но само наполовина. Оттам на­татък - дупки, прашно-кални "паркинги" за тировете, мрак, хоризонтални марки­ровки с разредена боя, нане­сени преди 2-3 години. Ако някой твърди обратното, значи именно той е открад­нал парите и боята за марки­ровките. И така чак до ле­гендарния вече кръстопът на околовръстното и пре­тенциозно именувания буле­вард "Европа"... През по­следните месеци по този път минаваха за Белград вице­премиери, министри... Как някой не вдигна телефона, за да провери и пробва да оправи положението?

Просто решение...

Става дума за все същата липса на критерии, стандар­ти и контрол.

Министър Найденов даде тон за песен. Дано държава­та най-сетне запее с пълен глас!

И когато например през 2015 г. съответният служи­тел напусне, министерство­то ще има натрупани пари, с които да му изплати отпу­ските - а няма да се чуди от­къде да намери пари.

Между другото това ре­шение се прилага в Бълга­рия. Ето какво пише напри­мер в счетоводния отчет на БНБ за 2009 г.: "спазвайки изискванията на междунаро­ден счетоводен стандарт МСС 19 "Доходи на наети лица", банката отрази по бюджета си настоящата стойност на задълженията си към персонала за неиз­ползван платен годишен от­пуск и за пенсиониране в раз­мер на 610 хил. лв.". С други думи, през 2009 г. БНБ е за­делила пари, с които да се изплати неизползваният от­пуск - когато и да се наложи БНБ да плати, тя може да, го направи» защото е заделила , съответните средства.

Всички държавни структури и работодатели просто трябва да възприемат прин­ципите на нормалното сче­товодство и да правят това, което БНБ прави - когато допускат да се натрупват не-взети отпуски, да заделят финансов ресурс за обезпе­чаването им. Между другото това ще стимулира работодателите да пускат

своите служители в от­пуск. Защото ако не го на­правят, ще трябва да отдел­ят пари от бюджета си за обезпечаване на тези невзети отпуски. Изборът за ра­ботодателя е ясен - или пус­ка служителя в отпуск, или заделя пари за обезпечаване на невзетия отпуск.

Прилагането на това ре­шение ще гарантира, че от­пускът или се ползва, или се обезпечава с финансов ре­сурс. Ето как едновременно се създава стимул на работодателите да насърчават служителите си да ползват отпускът и в Същото време се премахва проблемът с натрупването на финансово необезпечени задължения по невзети отпуски.


07.07.2010 г., с.14-15
Отдолу – дворецът на цар Калоян, отгоре- интереси за милиони!
Чужди архитекти да участват в изготвянето на визията на центъра, иска кметът на район „Средец"
ДАРИНКА ИЛИЕВА

Дворецът на цар Калоян, реститути, две мъртви момичета и грандиозни намерения за небостъргачи се преплитат на парче земя на пъпа на Coфия-карето между „Алабин", „Леге" и „Цар Калоян".

Тук се намира едно от най-скъпите места в столицата, което изглежда подозрително изоставено. През годините се появяват кафенета, които завземат все по-голяма територия. Все повече маси настъпват по тротоари и зелени площи.

А къщата, която през 2006 г. погреба Петрина Христова и Деница Ченишева, стои съборена. Прочутият някога "Бонжур" сега е празен. Имотът е част от сагата "Cофийски имоти".

Нищо не се случва - държавата и общината се карат за градинката при хотел "Рила". Любимата някога фирма за дрехи на Елена Костова "Хрисома" чака съвсем да се забрави трагедията, за да построи нещо.

Някои от реститутите, които са си върнали имотите, са ги стегнали, други - просто чакат наемателите да се бръкнат.

В най-скъпото каре по­пада единственият хотел в столицата с балкони, обявен за паметник на културата - 8-етажният „Рила". Преди години на­шумя с намеренията на собствениците на негово място да се издигне 22-етажен небостъргач. По план кота корниз е трябвало да бъде на 81 м, а застроената площ -35 хил. кв.м. Предвидени са били и 8 подземни нива.

Хотелът се свързва с Васил Божков

Твърди се, че навреме­то за „Рила" е издаден акт за държавна собственост за сградата, не и за земята под него.

„Спряхме проекта и нямам информация как­во се случва с това наме­рение", казва кметът на район „Средец" Марга­рита Гутева.

Археолози й обяснили, че под градинката срещу

хотела се крие уникална находка -дворецът на цар Калоян

Засега обаче идеята тя да се разкопае, за да се разкрият тайните й, не среща сериозна подкре­па. Освен това се оказва, че градинката не е об­щинска собственост, след като бившият областен управител Тодор Модев я деактува в дър­жавна. В нея точно

върху водното огледало от години има кафене,

което държи младежка кооперация „Ялта". Тя стопанисваше и печално известната дискотека „Индиго". Тогавашният кмет на София Бойко Борисов завежда дело срещу областната упра­ва, за да върне градинка­та. То още се точи в съда. „Не съм виждала дого­вора за наем, но община­та не получава и стотин­ка от това кафене. Ние можем да ги проверява­ме само за работно време например. Нямам нищо против там да има заведение, но по-малко и не върху водното огледало", обясни Гутева.

След сигнал на „24 часа" областният управител на София Данаил Кирилов назначи проверка на договора. Търсят се и правни възможности за прекратяването му. Губернаторът е предприел и стъпки по прекратяване на делото, защото Кирилов е категоричен, че градинката пред „Рила" трябва да се върне на общината

Кметът на „Средец" настоява да се обявят международни конкурси за идеалния център, за да е ясно как и в какъв вид да се впише новото строителство. Оказва се обаче, че районът от Орлов мост до БНБ няма устройствен план.

Столичната община вече е предприела мерки и проектът за ПУП на част от центъра, в който влизат булевардите "Витошка" и "Патриарх Евтимий", е готов.

„Такъв конкурс може да се направи за визията на карето между "Алабин", „Леге", „Калоян" и „Съборна". Така ще се намери най-доброто решение как да се съчетаят стари­те сгради, паметници на културата, с новото строителство, защото такова ще има.

Сградата, която се срути на „Алабин", и бившият магазин „Бонжур" няма вечно да сто­ят в това състояние. Въ­просът е как визията на новите сгради да се вър­же със старите, така че да не се „бият" стилово. Такъв конкурс може да се направи и за пл. „Сла­вейков". Не казвам, че това трябва да стане още утре, но нека се възприе­ме като тенденция. Убе­дена съм, че пари ще се намерят", предлага Гутева.

Фамилията Барух и Моше Конфино е соб­ственик на фаталната къща на "Ала­бин" 39, която погреба двете момичета и на сградата „Леге" 1, къде­то се намира магазинът на "Версаче".

Спасителят на хиляди евреи има имоти в карето

До 1944 г. неин соб­ственик е човекът, спа­сил хиляди евреи през Втората световна война. Тогава д-р Барух Кон­фино купува кораби, с които прехвърля хиляди евреи в Палестина. Един от тях е „Струма". На последния си рейс кора­бът превозвал 778 души. Всички те обаче загиват, след като съветска под­водница торпилира „Струма". В началото на 90-те г. наследниците На Конфино си връщат къщата на „Алабин" и после я продават. Така няколко месеца преди трагедията, тя става собственост

на фирма „Хрисома".

Къщата на „Леге" 3 също е собственост на наследници на стар со­фийски род - Карапеткови. Сградата на №5 пък си делят беловската фирма „Родопи" АД и софийската „Растер" ООД. Последният етаж е на министерството на образованието. За имо­та на №7 се водят дела между общината и реститути.

На „Леге" е и сгра­дата на районното кмет­ство. Там съвсем скоро ще започне сериозен ре­монт за 1,6 млн. лв. Строителните работи се налагат, тъй като сгра­дата е строена без защи­та от земетресения и при по-силен трус може да се срути. Кметството ще бъде укрепено, ще се из­градят противоземе­тръсни шайби и по-го­лям асансьор, който да е удобен за хора с увреж­дания.


Снимка на три колони-Кафенето в градинката пред хотел "Рила", което се е разположило върху водното огледало. Прясно реставрирана къща на ул. „Леге" се>дава под наем (снимката вляво).

Снимка на три колони- Високи ламаринени огради опасват мястото на срутилата се сграда на "Алабин".

Снимка на пет колони- Част от карето между улиците „Алабин", „Ле­ге" и „Цар Калоян". Точно под градинката срещу хотел „Рила" се твърди, че е дворецът на цар Калоян.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница