1. контекст на предложениeто общ контекст – Директива на Съвета от 1996 г



страница1/7
Дата02.06.2018
Размер0.73 Mb.
#71757
  1   2   3   4   5   6   7


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИEТО

1.1.Общ контекст – Директива на Съвета от 1996 г.


Наземните услуги се състоят от всички наземни дейности, свързани с въздухоплаването и провеждани за отделни авиокомпании на летищата, и които са ключова функция във веригата на въздухоплаването. Наземните услуги включват следните 11 категории услуги:

  1. наземно администриране и надзор;

  2. обработка на пътници;

  3. обработка на багаж;

  4. обработка на товари и пощенски пратки;

  5. перонно обслужване,

  6. въздухоплавателни услуги;

  7. обслужване с горива и масла;

  8. обслужване на въздухоплавателни средства;

  9. операции по време на полет и администриране на екипажа;

  10. наземен транспорт;

  11. услуги за снабдяване с храни (на бордния бюфет).

Ефективното предоставяне на наземни услуги е важно за летищата, авиокомпаниите и пътниците и е от ключово значение за ефективното използване на инфраструктурата за въздушен транспорт и ефективността на въздухоплавателната система като цяло.

Някои оценки относно пазара на наземни услуги: Според Комисията и оценките на заинтересованите страни, приходите от наземно обслужване (при включени всички категории) възлизат общо на 50 млрд. евро. Оценява се, че секторът осигурява заетост на най-малко 60 000 души в Европа1. Разходите, свързани с наземните услуги за авиокомпании, представляват 5 до 12 % от оперативните разходи2.

През 1996 г. Европейската общност прие Директива 96/67/EО на Съвета относно достъпа до пазара на наземни услуги в летищата на Общността. Директивата беше първа стъпка към постепенното отваряне и хармонизиране на достъпа до пазара на наземно обслужване.

Традиционно дейностите по наземно обслужване бяха извършвани от летищни оператори или авиокомпании. Днес в Европа те все повече се осигуряват от специализирани дружества. Достъпът до пазара на наземни услуги съгласно директивата се основава на следните принципи:


  • Свобода за самообслужване, т.е. възможност авиокомпаниите да се самообслужват на всяко търговско летище, независимо от интензивността на въздушното движение. За четири категории услуги обаче (обработка на багаж, перонно обслужване, обслужване с горива и масла, обработка на товари и поща) държавите-членки могат да запазят правото на самообслужване за минимум двама летищни ползватели, на летища с повече от 2 милиона пътници или 50 000 тона товари годишно.

  • свободата за „обслужване на трети страни“, т.е. възможност доставчиците на наземно обслужване да предоставят услуги на трети страни на летища с повече от 2 милиона пътници или 50 000 тона товари годишно. За гореспоменатите четири категории услуги обаче, които могат бъдат ограничавани, държавите-членки могат да ограничават броя на доставчиците до минимум два за всяка категория.

1.2.Обосновка на предложението


Според различни оценки на Комисията за директивата, с последната са постигнати основните желани цели за либерализация на пазара на наземни услуги на летищата на ЕС: броят на доставчиците на услуги нарасна и цените на наземните услуги като цяло спаднаха. Освен това според авиокомпаниите, качеството на услугите се е повишило при по-голям избор от конкуренти.

От приемането на директивата през 1996 г., рамковите условия за наземни услуги се промениха драстично. В контекста на бързо нарастващо въздушно движение и недостиг на капацитет, въпросът за ефикасността и качеството на услугите, предоставяни на летищата, включително на наземните услуги, е обект на възобновен и повишен интерес.

Инициативата за Единно европейско небе на Европейския съюз, която цели да реформира архитектурата на европейското управление на въздушното движение, за да отговори на бъдещите нужди от капацитет и безопасност, признава значението на интегрирането на ключова инфраструктура, като летищата, в цялостна система при подход „от врата до врата“. Последните статистически данни сочат, че 70 % от закъсненията се получават от престоите за обслужване на въздухоплавателните средства на летищата. Подходът „от врата до врата“ има за цел да оптимизира и да интегрира всички етапи на полета, от летище до летище, включително наземните услуги, с оглед на повишаване на показателите по отношение на закъсненията, разходите, въздействието върху околната среда и безопасността.

Освен това, последователните кризи, които засегнаха тежко въздушния транспорт през последното десетилетие, показват, че са необходими действия. Икономическата криза принуди както държавите-членки, така и отрасъла, да сведат до минимум разходите. Терористичните набези изискват повишени нива на сигурност и безопасност. И на последно място, но не и по важност, тежките метеорологични условия поставят необходимостта от засилено координиране на наземните операции на летищата.

Нашите консултации относно сегашната директива и оценката ни за нея (за подробности виж по-долу) показаха, че действащата понастоящем правна рамка вече не е подходяща за набелязаните цели. Установения проблем е двояк: (i) предоставянето на наземни услуги не е достатъчно ефективно, поради съществуващите пречки за навлизането и разширяването им и ii) общото качество на наземните услуги не е в синхрон с променящите се нужди по отношение на надеждността, устойчивостта, безопасността и сигурността, както и на околната среда.

1.3.Цел на предложението


В оценката на въздействието и нейното резюме, които придружават настоящото предложение, се определят общи и конкретни цели за приемането на регламента. Главната цел е да се повиши ефективността и общото качество на наземните услуги за ползвателите (авиокомпаниите) и крайните потребители (пътниците и спедиторите) на летищата в ЕС.

Конкретните цели са следните:



  1. да се гарантира, че авиокомпаниите имат разширен избор от решения за наземно обслужване на летищата на ЕС;

  2. хармонизиране и изясняване на националните административни условия за навлизане на пазара (одобрения);

  3. Осигуряване на равнопоставеност на равнище „летища“ между дружествата, извършващи наземното обслужване, работещи при различни регулаторни режими;

  4. Повишаване на координацията между доставчиците на наземно обслужване на летището (летищните оператори като наземни координатори във въздухоплавателната мрежа на ЕС като част от подхода „от врата до врата“);

  5. Изясняване на правната рамка за квалификацията на личния състав и прехвърлянето на персонал.

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница