1. llp еразъм днес



Дата15.10.2018
Размер112 Kb.
#87428
ТипПрограма
ПРОГРАМА LLP ЕРАЗЪМ 2007-2008 В ЛЕСОТЕХНИЧЕСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

СЪДЪРЖАНИЕ:

1. LLP - ЕРАЗЪМ ДНЕС

2. КАК ДА КАНДИДАТСТВАМЕ

3. ПАРТНЬОРИ:

a. FH – Salzburg, Австрия

b. Humboldt Universität, Германия

c. FHT- Osnabrück , Германия

d. T.E.I. Larissas, Гърция

e. Mugla University, Турция

f. Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas (VGTU), Литва

g. University of Sassari, Италия

4. КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ СТУДЕНТИТЕ ЗА ПРОГРАМА LLP/ЕРАЗЪМ?

1. LLP - ЕРАЗЪМ ДНЕС

Тази академична година изходящите студентски мобилности намаляха значително в сравнение с предната година, благодарение на много отказали се студенти да пътуват в чужбина. Обратно, преподавателските мобилности нарастнаха по брой. Двама входящи студенти от Mugla University, Turkey, бяха гости във Факултета по горска промишленост, а преподавателските мобилности бяха общо осем. От Mugla University за академичната 2008-2009 година, пак имаме двама входящи студенти.

Ето списък на Еразъм студентите:

ИЗХОДЯЩИ МОБИЛНОСТИ:


  1. Алис Чилингирян, Инженерен дизайн, във FH – Salzburg, Австрия, за 5 месеца;

  2. Радослав Гулеков, Инженерен дизайн, във FH – Salzburg, Австрия, за 4.5 месеца;

  3. Таня Йорданова, Дървообработване и производство на мебели, в Larissa, Гърция, за 3 месеца;

ВХОДЯЩИ МОБИЛНОСТИ:

1. Cihan Gökdemir, Mugla University, Турция, Дървообработване и производство на мебели, за 5 месеца;

2. Sedat Soydal, Mugla University, Турция, Дървообработване и производство на мебели, 5 месеца.

Преподавателите, провели мобилност с цел преподаване, са както следва:



  1. доц. Васил Живков, FH- Salzburg, Австрия;

  2. доц. Нидал Шабан, Selcuk University, Турция;

  3. доц. Ася Маринова, във FH- Salzburg, Австрия;

  4. гл.ас. Мирослава Петрова, FH- Salzburg, Австрия;

  5. гл.ас.Васил Мерджанов, TEI Larissa, Гърция;

  6. гл.ас.Димитър Ангелски, TEI Larissa, Гърция;

  7. ст.пр. Таня Панчева, Agricultural University, Атина;

  8. ст.пр. Биляна Овчарова, Agricultural University, Атина.

2. КАК ДА КАНДИДАТСТВАМЕ

Студентите, които се интересуват от програма Еразъм, могат да заповядат на 30.10.2008 г. в зала номер 4 на сграда А на ЛТУ, за да видят презентацията на колегите, които са били на мобилност. Ще видите плакатите поставени пред кабинет 133 (Еразъм-офис) и на входа в сграда А на ЛТУ, както и на Учебно-лекционния корпус (УЛК). Каним всички кандидати от Агрономически Факултет, ФЕЛА, ФСУ, и всички останали заинтересувани студенти. Ще има и изненади за вас.

Селекцията за следващата академична година започна. Бяха подписани Двустранни споразумения за следните мобилности: ФГП: FH-Salzburg: 2 студенти за 5 месеца за Инженерен дизайн, и 2 студенти по 5 месеца за ДПМ;TEI Larissa, Гърция, 2 студенти по 3 месеца всеки по специалността ДПМ . Тези мобилности са вакантни. АФ: Humboldt Universität Берлин, Германия: 2 студенти по 3 месеца за специалност агрономство; FH_Osnabrück, Германия – 1 мобилност за 5 месеца, агрономство. За Факултет Ветеринарна Медицина: University of Sassari, Италия: 3 студенти по 6 месеца за агрономство, и за ветеринарна медицина. ФСУ: Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas (VGTU), Литва, с две мобилности по 6 месеца за Business Management.

Тази информация можете също да намерите на таблото пред Еразъм-офиса (кабинет 133, първи етаж, сграда А на ЛТУ).

Ето някои важни Интернет адреси:

www.ltu.bg

Адресът на програма LLP/Еразъм:



www.ltu.bg/socrates ,там потърсете рубриката Еразъм Днес.

Как кандидатстваме за мобилност?

Всички студенти, желаещи да кандидатстват за мобилност по програма Еразъм, трябва да прочетат следната информация:

1. За да можете да заминете по програмата за период минимум от 3 до максимум 10 месеца (една академична година), в катедрата, която осигурява обучението по вашата специалност, трябва да е подписано Двустранно Споразумение с подобна катедра от Висше училище от страна-членка на Европейския съюз. 2. Необходимо е да имате отлично ниво на владеене на езика, на който се водят занятията, доказано със сертификат от фирма, обучаваща по чужди езици или диплома от средно езиково училище. 3. Необходимо е да имате отличен или много добър успех от предишните семестри в ЛТУ (минимум 2 семестъра).

4. Трябва да кандидатствате в селекцията, организирана за съответния партньорски университет.

5. Ако бъдете селектирани, подписвате договор с ЛТУ, според който Националната Агенция “Учене през целия живот”, подпрограма “Еразъм”, осигурява субсидия. Субсидията не покрива всички разходи на студента в чужбина. Всяка година, НА Еразъм посочва субсидии, различни за всяка една държава. Тази година, за Германия, максималната субсидия е 561 EUR/м, за Австрия е 600 EUR/м, 805 EUR/м за Великобритания, 521 EUR/м за Гърция и 468 EUR/м за Турция. За повече информация можете да се обърнете към НА Учене през целия живот - подпрограма Еразъм на следния адрес:



www.llp.hrdc.bg , и www.ltu.bg/socrates

3. ПАРТНЬОРИ:

FH-Salzburg, Австрия:

или Университет по приложни науки - Залцбург (с два кампуса: Урщайн и Кухъл),висше учебно заведение, специализирано за образование по производство и дизайн на мебели, дървени къщи и други продукти от дървесина. Тази специалност се изучава в кампуса в Кухъл, градче в полите на Алпите близо до Залцбург. Университетът е с отлична материална база за изследвания на материали и за дизайн. През 2005 г., този университет построи новата сграда на кампуса в Урщайн заедно със студентско общежитие, където се осъществява обучението и настаняването на студентите. Миналата година, студентите от специалността Инженерен дизайн от ЛТУ, които учиха от февруари до юли 2008 г. в Урщайн, бяха Алис Чилингирян и Радослав Гулеков от 2 курс ИД. Елате на презентацията им, за да видите как са се справили. Обучението се извършва на немски или английски. Интернет-адресът на университета е:



www.fh-sbg.ac.at

ECA-Edinburg,

т.е. колежът по изкуствата в Единбург, е художествена академия, където се преподават и интериорен и мебелен дизайн. Студентите работят в отлични условия в студиа. Техните прототипи се правят в ателиета по дървообработване или металообработване; на тяхно разположение също има компютърна зала. За съжаление, въпреки наличието на кандидат от ЛТУ, той не беше утвърден от колежа да учи там през 2008-09 г., ето защо ви съветваме да се преориентирате към другите партньорски университети. Единбургският колеж изисква да си подадете формуляр за кандидатстване и албум с дизайнерски творби по пощата не по-късно от края на май. Интернет адресът на този колеж е:

www.eca.ac.uk

Humboldt Universität Берлин

Вече стана традиция този университет да приема по двама студенти от специалността агрономство за 3 месеца. Ако има налични средства, тези мобилности могат да се продължат и до 4 месеца заради изпитната сесия. Координатор на Агрономическия факултет е доц. Нидал Шабан. Хумболтовият университет има преподаване на английски език както в бакалавърска, така и в магистърска степен. През изминалата година не успяхме да изпратим студент там, поради отказ на единия кандидат, докато другият изпусна срока за записване в общежитието. Надяваме се на по-добър рефлекс от студентите, така че да не се налага да връщаме средства на Националната Агенция. Интернет адресът на това висше учебно заведение е:

www.agrar.hu-berlin.de

T.E.I. Karditsa,

или Технологичният Образователен Институт в Кардица, клон на института в Лариса, Гърция, има следния адрес:

www.teilar.gr

Институтът има два департамента: Горски и Мебелна технология. През 2007-2008г., от ЛТУ имахме една студентка от специалност ДПМ, Таня Йорданова, която учи в Кардица за три месеца.

Mugla University – Турция, е университет, с който имаме спора-зумение само да приемаме студенти. Интернет адресът на университета е:

www.mu.edu.tr

Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas (VGTU), Вилнюски Технически университет, Литва, е нов партньор по програма Еразъм. За тази година има заявени 2 бройки за студентски мобилности по специалността Бизнес Мениджмънт. Влезте и разгледайте интересния сайт на университета на адреса по-долу, за да научите повече за този университет, специалностите, по които се преподава и страната-домакин Литва:



www.vgtu.lt

University of Sassari, Италия, е нов партньор по програма Еразъм, и досега не сме изпращали студенти там. За тази академична учебна година имаме 3 мобилности по 6 месеца общо за специалност агрономство и ветеринарна медицина. Интернет адресът е:



www.uniss.it

4. КАКВО Е ВАЖНО ДА ЗНАЕТЕ ЗА ПРОГРАМА LLP/ERASMUS?

Моля, прочетете внимателни следните инструкции:

· Програма Еразъм е на страните от европейския съюз.

Програмата “Учене през целия живот” е най-голямата за европейско образователно и културно сътрудничество. тя започна дейността си на 14 март, 1995. До края на 1999, тази програма бе известна като Socrates I, по нея взеха участие повече от половин милион студенти и повече от 10 000 Висши учебни заведения от всички страни-членки на ЕС. Република България е страна член на Програма Сократ от април 1999. В периода май 1999 – март 2000,беше осъществена подготовка и даден успешен старт на редица проекти, за които можете да получите информация от интернет сайта на Българската Национална Агенция Сократ. според решение на Съвета на министрите от 24.01.2000 програма Сократ навлезе във втората си фаза Сократ II от 01.01.2000 до 31.12.2006. Програмата бе осъществена в 30 европейски страни с финансов пакет от 1 850 мил. евро за всички нейни дейности и подпрограми за период от общо 7 години. Както при всички редовни европейски програми, нашата страна плаща членски внос за тази програма.

· Подпрограма Еразъм

След януари 2007, програма Сократ бе преименувана “Учене през целия живот” и включи България и Румъния като редовни членове на Европейскя съюз.

Еразъм е подпрограма за сътрудничество във висшето образование под рамката на Сократ. Тя започна през 1987 като програма Еразъм за студентска мобилност. Около 600000 европейски студенти получиха грантове за мобилност само за периода 1987-1995, и завършиха образователни модули в други европейски страни. Днес подпрограмата подпомага не само студентски мобилности, но също и възможността за европейското измерение в учебните планове да проникне в други страни, така оказвайки влияние върху качеството на образованието не само на мобилните студенти, но също и върху всички европейски студенти.

Във втората фаза, Сократ II, подпрограма Еразъм имаше следните цели: да подпомогне и улесни въвеждането на европейски измерения във висшето образование; да окуражи сътрудничеството между университетите, да окуражи свободното движение на хората в сектора висше образование, да подпомогне прозрачността и академичното признаване на периодите на обучение и квалификациите в общността на европейските държави.

· Грантовете по студентска мобилност се финансират от подпрограма Еразъм

Подпрограма Еразъм осигурява грантове за български студенти за периоди на обучение от 3 до 10 месеца в партньорски университет в страна-член на Европейския съюз.

Броят на студентските грантове за всеки университет са резултат от сключените двустранни споразумения между българските университети и техните партньори от Европа. NB! Само български висши училища, членове на подпрограма Еразъм могат да се договарят за броя и вида на студентските мобилности. Националната агенция Сократ не участва в споразуменията! В тези двустранни споразумения се фиксира броя на българските студенти, тяхната образователна степен и броя на месеците на обучение в партньорския университет, и обратно, броя, степента и месеците на обучение на студентите от партньорските университети, които ще се обучават в българските университети. Двустранните споразумения се сключват по инициатива на Факултетско или катедрено ниво и се подписват от ректора на университета, или друго лице, упълномощено от ректора за тази цел.

Всички двустранни споразумения се включват в обща апликационна форма на университета към европейската комисия и са задължително условие за осъществяване на студентска мобилност. След година експертизи, одобрения и споразумения за финансовите параметри, бълогарският университет получава чрез Националната агенция в България финансирането за студентските мобилности, включени в двустранните споразумения. Щом бъдат одобрени за участие в мобилности по подпрограмата, студентите подписват договор с българския университет, който е правната база за получаване на финансовия грант за обучение в европейско висше училище партньор по двустранното споразумение.

При приемащия университет, студентите не плащат академични такси. В някои случаи те имат право на настаняване, а месечното заплащане се покрива от Еразъм гранта в минимална степен.

1. Кой има право да получава Еразъм грант?

Студентите, които имат право да получат грант по Еразъм, са онези, които успешно са завършили първата си година на следване в български университет, и са записани да следват в годината, за която се дава субсидията. Те трябва свободно да говорят езика, на който се водят занятията в приемащия университет. Според правилата на Еразъм, право да вземе участие в студентска мобилност имат всички български студенти в бакалавърски, магистърски и докторски програми.

2. Как кандидатстват студентите за грантове по Еразъм?

Българските студенти могат да кандидатстват за грантове тогава, когато бройката студентски мобилности е одобрена от Европейската комисия и е финансирана чрез Националната агенция Сократ. Тогава българският университет е длъжен да публикува одобрените мобилности и периодите и специалностите или факултетите, както и сумата на гранта за месец, и да организира селекционна процедура за студентите. Общите критерии за селекция на студентите са както следва:

· Студентът трябва да е завършил успешно първите два семестъра на образователната степен, за която е записан да следва в българския университет.

· През предишни години не трябва да сте участвал в мобилност по подпрограма Еразъм;

· Трябва да имате общ успех равен или над 4.50 от предишните семестри на обучение;

· Трябва да участвате в селекционна процедура, организирана от съответния факултет, и да бъдете селектиран.

· Ако сте селектиран, трябва да сключите договор с ЛТУ, според който НА Сократ осигурява субсидия. В този договор са включени клаузи за правата и задълженията при използване на гранта и обучението в приемащия университет. Субсидията не покрива всички разходи за обучението в чужбина. Всяка година НА Сократ разпределя различна субсидия, която се различава за отделните страни в Европейския съюз. Тази година, реалните субсидии по програма Еразъм според финансовото споразумение на ЛТУ с НА LLP е за Германия 282 EUR/месец, за Австрия е 301 EUR/м, 392EUR/м за Великобритания, 263 EUR/м за Гърция и 210 EUR/м заТурция. За повече информация се обърнете към сайта на НА LLP.

3. По какъв начин се получава грантът?

· На касата на университета, или посредством банков превод в специално открита студентска сметка, посочена в договора между него и университета.

4. Следването на студента в чужбина прекъсва ли неговите права в българския университет, където следва редовно?

· Не. Задължителен елемент при студентските мобилности по програмата е академичното признаване на периода на обучението в европейския партньорски университет. Макар и в чужбина, студентът е редовен студент със запазени студентски права в университета, където е записан и плаща своите такси, и в случай, че получава стипендия, той запазва тази стипендия.

5. Как студентът отчита обучителния период в чужбина?

След завръщането си от чужбина, студентът е длъжен да представи пълен отчет за образователния период. Отчетът трябва да бъде написан на български и на езика, на който е проведено обучението. Студентът е длъжен да представи Академична справка, издадена от приемащия партньорски университет, с който да се докажат взетите кредити и изпити (ако има такива).

6. Може ли един Еразъм студент да получи грант повече от един път?

Не. Всеки студент може да получи грант за обучение в чужбина само веднъж от изпращащия университет. Допуска се грантът да се изплати на няколко вноски. Щом студентът приключи обучителния период в чужбина по тази програма, той не може пак да кандидатства по същата програма.

7. Може ли Еразъм грантът да бъде допълнение към грант, получен от други програми на ЕС и/или грант, получен от други фондации и организации?

Не. Допълнително финансиране се разрешава единствено на национално, институционално или регионално равнище. Както бе споменато при точка 8, институционалната стипендия, получавана от български университет, може да бъде източник на допълнително финансиране.

8. Възможно ли е български гражданин, който учи в университет в друга европейска страна, да получи Еразъм грант?

· Не. Грантовете се получават въз основа на Двустранни споразумения между партньорските университети; българските университети получават грантове за своите студенти, както бе обяснено в точка 4.

ЗА ЕРАЗЪМ СТУДЕНТИТЕ, ДОШЛИ В БЪЛГАРИЯ

Ако сте избрали България за Еразъм обучение, трябва да се свържете с Еразъм координатора на вашия университет, за да проверите дали има подписано двустранно споразумение на вашия обучаващ университет с българска образователна институция. Ако има такъв, можете да кандидатствате за обучителен период в България по вашата област на знание.

Вашият университет трябва да ви селектира като Еразъм-студент и тогава може да подготвите престоя си в България, като посетите сайта на Лесотехническия университет:

www.ltu.bg

както и други Уеб-сайтове за страната, региона и града.

ПРАКТИЧЕСКИ ВЪПРОСИ ЗАГРАЖДАНИ НА EU/EEA

Ако сте студент от страна EU/EEA можете да влизате в България с вашия ID документ за идентификация. ако престоят ви надхвърля 3 месеца, трябва да се сдобиете с разрешение за временно пребиваване от местната полицейска паспортна служба. Еразъм-координаторът на вашия приемащ университет ще ви помогне за това.

Граждани на страни извън EU/EEA

Ако идвате от страна извън EU/EEA можете да влезете в България само с валиден паспорт и виза.

Визата може да бъде получена от Българските консулски служби към посолствата в страната, в която живеете. Трябва да кандидатствате за виза за целия период на престой в България. Подробна информация можете да намерите във всички български консулски служби в Европа. За повече информация вижте сайта:

http://www.mfa.government.bg/

76946-IC-1-2007-1-BG-ERASMUS-EUC-1

Тази брошура се издава на български и английски език от Еразъм-офиса на ЛТУ.

Текст и дизайн доц. Регина Райчева, Еразъм-координатор за Лесотехническия университет.

Фотографиите от тази брошура са от студента Радослав Гулеков и от Регина Райчева.



Издава се на английски и български от LLP-ERASMUS офис на ЛТУ - София, с финансовата помощ на Европейската комисия за образование и култура.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница