1. Обща характеристика на валутния режим в РФ



Дата26.09.2018
Размер108.5 Kb.
#82642
ВАЛУТЕН РЕЖИМ НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ

1. Обща характеристика на валутния режим в РФ


Субекти на валутните отношения са:

• резиденти (местни лица);

• не резиденти (чуждестранни лица).

Резиденти“ са:


  • физически лица (граждани на Русия, чужди граждани, лица без гражданство), които имат постоянно пребиваване на територията на Русия, включително и тези които временно се намират в чужбина;

  • юридически лица и търговски дружества, които нямат статут на юридическо лице (филиали, клонове, представителства и т.н.) разположени на територията на Русия, които осъществяват своята дейност съгласно законите на Русия;

  • дипломатически, консулски, търговски и други официални представителства на Русия в чужбина, ползващи дипломатически привилегии и имунитети, както и клонове и представителства на предприятия и организации на Русия в чужбина, които не извършват стопанска дейност.

Не резиденти“ са:

  • физически лица (чуждестранни граждани, руски граждани, лица без гражданство), които имат право на постоянно пребиваване извън Русия, включително и тези които, временно пребивават на територията на Русия;

  • юридически лица и търговски дружества, които нямат статут на юридическо лице (филияли, клонове, представителства и т.н.), разположени извън Русия, създадени и действащи според законите на чужда държава, включително юридически лица и други стопански субекти с участието на юридически лица и други организации в Русия;

  • разположени на територията на Руската федерация чуждестранни дипломатически, консулски, търговски и други официални представителства, международни организации и свързаните с тях лица, ползващи дипломатически привилегии и имунитети, както и представители на други организации и фирми, които не извършват стопанска дейност съгласно законодателството на Русия.

Обект на валутно регулиране са операциите извършвани с валутни ценности.

Валутните ценности включват:

  • чуждестранна валута - чуждестранни валутни знаци под формата на банкноти, съкровищни бонове, монети които се намират в обръщение като законно платежно средство на територията на съответната държава.

  • бонове и други ценни книжа (акции, облигации, купони за тях, менителници, записи на заповед, акредитиви, чекове, банкови нареждания, депозитни сертификати и други финансови и банкови документи) изразени в чуждестранна валута или монети.

Към валутни операции се отнасят:

  • операции, свързани с прехвърлянето на собственост на валутни ценности, с изключение на операциите, извършени между резиденти във валута на Русия;

  • операции, свързани с използването на валутни ценности в международно обръщение като средство за плащане, с прехвърляне на дългове и други задължения, които са предмет на валутни ценности;

  • операции, свързани с внос, превод и превоз на валутни ценности на територията на Русия и износ, превод и превоз зад граница.

- законодателна база


Основните държавни органи, осъществяващи валутното регулиране в Руска Федерация са Централната Банка на Русия и Правителството на Руската Федерация.

Основни функции на Централната банка на Русия в сферата на валутното регулиране:

• осъществява паричната политика, основана на принципите на общата икономическа политика на Русия;

• съставя, съвместно с Правителството на РФ, платежния баланс на Русия;

• наблюдава за спазването на одобрения от Федералното събрание на Русия лимит на външния държавен дълг на Русия;

• определя при необходимост лимита на задълженията в чуждестранна валута към оторизирани банки на не резиденти;

• издава нормативните актове, определящи и регламентиращи извършването на валутни операции в Русия;

• събира, съхранява и използва резервите от валутни ценности за осъществяване на държавна валутна политика;

• издава лицензии за сделки с валута и приема решения за тяхното отнемане;

• установява методите за определяне и използване на чуждестранна валута (обменните) валутните курсове, деноминирани във валутата на Русия;

• определя общите стандарти за счетоводно отчитане и документиране на сделките в чуждестранна валута, редът на контрол върху тяхната надеждност и навременното предаване;

• осигурява публикуването на банкови отчети за своите операции и сделките на упълномощените банки.

Правомощия на Правителството на РФ в сферата на валутното регулиране:

• определя и представя за одобрение пред Федералното събрание външния държавен дълг на Русия;

• вземете участие в съставянето на платежния баланс на Русия;

• гарантира изпълнението на бюджетната и данъчната политика, по отношение на движението на валутните ценности;

• определя как да се използват постъпленията от международни разплащания (клирингови) единици, използвани в търговията с други страни, както и неконвертируемите валути, които се използват в не търговски обороти с чужди държави въз основа на международни договори на Русия.

Централна банка на Руска Федерация (Банк России) и Правителство на Руска Федерация са органите на властта (глава 2, чл.5, ал.1), които имат право на законодателни инициативи и са разработили цял комплекс от нормативни документи, регламентиращи валутния режим в страната.


Функциите за контрол върху валутния режим са възложени на Централната банка. Висшият орган, установяващ и контролиращ валутния режим в Русия е Правителството на Руската федерация и „Банк России“. За агенти на валутния контрол се назначават упълномощени баки, които са на пряко подчинение на Централната банка на Руска Федерация. Дейността по осъществяването на валутния контрол се регламентира от Федерален Закон на Руска Федерация от 10 декември 2003 година № 173-ФЗ „О валютном регулировании и валютном контроле“ (Валутно регулиране и валутен контрол).

Валутното законодателство на РФ (глава 1, чл.4, ал.1) се състои от Федералния закон за валутно регулиране и валутен контрол и приетите съгласно него федерални закони (актове на валутното законодателство на Руската Федерация).

Според закона, чуждестранни лица могат да имат валутни сметки в Руската федерация и в чужбина.

Чуждестранни лица могат да имат рублеви сметки с различен правен режим. Съгласно Раздел 16 от Правилника на Централната банка на Руската федерация от 16 юли 1993 - „Правила за откриване и поддържане на банкови сметки от не ризденти във валута на Руска Федерация“, не резиденти могат да откриват три вида рубла сметки в оторизирани банки, а именно: сметка тип " Т " (" текущата"), специални сметка тип " I" (инвестиции) и сметки на чуждестранни физически лица.

Текущи валутни операции от резиденти се извършват без ограничения, освен в случаите предвидени от законодателството. Внос на чужда валута в Русия е възможен, при спазване на митническите разпоредби на РФ. Износ на чуждестранна валута от страната над определен размер, се допуска само със справка от упълномощена банка.

Операциите, свързани с движението на капитали от резиденти, се регламентира от Централната банка на Руската федерация.



2. Валутно регулиране на операции, извършвани от руски юридически лица





  • при износ на стоки

Валутните операции между резиденти са регламентирани в глава 2, чл. 9 от Федерален Закон на Руска Федерация от 10 декември 2003 година № 173-ФЗ „О валютном регулировании и валютном контроле“.

Валутен контрол при износа на стоки се извършва, за да се предотврати укриването на приходи - пари в чуждестранна валута, или валута на Руската федерация, преведени или подлежащи на превод в полза на износителя, като плащане за експортираните стоки по силата на договор.

Според действащото законодателство, руските износители са длъжни да преведат приходите от износа на своя рублева или валутна сметка в оторизирана банка, като откриват паспорт на сделка на въпросния договор за износ – превод към друга сметка се допуска само с разрешение на Централната банка на Руската федерация. Ако външнотърговския договор предвижда предоставянето на разсрочено плащане в чуждестранна валута за период по-дълъг от 90 календарни дни, или извършаването на валутни сделки, включващи движение на капитали, износителят трябва да представи на своята банката, съответстващото разрешение от ЦБ РФ.

При външно-икономически сделки по покупко-продажба, в които е предвидено плащанията да са във валута на Руската федерация, действащото законодателство не предвижда срокове за осъществяване на плащанията.

В случай на предварително (авансово) плащане на стоки (независимо от датата на митническото оформяне и датата на плащане), митническото оформяне се извършва без разрешение от ЦБ РФ за операции с движение на капитали.

При не получаване или забавяне на приходите по договор за износ, митническите власти на страната износител взема взимат решение дали да привлекатче под отговорност износителите или да гио освободяти от отговорност.

За неизпълнение на договорните условия, касаещи качество, количество и срокове на доставка на стоките, износителят може без специално разрешение, да заплати допълнителни санкции в полза на не резидента (глоба, наказание).

Основните документи на валутния контрол на износа на стоки са:


  • Паспорт на сделката (паспорт сделки (ПС);

  • Отчетна карта за митнически и банков контрол (учетная карточка таможенно-банковского контроля (УК);

  • Ведомост за банков надзор (ведомость банковского контроля);

  • досие на сделката

Паспортът на сделката (по-нататък - ПС) е основен документ за валутен контрол при износ на стоки, предвиждащ плащането им в чуждестранна валута и/ или валута на Руската федерация. Той съдържа информация от международния договор между местно и чуждестранно лице (резидент и не резидент), описана в стандартна форма.

Отчетната карта за митнически и банков контрол е документ за валутен контрол издаван от митническите органи по установена форма. Предоставя се на банката и съдържа изискваната от банката информация от товарната митническа декларация и информация за приходите.

Ведомостта за банков контрол е документ за валутен контрол, който съдържа информация за дейността и операциите по договора.

Досие на сделката - формира се от оторизирана банка или неин клон, за всеки открит паспорт на сделка, съдържа пакет документи, чрез който се следи и контролира потока от приходи за изнасяните стоки.

Едновременно с предоставянето на митническата декларация за оформяне на износа пред митническите органи, износителят е длъжен да предостави и ксеро копие от паспорта на сделката (оригинала на ПС е в износител). Съответствието на предоставеното фото копие се потвърждава с оригинален подпис на лицето, което има право на първи подпис върху сметката на износителя, и заверка с кръгъл печат на износителя.

В случай на внасяне на промени и/или допълнения по договора от страните, засягаща информацията посочена в ПС, в митническата служба, извършваща митническото оформяне на стоките за износ се предоставя копие от преоформеният Пасорт на сделката, заверен по надлежния ред.

В рамките на 5 календарни дни след подписването на ПС, упълномощената банка създава електронно копие на ПС и въз основа на него се формира ведомост за банков контрол, като се използва софтуер, разработен от Държавния митнически комитет на Руската федерация.

За всеки договор, по който се открива паспорт на сделката, банката поддържа регистър на операциите, свързани с получаването и прехвърлянето на средства в чуждестранна валута, или валута на Руската федерация.

За всеки Паспорт на сделка (ПС), банката формира отделна документация, която съдържа:

оригиналния ПС (оригинали на преоформени ПС);

копие от договора, както и измененията и/ или допълненията към него;

копия от разрешителни, представени от износителя;

копия на между банкови извлечения потвърждаващи получаването на парични суми по договора и ПС;

други документи, които се попълват от банката или се получават в банката и са свързани с ПС;

ведомост, разпечатана на хартиен носител, подписана от банковият служител, отговорен по паспорта на сделката и заверена с печат на банката. Съставя се след приключване (прекратяване) на всички операции и плащания по договора (при закриване на досието на сделката).

Досието на сделката се съхранява не по малко от 5 след неговото приключване.

Обменът на документи за валутен контрол между банката и ГТК РФ се извършва по електронен път чрез телекомуникационна мрежа.
Държавния митнически комитет на Руската Федерация, въз основа на данните от митническата декларация, формира Отчетна карта за митнически и банков контрол и в рамките на 30 календарни дни след датата на решението за освобождаване на стоките (графа "D" на МД), ги изпраща на банката. След изтичане на 45 календарни дни и не постъпване на Отчетна карта по сделката от ГТК РФ, банката има правомощия сама да формира Отчетна карта, въз основа на фотокопие от митническата декларация на износителя.

Износителите носят отговорност за нарушение на валутното законодателство и нормативни подзаконови актове съгласно Митническият кодекс на РФ и други нормативно-правови актове на РФ.


- за извършването на авансови плащания по внос на стоки
Функциите за валутен контрол при вноса на стоки в Русия са поверени на митническите органи на Руската федерация и на упълномощени банки, които реализират своите права и задължения в съответствие с Инструкция за осъществяване на валутен контрол при плащания в чуждестранна валута за внос на стоки. Инструкция одобрена от ЦБ РФ ( Заповед на ЦБ РФ от 26.07.1995 , № 30) и ГТК РФ (Указание ГТК РФ от 26.07.1998 г. № 01-20/10538).

Заплащането на стоки по договор за импорт, може да се извършва само от сметка на вносителя в упълномощена банка или банка кореспондент, действаща от нейно име.

Вносителят е длъжен да осъществи вноса на стоките, за които е извършено плащането, като обема трябва да е еквивалентен на заплатените суми в чуждестранна валута. В случай, че стоката не бъде доставена (не е извършен физическият внос на стоката), преведената сума по договора за импорт трябва да бъде възстановена в сроковете указани в договора, но не по-късно от 90 календарни дни от датата на превода, ако няма специално разрешение на ЦБ РФ. Основните документи за осъществяване на валутен контрол при вноса на стоки са:

• Паспорт на импортната сделка (паспорт импортной сделки (ПСи);

• Регистрационна карта на вносните стоки (учетная карточка импортируемых товаров (УКи);

• Карта на плащанията (карточка платежа)

• Досие на сделката по вноса.

Паспорта на импортната сделка е основен документ за валутен контрол, който се оформя в банката на вносителя и съдържа информация за договора за внос, необходими за осъществяването на контрола. Паспорта на сделката за импорт се попълва и съставя по определена форма.

Регистрационна карта на внасяните стоки е документ, който съдържа информация за това как се транспортират и доставят внасяните стоки и условията на плащането за тях, отново по установената форма. Всяка регистрационна карта съдържа информация за стоката, нейното митническо оформяне. За всеки отделен вид внасяна стока се оформя отделна регистрационна карта.

Карта на плащанията -– документ, отразяващ движението на паричните потоци, оформя се от банката на вносители и се предоставя на ГТК РФ.

Досие на сделката по вноса (Досие на вноса) е специален набор от документи за извършените плащанията в чуждестранна валута за внос на стоки и тяхната документална обоснованост. Досие на вноса се формира от банката на вносителя по всеки отворен паспорт на сделка по импорта.

3. Валутно регулиране на операции, извършвани от юридически лица – не резиденти

Нерезиденти. Валутен контрол за чуждестранни лица, при сделки с чуждестранна валута.


Основните закони и наредби на Централната банка на Русия, за установяване на процедурата за извършване на сделки с чуждестранна валута:

  • Федерален закон № 173 - ФЗ от 10.12.2003 г. "За валутно регулиране и валутен контрол";

  • Инструкция на ЦБР № 138 - И от 04.06.2012, " За реда на предоставяне от резиденти и не резиденти и оторизирани банки на документи и информация, свързани с провеждането на сделки с чуждестранна валута, оформянето на пасротит на сделките, както и отчитането на сделки с чуждестранна валута от оторизирани банки и контрола върху тях. "

Основните операции от клиентите, за които банките осъществяват валутен контрол са:



  • покупко-продажба или други опрерации, свързани с прехвърлянето на собственост на чуждестранна валута, валутата на Руската федерация, чуждестранни или местни ценни книжа, ако операциите се извършват между местно и чуждестранно лице (между не ризидент и резидент);

  • покупко-продажба или други операции, свързани с прехвърлянето на собственост на чуждестранна валута, валутата на Руската федерация, чуждестранни или местни ценни книжа, ако операциите се извършват между две чуждестранни лица (между двама не резидента);

  • прехвърляне на чуждестранна валута, валутата на Руската федерация, местни или чуждестранни ценни книжа от сметка, открита извън територията на Руската федерация, на сметка на същият човек, открита на територията на Руската федерация, и от сметка, открита на територията на Руската федерация, в сметка на същият човек открита извън територията на Руската федерация;

  • превод на валута на Руската федерация, местни или чуждестранни ценни книжа от сметка, открита на територията на Руската федерация, в сметка на същият човек, открита на територията на Руската федерация.


Основните видове документи за валутен контрол:

Документ, свързан с провеждането на валутни операции – външно-търговски договор за внос (износ) на стоки, външно-търговски договор за извършване на услуги (извършване на работа, прехвърлянето на информация и резултати от извършена интелектуална работа); договор за заем; договор за покупко-продажба на недвижим имот; договор за покупко-продажба на ценни книжа; договор за прехвърляне на права на ползване; договор за прехвърляне на дълга; извлечения от протокол от общото събрание или друг управляващ орган на юридическо лице и т.н.

Изисквания за оформянето на документите, свързани с провеждането на валутни операции:


  • документите трябва да са валидни към деня на подаване в банката;

  • по искане на банката, документи, написани на чужд език, се представят едновременно със заверен превод на руски език;

  • документите, издадени от държавни органи на чужди държави, които потвърждават статута на юридическите лица – не резиденти, трябва да бъдат легализирани по установения ред. Чуждестранни официални документи може да бъде представени, без необходимост от легализация, в случаите, предвидени в международни договори на Руската федерация;

  • ако за осъществяване на валутни операции е необходима само съответна част от документ, може да бъде представена само част, извлечение от него;

  • документи (извлечения от документи) се представят в оригинал или под формата на копие, заверено от Клиента или от нотариус. Преводът на документи на руски език може да бъде заверено от Клиента или специализирана агенция за преводи;

  • документи (извлечение от документи) и превод на руски език може да се представят на банката по поща, телеграф, телекс или друго средство за комуникация, договорено между банката и клиента. В случай на факс, възпроизвеждане на подписите чрез механично или друго копиране, цифров подпис или друг аналог на саморъчен подпис между Банката и Клиента, се създава процедура за признаване на аналог на саморъчен подпис на Клиента, както и определяне на процедурата и условията на използване.

Ред и сроковете за поддаване на документите за валутен контрол в банката.

Документ, свързан с провеждането на валутни операции ,- при писмено искане на банката и в срока, определен от банката,; срокъта не може да бъде по-малко от седем работни дни от датата на искането.

Не представянето или ненавременно подаване на документите за валутния контрол от клиента в банката е нарушение на валутното законодателство на Руската федерация.

4. Отговорност за нарушения на правилата за извършване на валутни операции


В съответствие с член 25 от Федералния закон от 10.12.2003 г. № 173 -ФЗ " За валутно регулиране и валутен контрол" местни и чуждестранни лица (резиденти и не резиденти) носят отговорност за нарушение на валутното законодателство на Руската федерация и актовете на органите за валутно регулиране.

Прилаганите санкции към резиденти и не резиденти за нарушения на валутното законодателство на Руската федерация, са указани в член 15.25 на " Кодекс на Руската федерация за административните нарушения" от 30.12.2001 № 195 - ФЗ.

Санкциите при неспазване на сроковете за предоставяне на информация, касаеща валутните операции и свързаните с нея откриване и водене на паспорт на сделката, са регулирани в Инструкция на ЦБ РФ от 04.06.2012 №138-И.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:
Сайт на МФ на РФ: http://www.minfin.ru/ru/

Сайт на ЦБ на РФ: http://www.cbr.ru/


Нормативни актове:

Валутно регулиране и контрол: http://www.cbr.ru/analytics/?prtid=na_vr_sub

Платежна система на Русия: http://www.cbr.ru/analytics/?Prtid=pl_system

Банково регулиране и контрол: http://www.cbr.ru/analytics/?Prtid=na_brn

Проекти на нормативни актове на ЦБ РФ: http://www.cbr.ru/analytics/?Prtid=project
Текущ обзор (ежедневно обновяване) на Федералното законодателство на РФ: http://www.consultant.ru/law/review/fed/

Съгласувал:___________________ Весела Бориславова, Гл. секретар ЦПРБ



Изготвил:_______________________ Радослава Димитрова, сътрудник ЦПРБ
Каталог: NewsFiles
NewsFiles -> С п и с ъ к селскостопански продукти, суровини и храни с произход от сащ, Европейския съюз, Канада, Австралия и Кралство Норвегия, са забранени за срок от една година в Руската федерация
NewsFiles -> Molecular Medicine Center Medical University of Sofia and Lieber Institute for Brain Development Organize On 16th of June, from 14 h, in the Auditorium Of Clinic of Neurology and Psychiatry Building, Alexandrovska University Hospital
NewsFiles -> Законодателството на Руската Федерация в областта на защитата на интелектуалната собственост се регулира от
NewsFiles -> Програма 10: 15 10. 30 Официално откриване
NewsFiles -> Програма 1 ноември 2013 г. 12. 00-14. 00 Регистрация 14. 00-14. 15 Откриване 14. 15-16. 15 I сесия Урология Модератори: проф. Йорданка Узунова, проф. Чавдар Славов 
NewsFiles -> На република българия в москва
NewsFiles -> Програма 01. 10. 2014 г. Умбал „Александровска“ 10. 30 – 11. 00 часа
NewsFiles -> Митнически режим на руската федерация митнически съюз Русия, Казахстан и Беларус
NewsFiles -> Структура на пазара на помпено оборудване в РФ
NewsFiles -> Преглед на руския пазар на бисквити. Резултати за 2016 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница