1. Основи на MapInfo



Дата01.02.2018
Размер279.03 Kb.
#52497
1. Основи на MapInfo

Това ръководство е предназначено основно за въведение в MapInfo, но може да бъде от интерес и за студенти и служители, а дори и по-широката общественост. Препратки към таблици, папки и т.н., важат само за ръководството, така че ако се намирате на друго място и ползвате друга информация, трябва да се заменят файловете с вашите собствени.



Таблици ...

MapInfo може да изглежда най-напред доста сложно приложение, но макар и да е мощна програма, също така е лесно да се използва, след като се разберат някои основни понятия. Моля, не забравяйте, че това не е изчерпателен наръчник за MapInfo - ако имате нужда от повече помощ и информация, обърнете се към пълното ръководство на MapInfo.

Всички данни се съхраняват като таблици (*.tab файлове). Тези таблици могат да съдържат само данни или данни, които са свързани с графични данни (символи, линии и др.). Ако таблицата съдържа само данни, то те може да се покажат само в прозореца на браузъра. Прозорецът на браузъра изглежда като проста електронна таблица с колони и редове. Ако таблицата е свързана с графични данни, тя може да се покаже като карта в картен (Mapper) прозорец.

Можете да промените некартируема (браузър) таблица, за да могат да се картират данните чрез създаване на графични данни, свързани със данните.



Слой по слой ...

Таблиците могат да бъдат наложени като слоеве, за да се изгради комплексна карта. Например бихте могли да комбинирате брегови слой със слой реки, за да получите обща хидроложка карта.

Слоевете може да се подредят както искате, така че ако добавите слой пътища, той може да се поставя над слой реки! Нови слоеве могат да бъдат добавени или премахнати, както се изисква.

Можете да импортирате собствени данни, например точки (с координати) или тематични точкови данни и да се създадат тематични карти за показване на пространственото разпределение на данните и може да изберетe от набор от символи, които да представят вашите данни.

Множество слоеве може да се използват, за да покажете няколко набори от данни едновременно. С тематични данни можете да създадете защрихована карта на света, показваща демографски данни, например.

Картите могат да бъдат персонализирани (т.е. стил и цвят на линия, изпълване на полигон и стилове на точка - всички могат да се променят, така че не трябва да се използват тези по подразбиране. Когато сте създали картата, можете да я поставите в прозореца за оформлението. Това ви позволява да позиционирате карта на една страница, да добавите мащаб, заглавие, ключ и други данни, които са необходими, за да завършите вашата карта, да добавите допълнителни карти, като карти на местоположение и т.н., за да изпълните собствените си изисквания.



Запазване (Запиши го или го изгуби! )

Най-важно е да запазите работата си с напредването на вашата карта. След това можете да спрете и се върнете към нея там друг път, в положението където сте спрели. Можете да направите това чрез запазване на картата в работното пространство (workspace). Проста аналогия на работното пространство (workspace) e една рецепта. Файлът ‚Работно пространство‘ (workspace) съдържа списък на таблиците, които сте използвали (съставки) и техните нива на увеличение, географски ограничения, настройки за стил и т.н., и най-важното, настройките за оформление на прозореца (т.е.: как да се "готви" картата).

Чрез файла ,Работното място‘ (workspace) можете след това отново да създадете своите карти всеки път, когато заредите файла ‚работното място‘. Една важна разлика между файл, ‘работното място‘ и една рецепта е, че той записва къде са разположени таблиците (т.е. в кой шкаф са съставките). Така че не премествайте файлове и със сигурност не трийте файлове! Ако го направите, няма да сте в състояние да отваряте ‚работната област‘ (workspace). (Въпреки че ‚работното място‘ е обикновен текстов файл, мислете много внимателно, преди да се опитате да го редактирате. Това може да е единственият вариант, ако сте преместили някои таблици и не можете да си спомните, къде трябва да бъдат, или сте изтрили някои изцяло, но това е много рисковано!)

Трябва да създадете файл ‚работно пространство‘ доста рано в сесията ви и редовно да го запазвате, така че е да е осъвременен. Така ще имате резервно копие в случай на проблем! Когато създавате файл ‚работно пространство‘ можете да имате повече от един, ако искате да запазите две или повече версии на работата си.



2. Как да се ​​направи карта

Стартирайте MapInfo (това е лесната част ...)

Първото нещо, което виждате, когато стартирате нова сесия диалоговия прозорец Quick Start. Това ви дава избор от опции, в зависимост от това как желаете да продължите.

За да започнете нова карта от нулата, щракнете върху опция Open a table, след това OK. След това можете да започнете отваряне на таблици, за да създадете вашата карта.

Ако вече сте създали ,работна област‘ в предишна сесия, щракнете върху Open a workspace, а след това OK. Намерете файл ,работна област‘ и го отворете. След това можете да продължите с вашата карта.

Ако сте били последния потребител, ще се покаже вашето ,работно място‘ (workspace), така че просто го отворете отново. Ако сте излезли от MapInfo без да сте запазили (workspace), можете да възстановите работата си, като изберете Restore previous



session. Това може да спаси нещата, но е по-добре да се запази всичко, преди да се излезе от програмата!

Алтернативно, можете да щракнете върху бутона Cancel за премахване на диалоговия прозорец, след това отворете менюто File и кликнете Open Table, или можете да използвате Open Table клавиша под лентата с менютата За да отворите (workspace) отворете менюто File и щракнете върху Open workspace



Данни

За пример ще използваме картата на очертанията на света, с която е снабден MapInfo. За да отворите това, щракнете върху Open Table в диалоговия прозорец Quick Start (или File> Open Table, ако тя не се показва), след това отворете MapInfo папка на устройство D. Отворете папката на данни и след това World папката. (Ако при вас е различно, ще трябва да се намери таблицата). Изберете файл world.tab и щракнете върху Open.

Сега ще видите основна карта на очертанията на света. Имайте предвид, че тъй като тези данни могат да се картират, те се отварят автоматично в Mapper прозорец. Ако данните не могат да се картират, те щяха да се отворят в браузъра.

Таблици, слоеве: същите, но различни ...

Може да си мислите, че таблици и слоеве са едно и също, тъй като с помощта на таблиците създавате слоеве в картата. Е, те са .. но след това отново не са!

Таблиците могат да се картират, ако има графични обекти, свързани с данните (таблицата worldcap.tab има звезда символ, свързан с всеки запис в таблицата). следователно таблица, която може да се картира, може да се използва като слой в картата. Въпреки това, ако таблицата не е картируема (защото тя е просто данни, без те да са свързани с графични обекти), тя не може да се използва като слой, но все пак това е таблица и може да бъде показана в прозореца на браузъра (като електронна таблица).

Сега обратно към Световната карта, която сте отворили. Ако не можете да видите целия свят, щракнете с десния бутон на мишката, докато показалецът е в Mapper прозореца и изберете View Entire Layer от падащото меню. В момента имате само един слой, който е света, така че кликнете OK и картата ще преоразмери да се побере вътре в прозореца. Можете да опитате и други инструменти за навигация. Има два бутона за мащабиране (те имат малко лупа с "+" и "-" за увеличение и намаляване съответно). За да преместите картата, използвайте grabber инструмента (бяла ръка). Щракнете и плъзнете с левия бутон, за да промените позицията на картата - това е много по-лесно, отколкото с помощта на бутоните за скролиране!

Сега можем да добавим втора таблица, така че кликнете File> Open Table отново и отворeте таблицата worldcap.tab, която също е в папка World. Сега ще видите световните столици показани на картата. Обърнете внимание как worldcap таблицата се е отворила в същия картен прозорец. Това е така, защото MapInfo е установила, че двете таблици покриват подобни област и са в една и съща проекция, така че те ще се наслоят автоматично.

Всичко е под контрол …

Добре, сега имаме карта на света с главните градове.

Да предположим, че искате да промените символите на градовете, или да извършите други промени в картата.Това е мястото, където се използва Layer Control. Тази опция може да бъде достъпна по два начина, в зависимост от това как искате да използвате мишката.

Единият начин е чрез бутон в главния инструментариум (половината път надолу вляво, той изглежда като купчина от три листа). Освен това може чрез Rightclick с мишката, и това е първата опция на падащото меню.

Вие ще видите списък със слоеве, с набор от квадратчетата за маркиране и няколко бутона. Списъкът съдържа двата слоя, които в момента би трябвало да са отворени, с допълнителен слой на върха. Този най-горен слой се нарича Cosmetic layer Козметичният слой винаги е налице. Мислете за него като за прозрачен слой, на който можете да рисувате линии, зони, текст или каквото и да е.

Вие ще видите, че таблицата worldcap е поставена над таблицата на очертания на света. Това е функция на MapInfo, според която точки и линии са поставени автоматично по-горе от региони. Ако таблицата worldcap е под таблицата на световните очертаниня, символите ще бъдат скрити. Можете да видите това с едно кликване върху слоя worldcap и след това щракнете върху бутона Down в Reorder квадратчето, за да го поставите под слой в очертания на света. Щракнете върху OK и ще видите, че всеки символ, който е във видимата рамка е изчезнал. Отворете отново layer control и преместете слоя worldcap отново нагоре. Не кликвайте OK все още.



Цветове, символи и стилове ...

От дясната страна на layer control ще видите бутон Display. Това ви позволява да променяте стила на всеки слой. Ние ще стигнем до четирите отметки на всеки слой, но ще откриете, че второто квадратче е сиво, когато отворите набори от данни в картата, така че не можете да кликнете върху него. Това показва, че таблицата е само за четене, така че не може да направите промени в нея.

Всички набори от данни само се четат за да се попречи на потребителите да ги редактират (може да искате розови реки на картата си, но следващия потребител може по-скоро да предпочете стандартните сини ...). Това предполага, че не могат да се променят цветовете и стиловете - не можете за постоянно, но вие можете да замените настройките за собствената си карта. Това означава, че първоначалните данни са непроменени, но се припокриват настройките и се съхраняват в работното ви пространство‘, така че те ще бъдат прилагани всеки път, когато отворите вашата карта.

Това е мястото, където се използва бутон Display. Щракнете веднъж на worldcap слоя за да го маркирате, след което щракнете върху бутона Display. Сега ще видите Display Options диалогов прозорец за този слой. Той съдържа няколко функции, но ние се интересуваме само от режима Display в този момент.



Вие ще видите отметка озагавлена Style override - кликнете и ще бъде включен голям бутон. Сега щракнете върху бутона, за да се покаже диалоговия прозорец за стил. Тъй като ще се презаписва символен обект, можем да изберем стил, цвят и размер на символа. Има редица от символи, вариращи от прости геометрични фигури до картографски символи и други живописни стилове.

За този пример можете да изберете от MapInfo 3.0 съвместим комплект и изберете запълнен квадрат (с запълване в сиво например). Изберете друг цвят, например синьо и малко по-голям размер. Сега кликнете OK във всеки диалогов прозорец подред, завършвайки със слоя контрол - градовете вече са представени със сини квадратчета. Сега променете стила на картата на света. Отворете layer control отново, маркирайте слой очертания на света и кликнете Display. Активирайте отново презапис на стил и натиснете големия бутон. Сега ще променяте обект, който е регион, така че можете да изберете шаблон за запълване (плътно черно просто означава плътно запълване и N означава, че няма запълване), цвета на запълване, стил на границата, цвят и дебелината на линията. Направете няколко промени и след това ОК на всичко за да видите разликата. Не забравяйте, че стилът може да бъде променян по всяко време - и промените ще бъдат запазени само ако имате ‚работна област‘ (workspace).

Нека бъдем селективни

Вие ще видите, че всяка промяна на стил се отнася до целия набор от данни - всички символи се променят например. Какво става, ако ние искаме да направим селективни промени - да кажем да направим Лондон голям зелен кръг, но да оставим другите като червени звезди?

Е, ако на таблицата е само за четене краткият отговор е, че не можем!

Това е така, тъй като промяната на отделните обекти в рамките на слой означава редактиране слой, което не можеш да направиш ако е само за четене. Е, как да го направим? Можете да направите копие на таблицата, която искате да промените, тъй като това копие след това ще може да се редактира. Въпреки това трябва да се помни, че някои набори от данни могат да бъде 20MB или повече! Вие обикновено ще работите върху част от набор от данни, така че въпреки че картата на Обединеното кралство използва данни за световната карта, вие се нуждаете само от част от тези данни. Копиране на част от набор от данни е по-практично и е нормалната процедура.



Ще имам това и това и това ...

Зумвайте (променете мащаба) в по-малка площ с помощта на zoom-in контрола (лупа с "+"). Можете или да кликнете веднъж да се удвои мащаба (намаляване на района) или да начертаете поле около района, като се започне в единия ъгъл (да речем горе в ляво) и задържане на левия бутон на мишката, докато плъзгате.

Когато освободите бутона, районът ще се увеличи. Зумвайте в област, която показва два града, да речем Лондон и Париж. Сега може да се запише копие на тези два града като направите записа в своя собствена папка на потребителя.

Ако все още нямате, създайте сега, и докато сте в нея, запазете ,работна област‘ (workspace). Ако приемем, че имате папка за запис на таблици, сега можете да изберете двата града. MapInfo има редица инструменти за подбор. Най-простият е стрелката, който може да се използва, за да кликнете върху един обект.

За да изберете няколко обекта наведнъж, използвайте Marquee select tool на дясно отстрелката (показалеца); (Съвет: Ако спрете курсора върху даден инструмент, ще се появи описание за какво е!).

Да използвате инструмента marquee tool, просто очертайте правоъгълно поле около група обекти, за да изберете всички. Ако обектите не може да бъде селектирани по този начин, да речем, че искате всички градове, в рамките на една страна, използвайте инструмента Region select tool. Просто кликате в рамките на съдържащата граница и всички обекти са избрани. Други инструменти за селектирне позволяват да подберете обекти в рамките на определен радиус, или може да се направи неправилната форма на региона, за да изберете рамките. Тъй като за примера селектираме само двата града, щракнете върху първия с инструмент показалеца, след това задръжте натиснат клавиша Shift и щракнете върху другия. Двата обекта вече са откроени.

За да ги запазите, отворете менюто File и кликнете върху Save copy as. Ще се появи списък на всички отворени в момента таблици, заедно с таблица, наречена selection - това са вашите избрани обекти - маркирайте го и натиснете Save…

Кликнете върху обекта, а не етикета! - При избор на обекти (региони, точки или линии), уверете се, че кликвате върху самия обект, а не върху етикетът. Самите обекти трябва да бъдат избрани, за да се запазят. Етикетите са само атрибути на обектите и ще бъдат копирани с обектите така или иначе, но ще трябва да ги покажете след това отново, когато отворите запазената таблица.

Запазете таблицата в собствената си папка и дайте описателно име, като например LondonandParis. Разширенито .tab ще се добави автоматично. Сега отворете Layer control и изберете worldcap слоя. Кликнете върху бутона Remove, за да го премахнете от списъка. Затворете отново Layer control.

Сега можете да отворите запазената си таблица, като щракнете върху speedbutton на отворената таблицата (или File> Open table). Отворете новата таблица и двата града ще се появят на картата.



Бъдете внимателни - Когато се редактира слой знайте, че сте в риск - може случайно да преместите или дори изтриете обекти, така че бъдете внимателни. Веднага след като сте готови с редактирането на слой, отворете layer control и махнете отметката за редактиране, за да го защитите.

Нека бъде индивидуална ...

Когато ние променихме стила на символите за слой worldcaps, всички символи са променени - ние не може да имаме различни символи за някои градове. Обаче, ако даден слой може да се редактира, и отделните символи могат да бъдат променени.

Отворете отново layer control (това се прави често в MapInfo ...). Вие ще видите вашия нов слой ще се появи. Отметката edit за редактиране (втората) е активирана, така че я отбележете за да може този слой да се редактира.

Щракнете върху OK, за да затворите layer control.

Ако щракнете върху символа за Лондон, ще се появи малко по-различен - символът има "гореща точка" в своя център. Ако сте особено наблюдателни, вие също ще сте забелязали, че инструментите за рисуване са разрешени.

Можете да преместите даден символ чрез приплъзгане на "горещата точка", но имайте предвид предупреждението по-горе! По-добре е да не се мести, така че просто го оставете избран.

За да промените този символ, щракнете върху бутона Symbol Style (той е близо до дъното и има картен пин с въпросителен знак) в инструментите за рисуване, за да се покаже диалоговия прозорец за символи. Изберете нов стил на символ и цвят и щракнете върху OK. Символът на Лондон вече е променен. Много е важно да се разбере разликата между презаписване на стил и да се направи един символ/обект редактируем и след това да се промени стила му. В последния случай обектът се променя за постоянно, а в първия случай промяната е временна.

Ако сте използвали таблицата в друг работен плот и я редактирате, след това тя ще бъде променена там също, но стилът за презапис (override) я променя само в текущия работен плот. Не забравяйте също така, че презапис на стил също се записва в ‘работната област‘. И така да обобщим:



Презапис (запис отгоре) на стил:

Може да се прилага само за целия слой

Ще бъде записан само ако създадете и запишете работна област (workspace)

Не променя самата таблица и така няма да повлияе на други работни плотове

Промените могат да се премахнат, като махнете отметката Style override за отмяна в диалога за дисплея.

Редактиране на обект / символ

Може да се прилага към единичен обект или символ (или няколко обекти / символи)

Ще бъдат запазени само ако запишете таблицата, НО:

Променя самата таблица и промените ще важат върху всяко друго работно пространство, което ползва таблицата

Не може да се променя обратно (да се премахнат промените; освен ако не си спомняте оригиналния стил!)

Нарисувай ми картина ...

Така че сега ние имаме основна карта, но може би могат да се направят някои допълнителни екстри, като например поле около Великобритания, или някои други анотации.



Можете да направите всичко това с помощта на инструменти за рисуване, но тъй като ние не искаме да рисуваме директно върху някой от готовите слоеве (ако този слой е само за четене, не можете да рисувате върху него така или иначе), такива козметични промени на картата се правят в ... Cosmetic Layer!

Козметичният слой е фиксиран слой (не може да се движи или да го премахнете) и винаги е най-отгоре. Мислете за него като прозрачна повърхност върху картата, върху която можете да рисувате.

За да рисувате на козметичния слой, първо отворете Layer Control слой и направете Cosmetic Layer редактируем. Когато козметичния слой е направен редактируем, се активират инструментите за рисуване. Първите девет бутона като се брои надолу от горния вляво селектират типа обект за редактиране (или в случай на бутона А, да пишете текст). Четирите бутона най-долу с ? в непосредствена близост до обекта, задават стила за символи, линии, полигони и текст. Между тях са и някои специални инструменти, които ще разгледаме по-късно.



Кръг или звезда или кутия ... или може би една сладка малка патица ...

По-лесно е първо да изберете стил, след което да нарисувате обекта или поставите символ, но винаги можете да промените даден обект, след като сте го нарисували чрез двукратно щракване върху него.

Тогава ще видите диалогов прозорец, който има бутон за стил и полета, за въвеждане на точни координати (и размер в случай на обект). Инструментът за символ (горе вляво) поставя единичен символ на картата в точката, която сте избрали чрез кликване с мишката. Има изобилие от символи, от които да избирате. Можете да използвате прости геометрични фигури (кръгове, квадрати и т.н.) от набора на MapInfo или картинни, картографски елементи, за недвижимиа собственост и други символи. Последните комплекти са True-type символи (като шрифтове в Word), така че те могат да се завъртат и да им се дадат граници и сенки.

Горе вдясно е инструмента за линии, който прави единична права линия между две точки - просто задръжте левия бутон на мишката бутона и плъзнете линия. На второ място надолу вляво е полилинейния инструмент. Той рисува сегментирана линия. Щракнете веднъж, за да започнете след това кликнете върху всяка точка, в която желаете да промените посоката. Щракнете двукратно, за да приключите. Вторият вдясно е инструмент на дъгата (който рисува дъги ...).

Следващите четири бутона рисуват регионни форми. Първият рисува многоъгълник (полилиния, но с запълване). Следващият бутон е за елипса (Съвет: Задръжте натиснат клавиша Shift и ще начертаете кръг). По-долу е Rectangle Tool – бутонът за правоъгълници (да, познахте: задръжте натиснат клавиша SHIFT и той прави квадрат). Накрая е инструмента за правоъгълници със заоблени върхове.

Пардон! Направил съм грешка ...

Ако сте начертали полилиния, например и тя не е съвсем точна, как да я редактирате? Опитайте едно кликване на линията, за да я изберете, след това плъзнете единия край с мишката - цялата линия се движи наоколо (същото нещо се случва с прави линии и региони).

Когато начертаете линия, всеки край на линията завършва с възел. Полилинията също има възли на всека промяна на посока (или ъгъл в случай на полигон), а кутия, правоъгълник или елипса / кръг имат само четири – по един на всеки ъгъл. Вярно е, че кръговете нямат ъгли, но възлите са в ъглите на очертаващия правоъгълник (правоъгълник, който обвива обекта). Така че, за да се промени формата на линия например, или за привижване само на единия и край, ние използваме Node editor, който е бутона под инструмента за текст.

NB: слоят, съдържащ обекта трябва да се направи редактируем преди да се може да се използва Node editor - той е деактивиран, ако слоят не може да се редактира. Не забравяйте, че вие ​​правите промени в таблицата, така че ги запишете след това.

Щракнете върху линия или обект, за да ги редактирате, след което щракнете върху Node Tool. Сега ще видите възлите във вашата линия или обект (възли се срещат при всяка промяна в посоката, както и за началото и края). Сега можете да преместите единичен възел, както желаете. Да предположим, че сте пропуснали ъгъл (да смените посоката)? За да поставите "завой" в иначе права линия, използвайте инструмент Add node, който е в непосредствена близост до node редактора. Кликнете първо върху него, а след това кликнете върху линията или обекта за да добавите възли, както искате. Възлите могат да бъдат преместени по линията за да променяте позициятя им и ако имате прекалено много, можете да ги изтриете чрез кликване веднъж върху възела, за да го изберете, след това натиснете клавиша за изтриване.

СЪВЕТ: Ако сте начертали обект и искате да добавите друг, който се присъединява към първия точно (като например продължение на река или създаване на съседни полигони), използвайте функцията SNAP. Snap работи чрез привличане на един възел към друг, така че ако приближите една линия до друга съществуваща линия, тя ще се "залепи" точно до нея. За да използвате SNAP, просто натиснете "S" на клавиатурата. Когато наближите съществуващ възел ще се появи кръст и новият възел ще прилепне към съседа си. За да изключите модула, просто натиснете отново S.

3. Време е всичко да се сложи на хартия

Ако желаете да отпечатате вашите карти, вие трябва да създадете оформление (layout). Това ви позволява да подредите вашите карти, легенди и заглавие и т.н., на страница, която се появява на екрана, тъй както ще бъдат отпечатана.

Всяка карта (която може да съдържа няколко слоя) ще се появи на оформлението в рамка. Рамката действа като контейнер за картата и могат да бъда разположена и оразмерена както се изисква.

За да създадете оформление, отворете Window менюто и изберете New Layout Window. Вие ще видите диалогов прозорец:



Ако сте използвали десктоп пакет за издателска дейност като Freehand или Corel Draw тогава може да сте запознат с концепцията на рамките. Всички промени в съдържанието на рамката се извършват в прозореца на обекта. (Това означава, че за да добавите слой към картата, например, можете да направите това в прозореца на Mapper, а не в прозореца на оформлението - оформлението се актуализира автоматично). Ако имате един Mapper прозорец или браузър отворени, използвайте първият вариант - One Frame for Window и щракнете върху OK.

Ако имате няколко прозорци отворени, то използвайте втория вариант, за да се създаде рамка за всеки прозорец.

Алтернативно изберете третата опция, за да създадете празен прозорец за оформление, към който можете да добавяте рамки, както се изисква. Ако изберете първия или втория вариант, ще видите прозорец за оформление, съдържащ един или повече обекти. Можете да промените размера и ориентацията на страницата, като отворите меню " File" и кликнете Page Setup. Изберете вашите настройки и натиснете OK.

Понякога може да откриете, че вашето оформление е на две или повече страници (MapInfo позволява да създадете оформление с много страници, ако е необходимо). Да се ​​върнете към оформление на една страница, отворете менюто Layout и щракнете върху Options. Задайте броя на страниците, както се изисква. Опцията Show Frame Contents следва да бъде оставена в позиция Only When Layout Window is Active за по-бърза работа на дисплея.
Това отива тук, а онова там …

Можете да разположите рамката и преоразмерите, ако е необходимо. За да зададете размера и позицията на рамката точно, просто щракнете двукратно върху нея - тогава ще видите диалогов прозорец Frame Object. Просто направите всички необходими промени и щракнете върху OK.



"Това е първата ми карта ..."

За да добавите текст (заглавие, например), щракнете върху Text Tool (бутон с буквата А) в инструментариума за рисуване.

Щракнете някъде в прозореца за оформлението и въведете текста. Можете първо да зададете размера на шрифта, стила и други опции ако желаете, чрез натискане на бутона Text Style (бутон A?). Също така, можете да промените текста и след като го напишете чрез двукратно щракване върху текстовия и използвайки инструмента за избор. Така редактирате и текст след като е бил написан.

Имате набор модели за прозореца за оформление: За да видите оформлението в размер 1:1, щракнете с десния бутон върху оформлението и изберете View actual size от падащото меню. За да видите цялото оформление, изберете View entire layout вместо това. При добавяне на текст и т.н., винаги работете в реален размер за да можете да видите колко голям или маък ще бъде текстът.

MapInfo има инструменти за точно подравняване и позициониране на картни рамки и текст и т.н. Можете да подравните карти и текст с цялата страница, или едни с други.

За да видите как работи това, кликнете веднъж на картата с левия бутон, за да я изберете, след това кликнете отново на картата, но този път с десния бутон. От изскачащото меню изберете align objects.

Можете да настроите хоризонталното и вертикално подравняване на обекти, или по отношение на цялостното оформление, или един спрямо друг. И двете алтернативи имат опция "не променяй", за да остане позицията, тъй като е. Ако имате няколко обекта, можете да ги подравните еднакво, което е полезно за прости легенди, например.

В диалоговия прозорец за подравняване на обекти изберете следното: Хоризонтална: Align center of selected objects with respect to Entire layout (Подравняване центъра на избраните обекти по отношение на цялостното оформление); Вертикална: Align center of selected objects with respect to Entire layout (Подравняване центъра на избраните обекти по отношение на цялостното оформление). След това кликнете ОК. Картата ще бъде в центъра на страницата! Сега добавете заглавие на картата с избор на подходящ шрифт (това става като щракнете върху бутона Text style в набора инструменти за рисуване и изберете, например, 20pt Arial. След това кликнете върху Text бутона и кликнете веднъж там, където трябва да отиде текстът.

Когато сте готови, въведете заглавие, щракнете върху бутона за избиране в основният инструментариум. Не натискайте Enter или просто ще добавите още един ред от текста. Преместете текста на позицията, на която бихте искали, точно над картата, например. Не се притеснявате за поставяне точно в центъра на страницата, тъй като ние ще използваме функцията за подравняване за това. Сега ще подравним двата обекта (Карта и заглавия) един с друг. Щракнете веднъж върху картата за да я изберете, след това задръжте натиснат клавиша Shift и кликнете заглавието, за да изберете и него. Освободете shift клавиша и кликнете с десния бутон на мишката върху картата или текста (без значение кое).

В диалоговия прозорец Align Objects (за подравняване на обекти), изберете Align center of selected objects with Respect to each other (Подравняване на средата на избраните обекти по отношение един към друг) за хоризонталното подравняване и във вертикално подравняване изберете да не се променят (Don't change). Щракнете върху OK и текстът ще остане на същото разстояние над картата, но сега ще бъде и подравнен в съответствие с картата.
ЗАБЕЛЕЖКА: При центриране на обекти един с друг, не забравяйте, че първият обект, който сте избрали, няма да се движи, но останалите обекти ще се движат, за да се подравнят в съответствие с него. Ако сме кликнали на заглавието, а след това Shift + кликнали върху картата, то картата ще се движи, да се приведе в съответствие със заглавието, която не е това, което искахме. Също така: Хоризонтално подравняване означава привеждане в съответствие по хоризонтална равнина, а не да се променя хоризонтално положение на оформлението нагоре или надолу.
Вертикално подравняване означава привеждане в съответствие по протежение на вертикална равнина, т.е.: нагоре или надолу в прозореца на оформлението.
4. Анализ на данни и визуализацията им - истинските неща в ГИС!

Ако прозореца на оформлението все още се вижда, щракнете върху прозореца Mapper, ако можете да го видите, в противен случай отворете Window менюто и изберете прозореца World map....


Три стъпки към рая (или как да създадем тематична карта, така или иначе ...)

Създаването на тематична карта в MapInfo изисква само три стъпки:

1. Изберете типа на картата

2. Изберете таблица и поле за данни (или полета)

3. Вижте предварително резултатите и направете необходимите промени, а след това визуализирайте картата
Първа стъпка

Отворете Map менюто и щракнете върху Create Thematic map (Създаване на тематична карта ...)

Изберете вида на картата. За единични променливи, можете да използвате Ranges, пропорционални символи и т.н. За този пример можете да изберете Ranges (диапазони). След това можете да изберете стил (не се притеснявайте, ако не ви харесва някой от тях, тъй като можете ги промените по-късно - просто изберете един за сега):

Сега щракнете върху бутона Next, за да се покаже Стъпка 2.

Стъпка 2

Следващата стъпка е да се избере таблицата и поле за данни (за Ranges карти може да покажете само по едно поле, но с пай графики (pie-charts) например можете да изберете няколко полета). Таблицата е тази, съдържаща данните, която в този случай е таблицата за очертанията на (World map), тъй като тя има набор от променливи, включени като атрибутни данни (данни, отнасящи се за всеки графичен обект в таблицата). За да покажете женското население през 1994 г., изберете World (Светът) като на таблицата и Pop_Fem като поле (можете да изберете Pop_Male (за мъжете, ако искате, или каквото ви харесва ...):


Вие ще забележите кутийката Ignore Zeroes or Blanks (Игнорирай нули или празни места). Ако таблицата с данни има нулеви стойности или празни места за някой запис, отметката в тази кутийка ще отави тези страни без цвят (или цвета на базовата карта, ако има такъв).


Ако не проверите това и има нула или празни места, те ще бъдат включени в най-ниската категория данни, което би могло да бъде подвеждащо. (За да видите разликата, го оставете неотметнато за сега, а след това да създайте тематична картата отново, но с отметка в кутията).

Щракнете върху бутона Next, за да преминете към стъпка 3. Ако бутона " Next" не е активен, тогава сте направили нещо погрешно, така че проверете дали имате избрани валидна таблица и поле.



Стъпка 3

Сега ще можете да направите предварителен преглед. Не правете промени за сега, тъй като по-късно могат да се правят всякакви промени в диалоговия прозорец ModifyThematic Map, към който ще преминем след момент.



Щракнете върху OK и вие ще можете да видите данните си картирани тематично!

Гадост, тези цветове просто не вървят заедно ...

За да промените как се визуализират данните ви, отворете менюто Map (уверете се, че картният прозорец е активен) и щракнете върху Modify Thematic Map… (Промяна на тематична карта). Ще се покаже предишният прозорец, но сега се нарича Modify



Thematic Map.

Имате три опции за персонализиране, достъпни чрез натискане на съответния бутон:




Трите възможности за избор са:

1. Обхвати

2. Стилове

3. Легенда

Щракнете върху Ranges (Обхвати или диапазони), за да се покаже диалоговия прозорец, което ви позволява да промените метода, броят на обхватите и закръгляването:

Ако сте направили някакви промени, бутонът ОК се променя на Recalc. Кликнете върху него за да преизчислите промените.

Бутонът Styles (Стилове) показва диалоговия прозорец Customise Range Styles (Персонализирайте обхвата от стилове):



Тук можете да експериментирате с различни цветове. За да смените обхвата в този пример към червено през жълто, щракнете върху кутията за цветове отгоре и изберете червено като цвят за преден план (foreground). Направете същото и за долната кутия но този път изберете жълто.

Ще видите, че цветовата гама е променена автоматично - не е нужно да променяте и всички междинни цветове! Чрез натискане на бутона " Options " (Опции) , можете да промените инфлексната точка (inflection point); цветовете варират от всеки край на скалата към инфлексната точка - нещо полезно, ако имате положителни и отрицателни стойности (например увеличаване на населението/намаляване на населението). Щракнете върху OK, за да приложите промените.


Направете вашата карта уникална

Щракнете върху бутона Legend (Легенда) за да се покаже диалоговия прозорец Legend. Това ви позволява да се определите вида на легендата:



Можете да започнете с промяна на заглавието към нещо по-добро от World by Pop_fem, така че просто го изтрийте и въведете заглавие по ваш избор. Можете също да добавите и подзаглавие, ако желаете. Шрифтът на заглавието и подзаглавието могат да се променят.

Можете да редактирате етикетите на обхватите, но не забравяйте, че това не променя реалните диапазони – това можете да направите, като щракнете върху бутона Ranges в диалоговия прозорец Modify Thematic Map (Промяна на тематична карта). По подразбиране е показан броят на записите (record count - броят на записи във всеки диапазон), така че махнете отметката за Show Record Count (покажи брой записи), ако желаете да ги премахнете.

Когато сте направили някакви промени към легендата, върнете се към прозореца за оформлението. Ако легендата не е се появила на прозореца за оформлението, сега можете да го добавите.

За да направите това, уверете се, че прозореца за оформлението е активния прозорец (проверете дали е видим и дали има синя заглавната лента). За да добавите легендата към прозореца за оформлението, първо да начертайте рамка. Щракнете върху Frame tool (инструмент за рамкиране; бутона с жълт квадрат от набора инструменти за рисуване), след което нарисувайте рамка там, където искате да е легендата. Когато отпуснете бутона на мишката, ще видите диалогов прозорец, който пита кой прозорец искате да покажете - изберете Legend of World map (Легенда за Карта на света) в този случай. Легендата ще се покаже с очертана рамка. Можете да местите и преоразмерявате легенда, колкото желаете, като щракнете върху нея и след това за да я преместите с помощта на мишката, щракнете върху легендата и я плъзнете.

За да я преоразмерите, кликнете и плъзнете един от ъгловите възли.

Боксът за легендата е обект-регион, така че можете да изберете различна граница (или без граница изобщо) или фонов цвят, като щракнете върху легендата, за да я изберете, след това кликнете върху Region style button бутона за стил на региона (инструментът долу вляво) в инструментите за рисуване. Направете промените и натиснете OK, за да промените външния вид на легендата.

Ако погледнете Layer Control, ще видите вашия тематичен слой над свързания с него картен слой. Можете да използвате layer control (контрол на слоевете), за да покажете или скриете този слой, или да промените реда му в слоевете, но имайте предвид, че той винаги остава привързан към своя картен слой.

Запомнете: За да запишете своя тематичен слой за бъдеща употреба, трябва да запазите вашата карта в Workspace (работно пространство)!

Сега, след като можете да създадете тематична карта от съществуващите данни, може да искате да направите тематична карта от свои собствени данни. За да картирате вашите собствени тематични данни, можете да използвате съществуваща карта с граници (като карта на света, или карта на райони или окръзи) и свържете вашите данни към нея.



Искам да начертая точка ... (или няколко точки, в действителност)

Картите с точкови данни се различават от тематичните карти по това,че таблицата, съдържаща данните, има скрита колона, която съхранява местоположението X, Y на точката и символни данни. Това означава, че след като точковата таблицата с данни е била създадена, тя може да бъде записана като таблица. Също така, тя не се нуждае от съществуваща карта, за да се визуализират данните, тя е карта сама по себе си (таблицата на световните столици например е таблица с точкови данни).





Каталог: drago -> geophysics
drago -> Present simple past simple tense
drago -> Search earthquakes‘ в новосъздадената по-горе папка във формат. Csv
geophysics -> Как да разпознаваме минералите дефиниция и класификация на минералите
geophysics -> Пещери пещера́та
geophysics -> I. Земята – произход, форма, състав и строеж 4 часа Произход на Земята. Химичен състав. Форма и размери на Земята. Модел на Земята. Релеф
geophysics -> Основни дефиниции в Географските информационни системи (гис). Историческо развитие на гис. Значение на гис в съвременното общество
geophysics -> Същност на георадарния метод


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница