1. Относно данъчното облагане на лицата



Дата31.03.2018
Размер42.29 Kb.
#63376
Изх. № М-94-Л-6

Дата: 21.05.2012 год.



оТНОСНО: Въпроси, свързани с прилагането на данъчното и осигурителното законодателство

По повод Ваше писмено запитване, постъпило в Централно управление на Националната агенция за приходите и заведено с вх. № М-94-Л-6/13.01.2012 г., Ви уведомявам за следното:


Според описаната от Вас фактическа обстановка – физическите лица са командировани в Белгия за срок от 2 години, считано от 01.07.2011 г., като имат издадени формуляри А1 и S1. Посочили сте, че след 01.01.2012 г. подоходният данък ще се плаща в Белгия, тъй като лицата, работят повече от 6 месеца в Белгия. Следователно, въпросите поставени в запитването не засягат обстоятелства в сферата на Вашите права и задължения като задължено лице, тъй като не сте работодател и/или посредник на въпросните лица. Предвид на това изразявам принципно становище по поставените въпроси:
1. Относно данъчното облагане на лицата

Трудовото възнаграждение, изплатено от български работодател за труд, положен на територията на Белгия, подлежи на облагане в Белгия, ако, съгласно чл. 15 от СИДДО с Белгия, престоят на лицата превишава 183 дни в рамките на данъчната година или ако възнаграждението е за сметка на място на стопанска дейност, което работодателят формира в Белгия. В тази връзка са възможни следните хипотези:


І хипотеза:

Ако българският работодател е формирал място на стопанска дейност в Белгия, за чиято сметка се изплащат възнагражденията по трудов договор, то за Белгия е възникнало правото да облага тези възнаграждения съгласно чл. 15, ал. 2 от СИДДО с Белгия.
ІІ хипотеза:

Ако българският работодател няма място на стопанска дейност в Белгия, за чиято сметка се изплащат трудовите възнаграждения, за Белгия още не е възникнало правото да облага трудовите възнаграждения на лицата за 2012г., доколкото към момента не е възможно да е надвишен прага от 183 дни престой на лице в Белгия в рамките на данъчната година.

По отношение на 2011г., в конкретния случай е възможно да е налице условието по чл. 15, ал.2, б. „а” от СИДДО с Белгия и за Белгия да не е възникнало правото да облага трудовите доходи на лицата, защото броят на дните от 01.07.2011г. до изтичането на данъчната година на 31.12.2011г. е 184 дни, а дните на престой на лицето се калкулират за целите на чл. 15, ал. 2 от СИДДО като се включват всички дни на физически престой в Белгия (вкл. дни на пристигане и отпътуване, почивни дни, болнични дни) и се изключват всички дни, прекарани извън Белгия (вкл. отпуски и командировки). Това означава, че считано за всяко едно от лицата поотделно, дори и 1 ден от тези 184 дни през 2011г. да е бил прекаран от лицето извън Белгия, за Белгия не възниква правото съгласно СИДДО да облага доходите от трудови правоотношения за труд на нейна територия през 2011г.


Като имате предвид горните хипотези, в случай че за Белгия, съгласно СИДДО, е възникнало правото да облага трудовите доходи на българските местни лица за труда, положен на белгийска територия, България ще признае правото на тези лица да приложат метода за избягване на двойното данъчно облагане „освобождаване с прогресия” съгласно чл. 23, ал. 2, б. „а” и „в” от СИДДО с Белгия. Тъй като ако Белгия има правото да обложи тези доходи, то нейното право е да ги облага от самото начало на дейността, България в този случай ще е длъжна да освободи от облагане доходите, при условията на метода „освобождаване с прогресия”, също от самото начало на дейността. В тази връзка, допустимо е в случаите, в които се планира дългосрочно командироване на лицата да не се удържа и внася ежемесечно данъка върху трудовите доходи на тези лица съгласно чл. 42 от ЗДДФЛ.
Във връзка с горното е необходимо работодателят да има предвид следните уточнения:

Ако престоят на лицата в Белгия не надвиши 183 дни в рамките на данъчната година и възнагражденията не са за сметка на място на стопанска дейност, което работодателят има в Белгия, за Белгия не възниква правото съгласно СИДДО да облага доходите за труда, положен на нейна територия. В този случай, данъкът е дължим в България и белгийската администрация следва да възстанови събрания данък, ако има такъв. В този случай работодателят носи отговорност за дължимия данък по силата на чл. 18 от ДОПК, във връзка с чл. 42, 65 и 66 от ЗДДФЛ. На общо основание, са дължими и лихви по ЗЛДТДПДВ.


В случай че българският работодател вече е удържал данък върху дохода от трудово правоотношение и са налице условията за освобождаване по СИДДО, то този данък се възстановява по реда и условията на чл. 49, ал. 6 и 7 от ЗДДФЛ.
2. Относно предоставянето на данни по Наредба Н-8/2005 г.
Предвид разпоредбата на чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, когато работодателят дължи данък в България следва да предостави информация за изплатените доходи по трудови правоотношения и за данъка, удържан върху тези доходи. Освен това, при условие, че за командированите работници и служители е определено като приложимо българското законодателство съгласно Дял II от Регламент № 883/2004 (чл. 11 – 16), работодателят подава данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" и дните в осигуряване - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Също така и декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, "Учителския пенсионен фонд", здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите". Данните се подават по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица и на основание чл. 5, ал. 4, точки 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.

Няма пречка данните по чл. 5, ал. 4 от КСО да бъдат подадени и без данък по чл. 42 от ЗДДФЛ, когато не се дължи данък в България.


Уведомявам Ви, че съгласно чл. 85 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), в кореспонденцията си с НАП сте длъжни да посочвате Вашата идентификация (име и ЕГН, фирма и БУЛСТАТ/ЕИК; адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция), както и идентификацията на лицата, с чийто права и задължения е свързано запитването Ви.

Изпълнителен Директор на

НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА

ПРИХОДИТЕ:

/красимир стефанов/
96-00-64пловдив
Каталог: downloads -> Edition 11 2017
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г
Edition 11 2017 -> Прилагането на чл. 42, и чл. 65 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (зддфл) във връзка с командироването на Ваши служители в Румъния, Австрия и Турция
Edition 11 2017 -> Образец 2091 Приложение №9 прилагане на методите за избягване на двойното данъчно облагане


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница