1 слайд Уважаеми дами и господа



Дата25.10.2018
Размер108.08 Kb.
#98626


ТРАНСПОРТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА – ПРЕДПОСТАВКА ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА
1 слайд

Уважаеми дами и господа,
Благодаря Ви за предоставената ми възможност да представя пред Вас насоките за развитие на транспортната инфраструктура в България в контекста на перспективите на туристическата индустрия.
2 слайд - Географско положение на България
Благоприятното географско положение на България е ключов фактор за развитието на туризма и определя важното му значение за икономиката на страната. Страната ни заема централно положение на Балканите и е кръстопът между Европа, Близкия Изток и Азия, с излаз на Черно море и пряка връзка с р. Дунав.
3 слайд - Предпоставки за развитие на туризма в България
Благодарение на природното и историческо разнообразие в рамките на едно сравнително ограничено пространство, България има значителен потенциал за развитие на туризма. Както е известно, страната ни разполага с разнообразна природа, мек, умерено-континентален климат, подходящ за целогодишен отдих, добре развити планински и морски курорти, многобройни лековити минерални извори и благоприятни условия за алтернативен туризъм. Нещо повече, в страната са разположени 9 обекта включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. През последните години туризмът в България показва стабилно развитие. Той е отрасъл силно зависим от транспорта и оказва значително въздействие върху пътническите превози.
4 – 5 слайд - България в TEN-T; Приоритетни оси
Благоприятното географско положение на страната може да се види ясно в преминаването на пет Общоевропейски коридори през нейната територия: ІV, VІІ, VІІІ, ІХ и Х.

През 2003 г. бяха определени главните европейски транспортни оси, две от които преминават през територията на Република България: Видин – София - Кулата (Коридор IV) и река Дунав (Коридор VII). На тези оси са разположени приоритетните проекти на Европейския съюз 7, 18 и 22.


В края на 2005 г. беше взето решение за разширяването на TEN-T към съседните държави и региони. Една от петте идентифицирани в този процес транспортни оси – Югоизточната ос (включваща коридори VIII и X), която свързва ЕС през Балканите и Турция с Кавказ и Каспийско море, както и с Египет и Червено море, преминава през територията на България.
Описаните по-горе коридори и оси са мултимодални, което означава, че ние ще ги развиваме за всички възможни видове транспорт. Преминаването на толкова много приоритетни оси през наша територия ни задължава да развием инфраструктурата по техните трасета по европейските стандарти. Добре развитата транспортна инфраструктура благоприятства развитието на съвременния туризъм, тъй като осигурява своевременното и бързо придвижване на хората до различните райони на страната и опознаването по този начин на нейното природно и културно-историческо наследство.
6 слайд - Транспорт – стратегически документи
Изграждането и поддържането на транспортната инфраструктура на България се основава на следните стратегически документи:

  • Стратегия за развитие на транспортната инфраструктура на Р. България до 2015 г.

  • Оперативна програма „Транспорт”

  • Общ генерален план за транспорта (Master Plan)


7 слайд – Карта с приоритетни проекти в публичния сектор
На картата са представени приоритетните проекти в публичния сектор в областта на железопътния, водния и въздушния транспорт.

8 слайд - Роля на летищата за развитие на туризма (1)
Добре развитата летищна инфраструктура е от голямо значение за развитието на туризма. На графиката е представен общия брой пътници, преминали през летищата София, Варна, Бургас, Пловдив и Горна Оряховица. За периода 1999-2008 г. се забелязва тенденция на постепенно нарастване на броя на пътниците, преминали през тези летища, въпреки световната икономическа криза, чийто негативен ефект през 2009 г. вече се усеща в Европа и света като цяло.
С проект „Реконструкция, развитие и разширение на Летище София”, който приключи през 2006 г. бе изградено едно модерно европейско летище в гр. София с увеличени капацитет за обслужване на пътници и комфорт за пътуване. Новият терминал е проектиран за пътнико-оборот от 2 600 000 души годишно, като в пикови часове могат да се обработват 2000 пътника. Могат да бъдат обслужвани и най-големите класове самолети. По този начин са създадени оптимални условия за увеличение на пътническия трафик, а оттам и туристите, които искат да посетят туристическите обекти в България.
9 слайд - Роля на летищата за развитие на туризма (2)
За Летище Варна и Летище Бургас можем да кажем, че са лицето на България пред чуждестранните туристи, посещаващи северните и южните ни черноморски курорти. Целогодишно до тези летища се осъществяват полети, като пикът в пътническия трафик съвпада с активния туристически сезон. Двете летища имат нужда от разширяване и модернизация, за да отговорят на трафика и европейските стандарти. С тази цел Министерството на транспорта завърши през юни 2006 г. процедурата по отдаване на концесия на двете летища на Консорциумът Fraport/ „БМ Стар” за срок от 35 години. Съгласно сключения договор, в този срок ще бъдат направени инвестиции за модернизиране на двете летища в размер на 788 491 073 лв.
10 слайд - Роля на летищата за развитие на туризма (3)
Летище Пловдив е разположено в близост до българските ски курорти в Рила, Пирин и Родопите. През зимния сезон обслужва туристите за българските ски-курорти в Банско, Пампорово и Боровец. За насърчаване на пътническия трафик през летището, а оттам и за стимулиране на туризма в района, Министерството на транспорта предприе действия по изработването и приемането на Генерален план за развитието на летище Пловдив за 20 годишен период. За периода 2008-2009г. се предвижда реализирането на:

  • проект за нов пътнически терминал – с капацитет 500 хил. пътника/годишно

  • изграждане на паркинг към новия терминал за 80 автобуса и 80 леки автомобила и

  • разширение на съществуващия перон с 6 бр. нови стоянки,

Срокът за завършване на всички обекти е месец юни 2009 г. Пропускателната възможност на летището ще се увеличи от 150 пътника на час до 1000 пътника на час.


Слайд 11 – Роля на пристанищата за развитието на туризма (1)
Българските пристанища играят ключова роля в икономиката на страната. Чрез тях се осъществява връзката на ЕС със страните от Централна Азия, Близкия, Средния и Далечния Изток както и със страните от Черноморския басейн.
В „Национална програма за развитие на пристанищата за обществен транспорт 2008-2015 г.” се предвижда изграждане на пътнически терминал с бизнес-център на пристанище Варна-Изток и на пристанище Бургас-Изток.
По отношение на развитието на туризма от съществено значение е потенциалът на черноморското ни крайбрежие да привлича чуждите туристи, които прекарват почивката си на яхта и обикалят пристанищата по море, както и на пасажерите на круизните туристически кораби.
В Министерството на транспорта до момента са регистрирани десет яхтени пристанища − 5 бр. в района на Варна и 5 бр. в района на Бургас. Предизвикателството пред туристическия бизнес в България е да привлича повече яхтсмени, които да пътуват с яхтите си по българското крайбрежие и дори да ги зазимяват тук през зимата.
Нов момент в провежданата държавна политика в областта на транспорта представлява прехвърлянето на някои пристанища от държавата към общините. Посредством решението на държавата безвъзмездно да отстъпи собствеността си върху малките кейове на общините се създава добра възможност за развитието на туризма. Към настоящия момент, собствеността от държавата към общините е прехвърлена за пристанища Царево, Поморие и Ахтопол. Работи се по прехвърлянето от държавата на общините на пристанищата Силистра-пътнически терминал и Русе-Център.
Слайд 12 – Роля на пристанищата за развитието на туризма (2)
На 23.07.2008 г. беше подписан Меморандум между Министерския съвет и община Варна за превръщането на територията на пристанище Варна в градска среда за широко обществено ползване. В меморандума се отчита фактът, че развитието на Варна като логистичен център с национално и международно значение изисква изработване на общи позиции и съвместни действия на държавната и на местните власти. Целта на проекта е изнасянето на товарните зони на водния транспорт от централната зона на града. МС се ангажира да предостави безвъзмездно на община Варна терен с площ над 150 хил. кв. м.
Слайд 13 – Роля на пристанищата за развитието на туризма (3)
През 2007 г. беше представен проектът „Супер Бургас”, който предвижда създаването на единен пътнически център. Целта е да се отвори градът към морето и да се създадат условия за нови интермодални превози. В тази връзка на 10.07.2008 г. беше утвърден Меморандум за изпълнението на проекта „Зона за обществен достъп на морска гара, железопътна гара и автогара Бургас”. С този документ се дава възможност за координация на съвместните действия на различните институции за изпълнението на проекта. Срокът за неговото изпълнение е 2014 г. Проектът ще даде нов тласък за развитието на морския туризъм и за привличането на повече посетители чрез яхтения и круизния туризъм.

Слайд 14 – Роля на пристанищата за развитието на туризма (4)
Включването на река Дунав като главна ос на Транс-европейската транспортна система, свързваща Западна с Източна Европа чрез реките Рейн, Майн и канала Рейн-Майн-Дунав предоставя отлични практически възможности за преки корабоплавателни връзки между Черно и Северно море, с удобен достъп по вода до повечето европейски държави.
Приоритетни инфраструктурни проекти в речния транспорт са:

  • Подобряване на корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав от км 530 до км 520 – Батин и от км 576 до км 560 – Белене с бюджет 138 милиона евро.

  • Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав с планиран обем на инвестициите 15 млн. евро.


Слайд 15 – Роля на пътната инфраструктура за развитието на туризма (1)
Изграждането и развитието на съвременна ,отговаряща по капацитет пътна инфараструктура е с решаващо значение за транспортното обслужване на туризма. Облекчаването на интензивния туристопоток, генериран към Черноморското крайбрежие ще бъде осъществено чрез проектите за:

  • доизграждане на автомагистрала „Тракия” Лот 2, Лот 3 и Лот 4 с дължина 116 км.

Това е един от най-мащабните пътни инфраструктурни проекти с национално и международно значение за развитието на туризма. Целта е осигуряване на скоростна връзка между София и Бургас. Общата дължина на магистралата е 360.1 км. Проектът кандидатства за включване в ОП „Транспорт”.

  • доизграждане на автомагистрала „Хемус”

Чрез публично-частно партнъорство в периода 2009 – 2015 г ще бъдат изградени общо 240 км. Тя е основната транспортна артерия, преминаваща през Северна България в направлението "запад-изток", София – Варна, с международно и национално значение за развитие на туризма. Общата дължина на автомагистралата е 423 км.

  • изграждане на автомагистрала „Черно море”

Предвидена за изграждане в периода 2009-2015 г. по линия на публично-частно партньорство. Проектът е по направление на общоевропейски транспортен коридор VIII и свързва двете най-големи черноморски пристанища на Република България - Варна и Бургас. Общата дължина на автомагистрала “Черно море” се очаква да бъде приблизително 103 км.

Магистрала “Черно море” е част от Черноморския магистрален пръстен и по тази причина ние възнамеряваме да продължим проекта към границите с Румъния и Турция. Водим разговори с министрите на транспорта на двете страни за организирането на обща среща през лятото на тази година, която да синхронизира развитието на магистралния пръстен в трите държави. Този пръстен ще улесни до голяма степен обмяната на туристи между черноморските страни.



  • Автомагистрала „Струма” е проект, включен в Оперативна програма „Транспорт”.

Проектът е на стойност € 600 млн. и включва строителство на 137 км. автомагистрала, разделена на следните участъци: Лот 1: Долна Диканя – Дупница (16,780 км.); Лот 2: Дупница – Симитли (45 км.); Лот 3: Симитли – Сандански ( 61км) и Лот 4: Сандански – Кулата (15 км.). Очакван старт на изпълнението на инвестиционния проект за Лот 1 и Лот 4– второто полугодие на 2009 г.

  • Проектът за изграждане на Автомагистрала „Марица” е на стойност € 208,5 млн. Той е включен в Оперативна програма „Транспорт”. Проектът включва строителство на 67 км. автомагистрала. Очаква се началото на инвестиционния проект да бъде през второто полугодие на 2009 г.


Слайд 16 – Роля на железопътната инфраструктура за развитието на туризма (1)


  • В ход е изграждането на нов комбиниран (пътен и железопътен) мост на р. Дунав при градовете Видин (България) – Калафат (Румъния). Общата стойност на проекта е € 226 млн. Очаквано приключване – 2011 г.


Слайд 17 и 18 – Роля на железопътната инфраструктура за развитието на туризма (2) (3)
Други железопътни проекти, които са в ход, са:

  • Реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граница – стойност на проекта € 340 млн. Очаквано приключване на проекта – 2011 г.

  • Удвояване и електрификация на жп линията Карнобат – Синдел – стойност на проекта € 21,12 млн. Финансиране от ДБ

  • Техническа помощ за модернизация/рехабилитация на участъци по жп линиите Видин – София, Пловдив – Бургас и Мездра – Горна Оряховица

  • Техническа помощ за модернизация на участъци от Транс-европейската жп мрежа: София – Пловдив, София – Драгоман и София – Перник – Радомир

Описаните по-горе проекти целят увеличаване на скоростите по железопътните линии до 160 км/ч. Същевременно с това е предвидена и модернизация на 60% от подвижния състав на превозвача, гарантирана от Договора за обществени услуги. С тези мерки значително ще се подобрят времепътуването, безопасността и комфорта на превозите. Доставката на нови 50 електрически мотриси също значително ще подобри регионалните връзки в страната.



Новата политика на БДЖ цели свързването на превозите по високоскоростните железопътни линии с допълнителни услуги с автобусни превози или RENT-A-CAR. Пример за това са проектите на комплекси, комбиниращи железопътни и автогари. Такива идейни разработки съществуват за градовете Сливен, Пазарджик, Дупница и Свищов.
Слайд 19 – Антикризисни програми в транспортния сектор
Финансовата криза и рецесията в световен мащаб оказва негативно влияние и върху транспортния сектор в България. Министерството предприе мерки за намаляване отрицателния ефект от глобалната криза в сектора. С тази цел в наблюдаваните дружества и предприятия със 100% държавно участие бяха разработени антикризисни програми, чрез които да се реагира гъвкаво на намалението на търсене на услуги в сектора чрез търсене на допълнителни източници на приходи и редуциране до минимум нивото на експлоатационните разходи, както и провеждане на агресивна търговска политика. Основна цел на тези програми е последствията от кризата да не доведат до висока социална цена.
Една от основните антикризисни мерки е значително увеличаване на публичните инвестиции в инфраструктура. В основата на тази идея е концепцията за правителствените разходи по време на криза като фактор за поддържане на икономическия растеж. Счита се, че свиването на частното потребление и инвестиции може да бъде компенсирано от нарастване на държавните инвестиции в инфраструктурни проекти. Споменах вече за инфраструктурните програми на министерството, които предвиждат значително инфраструктурно строителство в следващите години.
Слайд 20
В заключение бих искал да кажа, че Министерството на транспорта прави всичко във възможностите си за развитие на транспортната инфраструктура, като голяма част от изпълняваните и планираните проекти са пряко свързани с развитието на туризма. Наред с подобряването на инфраструктурата за всички видове транспорт се предприемат и много мерки за подобряване на транспортните услуги като модернизиране на транспортния парк, въвеждане на интелигентни транспортни системи за управление на трафика и подобряване на информираността на потребителите, въвеждане на нови интегрирани транспортни схеми, осигуряване на висока безопасност и сигурност и др.

Благодаря Ви за вниманието!


Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница