1. Смятате ли, че българският пазар на мобилни услуги е с характеристиките на олигопол?



Дата10.02.2018
Размер99.97 Kb.
#57490
Отговори на поставените въпроси от журналиста Андриан Георгиев от в-к „Капитал” във връзка с конкуренцията на пазара на мобилни услуги в страната, съгласно получено в КЗК електронно запитване от 02.12.2009 г.

1. Смятате ли, че българският пазар на мобилни услуги е с характеристиките на олигопол?
А) Пазар на мобилни гласови услуги на дребно

На пазара на мобилни гласови услуги в България стопанска дейност осъществяват три предприятия – „Мобилтел” ЕАД, „Космо България Мобайл” ЕАД и „БТК” АД1. При оценката на динамиката на пазарната структура за периода 2004-2008 г., се наблюдават следните тенденции на пазара на мобилни услуги в страната2:

Динамиката на структурата на пазара на мобилни гласови услуги за периода 2004 – 2008 г, на база „брой абонати” на мобилните оператори е, както следва:
Таблица № 1


Динамиката на структурата на пазара на мобилни гласови услуги за периода 2004 – 2008 г, на база „приходи от дейността” на мобилните оператори е, както следва:

Таблица № 2



Пазарната структрура, представена в графичен вид, на базата на относителните дялове на операторите съгласно посочените два критерия: „брой абонати” и „приходи от дейността”, е онагледена съответно в Графика № 1 и Графика № 2:


Графика № 1


Графика № 2

От анализа на представените таблично и графично данни КЗК е достигнала до следните заключения относно актуалната структура на пазара на мобилни гласови услуги в страната3:

Разглежданият пазар се характеризира с висока степен на пазарна концентрация през изследвания период. Индексът Херфиндал–Хиршман (ХХИ) е 5300–4190, изчислен на база „брой абонати”, и 5944–4411, изчислен на база „приходи от дейността” на мобилните оператори. Това, от своя страна ,характеризира пазара на мобилни услуги в страната като слабо конкурентен, независимо от наблюдаваната тенденция на спад в степента на пазарна концентрация.

Предлаганата от „БТК” АД мобилна услуга посредством NMT/CDMA базирана мрежа4 е преустановена в края на 2007 г., нейното влияние върху структурата на пазара е незначително, като в самото начало на периода, през 2004 г., пазарният дял на дружеството е най-висок и е в размер едва на около 1.5- 1.7%, в зависимост от критерия за определянето му.

От друга страна, навлизането на трети GSM оператор на пазара бележи понижение на степента на пазарна концентрация, в посока засилване на конкуренцията. Същевременно, това води и до спад в пазарния дял на водещия оператор на пазара - „Мобилтел” ЕАД, от 64.2% до 51.4%, на база „брой абонати”, и от 72.7% до 55%, на база „приходи от дейността”.

През разглеждания период се засилва и пазарното участие на „Космо България Мобайл” ЕАД, като от 34.3 % на база „брой абонати” и 25.6% на база „приходи от дейността” през 2004 г. дружеството достига дял от 37.8 %, съответно 36.2% през 2008 г. За периода 2007 - 2008 г. почти няма промяна в пазарното положение на „БТК” АД, като то е в интервала 10.7% -10.9%, на база „брой абонати” и 7.2 %– 8.7 %, на база „приходи от дейността”.

На базата на тези фактически констатации, КЗК счита, че пазарът на мобилни гласови услуги променя своята пазарна структура и докато в началото на разглеждания период на него се наблюдава участник с изразително пазарно присъствие, съответстващо и на икономическата му мощ, то в последните години пазарът се трансформира в олигополен по своята същност пазар. Този пазар се състои от краен брой участници – трима, а предвид съществуващите структурни бариери за навлизане (произтичащи от необходимите първоначални разходи и наличните условия на пазара) и правно регулаторни бариери (свързани с необходимостта от наличие на свободен ограничен честотен ресурс и издаване на разрешение за ползването му), навлизането на нов участник, чието евентуално пазарно присъствие би могло да окаже съществено влияние върху конкурентната среда, е трудно прогнозируемо.
Б) Пазар на мобилни гласови услуги на едро

Що се отнася до пазара на мобилни гласови услуги на едро (пазарът на терминиране на гласови повиквания в индивидуални мобилни мрежи) в страната, то той се състои от 4 (четири) самостоятелно обособени продуктови пазара, включващи мрежите, собственост на всички активни към настоящия момент предприятия, предоставящи мобилни мрежи и/или услуги на територията на цялата страна5:

1. Пазар на едро за терминиране на гласови повиквания в мрежата по стандарт GSM и UMTS на „Мобилтел” ЕАД;

2. Пазар на едро за терминиране на гласови повиквания в мрежата по стандарт GSM и UMTS на „Космо България Мобайл” ЕАД;

3. Пазар на едро за терминиране на гласови повиквания в мрежата по стандарт GSM и UMTS на „БТК” АД;

4. Пазар на едро за терминиране на гласови повиквания в мрежата по стандарт NMT и/или CDMA на „БТК” АД.


Съгласно Методика за условията и реда за определяне, анализ и оценка на съответните пазари и критериите за определяне на предприятия със значително въздействие върху пазара6, КРС констатира, че на посочените 4 (четири) съответни пазари липсва ефективна конкуренция поради наличие на предприятия със значително въздействие върху тях. На тази основа секторният регулатор определя всеки от мобилните оператори като предприятие със значително въздействие върху пазара, формирани от собствената му мобилна мрежа и налага на всеки от пазарните участници специфични задължения. От гледна точка на правото на конкуренцията, пазарното положение на мобилните оператори на пазарите на едро, формирани от собствените им мрежи (пазарите на терминиране на гласови повиквания в индивидуалните им мобилни мрежи), може да бъде определено като квазимонополно.
2. Как може да се увеличи конкуренцията на този пазар?
В своята политика по либерализиране на пазара на мобилните гласови услуги и насърчаване на конкуренцията на този пазар всички държави членки на Европейския съюз (ЕС), в т.ч. и България, прилагат Европейската регулаторна рамка 2002 г. в областта на електронните съобщения7, която въвежда хармонизирани правила, приложими за цялата общност, които имат за цел премахване на бариерите за развитието на ефективна конкуренция и предоставяне на качествени и разнообразни услуги в полза на потребителите. За постигане на целите на Европейската регулаторна рамка е необходимо наличието на независими национални регулаторни органи, които периодично да определят, анализират и оценяват пазарите на електронни съобщителни мрежи или услуги относно наличието на ефективна конкуренция на тях в съответствие с принципите на конкурентното право8.

Европейската регулаторна рамка 2002 г. поставя акцент на ролята на ex-ante регулирането с оглед осигуряване на условия за развитие на конкуренцията на пазарите на електронни съобщения. Без да се подценяват възможностите на упражнявания от националните органи по конкуренция ex-post контрол, изразяващ се преди всичко в предприемане на санкционни мерки спрямо предприятията за извършени нарушения на правото на конкуренцията, към настоящия момент за ефективното развитие на пазарите на електронни съобщения е необходимо предприемането на специфични секторни мерки, които да доведат до разширяване на ефективната конкуренция.

За целите на ефективното ex-ante регулиране на сектора КРС е длъжна на всеки две години да анализира доколко е ефективна конкуренцията на пазарите на електронни съобщения, с което да осигурява подходяща регулация в условията на променяща се пазарна среда. При това КРС следва да определя, анализира и оценява съответните пазари на електронни съобщителни мрежи или услуги, да определя предприятия със значително въздействие върху пазара и, при необходимост, да налага, продължава, променя или отменя специфични задължения на предприятията с оглед постигане на целите на Европейската регулаторна рамка. Упражняваното от КРС ex-ante регулиране следва да бъде балансирано и пропорционално, като осигурява гъвкав и диференциран подход при предприемането на секторни регулаторни мерки с оглед постигане на ефективна превенция на антиконкурентно поведение на предприятията от телекомуникационния сектор. Ето защо, водещата роля в процеса на либерализиране на телекомуникационния сектор и развитие на конкурентни пазарни отношения има националният секторен регулаторен орган, който осъществява ex-ante регулирането на пазарните отношения.

Едва след като се установи ефективна конкуренция на пазара може да се осъществява и последващият (ex-post) контрол от страна на КЗК чрез прилагане на антитръстовите правила, съдържащи се в ЗЗК и в чл. 81 и 82 от ДЕО, чрез налагане на имуществени санкции на предприятията, които осъществят някаква форма на антикнокурентно поведение на либерализирания пазар. Предвид констатираната от КРС все още липса на ефективна конкуренция на пазара на мобилни гласови услуги9, този пазар все още подлежи на ex-ante регулиране от страна на секторния регулатор, чиято цел да създаде условия за разгръщане на ефективна конкуренция между мобилните оператори все още не е напълно постигната.

Един от най-важните елементи на ефективния конкурентен процес между мобилните оператори са цените за терминиране в мобилни мрежи, тъй като те в значителна степен определят възможността на операторите да провеждат ценова конкуренция помежду си и при предоставяне на мобилни гласови услуги на дребно към крайните потребители.

В своя 14-ти доклад за напредъка на единния европейски пазар на електронни съобщения през 2008 г., публикуван на 24.03.2009 г., ЕК посочва, че вследствие на намесата на националните регулаторни органи тарифите за терминиране в мобилните мрежи продължават да намаляват, но остават все още доста високи. През октомври 2008 г. средната стойност на тези тарифи е 8,55 цента, което представлява намаление с 11,6 % спрямо 9,67 цента през октомври 2007 г. Освен това, ЕК констатира и наличието на съществени разлики между тарифите в отделните държави членки — от 2,10 цента в Кипър до 15,92 цента в България, където цените на терминирането в мобилни мрежи са най-високи в цялата Общност:

Глафика № 3

В своя доклад ЕК констатира, че все още съществуват различни подходи по отношение на методиката за изчисляване на тарифите за терминиране в мобилните мрежи. В някои държави членки изобщо не съществува регулиране на цените, като тарифите за терминиране са резултат на търговски преговори (напр. Словакия). В ЕС съществуват различия и относно установяването на симетрични и асиметрични тарифи за терминиране. В резултат на тези несъгласувани практики тарифите за терминиране се различават значително в различните държави, като най-високи остават цените на терминирането в мобилни мрежи в България.

В тази връзка е приета и Препоръка на ЕК от 07.05.2009 г. относно подхода за регулиране на цените за терминиране на фиксирана и мобилна връзка в ЕС10, насочена към националните секторни регулаторни органи в областта на телекомуникациите. Тази препоръка е публично оповестена на съвместна пресконференция, проведена на 09.05.2009 г. в Брюксел, на бившите комисари по информационно общество и медии – Вивиан Рединг, и по конкуренция – Нийли Круз, които повтарят констатациите от 14-тия доклад на ЕК, че цените на терминирането в мобилни мрежи остават най-високи в България, което препятства установяването на ефективна конкуренция между мобилните оператори в страната.

С оглед осигуряване на единен и хармонизиран подход към регулирането на цените на терминиране, ЕК отправя своите указания под формата на „препоръка”, с която държавите членки „са задължени да се съобразят в максимална степен до края на 2012 г.“ Препоръката цели премахването на съществуващите нарушения на конкуренцията в целия ЕС, появата на нови продукти, съчетаващи фиксирана и мобилна връзка, и по-нататъшно развитие на регулирането на телекомуникационния пазар в посока на стимулиране на конкуренцията между телекомуникационните оператори. В препоръката на ЕК се определят ценови фактори, с които всички национални регулаторни органи следва да се съобразяват, когато регулират цените за терминиране, които следва да се основават на разходите на ефективен оператор и да се прилагат към всички оператори на същото равнище, като изключения се позволяват при определени условия за ограничен период от време за различия в разходите, които са извън контрола на съответния телекомуникационен оператор.



В резултат на прилагането на принципите, залегнали в препоръката, ЕК очаква да се постигне сближаване на цените на терминиране в отделните държави членки на значително по-ниско равнище от сегашното – до приблизително 1,5 – 3 евроцента/мин. до края на 2012 г. В този контекст, по-малките оператори на мобилна връзка, които пращат към други мрежи по-голям трафик от повиквания, отколкото получават от тях, могат да очакват намаляване на плащанията си към своите по-големи конкуренти, а оттам и повишаване на приходите от дейността си. Това, от своя страна, ще стимулира инвестициите в иновативни телекомуникационни продукти и прилагането на нови маркетингови подходи от страна на операторите, което ще доведе до засилване на конкуренцията между тях.


1 БТК АД осъществява дейност на пазара чрез контролираното от него дружество „БТК Мобайл” ЕООД, но доколкото дейността е осъществявана в рамките на една и съща икономическа група, по смисъла на конкурентното право „БТК” АД и „БТК Мобайл” ЕООД се считат за едно предприятие

2 Източник на данните: Комисия за регулиране на съобщенията (КРС), цитирана според Решение на КЗК № 1050 от 13.10.2009 г.

3 Вж. Решение на КЗК № 1050 от 13.10.2009 г.

4 Тази мобилна услуга се предлага от БТК АД чрез еднолично контролираното дружество „РТК” ЕООД. С Решение на КРС № 1064/26.06.2008 г. Секторният регулатор дава разрешение за прехвърляне на индивидуална лицензия № 114-01053/04.11.2004 г. за осъществяване на далекосъобщения чрез обществена далекосъобщителна подвижна клетъчна мрежа по стандарт NMT и/ или CDMA с национално покритие от „РТК” ЕООД на „БТК” АД

5 Вж. Решение на КРС № 236/17.03.2009 г., с което КРС определя пазара на терминиране на гласови повиквания в индивидуални мобилни мрежи като съответен пазар, подлежащ на ex ante регулиране

6 Методиката е приета с ПМС № 40 от 28 февруари 2008 г. (Обн., ДВ, бр. 27 от 11.03.2008 г.)

7 Европейска регулаторна рамка 2002г. се състои от: Рамковата директива 2002/21/ЕО, Директива 2002/19/ЕО за достъпа; Директива 2002/20/ЕО за лицензирането; Директива 2002/22/ЕО за универсалната услуга и Директива 2002/58/ЕО за неприкосновеността

8 Приложимото в България право на конкуренция е материализирано в националния Закон за защита на конкуренцията (ЗЗК) и в разпоредбите на чл. 81 и чл. 82 от Договора за създаване на Европейската общност (ДЕО), които са пряко приложими от КЗК по силата на Регламент на Съвета (ЕО) № 1/2003 г.

9 Вж. Решение на КРС № 236/17.03.2009 г., с което КРС определя пазара на терминиране на гласови повиквания в индивидуални мобилни мрежи като съответен пазар, подлежащ на ex ante регулиране

10 Вж. ОВ на ЕС, L 124/67 от 20.5.2009 г.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница