1. вести от националното дружество по ефектоскопия



Дата28.10.2018
Размер394.18 Kb.
#103855
Уважаеми колеги,

Бюлетин № 43 излиза в дните когато специалистите по БК в страната ни се подготвят да отбележат 50 годишния юбилей на Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия.

Създадено през 1962 г. от ст.н.с. Сл. Попов и съмищленици като „Национална секция „Дефектоскопия” към ФНТС в България то измина дълъг път на утвърждаване като авторитетна организация, член на НТСМ към ФНТС, като член на EF NDT (от 1984 г.) и на световната организация IC NDT (от 1973 г.).

Проведените научно-технически конференции и семинари, дискусии и обсъждания утвърдиха ННТДД като основен инициатор и организатор на нови научни и приложни изследвания, като инициатор на внедряване на най-новите методи и направления на развитие на БК.

По инициатива и с участието на специалисти на ННТДД е организирана система за обучение и сертификация на кадри по БК, която напълно съответствува на утвърдените международни изисквания.

ННТДД е активен участник при вземане на решения в държавните организации които са свързани с БК – АЯР, ИА БСА и БИС. Особено активно спецалистите на ННТДД участвуват в подготовката и приемането на новите европейски и световни стандарти (EN и ISO).

В международен план ННТДД има сключени 16 договора със сродни организации по контрола в страни, разположени в различни континенти. Активно участвува в дейността на EF NDT и IC NDT, както и в форумите на EF NDT, в Международната NDT академия.

Независимо от сложната икономическа ситуация в страната, ние дефектоскопистите сме оптимисти, че ще дойдат по-добри дни за прилагане на нашитя опит и знания.

Нека ни е честит 50 годишния юбилей!

Здраве и творчески успехи!


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ННТДД:

/проф. дтн М. Миховски

адемик на Международната NDT академия/

БЮЛЕТИН N 43




1. ВЕСТИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПО ЕФЕКТОСКОПИЯ

1.1. Общо събрание на ННТДД

Общото събрание (ОС) за 2011 г. се проведе на 26.04.2012 г. при традиционния дневен ред, обявен в Държавен вестник.

В Общото събрание взеха участие 35 члена на ННТДД. ОС се председателствуваше от почетния председател на ННТДД – доц. д-р Ал. Скордев.

От Председателя на ННТДД бяха представени следните документи:

- Отчет за работата на ННТДД за 2011 г.

- Финансови отчети за 2011 и за периода 2009 – 2011 г.

- План за работа на ННТДД за 2012 г.

- Бюджет на ННТДД за 2012 г.

- Предложение за решения.

Поради отсъствия на предложения не се внесоха поправки в Устава на ННТДД.

Мандатът на УС, след обсъждане, бе продължен за една година.

Гласуван бе индивидуален членски внос 15 лв. и колективен – 250 лв.

След обсъждания и допълнения бяха приети следните решения:

1. ОС отчита работата на УС за 2011 г. като добра в условията на криза в развитието на икономически принос и приема представения отчетен доклад.

2. ОС приема представения доклад за финансовото състояние на ННТДД и счита, че то е устойчиво независимо от кризата и в NDT бранша.

3. Възлага на комисия в състав: Ал. Скордев, М. Миховски, И. Гайтанджиев, Р. Димитров, Й. Мирчев да подготвят предложения за промени в Устава и в устройствената документация които да се докладват на следващото ОС.

4. ОС приема плана и бюджета на ННТДД за 2012 г.

5. ОС счита за целесъобразно да се продължи работата по подобряването на сайтовете на ННТДД и СЦП като се поддържат следните рубрики:

- Стандарти в БК, съвместно с ТК 24 на БИС

- Новости в БК в областта на акредитация на лаборатории, органи за контрол и сертификация на кадри.

- Рубрика на членове на ННТДД с дискусионни доклади.

- Рубрика – публикации на членове вече е действуваща.

6. ОС счита, че е целесъобразно Бюлетинът освен в сайта да се печати в ограничен брой екземпляри 20 -30 бр.

7. ОС счита, че все още е слаба финансова осигуряемост на дейността на ННТДД. Необходимо е да се подготви нов статут за спонсорство от ръководителите на секция „Бизнес” – Р. Димитров, А. Русев и с участието на Хр. Чукачев.

8. Препоръчва на членове на ННТДД да участвуват в Дните на БК в Созопол.

9. Да се обсъди по време на Дните на БК 2012 г. възможността от създаване на кластер на NDT” с участието на фирми по БК.

10. Да се участвува в NDTфорумсе използват възможностите на специализирания сайт NDT форум.

11. Да се изгради комисия за подготовка на предложения в ИА БСА относно прилагане на подходящите за гъвкава акредитори.

12. Да се предложи на председателя на АЯР работния документ за работа с гамадефетоскопи разработени по програма FAR да се подложи на обществено обсъждане чрез ННТДД.

13. Да се включим активно в реформата за строителството на АЕЦ „Козлодуй”

14. Да се актуализира Устава на ННТДД до следващото Общо събрание.

15. Да се актуализира състава на Управителния съвет на следващото Общо събрание.


1.2. Заседания на Управителния съвет на ННТДД

1.2.1. На 26.01.2012 г. се състоя заседание на УС на ННТДД на което бяха разгледани следните въпроси: пренасрочване на Общото събрание, участието на ННТДД в Института за индустриални научни изследвания и експериментално развитие към НТСМ, предварителен финансов отчет за 2011 г., подготовка на отчетния доклад на Дружеството, обсъждане на проект за знаме на ННТДД, приемане на план за печатните документи за 50 – годишнината на ННТДД, за спонсорството, обсъждане на държавни такси за дейности с йонизиращи течности, удостояване с званието „почетен член”, подготовка на Дни на БК 2012 г.

1.2.2. На 10.04.2012 г. се състоя заседание на УС на ННТДД при следния дневен ред: подготовка на Общото събрание на Дружеството, приемане на отчетния доклад и финансовия отчет, проекто-плана и проекто-бюджета на ННТДД, на предложения за решения, подготовка на Дните на БК 2012 г. и честването на 50 годишнината, избор на носител на наградата на името на Сл. Попов за 2012 г., обсъждания на предложения за награждаване на специалисти, дефектоскописти.
1.3. Заседания на клонове на ННТДД

1.3.1 Заседание на клон „Козлодуй”

На 23.02.2012 г. във фирма „Дател” се състоя заседание на клона на ННТДД в Козлодуй. Гост на заседанието бе председателя на ННТДД М. Миховски.

Обсъдени бяха следните въпроси:

- относно срива на дейността на малките фирми по NDT в условията на криза; относно високите цени за акредитация на фирмите; участие на клона в честването на 50 – годишнината на ННТДД по време на Дните на БК в Созопол; за привличане на нови членове в ННТДД.



1.3.2 Заседание на клона на ННТДД във Варна

На 12.04.2012 г. се проведе заседание на клона във Варна с участието на председателя на ННТДД – М. Миховски и изпълнителния директор Й. Мирчев.

Обсъдени бяха следните въпроси: участие в Дните на БК 2012 г.,

- честване на 50 годишнината на ННТДД,

- необходимостта от сертификация и ресертификация на специалистите,

- преминаване от EN 473 към ISO 9712,

- за кризата в икономиката и отражението и в активността на дефектоскопистите,

- как да се подготви и като дефектоскописти при работа извън България.



1.3.3 Заседание на БНАКБ

На 10.04.2012 г. се проведе заседание на БНАКБ. Обсъдени бяха текущите документи от обмена с Авиационния форум на EF NDT, както и въпроси свързани с обучението и квалификацията на специалистите – дефектоскописти в авиационния бранш. Бордът бе информиран за сформирането на фирми в областта на контрола без разрушаване в авиацията.


1.4. Заседания на ТК 24 „Безразрушителен контрол”

На 10.04.2012 г. се проведе годишното събрание на ТК 24 „Безразрушителен контрол” при БИС.

Отчетено бе че през 2012 г. са приети 2 стандарти на български език. 25 стандарти са приети на официален език (английски, френски, немски). Гласувани са 18 стандарти на CEN и ISO. Предвидено е обществено допитване за 31 EN и ISO стандарти. Официално са гласувани 3 EN. Обсъдени са проекти за 18 БДС, EN и ISO стандарти. ТК разполага с 11 представители със статут на активно участие.

Проведени са 2 заседания на ТК.

Проведен бе преглед на необходимостта от замяна на БДС с EN и ISO стандарти. Реши се БДС 9233, БДС 9445, БДС 9824, БДС 13044 и БДС 13074 да останат като БДС и за следващия период.

Приета бе работната програма за въвеждане на EN и ISO стандарти чрез превод.

Актуализиран бе списъка на преводачите които да се използват за въвеждане, чрез превод, на стандарти.

Разгледано бе финансовото състояние на ТК, което е добро.


1.5. Заседание на семинара на младите учени

На 29.02.2012 г. се проведе заседание на семинара на младите учени. Представен бе проект на докторска дисертация на тема „Неразрушаващ контрол на заварени съединения получени по метода на фрикционното заваряване чрез разбъркване”, подготвена от гл. ас. маг. инж. Дамян Ганчев.

В работата на семинара взеха участие както млади учени и специалисти, така също и хабилитирани научни работници. Подчертана бе актуалността и значимостта на получените научно-приложни резултати в една нова за практиката на безразрушителния контрол област в България. Демонстрирано бе от дисертанта активно познаване на оптически, радиационни, капилярни и ултразвукови методи, умело използване на методите за обработка на експериментални резултати със съвременни математически методи. Предложена е оригинална нова методика за безразрушителен контрол на този клас заварени съединения.
1.6. Фирмени семинари

1.6.1. Курс семинар „Дигитална радиография”

На 26.01.2012 г. фирма “Trokuttest”, съвместно с ННТДД и Института по механика – БАН, организира курс – семинар на тема „Дигитална и дирекна радиография”. Основен доклад изнесе представителя на фирма DIERR - Германия г-н Hans Urlich Pohler.

Представена бе демонстрация на уреди за дигитална радиография и компютърно разчитане на радиограми. Представени бяха и софтуерни пакети за обработка на изображения. Направено бе сравнение на икономическата ефектимност при внедряване на дигитална радиография в промишлени условия. Проведена бе обширна дискусия по въпросите за възможностите на методите, като бяха приведени примери за конкретно приложение в лаборатории.

На участниците в курса бяха раздадени специални дипломи за участие в обучението от фирма “Trokuttest-Bulgaria”.

За системите за дигитална радиография повече може да се научи от сайта на фирмата. За контакти: www.zoya@trokuttest.com.

1.6.2. Семинар „Дигитална радиография”.

На 08.03.2012 г. се проведе семинар, организиран от фирма ЕТ VIT – Ж. Топич и Контрол тест ООД на който бе представена апаратура за компютърен радиографичен контрол, производство на американската фирма VIT.

В семинара участвуваха повече от 20 специалисти.
2. НИЕ ДЕФЕКТОСКОПИСТИТЕ

2.1. Представяме Ви носителя на наградата на името на Сл. Попов за 2012 г. – маг. инж. Сергей Сашков Ангелов

Сергей С. Ангелов е роден на 15.06.1966 г. в Лом. Завършва ВВАУ „Г. Бенковски” в Долна Митрополия със специалност „Експлоатация на авиационна техника” през 1989 г. Работи последователно като кадрови военослужещ от 1989 до 1998 г. в областта на експлоатация на военна техника. От 1998 г. работи в АЕЦ „Козлодуй”, последователно като дефектоскопист, технолог по визуален контрол и термовизия и като ръководител група по радиационен, капилярен и магнитопрахов контрол в ОКС ИЦ „Д и К”.

В областта на БК чрез участие в курсове за специализация и практическа дейност добива следната квалификация по БДС EN 473 и ISO 9712: ІІІ ниво по следните методи: VТ, РТ, ТТ, RT, ІІ ниво по метода с магнитна памет, по БДС EN 4179 – ІІІ ниво - ТТ и RT.

За първи път внедрява в дейността на ОКС ИЦ „Д и К” методът на магнитната памет, термовизията и дигиталната радиография.

Владее отлично руски и сърбо-хърватски езици и много добре английски.

Активно владее съвременните програмни продукти. Съвместно със сина си подготвя сайта за дискусии в областта на БК. Активен участник е в дейността на клон „Козлодуй” и в ННТДД.

Високоценен е като специалист в областта на БК в АЕЦ „Козлодуй” и в гилдията в страната.


2.2. Нов почетен член на ННТДД - доц. д-р Хр. Драганчев

Роден е на 21.07.1944 г. През 1962 г. завършва политехническа гимназия в гр. Попово. През 1968 г. завършва Ленинградския корабостроителен институт като машинен инженер. През периода 1971 – 1975 г. е асистент и през 1975 г. завършва кандидатска (докторска) дисертация в Ленинградския корабостроителен институт.

Работи като механик във Варненската корабостроителница (1968 – 1971 г.), като асистент и доцент в ТУ – Варна в катедра „Корабни машинии и механика” (1975 – 2007 г.). Бил е ръководител на катедрата (1983 – 1999 г.) и зам. Ректор на ТУ – Варна (1999 – 2007 г.). Владее отлично английски и руски езици.

Научните му интереси са в областта:

- изследване на динамичната якост и вибрация за машини и съоръжения с приложение на числени и експериментални методи.

- вибродиагностика на машини и съоръжения.

- методи за намаляване на вибрации на машини и съоръжения.

- подготовка на специалисти по корабни машини на съоръжения и вибродиагностика.

- сертификация на системи за управление на качеството.



2.2.1. Интервю с почетния член на ННТДД доц. д-р Хр. Драганчев

Доц. Драганчев, поздравяваме Ви с решението на Управителния съвет на ННТДД да Ви присъди званието „почетен член на ННТДД”.

1. Доц. Драганчев, Вие сте един от известните специалисти в областта на вибродиагностиката. Какъв беше пътя Ви и как избрахте този метод?



Защитил съм дисертация по проблемите на динамичната якост и вибрации на корабни двигатели в Ленинградския корабостроителен институт, след което научната ми кариера продължи в катедра „Корабни машини и механизми” на ТУ-Варна. В този момент в Параходство БМФ се разработваше програма за диагностика на корабните машини и уредби и естествено се включих в научния колектив под ръководството на ст.н.с. Ст.Проданов в направлението вибродиагностика. През 1979 г., с колеги от ТЕЦ ”Варна”, разработихме и внедрихме система за вибродиагностика на вентилаторите на котелен цех. По-късно, съвместно с доц. Ст. Стефанов, създадохме научно-производствена лаборатория „Виброконтрол и диагностика на машини и съоръжения” (НПЛ”ВДМС”). За нуждите на енергетиката, химическата промишленост и машиностроенето сме разработили редица изследователски задачи по обследване на вибрационното състояние на машини и индустриални инсталации и проекти за намаляване на вибрациите им. Тези задачи винаги сме решавали в следната последователност: изследване на текущото вибрационно състояние; числено изследване по метода на крайните елементи; разработване на вариантни решения за намаляване на вибрациите; разработване на проект; авторски надзор; изследване на вибрационното състояние след реализация на проекта. С този начин на работа спечелихме доверието в различни периоди на „Лукойл НЕФТОХИМ-Бургас, АЕЦ ”Козлодуй”, БУЛГАРТРАНСГАЗ, ТЕЦ ”Марица изток-2”, Солвей-Соди и на други възложители. През последните 10 години изпълняваме редица задачи по измерване на вибрации, шум, усукващи трептения, въртящ момент и мощност на корабните машини и уредби и разработваме методи за подобряване на виброакустичното им състояние. От 2003 г. работим съвместно с Петрбургския енергетичен институт в областта на обучението на специалисти по вибродиагностика. Съвместно издадохме учебно пособие. Провели сме редица курсове по вибродиагностика за специалисти I–во, II-ро и III–то ниво, в съответствие с изискванията на ISO 18436. През периода 2007 г. - 2011 г. съвместно с ИМех – БАН, в ТУ - Варна организирахме курс за обучение на магистри по специалност „Диагностика и БК на машини и съоръжения”.

2. Какво трябва да се направи, по Ваше мнение, за да се реализира съвременното обучение и сертификацията на специалистите в България, в съответствие с изискванията на международните стандарти по вибродиагностика?

За съжаление в настоящия момент висшето инженерно образование в страната не е обърнато към проблемите и нуждите на индустрията. От друга страна, като изключим АЕЦ ”Козлодуй”, останалите потребители на инженерни кадри не са заинтересувани и липсват стройни системи за повишаване квалификацията на собствените им специалисти. Положението с повишаване на квалификацията е като по Илф и Петров. Наистина, от 2007 г. в Националния класификатор са включени 3 нови длъжности в областта на вибродиагностиката, но за обучението на заемащите тези длъжности трябва да се създадат съответно държавни изисквания и квалификационни характеристики така че всеки един от тези специалисти да преминава периодични опреснителни курсове и /или курсове за преминаване в по-висока категория, съгласно изискванията на ISO 18436. Това се отнася както към специалистите по вибродиагностика, така и по параметрична диагностика, термовизия, електрически мрежи и другите методи, обхванати от стандарта.



3. Къде имате най – продължителен стаж по прилагане на вибродиагностиката в практиката?

От 1993 г. до сега приоритетно работя в областта на вибрационния контрол и диагностиката на енергийни и промишлени тръбопроводи и методите за намаляване на вибрациите им. Разработили сме над 20 проекта за намаляване вибрациите на тръбопроводи в енергетиката, тръбопроводния транспорт и химическата индустрия.



4. Има ли съществени отличия между вибродиагностиката в машиностроенето, корабоплаването и енергетиката?

Изпълнените изследователски задачи и проекти в енергетиката, химическата индустрия, корабостроенето и машиностроенето само обогатяват и разширяват възможностите ни, тъй като във всеки отрасъл има нещо специфично, което не е известно на специалистите от другите отрасли. По принцип, няма разлика в кой отрасъл на индустрията се работи, методологията на обследване на машините и съоръженията е една и съща. Просто нивото на осведоменост и подготовка на специалистите е различна.

Искам обаче да подчертая една разлика между подготовката на българските специалисти и изискванията на ISO 18436. Специалистите по вибродиагностика III и IV категории трябва да имат задълбочени теоретични знания в областта на числените методи за анализ на динамичната якост и вибрации на машините.

5. Вие сте подготвили значителен брой специалисти и доктори в областта на вибродиагностиката. Успяха ли те да се реализират успешно?

Да! Успяха! Под мое ръководство са защитили дисертации 9 докторанта, 4 от които от Сирия, Либия и Бангладеж. Всеки от тях се реализира или като преподавател в технически университет или в изледователски институти. Защитилите дипломна работа по вибродиагностика и динамична якост и вибрации инженери са водещи специалисти в редица предприятия в страната.



6. Вие съчетавате вибродиагностиката с оценка на механичното напрегнато състояние на машини и съоръжения. Вашето мнение за състоянието на тази дейност в страната ни?

Оценката на динамичното напрегнато и деформирано състояние на машини и съоръжения според мен е най-високото ниво на вибродиагностиката.

Изследването на напрегнатото и деформирано състояние на конструкции /статично, динамично, топлинно/ по метода на крайните елементи е особено необходимо при оценка на остатъчния ресурс на машини и инсталации в енергетиката и индустрията. Тази дейност е твърде специфична, поради което е съсредоточена в малък брой изследователски и проектантски организации. Тя е еднозначно свързана с безразрушителния контрол, тъй като отчита както зародилите се дефекти, така и промяната на механичните свойства на материалите. Изисква високо подготвени в теоретично и практическо отношение широкопрофилни специалисти. Притежаването на програмни продукти за анализ на конструкции по метода на крайните елементи е необходимо, но не е достатъчно условие за работа в това направление.

7. Какво бихте посъветвали младите колеги, които сега започват своята кариера в тази област?

Да се самообразоват, да попиват опита на колегите си с по-висока квалификация и много, много да четат!

Благодаря Ви! Успех в бъдещата работа! Интервюто взе М. Миховски.
2.3. Награди на членове на ННТДД

2.3.1. Награди на ФНТС

2.3.1.1. Медал „Асен Златаров”

ННТДД и Управителния съвет на НТСМ е предложил на ФНТС да присъди наградата медал „Асен Златаров” на

1. проф. д-р Димитър Димов 2. н.с. маг. инж. Ванчо Флоров

2.3.1.2. Златна значка на ФНТС

Управителния съвет на НТСМ е предложил на ФНТС да награди със златна значка на ФНТС

1. маг. инж. П. Цоков 2. маг. инж. П. Янев

3. маг. инж. В. Ничев 4. маг. инж. Р. Димитров

5. Хр. Чукачев.



2.3.2. Награди на ННТДД

Награда за заслуги към ННТДД и за развитието на БК в България

акад. В.В. Клюев доц. д-р А.В. Мозговой

акад. Э.Ст. Горкунов Габи Шоеф

акад А.И. Таджибаев Йоси Шоеф

проф. дтн М. Миховски доц. д-р Ал. Скордев

инж. А. Русев доц. д-р Р. Добрев



2.3.2.2. Награда на млади специалисти

Управителния съвет на ННТДД награди с дипломи следните млади специалисти за успехи в научната и приложна дейност в областта на БК:

1. д-р Павел Чукачев – за разработване на методи и средства за калибриране на апаратура за БК.

2. Дамян Ганчев - за разработване на методи и средства ултразвуков безразрушителен контрол на заварени съединения чрез триене”,

3. Йордан Мирчев – за провеждане на комплексни ултразвукови изследвания на корозия в стомани.
2.4. Участие на В. Ничев в дискусия на АЕЦ „Белене”

На 27.03.2012 г. БН телевизия, в рамките на предаването „Референдум”, организира обсъждане на проекта за строителството на АЕЦ „Белене”. В обсъждането участвуваха два отбора от специалисти в областта на енергетиката, съставени от противници и симпатизанти на проекта. Практически всички декларираха, че проектът е съвременен, може да се реализира и е висока степен на радиационна безопастност. Противниците бяха на мнение, че проектът има някои недостатъци при структурирането на дейността, осигуряването на средства за построяването, неясноти в цената на тока и необходимостта от допълнителни енергетични мощности за страната.

От групата която поддържа построяването на Централата особено активно участвува в дебатите председателя на асоциацията „Булатом” Георгиев и нашия колега В. Ничев. Той сподели, както опита си в АЕЦ „Козлодуй”, така също и участието си в квалификацията на контрола в изграждането на атомни електроцентрали в Индия. Подчерта безопастността на реакторите в АЕЦ „Белене” които са най-съвременните, работещи в света реактори, необходимостта от продължаване на традициите в експлоатация на атомни централи в страната, възможностите за създаване на поминък на строители и специалисти в региона. Представена бе снимка на АЕЦ „Белене” където вече е изградена инфраструктура и част от сградата на АЕЦ. Подчертано бе, че основните елементи на атомния реактор и парогенераторите са приети от българска страна и АЯР и предстои експедирането им в България.

Строителството на АЕЦ „Белене” може да завърши за 3-4 години докато изграждането на 7 блок на АЕЦ „Козлодуй” би могло да се реализира за срок до 10-12 години. Подчертано бе, че през зимата бе използвана цялата енергетична система за задоволяване на нуждите на страната, като бе спрян износа на ток който донася приходи в държавата. Цената на тока в АЕЦ „Белене” ще бъде в десетки пъти по ниска от тази на екологичните системи (вятърни генератори и слънчеви батерии).



2.5. История на дефектоскопията в България. Факти и спомени за българския БК (продължение от бр. 42)

ст.н.с. д-р инж. Александър Скордев

1998 г.

В бр. 1/1998 г. на периодичното издание на АЕЦ Козлодуй „Първа атомна” е отпечатана статия на Васил Ничев за безразрушителния контрол на метала в Атомната централа. Отбелязват се проблемите за квалификация на безразрушителната инспекция.



От 25 до 27 февруари 1998 г. в АЕЦ Козлодуй се проведе Втори практически семинар „Повишаване на достоверността и ефективността на безразрушителния контрол на съоръженията в електроцентралите”, организиран от ННТДД, НЕК АД – клон АЕЦ”Козлодуй” и КИАЕМЦ. Участваха 53 специалисти. Програмата включваше пленарен доклад от ст.н.с д-р инж. Ал. Скордев и маг. инж. Сл. Кънев за постиженията и проблемите на безразрушителния контрол в енергетиката, 6 доклада, в т.ч. доклад от маг. инж П. Цоков (За постиженията и проблемите на изпитателния център по контрол и диагностика), съобщения от В. Ничев (За роботизираните устройства в АЕЦ), маг. инж. Ат. Атанасов (За термовизията), Д. Войков (вибродиагностика) и Хр. Генков (системата АЛУС за контрол на херметичност), 4 представяния на фирми (Олимпус, Крауткремер, Брюел и Кьер и Омел). Доклади изнесоха още ст.н.с. І ст. дтн М. Миховски, доц. д-р Б. Табакова, Кр. Калоферов и Р. Митева. В изложбата участваха 7 фирми (освен изброените още НДТ Продукти и системи и Корпинко - България). Проведена беше кръгла маса на тема „Актуални проблеми на безразрушителния контрол в енергетиката. Стандартизация, акредитация и сертификация”. Семинарът беше приветства от Ив. Иванов, управител на АЕЦ.

През време на семинара беше създадена регионална секция на ННТДД в гр. Козлодуй с 10 члена и председател маг. инж П. Цоков.

На 6.3.1998 г. в София се проведе заседание на постоянно действащия семенар на ННТДД под ръководството на ст.н.с. І ст. дтн М. Миховски. Представени бяха докладите: Й. Иванова „Изследване на възможностите на методите за безразрушителен контрол за оценка на структурата и физико-механичните свойства на стомани” за откриване на процедура за защита на дисертация за присъждане на научната степен доктор и на В. Флоров „Методика за безконтактна термо и акустична диагностика” за подготовка за зачисляване в свободна аспирантура.

На 24.4.1998 г. Управителния съвет на ННТДД взе решение за награждаване на маг. инж. Петьо Цоков с наградата на името на Славчо Попов.

Във връзка с навършване на кръгли годишнини Управителният съвет на ННТДД награди К. Маринов („Арсенал”, Казанлък), Б. Табакова (МЕИ, София), Лазар Башев („Дател” Козлодуй), Стефчо Гунински (МЕИ, София), Вълко Андонов (Енергоремонт, Варна) и Веска Стоева („Балкан”, Ловеч).

В интервю на Кирил Маринов по повод юбилея, отпечатано в Бюлетина на дружеството бр. 14 четем:



1. Откъде се появихте в дефектоскопията?

Към дефектоскопията се приближавах продължително и непрекъснато. През 1966 г. участвах във ІІ национална конференция по дефектоскопия в Смолян, което трайно ме приобщи към сферата на дефектоскопията. Отново подчертавам влиянието на обаятелния Славчо Попов за сплотяване на специалистите, за създаване на чувството на симпатия и доброта.



2. Коя беше първата Ви разработка в областта на безразрушителния контрол?

Това е магнитния дефектоскоп, който ние с моя единствен тогава помощник Веселин Златев построихме и дълго използвахме успешно.



3. За кои партньори и учители пазиш добри спомени?

Близката ми дейност с Ал. Скордев от ЦНИИТМАШ още от 1966-67 г. допринесе за разработване на линии за автоматизиран ултразвуков и комплексен безразрушителен контрол на ленти, разработване на „еталини” за ултразвуков контрол. Благодарен съм за поканата на Ал. Скордев да участвам в написването на книгата „Безразрушителен контрол”.

Най-близко професионално сътрудничество и искрено приятелство поддържаме с М. Миховски от 1973 г. досега. При всички проблеми за материалите се консултираме с Институт по механика на БАН.

С добро чувство си спомням за покойните вече наши колеги Сл. Попов, Ас. Петров (ЦНИИТМАШ), Т. Попов (АЕЦ Козлодуй).



4. Вашите връзки с ННТД по дефектоскопия?

Към Националното дружество по дефектоскопия се отнасям с дълбоко уважение. Това е организацията, която трябва да укрепваме и утвърждаваме. Всеки от нас си задава въпроси, свързани с оцеляването и ако дружеството може да помогне на нацията в това отношение, би било навременно.

В ТК по стандартизация 24 беще утвърден БДС EN 473 за квалификация и сертификация на персонала по контрол и изпитване без разрушаване.

От 26 до 29 май 1998 г. в Копенхаген Дания се проведе 7 Европейска конференция по безразрушителен контрол. Българска делегация в състав Ал. Скордев, М. Миховски и Вл. Владимиров благодарение на помощта на датското правителство и фирма YXLON представи 1 пленарен и 3 постерни доклада. Членове основатели сме на Европейската федерация по NDT. Членският внос от 300 EUR беше платен благодарение на спонсорството на НАМИКОН България и Енергопроммонтаж Русе. След срещи и преговори подписахме договори за професионално сътрудничество с италианското, германското, украйнското и руското дружества. Парафирахме договора с ASNT – дружеството на САЩ. За контактите много помогна преводачката Ир. Скордева. Проведе се среща на президентите на балканските дружества по безразрушителен контрол от България, Румъния, Турция и Гърция за обсъждане на идеите за балканско сътрудничество. Хърватското дружество отказа участие. Със съдействието на Българска делегация, включваща представители от Институтите по механика и металознание на БАН, ТУ Пловдив, НЕК и ВВТУ участва в Международния симпозиум по заваряване на тръби в Истамбул Турция с доклади. Приятна изненада беше срещата с бившия сънародник Rahmi Nacioglu, дефектоскопист от строирайона във Варна, тогава ръководител на дефектоскопистите от турската фирма IGGAS.

На 9.6.1998 г. в Созопол се проведе сбирка на клуб „Олимпус”, организирана от Ст.Запрянов. Участваха 40 представителя на различни фирми и организации и Н.Тробрадович от филиала на Оlimpus в Хамбург.

От 10 до 12 юни 1998 г. в Созопол се проведе ХІІІ Национална конференция по дефектоскопия. Съвместно с нея беше и годишната конференция на ННТД по металознание „МТОМ’98”. В конференцията участваха 130 специалисти и учени. Приветствие от името на Израелската асоциация по NDT представи президентът на асоцияията и член на ННТДД Габи Шоеф, роден във Варна. В приветствието си той отбеляза „ ... Вие имате голям потенциал от експерти, впечатляваща научно-изследователска дейност и история на безразрушителния контрол.”. Анкетата за бъдещето на ННТД беше неуспешна, поради малкият брой отговори. Дружеството отчита приходи 3018000 лв. На проведеното общо събрание маг.инж Райчо Димитров (КОНТРОЛ ООД Хасково) беше избран за член на Управителния съвет на дружеството.

На проведената през м. септември във Варна Първа балканска конференция по инженерно образование М. Миховски и Б. Табакова представиха доклад на тема „Обучението в областта на инженерните методи за изследване и контрол на материалите и енергийните съоръжения”.

На V конгрес на НТС по машиностроене ст.н.с. д-р Александър Скордев е преизбран за председател на Съюза, а ст.н.с. І ст. дтн М. Миховски за за зам. председател. Доц. д-р Б. Табакова и ст.н.с. Р. Добрев са избрани за членове на Националния управителен съвет на Съюза. М. Миховски и включен в състава на редколегията на списание Машиностроение.

Във в. Нощен труд бр.170/2.9.1998 г. е отпечатана статията “Радиацията цъка от изкопите на Топлофикация”, в която са поставени тревожни въпроси във връзка с масовата радиография на заварените съездинения на тръбопроводите в населените райони на София.

През м. септември 1998 г. Ал. Скордев участва в Първата конференция на новосъздаденета Израелска асоциация за NDT в Тел Авив Яфа. Подписан е втори договор за сътредничество между ННТДД и IANDT. Ал. Скордев беше избран за почетен член на Израелската асоциация. Със сертификат № 3013/09-1998 г. е избран на чуждестранен член на Асоциацията на инженерите и архитектите на Израел. В списанието на асоциацията е публикувано приветствието но ННТДД, прочетено на конференцията и снимка.

От 23 до 25.9.1998 г. в Дома на учените в курорта Св. Константин в рамките на проекта „TEMPUS S-IEP 092999-95 „Център за обучение по безразрушителен контрол” се проведе конференцията „Безразрушителен контрол. Изток- Запад европейска перспектива с главен организатор доц. д-р Б. Йочев от ТУ София. Представени са 45 доклада от учени от Великобритания, Германия, България, Русия, Литва и Хърватска. Под редакцията на проф. Braun Bitch в Лондон е издаден е впечатляващ сборник с доклади.

На 30.10.1998 г. във Варшава почина на 75 годишна възраст големият приятел и учител на българските специалисти по безразрушителен контрол проф. дтн Здислав Павловски, президент на ICNDT и ръководител на 2 аспиранта от България. С отличното си познаван на множество езици, широката ерудираност, контактност и всеотдайност към безразрушителния контрол той беше посланик на новете идеи за сътрудничество между дефектосдкопистите от всички страни в света.

На 9 и 10 ноември 1998 г. в Козлодуй се е състоял Европейски форум по ND examination. Форумът е организиран от Дирекцията по енергетика на Европейската комисия. От България участват В. Ничев, Ел. Ничева и Ив. Тодев (АЕЦ), Р. Митева (КИАМЦ), М. Миховски (БАН). Целта на срещата беше дискусия за възможностите за бъдещо сътрудничество и изпълнение на съвместни проекти, които биха спомогнали за развитеие на методите, средствата и обучението на специалистите по безразрушителен контрол в АЕЦ Козлодуй.

(Дописка в Бюлетин № 15 на ННТДД)

В списанието Material evaluation v. 56 N10 е поместена снимка от срещата на българската делегация (Ал. Скордев, М. Миховски и Ир. Скордева) с делегацията на ASNT (M.A. Sadek, D. Gulberston и R. Winsor).

В бр. 15 на Бюлетина на ННТДД е публикуван списък със 131 индивидуални и 12 колективни членове на ННТДД.



Колеги, моля изпращайте Вашите спомени и бележки към публикуваното. Годините минават. Забързани във всекидневието не забелязваме, че дейността ни става част от историята. Тази история трябва да стане наше общо дело !

Продължение в бр. 44



3. БК ПО СВЕТА

3.1. 18 Световна конференция по БК

През месец април в Южна Африка се състоя 18 международна конференция на ICNDT. За съжаление в този международен форум ННТД неможа да вземе участие. Все още нашите приятели не са ни предоставили материали от Конгреса. Планираме подробна информация за този най-значителен форум да включим в следващия брой на Бюлетина, а така също и в сайта на ННТДД.

По информация на Председателя на Южноафриканското общество и Президент на 18 IC NDT М. Йоханнес, че в конгреса са участвували 1096 делегати и 570 съпровождащи специалисти. Изнесени са 396 секционни и пленарни доклада и 69 постерни. В изложбата са участвували 120 фирми и организации.
3.2. От редакцията на списание „Територия NDT” предоставиха съкратен вариант на проявите и на взетите решения на Конгреса на ICNDT. Част от тях, които ни засягат непосредствено представяме по-долу:

- По време на конгреса се провеждат - 35 и 36 генерални асамблеи на IC NDT,

- Заседание на Комитета по сертификация (СЕС).

- Семинар по квалификация, сертификация и акредитация.

На заседанието на СЕС се обсъжда и въпроса за „Златен стандарт по сертификация”, който осигурява по-високо ниво и сертификация в сравнение с ISO 9712. Предвижда се в бъдеще използване на единен Европейски сертификат. През юли 2012 г. се предвижда специално заседание на СЕС за разработка на „Златния стандарт по сертификация”.

На заседанието на Генералната асамблея на ICNDT са взети следните решения:

- За членове на ICNDT са приети Колумбия, Индонезия, Казахстан, Португалия, Шри-Ланка, Тайланд, Узбекистан,

- Утвърдени са работни процедури по внедряване за Многостранно съглашение на взаимно признаване, Системата за признаване на органите по сертификация и др.

- За почетни членове на ICNDT са избрани: проф. Ронг Шен Женг, д-р Манфред Йоханнес, Джон Томпсън и д-р Нори Оока.

- Избрано е ръководство в състав: предедател М. Фарлей, генерален секретар С.К. Бабу, касиер – Герхард Ауфрихт, председател на СЕС ICNDT – Патрик Фалуи.

- 20 Световен конгрес на ICNDT ще се проведе през 2016 г. в Мюнхен (Германия).

- Връчени са наградите на ICNDT:

- за наука и технология (награда на Роентген) – на проф. Питер Коули, проф. Майкл Лоу, проф. Теруо Киши.

- за принос в NDT на международно ниво (награда на Павловски) – на Дуглас Маршал.

- за принос в обучение и сертификация (награда на Хаверкрофт) – на Патрик Фалуи, д-р Нихими Хатано.

- За принос в изследванията на NDT (награда на Соколов) - на проф. Крис Скруби.

- за принос на млади учени в NDT – д-р Алексей Ефимов, Кристофер Лейн.

Особено внимание е отделено на заседанията на СЕС, на въпросите на квалификация и сертификация. Разработена е нова версия на ръководството на ICNDT по квалификация и сертификация в които е отразен историческия опит и резултатите от многостранното признаване.

Председателят на СЕС – М. Фарлей информира за внедряването на обновен стандарт EN 9712 и различията между обновения и съществуващия стандарт. Новият стандарт ISO 9712 ще бъде публикуван до края на 2012 г.


3.3. 75 годишен юбилей на Академик В.В. Клюев, почетен член на ННТДД

Академик В.В. Клюев е роден на 02.01.1937 г. Завършва МВТУ „Н.Е. Бауман” в Москва. През 1973 г. защитава дисертация и му е присъдена научната степен „доктор на техническите науки”. През 1997 г. е избран за професор в областта на БК. От 2000 г. е академик на РАН. Член е на Международната NDT академия. Работил е със световно известни учени: акад. Н.Г. Александров, акад. Б.Е. Петах, акад. К.В. Фродов, чл. кор. М.Н. Михеев, чл. кор. В.Е. Щербинин, проф. А.К. Гурвич, проф. И.Н. Ермолов, акад. Н.П. Альошин, Р.Ф. Фьорстер, П.Д. Метр, и много други. Член е на редколегиите на най-значимите списания в областта на контрола и диагностиката. Главен редактор е на списанията „Контрол и диагностика” и „Територия NDT”.

За големите му заслуги в развитието на безразрушителния контрол е отличен с най-високи правителствени награди и премии на Руската федерация в областта на науката и техниката.

Инициатор и автор е на основните справочници по БК и техническата диагностика, които са добре познати и у нас.

Повече от 40 г. е ръководител на най-значимото научно – производствено обединение „Спектър” в областта на БК в Русия.

В областта на БК създава научна школа, представителите на която работят в Русия и в целия свят.

В своята дейност с много внимание се е отнесъл към българо-руското сътрудничество в областта на БК и ни е оказвал неоспорима помощ. Почетен член е на ННТДД.

ННТДД поздравява юбиляра и желае на акад. В.В. Клюев здраве, благополучие и нови успехи!


3.4. Посещение на наш учен в Уралския федерален университет (УФУ)

През м. март проф. дтн М. Миховски изнесе курс лекции по безразрушителен контрол на тръби и тръбопроводи и приложение на БК за изследване на наноматериали в град Екатеринбург и град Каменск – Уралски. Визитата бе организирана по покана на Уралския федерален университет Б.Н. Елцин и Синайски завод за производство на тръби за нефтената и газова промишленост.

В съответствие с изискванията на завода в лекциите бе представен опита на България в областта на прилагане на европейските и ISO стандарти в БК. Особено внимание бе отделено и на представянето на дейността на Квалификационния център към АЕЦ в областта на контрола на тръбопроводи в АЕЦ. Представени бяха и успехите на специалистите в България при разработката на уреди за БК и специализирани методи за контрол. Особен интерес бе проявен и към опита в обучението и сертификацията на специалисти в България.

Изнесен бе и цикъл лекции пред студенти от специалността БК в УФУ.

По време на посещението бе подготвен за подписване и договор за сътрудничество между УФУ и Учебния център по БК към ИМех – БАН.

Проведена бе среща и с представителите по БК от УФУ и ИФМ УрОРАН които съвместно участвуват в подготовката на специалисти – дефектоскописти.


3.5. Посещение на наш учен в ИМаш по машинознание към УрОПАН

През м. март проф. дтн М. Миховски посети ИМаш – УрОРАН в рамките на изпълнение на проект от сътрудничество между БАН и РАН. Проведени бяха срещи с директора на ИМаш и зам. Председателя на УрОРАН акад. Е.Ст. Горкунов и сътрудници от института.

Проф. М. Миховски посети и Институтът по физика на металите в рамките на научен проект между ИФМ и ИМех – БАН. Обсъдено бе изпълнението на проекта с чл. Кор. В.Е. Щербинин, проф. дтн В. Костин, проф. дтн Я. Смородин, проф. дтн А. Ничипурук и проф. д-р М. Ригман.

Проф. М. Миховски участвува и в заседание на редакционната колегия на списание Дефектоскопия на която е член.


4. БИЗНЕС ИНФОРМАЦИЯ

4.1. Информация за дейността на секция “БИЗНЕС” за периода от 2001 г. до 2011 г.

През лятото на 2011 г. секция “БИЗНЕС” към ННТДД навърши 10 год. от създаването си. Инициатори за създаването и финансирането и са: Александър Русев (“ОМЕЛ НДТ ЕК” ЕООД), Райчо Димитров (“КОНТРОЛ” ООД) и Георги Петков (“ГАМА” ООД). Секцията има статут на национална структура на Дружеството и е създадена с цел да допълва дейността му като отчита проблемите на организациите работещи в бранша, възникнали от икономическите промени, наблюдаващи се през последните години в нашата страна, сред които нарасналото влияние на частния сектор, увеличената самостоятелност на предприятията в държавния сектор, динамично променящата се нормативна уредба и др. Основна задача на секция “БИЗНЕС” е да предоставя актуална информация и да провокира съзнателна дейност относно работа, не само в личен, но и в обществен интерес, като единствена гаранция за успеха на целия бранш.

При създаването си секция “БИЗНЕС” включва 24 дефектоскописта от 19 фирми. Подписано е споразумение от 63 дефектоскописта за стимулиране на лоялната конкуренция в областта на БРК, гарантиране на качеството и постигане на достойно заплащане на вложения труд.

За тези години е извършена дейност по следните актуални теми:

- Ценовата политика на НДТ бранша;

- Изработване на актуален списък на минималните себестойности по методи БРК;

- Изработка и регистрация на web-страница на дружеството;

- Организиране и провеждане на работна среща с представители на ДАМТН;

- Лекции и разисквания относно лоялната конкуренция;

- Ефективното отстояване на интересите на ННТДД пред други обществени организации;

- Спонсориране на дружеството – необходимост или признание за добра и ефективна работа;

- Изготвяне на регламент за спонсориране на дружеството;

- Необходимостта дефектоскопистите в България да защитават не само личните, но и обществените интереси на дейността им;

- Технически средства, необходими за готовността при аварии с гама дефектоскопи и създаване на аварийни екипи;

- Представяне и коментар на проектозакона за браншовите организации;

- Информация и дискусия по въпроса за професията “дефектоскопист”;

- Политика за коопериране на фирмите за безразрушителен контрол;

- Коментар и анализ на професионалната етика;

- Тенденции и слабости на пазара за безразрушителен контрол;

- Комуникацията като средство за успешен бизнес, но и като извор на недоразумения;

- Ценова политика в условия на криза;

- Изграждане на лоялни и коректни отношения;

- Информация относно метрологичното осигуряване на апаратурата;

- Достойна работа и достойно заплащане.

Основна цел на ръководството на секция “БИЗНЕС” е да стимулира изграждането на истински коректни взаимоотношения в бранша, както и създаването на качества за висок професионализъм и достойна работа. Успехът по отношение изграждането на представа за реалната себестойност на труда по безразрушителен контрол също не е за подценяване, но е ясно, че прилагането му в практиката изисква повече време. Съвсем нормално е постигнатото да бъде по-малко от поставеното за цел, но дори и така това е една голяма крачка, защото тези цели изграждат не само професионалните, но и личните качества на всеки човек, а това е единствената предпоставка да живеем в един по-добър свят.

Секция “БИЗНЕС” и планира да продължи тази дейност по същия начин, изтъквайки и изграждайки отношения на висок морал и отговорност в работата по БК. Разбира се, успех в тази посока може да бъде постигнат само с участието и съдействието на колкото се може повече представители от бранша.


4.2. Представяме Ви колективния член на ННТДД Risk engineering
4.3. Представяме Ви новата фирма за доставка на оборудване за БК – „Trokuttest” – България – Генерален спонсор на Дните на БК 2012 г.
5. СЦП ПО КБР КЪМ ННТДД ПРЕЗ 2011 г.

5.1. Преминаване от EN 473 към новия ЕN ISO 9712

Съгласно Официалния бюлетин на Българския институт за стандартизация, бр. 3 от март 2012 Fpr EN ISO 9712 e на етап официално гласуване (50.20.0000), което трябва да завърши на 01.05.2012 г. Това означава, че до публикуването му остават само два етапа и следователно новият стандарт за квалификация и сертификация на персонала ще замени известния стандарт БДС EN 473:2008 до края на 2012 г.

В тази връзка за сертифицираните лица е полезно да знаят съдържанието на проекта от декември 2011г., отнасящо се за прехода от едната сертификационна схема към другата, предоставен ни от ТК 124 на ISO:

14.Преход между EN 473:2008, ISO 9712:2005 и EN ISO 9712

За сертифицирани, съгласно EN 473:2008 и/или ISO 9712:2005, преди публикуването на новия международен Стандарт, се счита като валидно сертифицирането в съответствие с международен стандарт EN ISO 9712 до следващата задължителна стъпка в процеса на сертифициране (т.е. потвърждаване на сертификата или ресертификация).

В този случай потвърждаването на сертификат или ресертификацията се извършва в съответствие с EN ISO 9712. Сертифициране, съгласно EN ISO 9712, се счита за изпълнение на изискванията на двата стандарта EN 473:2008 и ISO 9712:2005, следователно всяко изискване за сертифициране на един от тези стандарти се изпълняват от сертификация, съгласно EN ISO 9712.”

СЦП по КБР е в процес на разширяване на акредитацията съгласно ISO 9712:2005, който има директно действие в България. Надявам се процедурата да приключи до влизане в сила на БДС ЕN ISO 9712. В този случай на лицата, които притежават сертификати по ISO

9712, издадени от СЦП по КБР, сертификатите веднага ще бъдат служебно заменени. Останалите ще могат да избират или да се възползват от чл. 12, даден по-горе или да кандидатстват за предсрочно потвърждаване или ресертификация.

Ръководител на СЦП КБР: доц. д-р инж Ал.Скордев
6. В ПОМОЩ НА ДЕФЕКТОСКОПИСТА

6.1. Ново учебно пособие „Контрол без разрушаване в ядрената енергетика” – Ал. Скордев, М. Миховски

Изискванията към контрола без разрушаване в АЕЦ по руски проекти има специфични особености които са регламентирани в документите, включени в „Правила и норми в атомната енергетика (ПНАЭГ).

Целесъобразно е специалистите които имат желание за работа в областта на контрола в АЕЦ (в условията ня експлоатация и при строежа) да са запознати с тези документи. От друга страна тези документи разширяват знанията на дефектоскописти и при текущ контрол на материали и изделия, използвани, както в АЕЦ, така и в ТЕЦ и други обекти.

Пособието е предназначено за специалисти с обща подготовка по различните методи (ниво ІІ – ІІІ по БДС EN 473, ISO 9712). Пособието не заменя официалните документи. Авторите са се постарали да подготвят в достъпен вид изискванията на тези документи и за лица които нямат достатъчни познания по руски език.

Към пособието е подготвен CD за самоподготовка който съдържа презентации, лекции, книги и др. материали на български, руски и английски езици.

Учебното пособие се използва за осигуряване на специализирани курсове за допълнителна квалификация в Учебния център на БАН в Института по механика.

За закупуване контактувайте с А. Скордев – alskordev@yahoo.com.
6.2. Нови книги в ННТДД

6.2.1. Цаненко В.К., Ю.В. Куз, Основи на ултразвуковия безразрушителен контрол.

Авторите работят като преподаватели на катедра „Приложни системи за БК” към Националния технически университет в Украйна.

Издадена е в края на 2010 г., като в България попада през 2011 г. Написана е на украински език което в известна степен би затруднило читателите.

Предназначена е за студенти и докторанти, а така също в курсовете за повишаване на квалификацията на специалисти по БК.

Основно внимание е отделено на теорията на разпространението на различни видове акустични вълни в среди с ограничени и неограничени размери, както и на явленията на отражение и пречупване на границите на две среди.

Представени са основните ултразвукови методи както и уреди с които те се реализират. Представена е и теорията и реализацията на основните видове ултразвукови осезатели.

В теоретичен план са представени и данни за акустичния тракт на ултразвуковите дефектоскопи при работа по метод на отражение и преминаване, при работа с обемни, подповърхностни и повърхностни вълни и използване на различни видове осезатели.

6.2.2. Евгений Феодорович Кретов, „Ультразвуковая дефектоскопия в энергомашиностроении”

Получихме издадената през 2011г. от издателство „СВЕН” в Санкт Петербург монография – трето и преработено издание на книгата на началника на ултразвуковото отделение на Централната лаборатория по безразрушителен контрол на ОАО „Ижорски заводи”, доцент в Ленинградския университет за пътища и съобщения и познат на дефектоскопистите от АЕЦ Козлодуй, ктн Е.Ф.Кретов. Книгата е препоръчана като учебно пособие за студенти по контрол и диагностика и за дефектоскописти от всички нива.

Впечатляващо оформената книга е от библиотеката „В мире неразрушающего контроля”. Книгата е ценна с насочеността си към практиката за осигурявяне на качеството в една от най-важните области на приложение на контрола без разрушаване-производството на енергетични машини и съоръжения за енергетиката. Прави впечатление професионализма на автора, притежаващ солидни знания и опит в теорията на ултразвука и практиката на дефектоскопията и на дебелометрията. В първите три глави, посветени на основите на металознанието, на общите сведения за безразрушителния контрол и на другите методи, кратко и точно са представени темите и минимумът, необходим за обучението на специалистите с трето ниво, съгласно актуалните учебни програми. Оригинално са изложени факторите, влияещи на работоспособността на заварените конструкции.

Безусловно най-голяма ценност в монографията са главите, посветени на физическите основи на ултразвуковия контрол на метали и на заварени съединения. Пестеливо, точно и разбрано, за широк кръг читатели, са представени видовете ултразвукови вълни в т.ч. и известните с актуалното си приложение нормални и челни вълни, полетата на преобразувателите, дифракцията на ултразвуковите вълни, методите, в т.ч. и време-дифракционния (TOFD) и устройството на съвременните дефектоскопи, дебеломери и осезатели, в т.ч. и на мозаечните преобразуватели тип фазови решетки. Детайлизирано и задълбочено са описани технологичните процеси и характеристиките за ултразвуковия контрол на нецялостности. Непривично за нас вече звучат термините „параметри на контрола” (вместо характеристики) и „измервани характеристики на нецялостностите” (вместо характеризация на индикациите на нецялостностите), но авторът е бил длъжен да съблюдава традициите на руските книгопис и езикови практики. Лаконично и разбрано са представени основните технологични приложения на ултразвуковия контрол на нецялостности и ръководящите документи (спецификациите) за тях. Особена ценност представляват разделите, посветени на избора на преобразуватели, на характеристики на процесите за контрол и на режимите за настройка. Напълно съвременно са представени процесите за оценка размерите на нецялостностите по амплитуден признак: с АРД номограми и с ДАК криви. Недостатъчно внимание според нас е отделено на начините за определяне на условните размери на нецялостности (промяната на индикациите при преместване на осезателите спрямо нецялостността). Безусловно „бисери” в книгата са малко осветените в специалната литература технологични решения за ултразвуковия контрол на: наплавките, голямогабаритни изковки и изковки със структурни шумове, аустенитните заварени съединения, отливките и импулсните смущения при контрола. Не са пропуснати, макар и тезисно изложени, темите за надежността, достоверноста и възпроизводимостта на резултатите от ултразвуковия контрол, както и грешките, съгласно класическото разбиране на този термин, при ултразвуковата дебелометрия. Дадени са съответните стандарти ГОСТ.

Книгата е ценно помагало при професионалната подготовка и при осъвършенстването, както на обучаващите се дефектоскописти, така и на специалистите. В книгага е даден Е- mail на издателството, по който може да се предположи, че може да се получи информация за покупки на книгата: Е-mail: editor@ndtworld.com.

6.2.3. Нов учебник по БК

В Россия през 2011 г. бе издадена книгата Решетов А.А., Неразрушающий контроль и техническая диагностика энергетических объектов.

Книгата е подготвена като учебно пособие в областта за обучение на специалисти в БК за обекти в енергетиката и транспорта. Обхваща практически всички методи на БК, а така също и вибродиагностиката.

Предвидена е за дефектоскописти, студенти, инженери.

Повече информация може да се получи на Email: reshetov2006@mail.ru. Стойността на книгата е 500 рубли, без пощенски разходи.
6.3. Български сайт за контрол без разрушаване http://ndtesting.eu.

Българските дефектоскописти са вече „в крак” с модата за използването на информационните технологии за обсъждане на наболели проблеми и формиране на обществено мнение по тях. Създаден е и съществува „NDT Forum” - форум за безразрушителен контрол.

Сайтът е съставен от младия и перспективен специалист по информационни технологии Георги Сергеев Ангелов, син на колегата маг.инж Сергей Ангелов от АЕЦ Козлодуй. Георги спечели като гимназист hosting като награда за първото място в Националното състезание по WEB програмиране и го предостави на българските дефектоскописти, в чиято среда израстна. Проектът за форума беше обсъден на конференцията през 2010г. в Созопол. Сайтът се поддържа и издържа от колегата Сергей Ангелов, който е и първи администратор.

Тематичните области на сайта са:

- сертификация - новини и тестове;

- методи: визуален контрол, контрол с проникващи течности, радиографичен контрол, ултразвуков контрол, акустична емисия;



  • бизнес - работа и оборудване;

  • форум - актуални проблеми на NDT.

Към сайта ще се поставят линкове в сайта на ННТД по www.bg-s-ndt.org и в сайта на Сертификационния център към дружеството www.ndt-bg-cert.org. Запланували сме да проведем обучение с желаещите за регистрация и опериране в форума по теми, обявени от администраторите, на предстоящата конференция в Созопол.

ст.н.с. д-р инж. Ал. Скордев – администратор на форума.



6.4. Списания и бюлетини, получени в дружеството

1.Material Evaluation – vol. 69 № 12, vol. 70 № 1 - 2

2.ZfP Zeitung 2012 № 128.

3.INSIGHT 2011 № 1 - 6

4. Acoustica 2011 - № 1 - 2

5. Дефектоскопия 2011 - № 1 – 12, 2012 - № 1 - 2

6. Проблемы машиностроения 2011, № 1 – 5

7. Техническая диагностика и неразрушающий контроль 2011, № 1 – 5.

8. Територия NDT № 1

9. Aerospace testing 2011 - № 11 – 12

10. AEND (списание на испанското дружество по БК) – 2012 – №1-3

11. CINDE – 2011 – № 1-12, 2012 – № 1-4

12. revista Abendi (списание на британското дружество по БК) – 2011 – № 47
6.5. Календар на научно-техническите прояви.

Дата

Проява

Страна,

Град


Информация




2012 г.







11 – 15

юни


Дни на БК 2012 г.

Созопол, България

nntdd@abv.bg

www.bg-s-ndt.org

17 – 20

юни


ENDT 2012 Кръгла маса по енергоспестяващи методи за БК

Риодеженейро, Бразилия

www.ende2012.metalmat.nfrj.br

26 – 02 септември

Модерни методи и устройства за контрол на качеството и диагностиката

Мочилев, Белорус

konf@bru.mogll........

sss.bru@tut.by

04 – 12 октомври

Заваряване и контрол

Drucibare,

Сърбия


zzzgo@eunet.rs




2013 г.







20 – 22 май

National integrated NDT (MINDT-2013)

Атина, Гърция

www.hsnt.gr/IC-MINDT-2013


Съдържание


1. ВЕСТИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПО ДЕФЕКТОСКОПИЯ

1




1.1. Общо събрание на ННТДД

1




1.2. Заседания на Управителния съвет на ННТДД

2




1.3. Заседания на клонове на ННТДД

2




1.4. Заседания на ТК 24 „Безразрушителен контрол”

3




1.5. Заседание на семинара на младите учени

1.6. Фирмени семинари



3

3




2. НИЕ ДЕФЕКТОСКОПИСТИТЕ

4




2.1. Представяме Ви носителя на наградата на името на Сл. Попов за 2012 г. – маг. инж. Сергей Сашков Ангелов

4





2.2. Нов почетен член на ННТДД - доц. д-р Хр. Драганчев

4




2.3. Награди на членове на ННТДД

6




2.4. Участие на В. Ничев в дискусия на АЕЦ „Белене”

7




2.5. История на дефектоскопията в България. Факти и спомени за българския БК

7




3. БК ПО СВЕТА

10




3.1. 18 Световна конференция по БК

10




3.2. От редакцията на списание „Територия NDT

10




3.3. 75 годишен юбилей на Академик В.В. Клюев, почетен член на ННТДД

11




3.4. Посещение на наш учен в Уралския федерален университет (УФУ)

11




3.5. Посещение на наш учен в ИМаш по машинознание към УрОПАН

12




4. БИЗНЕС ИНФОРМАЦИЯ

12




4.1. Информация за дейността на секция “БИЗНЕС” за периода от 2001 г. до 2011 г.

4.2. Представяме Ви колективния член на ННТДД Risk engineering

4.3. Представяме Ви новата фирма за доставка на оборудване за БК – „Trokuttest” – България – генерален спонсор на Дните на БК 2012 г.


12

13
13





5. СЦП ПО КБР КЪМ ННТДД ПРЕЗ 2010 г.

5.1. Преминаване от EN 473 към новия ЕN ISO 9712



13

13




6. В ПОМОЩ НА ДЕФЕКТОСКОПИСТА

17



6.1. Ново учебно пособие „Контрол без разрушаване в ядрената енергетика” – Ал. Скордев, М. Миховски

17





6.2. Нови книги в ННТДД

17




6..3. Български сайт за контрол без разрушаване http://ndtesting.eu.

6.4. Списания и бюлетини, получени в дружеството

6.5. Календар на научно-техническите прояви.


18

19

19







Редакционна колегия: проф. дтн М. Миховски, ст.н.с. д-р Ал. Скордев, асистент Й. Мирчев, доц. д-р Й. Иванова, технически секретар - И. Петрова






Каталог: bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница