1 Води 15 Почви 17



страница1/21
Дата22.10.2018
Размер6.3 Mb.
#92524
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21






ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА

ОБЩИНА БОЖУРИЩЕ 2014-2020 г.



СЪДЪРЖАНИЕ


ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА 1

ОБЩИНА БОЖУРИЩЕ 2014-2020 г. 1

СЪДЪРЖАНИЕ 1

ВЪВЕДЕНИЕ 6



1.5.Води 15

1.6.Почви 17

1.7. Растителност и животински свят 19

1.8.Структура на територията на общината 22

ІІ. СЪСТОЯНИЕ НА МЕСТНАТА ИКОНОМИКА 25



2.1.Обща характеристика на икономиката 25

2.2.Анализ на икономиката по отрасли 30

ІІІ. РАЗВИТИЕ НА СОЦИАЛНАТА СФЕРА И ЧОВЕШКИЯ РЕСУРС 34

3.2. СОЦИАЛНА СФЕРА 51

3.2.1. Пазар на труда 51

3.2.2. Образователна инфраструктура 54

3.2.3. Здравеопазване 58

3.2.4. Социални услуги 62

3.2.5. Култура 64

3.2.6. Спорт 70

ІV. ИНФРАСТРУКТУРНО РАЗВИТИЕ, СВЪРЗАНОСТ И ДОСТЪПНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА 73



4.1. Транспорт 73

През град Божурище преминава и ж .п. линия за град Банкя със спирка, която свързва автобусна линия 54. 77



Транспортно обслужване на населените места от общината (към 2012 г.) 77

4.2. Водоснабдяване и канализация 78

V. СЕЛИЩНАТА МРЕЖА И МОДЕЛИ НА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА 83



5.1.Териториално-урбанистична структура 83

5.2. Урбанизация и модели на устройство на територията 86

5.3.Жилищна осигуреност 88

5.4.Стратегически насоки за териториално развитие 91

VІ. ЕКОЛОГИЧНО СЪСТОЯНИЕ И РИСКОВЕ 99



Община Божурище се характеризира с добро качество на околната среда, което се благоприятства от липсата на големи промишлени замърсители, екологосъобразно по традиция земеделие и благоприятни климатични дадености. 99

5.5.Анализ по фактори на въздействие 107

В системата на сметосъбиране и сметоизвозване са включени почти всички населени места в общината, с изключение на с. Мала Раковица, тъй като в него няма постоянно живеещи. Съобразно Закона за управление на отпадъците, през 2014г. Община Божурище ще извърши морфологичен анализ на битовите отпадъци, и въз основа на резултатите от него и Националния план за управление на отпадъците ще се изработи Програма за управление на отпадъците за периода от 2015 г. до 2020г., като същата ще е интегрирана в Програма за опазване на околната среда. 108

VІІ. АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ 109

VІІІ. SWOT - анализ 113

1.Стратегически цели и приоритети 117

Списък на картите, таблиците и фигурите 173


СЪКРАЩЕНИЯ

АД – Акционерно дружество

АМ – Автомагистрала

АСП – Агенция за социално подпомагане

БВП – Брутен вътрешен продукт

БДС – Брутна добавена стойност

В и К – Водоснабдяване и канализация

ГИС – Географски информационни системи

ГПСОВ – Градска пречиствателна станция за отпадни води

ГТ – Горски територии

ДВ – Държавен вестник

ЕАД – Еднолично акционерно дружество

ЕО – Европейска общност

ЕООД – Еднолично дружество с ограничена отговорност

ЕС – Европейски съюз

ЕТ – Едноличен търговец

ЕТК – Европейски транспортен коридор

ЗАТУРБ – Закон за административно-териториално устройство на Република България

ЗКН – Закон за културното наследство

МЗГ – Министерство на земеделието и горите

МЗХ – Министерство на земеделието и храните

МОМН – Министерство на образованието, младежта и науката

МОСВ – Министерство на околната среда и водите

МСП – Малки и средни предприятия

НАТУРА - Европейка екологична мрежа

НИНКН - Национален институт за недвижимо културно наследство

НИРД - Научноизследователска и развойна дейност

НКПР – Национална концепция за пространствено развитие

НП – Национален парк

НПО – Неправителствена организация

НСИ – Национален статистически институт



ВЪВЕДЕНИЕ


Общинският план за развитие на община Божурище за периода 2014-2020 г. е документ за стратегическо планиране на устойчиво интегрирано развитие на територията на общината, който се разработва в съответствие с предвижданията на Областната стратегия за развитие на област София за периода 2014-2020 г.

Общинският план за развитие определя средносрочните цели и приоритети за развитие, като се отчитат специфичните характеристики и потенциала на общината, от една страна и стратегическите насоки за разработване на целите и приоритетите на общинските планове за развитие, съдържащи се в съответната областна стратегия за развитие за периода до 2020 г., от друга страна.

Използваният подход, методите и принципите при разработването на Общинския план за развитие (ОПР) гарантират, че стратегическият документ е в съответствие с нормативните изисквания в областта на регионалното развитие, както и с определените национални и регионални цели и приоритети на развитието в България. Освен това планът е съобразен със специфичните условия, ред и изисквания за прилагане на нормативните документи, свързани с местното самоуправление, териториалното устройство, опазването на околната среда, кадастъра и имотния регистър за територията на общината.

С разработването и приемането на общинските планове за развитие на общините в България през настоящия планов период като цяло е постигнат сериозен напредък в управлението и планирането на развитието на общините до 2013 г., като се очаква с изпълнението на тези планове да бъдат решени ключови въпроси на икономическото, социалното и екологичното развитие на местните общности като равностойни партньори в регионалното развитие на страната и в ЕС.

Общинският план за развитие на община Божурище като стратегически документ обвързва сравнителните предимства и потенциал за развитие на местно ниво с ясно дефинирана визия, цели и приоритети за постигане на стратегически цели, свързани общо от стремежа към по-висок жизнен стандарт на хората в общината и устойчиво развитие.

Съответствието на общинския план за развитие с изискванията, залегнали в стратегическите насоки и законодателството на ЕС в областта на регионалната политика, се отнася до това, в каква степен плановият документ, разработен и прилаган на местно ниво, отразява общия европейски контекст на политиката за балансирано и устойчиво развитие на регионите и местните общности в ЕС. Най-общо стратегическите цели на тази политика са насочени към намаляване на икономическите, социалните и териториалните неравновесия и подобряване на жизнения стандарт. Освен по отношение хармонизацията на целите и приоритетите в контекста на регионалната политика на ЕС, съответствие е необходимо да се търси и по отношение на методите за управление, наблюдение и оценка в процеса на разработване и изпълнение на общинския план за развитие. Така например, биха могли да се използват утвърдените в европейската практика инструменти за определяне на физически и финансови индикатори за отчитане на постигнатите резултати и въздействие от прилагането на мерките и проектите в рамките на общинския план за развитие. Формите за предоставяне на информация и публичност, относно приемането и изпълнението на плана, както и за работа с партньорите в областта на интегрираното устойчиво местно развитие, също така биха могли да се използват ефективно.

Законодателната рамка въвежда задължителното изискване за съгласуваността на основните стратегически документи на европейско, национално и областно ниво.

Стратегия Европа 2020

„Европа 2020“ е десетгодишната стратегия за растеж на ЕС, като нейната цел не се ограничава с преодоляването на кризата, която продължава да засяга много от нашите икономики. Нейната цел е да се отстранят недостатъците на нашия модел на растеж и да се създадат условия за различен тип растеж – по-интелигентен, по-устойчив и по-приобщаващ. Петте основни цели, които ЕС трябва да постигне преди края на десетилетието, са в сферата на заетостта; образованието; научните изследвания и иновациите; социалното приобщаване и намаляването на бедността и климата / енергетиката. Стратегията включва седем водещи инициативи, предоставящи рамка, чрез която ЕС и националните власти взаимно поддържат усилията си в области, подкрепящи приоритетите на „Европа 2020“ – като иновации, цифрова икономика, заетост, младеж, промишлена политика, бедност и ефективно използване на ресурсите.

Българското правителство предвижда увеличение на заетостта на населението между 20 и 64 години от 63 % през 2012 г. (според данни на Евростат) до 76 %. Екологичните цели на националното ни развитие са намаляване на емисиите на парникови газове с 20 % спрямо 1990, 16% относителен дял на енергията от възобновяеми източници от крайното брутно енергийно потребление, подобряване на енергийната ефективност с 25 % и намаляване на енергийната интензивност на БВП с 50 % до 2020 г. В социалната сфера, преждевременно напусналите училище трябва да бъдат снижени до 11 %, докато дела на лицата с висше образование на възраст между 30 и 34 години следва да стане 36 %.

Националната програма за развитие: България 2020

Националната програма за развитие: България 2020 (НПР БГ2020) е водещият стратегически и програмен документ, който конкретизира целите на политиките за развитие на страната до 2020 г. Визията, целите и приоритетите на НПР БГ2020 са дефинирани на базата на изготвен за целта социално-икономически анализ, както и на получените становища в рамките на публичните дискусии на всеки един етап от изработването на документа. Формулираните цели на правителствените политики ще осигурят постигането на ускорен икономически растеж и повишаване на жизнения стандарт на българските граждани в средносрочен и дългосрочен план.

НПР БГ2020 проследява актуалното състояние на факторите за икономическо развитие и се стреми към равностойно разглеждане, но и приоритетно фокусиране на някои от тях. Идентифицирани са следните основни фактори – човешки капитал, заетост, физически капитал, инфраструктура, технологии и информационни системи. На основата на проведените социално-икономически анализи и финансови прогнози, НПР БГ2020 мотивира своите визия, три стратегически цели и осем приоритета. Предложенията поставят акцент върху развитието на образованието и здравеопазването, достигане до по-високи равнища на заетостта, инфраструктурни подобрения, приложение на иновативни подходи в икономиката, възстановяване на аграрния сектор.

Национална стратегия за регионално развитие

Националната стратегия за регионално развитие (НСРР) е основният документ, който определя стратегическата рамка на държавната политика за постигане на балансирано и устойчиво развитие на районите на страната и за преодоляване на вътрешнорегионалните и междурегионалните различия/неравенства в контекста на общоевропейската политика за сближаване и постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Тя определя дългосрочните цели и приоритети на политиката за регионално развитие, която има интегрален характер, дава възможност за координация на секторните политики на територията и съдейства за тяхното синхронизиране. НСРР играе важна роля за постигане на съответствие и взаимно допълване между целите и приоритетите на политиката за регионално развитие и секторните политики и стратегии, които спомагат за балансирано развитие на районите.



Национална концепция за пространствено развитие

Националната концепция за пространствено развитие (НКПР) е средносрочен стратегически документ, който дава насоките за устройство, управление и опазване на националната територия и акватория и създава предпоставки за пространствено ориентиране и координиране на секторните политики. Заедно с Националната стратегия за регионално развитие 2012 – 2022 г. тя е основен документ в най-новото ни законодателство и дългоочакван инструмент за интегрирано планиране и устойчиво пространствено, икономическо и социално развитие. НКПР изтъква важността на успешната териториална интеграция на страната ни в европейското пространство чрез развитието на български транспортни, екологични и културни оси и свързването им с международни коридори. Акцент се поставя върху постигането и поддържането на умерено полицентричната мрежа от градове, предпоставка за по-балансирано териториално развитие и съживяване на селските и периферните райони.



Областна стратегия за развитие на област София

Общинският план е в пряка йерархична зависимост от Областната стратегия за развитие. ОСР на област София за периода 2014-2020 г. е средносрочен документ за стратегическо планиране на регионалното развитие, с който се определят целите и приоритетите за устойчиво интегрирано регионално развитие, като се отчитат специфичните характеристики и потенциала на областта. Формулирани са и необходимите нови цели и приоритети в синхрон с националните действия по приложението на стратегия „Европа 2020“. Неразделна част от ОСР е и индикативният разчет на необходимите финансови средства за реализиране на ОСР, изпълняващ ролята на финансова рамка за Общинския план за развитие на община Божурище.

При разработването на ОПР на община Божурище за периода 2014-2020 г. бяха съобразени следните насоки и изисквания:


  • Съответствие на плана с принципите и правилата за прилагане на структурните инструменти в областта на регионалната политика на ЕС;

  • Координация и съгласуваност с европейските, националните и местните политики за конкуренция, опазване и подобряване на околната среда и равните възможности;

  • Осигуряване на информация и публичност на процесите на планиране и програмиране, финансиране, изпълнение, наблюдение и оценка в областта на интегрираното регионално и местно развитие;

  • Методологическите работни документи на ЕК за използване на индикатори и извършване на оценки;

  • Спазването на принципа на съфинансиране и допълняемост на местните собствени финансови ресурси за развитие със средства от държавния бюджет, фондовете на ЕС и други публични и частни източници.


І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА

  1. Географско положение и гъстота

Община Божурище се намира в западната част на Софийското поле, в непосредствена близост до столицата София. Границите на общината са следните: североизток – община Връбница, югоизток – община Банкя, юг – общините Перник и Брезник, север – община Костинброд, запад – община Сливница.

Площта на общината е 142,884 хил.дка, което е под средната за общините в страната (420,5 хил.дка), в Югозападния район за планиране (390,5 хил.дка) и в Софийска област (321 хил.дка). Общината представлява 0,128 % от общата територия на Република България.





Баланс на територията в декари, 2010 г. Източник: НСИ



Карта № 1 Географско положение

В обхвата на общината са включени 10 населени места – гр.Божурище и 9 села (Гурмазово, Делян, Златуша, Мала Раковица, Пожарево, Пролеша, Росоман, Хераково, Храбърско). На територията на общината функционират 6 кметства.

Гъстотата на населението е 55,6 чов/км2, което е под средната за страната (70,3 чов/км2).

През територията на общината преминава европейският транспортен коридор ОЕТК № 10 (Калотина-София), в близост е ОЕТК №4 и ОЕТК №8, което определя транспортно-географското положение на Божурище като благоприятно. Железопътната инфраструктура е от жп линията София-Банкя и София-Перник. Сравнително доброто състояние на транспортната инфраструктура е предпоставка за взаимовръзките на общината със съседните общини и столичния град. Божурище е люлка на българската авиация. Тук се намира и първият държавен конезавод, който дълги години е снабдявал с коне армията.




    1. Релеф и геоложки строеж

В геоморфоложко отношение територията на общината заема западната част на Софийското поле. Теренът има преобладаващ хълмисто-равнинен характер, като средната надморска височина е около 625-645 метра. Дъното на котловината е развито върху сенонски пирокластити и плиоценски песъчливо-глинести седименти, припокрити с делувиални и наносни конуси. Полето е запълнено с плиоценски пясъци и глини, припокрити с дебели речни наноси и на много места е заблатено. Морфоложкото оформяне на Софийската котловина е свързано с развитието на Софийската грабенова структура, ограничена от север и юг с разседи. През плиоцена и кватернера е обхваната от диференцирани негативни движения, като течението на река Искър било препречено и цялата днешна Софийска котловина била превърната в голямо езеро. Езерото изчезнало, след като по-късно реката пробила път през Стара планина и създала днешното си речно корито. В резултат от продължителното езерно съществуване по дъното на вече осушилата се котловина са се натрупали дебели седименти с мощност от 200 до 800 м.В голямата си част релефът е ерозиран от атмосферното въздействие. Геоложката основа е представена в ниската част от плиоценски и кватернерни отложения, а във високата от сенонски отложения- южен тип. Плиоценът е представен в горния си хоризонт от глини с прослойки от глинени пясъци. Кватернерните отложения се представляват от делувиални песъчливи глини, на места обогатени с чакъл и единични валуни. Кредата е представена от селонски пясъчници- кварцови, плътни до напукани, изветрели и от андезитови туфи – плътни, здрави или тектонски променени.



Карта № 2 Наклон на склона

    1. Полезни изкопаеми

На територията на общината се намира част от Софийския въглищен басейн - находището на лигнитни въглища в землището на село Храбърско — Храбърски въглищен участък, който не се експлоатира.

На територията на община съществува и друга мина - в с. Пожарево, чиято експлоатация е прекратена през 80-те години.

По неофициални данни има залежи на злато в землищата между с. Пожарево и с.Росоман, но не са извършвани проучвания и сондиране за доказване на твърденията.


Карта № 3 Полезни изкопаеми


    1. Климат

В климатично отношение земите на Общината се отнасят към високите полета на Западна Средна България и към припланинския климатичен район на Западна Средна България. Зимата е студена, а лятото - сравнително хладно. Характерни за климатичните условия са късните пролетни и ранните есенни мразове, които са резултат от котловинния характер на територията. Характерно за по- високата част от района е сравнително голямата му надморска височина, както и значителното разнообразие на терена, който е с различно изложение, с преобладаващо присъствие на наклонени форми, което разнообразява температурните и валежни условия. Зимата общо взето е също така студена, както и в котловинната част, а лятото още по- хладно. При северозападни нахлувания, районът почти не попада под орографското въздействие на Стара планина.. В това отношение той има характерните белези на умерено- континентален климат. Годишният ход на валежите има подчертано континентален характер. Максимумът на падналите валежи е през месеците май и юни, а минимумът- през февруари. Разликата между летните и зимните валежни суми е 14% от общата годишна валежна сума. Годишната сума от валежи за станция Божурище е 590 мм/м2, което е под средната за страната (623 мм/м2). Преобладаващите ветрове в района са източни и западни, както и в по- малка степен- североизточни и северозападни. Около 33.7% от дните през годината преобладава “тихо” време- при скорост на вятъра под 1 м/сек. В агроклиматично отношение землището на община Божурище попада в умерено топлия до умерено прохладен температурен подпояс (3100- 1600ºС) със слабо засушлива зона на овлажняване, като температурната сума (ºС ) за периода с температура на въздуха над 10ºС е 2945ºС. Разликата между валежи и изпаряемост за периода юни- август е 100 до 200 мм/м2. Средногодишните изпарения са 498 мм, което определя районът като такъв с високосумарно изпарение. 1



    1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
      2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
      2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
      2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
      2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
      2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
      2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
      2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
      2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
      2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница