1. Въведение – анимацията в света и в България



Дата15.01.2018
Размер75.96 Kb.
#47593



Туристическата анимация в България
1.Въведение – анимацията в света и в България
През 60-те години на миналия век френски любител на силните усещания и екстремни спортове, Жан Мед, събира група съмишленици и организират къмпинг с възможност за практикуване на различни видове водни спортове. Постепенно интереса става все по-голям към такъв тип активна почивка и мосю Мед, създава първия си клуб с леглова база и разнообразие от земни и водни спортове, които са включени в цената на почивката. Необходимостта от активен отдих, тласка хотелиерите да разчупят стереотипа на предлагане/ легло, храна и природни дадености/ и да предложат една алтернатива, която да покрие нуждите за пълноценна почивка на цялото семейство.Туристически дестинации като Италия, Испания, Франция,Турция,Тунис, Мароко, Египет през последните 30 години развиват изключително целенасочено спортната дневна, детска и вечерна анимация.

В България последните 5 години се полагат успешни и не дотолкова успешни усилия за да се развие тази услуга. Световната конкуренция, а и строгите изисквания на големите тур-оператори като Томас Кук -Некерман, ТУИ, Иберостар, РИУ налагат бърза реакция от страна на нашите курорти, тъй-като анимацията е задължителна основна услуга в големите клубове и хотели. На северното ни Черноморие , през последните 3-4 години успешно работят с анимационна програма, хотелите “Морско око”, “Обзор-Изгрев Иберостар”, ВК”Ривиера”, х-л Вероника /Слънчев ден/, на юг това са хотелите На РИУ, Дюни / Меджик лайф/, “Елените”/ТУИ/ и някои други.

Налага се мнението, че тази услуга е търсена от туристите и все повече хотели и клубове влагат средства и усилия, за да я развиват. Истината е, че постепенно изискването за анимация на морските комплекси при категория 3* до 5* ще се окаже много скоро задължително според договорите сключвани с големите тур-оператори.

2.Съвременната туристическата анимация в България, принципи и цели.
Прието е, комплекс от висока категория да предлага на гостите си богат набор от допълнителни услуги като спа центрове, боулинг, билярд, казина и други. Оказва се, че средният турист от европейския регион има нужда от нещо повече и това е личното отношение към него, възможността да

2.

встъпва в социални контакти по време на почивката си и да се ангажира времето на цялото семейство.Тук е мястото и на екипа от аниматори, които



по определена схема /дневна, детска и вечерна анимация/ по непринуден начин приобщават гостите на конкретния комплекс и организират свободното им време.Целта е да се осигурят разнообразни видове спортни развлечения на територията на комплекса /волейбол, гимнастики, мини футбол и други/, да се поеме грижата за децата, чрез тъй-наречените мини клубове и да се предостави ефектна вечерна програма. В тази логика разделяме аниматорите на спортни и детски, но те са подбрани по такъв начин, че да могат всички заедно да участват във вечерните изяви на сцена. Дневната спортна програма обикновено продължава от 10-12.30ч., и от 14-17ч., вечерната между 19.30-22.00ч.

За да има цялостен ефект анимацията в един комплекс е нужно да се развиват хармонично всички сектори в нея. Посещаемостта на вечерните програми например е резултат на усилията от дневната спортна анимация, когато туристите са в непринуден контакт с аниматорите . Когато децата са заети, то и родителите са удовлетворени, оттам идва и в голяма степен мнението за почивката, когато търсим бурни развлечения в една непозната държава като турист , то е много по-приятно да бъдеш приобщен в рамките на хотела си , чрез активни спортни занимания или игри. Анимацията помага на хората при сближаване и контакти, което в напрегнатото ежедневие е истински дефицит и когато отидем на почивка е приятно да попаднем в непринудена обстановка с лично отношение. Цялата тази организация носи след себе си, изграждане на пълноценен имидж за хотела, което неизбежно връща туристите отново там.


3.Категория и изисквания към курортите, в които е необходимо да се развива туристическата анимация – летни и зимни
- Летни курорти

За да разберем схемата на анимацията трябва като начало да разделим, туристическите комплекси по териториален признак. А той има два аспекта:

- хотели и ваканционни клубове, отделени от централни развлекателни артерии ,тоест трудно достъпни алтернативи за атракции извън комплекса, пр.ВК ”Елените” , Дюни


  • хотели и ваканционни клубове разположени в непосредствена близост с големи търговски и развлекателни центрове , пр. Златни пясъци, Слънчев бряг.

3.

И в двата случая има сериозна причина да се развива анимационна дейност.



  • Ако приемем, че комплекса е откъснат от по-големите туристически центрове, то ние сме длъжни да предоставим богат набор от спортни занимания, детски атракциони и програми и не на последно място вечерни забавления, за да можем да удовлетворим изискванията на туристите си, които имат изградени навици за почивка от такъв тип. Ако ние спестим тази дейност, вероятността е отрицателна да върнем гостите си и догодина за да се изкъпят в морето ни , да изядат по една шопска салата и да преспят в една стандартна хотелска стая . При този отделен тип на комплексите е задължително да се осигури развлекателна програма, тъй-като по такъв начин се осигурява спокойствието и нормалния ритъм при затворени пространства .




  • Хотелите и ваканционни клубове разположени до големи туристически артерии, имат много сложната задача да задържат в рамките на комплекса туристите си , чрез конкурентна атрактивна организация на свободното време, за да се постигне по-висок коефициент на паричен поток от допълнителни услуги и екстри вътре в комплекса. В този смисъл анимацията, особено вечерната играе изключително важна роля.

При анимация в летните курорти трябва да се експлоатират всички природни дадености, историческите забележителности, спортни съоръжения, раздвижеността на обстановката и не на последно място потенциала на обслужващия персонал.




  • Зимни курорти

Ситуацията при анимация на зимни курорти е специфична и изисква изключително голяма гъвкавост. Имайки предвид, че зимните почивки обикновено са в рамките на седмица до 10 дни, че представителите на тур-операторите работят много активно, че ски учителите са в най-близък контакт с туристите, то анимацията трябва да е насочена предимно в вечерните часове и изисква много организирана реклама за привличане на гостите.

4.

4. Варианти за сключване на договорни отношения за организация на анимационна програма.





  • Големите тур-оператори / ТУИ,РИУ../, които имат генерален договор за легловата база или предоставен фрайчайзинг за името на фирмата, наемат и обучават аниматори, по централизирана система. Тоест провежда се интервю за аниматори за цялата верига по света, след което те са разпределяни по съответните дестинации. Напоследък се практикува наемането на аниматори от държавата в която ще работят, за да се постигне по адекватен и бърз резултат на работа. Схемата е една обща програма за всички фирмени клубове по света, по която са обучавани шеф-аниматорите, по този начин се цели общ световен стандарт. Този вариант е приемлив при контингент на туристи от една нация или близки такива.Примерно хотелите на Томас Кук, Иберостар, Меджик лайф. Работи се по строго разработени стандарти и възможностите за промени според конкретните нужди са сравнително ограничени. Когато имаме микс от абсолютно разнородни култури в рамките на един комплекс, то тенденциозно насочената програма към дадена нация е неприемлив вариант.Заплащането на аниматорите е по международен стандарт и се поема приемуществено от собствениците на хотелите.




  • Набиране на аниматори от самите хотели и клубове или наемане на фирма, която да осигури обучени аниматори и цялостна програма. Този вариант е значително по динамичен и допуска много възможности за договаряне и за създаване на анимационна програма според контингента и базата на дадения клуб или хотел.

Пример за такъв вид взаимоотношения е ВК”Ривиера”, Златни пясъци. През последните 4 години там се прилага успешната схема за независима анимация. Всяка година се подготвя професионален екип от аниматори, 9 човека за капацитет леглова бaза до 1000 легла, разнообразна спортна дневна, детска и вечерна анимация в рамките на клуба, насочена адекватно за 4 вида нации /германци, руснаци, българи, англичани / При провеждане на големи конферентни прояви и конгреси , се покрива организацията по свободното време на участниците. Тоест, намерен е начин да се удовлетворят високите изисквания на различен тип туристи, да се повиши качеството на обслужване и услуги, а от тук допълнителния финансов приток в полза на комплекса.

5.

В зависимост от нуждите на дадения туристически комплекс се избира начина на организация на анимация, но без порен е факта , че от такава има нужда и практиката година след година ще го налага.



5.Изисквания към материалната база за пълноценно провеждане на анимационна програма.
Ако разглеждаме материалната база при летните курорти, то има няколко основни неща без които провеждането на анимационна програма е немислимо.


  • За спортните занимания имаме нужда от плажно пространство или свободни тревни площи в рамките на курорта, басейн, който е естествения център на дневната програма, добре построен детски кът и площадка.




  • За вечерната програма: сцена, вътрешна или външна, осветление, декори, костюми, озвучителна техника.



  • Добра координация между анимацията и обслужващия персонал




  • Не на последно място добра воля и амбиция от страна на мениджмънта.

6. Цел на анимацията и финансови ползи за туристическия комплекс.


Туристическата анимация е сектор в услугите, който е наложен в световните дестинации, което определя и необходимостта за бързото и развитие и в България, за да се оформи конкурентен туристически продукт. Очевидно е, че потребностите на туристите се завишават и наличието на добра леглова база и заведения за хранене в един комплекс са недостатъчни за привличане на платежоспособни клиенти. Длъжни сме да предложим разнообразие от алтернативни услуги, които да изградят един цялостен и съвременен образ на българския туризъм.

Факт е, че инвестициите за изграждане на материална база за анимация не са твърде големи в сравнение с всички останали сектори и в кратък срок има резултат и възвръщаемост. Факт е, че при добра организация


6.

анимацията, може месечно да допринася за допълнителна печалба равна и по-голяма на сумата необходима за заплащането на аниматорите .

Пример от практиката е при работа в комплекс от типа полу-пансион, ако при провеждането на вечерна анимация в заведение или зала с консумация в рамките на 2 часа имаме консумация на 200 туриста , това е допълнителна печалба, която бихме изпуснали ако гостите бяха излезли извън рамките на комплекса.

Друг вариант при комплекси от типа /all inclusive/ , тогава , вечерната анимация се провежда далече от баровете или ресторантите и гостите за определен период са възпрепятствани да консумират по този начин се постига също определен вид печалба.



Крайния извод е, че освен необходима за туристите и за пълноценната работа на туристическия обект, анимацията носи и конкретен финансов смисъл. Убедена съм, че при една ясна стратегия и формулиране на целите, всеки сериозен комплекс е в състояние да работи с анимация и това да допринесе решително за крайния положителен резултат.
Изготвил: Танита Колева

/Ръководител анимация ВК”Ривиера”, Златни Пясъци/


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница