1. Въведение Error: Reference source not found



страница1/3
Дата09.01.2017
Размер421.02 Kb.
#12288
  1   2   3




СЪДЪРЖАНИЕ

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ Засилване на борбата с контрабандата на цигари и други форми на незаконна търговия с тютюневи изделия — всеобхватна стратегия на ЕС

1. Въведение Error: Reference source not found

2. Естество и мащаб на проблема с незаконната търговия с тютюневи изделия в ЕС Error: Reference source not found

2.1. Естество на незаконната търговия Error: Reference source not found

2.2. Мащаб и обхват на незаконната търговия в ЕС Error: Reference source not found

2.3. Произход на незаконните тютюневи изделия от трети държави Error: Reference source not found

2.4. Незаконно производство в ЕС Error: Reference source not found

2.5. Конфискувани марки и местонахождения на конфискациите Error: Reference source not found

3. Фактори, стимулиращи незаконната търговия Error: Reference source not found

3.1. Стимулите са големи, а „вратичките“ в процедурите — значителни Error: Reference source not found

3.2. Мерките за контрол на веригата на доставки не съответстват на заплахата Error: Reference source not found

3.3. Предизвикателства за правоприлагащите органи Error: Reference source not found

3.3.1. Митнически и данъчни органи Error: Reference source not found

3.3.1.1. Управление на риска Error: Reference source not found

3.3.1.2. Методи за контрол, оборудване, обучение и IT инструменти Error: Reference source not found

3.3.2. Други правоприлагащи органи Error: Reference source not found

3.3.3. Сътрудничество между органите и заинтересованите страни в ЕС Error: Reference source not found

3.3.4. Корупция Error: Reference source not found

3.3.5. Международно сътрудничество с органите на трети държави Error: Reference source not found

3.4. Слаби възпиращи мерки: налаганите от държавите членки санкции са относително малки Error: Reference source not found

4. Бъдещо развитие Error: Reference source not found

4.1. Мерки за намаляване на стимулите Error: Reference source not found

4.2. Мерки за гарантиране на сигурността на веригата на доставки Error: Reference source not found

4.3. Мерки за по-строго прилагане Error: Reference source not found

4.3.1. Преодоляване на предизвикателствата пред правоприлагащите органи на ЕС Error: Reference source not found

4.3.1.1. Управление на риска Error: Reference source not found

4.3.1.2. Оперативни действия Error: Reference source not found

4.3.1.3. ИТ инструменти и оборудване Error: Reference source not found

4.3.1.4. Сътрудничество между органите на ЕС Error: Reference source not found

4.3.1.5. Специфична(и) проблемна(и) област(и) Error: Reference source not found

4.3.1.6. Обмен на експертен опит и най-добри практики Error: Reference source not found

4.3.2. Засилване на сътрудничеството с основните държави на произход и на транзитно преминаване Error: Reference source not found

4.4. Въвеждане на по-строги санкции Error: Reference source not found

5. Заключение Error: Reference source not found

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Засилване на борбата с контрабандата на цигари и други форми на незаконна търговия с тютюневи изделия — всеобхватна стратегия на ЕС

1. Въведение

Според изчисления на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) незаконната търговия1 с цигари причинява на бюджетите на Европейския съюз и неговите държави членки финансови загуби, надхвърлящи 10 млрд. EUR годишно2. Тези загуби се дължат на неплатени мита и данъци, включително данък върху добавената стойност и акцизи. Цигарите имат най-голям дял в незаконната търговия на тютюневи изделия, но незаконно се търгуват и други тютюневи изделия (например тютюн за ръчно свиване на цигари).

Преди десетина години незаконната търговия представляваше в основната си част широкомащабна контрабанда на известни марки цигари в контейнери. През последните години относителният дял на контрабандата на тези основни марки3 намаля. От друга страна, фалшифицирането, незаконното производство и, най-вече, контрабандата на други4 марки (произвеждани предимно извън ЕС в количества, които надвишават в огромна степен търсенето на местните пазари) се увеличават.

Незаконната търговия с тютюневи изделия не е само икономически въпрос. Освен значителните щети, които нанася на приходите в националните бюджети и в бюджета на ЕС, незаконната търговия подхранва сивата икономика. В действителност тя се извършва почти изцяло от организирани престъпни групи, действащи в международен мащаб. Освен това, в контекста на политиката в сферата на здравеопазването незаконната търговия пречи на инициативите за намаляване на консумирането на тютюневи изделия, особено сред уязвимите групи от населението като младежите и лицата с ниски доходи. По-голямата част от незаконните тютюневи изделия не са произведени съгласно изискванията на законодателството на ЕС в тази област5.

Европейската комисия и държавите членки вече са предприели действия за намаляване на незаконната търговия с тютюневи изделия. Например с четирима от водещите световни производители на цигари бяха сключени правнообвързващи споразумения за сътрудничество6. Комисията представи през 2011 г. план за действие за борба с контрабандата по източната сухоземна граница на ЕС7 с цел да бъдат отстранени проблемите, установени в този географски район. От анализа на наличната информация8 обаче става ясно, че въпреки тези усилия незаконната търговия в ЕС като цяло се е увеличила. В ЕС се наблюдават все по-голямо незаконно навлизане на други марки, произвеждани извън Съюза, и все по-голямо незаконно производство и разпространение в самия Съюз.

Освен това незаконната търговия с тютюневи изделия със сигурност не засяга единствено ЕС, а представлява световен проблем. През ноември 2012 г. 176-те страни по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна („РККТ“) приеха протокол към конвенцията, в който специално се разглежда проблемът с незаконната търговия на тютюневи изделия9.

Проблемът е сериозен и има глобално измерение. Той съществува под различни форми на границите на ЕС и на неговата територия. Влияние върху незаконната търговия оказват търсенето и предлагането, както и неефективните мерки за контрол. Значителното финансово отражение, което незаконната търговия оказва върху бюджетите на ЕС и на държавите членки, е много сериозно, особено в контекста на сегашната икономическа криза в ЕС. Ясно е, че при тези обстоятелства е необходим всеобхватен подход за решаване на проблема с незаконната търговия с тютюневи изделия.

В настоящото съобщение се описват естеството и мащабът на проблема с незаконната търговия с тютюневи изделия в ЕС, посочват се факторите, които допринасят за него, и се предлага всеобхватна стратегия на ЕС за борба с този проблем на неговата територия.

Стратегията съдържа всеобхватен подход, при който се отчита фактът, че борбата с незаконната търговия е хоризонтален въпрос, който се влияе от множество фактори и движещи сили и е свързан с широк набор от политики на ЕС и/или национални политики.

2. Естество и мащаб на проблема с незаконната търговия с тютюневи изделия в ЕС

2.1. Естество на незаконната търговия

Незаконната търговия с тютюневи изделия обхваща няколко явления, които се различават в известна степен и за които е необходимо да се предприемат различни ответни действия на различни равнища. Незаконната търговия има различни форми:



  • (международна) контрабанда на оригинални тютюневи изделия (т.е. основни марки и „други марки“),

  • (международна) контрабанда на фалшифицирани цигари и

  • незаконно производство и разпространение на територията на ЕС (при които няма мита и не се плащат ДДС и акцизи).

Международната контрабанда (както на оригинални, така и на фалшифицирани изделия) може да включва:

  • подаване на декларации с невярно/неточно съдържание (съдържащи невярно описание/невярна стойност/неверен произход и т.н. на изделията — по този начин размерът на платените мита е неправилен, ако изобщо се плащат такива, и не се плащат ДДС и акцизи),

  • скриване на изделия в законни товари, в превозни средства или у пътници (по този начин не се плащат мита, ДДС и акцизи) и накрая,

  • незаконно преминаване на границата, при което се избягват всички органи (не се плащат мита, ДДС и акцизи).

Вътре в ЕС незаконната търговия обхваща незаконното/неразрешеното производство и разпространение на митническата територия на ЕС (в т.ч. от една данъчна система в друга). Незаконното разпространение включва произведени в ЕС стоки, които са обявени за износ или за доставка на територията на ЕС и са преместени съгласно разпоредбите за освобождаване от ДДС и акцизи, но които никога не са напуснали митническата територия на ЕС или са били доставени на получател в ЕС, посочен в акцизния документ в EMCS10 или в справка-декларацията за ДДС, както и внесени стоки, пуснати в свободно обращение в ЕС съгласно разпоредбите за освобождаване от ДДС и акцизи, които впоследствие се разпространяват незаконно и за тях не се плащат ДДС и акцизи. Незаконното разпространение включва също така изваждането от транзитен режим на стоки, които след това се продават незаконно в ЕС (не се плащат мита, ДДС и акцизи).

2.2. Мащаб и обхват на незаконната търговия в ЕС

В изследвания по темата се признава11, че измерването на незаконната търговия е много трудно заради забранения и прикрит характер на дейността. И все пак, направени са някои изчисления12. Според изследване, финансирано от ЕС, консумацията на незаконни цигари в ЕС през 2007 г. е била 8,5 %13 от общата консумация. В доклада на KPMG Project Star от 2012 г.14 се посочва, че консумацията на незаконни тютюневи изделия е представлявала 8,4 % през 2007 г., 8,6 % през 2008 г., 8,9 % през 2009 г., 9,9 % през 2010 г., 10,4 % през 2011 г. и 11,1 % през 2012 г. От данните се вижда, че тази консумация е нараснала с 30 % за последните шест години.

От конфискациите, за които са докладвали държавите членки, се потвърждава фактът, че цигарите съставляват най-голямата част от конфискациите на тютюневи изделия15, въпреки че на няколко пъти са били конфискувани и значителни количества тютюн за ръчно свиване на цигари. От другите видове тютюневи изделия не са били конфискувани значителни количества.

2.3. Произход на незаконните тютюневи изделия от трети държави

Според наличната информация основните държави на произход на контрабандните тютюневи изделия са (по ред на важност): Китай, Обединените арабски емирства (ОАЕ)16, Виетнам, Малайзия, Руската федерация, Сингапур, Беларус и Украйна.



Фигура 1. Информация за маршрутите



Количество (в късове цигари)



Тип марка



Големи марки



Други марки

Брой конфискации Seizures






Китай продължава да бъде страната, от която произхожда по-голямата част от конфискуваните цигари. Анализът на мостри от конфискуваните цигари показва, че става въпрос основно за фалшифицирани цигари. Конфискуваните незаконни доставки са били изпратени директно до европейски пристанища или са били претоварени през Сингапур и Малайзия, където за незаконната търговия допринася недостатъчният контрол в свободните зони.

В миналото ОАЕ са били преди всичко място, където се е извършвало претоварване, докато от наличната понастоящем информация ясно се вижда, че имат нова роля, а именно те представляват важно място за производството на други марки17, по-специално в свободните зони на ОАЕ.

Гърция, изглежда, е основното място, през което влизат доставките от Китай и ОАЕ.

Доставките често се претоварват в Египет, Турция и други пристанища в източната част на Средиземно море.

Въпреки предприетите вече мерки източната граница на ЕС също продължава да бъде цел за незаконната търговия, особено балтийският регион. В този регион основните държави на произход са Русия, Украйна и все по-често Беларус. По-голямата част от конфискуваните изделия с произход от Русия (а също и от ОАЕ) са оригинални. Това означава, че те са законно произведени, но количествата надхвърлят многократно местното търсене в държавите на произход. Независимо дали таксите в държавата на произход са платени или не, тези продукти се внасят контрабандно в ЕС. В анализа на Frontex се потвърждава, че контрабандата на цигари е сред основните проблеми на източната граница на ЕС, и се посочва, че значителна част от тази контрабанда идва от страните от Западните Балкани. В него се посочва също така, че контрабандата на цигари се отразява в значителна степен на работата на граничните органи по източната сухоземна граница, включително по сухоземната граница с Турция, и по границите със страните от Западните Балкани18.

Начините на действие при извършването на контрабанда са много разнообразни. Стоките пристигат в контейнери за превоз, в пътни превозни средства (камиони, микробуси, автомобили), на малки плавателни съдове по море или по река, във влакове, с въздушен транспорт и по пощата. Вкарването на тютюневи изделия, прикрити с други стоки, продължава да бъде най-разпространеният начин на действие. Постоянната контрабанда в малки количества (така наречената „куфарна контрабанда“) е сериозен проблем в пограничните райони. Понякога този трафик е добре организиран и малките количества се окрупняват в по-големи товари, преди да бъдат транспортирани до други държави членки за продажба на незаконния пазар.

Трябва да се отбележи, че организираната престъпност играе важна роля в незаконната търговия, което задълбочава проблема19. Незаконната търговия с тютюневи изделия е дейност с нисък риск, но големи печалби, което я прави изключително привлекателна за групите на организираната престъпност, които имат възможност да изпират големите печалби от нея.

2.4. Незаконно производство в ЕС

Вероятно в ЕС също се произвеждат незаконно значителни количества цигари. Броят на известните незаконни фабрики бързо нарасна: през 2011 г. държавите членки разкриха девет незаконни фабрики, чийто предполагаем комбиниран производствен капацитет надхвърля девет милиона цигари дневно. През 2010 г. бяха разкрити само пет такива фабрики.



2.5. Конфискувани марки и местонахождения на конфискациите

Делът на конфискуваните други марки в сравнение с основните марки20 постоянно нараства и през 2011 г. достигна 58 %. Благодарение на мерките, предприети от четиримата големи производители съгласно споразуменията за сътрудничество, като засичане и проследяване на тютюневите изделия, комплексна проверка по отношение на клиентите и предотвратяване на изпирането на пари, предлагането на изделия на тези компании на незаконния пазар значително намаля.

Някои от другите марки21, конфискувани през анализирания период, бяха конфискувани в количества, близки до основните марки, или при тях се наблюдава силна тенденция на нарастване22, което е ясен знак, че те имат добри позиции на незаконните пазари. В ЕС се произвеждат значителни количества от някои други марки23.

Анализът на местонахожденията на конфискациите/начина на транспорт показва, че при конфискациите, извършвани на морски пристанища, продължават да се конфискуват най-големите количества, но конфискациите във вътрешността са се увеличили и са станали значителни както по отношение на техния брой, така и по отношение на конфискуваните количества.

Фигура 2. Местонахождения на конфискациите

Тип местонахождение на конфискацията




МОРСКО ПРИСТАНИЩЕ



ВЪТРЕШНАТА ЧАСТ

НЕИЗВЕСТНО

СУХОЗЕМНА ГРАНИЦА

СКЛАД

ДРУГО

ПОЩЕНСКИ ЦЕНТЪР

ПРИСТАНИЩЕ (ЯХТЕНО)

ЛЕТИЩЕ

ЗОНА ЗА СВОБ. ТЪРГОВИЯ

ВЪТРЕШНО ПРИСТАНИЩЕ PORT

ЖЕЛЕЗНИЦА

ОТКРИТО МОРЕ

ВЪТРЕШЕН ВОДЕН ПЪТ




Количество (в късове цигари)

Брой конфискации

3. Фактори, стимулиращи незаконната търговия

Търговията с тютюневи изделия е сложно явление поради наличието на множество приложими правила и изисквания (например различни данъчни правила). По тази причина за извършването на законна търговия е необходимо да се приложат стандартни за ЕС митнически процедури и правила и сложни национални данъчни процедури за класифициране, остойностяване и прилагане на правилните данъчни ставки. Вследствие на това решаването на проблема с незаконната търговия (стимули, възпиращи мерки и контрол) е сложна задача.

Незаконната търговия с цигари се стимулира основно от четири фактора:


  1. големи стимули и значителни „вратички“ в процедурите;

  2. мерките за контрол на веригата на доставки не съответстват в достатъчна степен на мащаба на заплахата;

  3. правоприлагащите органи са изправени пред някои общи и специфични предизвикателства;

  4. слаби възпиращи мерки: санкциите са малки.

За да може една стратегия за борба с контрабандата на цигари да бъде успешна, тя трябва да бъде насочена едновременно към стимулите, възпиращите мерки и факторите, свързани с контрола.

3.1. Стимулите са големи, а „вратичките“ в процедурите — значителни

По принцип тютюневите изделия се облагат с високи данъци в ЕС. Вносните мита са големи — между 40 и 58 %24. Общата данъчна тежест (включително ДДС) е между 70,12 % от продажната цена на дребно с включени дължими данъци и такси (ПЦДДДТ) за цигарите със среднопретеглена цена в Люксембург и 88,97 % в Обединеното кралство.

Тъй като много от тези фактори варират в зависимост от държавата, разликите в цените на тютюневите изделия, плащани от крайния потребител както в самия ЕС, така и в сравнение със съседните държави, са значителни. Що се отнася до акцизите върху цигарите, разликата между държавата членка с най-ниските акцизи и държавата членка с най-високите акцизи е 206,41 EUR за 1000 къса цигари — над 4 EUR за пакет от 20 цигари, което поражда силно търсене и представлява също така стимул за незаконно разпространение в различните данъчни системи вътре в ЕС. Сходни разлики по отношение на акцизите съществуват и за други тютюневи изделия.

Въпреки че разликите в цените между страните от ЕС намаляха, цените в страните по източната граница продължават да бъдат до осем пъти по-ниски. Значителните разлики в продажните цени на дребно с включени дължими данъци и такси създадоха предпоставки за трансгранично пазаруване, повлияно единствено от данъчното облагане, и за контрабанда и измами. Трансграничното пазаруване е напълно законна дейност и дори представлява една от ползите от вътрешния пазар, при условие че продуктите са закупени от физически лица за лична употреба. Съществува обаче тънка разлика с „контрабандата“ вътре в ЕС, при която физически лица купуват тютюневи изделия в други държави членки привидно за собствени нужди, а после ги продават, без да плащат акцизи в държавата членка на консумация.

Разликата със съседните трети държави по отношение на акцизите е дори още по-голяма.

Сложните правила също създават стимули за незаконни дейности. По-конкретно, данъчното законодателство за тютюневите изделия е сложно в контекста на ЕС, тъй като голяма част от него има национален характер. Определението за акцизни тютюневи изделия е много сложно и за някои продукти възникват все повече проблеми във връзка с тяхното категоризиране и определение25. Освен това има неясноти26 и възможности за използване на „вратички“ при определенията на понятията за контрабанда и за законен внос на тютюн (а също и на алкохол) и тютюневи изделия в рамките на праговете за облекченията при внос, приложими към лицата, които пристигат от трети държави, и към лицата, пътуващи вътре в ЕС.

Сегашните мерки за ограничаване на пускането за консумация на големи/прекалено големи количества тютюневи изделия непосредствено преди увеличаване на акцизите (спекулация) също не са достатъчни. Натрупването на прекомерни запаси, които се пускат за консумация преди увеличаване на акцизите, води до изключително голямо избягване на данъци и намалява приходите за държавите членки.

В по-общ план определянето и категоризирането на тютюневите изделия (и на техния произход) може да бъде трудно и да се наложи използването на специално оборудване или извършването на лабораторен анализ.

Тези разлики и „вратички“ представляват значителен икономически стимул за извършването на контрабанда и на други форми на незаконна търговия.



3.2. Мерките за контрол на веригата на доставки не съответстват на заплахата

Като се имат предвид ясните стимули за извършване на незаконна търговия, мерките за упражняване на контрол върху веригите на доставки на тютюневи изделия, предприети от органите или от самите икономически оператори, са крайно недостатъчни.

Освен действащите споразумения с основните производители не съществуват други правни мерки на равнище ЕС, които да задължават икономическите оператори, участващи във веригата на доставки на тютюневи изделия, да извършват комплексни проверки в работата си27. Освен това на този етап няма въведено общо правно задължение за производителите или за вносителите да осъществяват мониторинг на движението на цигарите и другите тютюневи изделия в своите вериги на доставки (засичане). При липсата на такива мерки е много трудно, дори невъзможно, органите да разберат в кой момент определено изделие е било отклонено с цел незаконна търговия (проследяване).

В контекста на посочените по-горе тенденции и стимули действащите изисквания към икономическите оператори за упражняване на контрол върху веригата на доставки трябва недвусмислено да бъдат обявени за недостатъчни въпреки известния успех, постигнат във връзка с контрабандата на основни марки.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница