1 юли 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/12
Дата25.07.2016
Размер1.95 Mb.
#6696
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
1 юли 2011 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Българска армия 2

В. Монитор 5

В. Телеграф 14

В. Труд 18

В. Труд 19

В. Труд 19

В. Труд 20

В. Труд 20

В. Труд 21

В. Труд 21

В. Труд 22

В. Труд 22

В. Труд 23

В. Труд 24

В. Сега 26

В. Сега 27

В. Сега 29

В. Сега 30

В. Сега 30

В. Дума 31

В. Дума 32

В. Дума 32

В. Дума 33

В. Дума 33

В. Земя 34

В. Земя 34

В. Класа 35

В. Класа 35

В. Класа 36

В. Пари 36

В. Пари 39

В. Новинар 40

В. Новинар 40

В. 24 часа 41

В. 24 часа 41

В. 24 часа 42

В. 24 часа 42

В. 24 часа 42

В. 24 часа 43

В. 24 часа 43

В. 24 часа 43

В. 24 часа 46

В. 24 часа 47

В. 24 часа 49

В. 24 часа 52

В. 168 часа 54

В. 168 часа 54

В. 168 часа 58

В. 168 часа 60

В. 168 часа 62

В. 168 часа 64

В. 168 часа 67

В. Атака 67

В. Атака 68

В. Атака 70

В. Атака 76

В. Атака 78

В. Атака 79

В. Дневник 79

В. Дневник 82

В. Дневник 87

В. Политика 89

В. Политика 89

В. Политика 90

В. Политика 93

В. Политика 93

В. Политика 94

В. Политика 94

В. Политика 94

В. Политика 95

В. Стандарт 96

В. Стандарт 97

В. Стандарт 98

В. Стандарт 99

В. Стандарт 99

В. Стандарт 100

В. Стандарт 100

В. Стандарт 101

В. Стандарт 101

В. Стандарт 101

В. Стандарт 101




01.07.2011 г., с. 3
Седмицата : 27 юни
Съдия Янева отложи явяването си пред комисия
Непосредствено преди да бъде изслушана от комисията по конфликт на интереси към в СС, председателят на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева е изпратила писмо, че е постъпила на лечение в болница. Председателят на комисията към в СС Стефан Петров отказа да коментира какво е заболяването на Янева, но от думите му стана ясно, че не е леко.

Комисията на Петров покани Янева за изслушване, след като стана ясно, че при разпределението на делата в СГС тя е определена за докладчик по един от процесите за нередности в дружеството „Софийски имоти". От друга страна, Янева като пълномощник е закупила недвижимо имущество именно от това дружество. Комисията искаше да я изслуша, за да установи има ли конфликт на интереси в конкретния случай и дали е трябвало Янева да си направи отвод.

Тя трябваше да изпрати и документи във в СС по този случай. Освен писмото, че е постъпила 6 болница, друго в комисията не е постъпило, каза Стефан Петров. Проверка на инспектората към в СС показа, че Янева е допуснала четири нарушения на сроковете, а делото „Софийски имоти", което й е разпределено, все още не е насрочено.
Снимка на една колона – без текст


01.07.2011 г., с. 3
Седмицата :26 юни
Премиерът: Време е за арести по делата за „Белене”
Крайно време е за всичко, което се е случило в „Белене", вече да има и прокурорски обвинения, заяви премиерът Бойко Борисов. Според негоса минали са две години, откакто са предадени материалите в прокуратурата и има образувани досъдебни производства. Той добави, че се моли виновните лица по-бързо да бъдат посочени и изрази надежда, че „прокуратурата скоро ще започне да арестува".

„Години наред тройната коалиция абсолютно загроби проекта „Белене"-когато имаше излишъци и когато трябваше нещо да се направи. Те просто нищо не са направили освен да изхарчат около половин милиард да разчистят площадката. Не подписаха договор за строителство и в един момент оставиха всичко на нас", каза Борисов.

Той добави, че за атомната централа все още няма определена цена и няма гаранции за нейната сигурност според новите европейски изисквания. По думите му реализацията на проекта не би могла да започне без категоричното одобрение на всички партньори в Брюксел.
Снимка на две колони – без текст


01.07.2011 г., с. 5
РеференДУМ: Да успееш на инат
Здравка Йорданова

Успешен референдум? Къде – в Швейцария ли? Нищо ново. Но в България?! Да, и това се случи - 89,6% от гражданите на Община Горна Малина гласуваха против откриването на кариери, мини и сметища за опасни отпадъци, за да определят сами условията, при които ще живеят и работят в общината. Още преди вота организаторите от инициативния граждански комитет с чувство за хумор казваха, че са оптимисти - българите трудно постигат общо съгласие за нещо, но в случая трябва да гласуват с \"не\", което е по-реалистично за националния манталитет. След няколко подобни опита у нас – предимно свързани с екологията, може да се каже, че референдумът в Горна Малина е най-успешен заради изключително високата гражданска активност. През 2008 г. в Нови хан проведоха референдум за затваряне и незабавна ликвидация на сметището за радиоактивни отпадъци - с 65,8% избирателна активност. Също през 2008 г. в Бургас отхвърлиха изграждането на петролопровода Бургас-Александропулис през тяхната община, но активността при гласуването бе ниска. Против петролопровода гласуваха и в Поморие през 2009 г. Неуспешен опит имаше и в Кюстендил.

Близо година време гражданският комитет от Община Горна Малина се луташе из лабиринтите на различните инстанции и министерства, за да доказва правата на хората срещу закононарушенията на бъдещи инвеститори. Защото в случая са нарушени поне три закона - фирмата строител не е уведомила общината, няма договор с нея да предостави земята, както и да бъде сменена собствеността и предназначението й. Но единственото, което се случваше, бе да наблюдава как чиновниците умело дриблират помежду си, за да не откажат на две фирми разрешително за концесии за каменни кариери – Дада Дот Балкани и Ин Мат Инженеринг ООД. И ако гражданската активност все пак успя да се справи с първата, то неистовите опити на втората фирма (впрочем връзката между двете фирми бе доказана) да превърне това райско кътче на 30-ина км от София в лунен пейзаж, продължават. При това на място, за което Община Горна Малина вече е спечелила европейски проект за залесяване на стойност 540 хил. лева. Извличането на строителни материали трябваше да се случи на 500 м от село Негушево. Място, което не напразно наричат „Българския Холивуд” заради заснетите там многобройни наши филми. Пътят към заветната цел – концесия за 25-годишна експлоатация на природните ресурси на местността Рудината край селото сега е в ръцете на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. И независимо, че разработването на каменната кариера обрича района на неизбежни и необратими проблеми - замърсяване, шум, напукани и разкъртени домове, изпотрошени пътища – нещо, което вече се е случило в село Априлово, в Студена и на много други места, срещу съмнителни възможности за разкриване на работни места, в министерствата се безпокоят единствено за това да не бъдат нарушени правата на инвеститорите?!... Кой да ти мисли за хората! А в България, оказа се, разрешителни за такива концесии очакват 1500 фирми!

Та незавидната перспектива за безкрайни и обречени отбранителни битки доведе до решението за единствената реална форма за защита на интересите на хората, гарантирана им от конституцията на България – референдум. Е, и тук не минава без подводни камъни – в закона предварително е заложен неуспеха на мисията. За да е успешно допитването да народа, в него трябва да участват не по-малко от гласувалите на последните местни избори плюс един. Нищо че за политическите избори се впрягат в помощ какви ли не финансови, „екскурзионни” и други маневри, че при застаряващото население в тези региони естествено мнозина от гласоподавателите вече са починали... в случая на последните местни избори през 2007 г. активността в Горна Малина е била 73,5% от избирателите и за успеха на референдума бяха необходими 3800 гласа. И колкото и невероятно да звучи, след месеци на мисионерска дейност от страна на гражданския комитет, хората наистина се пробудиха, повярваха и проявиха завидно висока активност - 89,6% от тях гласуваха против. С 40 гласа повече от необходимите, за да е гарантирано валиден референдумът. След този вот, съгласно чл. 1 ал. 2 на Конституцията, вече нито една институция не може да даде разрешително за такава дейност. А \"Защитената община\" ще може да реализира без заплахи развитие на биоземеделие, чисти производства и селски туризъм.

Е, видя се, че има гражданско общество и у нас. Успехът на хората от Горна Малина може да мотивира и други да спрат да викат Неволята и да запретнат ръкави, за да отстояват правата си”.


01.07.2011 г., с. 5
Просто Нямам Думи
Велин Яворски

На 29 юни от ЮНЕСКО- Организацията за образование, наука и култура на ООН обявиха, че включват в списъка на световно природно и културно наследство нови 25 забележителности. в този списък от 936 има и няколко български обекта - Казанлъшката гробница, Ивановските скални църкви в природния парк \"Русенски Лом\", Боянската църква, Мадарският конник, Рилският манастир, старият град на Несебър, Свещарската гробница до град Исперих и Националният парк \"Пирин\". Нарочно почерних последния обект, защото в същия този ден, на 29 юни 2011 г. публично бе признато, че край Банско са установени вече нарушенията, които е извършила българска фирма при изграждането на ски-пистите. в официално съобщение на екоминистерството се посочва, че правният и икономическият анализ потвърждават това. Просто концесионерът е „отхапал” допълнително 64.7 хектара от планината и природата. Сред обясненията и аргументирането направи впечатление нещо съществено. За да не бъде провален ски-сезонът на Банско не може да се наложи забрана или да се прекрати дейността на концесионера. Законите са нарушени, условията на концесията са нарушени, но за да не стане икономически и социален скандал ще се наложи май да бъде променен ... закона за концесиите. Думите просто са безсилни. Навярно нещо друго ги заменя.


Малка портретна снимка


01.07.2011 г., с. 7
Haд 14 000 тона боеприпаси остават за утилизация
Малко над 14 000 т боеприпаси остава да бъдат утилизиране през следващите 1-2 години, каза заместник-министърът на отбраната Валентин Радев на срещата с медиите 6 Пампорово. По думите му през тази година процесът на унищожаване на стари боеприпаси ще продължи и ще е на стойност 1,3 млн. лв.

Валентин Радев се спря и на състоянието на търговските дружества в МО и "предизвикателството ТЕРЕМ". По думите му не е нормално министерството да има толкова много търговски дружество, но те са наследени.

Заместник-министърът съобщи, че през 2010 г. са сключени или продължени 27 договора за аутсорсинг на услуги. МО дава по 10 млн. лв. годишно за охрана на 858 имота, освободени от армията. Успех на военното ведомство е намаляването на наследените задължения от 576 млн. лв. на 157 млн. лв.


01.07.2011 г., с. 2
Влизаме в проект за изграждане на кабел между Черна гора и Апенините
Изнасяме ток за Италия
Борисов даде за пример туризма в бившата югорепублика
България може да се включи в изграждането на подводен кабел за високо напрежение от Черна гора до Южна Италия, съобщи икономическият министър Трайчо Трайков, който придружава премиера Бойко Борисов на официалната му визита в бившата югорепублика. Така страната ни ще може да изнася ток за Апенините.

Борисов присъства вчера на срещата на върха на страните участнички в процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Той подчерта, че в момента токът, който продаваме на границата с Гърция струва, 30 евро, а в Италия се доставя за 92 евро. По думите му енергийните проекти са от голямо значение за Рим, защото ще позволят да се избегнат огромните разлики от посредниците. С тукашния ми колега разговаряхме за

няколко много интересни енергийни проекта,

между които е подводен кабел за високо напрежение, стигащ до Южна Италия, по който може да върви електричество от целия Балкански полуостров, разясни плановете за прокарването на електропровода под Адриатическо море Трайков.

На входа на туристическата гордост на Черна гора – острова Свети Стефан, където се проведе вчерашната среща, премиерът даде за пример туризма, който е развила бившата югославска република. Можете да видите една държава, която дори все още не е в ЕС, когато правилно разпределя загубените за България години от прехода, какви чудеса се получават. Можем да сравним Свети Стефан с нашите красиви градчета Несебър, Созопол. Но виждате, тук няма сергии с чорапогащници и гащи. Виждате ли някъде тук да има кинкалерия, описа Борисов порядъка в Черна гора. Той допълни, че

нощувката на острова струва 2-3 хил. евро,

а в Несебър – 20-30 евро. Според премиера за огромната разликата обаче „сме си виновни ние”. Борисов обяви, че се е уговорил с кореняци от Несебър в близките дни да посети региона заедно с министрите Плевнелиев, Рашидов и Трайков и да се обмисли как да се спаси положението с туризма там. В речта си, която държа на заседанието вчера, Борисов акцентира на финансовата дисциплина. Той посъветва страните, които се стремят към членство в ЕС, да не допускат непремерени харчове по време на криза. Премиерът се аргументира, че нестабилността на някоя от държавите би повлияла негативно не само на приемането є в ЕС, но и на останалите страни в региона. Той бе категоричен, че трябва да се изградят добри транспортни връзки и да увеличи сътрудничеството в енергетиката, туризма, земеделието и националната сигурност между държавите в региона. Сътрудничеството в страните от ПСЮЕ може да направи Балканите конкурентен на останалите региони в Европа, убеден е Борисов. .
Лукшич се уплаши от уменията на Бойко на корта

“Нещо се плашат.” С тези думи премиерът Бойко Борисов коментира отказът на черногорския си колега Игор Лукшич двамата да изиграят приятелски мач на тенис, какъвто бе предвиден в официалната програма за визитата на министър-председателят. След пристигането си делегацията разбра, че домакините са се отказали от дербито. “Никой не иска да го бият в къщи”, пошегува се премиерът и добави, че залогът щял да бъде тридневна почивка в държавата на загубилия на разноски на домакина. Борисов довери все пак, че при предвидената среща със сръбския президент Борис Тадич ще бъде уточнено гостуването му за откриването на спортната зала в София, което съвпада с планувания приятелски мач между двата национални тима по волейбол.


Снимка на три колони- Бойко Борисов се включи в срещата на държавните лидери на страните участнички в процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.


01.07.2011 г., с. 2
3 години условно за подкупен магистрат
Условна присъда от три години получи вчера бившият кюстендилски съдия Юрий Маринов за получен подкуп. Магистратът бе изправен пред Темида заедно с бившия граничен полицай Чавдар Бурназки. Двамата бяха обвинени в получаване на подкуп в размер на 24 000 лева. Парите били поискани от съдията, за да отмени ревизионен акт срещу пернишка строителна фирма на стойност 1,4 млн. лева. Граничният полицай пък бил посредник при сделката.

Маринов, който бе съдия в Окръжния съд в Кюстендил, бе арестуван през октомври 2009 г. при получаване на белязаните пари. При спецакцията част от банкнотите бяха открити в дома на съдията, друга част - в посредника - граничния полицай Чавдар Бурназки.

Юрий Маринов беше съдията, който взе решение за запор на имуществото на дупнишките бизнесмени Братя Галеви по искане на комисията "Кушлев". .


01.07.2011 г., с. 6
Махат магазините от подлеза на НДК
Самуил Димитров

Част от магазините в подлеза на НДК ще бъдат премахнати, съобщи вчера главният архитект на София Петър Диков. Причината е, че тези обекти стесняват площта на пешеходния тунел и пространството няма да може да поеме увеличения поток от хора след пускането на метростанцията. „Става дума за цялата поредица магазинчета от северната страна на подлеза между фонтана и изхода за трамвайната спирка”, обясни Диков. Според него вече е започнало връчването на уведомления от районния кмет и разчистването на обектите трябва да започне до края на лятото.

Премахването на магазинчетата е част от цялостна реконструкция на подлеза, която общината планира. На тяхно място трябва да се появят кафенета с маси. „Проектите вече са разработени, нашата цел е да направим това място желано от софиянци”, обясни Диков. Собствениците на магазини, които няма да се премахват, пък ще трябва да стеснят обектите си.

До два месеца ще започне разработването на проектите за бъдещата визия на бул. „Витоша”, каза още главният архитект. Предвижда се след минаването на метрото участъкът между бул. „Патриарх Евтимий” и ул. „Алабин” да е изцяло пешеходен, като трамваите ще се движат по бул. „Христо Ботев”. „Това ще бъде първата истинска пешеходна зона. От улица на луксозните магазини ще стане улица на забавленията с ресторанти и кафенета”, обясни Диков. Предвижда се и изграждането на подземен паркинг.


Снимка на две колони- Пространството в подлеза под НДК ще се промени заради метрото.


01.07.2011 г., с. 6
Плащат по 2 лева за отчуждаване за канализация
По 2 лева за отчуждаване трябва да плати Столичната община, за да придобие терен, под който да се прокара канализация за левче. Това пресметна зам.-кметът по строителството Ирина Савина.

Става въпрос за проекти за изграждане на канали в „Манастирски ливади”, „Кръстова вада-изток” и „Гърдова глава”, за които е необходимо финансиране от 43 млн. лева. В същото време общината трябва да плати 79 млн. за отчуждаване на терените, под които ще минат тръбите. Сумата е изчислена по предварителни разчети, в които се предвиждат по 200 евро на кв. м.




01.07.2011 г., с. 6
Мерки за опазване на културното наследство
Заменяме древна крепост за нива
МИНА МАРИНОВА

Собственик на имот, в който бъде открита културна ценност с национално и световно значение, ще го заменя с държавна земя. Решението за това ще се взема от Министерския съвет, а целта е да се опазват паметниците на националното ни историческо и културно наследство. Правилата бяха приети вчера от депутатите с гласуваните на второ четене промени в Закона за културното наследство. В мотивите си за новия вид замени кабинетът дава за пример факта, че в момента много археологически находки се съсипват от частните им собственици. Така например само на метри от историческата крепост Преслав всяка година се извършвала оран, която увреждала реликвите под земята. Промените в закона гарантират справедливо обезщетяване при замяната, като новият имот, който ще получи собственикът, ще бъде равностоен на отнетия му. Предвижда се компенсацията да може да става също и чрез даването на право на строеж върху държавна земя

Депутатите разписаха още възможността общините да получават право на управление на намиращи се на тяхна територия археологически ценности. Целта на разпоредбата е освен по-доброто стопанисване местната власт да получи възможност да кандидатства по европейски програми за развиване на културния туризъм и да налее средства в хазната си.

Предстои да бъдат приети и други разпоредби, които предвиждат глоба до 50 хил. лв. за злоупотреба с изображения на културни ценности. Санкцията ще отнася всеки, който изтипоса на магнитче за хладилник или етикет на стока Царевец например, без за това да има договор със собственика на културната ценност.


Снимка на една колона- Проектите за опазване на историческото наследство целят да се привлекат повече туристи.


01.07.2011 г., с. 7
Правят велоалея в Перловския канал
Столичната община планира изграждането на велоалея в коритото на Перловската река, съобщи вчера главният архитект на София Петър Диков. „В по-далечна перспектива съм възложил разработването на проект за канала по подобие на реките във Валенсия”, обясни той. Идеята е нивото на самата река да бъде свалено по-ниско, а в коритото да се изгради велоалея. „От НДК до театър „София4 може да стане великолепно трасе, доста дълго и безконфликтно с кръстовищата”, обясни Диков. Според него коритото би могло да се превърне в място за отдих и разходка. „През последните 4-5 години приоритетът на София е инфраструктурата. Сега вече сме на път да завършим голямата работа по изграждането на метрото и колекторите. Оттук нататък задачата ни отива в посока на визията в града. Затова обществените пространства стават вече приоритет номер едно”, коментира главният архитект.


01.07.2011 г., с. 8
Стандартните потребителски заеми са най-използвани
Теглим до 2000 лв. кредит за почивка
Туроператорите избягват летуването на изплащане
ДАРИНА КАХРАМАНОВА

Българите са склонни да изтеглят най-много до 2000 лева, за да финансират лятната си ваканция. Минималната сума, която вземат за същата цел, е около 500 лева. Това показа проверка на „Монитор” сред кредитиращите институции и туроператорите, които имат общи продукти за лятна почивка с банките.

Според представителите на туристическия бранш хората обикновено теглят кредит за не много скъпа ваканция в чужбина. Българите обаче избягват да плащат със заем луксозни почивки и туристически екскурзии като например круизите.

„Когато става въпрос за най-скъпите екскурзии, хората обикновено са готови с парите”, коментира Ирина Найденова, която е управител на голям туроператор у нас. Според нея не се тегли кредит за почивка, чиято стойност

драстично се разминава с доходите

Найденова припомни още, че преди кризата клиентите много по-често използвали кредити, чрез които финансирали почивката си. По-голям интерес е имало и към общите продукти на туроператорите и трезорите, благодарение на които хората получавали кредитна карта специално, за да подпомогнат бюджета си по време на почивка. Въпреки че и сега имало такива предложения, клиентите са по-предпазливи и по-рядко се възползват от тях.

Преди кризата туроператорите дори сами предлагали разсрочено плащане на сумата за даден туристически пакет. Сега обаче интересът към такива предложения е намалял, а и самите туристически компании ги избягват, коментират от бранша.

За финансиране на лятната почивка в момента хората могат

да разчитат на стандартните потребителски кредити

от банките. „Преди кризата имаше трезори, които предлагаха промоционални заеми за почивка, но в момента такива няма”, коментира Иван Стойков, анализатор в „Моите пари”. Въпреки това банките се опитват да направят потребителските си кредити по-привлекателни.

Предложения за заеми с фиксирана лихва все по-често се срещат и при потребителските кредити. До скоро такава опция имаше само при ипотеките. Сега обаче могат да бъдат намерени потребителски заеми с постоянен

лихвен процент за целия период на кредита

В тези случаи лихвата е средно между 14,95% до 16,99%. Максималната сума, която могат да получат клиентите, пък варира от 5000 лева до 10 000 лева. Крайният срок, в който заемът трябва да бъде върнат, също е доста различен. Сред офертите на банките най-дългото време, което може да бъде отпуснато за погасяване на задълженията по потребителски кредит, е около 10 години.

Има и предложения с фиксирана лихва само за първата година. Тогава лихвеният процент е около 8,50%-9,50%. си тръгне поръчвал на стареца още рано сутринта на следващия ден да му занесе запечатания плик в пощата, за да му обменят банкнотите с евро. Чак когато измамникът си тръгнел, ужиленият старец разбирал, че е изигран, но вече било късно. Последната жертва в София е 79-годишната Райна Александрова, която по тази схема загубила 12 000 лв. спестявания. В единия от случаите престъпникът дори съпроводил жертвата си до банковия клон с такси, но не влязъл вътре от страх да не бъде заснет с камерите.

Към този момент измамата е локализирана на територията на Трето районно, но има голяма вероятност да се разпространи, ако хората не бъдат информирани, обясниха полицаите, които разследват далаверата. Според тях извършителят е един, но има опасност схемата да стена масова, подобно на телефонните измами, които заляха страната. .
Банките предлагат летни бонуси

Банките се опитват да привличат клиенти не само чрез лихвите, но и чрез различни отстъпки, свързани с таксите за кандидатстване. Например през летните месеци много трезори предлагат 50% по-ниска такса за разглеждане на документите от обичайната. Други банки пък освобождават клиентите от т.нар. такса за предсрочно погасяване на заема.

Трезорите вече се опитват и да конкурират компаниите, които отпускат бързи кредити. Много банки вече отпускат потребителски кредити само срещу молба-декларация и лична карта. Отговор на молбата за кредит пък обикновено идва в рамките на 24 часа. Има и такива трезори, които дават одобрение за 2 часа.

Хората могат да получат пари назаем за лятната ваканция и чрез компаниите, които отпускат бързи кредити. При тях обаче оскъпяването при погасяване на задълженията е значително по-голямо.

От тези кредитиращи институции също споделят, че вече не предлагат промоционални кредити за ваканция. Така клиентите могат да разчитат основно на потребителските заеми, които те отпускат. Според наблюденията на експертите на една от най-големите компании за бързи кредити през летните месеци за различни нужди хората търсят най-често около 1000 лева.
Снимка на три колони- Най-често теглим заем за почивка в чужбина.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница