10 март 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата24.07.2016
Размер0.74 Mb.
#3514
  1   2   3   4   5   6
10 март 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В.24 часа 2

В.24 часа 2

В.24 часа 3

В.24 часа 3

В. 24 часа 3

В.Земя 9

В.Земя 9

В.Земя 9

В. Земя 10

В.Атака 11

В.Стандарт 12

В.Стандарт 13

В.Стандарт 13

В.Стандарт 14

В.Стандарт 14

В.Стандарт 14

В.Стандарт 14

В.Стандарт 15

В.Стандарт 15

В.Стандарт 16

В.Стандарт 17

В.Стандарт 17

В.Стандарт 17

В.Стандарт 18

В.Дума 19

В.Дума 19

В.Дума 19

В. Дума 20

В. Труд 20

В. Труд 21

В. Труд 21

В.Труд 22

В. Телеграф 24

В. Класа 24

В. Класа 25

В. Дневник 27

В.Дневник 30

В. Монитор 32

В. Монитор 32

В.Монитор 33

В. Сега 35

В. Сега 35

В. Сега 36

В. Новинар 36

В. Пари 36

В. Пари 37

В. Пари 38

В. Пари 39

В. Пари 40

В. Пари 41




10.03.2010 г., с. 1
По сметки на министър Плевнелиев
60 моста са опасни за минаване
На магистрала «Хемус» всички били за ремонт
Александър Томов

60 моста в България са опасни за минаване, като с асансьорите е ситуацията, заяви в интервю за "24 часа" строителният министър Росен Плевнелиев. По магистрала "Хемус" например всички се нуждаели от спешен ремонт.


В министерството направили анализ на най-рисковите съоръжения и ще търсят финансиране в следващите 2 г. да започне работа по тях.
Поддръжката на мостовете в България е на изключително ниско равнище, затова при прииждащи реки и тежки условия някои от тях започват да падат, смята Плевнелиев.
"Продължавам да твърдя, че дупките, които стават все по-големи, и проблемите по мостовете и пътищата са програмирани в миналото - в начина, по който сме работили", категоричен е министърът.


10.03.2010 г., с. 4
Искат 500 хил. от авер на Куйович
60 кг хероин на стойност около 7 млн. лв. опитал да пренесе Будимир Куйович през ГКПП Капитан Андреево. СНИМКА: АНДРЕЙ МИХАЙЛОВ

Комисията "Кушлев" внесе в съда иск за отнемане на пари и имущество на авер на сочения за наркобос черногорец Будимир Куйович.

Имотите на Михаил Янков от Стара Загора, които попадат под прицела на "Кушлев", са оценени на 433 хил. лв.

На 30 декември 2007 г. при спецакция в Пловдив Куйович бе задържан.

Ден по-рано на ГКПП Капитан Андреево са хванати с 60 кг хеорин още трима - Николай Писков, Михаил Янков и Стойко Дойчев.

На 25 юли 2008 г. Хасковският окръжен съд прати за 16 г. в затвора Куйович.

Стойко Дойчев бе осъден на 14 г. решетки, Михаил Янков - на 15 г., а Николай Писков - на 12 г. затвор.

През 1983 - 2008 г. Михаил Янков и семейството му са похарчили с 2,541,08 минимални работни заплати повече, отколкото са приходите им, установили инспекторите от комисията за отнемане на престъпно имущество. Според тях в същото време Янкови нямали законни доходи, с които да оправдаят харчовете.

Комисията "Кушлев" иска да се отнеме в полза на държавата апартамент в Свиленград, поземлен имот и дворно място в Любимец, ниви, дружествени дялове и суми, налични по банкови сметки.

Делото по конфискация срещу Янков ще се води в Хасковския окръжен съд.

Именно заради Михаил Янков и аверите му апелативната прокуратура в Пловдив направи разследване през юни 2008 г. Тогава се оказа, че докато е бил в ареста, обвиненият за наркотрафик бивш митничар Янков е успял да продаде имоти за около 1 млн. долара.

Съдът обаче по-късно заличи тези сделки като незаконни. После имотите на Михаил Янков бяха запорирани, а сега комисията започва и дело за отнемане. (24часа)




10.03.2010 г., с. 9
Оценката на “Хемус” занижена, гълтала по 96 млн. евро
Толсистема сменя винетките след 2013 г.
Проучванията за концесия на магистрала "Хемус" не са реални. Това заяви вчера строителният министър Росен Плевнелиев на среща с КРИБ.

Цената на аутобана някак била фиксирана на 1,4 млрд. евро. Държавата обаче щяла да плаща по 96 млн. евро годишно само за скрити такси.

Министърът обясни още, че до изтичането на договора за винетките през 2013 г. ще има яснота как стикерите ще бъдат заменени с тол-такса. Новата система за таксуване ще се подготви от работна група, която проучва най-подходящите варианти за публично-частно партньорство. Схемата обаче щяла да бъде без поемане на държавни гаранции.

Догодина предстои реформа във водния сектор, обяви още министърът. В момента се обсъждало създаване на Национална водна компания по подобие на НЕК. Целта е окрупняване на сектора, който сега е раздробен, мрежата- счупена, а загубите на вода по трасето са между 55 и 70%.

На въпрос за широколентовия достъп Плевнелиев обясни, че средствата по европрограмата към МРРБ са били заложени за земеделските стопани. Ще слагаме широколентов достъп на кравите, пошегува се министърът.

По-рано вчера той обяви, че предстои да стартира работата по 38 пътни отсечки в държавата, което означава, че поне 50 хиляди строители ще се върнат на работа.Снимка на четири колони-Строителният министър Росен Плевнелиев (в средата) разгледа изложението Българска строителна седмица. Въпреки кризата в сектора над 360 родни и чужди фирми се разположиха на 210-те щанда.




10.03.2010 г., с. 9
И търновци на бунт срещу дупките
Дима Максимова

Над 300 търновци се събраха вчера на протест срещу дупките по улиците, в които трошат колите си. Акцията бе организирана във “Фейсбук”, където бе създадена спецгрупа "Велико Търново - градът на дупките". Въпреки минусовите температури митингът до руските гробища, където е едно от най-разбитите кръстовища към кв. Зона В, продължи три часа. В спецдекларация недоволните шофьори поискаха спешно пари от Бойко Борисов за довършването на пътен възел "Качица".


Снимка на три колони- "Стоп на бездействието" и "Срещу дупките в града”. С такива плакати търновци протестираха над 3 часа срещу зейналите ями по шосетата.


10.03.2010 г., с. 13
За дупките по пътя е виновна АЕЦ "Белене"
Имаме мостове – рискови като асансьорите, трябва спешен ремонт на 60 от
автор: Александър Томов


60 моста в България са опасни за минаване, като с асансьорите е ситуацията, заяви в интервю за "24 часа" строителният министър Росен Плевнелиев. По магистрала "Хемус" например всички се нуждаели от спешен ремонт.
В министерството направили анализ на най-рисковите съоръжения и ще търсят финансиране в следващите 2 г. да започне работа по тях.
Поддръжката на мостовете в България е на изключително ниско равнище, затова при прииждащи реки и тежки условия някои от тях започват да падат, смята Плевнелиев.
"Продължавам да твърдя, че дупките, които стават все по-големи, и проблемите по мостовете и пътищата са програмирани в миналото - в начина, по който сме работили", категоричен е министърът.

- Министър Плевнелиев, защо зимата пак отвори дупки кратери по пътищата ни?

- Да, все по-големи и все по-дълбоки. Необходими са политика в сектора и технологична дисциплина. Последните 20 г. не сме спазвали технологията и начина, по който трябва да се поддържат пътищата. На всеки 5 г. трябва да се сменя горният асфалт, а на всеки 10 г. трябва да се правят по-сериозни ремонти. Има участъци от магистрала "Хемус", където последните ремонти са отпреди 24 г.

Освен това сме държавата в Европа с най-чести и сериозни температурни разлики. Това е най-големият враг на пътищата. Разбира се, темата с дупките има и финансови аспекти. Имаме 117 млн. лв. за текущ ремонт и поддръжка, от тях 35 млн. са за зимно поддържане, 15 млн. са за аварийно. През 2007 г. бюджетът е бил 4 пъти по-голям. Ние трябва да се опитаме с толкова пъти по-малко пари да дадем всичко от себе си.

- Как ще стане?

- Много сериозна дисциплина и тотален контрол. Аз твърдя, че в агенция "Пътна инфраструктура" имаме прекалено много чиновници в централата и занижен контрол по места - там, където са дейностите. Така че тази година ще трябва това да се промени. Трябва да се научи агенцията да контролира, трябва да се научим с по-малко пари да имаме по-голям ефект. България никога не е приоритизирала пътищата си. Последните 20 г. е развивала енергетиката. Когато ние сега имаме един милиард евро, заровени в поляна, наречена АЕЦ “Белене”, няма защо да се чудим, че имаме кратери и че нямаме пътища. В една Сърбия е точно обратното.



- Ако този един милиард бъде даден за пътищата...

- Три магистрали ще са готови автоматически. А с една програма от милиард евро за рехабилитация считайте, че около 30% от пътната мрежа няма да отстъпват по нищо на най-добрите европейски пътища.



- А какво е състоянието на мостовете? Колко от тях се нуждаят от спешен ремонт?

- Около 60. Имаме много сериозни проблеми с мостовете - малко като с асансьорите се получава ситуацията. Анализирахме 60-те най-рискови мостови съоръжения и ще търсим възможност да финансираме програма в следващите 2 г. и да започнем да работим по тях. Истината е, че поддръжката на мостовите съоръжения в България е на изключително ниско ниво. Виждате, когато има придошли реки, когато имаме тежки условия, започват някои от тях да падат. Аз продължавам да твърдя, че дупките, които стават все по-големи, и проблемите по мостовете и пътищата са програмирани в миналото - в начина, по който сме работили.

По магистрала “Хемус” всички мостове се нуждаят от спешен ремонт.

Не може обаче всичко да стане накуп, бързо и лесно. Започваме от магистралите и от първокласните пътища. Нещо, с което много се гордея - буквално всеки ден подписвам строителни разрешения, за да сме именно обратното на това, което е "Хаинбоаз". Работим усилено по магистрала "Тракия". Цената, която постигаме за лот 2, е доказателство, че имаше честно и почтено състезание. Това са 30% под планирания бюджет, който е около 350 млн. евро. Парите, които икономисаме, остават в Оперативна програма "Транспорт" и ще бъдат използвани за други проекти, като тунела под Шипка.



- Тази цена гарантира ли качество?

- Абсолютно. Просто няма как договорът да е по-тежък. Това е едно голямо обръщане на мача в полза на държавата.

Дори някои от функциите, за които тя би следвало да носи отговорност, като археологически разкопки, проекти, геодезия, се прехвърлят като риск към изпълнителя. Разбира се, ние трябва да се стремим да го европеизираме с всеки следващ лот. Все пак държавата е длъжна да си носи тези рискове. За лот 3 и 4 променяме малко неща - за баланс между риска за държавата и изпълнителя.

- Колко са събраните средства от винетки?

- Имаме около 100 млн. лв. - около 83,5 млн. от дистрибуторите и още 17 млн. от АПИ, която в началото на годината беше принудена и сама да продава.



- Имате ли сигнали за фалшиви стикери?

- Изключително малко, но ще бъдем безкомпромисни. Именно това е едно от нещата, с които се гордея при този търг - за винетките: консорциумът ("Разпространение на винетни стикери" - б.а.), който беше избран като изпълнител, има изключително много идеи в тази посока - как да се подобри събираемостта, как да се облекчи продаваемостта. Вижте как за тройно по-ниска цена имаме партньор, който се опитва да се бори и с темата фалшиви винетки. Започна обучение на полицията за нейна сметка, стартира програми за клиенти "под прикритие" за своя сметка. Всичко това в рамките на тези 4,75% (това е процентът, който получава консорциумът от разпространението на винетките - б.а.). Предишните управляващи са дали разпространението за 10,6%.

През юни, юли и август са големите злоупотреби с турските гастарбайтери и камиони, които минават през територията ни. За една година - 2008-а, управление "Пътни такси и разрешителни" за извънгабаритни товари, при 120 хил. тира, минали през страната, са събрали 8 хил. лв. Това е страхотен рекет за бизнеса. Първото нещо, което направихме, беше, че ние го разградихме категорично, уволнихме цялото управление, прехвърлихме го към митниците и сега работим и с националното сдружение на превозвачите, за да направим едно коректно решение по отношение на пътните такси. Убеден съм, че през лятото заедно с нашите дистрибутори ще вземем мерки, защото темата "фалшиви винетки" основно е през лятото, когато минават чуждестранните тирове.

- Те ли са най-големите клиенти на фалшивите стикери?

- Да. И най-много унищожават пътните настилки, особено през лятото, когато е по-мек асфалтът и когато колоните от коли са огромни. Тогава ще вземем още по-специални мерки. Тогава ще си проличи наистина доколко ние успяваме да овладеем и тази тема.



- Какво се случва между другото с разплащането на дълговете на пътната агенция и строителното министерство към фирмите?

- Имаме актуална информация. През тези решения, които се търсят сега за другите министерства - с идеите на Българската стопанска камара, ние вече сме минали през тях и ги дефинирахме. Гордеем се с това, че бяхме министерството, което си извади всичките проблеми, всичките задължения и още октомври направихме работна група. Тогава говорихме с търговските банки, видяхме, че няма да стане и заедно с министерство на финансите и НАП намерихме това решение, което сега се предлага от БСК - за изчистването на публичните задължения. Ние изчистихме 26 млн. лева в края на 2009 г. До края на март ще бъдат разплатени останалите дължими суми.



- Какви са плюсовете за България от Дунавската стратегия?

- Първо имиджови. По отношение на оперативните програми се срамуваме от начина, по който работихме по тях първите 2-3 години. В Дунавската стратегия обръщаме хода и показваме на Брюксел, че можем да активизираме местния потенциал. Смисълът на европейските пари - дали ще е Дунавска стратегия, дали са други оперативни програми - е да развием потенциала на държавата и нейните региони. Сега предстои трудната част, защото общините извадиха 240 проекта - каквито можете да се сетите. Аз съм убеден, че от тях ще останат много малко.



- Има ли вече получени абсурдни проекти?

- Има идеи от общините за яхтени пристанища на Дунав, която не е много плавателна в момента. На мен ми направи впечатление едно - не видях крановете на пристанищата в нашите дунавски градове да се въртят. Е, кое е по-важно - да накараме икономиката да тръгне, на тези пристанища да се товари и разтоварва, или да правим яхтени пристанища? За кого? Сега минаваме през най-трудния момент - министерството да дисциплинира общините.



CV

Росен Плевнелиев е роден на 14 май 1964 г. Завършва Техническия университет в София, специалност “Компютърни технологии”. През 1990 г. основава първата си строителна фирма и до момента има повече от 15 години опит на мениджърски позиции в България и чужбина. Оглавяваше българския клон на международната компания "Линднер". Под неговото ръководството е реализиран най-големият инвестиционен проект в областта на недвижимите имоти в България - "Бизнес парк - София".


10.03.2010 г., с. 23
Парното идва поне 1 г. след акт 16
автор: София Терзийска



Често минава повече от 1 г. преди парното да стигне в новопостроените апартаменти.
Масово новите сгради в София се предават на собствениците, без да са включени към "Топлофикация", въпреки че строителят е бил длъжен да го направи. За това алармираха новодомци, купили апартаменти на зелено в сгради, които наскоро са въведени в експлоатация.

Така собствениците трябва да чакат поне година, докато парното и топлата вода стигнат до жилището им. В повечето случаи процесът отнема повече от година и половина-две. През това време трябва да се осигури алтернативно отопление.

Другият минус е, че собствениците сами трябва да се заемат с процедурата, което изисква много време и нерви.

Често новодомците са дали и солидни суми за присъединяване на сградата към мрежата на "Топлофикация" и покупката на абонатна станция.



Какво да се направи?

Още преди получаването на разрешението за ползване е добре да проучите дали строителят работи за осигуряване на топлото, преди да се оттегли. Ако вече има документа, но нямате парно, веднага проучете каква е причинита. Понякога строителят дори не е осигурил абонатната станция. Друг път я има, но не я е въвел в експлоатация.

За нея също се разписва акт 15 (от страна на собствениците на всеки имот в сградата) и се дава акт 16 (от държавните органи).

В повечето случаи купувачите не са подписали документа навреме, а част от тях може да живеят в чужбина, което допълнително забавя процедурата. Според изпатили строителите обикновено също не правят нищо, за да я ускорят. Не поемат и ангажимент за срокове.

Ето защо в повечето такива блокове домсъветът и собствениците сами се заемат със задачата да се присъединят към "Топлофикация". От една страна, те организират собствениците при набавянето на необходимите документи, от друга, лобират пред строителя да помага и да свърши своята част от работата.

Собствениците трябва да предоставят копие от документа за собственост, където има данни за площта на жилището. Добре е с маркер върху листа да се запише: "Копие", или "Важи само пред "Топлофикация". Така ще се намали рискът от евентуална злоупотреба с личните данни.

От строителя е необходимо да се вземат копия на архитектурните планове на сградата, както и напречните чертежи. Оттам се взема информация за площта на апартаментите, на общите част, височините на етажите и т.н. На тяхна база се изчислява отоплителният обем на всеки имот. Той пък става основа за оформяне на бъдещите сметки за парно. Тези изчисления обаче се правят от специалисти инженери с опит в тази дейност. Той изготвя проект, който се подписва от домоуправителя и от съответния собственик.

В случай че не знаете към кого да се обърнете, попитайте приятели и познати, които може да са имали същия проблем. Понякога дори служителите от "Топлофикация" може да ви съдействат с намирането на специалиста.

За труда му се плаща на кв. м - поне 0,50, но не повече от 1 лв. Така за апартамент от 70 кв. м таксата е между 35 и 70 лв.

По-големият разход е за топломерите

Добре е да се вземат оферти от различни топлинни счетоводители, за да се избере най-изгодната. Цените варират от около 350 до над 500 лв. Някои от дружествата имат такива с дистанционно отчитане. Те улесняват собствениците, защото не се налага да са у дома, когато им се засичат показателите.

Топлинният счетоводител трябва да бъде избран на общо събрание на блока с поне 50% плюс 1 от собствениците.

Решението трябва да се завери от нотариус

Когато сте готови с всички документи, може да ги внесете в "Топлофикация". Това обаче не е гаранция, че процедурата ще се задейства. За това е необходимо и строителят да си е свършил работата по въвеждането в експлоатация на абонатната станция. Възможно е той да не е събрал необходимите подписи за акт 15 или пък по някакви причини получаването на акт 16 да се бави. В този случай няма как да се пусне парното и топлата вода и чакането ще продължи.




10.03.2010 г., с. 23
25 000 евро стигат за гарсониера

Близо 2 г. пазарът на имоти е в криза и цените падат. Според някои анализатори дъното вече е достигнато, а други вещаят още мрачни дни за продавачи и строители.

Кой от тях е прав ще се види в бъдеще, но едно е сигурно - в момента някои от имотите са на цени, невиждани от години. Купувачите бяха забравили, че гарсониера може да се купи и с 25 000 евро, а за двустаен ще стигнат и 35 000 евро в София. Преди кризата минималните цени за този тип имоти бяха с поне 10 000-15 000 евро отгоре.

По-ниските нива все по-често се срещат в сайтовете с обяви и броят им расте.

В повечето случаи обаче става дума за маломерни жилища, и то панелни. Основната част от тях са в крайни квартали като Овча купел, Надежда, Бенковски, Люлин, Обеля и др.

На нива около 25 000-32 000 евро често се срещат гарсониери от по 40 до максимум 50 кв. м. Някои от тях са преустроени на двустайни.

От 32 000 до 35 000 евро има и истински двустайни жилища от по 55-60 кв. м.

В редки случаи се срещат и предложния за нови апартаменти, но в начален етап на строеж. Тогава се смята, че покупката е по-рискова и затова са по-евтини. Техните площи също са малки - обикановено около 40-45 кв. м. В нея обаче влизат и общите части. Когато се извадят, чистата площ за живеене остава с около 6 до 10 кв. м по-малка. (24часа)


10.03.2010 г., с. 24
110 фасади кандидати за приз

Хотел

110 сгради участват в седмия поред конкурс "Фасада на годината". В. "24 часа" е медиен партньор на надпреварата, организирана от "Баумит България". Целта й е да покаже, че топлоизолирането трябва да се извършва по установените норми, да съчетава функционалност и естетика и да не търпи компромиси в качеството.

Конкурсът е в четири категории и бе обявен през март 2009 г. В него участват завършени през миналата година сгради. (Някои от тях - на снимките по категории.)

Най-много - 54, са кандидатите в категория "Жилищни сгради - ново строителство". Големият брой на обектите е показателен, че българите вече не се нуждаят от агитация, че топлоизолирането на дома им е жизненонеобходимо, коментираха организаторите. 22 сгради се състезават за "Еднофамилни къщи - ново и възстановително строителство", 15 са в категория "Възстановително строителство", а 19 в "Административни и обществени сгради и хотели - ново строителство".

На 19 февруари журито в конкурса с председател арх. Лило Попов, отся 24 претендента. Имената на победителите ще бъдат обявени утре на церемония в НДК.

Специална награда "Фасада на студента" ще получи обектът, събрал най-много гласове сред бъдещите архитекти. Чрез жребий ще бъде определен студент от УАСГ, участвал в гласуването, който ще получи стипендия. (24часа)






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница