10 ноември 2009 г. Тема: здравеопазване вдигат данък здраве на 10%



Дата21.11.2017
Размер189.58 Kb.
#35097
10 ноември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Вдигат данък здраве на 10%

НАП ще събира пари и за частниците, и за здравната каса
Здравната вноска става 10% от 2011 година, научи "Стандарт". По-високата ставка е записана в промените на Закона за осигуряването, които се готвят от екипа на здравното ведомство съвместно с шефа на парламентарната комисия Лъчезар Иванов (ГЕРБ). Новите текстове ще бъдат внесени в парламента от Министерския съвет до Коледа. Идеята е здравната вноска да се увеличи от 8 на 10% за сметка на парите в НОИ, без да расте данъчноосигурителното бреме за работещите. Цялата сума ще се събира от НАП. Допълнителните 2 процента ще се разпределят към доброволни задължителни здравни фондове на базата на записаните в тях осигурени. Така нареченият втори стълб на здравното осигуряване ще поеме услугите, които са в основния пакет, но и сега не се заплащат от здравната каса. Става дума за 40 клинични пътеки, по които постъпилите в болница плащат от джоба си, както и услуги като избор на екип при постъпване в клиника.

Въвеждането на допълнително задължително здравно осигуряване ще стане от 2011 година, за да могат дотогава съществуващите фондове да изпълнят определени условия, които ще бъдат заложени в законовите промени. Сред тях е изграждането на съвместима със здравното министерство и касата информационна система, 28 регионални подразделения във всички области на страната и увеличаване на капитала. В момента делът на здравните фондове е под 1 процент.



Боряна Йотова


Бюджет 2010 е на голямата ножица

Премиерът показва воля за промени, депутатите изостават
Димитър Чобанов

Институт за нов икономически напредък

Новото правителство дойде на власт в тежък момент на икономическа криза и спад на БВП. Все още е рано да се говори за конкретни резултати от свършеното от управляващите до момента. Може да се каже, че стремежът за понижаване на разходите дава известен резултат. И все пак в бюджета за следващата година трябваше по-внимателно да се обмисли откъде да се режат средства и да не се намаляват парите за всички сектори. Така се остави впечатлението, че се подходи много "на едро" към отделните сектори. Също така е вярно, че държавната администрация е прекалено раздута, но като че ли не се обърна внимание на социалния ефект от съкращенията там, като например ръстът на безработицата. Сериозното орязване на бюджета за следващата година на някои сфери може да доведе до сериозни проблеми, а същевременно бяха отпуснати големи бюджети на Агенция "Митници", ДАНС, Министерството на отбраната и др. Да не забравяме, че до момента по отношение на здравеопазване и образование не е свършено нищо. Също така се вижда, че капиталовите разходи през септември за инфраструктура са се увеличили. Важно е да се изяснят процедурите в този сектор, за да се предпази държавата от корупционни практики. Допълнително затруднение е изпълнението на обещанието на предходното правителство за увеличение на пенсиите от 1 юли, което ГЕРБ може би не трябваше да спазва. Можеше вместо това през следващата година да се увеличат с по-малък процент за компенсиране на очакваната по-висока инфлация. Усещането, че има политическа воля за промени, идва по-скоро от премиера, който се доказа като доста деен кмет. Редно е обаче и останалите представители на кабинета да се покажат в добра светлина и да демонстрират политическа воля за промяна. Редно е да се обърне повече внимание на правенето на законодателство, тъй като до момента не бяха взети достатъчно решения. Важно е да се направи повече и за подобряване на бизнес средата у нас. Намаляването на капитала за регистриране на ООД на 1 евро беше много добра стъпка, но същевременно с това е необходимо намаляване на регулаторните режими от страна на държавата, ускорено връщане на ДДС и защита на кредиторите в условията на криза.



Записа Катерина Иванова


Някои министри се опъват за реформи
Лъчезар Богданов Индъстри уоч

Положителен аспект на стоте дни управление на правителството на ГЕРБ е, че се появяват индикации за възстановяване на фискалната стабилност след месеците на грубо харчене преди това. Същевременно намаляването на осигуровките още от следващата година говори за един вид политическа честност, тъй като тази мярка беше включена в предизборната програма на ГЕРБ. Политическа воля за реформи обаче се вижда само донякъде. Така например от изявленията и действията на финансовия министър личи желание за промени. От друга страна, становището на министри като тези на здравеопазването и на вътрешните работи ясно показва упорство за провеждане на реформи в съответните сфери като оптимизация и съкращаване на разходите. Все още е рано да се прави оценка на свършеното от сегашното правителство, защото е редно да се коментират взети решения и предприети действия. След като бяха очертани основните параметри на бюджета за следващата година, е време да се пристъпи към действия. Реформи могат навсякъде да се направят. Сериозен недостатък в тази насока обаче е, че начело на администрацията са хора, които в продължение на дълги години са били част от системата. Нужно е да се включат нови хора със свежи идеи и желание за промяна. Важни сфери, върху които могат да се фокусират управляващите, са пенсионната система и здравното осигуряване. Факт е, че в тези области бяха стартирани много неща по време на предходния мандат, и ще е голяма загуба, ако не бъдат продължени през този.




Таксата за преглед на пенсионерите ще е за сметка на джипитата
Янина Здравкова

С 1.40 лв. ще са ощетени личните лекари при всеки преглед на пенсионер догодина, сочи бюджетът на здравната каса за 2010 г. От него е отпаднало перото, с което касата доплащаше потребителската такса на възрастните.

Таксата за преглед е 1% от минималната работна заплата, или 2.40 лв. за 2009 г. Размерът й остава без промяна и следващата година. От 2 години обаче пенсионерите не плащат пълния й размер, а само 1 лев. Разликата се поемаше от здравната каса, като парите се даваха от републиканския бюджет. За 2010 г. обаче това перо е отпаднало, отменен е и текстът, според който по закон разликата се поема от държавата. Причината е липсата на пари в хазната. Това означава, че догодина джипитата ще получават само по 1 лв. за преглед на пенсионер.

За 2009 г. в бюджета за тези доплащания са предвидени 30 млн. лв. Реално обаче се очаква джипитата да отчетат пред касата по-малко прегледи и за потребителски такси НЗОК да изразходва 10 млн. лв. Това пък означава, че догодина средно един личен лекар ще получи месечно 180-200 лв. по-малко от потребителски такси. Така, въпреки че на книга бюджетът за първичната медицинска помощ е единственото перо в бюджета на касата, за което няма намаление, реално и доходите на общопрактикуващите ще пострадат от рестрикциите през 2010 г. Засега от сдружението на общопрактикуващите лекари се въздържаха от коментар.


ПРИОРИТЕТИ

Намалението на потребителската такса за пенсионерите беше настояване на БСП в тройната коалиция, а обяснението - да се осигури по-добър достъп на възрастните хора до лекар. От НДСВ пък дори предлагаха таксата изобщо да отпадне за всички граждани, но до това не се стигна.

Министър търси лекари за делото “Маргини”
Светлана Йорданова

Делото срещу именитите братя Маргини и аверите им е пред колапс.

Още 6-има лекари от три водещи клиники в София отказаха да участват в експертизи за здравето на подсъдимия Иво Крагеоргиев. Така опитите на прокуратурата и съда да продължат делото отново претърпяха провал. В четвъртък процесът отново ще бъде отложен.

Както "24 часа" първи писа през октомври неколцина кардиолози отказаха да участват в делото. Съдът поиска прокуратурата да представи списък на вещи лица от ВМА, Александровска и МВР болница, които могат да се заемат с експертиза. Обвинителите пратиха писма до директорите на болниците и получиха 5 имена на специалисти по сърдечни болести.

Трима от докторите обаче заявили, че не са дали съгласие да ги включват в списъка. Други двама мотивирали отказа си с липса на опит и тясна специализация. Отвод си направил и единственият кардиолог, включен в списъка на вещите лица към съда. Той не можел да се заеме с работата по "семейни причини".

Съдия Лада Паунова е пратила писмо до здравния министър Божидар Нанев с молба да съдейства да бъдат намерени кардиолози от страната.

Карагеоргиев страда от стенокардия и има 3 байпаса на сърцето. Магистратите се надяват на помощ от министър Нанев, за да спестят време, нерви и пари в търсене на съдействие от болници в други градове или в чужбина.

Причината за лавината от откази е дело срещу 7 експерти за неверни заключения, дадени по-рано по делото на Маргините. Колегите им масово отказват да правят експертизи и проверки на болнични и по това дело, каза софийският градски прокурор Николай Кокинов.




Фалшиви лаборатории правят тестове
Частни лаборатории започнаха да въртят щур бизнес с бързи тес­тове за свински грип, по­каза репортерска про­верка. Цената не пада под 50 лв. Някои от тях обясняват, че правят серумни тесто­ве, които били най-сигур­ни. Като пълна спекулация определи подобни рекла­ми националният консул­тант по грип и остри вирус­ни инфекции доц. Мира Кожухарова. "Грипният вирус с щам A(H1N1) се установява с т.нар. per реакция, която се прави на базата на секрет от носа. Това е най-точна­та проба, каза доц. Кожухарова. Серумни проби не установяват заразата, тъй като чрез тях се установя­ват антитела, които се об­разуват 10-15 дни след ка­то човек се зарази и е твърде късно", обясни тя. "Няма серологичен тест срещу новия грип, заяви и д-р Росица Коцева, дирек­тор на Националната референтна лаборатория. Хората да дават проби при личните лекари или в ин­фекциозните отделения на болниците, за да им ги изследваме безплатно", призова тя. За по-малко от месец лабораторията е об­работила 1500 проби.


НЕ ПИЙТЕ ХАПОВЕ НА СВОЯ ГЛАВА

3000 ЛВ. ГЛОБА за тамифлу без рецепта
175 000 са болните в цялата страна
3000 лева глоба гро­зят аптекарите, които продават тамифлу и реленца без рецепта.

Изпълнителната аген­ция по лекарствата (ИАЛ) започва масови проверки по аптеките как се прода­ват антивирусните препа­рати. Фармацевтите мо­гат да отпускат тамифлу и реленца само при ле­карско предписание, а глобата при нарушение е между 1000 и 3000 лв. От ИАЛ напомнят, че прибягването до самолечение и пиенето на та­мифлу или реленца без нужда може да създаде резистентност на вируса към препаратите и при

реална нужда те да ня­мат необходимия ефект. Заради масовата пани­ка много хора се презапасяват с лекарства за все­ки случай или сами си ги предписват при първите симптоми на грип. На джипитата са дадени указания в какви случаи да изписват антивирус­ните препарати. На много места в стра­ната са изчерпани и предпазните маски не са­мо в аптеките, но и по складовете.

Епидемия


256 на 10 000 е достиг­нала заболеваемостта от грип в страната в начало­то на седмицата, сочат обобщените данни на Министерството на здра­веопазването след по­чивните дни. Това озна­чава, че болни са над 175 000 души. До края седми­цата всички училища са в грипна ваканция. Женс­ките консултации, свижданията, имунизациите и плановите операции се отлагат.


Глобяват болница за далавери
С близо 50 хил. лева ще бъде санкционира­на смолянската болни­ца заради скандални нарушения, констати­рани от здравната ка­са. Това заяви шефът на Районната здравно-осигурителна каса д-р Кузман Гелов. За голя­ма част от случаите ве­че е сезирана прокура­турата. Гелов разказа за случай, в който же­на, направила аборт през ноември, месец след това е била леку­вана за рискова бременност. Фрапираш, случай е и изписването на лекарства на почи­нала жена, лежала през август в смолянс­ката болница. На ней­но име са изписани ме­дикаменти за 300 лв.


Бюджет 2010 г. се опира на най-лошия сценарий
В него не са заложени допълнителни приходи от 1 млрд. лв., смята бившият премиер
Биляна Вачева

Параметрите, които са заложени в проектобюджета за следващата година, са според най-песимистичния вариант за развитието на икономиката, каза бившият премиер Сергей Станишев. Финансовото ведомство залага 2% спад на БВП догодина, докато БНБ очаква икономиката ни да реализира 0.5% ръст, уточни той. По думите му това било нещо като буфер, за да може в средата на следващата година правителството да се похвали, че е събрало повече приходи. Според Станишев приходите са заложени с близо 1 млрд. лв. по-малко. Позитивните сигнали за възстановяване на икономиките на Щатите и страните от Стара Европа са налице. В този контекст рамката на българския бюджет е по-песимистична, отколкото може да се очаква, каза и бившият финансов министър Пламен Орешарски.

Постъпления

Не мога да разбера защо, ако Симеон Дянков очаква 2 млрд. допълнителни приходи от митниците и още 700 млн. лв. от връзването на НАП и Агенция Митници, те не са заложени в проектобюджета за догодина, коментира бившият премиер. Освен това недоумявам как, от една страна, финансовият министър Симеон Дянков каза, че се стремят към балансиран бюджет, а от друга - е заложен 0.7% дефицит, допълни Станишев. Той разкритикува управляващите, че не е посочено докъде може да се увеличава дупката в хазната, което е в противоречие с принципите за фискална прозрачност.

Политики

Философията на бюджета за следващата година е оряз-ването на разходите. В него никъде не се вижда каква е политиката по доходите и увеличаването на събираемостта на приходите, коментира говорителят на БСП Корнелия Нинова. Тя допълни, че заложеното увеличение на акцизите на практика вдига данъчното бреме за всички потребители. Предложението за увеличаването акциза на електроенергията за предприятията ще доведе до поскъпване на повечето стоки, уточни Нинова. Според нея това ще увеличи инфлацията и в комбинация със замразените доходи ще се отрази негативно на ръста на БВП. Нинова коментира, че докато ЕС се стреми да стимулира потреблението, ние вървим в обратната посока. Тя допълни, че за подема на икономиката се разчита на експорта, а не на вътрешното търсене.

Осигуровки

През последните години ние намалихме осигуровките и подкрепяме тези стъпки, но в условията на свиване на бюджетните приходи това не е правилно, уточни Станишев. Според него от свалянето на осигуровките с 2 проценти пункта от следващата година в бюджета няма да постъпят близо 400 млн. лв. В същото време обаче се увеличава минималният осигурителен праг на самоосигуряващите се от 260 на 420 лв.

Приоритети

Експремиерът допълни, че заложените като приоритети здравеопазване и образование на практика догодина ще получат по-малко пари - съответно с 362 млн. и 313 млн. лв. Но според Станишев най-драстично било намаляването на парите за иновации. Те щели да паднат наполовина през 2010 г.


БСП

Критики към проектобюджета

Министерството на труда и социалната политика ще получи с 21% по-малко пари догодина в сравнение с 2009 г.

Намаляват се средствата за активна политика по заетостта с близо 125 млн. лв., което е близо 3 пъти по-малко. Това допълнително ще затрудни трудовия пазар на фона на прогнозите за ръст на икономиката.

Свиване на парите за здравеопазване с над 400 млн. лв., като почти цялото намаление е за сметка на здравната каса.

Очертават се структурни дефицити в общинските бюджети за около 400 млн. лв. ГЕРБ не спази обещанието си 50% от данъка върху доходите на физическите лица да се трансформира в местен.


Интервю: д-р Албена Златарева, зам.-директор на НЗОК

320 млн. лв. са предвидени за лекарства догодина
Няма напрежение в работата с аптеките
Светлана Желева

Д-р Златарева, имаме ли национална лекарствена политика, защото лекари и аптекари твърдят, че няма?

- НЗОК не провежда политика в сферата на здравеопазването. Тя се прави от министерството, а касата е задължена да спазва законите. Здравната каса ще работи в диалог както със здравното министерство, така и с пациентите в различните аспекти и направления на нейната дейност, които са свързани с прилагане на нормативните изисквания в лекарствената сфера. За лекарства през 2010 г. са предвидени 320 млн. лв.

Как ще работи с позитивния списък, който непрекъснато се допълва от нови медикаменти?

- В момента в позитивния лекарствен списък (ПЛС) се определя конкретната стойност, която заплаща касата за всеки отделен продукт. Ще обсъждаме възможности, при които той да определя максималното ниво в проценти, което би могло да бъде заплащано за продукта, като касата да има право на преизчисление стойностите за конкретните продукти в рамките на бюджета. Обмисляме и възможността да се въведе максимална стойност, която касата ще заплаща за определено заболяване. Целта е при тенденции за преразход на средствата на НЗОК създадена комисия да преизчислява максималната стойност, която НЗОК ще заплаща за заболяване.

Трябва ли търговете за лекарства отново да минат към НЗОК? Как ще работите с аптеките?

- Това не е решение, което може да вземе касата. В момента тя изпълнява договорите си с аптеките. Няма напрежение в работата с фармацевтите както по отношение на заплащането, така и във връзка с отчитането на лекарствените продукти и контрола.

Защо лекарства, които се плащат от публичните фондове, струват по-скъпо от тези на свободна продажба?

- Трябва да се променят критериите за договаряне, да има ясни правила и процедури, да има прозрачност в системата на ценообразуване и да е ясно дефинирано нивото, което пациентите, касата или здравното министерство заплащат. Това е и въпрос на контрол. Цените за НЗОК трябва да са най-ниски и ние ще положим максимални усилия според правомощията си това да се постигне.


И свинският грип като търговия
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Когато преди четири години пламна заразата птичи грип, емблематичният с нестандартното си поведение руски политик Владимир Жириновски предложи твърде необичайната идея за ограничаване на разпространението на заразата. Основателят на Либерално-демократическата партия на Русия съвсем недемократично, неясно дали на шега или на сериозно, призова военните да насочат оръдията си към делтата на река Дунав и да отстрелват на месо всяка птица, която се опита да прехвръкне въздушната граница на страната. До отстрел на месо така и нe се стигна, защото просто никой не взе идеята му на сериозно.

Твърде на сериозно обаче у нас се приема новият грип с щам A(H1N1). При това съвсем основателно. Защото ако тогава неговият предшественик от тип A(H2N1) не успя да стигне до нашата страна и да вземе смъртни жертви, то този с щам, добил популярното име свински, вече погуби осем души у нас. Сред тях и едно дете. 1750 са заразените с новата пандемична зараза за по-малко от два месеца.

По всичко личи, че здравните ни власти трудно могат да я ограничат. Трудно могат да я ограничат обаче и здравните власти на така развити държави като Великобритания например, където смъртните случаи в резултат от усложнения на A(H1N1) са в пъти повече.

Това обстоятелство у нас никой не отчита. Защото по природа ние, българите, не сме хора аналитични. Но пък компенсираме тази липса с твърде много емоционалност. Избива ни на критикарство, от което, както и откъдето и да ни погледнат, все сме черногледци и мърморковци.

Да сте чули нашенец да е доволен от доктора си например? Може и да сте чули, но това е по-скоро изключение, отколкото правило. Още по-малко вероятно е да чуете, че сме доволни от управляващите, от опозицията, от църквата, че дори и от Господа. Защото има ли доволен българин от нещо, то тутакси една сюрия народ ще му скочи насреща с обвинението, че четка този или онзи заради получени лични облаги или се подмазва някому с надеждата да намаже нещо за себе си, че и за фамилията.

Така се получава напоследък и с грипа, наричан с онова неблагозвучно прозвище - свински.

Действително заразата придоби епидемичен размер. Взе и смъртни жертви. Така е обаче във всички страни от Северното полукълбо, сега тук е сезонът на всякакви подобни инфекции.

За разлика от останалите европейски държави, в които тревогата от A(H1N1) и последствията от нея също е голяма, у нас тя придобива звученето на истерия - всеки се изказва, оплаква, заклеймява и докато приказва по темата свински грип, пръска наляво и надясно вируса на паниката. А както е известно, от нея особена полза няма. Освен може би за някои по-предприемчиви люде, които ще продадат и майка си, и жена си, и цялата си рода, ако могат да натрупат пачки. Русенските таксиджии вече го правят - внасят липсващите лекарства срещу новата зараза от Румъния. Други българи пък ги доставят от Гърция. Алъш-веришът върви с пълна пара, при това под погледа на лекари и граждани. При това никой не се оплаква, но брои левчетата скришно, взима си кутийката и беж бързо у дома, да не го настигне свинският. Други пък обещават лабораторни изследвания, които не показват нищо.

Свинският грип обаче ще отшуми като птичия. Свинското обаче в душите ни ще остане. Свинското, че някой се е облагодетелствал на гърба на чуждото нещастие, може би дори на гърба на нашето.




Наночастиците, използвани за генната терапия, се подобряват
Те могат да се превърнат в безопасна алтернатива на вирусите
Наночастиците, изработени от биоразградими полимери, представляват възможност за преодоляването на най-сериозната пречка пред реализирането на перспективите пред генната терапия, съобщи сайтът на Масачузетския технологичен институт.

Вирусите, които често се използват за „транспортиране“ на гени в тялото, могат да бъдат опасни за пациентите. Частиците, създадени от учените в института, конкурират ефикасността на вирусите при доставянето на „ДНК товари“. Необходимо е да се проведат допълнителни изследвания за безопасността при използването на този метод при хората, но тъй като наночастиците са синтетични, съществува по-малка вероятност те да предизвикат опасна имунна реакция, смята Даниел Андерсон от Масачузетския технологичен институт.

В САЩ се извършват близо 1000 клинични проучвания, свързани с генна терапия, за болести като рак, сърдечносъдови и неврологични заболявания. Досега обаче в страната няма одобрено лечение с помощта на генна терапия. Вирусите, които най-често се използват за доставянето на гени, са логичен избор, тъй като те са програмирани да инжектират собствен генетичен материал в клетките приемници. Сериозните странични ефекти обаче, включително и смъртта на доброволец, участвал в клинично проучване в Университета в Пенсилвания през 1999 г., мотивира учените да разработят напълно синтетични носители.

При свързването си с ДНК тези синтетични полимери се превръщат в наночастици. Те могат да се придвижват в тялото, като се насочват към целевите клетки и стават част от процеса ендоцитоза, при който са „изядени“ от клетката. Впоследствие те освобождават своя „ДНК товар“ във вътрешността на клетката, където той се активира от клетъчните механизми. В определени случаи тези ДНК полимерни наночастици действат като изкуствени вируси, доставящи функционална ДНК, след като бъдат инжектирани във или в близост до тъканта, която трябва да бъде лекувана. Учените са разработили начин за автоматизиране на производството на огромен брой частици с малки вариации и на техниката за наблюдение, използвана за установяване на тяхната ефикасност.

Учени от Масачузетския технологичен институт и института „Ланкенау“ са провели успешни проучвания и за лечение на рак на яйчниците при лабораторни животни на същия принцип, но методът все още не е готов за клинични изпитания. Подобни изследвания могат да започнат след година или две и вероятно ще продължат няколко години, смята Андерсон.

Междувременно учените от института изследват и други възможности при използването на наночастиците. Миналия месец те съобщиха, че са използвали частици за подсилване на способността на стволови клетки да регенерират съдова тъкан. „След като успешно използвахме наочастици за транспортиране на гени, решихме, че те може би представляват по-безопасен начин за модифициране на стволови клетки“, посочва Андерсон.




Откриха антиматерия в разрядите на мълнии
Учени, работещи с орбиталния телескоп „Ферми“, неочаквано са регистрирали проблясвания на гама-лъчи в земната атмосфера, които териториално съвпадат с бушуващите на повърхността на планетата бури, съобщи Science News. При спектрален анализ на тези проблясъци могат да се открият следи от високоенергийни позитрони – частици антиматерия, които са антиподи на електроните. Новината за откритието бе съобщена от Майкъл Бригс от Университета на Алабама на симпозиума „Ферми“ във Вашингтон.

По време на 14-те месеца на своята работа в орбита телескопът „Ферми“, оборудван да регистрира гама-лъченията, е регистрирал 17 избухвания на гама-лъчи, свързани със земните бури. Наскоро пък японски учени от обсерваторията „Нокинура“ издигнаха специални датчици на височина 2700 м над морското равнище и също установиха, че бурите работят като ускорители на частици.

Следи от високоенергийни античастици за първи път се регистрират в мълниите, твърдят учените, без да могат да предложат обяснение на механизма, по който се получава това. „Изненадващо е, че открихме следи от позитрони по време на гръмотевична буря.“, казва Бригс. Регистрираните 17 проблясвания на гама-лъчи са се появили преди, по време и веднага след падането на мълнии, добавя той. Наблюденията навеждат на мисълта, че по някакъв начин ориентацията на електрическото поле, свързано с гръмотевична буря, е обърнало своята посока. В момента учените работят върху модел, който да обясни как би могло да стане това, но засега отговорът остава загадка.


Управляващите канят новия Обществен съвет за здраве
Председателят на пар­ламентарната комисия по здравеопазване д-р Лъче­зар Иванов, министърът на финансите Симеон Дянков и министърът на здравео­пазването д-р Божидар Нанев канят на среща ли­дерите на КНСБ, КТ "Под­крепа", съюзите на лека­рите, фармацевтите, стома­толозите, на федерации и асоциации на здравните

специалисти на среща в парламента. Тя ще се състои утре, съобщиха от пресцентъра на МЗ. Повод за поканата е желанието на новоучре­дения Обществен съвет в здравеопазването да по­лучи повече информация за средствата за здравео­пазване през следващата година, както и пълна яс­нота за реформите, които

предстоят. Съветът беше създаден преди дни като обединение на синдикал­ни, съсловни и работода­телски организации в здравеопазването. Като първа инициатива бе анонсиран професиона­лен дебат за здравеопаз­ването. Общественият съвет заплаши с национа­лен ден на протест пред парламента.


Здраве за търговия
АИДА ОВАНЕС

Четиригодишно дете умира заради докторска неразбория. Майката се обажда на спешна по­мощ, вместо на личния лекар, оттам линейката кара детето в общинска­та болница. След дадена първа помощ и стабили­зация на състоянието на момиченцето, става ясно, че за да бъде лекувано, трябва разрешение от ме­дицинската организация, в която е осигурена май­ката. Състоянието на де­тето се влошава, общин­ските лекари се заемат да го лекуват. Въпреки за­плахата, че болницата им не само няма да вземе

пари за лечението, но и ще плати солена глоба, защото не е пратила за­душаващото се дете без кислородна маска в бол­ница на здравната орга­низация на повече от един час път... Така или иначе, здравната органи­зация праща своя линей­ка, за да транспортира детето в болница, на коя­то ще плати за лечение­то. 40 минути след... смъртта на момиченцето! Детето е можело да бъде спасено, ако своевремен­но личният лекар го бе пратил при специалист. Срещу общинската болни­ца и лекарите е заведен

съдебен иск, но те пече­лят делото и остават вер­ни на Хипократовата клетва.

Не, това не е случка в България. Това е амери­кански сериал. Но всеки ден десетки българи имат подобни проблеми - лич­ният лекар не праща па­циента при специалист, за да не направи преразход на парите за "такса-пациент". У нас немалка част от лекарите и болниците, за да останат верни на Хи­пократовата клетва, но и болницата им да не губи, лъжат здравната каса. Благородна лъжа, щом из­правя от леглото болния и

връща спокойствието на близките му. Разбира се, има и лекари, и болници, които се възползват от "вратичките" в закона и по престъпен начин източват парите от осигурителните вноски на съвестните платци...

Страшното е, че държавата ни върви тъкмо към уродлива сис­тема за организация на здравеопазването, която в САЩ се отхвърля, защо­то е причинила смъртта ' на мнозина.

Ако говорим с езика на числата, в периода 1935-39 г. продължителността на живота в България е



била 51,7 г., а в периода 2005-2007 г. - 72,7 г. Зна­чи живеем по-добре, по­здрави сме, медицината ни е на съвременно ниво. Но... Но се оказва, че жи­веем 4000 дни по-малко от европейците и амери­канците. Вероятно, защо­то се опитваме да изкопираме отхвърлени от тях схеми и да ги прилагаме по-зле, отколкото са го правили те. Защото те имат работеща програма за профилактика, а ние я имахме... Преди повече от 20 години. Тези пропусна­ти 4 петилетки всъщност са цяло едно поколение. Болно поколение.

zdrave.net
Възможностите за промени в здравния бюджет обсъждат на среща в КНСБ
От 14.00 ч. днес в централата на КНСБ ще се проведе Открит дебат по проблемите в здравеопазването, в който ще участват представителите на Обществения съвет в здравеопазването - ръководствата на КНСБ, здравните федерации към КНСБ и КТ „Подкрепа”, БЛС, Българска асоциация на работодателите в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, Български фармацевтичен съюз, Български съюз на зъболекарите, както и представители на министерство на здравеопазването, на здравната комисия към НС и др. По време на дебата ще бъдат обсъдени възможностите за промени в бюджетите на Министерство на здравеопазването и НЗОК и в Закона за здравното осигуряване, както и решения за последващи действия на съсловните организации във връзка с недостига на финансови средства.

ИСУЛ отбелязва празника си в сряда
На 11 ноември от 14 часа ще бъде отбелязан празникът на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”. В неговите рамки ще бъде открито разширеното и обновено спешно отделение, съобщават от лечебното заведение. На церемонията ще присъства здравният министър д-р Божидар Нанев.
Преди това, от 12.00 часа, изпълнителният директор на болницата доц. д-р Бойко Коруков ще запознае присъстващите с новите възможности на спешното отделение като един от четирите центъра за спешна помощ в столицата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница