10 октомври 2012 г. Тема: здравеопазване на този ден в българия



страница1/3
Дата14.03.2018
Размер487.63 Kb.
#62952
  1   2   3
10 октомври 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

На този ден

В България
1901 г. Основан е Българският лекарски съюз


Доброволци дебнат за дим на закрито

Сдружение обучава цигарени „агенти", 16-годишните момичета втори в Европа по пушене
Доброволци ще следят дали се нарушава забраната за тютюнопушене на обществени места. Акция по набиране на желаещи да „донасят" за престъпване на Закона за здравето обяви вчера Павел Андонов, член на Гражданската инициатива „България без дим". Мераклиите да бдят за спазване на правилото ще преминават обучения по прилагане и тълкуване на закона. Работата им ще е да предупреждават собствениците, че в заведе-

нията им се пуши, или да алармират контролните органи за това. Д-р Маша Гавраилова от сдружението обяви, че доброволците ще са „хора с будна съвест, а не комсомолци, нито отрядници". Според нея законът не дава ясен регламент какво е закрито обществено място, а заведенията ставали изобретателни в опита си да заобиколят забраната. От въвеждането на тоталната рестрикция за дим на закрито на 1 юни в „Без дим" са получили 151 сигнала за нарушения и са ги публикували в сайта си. Най-много са сигналите от София - 76. Най-често - в 100 от случаите, забраната се престьпва в заведения за хранене и развлечения. Родители, възмутени от пушене на детска площадка на открито, са пуснали 16 известия.

Собственик на заведение, в което димът е забранен още преди законовата разпоредба, оспори данните, изнесени от бранша преди ден за удар върху бизнеса им. Според Йордан Дичев няма промяна в посещаемостта, нито уволнения на служители.

Глоби на стойност 19 700 лв. са събрани от 1 юни насам за нарушения на забраната за дим, обяви вчера и здравната министърка Десислава Атанасова. До 27 септември в страната са извършени 74 669 дневни и нощни проверки на 71 546 обекта. Издадени са 1470 предписания, 123 акта на физически лица и 81 наказателни постановления.

Атанасова алармира, че Европейският проект за изследване на училището през 2011 г. показва, че 64% от 16-годишните ученици са палили поне веднъж цигара, а 38,9% са димели в последните 30 дни.

Момичетата в тийнейджърска възраст пушат повече от момчетата - процентът е съответно 45 и 32,7 на сто.

Данните ни поставят съответно на второ и на четвърто място сред 36 европейски страни.


Болница плати 6000 лева на пациент
Шуменската болница трябва да плати 6 хил. лв. обезщетение за отпратен пациент със счупена ръка, реши районният съд.

Ортопед в спешното отделение не забелязал фрактурата в лявата китка на Диян К. и той ходил цели 6 месеца с отоци и силни болки. Състоянието на Диян станало нетърпимо и се наложило да бъде опериран в столична болница. Съдът е постановил здравното заведение като работодател на лекаря да плати и 555 лв. разноски на пациента.

Първоначалната претенция на Диян била за близо 20 000 лв., но той е доволен от решението.


Културтрегери вече са академици
Режисьорът Рангел Вълчанов и композиторът Пламен Карталов са новите академици на Българската академия на науките.

Те са избрани в сектора за творци на изкуството. Днес кабинетът ще гласува да бъдат отпуснати 3865 лева помощ за Вълчанов за неговото лечение. Режисьорът има тежко онкозаболяване.

Академията прие в своите редици и физика проф. Петър Кралчевски. Преди ден нова титла получиха проф. Владимир Овчаров, които доскоро бе ректор на Медицинския университет в София, и известният медик проф. Дамян Дамянов, който е и председател на Съюза на учените. Днес изборът на нови академици ще продължи, а веднага след като имената станат ясни, от Академията трябва да обявят конкурса за председател на научната институция.


Доходите и здравеопазването - пъпен провал
Монолитната цели три години сграда на управлението на ГЕРБ се пропуква в навечерието на последния есенен политически сезон от мандата й. Това сочат изводите на „Алфа рисърч", основани на данните от септемврийското национално представително проучване на агенцията.

За първи път от началото на мандата всеки втори българин (45%) дава отрицателна оценка за работата на кабинета. 37 на сто не могат да я определят нито като положителна, нито като отрицателна. Едва 18% му дават положителна оценка. За сравнение през юни твърдите привърженици на кабинета „Борисов" са били 22%.

Също за първи път недоверието към премиера е по-високо от доверието -37% към 22%. 31 на сто не могат да дадат категорична оценка за работата му.

Измежду 12 ключови управленски сфери, социолозите са измерили негативни обществени оценки за 9. Най-неуспешна (за 86% от българите) е политиката по доходите, следвана от здравната (85%), социалната(79%) и икономическата (70%) политика.

Най-успешни и единствени с положителен рейтинг са инфраструктурната (60%), културната (43%) и външната политика (39%). Затова и регионалната министърка

Лиляна Павлова бележи феноменален ръст в рейтинга си , а на дъното на класацията е социалният министър Тотю Младенов.

Главните причини кабинетът да не се справя успешно с работата си, са корумпираността на управляващите (за 42%) и непрофесионализмът на хората на високи постове (40%). По 1 /3 от хората смятат, че има и обективни спънки вътре и

извън страната. Но въпреки всичко това едва 31 % от интервюираните смятат, че има алтернатива на сегашното правителство, което иначе не работи добре.

За последните три месеца подкрепата за ГЕРБ спада от22,3%до21 ,4%. В селските райони управляващите отстъпват позиции на БСП и ДПС. А в редица областни градове нараства конкуренцията на социалистите и „Движение България на гражданите". В резултат, само в столицата ГЕРБ удържа съществено предимство пред опонентите си. По-сериозният проблем пред управляващите е свиването на ядрото им от твърди симпатизанти, достигнало около 950 000 души.

Електоратът на БСП също спада - от 18,4% през юни до 16,1 % през септември. Твърдото ядро на социалистите е около 700 000 симпатизанти - възрастни, пенсионери, жители на малките населени места, хора с по-ниски доходи.

Леко расте подкрепата за „Движение България на гражданите" - от 5,5% на 6,4%, и за лидерката му Метена Кунева от 27% на 29%. Техните привърженици обаче са едни от най-несигурните във вота си. Твърдото ядро на новата партия не надхвърля 170 000 души.

ДПС запазва своите традиционни 5% в неизборна обстановка.

Свиването на подкрепата за основните партии близо до техните твърди ядра освобождава електорални ниши, които подхранват роенето и въображението на нови политически формации, заключават социолозите на „ Алфа рисърч”.


Според „Алфа Рисърч”
Срина се доверието в управлението

Българите пишат „Слаб 2” на девет министерства
Мариела БАЛЕВА

Тотален срив на доверие към управлението регистрира социологическата агенция „Алфа Рисърч" в националното си представително изследване, проведено в края на септември. Привържениците на кабинета са спаднали до 18%, сочат данните. Според проучване на агенцията от началото на юни положителните оценки за дейността на правителството тогава са били 22%, а негативните - 33%.

„Есенният политически сезон стартира със серия от пукнатини по доскоро монолитната фасада на ГЕРБ", е мнението на социолозите. За първи път от мандата на настоящото правителство почти всеки втори българин (45%) декларира негативно отношение към дейността му.

За първи път и недоверието към премиера Борисов надхвърля доверието -37% към 32%. При встъпването му в длъжност досега то пада почти два пъти - тогава 60 на сто от българите са се определяли като негови симпатизанти. Будят тревога данните, според които девет от дванадесетте ключови политики на правителството се посочват като неуспешни.

Доверието в институциите запазва негативния им образ в общественото мнение. Най-критикуваната институция е парламентът - той има доверие едва сред 9 на сто от запитаните. Само 16% пък са дали положителна оценка за работата на председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Всъщност парламентът не съумява да компенсира нарастващата неудовлетвореност от правителството, обясняват от „Алфа Рисърч".

Изключение от общата тенденция прави президентът Росен Плевнелиев - той е оценен

с плюс от 38% от участниците в изследването, докато 18 на сто имат отрицателно мнение за дейността му. А с единствения положителен рейтинг е еврокомисарят Кристалина Георгиева, която се радва на 53% обществена подкрепа.

Намалява желанието за участие в изборите - почти всеки втори българин се съмнява, че въобще би гласувал на следващия парламентарен вот. Твърдо знаят за кого ще дадат вота си само 32%. Решение още не са взели 45 на сто, а 23 процента се колебаят между няколко партии - такива са отговорите на респондентите.

Ако изборите бяха днес, най-много гласове биха получили управляващите от ГЕРБ (виж диаграмата горе), но подкрепата за тях пада. В селските райони те отстъпват позиции на БСП и ДПС. В редица областни градове нараства конкуренцията между социалистите и партията на Кунева „Движение България на гражданите". Засега само в столицата ГЕРБ успява да удържи съществено предимство пред опонентите си. Според социолозите по-сериозен проблем пред управляващите е свиване на ядрото му от твърди симпатизанти, сигурни в гласа си за тях. То се колебае около 950 000 души.

Данните сочат, че втората партия - БСП, която е основна опозиционна сила, също търпи загуби от нарастващото разочарование сред българските избиратели. Нейната подкрепа спада от 18,4% през юни до 16,1% през септември.

Твърдият потенциал на социалистите се затваря в рамките на 700 000 симпатизанти - сред тях повечето са възрастни, пенсионери и жители на по-малки населени места.

„Движение България на гражданите" бележи лек ръст в подкрепата за нея - от юни досега тя събира с близо процент повече симпатизанти. Лидерът й Метена Кунева също увеличава подкрепата си от 27 на 29%. Техните привърженици са едни от най-несигурните във вота си, отбелязват от агенцията.

Избирателите на Синята коалиция след раздялата на СДС и ДСБ са само около 200 000. За техните гласове ще спорят двете партии. Засега подкрепата самостоятелно за всяка една от тях е в полза на СДС - 2%, а за ДСБ тя е 1,3% от всички избиратели. Персоналното одобрение за Иван Костов е 6 на сто, а за Емил Кабаиванов е с процент по-малко.

„Националистическо-патриотичният вот", който в най-добрите си изборни години достигаше 400 000 гласа, потенциалът му днес е свит почти наполовина. Според социолозите той е около 220 000 гласа. Главни претенденти за неговите избиратели са „Атака" (1,4%), ВМРО (1%), ГОРД (0,7%), партията на Валери Симеонов от СКАТ - НФСБ (0,5%). Имайки предвид, че сме в условия на криза, социолозите са на мнение, че този вот може динамично да нараства и да привлича част от протестния вот.


Шампион в кабинета е Лиляна Павлова

Магистралите, популярната инфраструктурна политика несъмнено помагат на Лиляна Павлова да бъде най-харесваният министър. Във всеки случай нейната популярност бързо и устойчиво расте, показват изследванията на „Алфа Рисърч".

В момента г-жа Павлова е най-одобряваният политик на ГЕРБ в изпълнителната и законодателната власт; 33,7% смятат работата й за успешна и едва 2,6 на сто - за неуспешна. Разликата между двете (т.нар. индекс за дейността й) е + 31,1. Няма друг министър, който дори да се доближава до тази позиция. На второ място по „индекс" е Николай Младенов (успяващ за 14%, неуспяващ според 7,1%). Трети е Томислав Дончев с 9,7% одобрение и 3,9% неодобрение.

Единственият министър, който през юни т.г. е бил на плюс (макар и само 2,8), а сега рейтингът му е отрицателен, е вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. Сега 17% смятат дейността му за успешна, а 26,2% - за неуспешна.

В коментар за това развитие експертите на „Алфа рисърч" припомнят, че за последните няколко месеца, в които беше извършен атентатът в Бургас, ескалира напрежението между вътрешния министър и съдебната система, а полицаите започнаха протести.

Негативните оценки персонално за Цветанов нарастват по-силно, отколкото тези за сектора „Сигурност и вътрешен ред". Вероятно, добавят социолозите, с наближаването на изборите отношението към него ще отразява във все по-голяма степен оценката на гражданите за личните му партийни и политически позиции, отколкото за сектора, който той ръководи.

Най-значим е спадът в личния рейтинг и съответно най-високо е неодобрението и към други министри, чиито ресори засягат повечето български граждани - Симеон Дянков (спад 14%), Десислава Атанасова (спад 10% до минус 19,2), Цветан Цветанов (спад 7%), Тотю Младенов (спад 5%). Респективно Симеон Дянков и Тотю Младенов са министрите, които събират най-много слаби оценки.
Магистралите остават единствен плюс

От всички политики на кабинета единствено инфраструктурната печели симпатиите на мнозинството от българите (60%). За неуспешна я смятат 29 на сто, останалите не изразяват мнение.

На кантар" са оценките за културната политика (43% одобрение и толкова неодобрение) и за външната политика (успешна според 39% от анкетираните, неуспешна според 38%).



За всички други от 12-те политики, „измерени" от социолозите, надделяват отрицателните оценки. Силно впечатление правят две области, които ГЕРБ винаги са изтъквали като приоритетни. Спортната политика е успешна според 35 на сто от анкетираните, докато 50% не я виждат така. Подобно е положението с политиката по сигурността и вътрешния ред - 34% срещу 53%.

На дъното е политиката по доходите, която виждат с добро око едва 9 на сто от българите, докато за 86 тя е неуспешна. Почти същата „присъда" тежи и в здравеопазването - 10% срещу 85%. За социалната политика одобрението е 15%, а неодобрението - 79 на сто.

Мненията за политиките на кабинета са съзвучни с тези за министрите, от които точно половината са с минусов рейтинг, т.е. добрите оценки за работата им са по-малко от отрицателните.




Военноинвалиди: Бойко, помогни или оставка
Евгени ГЕНОВ

Премиерът Бойко Борисов да помогне да излезе час по-скоро наредбата, по която военноинвалидите купуват лекарства с намаление, моли в писмо до министър-председателя шефът на съюза о.р. мл. лейт. Петър Велчев. То е изпратено и до министрите на здравеопазването и отбраната, тъй като документът се издава от здравното ведомство, а се преподписва и от МО шефа. Военноинвалидите настояват за отговор до 12 октомври и ако не го получат, ще поискат чрез медиите оставката на премиера и правителството. След което щели да предприемат протестни действия. „Колкото и да не искаме да действаме така, но вие с вашето бездействие и

безотговорност по решение на проблема ни принуждавате, за съжаление", се сочи в писмото.

По закон на военноинвалидите се полагат илачи със 75% намаление, а на родителите на загиналите в казармата момчета - с 50%. Симеон Дянков спря практиката през лятото заради далавери в Петрич до излизане на нова наредба.




Десислава Атанасова:

Пушачи платиха 20 000 лв. глоби
Здравното министерство твърдо ще отстоява гласуваната вече забрана за пушене на закрити места, а контролните му органи ще продължат да глобяват безкомпромисно. Това стана ясно вчера от думите на министър Десислава Атанасова при старта на националния ученически конкурс „Проектът на нашия клас - за живот без тютюн".

За четирите месеца, откакто е въведена забраната, са наложени глоби за 19 700 лв., твърди Атанасова. „За този период в страната са извършени 74 669 дневни и нощни проверки на 71 546 обекта в работни и почивни дни", отчете се тя. Здравните инспектори са работили ударно. Те са посетили 10 226 обекта за хранене, над 14 000 здравни заведения, повече от 5000 детски градини, почти 1300 открити обекта, които също попадат в забранения списък.

„Категорично няма да подкрепя внесените промени за отмяна на забраната за тютюнопушене", декларира вчера министър Атанасова. „Това е много европейска стъпка, която направихме, и не следва да се връщаме назад", допълни тя. Двама независими депутати внесоха в парламента промяна в закона за здравето, която предвижда отпадане на забраната. Групата на ГЕРБ трябва да вземе решение как ще гласува по него. Депутати от мнозинството обясниха, че ще изчакат дискусиите в двете комисии - икономическата и здравната, преди да формират позицията си.

От 1 юни до края на септември са получени 151 сигнала от граждани за пушене на забранени места. Най-много са от София (76), Пловдив (16), по 6 има във Варна и Плевен.




10 на сто от лекарствата у нас – фалшиви

Учат митничарите как да откриват ментета
Леонора ЛЕКОВА

Около 1% от лекарствата и козметиката в Европа са фалшиви, а у нас - около 10%. Внасят се и много имитации на маркови играчки,дрехи и обувки.

Това каза Иван Савов, регионален директор на международната сертифицираща организация „Интертек".

Компанията участва в програмата на Интерпол и МВР за борба с фалшивите сертификати, която започна през май тази година.

фирмата започва обучение на митническите служители. Целта е до края на т.г. те да могат да откриват фалшиви лекарства, дрехи, електроуреди и други продукти по документите, които ги съпътстват.

„Ще научим служителите на Агенция „Митници" да различават истинските сертификати за произход и съответствие от лъжливите. Това може да стане по някои дребни белези - изображение на марката, нейния размер, цвят и други на пръв поглед незначителни детайли.

При съмнение митничарите могат да ни изпращат копия на документите. „Интертек" има система, чрез която може да установи за броени минути дали те са оригинални, обясни Спасов. Така според него ще се ограничи вносът на ментета.

В момента най-големият производител на фалшиви фармацевтични продукти е Индия. Там се прави и голяма част от фалшивата козметика.

Африка е континентът, където голяма част от тази опасна стока се пласира. Там лекарствата с неясен произход са около 25%.

Според Интерпол светът може да се справи с проблема единствено чрез координация между всички заинтересувани страни. По данни на организацията повече от 5% от световния брутен продукт се формира от производството на фалшиви продукти.




Защо Германия е толкова силна? Защото там се обединиха най-силните противници, в името на държавата не се карат и са най-проспериращите в Европа. Ето този урок ние не научихме. Караме се, мразим се.”
Проф. Александър Чирков:
Политиците ни стигат до нарцисизъм. Опасно е!
Интервю на Валерия ВЕЛЕВА за пропуснати шансове в политиката, за Костов и Борисов

Обществото живее с чувството на загубени години, на пропилени надежди
Проф. Чирков. Вие винаги сте били силно ангажиран към обществено- политическите

процеси в страната. Каква диагноза бихте дали на българското общество 23 години след промените?

- Диагнозата е дезилюзиониране на обществото - раздяла с илюзиите. Обществото живее с чувството на загубени години, на пропилени надежди. Жалко е! Навсякъде властва хаос - набързо се вземат някакви решения, после пак така набързо се отменят. Няма рамки, няма правила. Колкото и да отричахме плановата система на комунизма, тя беше ефективна и днес американци и германци работят именно по план. Така работех и аз в болница „Света Екатерина" - тази година ще направим това, другата година ще проведем еди-какво си, и постоянно ги обучавах. Всеки ден след работата един час провеждах обучение с персонала. Някакъв партиен секретар беше казал на Живков, че това били анти-социалистически лекции. За мен беше важно да се промени културата на взаимоотношенията. Коя беше най-голямата грешка на СДС - че тръгна по един балкански манталитет да

дели хората: тоя е комунист, оня е фашист, както беше навремето, само че обратното. Глупости! Затова ли дойдохме? Нали искахме да изградим нови рамки за едно ново общество. Нали искахме политиците да не забогатяват чрез позицията, която заемат, а да идват на власт, за да създадат структури, които да улесняват нашите взаимоотношения и да живеем все по-добре, по-добре и по-добре.

- Вие познавате всички -кажете защо се мразят толкова премиерите ни? Жан мрази Иван, Бойко мрази Сергей, Иван мрази Симеон. Защо няма уважение между тях?

- Права сте. Ще ви дам един пример. Преди седмица в Германия имаше близо 6-часово тържество по случай 30 години от встъпването на Кол като канцлер. Той почти не можеше да говори, знаете, че получи инсулт, но до него седи Шмит, на 94 години, пуши си пурата, и когато го попитаха: „Какво ще кажете, много лошо се скарахте през 1981-ва, съжалявате ли?", той отговори: „В политиката можем да спорим и трябва да спорим по фактите, но ние никога не сме се обиждали в личен план. Това, което Кол е постигнал за Германия, е неповторимо!" Давам ви този пример, за

да ви кажа, че възпитанието е основното. Истинският политик е възпитан и въздържан. Не-напразно още от римско време са казали: „Издържай и се въздържай!" Нашите политици са невъзпитани. Те идват на власт и се опитват в тези 4 години позицията да им даде познания, а не обратното. Докато минем тази фаза, ще страдаме.

- Костов твърди, че се възражда носталгия по Живковото време.

Така ли е?

- Не, носталгия не се възражда, но хората стават по-разумни да преценяват какво е направил Живков за тях и какво се прави сега. защото може да разправят, че е бил прост, но той много внимаваше за настроенията сред народа. Когато му казвах „Г-н президент (така го наричах,, а той ми казваше, че само на мен ми позволява така да се обръщам към него), аз не споделям вашата идеология, но ми харесва това, че вие като държавник прекрачвате прага на тази идеология и търсите професионалните качества на човек, който досега е смятан за предател, за изменник, който е заминал за Западна Германия", той ми отговори, че много уважава постиженията на Германия. Живков искаше много по-усилено да работим със Западна Европа и това бе една от причините Москва да не го обича.

- Коя е най-голямата грешка на политиците ни след 10 ноември?

- Липсата на възпитание и познание. Защо напуснах навремето Координационния съвет на СДС? Предложих им - вземете Георги Йорданов, той може да стане един суперминистър на културата, може да ви помогне и за други министерства. Те скочиха срещу мен: „Той е комунист, той е член на Политбюро!" Казах им: „Спокойно, той има опит и като знае каква е вълната и насоката за страната си, ще направи нещо. По времето на Живков аз не бях комунист, пък дойдох тук от капитализма и направих за комунизма нещо, защото е моята страна." Не ме разбраха. Лошото е, че ние въобще не знаехме какво искаме, нямахме опит какво да правим с държавата.

Оттам забуксуваха нещата. Още тогава разбрах, че не ни чака нищо добро.

- Оставате ли последователен привърженик на Костов?

- Да, но той и направи много за България. Както на Живков не може да се отрече това, което е построил, така и на Костов не може да му се отнеме заслугата за реформите. Той въведе здравната каса в системата, той изправи икономиката след разрухата на Виденов, той стабилизира валутата, той подготви България за ЕС и за НАТО. През 2001 година в София дойде делегация, водена от шефа на сенатската комисия по външна политика на САЩ, много уважаван политик в Америка, и царят, вече се готвеше да влезе в политиката у нас, ме прати да говоря с него. Срещнахме се в „Шератон" и американците ми казаха: „Г-н професор, ние ценим всичко, което правите и за Америка, и за нашите взаимоотношения с България, но трябва да ви кажа, че нашият човек тук е Костов." Това беше истината за 2001-ва!

- Защо тогава Костов падна така тежко от власт?

- Защото ние направихме всичко възможно да дойде царят и мисля, че сбъркахме, за първи път го признавам.

- В какво се излъгахте, проф. Чирков, спрямо Симеон Сакскобургготски?

- Мислех си, че като живее в Запад, той ще е подготвен. Признавам му, че е възпитан, но той нямаше познания да ръководи държава. Самият той ми каза: „Професоре, аз тази институция (Министерския съвет - б.а.) не мога да я ръководя, защото нямам опит. Каза ми го в очите.

- Кога?


- След като НДСВ беше спечелило изборите, се събрахме във „Врана" заедно с Емил Кошлуков, Георги Марков и другите важни особи, царят седи срещу нас, а те в един глас: „Трябва да станете министър-председател." Той се обърна към тях: „Ето го професора, ще ви обясни." И аз им обяснявам: „Нека друг да стане министър-председател, някой прагматик, който може да върши тази работа, пък царя ще го подготвим за президент, защото има връзките с братовчедите си по цял свят, ще улесни нашите взаимоотношения със западните страни." „Как! Това е предателство! Хората са го избрали", скочиха срещу мен всички.

- Кой беше най-яростният?

- Всички бяхме яростни. Никой не прие моите доводи. И тогава царят се обърна към мен:„Какво да правим, професоре? Да видим."Така царят стана премиер. Но той изобщо не беше подготвен за министър-председател. Не можеше да взема решения. Те така си ги обучават монарсите - да не вземат решения.

- Затова ли се провали?

- Царят не можа да прецени, че времето е съвсем друго, бързо време, в което трябва да се вземат бързи решения съобразно промените, които стават. В началото го съветвах, после сам се дръпнах, без да си развалим взаимоотношенията.

- Борисов е неговата противоположност. Той е изключително бърз в реакциите си, експанзивен. Това добре ли е?

- Аз много се страхувам, когато се появи някой силно екстровертен тип като поведение.

- Защо?


- Екстровертният тип, особено при политиците, иска постоянно фокусиране на вниманието върху себе си, иска медии и население да са ангажирани непрекъснато с неговата особа до степен на нарцисизъм. А пътят от нарцисизма до психопатията е много къс и политиците трябва много да внимават. Както казва Макиавели: „Ако искаш да се провали владетелят, поощрявай неговия нарцисизъм. Ако искаш да му помогнеш, критикувай го, поправяй

му грешките, показвай му ги!" Кофти политика е, но това е истината и много се плаша от това, че днешните управляващи всички са екстровертни.

- Ами ако е интровертен като Костов, не е ли също опасно?

- Да, и аз съм му го казвал това: „Правиш много хубави неща, но си темерут!" Жена му беше до мен в този момент. Интровертният тип има много хубави идеи, но калкулира предварително какъв ще бъде рискът за цялото общество, преди да вземе решение.

- Излиза, че нашата политика се движи между темерута и нарциса?

- Така е. И аз не искам да се концентрирам само върху един човек, но това са фактите. И на Запад е така. Защо си отиде Берлускони? Направи доста неща, умен е, способен, но да фокусираш непрекъснато върху себе си общественото внимание - това е страшно опасно! И за обществото е опасно.

- Сега да ви попитам за болната ви тема - вярвате ли, че здравеопазването ще бъде излекувано?

- Не. Тази система не може да бъде излекувана, писал съм много концепции за реформа в нея, мисловната култура на определена критична маса от лекари трябва да се промени. Трябва да се изгради Лекарската камара, която да осъществява контрола върху болниците, да се създаде система за постоянното обучение на лекарите, да се следят законите, да не се излиза от нормативите.

- Ако сега ви поканят да станете...

- 0, мен са ме канили много пъти да ставам министър Няма да стана!

- Продължавате ли да оперирате?

- Да, в „Токуда".

- Възрастта не пречи ли?

- Имах един много добър приятел хирург, който оперира навремето Елцин, той почина на 99 години. Пенсионира се на 95! Дотогава все оперираше. Аз оперирам вече 50, натрупал съм много опит, знания, непрекъснато чета - това е много важно.

- Идва жестока година на избори.

- Да, жестока ще бъде! Искам да кажа нещо на политиците - не атакувайте личните качества на противника, защото и той има семейство, има деца и не е приятно да слушат това, което се говори по медиите за тях. Колко пъти го казвах това на СДС, не можаха да се научат. И сега е така. Време се иска.


Александър Чирков е завършил Медицинската академия в София. През1966 г. заминава за Германия, 3а да специализира при известния кардиохирург проф. Бюхлер. От 1981 г. е професор в университета във Фрайбург. През 1986 г. извършва първата сърдечна трансплантация в България. Проф. Чирков дълги години е директор на болница „Св. Екатерина". В момента оперира в „Токуда".

Лошото е, че през 1991 година политиците не изградиха фундамент, върху който всеки следващ да надгражда.


Тютюнджии отнесоха 19 880 лева глоби


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница