10 октомври 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата14.08.2018
Размер419.79 Kb.
#78689
  1   2   3
10 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Прага разшири забраната за пиене на открито

В Чехия вече се пие повече бутилирана бира
Властите в чешката столица увеличиха с още 378 местата, където е забранена употребата на алкохол на открито, с което вече на 837 площади, кръстовища и улици ще може да се пие само в заведенията, разположени по тях.

Понеже забраната на 459 пункта не се оказа достатъчно ефективна, се въвеждат и сериозни глоби - между 30 и 300 евро в крайните случаи. Мярката, за която жители и гости ще бъдат информирани с табели на различни езици, ще се прилага от полицейски патрули. Тя няма да действа за оградените места по тротоарите, което накара мнозина да критикуват общината, че само се опитва да припечели малко средства. Същите критики се чуха при прогонването на улични музиканти от някои района заради подозрения, че така се прави опит пражани и туристите да бъдат канализирани към заведенията с жива музика, където се плаща за достъп.

Първоначалните резултати от усилията на властите да ограничат пиенето на публични места са, че хората се преместиха малко по-далеч от идеалния център като парка на остров Стржелецки във Вълтава.

Градът опитва да се отърве и от репутацията - особено сред британци и американци - на място, където почти безконтролно можеш да се наливаш с бира, коментира списание The Atlantic. В понеделник журналистката Стейси Дули, която засне за Би Би Си филма за купоните на британците на Слънчев бряг, показа следващото си разследване - за буйните ергенски уикенди или парти-та (отново на британци) в Прага, стимулирани заради

евтините полети от Великобритания, и как това създава проблеми за реда, престъпност, проституция и търговия с наркотици. Враждебност и мерки срещу подобно поведение набират скорост на няколко места в Източна Европа, включително в България, Хърватия и Латвия, посочва изданието.

Що се отнася до самите чехи, според Световната здравна организация те са втората (след Молдова) страна с най-много потребление на алкохол на глава от населението. Но и тук се променят нагласите - през септември вестник Mlada fronta Dnes съобщи, че през 2012 г. за пръв път чехите са пили повече бутилирана, отколкото наливна бира. Резултатът от тази 10-годишна тенденция, стимулирана и от пивоварите, продаващи по-евтино бирата в бутилки, отколкото в кегове, е, че намаляват ресторантите и бирариите и хората пият повече вкъщи.




Пускат с цигари на стадионите
Тютюнопушенето на стадионите отново ще бъде разрешено с промените в Закона за здравето, с които БСП ще либерализира режима за цигарен дим на закрито.

Забраната е неработеща за стадионите, там не може да се контролира, обясни един от вносителите и зам.-шеф на червената група Спас Панчев. На летищата ще се пуши само в обособени помещения. Такива се връщат и за кръчмите, а собствениците им ще са длъжни веднъж годишно да измерват вентилационните си системи. 696 050 лв. пък са наложените глоби за неспазване на забраната за пушене на обществени места. Данните са за първите 6 месеца на годината и са отбелязани в доклада за изпълнението на мерките от Националната програма за реформи, който правителството прие вчера.

Според документа са направени 233 289 проверки, издадени са 2206 предписания и 1082 наказателни постановления. От 108 мерки по програмата само 4 са изпълнени, а 103 са в процес на изпълнение. По част от тях обаче в документа липсват данни за напредъка.


Падането на забраната за пушене стигна до лидерите на БСП
Ванина Стоянова

Проектът, с който пълната забрана за пушене на обществени места ще падне, вече е изпратен до ръководствата на парламентарната група на "Коалиция за България" и на БСП, съобщи за "Сега" депутатът от левицата Спас Панчев. Соцлидерите ще решават съдбата на промените, с които се връща старият режим.

Проектозаконът предвижда в големите ресторанти с площ над 70 кв. м да има отново зали за пушачи и непушачи, разделени с плътни стени и врата. Собствениците на малките кръчми - до 70 кв. м, сами ще решават към коя група да се определят. В дискотеките и нощните барове също ще се допуска свободно да се пуши, предвижда проектът на соцдепутатите. Към всички заведения ще има изискване да има изградена вентилационна система, като проверките от контролните органи ще се правят веднъж годишно, обясни Панчев. Според него ще се предвиди възможност да се пуши и на стадионите. Въпросът ще се реши в следващите седмици, тъй като настъпва зимният сезон, прогнозира депутатът от "Коалиция за България".

Предложените глоби са от 2000 до 5000 лв. при първо и между 5000 и 15 000 лв. при повторно нарушение. В момента санкциите за физически лица са от 300 до 500 лв. при първо нарушение и до 1000 лв. при повторно, а за фирмите - от 3000 до 5000 лв. при първо и до 10 хил. при повторно. Приходите от санкциите ще отиват за превенция на тютюнопушенето, обясни Панчев. Той припомни, че отпадането на пълната забрана за пушене е предизборен ангажимент на БСП. Левицата твърди също, че в много държави режимът се либерализира в полза на пушачите. Само преди ден обаче Европейският парламент прие ново, още по-стриктно законодателство срещу цигарите.




Още два пункта издават европейски здравни карти
Елена Несторова

Европейски здравни карти ще се издават на още две места, след като фирмата, която ги прави, откри нови пунктове в София и в Силистра. Офисът в София се намира на ул. "Коломан" №1 (ОСК "Славия" офис 21), а в Силистра - на ул. "Добруджа" № 8, съобщиха от здравната каса.

Заявленията и в двата пункта могат да бъдат подавани всеки делничен ден от 10 до 16 ч. Адресите на всички места, където могат да бъдат пуснати заявления, могат да се видят на списък, качен на сайта на НЗОК. Картата позволява на хора с изрядно здравно осигуряване у нас да ползват безплатна спешна и неотложна медицинска и дентална помощ при временно пребиваване в страна от ЕС. От началото на тази година документите се издават в 398 пункта, основно офиси на ДСК. По-рано старата фирма изпълнител си партнираше с пощите.

За да се сдобие със здравната карта, всеки трябва да попълни формуляр, който може да си купи за 6 стотинки или да разпечата от раздел "Заявление" на сайта на ЕЗОК или от страницата на НЗОК. Подаването на формуляра става лично или от упълномощено лице. И в двата случая подателят трябва да има документ за самоличност. Лицата до 14 г., които все още нямат издадени лични карти и непълнолетните, могат да подадат заявление след представяне на акт за раждане и личната карта на единия от родителите. За пенсионерите валидността на картата е 10 г., а за хора с увреждания тя се счита за валидна до срока на валидност на решението на ТЕЛК. За всички останали периодът е една календарна година. В момента картата е готова в рамките на 15 календарни дни, а преди срокът за изготвянето й беше двойно по-дълъг.




Плеяда спецове нищят смъртта на Деси
ИВАН ПЪРВАНОВ

Случаят с починалата родилка Десислава Манолова от Габрово ще бъде разгледан и анализиран от различни аспекти на специална клинико- патологична среща с участието на медицински специалисти от различни направления.

В близките дни ще бъде сформирана специална комисия, която ще се запознае с цялата документация от постъпването на родилката в болницата в Габрово до смъртта й в Университетската болница в Плевен. Комисията ще провери хигиенното състояние в АГ отделението и вътрешните алгоритми на работа в него. От Регионалната здравна инспекция в Габрово са изпратили искане до Медицинския одит да бъде изпратен националният консултант по гинекология, който да проучи случая и даде заключение. Инспекторите от РЗИ са извършили проверка на спазването на санитарно-хигиенните норми в двете отделения на габровската болница - АГ и неонатология, но нарушения не са били констатирани. 30-годишната Десислава Манолова и новороденото й починаха при все още неизяснени обстоятелства във вторник.

Десислава заедно със съпруга си и малката Иванина




Изнасят хапчета за 85 млн. на година
До 85 млн. лв. на година стига паралелният износ на лекарства от страната по данни на анализаторската компания IMS Health. Тези медикаменти първо са внесени от фирмите у нас, а след това са купени от други търговци и продадени в чужбина. Причината за това са по-ниските цени, на които се продават в България. По този начин в страната се появява дефицит на някои лекарства.

Затова от ДПС и БСП предлагат промени в Закона за лекарствата. Идеята е износът на медикаменти да става само след изричното одобрение на Изпълнителната агенция по лекарствата. Ако някой търговец наруши правилото, ще отнесе глоба от 10 000 до 20 000 лв. При повторно нарушение санкциите са в размер от 20 000 до 40 000 лв., предвижда законопроектът.



Мария Чипилева


Сама дозира инсулина, боцването е веднъж на 4 дни
Умна” помпа имитира панкреаса

Контролират диабета и с инхалатор, твърде скъп е за нашия пазар
Науката се развива, а заедно с нея и начините, по които могат да ни лекуват. Едно от най-добрите постижения в контрола на диабет тип 2 е инсулиновата помпа. Как точно работи и кои са другите съвременни методи за борба със заболяването, разказа пред "Стандарт" доц. Ивона Даскалова, началник на клиниката по ендокринология във ВМА.

Инсулиновата помпа е методът, който дава по-добър контрол над болестта на пациентите, категорична е доц. Ивона Даскалова. Устройството се състои от резервоар с инсулин, игла и контролен механизъм. Резервоарът се сменя на 4 дни и затова човек се боде само веднъж за този период. Помпата имитира функцията на панкреаса, обяснява доц. Даскалова. Тя се пълни с бързодействащ аналогов инсулин и се настройва от лекар за всеки пациент. Устройството е особено подходящо за хора с ненормиран работен ден като лекарите, казва доц. Даскалова. Причината е, че при инжекция човек трябва да яде веднага, а това невинаги е възможно. С помпата човек поддържа постоянен базален режим съобразен с теглото, храненето и активността му. Тя се настройва на базов режим, а при всяко хранене пациентът подава инсулина, който ще му е нужен.

Дозата се определя автоматично

от помпата, на базата на въглехидратите, които човек е подал, че ще изяде. Преди това тя е програмирана за 1 грам въглехидрати колко инсулин е нужен за този човек. Помпата може да се слага и на спортен режим, ако човек живее активно, добавя доц. Даскалова. За съжаление хората, които могат да си я позволят у нас, са много малко, защото тя не се плаща от касата. В същото време се реимбурсира в страни като Словения, Сърбия и Македония, казва доц. Даскалова.

Науката помогна в лечението на диабета и при лекарствата. Една от новите терапии, които прилагат специалистите, е инкретиновата. Тя помага на диабетиците да редуцират теглото си. Терапията представлява

хормон под формата на инжекция

и се използва при хората със затлъстяване. Може да се слага един или два пъти дневно, а сега има форма, която се прилага веднъж седмично, казва доц. Даскалова. Този хормон се съчетава с метформин, инсулин и други медикаменти.

Напредък има и при развитието на инсулина. На пазара вече се появи инхалаторна форма на инсулин. Той се вдишва преди хранене и покрива добре хипергликемиите, казва доц. Даскалова. Но тази форма е 7 пъти по-скъпа от инжекционната и едва ли ще бъде достъпна за българските диабетици.

В света продължават да се правят опити и за трансплантация на панкреас. До 2002 г. учените бяха много ентусиазирани, но се оказа, че

тежката имуносупресивна терапия води до проблеми



казва доц. Даскалова. Сега подобни трансплантации се правят само при пациенти, където се налага трансплантация на бъбрек. След това те спират дори инсулиновата терапия. Друг вид трансплантация, върху който се работи, е присаждането на клетки. При тях интравенозно се слагат преработени панкреасни бета-клетки, но засега успехът е около 50%, казва доц. Даскалова. Работи се и върху присаждането на обработени бета-клетки от специална порода прасенца, но методът се използва ограничено засега.

Мария Чипилева



Парад в подкрепа на донорството
В събота в столицата ще се проведе парад в подкрепа на донорството. Той е организиран от Министерството на здравеопазването, Агенцията по трансплантации и пациенти. Целта е да се популяризира каузата сред обществото по време на националната Седмица на донорството. Парадът ще започне в 17 ч от НДК и ще завърши пред градинката на Народния театър "Иван Вазов". Там двама професионални фотографи ще правят снимки на известни личности с пациенти, чакащи за трансплантация. Днес от 11 ч пък започват игрите за трансплантирани и диализирани. Те са организирани от сдружение "Български съюз на трансплантираните.


Във ВМА специален софтуер "засича" частиците, които запушват съдовете
Ултразвук пази от инфаркт и инсулт

След 40 г. ежегодно се изследвайте за атеросклероза, съветва проф. Екатерина Титянова
Може ли изследване да ви предпази от инсулт и инфаркт? Оказва се, че модерната диагностика с ултразвук, която е абсолютно безвредна, защитава съдовете. Затова и хората, които често се изследват, по-рядко развиват атеросклероза, разяснява проф. Екатерина Титянова, ръководител на Клиниката по функционална диагностика на нервната система във Военно-медицинска академия (ВМА)-София.
С ултразвук могат да бъдат диагностицирани всички патологични съдови процеси - от ранни промени в съдовата стена до изразени атеросклеротични плаки, обяснява проф. Екатерина Титянова. Разработен е специален софтуер за откриването на микроемболи - движещи се частици в кръвта, предизвикващи запушвания на артериите, сърдечен инфаркт или мозъчен инсулт. "Често се случва пациентът да има проблем, но без изявени симптоми. В такива случаи за съдовите промени се разбира само след ултразвуково изследване или прекаран съдов инцидент", обяснява специалистът. Важно е да се знае обаче, че направен с апаратура от нисък клас или от неопитен специалист, тестът крие риск от сериозни грешки. "Клиниката по функционална диагностика на нервната система във ВМА разполага с високотехнологична ултразвукова апаратура, която е над стандартното 3-то ниво на компетентност. Ние прилагаме уникални за страната изследвания - ултразвукова ангиография (B-flow) и 4-измерно изобразяване на различни съдови и несъдови структури на тялото. Работим в тесен контакт с ангиолози, съдови хирурзи и ендоваскуларни специалисти от цялата страна и допринасяме за прецизна съдова диагноза без да е необходимо да прилагаме ангиография (т. нар. златен стандарт), при която може да има усложнения", уточнява проф. Титянова. Специалистът обаче не крие, че хората масово търсят медицинска помощ и се изследват едва когато се разболеят. Затова проф. Титянова съветва след 40-50 г. да си правят ежегодни профилактични прегледи, включително ултразвуково изследване на шийните и мозъчните артерии, тъй като тогава започват първите клинични прояви на атеросклерозата. "Така могат да се открият скрити заболявания, за които пациентът не подозира, и да се вземат мерки за своевременно лечение и профилактика на евентуални усложнения", допълва тя. Какво се случва обаче, ако след изследването с ултразвук са открити плаки по кръвоносните съдове? Това е доказателство, че пациентът вече страда от атеросклероза. "В тези случаи личният лекар трябва срочно да назначи изследвания за да идентифицира броя и вида на изменяемите съдови рискови фактори - артериална хипертония, хиперхолесторолемия, захарен диабет, затлъстяване, тютюнопушене

сърдечни заболявания, обездвижване, отрицателния стрес и т.н.", подчертава проф. Титянова. Повечето съдови промени могат да се контролират чрез подходящи медикаменти, лечение на рисковите заболявания, промяна в стила на живот и многократни лечебни ултразвукови сесии за стабилизиране на плаките. И уточнява, че сравнително малка част от мозъчната атеросклероза се лекува оперативно. "При остър исхемичен инсулт - като резултат от запушване на мозъчни артерии, се прилага венозна тромболиза (отпушването на артерията посредством разграждаща субстанция), но у нас лечението е крайно ограничено, поради късно транспортиране на пациента до болничното заведение - след 3-тия час от началото на инцидента", не крие проф. Титянова.



Борислава Енчева


БАН търси лек за рака с европари

40 млади учени разгадават тайните на зачатието и имунитета
Как GSM-ът, който носите в джоба си, може да повлияе на гените на внуците ви? Защо пороците ви на 20 г. могат да разболеят децата ви след 50 г.? Може ли микро-РНК да се превърне в оръжие срещу рака на гърдата? И на какво се дължи чудото, че имунната система на майката не приема бъдещото си дете за заплаха? Отговори на тези въпроси търсят наши млади учени с европари. Проектът е финансиран от ОП "Развитие на човешките ресурси" и е спечелен от Института по биология и имунология на размножаването (ИБИР) при БАН. А целта е младите бг учени да повишат квалификацията си, да получат поле за изява и по-активно да се включат в национални и международни проекти. Проектът ще продължи в рамките на 2 г., като общата му стойност е 764 724 12 лева. Одобрените за участие 40 млади учени от ИБИР-БАН, както и партньорите им от Биологическия факултет на СУ и Химико-технологичния университет (ХТМУ) ще бъдат обезпечени с материали и консумативи, за да правят изследванията си. "Постарахме се да подберем актуални и важни за нуждите на обществото теми. Целим да обучим, но и да задържим младите учени - мотивираните млади специалисти да останат в България", споделя проф. д-р Димитрина Качева, директор на ИБИР-БАН.

Михаела Благоева


Лекари от 36 страни на форум у нас
От 15 до 20 октомври в София ще се проведе международен обучителен семинар на тема: "Ултразвуковите технологии - предизвикателства сред младите медици". В него ще участват партньорски организации от Австрия, България, Грузия и Сърбия, с подкрепата на водещите университети у нас. Над 50 млади лекари и студенти по медицина ще се срещнат, за да обменят опит по проблеми на превенцията на сърдечносъдовите заболявания чрез използване на ултразвукови технологии. Участниците ще се включат с презентации за заболеваемостта и смъртността от инсулти и инфаркти в техните страни и ще споделят добри практики, допринесли за превенцията им. Ще имат и възможността да посетят Медицинския факултет на Софийския университет, както и изложбата на ултразвукова апаратура в НДК. "Обединяването на различни страни от Европа за решаването на този общ социален проблем означава, че младите хора прекрачват границите на културните и националните си различия в името на обща хуманитарна цел", доволна е проф. Екатерина Титянова, която е ръководител на европроект за обучение на млади лекари и студенти по медицина в областта на ултразвуковата диагностика.

От 18 до 20 октомври пък за първи път в историята ни ще се проведа световен научен форум в София, чийто домакин и организатор е Българската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика. Досега са се регистрирали участници от 36 държави от Европа, Азия, Африка, Австралия, Северна и Южна Америка. Над 300 учени ще участват с пленарни доклади или постери под мотото: "Да направим невросонологията приложима за пациента".



Борислава Енчева


Тест в нета казва какъв е рискът от карцином в следващите 5 г.
Имаме 60 000 “оръжия” срещу рака на гърдата

Преглеждайте се сами след всеки цикъл, отнема 10 минути, съветва доц. Георги Байчев
Ракът на гърдата е една от най-страшните диагнози в съзнанието на всяка жена. Съвременният начин на живот за съжаление води до увеличаване на честотата на това заболяване. Как може да го избегнем, в какво да внимаваме, има ли проблеми при лечението му у нас? "Стандарт" попита доц. Георги Байчев, който е един от най-добрите специалисти в клиниката по гръдна хирургия във ВМА.
- Доц. Байчев, кога се заговаря за първи път за рак на гърдата?

- Заболяването е известно от дълбока древност, то е описано още в египетските папируси. Реално обаче началото на съвременната онкология започва XVII-XVIII век, когато са правени първите опити за операция. През 1895 г. хирургът Уилям Халстед прави т. нар. радикална мастектомия. Оттогава води начало и съвременното лечение на рака на гърдата. То е претърпяло много голямо развитие, сега са познати над 60 000 комбинации и варианти за лечение според хистологичните резултати, стадия на заболяването, прогностичните фактори и генетичните предразположености на жената. Включва се не само хирургия, а и лъчетерапия, лекарствена терапия, психотерапия.

- Сега често ли се налага отстраняване на гърдата?

- В началото на 60-те години в САЩ се въведоха скринингови програми, при които ракът започна да се открива по-често в първи стадий. По тази причина се въведоха органосъхраняващите операции, при които се запазва гърдата. В държавите със скрининг те са около 60% от всички операции. За съжаление у нас нямаме действаща национална скринингова програма и затова извършваме около

70% мастектомии срещу 30% органосъхраняващи

операции. Всичко зависи от момента на поставяне на диагнозата

- До кой стадий може да я запазите?

- Класическите схващания са, че туморът трябва да е до 2 см. Последните 10-15 г. обаче има ново направление в хирургията - онкопластични операции, при които се позволява да се съхрани гърдата и при малко по-големи тумори. Това става чрез използването на импланти, прави се заместване на тъкани. Въпреки всичко факторът време и поставяне на диагнозата е решаващ. Само 0,7% от карциномите у нас са в нулев стадий, при който може да се гарантира лечение само с операция. В държавите със скрининг като САЩ този процент е 19. В първи стадий у нас са около 24% от случаите, тогава също може да се направи органосъхраняваща операция, при която прогнозата е добра. Но за съвременния свят този процент е много малко, в САЩ жените в 1-ви и 2-ри стадий са над 50%. За съжаление у нас около 28% от българките се диагностицират в 3-ти и 4-ти стадий, когато лечението е продължително и скъпо, а прогнозата - сериозна. Нашата цел като онколози е да спрем растежа на късно диагностицираните случаи.

- Каква трябва да е профилактиката, колко често трябва да ходим на лекар, за да не се стига до тежки операции?

- Още на 20 г. жените трябва да се обучат как да изследват сами гърдите си. Този преглед отнема 10 минути и се прави в седмицата след цикъл. Първият клиничен преглед се препоръчва да бъде след 35 г. при асимптоматични жени, които нямат оплаквания, а

първата мамография да бъде на 40 г.

Съвсем друга е ситуацията с фамилно обременените жени или тези, които имат оплаквания. При тях прегледите трябва да започнат по-рано и да са по-чести. Тук се намесват и генетични тестове БРАК 1 и БРАК 2, ядрено-магнитният резонанс и други специализирани тестове и изследвания.

- Правенето на тези тестове не повлиява ли много негативно на психиката на жената, защото тя може и никога да не отключи заболяването - дори да е рискова?

- Оценката на риска за последващ след време карцином включва много фактори, не само генетичните тестове. Има математически модели, например на сайта на американския онкологичен институт, по които се изчислява рискът. Сред факторите, по които това се прави, са фамилна обремененост, първо раждане, менопаузата, дали е приемала хормонозаместителна терапия. След попълването на теста имаме важна информация за вероятността от развитие на карцином през следващите 5 г.

- У нас могат ли жените да си направят генетични тестове, кой ги плаща?

- Отскоро те могат да си правят такава диагностика, но за съжаление не се реимбурсира от касата.

Единното изследване струва над 2000 лв.

- Рисковият контингент жени у нас наблюдава ли се?

- Ние имаме една добра мрежа от онкологични диспансери, в които се наблюдават вече диагностицираните жени, но все още няма скрининг и реална профилактична дейност. Има райони, в които достъпът до онкологичната мрежа е труден и реалната заболеваемост остава неизвестна. От рак на гърдата заболява 1 от 8 американки, 1 от 9 австралийки, 1 от 10 западноевропейки и 1 от 22 българки. Нали разбирате, че в Западна Европа има скрининг и те знаят, че това е реалната заболеваемост. Ние регистрираме около 3600 жени на година, които сами се обръщат към нас за помощ, но едва ли това е истинската бройка. За социално значимите заболявания е необходима действаща скринингова програма.

- Профилактичните прегледи при джипитата не вършат ли работа?

- Те си имат своето място, но за съжаление не се извършват навсякъде коректно. Сега оперирах жена с мамография, която дойде с диагноза рак на гърдата. Има една трайна тенденция в световен мащаб - честотата на заболяването нараства с 1-2% годишно, но смъртността спада с 1% годишно. Половината от този процент се дължи на ранната диагностика, а другата половина на по-доброто съвременно лечение. По данни на СЗО за 2010 г. в света са диагностицирани 1,5 млн. жени с рак на гърдата и 417 000 са починали. За нас са около 3600 диагностицираните, около 1200 годишно са починали. Тоест - при нас тенденцията е трайно да се увеличават и двете.

- Колко струва този скрининг за една година, толкова ли е скъп, че не се въвежда тук?

- В САЩ първите скринингови кампании са

въведени в Ню Йорк от частни застрахователни

компании през 1961 г. Те са направили простата сметка, че е по-лесно да се плати профилактичен преглед на застрахованите при тях жени, отколкото после да плащат скъпо струваща операция, лъче- и химиотерапия. В резултат на това в края на 70-те американците отчитат с 25% спадане на смъртността и тогава президентът Никсън предлага известния "екшън план" за борба с онкологичните заболявания. Контингентът, който трябва да се обхване при един такъв скрининг, е населението между 50 и 69 г. Смята се, че това са около 700-800 000 българки. При всички случаи цената е в пъти по-малко от сегашните средства, които се дават за лечение и загуба на трудоспособност. Да не говорим за прогнозата и за качеството на живота при закъсняла диагностика. Ние сме малка държава, никога не сме били богати, необходимо е добре да преценяваме ситуацията, в която се намираме, и бъдещите тенденции.

- При лечението на рака на гърдата всички медикаменти ли се прилагат и у нас?

- Съвременното лечение има много сериозни постижения, които увеличават живота на човек и му дават добро качество на живот. За съжаление най-новите методи като таргетните терапии са много скъпи. Повечето неща се реимбурсират от касата, но някои - като имплантите например, все още не.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница