10 септември 2009 г. Тема: здравеопазване д-р Евгени Душков оглави здравната каса



Дата27.10.2018
Размер287.92 Kb.
#102248
10 септември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Д-р Евгени Душков оглави здравната каса
Д-р Евгени Душков е новият председател на УС на здравната каса. Той е представител на здравноосигурените в състава на Събранието на представителите на НЗОК. Вчера досегашни­ят председател д-р Емил Райнов подаде оставка по собствено желание. УС на НЗОК прие проект за бюджет 2010 на инсти­туцията. Проектът бе изпратен на финансовия министър Симеон Дянков и на министъра на здра­веопазването Божидар Нанев. Управителният съвет изпрати и писмо до двамата министри, като излезе с предложение да се предприемат спешни мерки за преодоляване на тревожните тенденции от преразход в бюджета на здравната каса в частта за лекарства за домашно лечение.


Групата без договори и медицински застраховки
Нито договор, нито медицинска застраховка е имала групата българи, пътувала за злополучната екскурзия до Охрид, по данни на икономическото министерство. Това каза зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов. Ако потърпевшите знаеха своите права, щяха да изискват на първо място регистрацията на фирмата, предварителна информация за пътуването с начална, крайна дата и услуги, които им се предлагат, на каква цена. И това е информация, която не трябва да ги въвежда в заблуждение, каза Маринов.

Наблюдаващият прокурор по случая е изискал от Държавната агенция по туризъм и от Комисията за защита на потребителите (КЗП) да посетят до дни офисите на фирмите, свързани с екскурзията до Охрид, и да установят какви нарушения са констатирани.

От началото на годината до юли КЗП е извършила над 4000 проверки. От тях 559 са на туроператори - преки и косвени чрез хотелите. Има констатирани нарушения, каза Маринов, но посочи, че след като получи справката, може да бъде по-конкретен. .


230 лекари не достигат в спешната помощ

Шофьори на линейки стават медсестри
Кадрите бягали в болниците за повече пари
Силвия Николова

Шофьорите на линейки ще учат за медицински сестри. Те ще бъдат обучавани как да оказват първа помощ и да бъдат в услуга на лекаря. Това ще става по специална програма на Министерството на здравеопазването, съобщи шефът на сектор "Спешна помощ и медицински дейности" д-р Ивиан Бенишев.

Според Бенишев засега в България няма определен норматив за пристигане на реаномобила при пациента от момента на обаждането. Такъв стандарт няма и по света, независимо че и по този показател се съди за качеството на спешната помощ в Европейския съюз. На континента времето за пристигане е прието да се смята за отлично, когато е до 480 секунди, което прави 8 минути. У нас линейките пристигат средно за 15-18 минути.

Центровете за спешна помощ в цялата страна остават без лекари. Хората масово напускат заради ниските заплати и отиват в болниците и доболничната помощ, където вземат значително повече пари, обясни д-р Бенишев.

Средно по 550-600 лв. вземат месечно докторите в тях, като тази сума включва и парите за нощни дежурства и работа в празнични дни.

Към момента в центровете за спешна помощ са вакантни 230 места. Само за столицата се търсят 120 човека. Парадоксът е, че лекари напускат и центровете в големите градове, не само в малките. Според д-р Бенишев това се дължи на възможността в големия град те да намерят по-добре платена работа.

По тази причина в София вместо 30, както е по лимит, работят между 14 и 17 екипа от спешни лекари, каза още д-р Ивиан Бенишев.

Общо 7113 са щатовете в центровете в цялата страна. По прогнозата на специалистите текучеството, което към момента в сектора е над 20 на сто, ще се задълбочава, докато не бъде решен въпросът с по-адекватното заплащане на спешните доктори.

Медицинските сестри, фелдшерите и дори шофьорите също бягат масово от спешната помощ заради ниските възнаграждения и разпокъсаното от графиците работно време, заради които не могат да се хванат да работят на още едно място.
Няма кой да кара новите реаномобили
Автопаркът на линейките и реаномобилите бе почти изцяло обновен през последните две години със средства от Световната банка. Към момента колите са 813 с напълно нова апаратура, припомни д-р Ивиан Бенишев. Част от тях обаче са ангажирани да транспортират хора на хемодиализа През 2008 г. те са навъртели 19 млн. км.

Въпреки отличната техника се случва коли да стоят на гараж, защото няма достатъчно екипи, разказаха от бранша.

Министерството на здравеопазването не разполага със собствени медицински хеликоптери. При нужда вземат от военните и от МВР..


70 млн. лв. дупка в Здравната каса
Силвия Ангелова

Дупка от 70 млн. лв. в бюджета за лекарства на Националната здравноосигурителна каса се очертава до края на годината. Това е сумата, на която възлизат очакваните разходи заради включените повече позиции в позитивния лекарствен списък, който действа от юни, прогнозираха финансисти. Заложеният в бюджета дефицит всеки месец е около 30 млн. лв., което през 2010 г. означава около 350 млн. лв. по-малко.

Преразходи на парите за лекарства за домашно лечение на хронично болните, установи Управителният съвет на НЗОК по време на своето заседание вчера. За тях експертите уведомили с писмо финансовия министър Симеон Дянков. В него се настоява да бъдат взети спешни мерки.

Досегашният председател на УС на НЗОК д-р Емил Райнов, който беше и заместник здравен министър по време на кабинета "Станишев", подаде оставка. На негово място бе избран д-р Евгений Душков, който досега представляваше здравноосигурените.



Съдят доктори, раздавали инвалидни колички
Ели Крумова

Седем лекари от Пловдив ще бъдат проверявани от прокуратурата за неправомерно отпускане на помощни средства за инвалиди. Това съобщи шефът на Районния център по здравеопазване д-р Георги Божиков. Той оповести резултатите от съвместните проверки на службите за социално подпомагане и центъра по здравеопазване в Пловдив. Хората с бели престилки са получили и последни предупреждения за уволнение.

Провинените лекари са били част от четирите неврологични и ортопедични комисии в ДКЦ „Пловдив" и в ДКЦ „Св. Георги". В неврологичните комисии вече работят други медици, а в ортопедичното няма лекари.

През август пловдивската прокуратура повдигна обвинения срещу две лекарки и една медицинска сестра от ДКЦ „Пловдив" за фалшифициране на документи и раздаване на инвалидни колички. Докторките Мариана Димитрова и Стоянка Причкова и сестрата Атанаска Кошничарска бяха обвинени за съставяне на фалшиви протоколи на хора, които никога не са преглеждали. Срещу „услугата" получавали от 40 до 70 лева от фирмите за помощни средства.




Строят нова болница за 15 млн. лв. в Бургас
През октомври започва строителството на многопрофилна болница за активно лечение в бургаския комплекс „Меден рудник". Това стана ясно по време на презентация на здравното заведение от инвеститора от Сливен д-р Пенко Пенков в община Бургас. Д-р Пенков съобщи, че до момента е участвал в изграждането на четири болници в страната. По време на срещата бяха оповестени данни, че 30% от ражданията на бургазлийки се извършват в Сливенската болница. Бургаска област към момента разполага с 2392 легла за активно лечение, което е с 25% по-малко от необходимото, с около 800 легла. Съгласуваният проект с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за новата болница е за 170 легла. Част от финансирането е по линия на Европейската банка за развитие. Инвестицията е в размер на 15 млн. лева. Здравното заведение ще бъде изградено върху 9 декара и ще бъде на 7 етажа. Болницата ще се изгражда заедно с медицински център. Сградата ще разполага и с паркинг за 20 коли.


Кой ще ни стигне?
Тодор Колев с неговото "Как ще ги стигнем американците?!” вече не е актуален. Просто защото у нас вече никой никого не иска да настига. А когато някому се прииска да излезе с няколко гърди напред, си взима куфарите и отива да настига американците там на място, зад Океана. Което доказва за пореден път, че на българина спортен хъс съвсем не липсва. Липсва му обаче терен за изява.

Това важи в пълна степен и за лекарите от центровете за спешна помощ.

Всеизвестна истина е, че българските медици правят чудеса. Как иначе да си обясним факта, че с мизерния бюджет за здравеопазване вече години наред те успяват да вдигат на крака смъртно болни. За това принос безспорно имат и докторите от спешната помощ. Никой обаче не им го признава така, както това се случва там, в страната на онези, които се напъвахме да настигнем. Признанието, освен своето морално измерение, каквото лекарите получават от своите пациенти, има и материално изражение, независимо колко грубо звучи това в нечии уши. Защото само с морална подкрепа не се живее. Дори в Хипократовата клетва е залегнало условието да се отдава полагаемото на лекаря и да не бъде оставян той без препитание. У нас обаче няколко правителства не се интересуваха от неговата съдба. Надеждата е сегашният кабинет да даде дължимото и на лекарите от спешната помощ. Не се ли случи това, никой няма да ни е виновен, ако скоро се наложи вместо да викаме линейка, да взимаме такси до болницата.

СИЛВИЯ Николова


Гладки мозъци или къси поли
ТОДОР ГОСПОДИНОВ

Нова наредба за дисциплината в школата влиза в сила още с първия звънец на 15 септември . Още докато беше под формата на проект за закон за просветата, тя предизвика месеци наред спорове дали трябва да се ограничават правата на учениците за сметка на поне малко ред в гимназиите, където в междучасията, а и по време на час, прилича на кеч турнир, а не на школо. По времето на бившия образователен министър Даниел Вълчев лобито в защита на ученици беше толкова силно, че правителството така и не можа да прокара новия норматив.

Педагозите по света още спорят доколко ефектът от репресиите в училище за спазване на дисциплината е положителен за възпитанието и израстването на децата. По времето на именития руски педагог Макаренко не е имало много разговори, но сега е друго. Дали се връщаме назад, или просто се опитваме да стигнем там, където по-развитите общества вече се минали, един ден ще стане ясно. На защитниците на дългите коси и късите поли в училище някой все пак трябва да им каже, че преди да продължат с яростната защита на детските права, трябва да седнат и да обяснят кротко на малчуганите, че правилата на джунглата и кеча помагат до едно време. После идва ред на смятането и писането, а неграмотните сред безработните днес със сигурност са повече от начетените, а и известно е, че гладките мозъци са по-опасни - дори от късите поли.


Емил Райнов подаде оставка от касата
Председателят на управителния съвет (УС) на Националната здравноосигурителна каса д-р Емил Райнов подаде вчера оставка, съобщиха лекари за “Труд”.

Запознати обясниха, че мотивите му били морални - новото ръководство на Министерството на здравеопазването да може да работи с нови хора и в НЗОК. УС гласува за оттеглянето му и на негово място беше поставен досегашният член на съвета д-р Душко Петров от КТ “Подкрепа”.

Д-р Емил Райнов беше заместник-здравен министър в кабинета “Станишев” от квотата на БСП. Именно като заместник-министър беше поставен и на поста шеф на УС на касата.

Предстои на мястото на Райнов да бъде избран нов член. Той трябва да бъде издигнат от събранието на представителите в осигурителната институция.




120 дни тотална мобилизация срещу мафията обяви властта
Кабинетът разчита да си върне доверието на ЕС с радикални мерки за ускоряване на съдебните дела и масови проверки на съмнително забогатели българи
Доротея Дачкова, Таня Петрова

През идните 4 месеца ще има пълна мобилизация на всички институции в държавата, за да може България да си върне доверието на Европейската комисия. Изпълнителната, законодателната и съдебната власт вчера съгласуваха мерки, свързани с борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи, както и с ускоряването на съдебните процеси. Премиерът Бойко Борисов вчера отлетя за Брюксел, за да представи лично идеите.

Президентът също реши да се активизира по въпроса и вчера неочаквано обяви, че на 14 септември свиква Консултативния съвет по национална сигурност заради проблемите с еврофондовете. Държавният глава не реагира по този начин, когато миналата година България безвъзвратно изгуби 220 млн. евро, а ЕК замрази други 300 млн. евро.

Правителството прие вчера график за изпълнението на 57 неотложни мерки, които са отговор на 21 препоръки в последния доклад на Еврокомисията. Около половината от тях са с постоянен срок на действие. Други са разчетени от септември до декември, когато у нас ще бъдат експертите на ЕК, които ще ни оценяват за следващия доклад.

Прокуратурата, МВР, ДАНС и данъчните ще проверяват хората с имущество над 500 хил. лв. Министерството на финансите и Агенция "Митници" са натоварени да проверяват имотното състояние на митническите служители. За да се предотвратят данъчните измами, ще се ревизират длъжници - потенциални участници в организирани схеми за извършване на данъчни престъпления.

Според графика до края на октомври ще бъде въведена забрана за разплащане в брой при сделки с недвижими имоти, а в данъчните декларации ще се описват получените или предоставените заеми над определен размер.

До 30 ноември Законът за защита на класифицираната информация ще бъде променен така, че шефовете на съдилищата и прокуратурите също ще бъдат проверявани, преди да получат допуск до информация с гриф "Секретно". В този срок трябва да бъде структурирана и Агенция "Медицински инспекторат", която да противодейства на корупционните практики в здравеопазването.

Агенция "Митници" трябва до 15 декември да въведе система за цялостно видеонаблюдение на четирите основни митнически пункта. 5 дни по-късно НК и НПК трябва да са променени според препоръките на практикуващите юристи.

До края на октомври се очаква Министерството на правосъдието да е готово с проектозакон за изменение в Наказателнопроцесуалния кодекс. Вчера магистратският съвет към министъра представи обобщените предложения на прокурори и съдии за промени в НПК, чиято цел е да се ускорят процесите. Едно от тях е да се разшири кръгът от престъпления, за които ще могат да се използват специални разузнавателни средства, и към тях да се включат тежките посегателства против данъчната, финансовата и осигурителната система. В момента не могат да се прилагат СРС при разследване на пране на пари и укриване на данъци в особено големи размери.

Белязаните пари, които се използват като СРС, пък ще се осигуряват от държавата, а не от жертвите на престъпленията, каквато е практиката в момента. Друго предложение засяга споразуменията между обвиняеми и прокуратурата. Идеята е те да се допускат още от момента на повдигане на обвинението, а не както е сега - едва след приключване на разследването. Одобреното от една съдебна инстанция споразумение между обвиняем и прокуратура е равнозначно на влязла в сила присъда.

Магистратите лансират и много промени, свързани с адвокатите. Планира се да се ограничи техният брой до двама или трима и замяната на защитник да се допуска само в определен срок преди процесуално-следствените действия. Когато адвокатите са повече, да се смятат за призовани, ако и само един от тях или клиентът им е получил призовката. При неоснователно отлагане по вина на защитата тя ще бъде глобявана и ще покрива разноските за проваленото заседание.

За вещите лица, чиито експертизи често са решаващи, са замислени по-сериозни санкции, ако откажат да участват, не се явят или не представят заключението си в срок. Предложението за глобите е или да станат до 1000 лв., или да се обвържат с размера на минималната работна заплата. Сега за неявяване или отказ да даде заключение без уважителни причини вещото лице се глобява до 200 лв. При повторно провинение те ще бъдат заличавани от списъците с вещите лица.


ПОДКРЕПА

"ЕК приветства заявените от новото правителство намерения за справяне с корупцията и организираната престъпност, както и за преодоляване на слабостите по управлението на еврофондовете", заяви премиерът Бойко Борисов след срещи в Брюксел. Той се срещна с шефа на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер, а днес ще разговаря с председателя на ЕК Жозе Барозу. Междувременно говорителят на ЕК Марк Грей заяви, че ЕК очаква България да действа делово и по същество. Според него правителството много бързо и навреме е разбрало какво трябва да прави. "Не смятам, че е нужен меден месец, преди сериозно да се заловим за работа", допълни той.




МЗ прави още кадрови смени в болниците

Отива си директорът на Александровска, ще има рокади и в Пловдив и Хасково
Янина Здравкова

Новата власт продължава подмяната на ръководствата на големите болници. В най-скоро време ще бъдат освободени директорът на Александровска болница доц. Асен Златев и бордът на лечебното заведение, научи "Сега" от отлично информирани източници.

Причината са лошото управление на болницата и натрупаните дългове, които понастоящем са над 28 млн. лв. Александровска е с втория най-лош резултат след "Св. Георги" в Пловдив, чийто директор Илия Баташки вече беше сменен. Същата беше съдбата и на шефа на болницата в Бургас. Още при встъпването си в длъжност новото ръководство на министерството назначи проверки в 7-те болници с най-много дългове и им възложи да напишат оздравителни планове. Този на Александровска обаче не бил издържан. Проверката на здравното заведение продължава и в момента.

И Баташки, и Златев бяха назначени за директори преди точно 4 години, когато тогавашният нов екип на МЗ също направи проверка и отстрани директорите на болниците с най-големи борчове. Освен това и двамата бяха кандидати за депутати от БСП на изборите през юли.

Още не е ясно кой ще е новият директор на Александровска. Възможно е длъжността да се поеме на първо време от прокурист. С него ще влезе и външен екип, който да помага за реформата в болницата и да направи одит на досегашното управление.
Предстоят смени на ръководствата на МБАЛ-Пловдив и МБАЛ-Хасково, които също са сред първенците по дългове. Общо 281 млн. лв. бяха задълженията на държавните лечебници към август.
ДОБРОВОЛНО

Председателят на Управителния съвет на здравната каса Емил Райнов подаде оставка, съобщиха от касата. На негово място начело на управата застава друг член на УС - Евгений Душков от "Подкрепа". Райнов беше зам.-министър на здравеопазването в кабинета "Станишев". "Практиката и административният подход към управлението в условията на нови предизвикателства и административно-регулаторна среда налагат логично да се оттегля от ръководството на УС на НЗОК", са мотивите на Райнов. Наскоро ГЕРБ обяви, че предстоят структурни промени в управлението на НЗОК, което логично би довело и до персонални смени. Сега обаче те може да не се наложат.




20-те милиона на фонд "Ин витро" свършиха
Ана Атанасова

4000 молби за финансиране са приети във фонд "Ин витро" от старта му на 1 април до 30 август. С тях отделеният от държавата бюджет на фонда от 20 млн. лв. реално се изчерпва, съобщиха от сдружение "Зачатие" и фондация "Искам бебе".

Фондът осигурява до 5000 лв. за процедура за асистирана репродукция на безплодни двойки. Вече са дадени 1400 заповеди за финансиране на ин витро, останалите молби тепърва ще се разглеждат. Досега не е оповестявана статистика каква е успеваемостта при ин витро, поето от фонда. Той работи с 14 клиники, като пациентите сами избират в коя от тях да идат.

Според пациентските организации обаче фондът не може да спре да приема нови документи, защото двойките с проблемно забременяване у нас са доста повече. "Необходима е дългосрочна държавна политика за ежегодно финансиране на ин витро процедурите, прилагане на строг контрол, въвеждане на реална статистика на успеваемост на центровете по репродукция и вземане на спешни мерки за профилактика на репродуктивното здраве", смятат пациентските организации.




Проекти за $520 000 ще финансира
у нас СЗО, съобщи правителствената пресслужба. Проектите ще бъдат реализирани в рамките на две години, като приоритетите ще са подобряване на управлението на здравната система, намаляване на заразните болести и подготовка на населението за извънредни ситуации. Вчера правителството отпусна и 400 000 лв. за купуване на 20 000 дози ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, дарение за Македония. Като членка на ЕС България е длъжна да оказва международна помощ за развитие.


София обещава на ЕС тотални проверки

От имуществото за над 500 хил. лв. до частните уроци влизат в обхвата им
От Павлина Желева

Постоянни проверки на лицата с имущество за над 500 хил. лв., на данъчните и митничарите, непрекъснати инспекции на магазините за акцизни стоки и на учителите за частни уроци. Това са част от конкретните мерки в подготвения от Министерството на правосъдието спешен план от 57-те точки за борба с корупцията и организираната престъпност. Те бяха приети от правителството в сряда като отговор на критиките в последния доклад на Еврокомисията. Графикът, в който е записано кой отговаря за всяка задача, в какъв срок трябва да я изпълни и какъв е очакваният ефект от реализирането й, ще бъде представен в Брюксел. Срокът за прилагането на мерките им е краят на годината, като в началото на декември се очаква партньорска мисия от Еврокомисията да провери изпълнението им.

"Това е отговорът на правителството - че много добре знаем проблемите и не подценяваме нито една критика от доклада на Европейската комисия както в политическата, така и в техническата част", каза правосъдният министър Маргарита Попова. Според нея с тези мерки правителството е показало, че когато има ясна политическа воля, заявена откровено и категорично, е възможно работата да се свърши. Изпълнението на графика вече е в ход, каза Попова.

В постоянно действащите мерки влизат проверки и ревизии на длъжници, за които има съмнение, че участват в схеми за данъчни измами. За да се следи постоянно вносът и движението на рискови за контрабанда стоки, ще се свържат ИТ системите на митниците и Националната агенция за приходите (НАП). Това вече беше обявено от финансовия министър Симеон Дянков. Идеята е продължена в още една мярка, според която в НАП ще се създаде звено за анализ на риска, базирано на данните от митниците. В документа на правителството е записано, че ефектът от тази мярка ще е, че ще има денонощен контрол над вноса и движението на дадени стоки. Друга идея на Дянков - за постоянно видеонаблюдение на четирите основни митнически пункта, също е в графика. Финансовият министър ще е отговорен и за въвеждането на електронните митнически декларации, чрез които ще се избегне прекият контакт с чиновниците и се очаква да се намали корупцията.

Акцент в графика е възможността за гражданите да проследяват реакцията на администрацията по сигналите си за корупция. Предвидено е всички ведомства да публикуват в интернет резултатите от проверките си. До 15 октомври главният инспекторат трябва да напише методика за оценка на корупционния риск в администрацията. Министерството на здравеопазването пък има срок до края на ноември, за да създаде медицински инспекторат, който да противодейства на подкупността в сектора.

С промени в данъчните закони ще се въведе изискване за описване в годишните декларации на дадените и получените заеми над определен размер. Законодателната уредба на това задължение трябва да е факт до края на октомври. Дотогава Министерството на правосъдието се е ангажирало да въведе забрана за плащане в брой при сделките с недвижими имоти. Очаква се това да стане чрез създаването на депозитна и консигнационна каса, за което изпълнителната власт се договори с нотариусите.

До края на октомври е предвидено да има нова методика за оценяване на работата на магистратите. Действащата система за повишаване и назначаване на шефове в системата беше разкритикувана като необективна в последния доклад на Брюксел. Дотогава трябва да са приети и законовите промени, които да разширят правомощията на т.нар. комисия "Кушлев", както и да са структурирани спецекипите на прокуратурата, Държавната агенция "Национална сигурност" и МВР за разследване на ключови дела за корупция и организирана престъпност.

До края на годината трябва да бъдат променени Наказателният, Наказателно-процесуалният и Административният кодекс и законите за съдебната власт, за конфликта на интереси, за администрацията, за търговския регистър, за защита на класифицираната информация и за конфискацията на престъпното имущество.




Д-р Емил Райнов подаде оставка като шеф на УС на НЗОК
Д-р Емил Райнов подаде оставка като председател на Управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщиха от касата. Това стана на вчерашното заседание на Управителния съвет. На мястото на Райнов беше избран д-р Евгени Душков, който е представител на здравноосигурените в състава на Събранието на представителите на НЗОК. Като причина за напускането си Райнов е посочил, че практиката и административният подход към управлението налагали да се оттегли от ръководството на касата. На заседанието си Управителният съвет прие и проект за бюджета на институцията за 2010 г. Вчера се проведе заседание на Българския лекарски съюз (БЛС), на което бе взето решение за провеждането на извънреден отчетно-изборен събор на 16,17 и 18 октомври, съобщиха от съюза. На събора ще бъде избран председател на БЛС. От Столичната лекарска колегия са номинирали за поста д-р Юлиян Йорданов, хирург в Първа градска болница, коментира пред „Класа“ д-р Методи Маджаров, председател на колегията. Все още не са ясни останалите номинации за председател на БЛС.


Емил Райнов напусна касата
Бившият заместник-здравен министър и председател на Управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса Емил Райнов е подал по собствено желание оставка, съобщиха от институцията. На своето заседание вчера Управителния съвет на институцията, чиито нов председател е Евгени Душков, е одобрил проектобюджета на касата за следващата година. Документът е изпратен до финансовия и здравния министър за съгласуване. От касата са алармирали за пореден път двамата министри, че в списъка за безплатни и частично платени лекарства са вписани повече медикаменти, отколкото касата може да плати. От НЗОК допълниха, че преговорите със съсловните организации на лекарите и стоматолозите за подписването на нов рамков договор продължават.


Пращат нови шефове и одит в Александровска
АННА БОТИНОВА

До дни предстои смяна на ръководството на Александровската болница, ста­на ясно вчера. Ще има нов изпълнителен директор, нов борд и 4-ма консултан­ти, които ще правят одит.

Конкурс няма да има, здравният министър като принципал има право да на­значи ръководство, обясни неговият заместник по ле­чебната дейност д-р Валерий Митрев. Посочени са 4-ма кандидати, с които текат интервю­та в МЗ. Спо­ред слуховете с най-големи шансове бил лекар от Вто­ра хирургия.

Под ръководството на доц. Асен .Златев болница­та имала 28 млн. лв. дълг. Председателят на УС на здравната каса д-р Емил Райнов подаде оставка вче­ра. Смени го д-р Евгений Душков от „Подкрепа".




Немци спасиха око, у нас щели да го вадят
Немски лекари спасиха от изваждане окото на 57-годишния благоевградчанин Георги Елчинов, а здравната каса отказва да му възстанови разходите по операцията през март 2007 г.

Той съди държавата и административният съд в София е изпратил запитване по казуса до Съда на европейските общности в Люксембург.

Вчера правителството трябваше да приеме решение за одобряване позицията на България по делото на европейския съд.

"Половин година тук ни мотаха, докато случайно откриха, че мъжът ми има злокачествено заболяване на дясното око в напреднала фаза, разпространяващо се в цялото тяло. Лекарите в София ни казаха, че окото трябва да се извади, без гаранция, че няма да има разсейки", разказа съпругата на Георги Мила Коновска, дългогодишен адвокат, сеганотаруис в Разлог. "Или ще ти извадим окото, или ще умреш от рак", му казали.

Двамата обаче открили клиника в Берлин, където предлагат съвременно лечение с радиокативни пластини и протонотерапия. "Подадохме молба на 9 март 2007 г. до директора на НЗОК да се издадe формуляр за лечение в чужбина, което да се заплати от бюджета на касата. Състоянието на Георги беше тежко, лечението не търпeше отлагане", разказа Мила. Той постъпил в клиниката на 12 март и след 3 дни го оперирали. "Слава Богу, сега е с око и вижда", допълни съпругата.

Лечението струвало към 25 000 евро. Коновска изчакала законния срок, не получила отговор от касата, и подала молба срещу мълчаливия отказ. В същия ден шефът на НЗОК издал отказ за лечение в друга държава от ЕС. Мъжът обаче завел дело и Административният съд в София отменил решението на директора на НЗОК и постанови на Елчинов да се издаде формуляр за лечение в чужбина, като осъди касата да му плати разноските. "От 2007 г. сме в ЕС и у нас има директно приложение на Регламент 1408/1971 г. на Съвета на Европа, според който, за да бъде разрешено и платено от НЗОК лечение в чужбина, трябва то да е сред обезщетенията, предвидени от законодателството на държавата членка, и второ, болният да не може да получи лечението в рамките на обичайно необходимото време, като се има предвид текущото му здравословно състояние и вероятното развитие на болестта", обясни юристката.

Касата обжалва и ВАС върна делото за ново разглеждане. Сега административният съд, преди да се произнесе по казуса, изпрати запитване до Съда на европейските общности в Люксембург дали има противоречие между европейското законодателство и Закона за здравното осигуряване.

"Всеки има достойнство и държавата е длъжна да зачита правата ни", каза Коновска.



ТОНИ МАСКРЪЧКА


Кабинетът: Ако плащат в Германия, да плати и НЗОК
Разходите на Георги Елчинов по лечението му в Германия да бъдат възстановени от здравната каса само ако те се покриват от осигурителната система в Германия. Тази позиция одобри вчера правителството и ще бъде представена пред Съда на европейските общности.В делото, което се води срещу НЗОК в Люксембург, трябва да бъдат дадени указания на софийския административен съд как да реши случая на пациента.

Здравната каса е длъжна да възстанови и разходите по лечението, след като за това има съдебно решение, твърди още правителствената позиция. Запитването на нашия съд е направено, след като Върховният административен съд е отменил решение на софийския, с което осъжда касата за отказаното разрешение за лечение в чужбина. Според позицията на правителството ВАС не е бил прав да отменя решението, тъй като по този начин противоречи на законодателството на ЕС.



ВИКТОР ИВАНОВ

Цонко Цонев дарява за бъбрек на д-р Алекси Деянов
Преди седмица миден фест събра в Каварна артисти и кметове за надпрева­ра кой ще сготви най-вкусно морско ястие. Домакин бе кметът на града Цон­ко Цонев. Всички пръстващи бяха еди­нодушни, че той е най-добрият готвач сред градоначалниците.

„24 часа" покани кмета Цонев да представи в рубриката „Гастрогуру" лю­бимите си рецепти за мидени и рибни гозби. Той прие с удоволствие и предло­жи да се включи в акцията на вестника за набиране на пари за бъбречна трансплантация на д-р Алекси Деянов, джипи в смолянското с. Арда.

Хонорарите си от участието в кули­нарната рубрика Цонко Цонев дарява по сметка:

Банка ДСК, BIC STSABGSF

в лева - BG31STSA93000013266125

във валута - BG67STSA93000013266156




5 милиона за трансплантации
С 5 млн. лева капитал стартира новоучреденият Фонд за трансплантации към здравното ведомство. Приходите му ще се формират от субсидии от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на здравеопазването, от дарения и помощи, както и от "други приходи, предвидени в нормативен акт", е отбелязано в постановлението на Министерския съвет, което бе обнародвано в Държавен вестник във вторник.

Фондът ще разполага с обществен съвет, в който ще участват изтъкнати медицински специалисти в областта на трансплантацията, както и представители на юридически лица с нестопанска цел, работещи за защита на правата на пациентите в областта на трансплантацията.




Здравното министерство предупреждава:
Тестът за рак на гърдата само в три лаборатории

Ако се изследваш другаде, не дават безплатни лекарства
Само три са референтните лаборатории в страната, където жени с рак на гърдата могат да си направят изследване ХЕР2 - за определяне вида на тумора. И единствено с тези резултати пациентките могат да кандидатстват за отпускане на скъпоструващи лекарства, категорични са от Министерството на здравеопазването. Трите лаборатории се намират в университетските болници "Александровска" в София, "Св. Марина" във Варна и "Г. Странски" в Плевен. Изследвания на ХЕР2, направени в друга лаборатория, не се вземат под внимание от Централната комисия към здравното ведомство, която разглежда поименните протоколи за отпускане на скъпоструващите медикаменти. Към изследването пациентите трябва да приложат рентгенография, мамография, целотелесна костна сцинтиграфия и ехография на коремни органи.

Освен това трябва да се посочат размерът на тумора, броят на лимфните възли, теглото на пациентката и датата на завършване на химиотерапията или лъчетерапията.



Не се ли изпонареформирахме?
От промените има полза само когато те подобряват живота и "икономиката" на отделния човек и на страната като цяло
Радослав Радев

Съзнавам колко трудна и даже неприятна е тази така тромава дума в заглавието, но не мога да не я поставя в центъра на вниманието.

Не знам да е правен разбор на най-употребяваните думи след началото на т.нар. демократичен преход, но съм сигурен, че "реформа" ще да е на едно от първите места. Всяко ново правителство, всяка и дългогодишна и току-що излюпена партия все за това говорят - реформите, изоставаме с тях, саботират усилията ни да реформираме, предстоят дълбоки и нужни реформи... И все с това си живеем, край нас все

кипи и ври от реформи


Заливат ни и от екрана, и от печата, и по събрания и срещи все с реформите, които правим или ще правим и с онова, което ще донесат те и за България, и за отделния човек. Що спорове бяха завършили ли сме прехода, или не сме го още започнали както трябва, що апологии и анатеми за едни и същи деяния сме слушали... Признавам си, трудно е на нормалния човек да се ориентира в този океан от писаници и говореници, камо ли да е наясно какво точно е реформиране, какво се е изменило и главно - какво му е донесло всичкото това.

Впрочем, за последното не съм прав - може да не ни е напълно ясно кой, как, какво е реформирал, но какво ни донесоха т.нар. реформи виждаме съвсем добре. И независимо коя политическа сила е била двигател на една или друга реформа, крайният резултат винаги е падал върху плещите на обикновения човек и го е карал да се пита - абе, не свършиха ли вече, абе не се ли изпонареформирахме най-накрая?

Има нещо, което е и комично, и трагично едновременно. Припомнете си - всяко ново правителство на втория ден (или втората седмица, все тая) прогласява, че предишните нищо свястно не са направили и че истинските реформи започват сега. Отрича се почти тотално стореното, откриват се реални и мними кусури, като с това се преследват поне две цели: хвърлят се любопитни истории на публиката, която да се забавлява месеци с тях, а освен това се изработва удобно алиби поне за година напред. Щото, като не ти потръгнат работите, няма нищо по-хубаво от фразите "А помните ли какво заварихме? А нали видяхте какво наследство трябва да преодоляваме?" И се добавя, че едва сега почва решителна, упорита, целенасочена (читателят може да притури десетки подобни определения) дейност в името на България. Като непрекъснато се сипе огън и жупел върху предходниците.

Е, и? Не е ли това и комично, и трагично?


Комично на пръв поглед, трагично с оглед интересите на България и българите. Как да не си припомним парадоксалния, макар и малко вероятен пример след октомври 1917 г., когато в изблик на омраза към всичко заварено се надигали гласове да се разрушат не само черкви и манастири, но и пътищата, построени от царизма в Русия. Подобно хрумване с цялата си парадоксалност не подсказва ли трагизма на неистовото желание да отричаш всичко и да протръбиш, че от тебе започва позитивното, че ти си реалният носител на хубавото, прогресивното?

И тъй като темата за реформите очевидно ще ни занимава и през този мандат, заслужава си да се припомни какво постигна страната за две десетилетия т.нар. демократичен преход. И да се съпостави с надеждите и очакванията на хората.

И така - на какво се радваме сега?
Радваме се на:

* Право на свободно политическо избиране - можем да решим към коя от над тристата партии да се присъединим, а можем и да не се ориентираме към никоя от тях.

* Право да се говори и пише каквото ни дойде на ума (щях да кажа "каквото ни скимне", но пазил ме бог от такова сквернословие!). Като резултат има тотална демокрация да се обсъжда каквото ни се иска, да се издават каквито ни се иска вестници, да гледаме по телевизиите каквито ни се иска герои. И най-важното - съвсем свободно и безнаказано можем да оклеветим някого, да го обвиним в смъртни грехове, като за подсигуряване завъртим едно изречение "според запознати, според сведущи, според сигурни източници". И тъй като никой не може да те накара да докажеш клеветата, нека наклепаният да отива в съда - след години, ако е още жив, може и да дочака насрочване на дело. Ако пък се наложи да му се даде думата за оправдаване, ще завъртим един иронично подигравателен послеслов, ще сбутаме текста на най-незабележимото място - и точка. Демокрацията тържествува.

* Право да се пътува по света с опростени визови и паспортни изисквания. Разбира се, стига да ти позволява кесията. Това за пътуванията важи и за посещаване и пребиваване на световни курорти, което като възможност е много добро, само дето някак не се връзва с бюджета на поне 90 процента от българите.

* Право на неограничена собственост, на лична стопанска инициатива и бизнес. Разбира се, от това право могат да се възползват всички, но като гледаме, успешно се оправят броени и добре подбрани единици, хайде нека са стотици. Десетките хиляди дребни собственици на фирми, магазинчета, аптеки, работилнички и т.н. едва съумяват да свържат двата края.

Опитвам се да продължа с други права, които придобихме през тези десетилетия, но някак не мога да се сетя. Ще добавя само, че


главните постижения са приобщаването към европейската общност и НАТО
Тези две събития генерират самочувствие, положителни перспективи, сигурност. Лошото е, че засега отделният човек почти не е почувствал ползата от тези наистина много важни събития.

Но като припомням, общо взето, положителните изменения и постижения, нали не бива да премълчавам онова, което стои срещу тях и трови живота ни? Защото е безпощадно ясно, че след изтеклите двайсет години оптимизмът е доста по-малко от неверието и песимизма. И това се вижда достатъчно добре. Особено ако се съпостави с надеждите за прелом след 1989 г.

* Разграбена икономика следствие на ужасяваща по цинизма и бруталността си приватизация. Закриване на крупни и средни предприятия и заводи и предаването им на "свои" хора, които препродадоха де що можаха и обрекоха на застой стопанството, като докараха и солидна безработица. Унищожено селско стопанство и връщане земеделието ни с десетилетия назад. Затова сега зеленчуци и плодове идват от Китай, Македония, Турция, Полша, Аржентина, Бразилия и ред други страни. Затова повечето прекрасни български селскостопански продукти са почти спомен.

* Реформирахме армията, реформирахме милицията - а войската слабо въоръжена, полицията неефикасна, страхът от улична престъпност сковал хората, кражби, изнасилвания, престрелки, убийства - с такива съобщения лягаме, с тях се събуждаме.

* Реформирахме толкова години двата основни клона на цивилизованото общество - образование и здравеопазване. Разрушен бе ценен опит, натрупан за десетилетия - качеството отиде на кино, а сега пак се утешаваме, че може би дошлата нова власт ще прояви воля и разум да не унищожава доброто, а да утвърди хубави идеи и намерения.

Впрочем, всичко това и още много повече е пределно ясно и известно. Не обвинявам само една политическа сила, само едно правителство за загубените позиции в толкова решаващи направления - всички носят своята отговорност. Лошото е, че почти никой не проявява доблест и мъжество да поеме поне частица от тази отговорност - защото е най-удобно и изгодно винаги да се казва "аз не съм виновен, виновни са тези преди мене и онези, които ще дойдат после".

Но ако речем да определим най-голямото поражение, което търпи нашето общество, то това безспорно е моралната разруха
Никой не поиска и не се постара да обясни още в зората на т.нар. демократичен преход, че тръгваме по пътя на капиталистическото развитие, по който ни чакат тежки нравствени изпитания. И досега никой от политиците не говори ясно и открито, че у нас се изгражда капитализъм, при това в неговия примитивен, отвращаващ вид. Всеки приказва, че сме държава на пазарното стопанство, на пазарната демокрация, на свободната конкуренция. Тези евфемизми не могат да прикрият главното - че поради липса на далновидност не бяха предприети предпазващи мерки за "омекотяване" на това приземяване към капитализма. И че безумното стремление да се печели много бързо и безгранично ще доведе до утвърждаването на нови морални ценности, основната от които е безумното преклонение пред богатството. Нямам нищо против богатството и богатите, но когато цел, смисъл и подтик на подрастващите е единствено печеленето на пари, разполагането с най-скъпи коли, аксесоари, вили, яхти, хеликоптери и самолети - не мога да не се запитам накъде отива нашето общество.

Всяка реформа има смисъл и оправдание само когато променя програми, структури, кадри, организация и финанси така, че хората да живеят все по-добре, да са все по-спокойни за днешния и утрешния ден на децата си, да им е радостно и весело, като общуват, като отиват на работа и като се връщат след това у дома.

Не мога да кажа, че това се е получило. Защото реформи бол и бол, а резултатите - кът та кът.

Дали пък да не намалим темпото, дали да не ограничим решително напъните за непрекъснато реформиране?

Дали да не се възмутим и да не заявим, че достатъчно са ни реформирали, та чак са ни изпонареформирали

zdrave.net
Търсят мястото на общинските болници в здравната карта на страната
Дискусия по проблемите на общинското здравеопазване организират на 11 септември в Трявна Регионалният съюз на болниците „Стара планина” и Регионално сдружение на общини „Централна Стара планина”. Мястото на общинските болници в новата здравна карта , критериите за включване в нея и вижданията на общините за финансиране на общинските болници ще бъдат основни теми на дискусията.
Във форума ще участват кметове, общински експерти по здравна политика и общински съветници от комисиите по здравеопазване от общините, членове на Регионално сдружение на общините „Централна Стара планина”, мениджъри и специалисти от болниците, членове на РСБ, представители на РЦЗ – Ловеч и Габрово, представители на ПК по здравеопазване към 41 Народно събрание, областните управители на областите Габрово и Ловеч. Своето участие в срещата е потвърдил д-р Валерий Митрев, заместник-министър на здравеопазването.
Форумът ще даде възможност за представяне и дискутиране на различните гледни точки на заинтересованите институции и изпълнителите на болнична помощ в Областите Ловеч и Габрово, ще информира и очертае перспективите за развитие на общинското здравеопазване през следващите години.
Дискусията по проблемите на общинското здравеопазване ще се състои от 14.00 ч. в заседателната зала на Община Трявна.

Здравен дебат” се провежда в БТА


От 10.00 часа днес в пресклуба на БТА здравният портал Puls.bg организира „Здравен дебат”. В рамките на събитието ще бъдат обявени резултатите от проведените от Puls.bg анкети за актуалното състояние на здравната система, финансирането в здравния сектор, удовлетвореността от здравните услуги и очакванията на българските граждани към системата на здравеопазване.
Участие ще вземат д-р Валерий Митрев – заместник-министър на здравеопазването, Харалан Александров - социален антрополог, Теодора Захариева - Център за защита правата в здравеопазването, д-р Слави Близнаков - Център за здравни политика, независим експерт и доц. Николай Габровски - представител на Puls.bg и инициатор на „Здравен дебат”.

Министър Нанев ще участва в семинар, организиран от БАН
Днес в хотел „ Радисън” ще се открие работен семинар на тема ” Повишаване ефективността на научните изследвания в Българската академия на науките”. Семинарът ще бъде открит от Министъра на образованието, младежта и науката г-жа Йорданка Фандъкова. В него ще вземат участие Божидар Нанев – Министър на здравеопазването, доц. Сергей Игнатов – зам.министър на МОМН, Петър Денев – Гл. секретар на Българска стопанска камара, Петко Милевски – Изп.директор на Топлофикация, проф. Стоян Денчев – Зам. председател на Съвета на ректорите, Калоян Ганев – Изп.директор на Агенция за икономически анализи и прогнози, Георги Стоев – Зам. председател на Българска търговско-промишлена палата, както и представители на Световната банка в България и на други държавни и бизнес институции.
От страна на БАН, ще вземат участие акад. Никола Съботинов – Предедател на Академията, проф. Стефан Хаджитодоров – научен секретар на БАН, чл.кор. Стефан Воденичаров – Предедател на ОС на БАН, ст.н.с.д-р Николай Милошев – Директор на Геофизичния институт на БАН, ст.н.с.д-р Митко Димитров – Директор на Икономическия институт на БАН, акад. Ангел Гълъбов – Директор на Института по микробиология на БАН и др.
Презентацията на акад. Никола Съботинов ще бъде на тема „Основни акценти на новата политика на БАН за повишаване на ефективността на научните изследвания”, а Постоянният представител на Световната банка в България -Флорин Фихтл ще представи резултатите от доклада на Световната банка за състоянието на научните изследвания в България.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница