11 април 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата18.12.2018
Размер0.5 Mb.
#108390
  1   2   3   4
11 април 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



И Райков обеща болница на Девин
Жителите на Девин ще имат болница. Това обеща служебният премиер Марин Райковслед заседанието на правителството. Лечебното заведение ще бъде филиал на смолянската болница. Премиерът е имал дълга среща с кмета на града и министрите на здравеопазването и финансите. Общинската болница не работи от 2011 г. заради огромни задължения. „Предлагаме тежестите върху сградата на болницата в Девин да бъдат прехвърлени върху други обекти, собственост на общината. А държавата ще направи всичко болницата да бъде оборудвана", каза Райков. Докато лечебницата заработи, в Девин ще действат два кабинета за спешна помощ. Ще има и мобилен рентген. Болница в града обещаваше и правителството на ГЕРБ.


Милиони изхарчени незаконно
Държавната финансова инспекция уличи Военна болница, Столична община, НЕК, ЧЕЗ, Агенцията по вписванията и кметства
ЦВЕТЕЛИНА КАТАНСКА

Над 27 млн. лева изхарчили общини, болници и компании незаконно. Други 38 млн. лева направо липсват. Това показа отчетът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за проверките, извършени през първите 3 месеца на годината. Ведомството ги прави по план и по сигнали, като от януари до март 2013 г. са инспектирани различни обществени поръчки и финансови отчети, обхващащи периоди от 2005 г. до края на 2012 г. Сред сериозните нарушители е Военномедицинска академия, където според АДФИ липсват 609 289 лева, а поръчки за над 2 млн. въобще не са били обявявани. Проверката е показала, че болницата е изхарчила повече пари, защото са надписани суми по строителни договори. „Още преди 2 г. ние установихме, че при ремонт са нанесени вреди на болницата за над 600 хил. лв. и дадохме на съд фирми. Те ще трябва да върнат парите", каза вчера началникът на ВМА Стоян Тонев. Той добави, че ще търси отговорност и от строителния надзор на Министерството на отбраната, защото служителите му казали, че няма проблеми с плащането на ремонтните дейности. „Категорично болницата няма никакъв проблем и нито един държавен одитор не е посочвал да сме нарушавали законовите процедури", добави Тонев. Според него нямало нарушения и при обявяването на обществените поръчки. Над 2,3 млн. лева незаконно е изхарчила и Столична община при изразходването на средства за лекарства на военноинвалиди, по данните на АДФИ. От общината отговориха, че не е имало начин да обявят поръчка, защото така щели да спечелят само няколко аптеки, а в момента тези лекарства се предлагали в 51 само в столицата. Български пощи също са сред нарушителите - не са обявили конкурси за над 7,7 млн. лв. Както „Труд" писа, бивши ръководители на НЕК са изхарчили незаконно над 36 млн. лв., сключвайки неизгодна сделка с френската банка БНП Париба, на която България в момента дължи над 400 млн. лв. за „Белене".. АДФИ са открили нарушения и при Агенцията по вписванията, в столичните райони „Нови Искър" и „Триадица", ЧЕЗ, „Екоравновесие", Националния филмов център и множество общини.




Служебният кабинет - на служебен ход?
ДИМИТЪР АВРАМОВ

Служебното правителство още на старта си бе натоварено със свръхочаквания. В същото време то има единствената задача да организира честни и прозрачни избори. С нея то се справя добре! Т.нар. изборен борд, който има само консултативни функции, заработи, ще има ротация на полицаите, охраняващи изборните секции, осигурени са копирни машини в изборните секции и бе заявено, че протоколите от тях ще бъдат публикувани в интернет. Това са добри мерки, които гарантират честността и прозрачността на изборния процес. Тук трябва да спрат обвиненията на БСП и на дежурните политически оплаквачки, притеснени за честността на изборите. Другото, направено от служебния кабинет, е свързано с т.нар. социален пакет, чрез който бе отпусната еднократна помощ за хора с ниски доходи от средства, предназначени за инфраструктурни проекти. Мярката е доста спорна и не решава проблемите на бедността, но пък всеки получен от социално слабите българи лев е някакво облекчение. Тук трябва да оценим положително и призива на г-н Райков за повече солидарност в обществото. Солидарността е принцип в начина на функциониране на развитите европейските общества. Ако искаме да сме такова, ще намерим начин тя да заработи и у нас. Има обаче други неща, за които служебният кабинет, а с него и президентът Плевнелиев търпят сериозна критика. Имам предвид поставените от тях амбициозни цели за започване на реформи. На 12 март президентът обеща служебното правителство да направи следното:

A) ДКЕВР да измине път от непрозрачен администратор към ефективен регулатор. Пълен одит и проверка от А до Я по веригата на цената на тока. Резултатите от нея и договорите в енергетиката да станат публични, да се покажат цифрите. Цените да са справедливи и пазарно ориентирани, а не монополни.

Б) Да предприеме важни социални и икономически мерки. Пенсиите да бъдат увеличени от 1 април. Да не се допусне вакуум при усвояването договорените еврофондове и адекватни действия за планирането и договарянето на евро-фондовете до 2020 г.

B) Да изиска от КЗК да посочи монополите и секторите, в които има такива. Енергетика, здравеопазване, транспорт, медии и др.

Г) Да подготви антимонополно законодателство в енергетиката и въвеждане на възможността гражданите да имат право на свободен избор на доставчик на ток. Да подготви законодателни промени за силен и независим регулатор, избран от парламента. Президентът заяви още, че е добре служебното правителство ,да намери възможност в рамките на бюджета да изплати приоритетно държавните задължения към малките и средните предприятия". Заявените от президента Плевнелиев мерки при представянето на служебния кабинет бяха амбициозни и на място. Изглеждаше, че служебният кабинет ще работи повече и ще говори малко. Сега изглежда, че министрите постепенно минават на автопилот. Започнаха пиар интервюта и статии, в. които министрите говорят предимно за живота си, семейства си и кариерите си. Постепенно мерките, набелязани от президента Плевнелиев, биват заменяни с констатации и оправдания. По отношение на енергийните реформи например оправданията са или с ДКЕВР, или с липсата на парламент, който да направи законодателни промени. Пример е, че при настоящото ниско потребление, което създава криза в енергийната ни система, от министър Асен Василев чуваме само, че няма как да премахне огромната такса пренос, която практически пречи на износа на ток. Защо след обещаващия старт служебният кабинет я подкара на оправдания и полуобороти За това сигурно има обективни причини, заради които не можем да виним г-н Райков и министрите му. Има обаче и такива, за които можем. Една от тях е свързана с усещането за лична перспектива При идването на служебния кабинет циркулираше прогнозата, че той щял да управлява месеци наред заради очакваната политическа криза, породена от невъзможността да се сформира мнозинство и правителство след изборите. Днес изглежда, че такова ще има или около ГЕРБ, или около БСП. Това скъсява управленския хоризонт на служебния кабинет и вероятно намалява желанието за реформи на министрите в него. Тези от тях, които идват от администрацията, вероятно вече мислят повече за осигуряване на следващия си пост. Това със сигурност изисква смиреност пред ГЕРБ и „тихи дипломатически совалки" с БСП и ДПС. Реформите са винаги личен приоритет, когато мястото на съответния чиновник е гарантирано! При избора на служебния кабинет всички основни партии се нахвърлиха срещу президента Плевнелиев и срещу избора му на министри. Тогава имах възможност да кажа за в. „Труд", че атаката срещу президента е едно от най-гнусните неща, които съм виждал в политиката напоследък. Бе правилно да дадем малко време на новото правителство. Мандатът му обаче скоро ще изтече. Затова е добре да питаме президента дали служебният кабинет изпълнява поставените от него приоритети и дали е доволен от работата му?




Самоубийства в огледало
Анна Заркова

Медиите да не пишат за самоубийствата, защото ги подбуждат. Около този извод се обединиха вчера здравни експерти, разсъждавайки за рекордния брой българи, които напоследък избират смъртта.

Правилно разбрахте. Изводът е, че хората у нас масово се заливат с бензин, палят се и умират в страшни болки от изгаряне, защото са прочели как други го правят и са го счели за привлекателно.

Това звучи като обикновена глупост, разбира се. Но експертите припомниха как през 1774 г. пиесата „Страданията на Младия Вертер" от Гьоте била забранена. Примерът на нещастно влюбения младеж, който се застрелял, бил така заразителен, че десетки го последвали.

Заради Синдрома на Вертер в държави като Австрия и Швейцария журналистите не отразяват лични трагедии. И какво? Вече няма такива? Напротив -има, но никой не знае много ли са, малко ли са.

Оправдаването на суидидното поведение с писанията за него е просто прехвърляне на проблема от болната глава на здравата. Медиите са огледало и то отразява битието – безработица, корупция, морална и политическа нищета, бедност...

Може да се махне огледалото. Но другото ще си остане.


5000 лева на ден за живота на отровен гъбар
Доц. Маргарита ГЕШЕВА

Началник на Клиниката по токсикология в „Пирогов", национален консултант по токсикология
В края на април и началото на май започва сезонът на инцидентите - с отровни гъби, с ужилвания от оси, пчели или стършели, с атаката на змиите. А именно в този период, след като цяла зима опасните влечуги са били в дремещо летаргично състояние, концентрацията на отровата в склюнката им е изключително голяма.

„Затова, отивайки на разходка за гъби в гората или на поход в планината, хората трябва да бъдат изключително внимателни", посъветва доц. Маргарита Гешева, началник на Клиниката по токсикология в „Пирогов" и национален консултант по токсикология. Диворастящите гъби у нас са около 200 вида. От тях близо двадесетина са отровни. Те могат да бъдат открити в цяла Европа, само не и в Сибир. Този факт се обяснява с климатичните особености на географския регион.

„Първите отровни гъби, които растат в началото на май, обикновено са с кратък латентен период. Т.е. симптомите на интоксикация се проявяват бързо след консумацията - 2-3 часа по-късно. За щастие тези състояния протичат по-бързо, пациентите се възстановяват по-лесно и не се наблюдават тежки увреждания на организма и по-точно на черния дроб", изброи доц. Гешева. Но от края на май до ноември могат да се появят гъбите аманита фалоидес, по-популярни като зелена мухоморка, които причиняват най-животозастрашаващите състояния и едно от най-тежките отравяния в специалността токсикология. „Често зелената мухоморка

се бърка с горската и ливадната печурка, с гъбите гълъбки и сърнели", посочи доц. Гешева {виж материала вдясно). Отровните вещества в аманита фалоидес обикновено атакуват черния дроб. В зависимост от степента на отравянето пациентът може да го преживее, но и да почине. „Според световните източници смъртността

от зелена мухоморка е 85-90%", каза още доц. Гешева. Този вид гъба има бял вариант, който даже е по-разпространен и по-смъртоносен. По тази причина се бърка с печурката или гълъбката.

„Коварното при зелената мухоморка е, че симптомите й се усещат чак 10-11 часа след консумацията или дори 72 часа по-късно, когато човекът вече е забравил какво е ял и пил", каза доцентката от „Пирогов".

За какво да следят хората, които обичат да си хапват гъби? Ако започнат да повръщат и бъдат застигнати от разстройство, веднага да потърсят лекар. Между 3000 и 5000 лв. на ден струва лечението на пациент, отровен от гъби. „Скъпата терапия се дължи на факта, че с биопродукти трябва да заместим отпадната функция на увредения черен дроб", каза доц. Гешева. А докато тя разговаря с екипа ни, й съобщават за две отровени деца, които яли салата от диворастящи гъби.

Практиката на доцентката показва, че никой не познава толкова добре гъбите, че да не се заблуди. „Дори хора, които предават стока на изкупвателните пунктове, правят грешки. Имахме пациентка, която сезонно се занимавала точно с това. Но тя и децата й пристигнаха при нас с много тежко отравяне със зелена мухоморка", разказа лекарката. Според нея гьбарите с дълъг стаж пък са доста самоуверени, което понякога може да коства живота на цели семейства. „Моят съвет е да не се консумират диворастящи

гъби. Това е най-сигурната предпазна мярка", посочи доц. Гешева. Тя припомни, че тежките случаи м.г. са били пет, като двама пациенти от тях са починали.

Наблюденията показват, че при много сухо и горещо лято, пострадалите са по-малко. Работа за токсиколозите има при топло и дъждовно време, когато гъбите избуяват.

В „Пирогов" вече имат пострадали и от жилещи насекоми. „Те бяха ухапани от жилещи оси и пчели. Опасното при тях е, когато се стигне до токсиалергичен шок. А това зависи от индивидуалната чувствителност на човека към отровата на насекомото", посочи доц. Гешева.

Към края на април, традиционно се очакват и първите ухапани от змии. В България се срещат два отровни вида -пепелянката и усойницата (последната не е толкова отровна). Доцентката съветва, ако отивате на излет, да носите ботуши. А ако искате да си наберете коприва или билки, сложете ръкавици, за да няма по тялото ви непокрито място. „Има ефект, ако между мястото на ухапването от змия и сърцето постави-

те превръзка. Но тя трябва да е направена много добре, та да не позволи отровата от този участък да се разпростре по кръвния път. Не се опитвайте и да смучете отровата, а потърсете по най-бързия начин лекар, който ще ви постави противозмийски серум", завърши доц. Гешева.
Двойници

Зелена мухоморка и печурка

Печурките (вдясно) са сред най-разпространените гъби. Отгоре са бели, а отдолу - от бледорозови до тъмнокафяви с високо пръстенче. Зелената мухоморка (вляво) отгоре е по-тъмна, а пръстенчето е в основата на стъблото.



Червена мухоморка и булка

Двете гъби си приличат - чадърчетата им са червени, напръскани с бели точици. Но докато месото на булката (вдясно) е жълтеникаво и се яде, на мухоморката (вляво) е млечнобяло и отровно. Голямо количество от нея може да убие човек.



Пантерка и бисерна

Много разпространена у нас е бисерната гъба (вдясно). Отгоре е светлокафява с бели точици, а отдолу - с бели ресни. Тя е мезе за водка, мастика и вино. Нейният отровен двойник е пантерката (вляво), която действа убийствено минути след като се изяде.




Д-р Илия Калчев:

"Когато говорим за прецизност в лазерната простатна хирургия, Тулиум държи първенството"
Само 0,2 мм проникване в тъканта, недостижимо от съществуващите други лазерни системи.
Д-р Илия Калчев е водещ специалист в лазерна простатна хирургия. Проведе първата в страната лазерна операция и за последните години е натрупал сериозен опит. Работата с различни лазерни системи насочва интереса му към Тулиум лазер - последна дума на техниката в областта.

Д-р Калчев, с какво Тулиум изпреварва другите лазерни системи?

Тулиум е изражение на прогреса на технологиите и стремежа всеки нов апарат да е по-съвършен от предишните. Тулиум лазер постига бързо и качествено изпаряване на увеличената простата на разумна цена. Целта е уринирането да протича нормално - с непрекъсваща и силна струя, без затруднения или задържане.

Как се постига това?

Гъвкаво лазерно влакно достига до простатата през половия член. Ядрото на простатата се изпарява без режещи инструменти, само с помощта на лазерната енергия. Прецизността е изключителна. За пръв път лазер е толкова щадящ към околните тъкани. Това се дължи на най-ниската степен на проникване в тъканта - само 0,2 мм. Сравнено с Тулиум, в България няма по-мощна лазерна система, нито такава, която да може да извършва всички утвърдени техники в лазерната хирургия.

Част от пациентите Ви вече са били оперирани чрез стандартната за страната ни операция - ТУР. Какви са отзивите им?

При много мъже след ТУР оплакванията се възвръщат и се налага повторна операция. Оперирал съм мъже след 3-4 ТУР-а без проблемът им да е намерил решение. След лазерна операция те са силно учудени от липсата на кървене и възможността на следващия ден да се приберат вкъщи. За сравнение - след ТУР са пролежавали 7 дни в болница, с кървене, а понякога и запушване. Най-удовлетворен съм, когато сваля катетър на мъж, живял с него месеци или години.

Консултациите за лечение с Тулиум лазер се извършват в ЛАЗЕРНА ХИРУРГИЯ НА ПРОСТАТАТА към медицински център БОДИМЕД. Провежда се ПЪЛЕН ПРЕГЛЕД НА ПРОСТАТАТА НА ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯ. Включва: консултация с уролог, измерване на обема на простатата, измерване на остатъчна урина, туморен маркер ПСА.


ЛАПАРОСКОПСКА ХИРУРГИЯ -РЕШЕНИЕ ЗА РАК НА ПРОСТАТАТА Изключителните й предимства пред традиционната хирургия са обективни - липса на класически широк разрез на коремната стена, безкръвен ход на операцията и несравнимо по-бързо възстановяване. Правят се 4-5 малки отвора с размери 1 до 2 см всеки. През единия в коремната кухина се въвежда специална камера, която, свързана с монитор, осигурява точност на изпълнението. През останалите 3-4 отвора се въвеждат специални инструменти, с които простатата се извежда без риск от следоперативни усложнения или от кожни инфекции заради липсата на разрези и кървене.


Те не са статистическа грешка!

Или какво не знаем за хемофилията
Хемофилията е вродено кръвно заболяване, при което кръвта се съсирва много бавно поради липса или дефектна структура на определен фактор на кръвосъсирването. В около две трети от случаите хемофилията е наследствена т.е. в семейството има и друг болен член. Засегнати са само мъже, а дефектният ген се пренася от жени. Най-очевидната проява на болестта, с която хората я свързват е, че дори и най-лекото нараняване може да доведе до смърт, тъй като е трудно овладяемо спирането на кръвотечението. Но проблемите на заболяването са много повече и по-тежки и всъщност вътрешните кръвоизливи и нарушенията на I останалите органи са много по-голямата заплаха за пациентите.

Болестта се среща в цял свят, приблизително при един на всеки 100 000 души, като много европейски короновани особи са страдали от нея.

Бройката на болните от хемофилия в България е около 600 души, което ги поставя в групата на т.нар. „хора с редки заболявания", тоест такива, за които обществото „удобно" предпочита да не се сеща и да избягва да говори, тъй като те са достатъчно малко, за да създават „шум" в системата.

Истината обаче е, че редките болести са редки, защото ние като граждани позволяваме да се говори за тях рядко и по този начин проблемите на страдащите са неглижирани, а това, колкото и далечно да ни звучи, рефлектира върху „здравето" на социалната система като цяло.

До средата на миналия век у нас хемофилията е тежко заболяване с летален изход. В учебниците от 1956 г., например, пише, че децата с тази диагноза живеят до 15 години максимум, а ако все пак оцелеят след тази възраст, са тежки инвалиди. През 70-те години започват първите организирани опити да се помогне на хемофилиците. Първоначално идеята е чрез кръвопреливане да се достави на организма „здрава"кръв, като впоследствие кръвта се замества с преливане на плазма (АХЗП), което за дълги години е основен метод на лечение. Започва и районирането на страната , чрез създаване на специализирани кабинети за хемофилици, изграждат се и първите картотеки, които имат за цел пълното обхващане на страдащите от тази болест в национален мащаб.

За съжаление обаче съвременната българска здравна система от 21 век, не отчита резкия напредък на науката по отношение на профилактиката и лечението на хемофилията.

Вече съществуват медикаменти и методология, които ако се прилагат от ранна детска възраст гарантират на пациентите възможност да водят абсолютно нормален живот като избегнат характерните за заболяването сериозни увреждания, най-

често ставни, вследствие на което стигат до тежки форми на инвалидност и невъзможност за социална реализация.

Болните от хемофилия у нас срещат трудности в три направления - медицинско, социално и административно.

В социален аспект недостатъчната информация в обществото за това рядко генетично заболяване води до разбираеми резерви на хората, контактуващи с тези болни и дезинтеграция на хемофилиците.

От другата страна са проблемите с институциите, ангажирани с решаването на въпроса, споделят специалистите. Засега мерките, които се взимат са по-скоро „на парче", действа се под „диктата" на кризисни случаи, липсва единна здравна стратегия за овладяване на болестта, въвеждане на стандарти за лечение и пр.

Въпреки че засега болестта е неизлечима, нейните клинични прояви са напълно овладяеми и при правилна, навременна и постоянна грижа болните от хемофилия могат да живеят живота на нормални здрави хора. Социалният ефект от стъпки в тази посока е неоспорим, защото колкото по-адекватно е лечението на болните от хемофилия, толкова по-малки са разходите на обществото за тях като крайна цифра.

Изборът за тях и семействата им е между тежки форми на инвалидизация и пълноценен трудоспособен живот.


Заемът за "Белене" е ощетил НЕК с 36.5 милиона лева
Над 125 проверки е приключила финансовата инспекция за периода януари-март 2013 г.
Румяна Гочева

Въпреки отказа на правителството от АЕЦ "Белене" проектът продължава да генерира загуби за милиони. Общо 36.5 млн. лв. са щетите за държавната Национална електрическа компания от кредита с френската БНП Париба, взет за строителството на централата, показва отчет на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Проверката е установила общо 15 нарушения на обществените поръчки при вземането на ядрения заем. За първите три месеца от годината одиторите на Теменужка Петкова са приключили 126 проверки на общини, държавни фирми, болници и т.н.

През 2007 г. Националната електрическа компания изтегли от френската банка синдикиран заем от 250 млн. евро за подготовката на проекта за Втора атомна. БНП Париба бе начело на 9 банки. Падежът бе през май миналата година. Тогава бившият икономически министър Делян Добрев призна, че компанията няма пари за вноската. Бяха платени само 55 млн. евро към една от финансовите институции. Падежът на остатъка от 195 млн. евро е през май тази година. Планира се главницата да бъде платена с нов заем от 250 млн. евро. Българският енергиен холдинг, който е собственик на НЕК, обяви през миналия месец процедура за предложения за условия за кредитиране. Срокът за оферти изтече на 4 април, но БЕХ още не е обявил колко са кандидатите.

Само за лихви по кредита от БНП Париба и за вътрешния заем от БЕХ за НЕК в размер на 100 млн. лв. за частичното погасяване, НЕК е платила над 57.6 млн. евро без ДДС, стана ясно преди време от доклад на британската банка HSBC. Тя бе консултант на енергийния холдинг за рентабилността на АЕЦ "Белене", съобщи вчера Медиапул.

През миналата година ревизорите на АДФИ обявиха, че от 2006 г. насам всички доставки и плащания по АЕЦ "Белене" за стотици милиони евро са правени в нарушение на Закона за обществените поръчки и без да е сключен основният договор - между възложителя - в лицето на държавната НЕК, и изпълнителя - руската "Атомстройекспорт". По Закона за обществените поръчки обаче давностният срок от 3 г. на практика е изтекъл. По-късно с харчовете се захвана Софийската градска прокуратура, която проверява пет анекса и възможни щети за 200 млн. евро, причинени от Любомир Велков и Мардик Папазян, директори на НЕК по времето на тройната коалиция.

През първото тримесечие АДФИ е приключила и планираната проверка на ЧЕЗ АД. Както "Сега" неведнъж писа, там са установени 9 непроведени процедури за обществени поръчки за над 500 хил. лв. Не са установени обаче нанесени вреди.


НА МИНУС

Сред обявените от АДФИ проверки са и тези на 8 спортни федерации, които са се "отчели" с 61 непроведени търга за 6.1 млн. лв. Вреди за над 144 хил. лв. пък е нанесла Агенцията по вписванията заради нарушения по обществени поръчки, показва друга проверка. Държавната "Български пощи" също се е "отчела" - с непроведени или неоснователно проведени търгове за 7.7 млн. лв. Столичната дирекция на вътрешните работи също е нанесла вреди за малко над 343 хил. лв. Вреди има и при други проверки - при ВМА те са за 600 хил. лв., почти толкова е щетата и при болницата в Омуртаг, показва отчетът на АДФИ.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница