11 октомври 2010 г. Тема: здравеопазване бнр, "Преди всички"



страница1/4
Дата17.09.2017
Размер0.62 Mb.
#30369
  1   2   3   4
11 октомври 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


БНР, "Преди всички"
Д-р Илко Семерджиев - Споразумението на правителството с БЛС е недоразумение
Водещ: И след като преди малко Божидар Данев от БСК категорично отрече работодатели и синдикати да са се разбрали вчера осигурителната вноска да се увеличи с 2% и че споразумение ще има, преминаваме от реформата в пенсионната система към реформата в здравеопазването, след като новият здравен министър д-р Стефан Константинов зае този пост. Той даде поредица интервюта пред медии, където представи идеите си. „Пациент в критично състояние” – така седмичникът „Капитал” описва състоянието на здравната реформа. Един поглед отстрани за идеите на новия здравен министър и накъде върви реформата, дали към задънена улица питам д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването. Добро утро! Успяхте ли да проследите първите медийни изяви на новия здравен министър и идеите, които той представи за реформа, поредните идеи за реформа в здравеопазването?

Илко Семерджиев: Да, успях да ги проследя. Действително медийните изяви бяха немалко, така че мога да кажа, че съм запознат с идеите за здравна реформа. С две думи обаче, може би преди да говорим за идеите трябва да кажем няколко неща за споразумението, което беше подписано в първия ден на здравния министър като начало на неговия мандат...

Водещ: Доста противоречиво споразумение, поне така излиза от вестниците днес.

Илко Семерджиев: Аз не зная вестниците как го оценяват, но за мен това е един грандиозен фалстарт на мандата на министър Константинов. Това е споразумение, което ако трябва с две думи да се охарактеризира, е споразумение за това как няма да се спазва законът, поне до края на тази година, и обещание от следващата година да се спазва законът, т.е. по същината на своето съдържание това споразумение е non sensе.

Водещ: Това, което излиза днес във вестник „24 часа” е едно изявление на д-р Динчо Генев от Асоциацията на лекарите от болничната помощ, който твърди, че националният съвет на лекарският съюз, който е приел това споразумение с правителството, всъщност никога не е давал съгласие за прехвърляне на средства от резерва на касата към фискалния резерв. Нещо, което по-късно се появява като текст от окончателното споразумение.

Илко Семерджиев: Това е така, защото в първоначалния текст на споразумението такъв текст липсваше. Но има още нещо, което е всъщност по-важно. За мен текстовете на споразумението са наистина едно недоразумение. Това не е споразумение, това е недоразумение. Но важното е друго - лекарският съюз няма правото да прехвърля средства на осигурените граждани, които не са негови средства, в сметката на републиканския бюджет. Няма право това да прави и министърът на здравеопазването, а най-малко право такова нещо да направи има директорът, по-скоро управителят на НЗОК.

Водещ: Непознаване на законите ли, откъде изобщо тогава се появява подобно споразумение, което е в пълен разрез със законите на страната?

Илко Семерджиев: Това е най-учудващото нещо е всъщност ролята на новия здравен министър. Защото 3 часа преди подписване на споразумението той е бил зам-председател на лекарския съюз, междувременно се е заклел като министър, минал е от другата страна на барикадата, станал е шеф на здравеопазването в страната и изведнъж той в двойното си качество, само през 3 часа време е подписал текстове, които нито като зам-председател на лекарски съюз, нито като министър на здравеопазването е разумно и нормално да подпише.

Водещ: Какви последици могат да имат тези текстове, ако наистина бъдат приложени от началото на другата година?

Илко Семерджиев: Това означава, че 10-годишните спестявания на българите като здравноосигурителни вноски, целеви, за здраве, изведнъж се национализират, те отиват в републиканския бюджет и очевидно в републиканския бюджет ще запълват някакви дупки, ще се използват за всичко друго, но не и за здраве. В същото време ние виждаме, че здравната система колабира точно поради липса на финансиране, т.е. събраните пари за здраве няма да отиват за здравето на българските граждани, а ще отидат за някакви други цели. Ако погледнете споразумението, в неговата точка 1 се казва, че средствата от 65 млн. лв. за месец март, април и май ще бъдат платени до 6 октомври. За какво говорим? Значи ние имаме не плащане в здравеопазването за месец март, за месец април и за месец май и в същото време обещание всички пари, събрани от здравни вноски, към края на годината резервите на касата ще са над 1,5 млрд., а може би и повече, ще отидат в републиканския бюджет. Срещу това пък се поема обещание от следващата година парите за здраве да отиват само за здраве. Вие разбирате каква е абсурдността на една такава ситуация. Но ако погледнете съвсем добросъвестно бюджета за 2011 г., там ще видите нещо съвсем различно. Там имаме отново 644 млн. лв. планирани като излишък, които най-вероятно ще повторят съдбата на споразумението от тази година.

Водещ: Всъщност какво според вас трябва да се прави с тези пари, които са в излишък на НЗОК? Тъй като се заговори именно за използването на тези средства в каква насока да бъдат оползотворявани.

Илко Семерджиев: Това е най-важният въпрос, който всъщност липсва в споразумението. Тези пари се събират от две години насам под формата на допълнителни 2% вноска над основната 6% здравна вноска, за да се направи здравна реформа. Само темата реформа отсъства в това споразумение.

Водещ: Как е възможно лекарският съюз да подпише подобен текст на споразумение, който всъщност е в ущърб на цялата гилдия?

Илко Семерджиев: За мен това е абсолютно необяснимо. То е в ущърб на цялото здравеопазване и аз затова питам как е възможно такъв текст да бъде подписан не само от председателя на лекарския съюз, а и от управителя на НЗОК и от министъра на здравеопазването. Разбирам, че за министър Дянков това може би е добре, че може би той по този начин ще закърпи по определени пера бюджета за 2010 г., но за всички останали това е абсолютно неразбираемо.

Водещ: Какво смятате за тази идея на новия здравен министър, която се характеризира като най-мащабна промяна, именно остойностяването на болничните услуги да става чрез т.нар. диагностично свързани групи, а не от клинични пътеки?

Илко Семерджиев: Това означава отказ от 10-годишна история и скок в тъмното. Вие в началото, когато започна това интервю, казахте с няколко думи, че новият здравен министър е представил идеите си за реформа - да, вие бяхте точна, той представи набор от идеи. Аз бих казал следното: един министър трябва да се явява пред обществото с цели, а не с идеи. Подхвърляне на идеи, които обществото да обговаря е най-неразумният начин за пилеене на време.

Водещ: Защо се случва така, че няколко поред здравни министри не излизат с готови концепции за реформа в здравеопазването, а именно нещата се правят като че ли на парче и без далновидност?

Илко Семерджиев: Това е признак на пренебрежение, на пълно пренебрежение към програмата на партията, която ги е издигнала като министри. Всяка партия в своята предизборна програма има раздел здравеопазване, и в този раздел здравеопазване дава своите обещания на избирателите. Благодарение на това те са избрани на власт...

Водещ: Всъщност тук е и интересният момент, който, д-р Константинов всъщност се противопоставя на конкуренцията на здравната каса и частни фондове, в същото време това беше като основен пункт в предизборната програма на партия ГЕРБ, която го издига за този пост.

Илко Семерджиев: Точно така е. И това да бъде казано от един министър или от един кандидат-министър означава, че той бламира партията, която го е издигнала на власт. Не може да се върви срещу онова, с което тази партия е спечелила изборите и избирателят е упълномощил да изпълни в рамките на мандата.

Водещ: Какво мислите по отношение на доплащането? Предишният здравен министър д-р Анна-Мария Борисова си отиде, защото обяви доплащане, но без дебат. Д-р Константинов дойде на този пост и обяви, че доплащане ще има, но след дебат. Всъщност като виц се носи това изречение вече сред лекарските среди.

Илко Семерджиев: Ще преразкажа това изречение в числа, и то извадени от бюджетите на НЗОК. За какво доплащане въобще можем да говорим, тогава когато самият министър на финансите каза, че 860 млн. от 2008 г. стоят в големия резерв на Касата, че има излишък през 2009 г. от 455 млн., през 2010 г. се предвижда излишък в размер на 622 млн., а през 2011 г. излишък в размер на 644 млн. Извинявайте, но ние сме си надплатили над 2 млрд. лв. Кой е този, който сега казва, всички вие отново ще плащате, но този път в болниците кеш. Извинете наистина, но аз не разбирам как може да се говори по този начин. Ние сме надплатили с над 2 млрд. лв. до момента, ние сме спестили, защото НЗОК представлява една взаимноспомагателна каса на всички българи, в която ние събираме парите си за здраве - надплатили сме над 2 млрд. лв., а сега виждаме, че тези пари ще отидат в републиканския бюджет, а по болниците и по извънболничните лечебни заведения ще трябва да плащаме кеш. Това не е non sense, това за мен... аз трудно намирам определение за такова нещо.

Водещ: И накрая, какво очаквате всъщност да се случи за поредните 100 дни от управлението на новия здравен министър? Какво е вашето виждане за това, което наистина трябва да бъде направено в най-бързи темпове?

Илко Семерджиев: Моята прогноза не е оптимистична, като виждаме първите стъпки, с които се тръгва – съвместното споразумение, още веднъж повтарям, това е грандиозен фалстарт. Подхвърлените идеи на обществото, които то трябва да развие в план за реформа е по същия начин един non sense. Не знам как ще протекат реформите, аз не смея вече да давам прогнози. Всеки ден в България става нещо, което е трудно разбираемо и е далеч от разума.

Водещ: Благодаря ви за този разговор!


Прескачаме джипито за преглед при специалист
Директен достъп до специалист срещу доплащане на определена сума предвижда да въведе новият здравен министър д-р Стефан Кон­стантинов.

Новата стъпка ще е улеснение най-вече за работещите хора, които в мо­мента често нямат време да отидат и да чакат на опашка при джипито за направление. Според министъра в мо­мента средната цена на преглед при свободен прием е около 17-20 лв.

Когато се отиде с направление, здравната каса плаща по 14,50 лв. за всеки преглед. В същото време паци­ентите си доплащат два пъти потре­бителска такса от 2,40 лв., което прави горе-долу същата сума като при сво­боден прием. Все още обаче не е уточ­нено как точно ще става доплащане­то. Дали пациентът ще покрива разли­ката между 14,50 лв., колкото дава НЗОК, и цената на свободния прием, или таксата ще се дели наполовина.


Безплатна терапия за болестта на Бехтерев
Безплатни прегледи и физиотерапия на болни от болестта на Бехте­рев започват днес на обяд във Военномеди­цинска академия в сто­лицата. Преди това членове на Българското сдружение на болните от болестта на Бехте­рев ще се срещнат с на­чалника на Клиниката по физиотерапия и рехабилитация на ВМА доц. Трайчо Троев, зам.-министъра на труда и соц. политика Валенти­на Симеонова и депута­та Лъчезар Иванов, за да обсъдят инициатива­та за безплатната тера­пия. По неофициална статистика у нас паци­ентите с болестта на Бехтерев са около 20 хиляди души.


Уникална операция в Пловдив

Отстраниха тумор от лицето на момче
ЕЛИ КРУМОВА

С 5-часова операция ле­кари ОТ Университетска болница в Пловдив отст­раниха тумор от лицето на 13-годишно момче.

Раковото образувание на Кристиян било открито пре­ди около месец от шефа на университетската болница д-р Карен Джамбазов. Операцията на екипа по краниофациална хирургия в УМ-БАЛ „Св. Георги” била един­ственият шанс на момчето да се възстанови и да зажи­вее нормален живот, съоб­щи д-р Христо Желязков, шеф на Клиниката по Невро­хирургия.

Туморът бил скрит от кос­тите на лицето и не се виж­дал изобщо. Детето също не

се оплаквало от някакви болки. Преди около месец обаче на бузата на малкия се появила подутина. При прег­ледите станало ясно, че ту­морът е много голям и © за­почнал да влиза и навътре към черепа.

Операциите, извършвани от екипа по краниофациална хирургия в УМБАЛ „Св. Ге­орги", са единственият шанс за хората с подобни заболя­вания. Следващият пациент на екипа е бебе с вродена аномалия. Изчаква се то да навърши 4 месеца, за да бъ­де оперирано, съобщиха хи­рурзите.




ЕС ще задължи и България да си плаща сметките до 60 дни

Еврокомисията се опитва да въведе правила за дълговете на държавата и общините
Цветелина Йорданова

Държавите в ЕС ще могат да бавят плащанията си към бизнеса най-много 60 дни, в противен случай ще трябва да плащат солени лихви и компенсации. Това предвиждат промени в евродирективата за забавените плащания, за които се споразумяха преди броени дни Европарламентът и Съветът на министрите. Промяната ще се гледа от Европарламента идната седмица и след утвърждаването й от Съвета на министрите ще влезе в сила, най-вероятно от началото на 2011 г.

Целта е да се облекчи проблемът със задлъжнялостта, от която се задъхва бизнесът не само в България, а и в целия Европейски съюз. Проучвания показват, че през 2009 г. публичните ведомства в ЕС са бавили плащанията си по поръчки към частния сектор средно по 67 дни. Средното закъснение при разплащания между самите фирми е 57 дни. През 2009 г. обаче България счупи всички рекорди - плащания за около 660 млн. лв. се оказаха необезпечени финансово от бюджета и цели сектори от икономиката пострадаха, докато фирмите очакват държавата или общината да им плати дължимото за вече свършена работа. Когато проблемът излезе наяве, управляващите прехвърлиха вината на тройната коалиция, чиито чиновници крили договорите по чекмеджетата.

Страните с най-голямо отлагане на плащанията са Португалия и Гърция, а най-изрядни са фирмите, ведомствата и гражданите в скандинавските страни. Въпреки че България по статистика не е на последното място, у нас държавата и общините бавят плащането на сумите често с години. За да реши проблема, ГЕРБ създаде схема за разплащане през Българската банка за развитие. При нея фирмите трябваше да подадат заявка до съответното ведомство и да се откажат от 7% от вземанията си. До крайния срок - 1 октомври т.г., по този начин бяха изчистени едва около 220 млн. лв.

Общият срок за плащане, с който трябва да се съобразяват занапред и държавата, и фирмите, всъщност е 30 дни от представянето на фактурата - това предвиждат промените в директивата, която ще трябва да се впише и в българските закони. Като изключение може да се договори и по-дълъг срок, който обаче не бива да надвишава 60 дни, и то в случаите, когато става въпрос за обемни обществени поръчки.

Единствено в здравеопазването стандартният срок е 60 дни, защото там властите се нуждаят от повече време за проверка на харчовете на болниците.

Всеки, който не спазва сроковете, ще бъде санкциониран сериозно. Директивата предвижда лихвата да бъде 8% годишно плюс съответния основен лихвен процент (ОЛП), който в момента в България е 0.17%. Българският закон и сега предвижда лихва в размер на 10% плюс ОЛП за забавено плащане между контрагенти, включително и от страна на държавата. Реално обаче ведомствата рядко плащат подобни лихви, а и правителството направи всичко възможно да оспори плащанията, предавайки голямо количество договори на прокуратурата.

Некоректната страна дължи и фиксирано обезщетение като един вид компенсация за разходите по събирането на дълга. Първоначалното предложение на Европейската комисия беше то да е 5% от дължимата сума. При последния вариант, който е обсъждан миналата седмица, обаче това е отпаднало и обезщетението става твърда сума - 40 евро. Гратисният период след датата за плащане, през който няма да тече лихва за забава, е 30 дни, пише още в проекта за поправка на директивата.




Държавата плаща здравните вноски на студентите в чужбина

В ЕС обаче те осигуряват само спешна и неотложна помощ
ДИНА ХРИСТОВА

Университетската учебна година и у нас, и в чужбина, започна. За родните студенти до 26 г. редовно обучение, които не се осигу­ряват на друго основание, е важно да знаят, че здравноосигурителните им вноски са за сметка, на държавата. Тя плаща за тях не­зависимо дали учат у нас или в чужбина, в държавен или в частен университет. От бюджета се осигуряват и докторантите редов­но обучение, държавна поръчка. За обучаващите се под друга форма, например задочно, здравното осигуряване е за тяхна сметка.

а да бъдат осигурявани от държавата, редовните студенти у нас в началото на всяка учебна година попълват декларации в университета, че не са осигурени на друго основа­ние. Т.е. нямат доходи, върху ко­ито се дължат здравни.вноски -по трудови, служебни правоот­ношения или правоотношения, възникнали на основание на специални закони, доходи за ра­бота без трудови правоотноше­ния по договор с възложител, като самоосигуряващи се лица, от пенсии и др. Те имат също ангажимент и да уведомят учеб­ното заведение при промяна на това обстоятелство чрез нова декларация.

От ръководството на ВУЗ-а пък са длъжни ежемесечно да подават в териториална дирек­ция на НАП декларация „Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от републиканския бюджет и други". Въз основа на тази декларация, с която висше­то училище подава информаци­ята за здравно осигуряване на своите студенти, се формира здравноосигурителният им ста­тус. Декларацията се подава до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните. Това означава, че до подаването й студентът трябва да е уведомил учебното заведение за наличие­то на осигуряване на друго осно­вание, за да не бъде подадено неговото име.

Учещите в чужбина българи в редовна форма трябва сами да доказват правото си да бъдат осигурявани от бюджета

„За целта е необходимо да представят ежегодно в терито­риалната дирекция на НАП по постоянен адрес доказателстве­ни документи, които могат да бъдат: диплома за завършено висше образование или удосто­верение/уверение или служебна бележка, издадени от съответ­ното учебно заведение. Тези до­кументи трябва да съдържат имената на студента, а също пе­риод, в който той следва там (семестър или година) и дата. Трябва също да са преведени от лицензирана фирма и се вземат предвид само ако в тях е посо­чен периодът на обучение. Въз основа на тях се коригира здрав­ноосигурителният статус към момента на представянето им", поясняват експертите на при­ходната агенция. Подаването на удостоверението може да се из­върши и от някой от родителите на студента в чужбина, без за то­ва да се изисква нотариално за­верено пълномощно.

Тъй като българските студен­ти в чужбина подават веднъж в годината документи за обучени­ето си, но за предходен период, това означава, че след изтичане на повече от 3 месеца здравните им права се прекъсват, обясня­ват от НАП. Те обаче се възста­новяват, след като подадат до­кументите, доказващи, че са учили, с които задълженията им се изчистват със стара дата. Ако учат в трети страни и искат да ползват здравна помощ в чужда­та страна, те трябва да се осигу­ряват и там, освен ако България няма с тях спогодба за социална защита, включваща и здравни права, уточняват от здравната каса. Те обаче не са много и е добре всеки да провери, когато тръгва да учи, къде какви права има.

За студентите от Европейския съюз е достатъчно да имат евро­пейска здравна карта, за да мо­гат да ползват спешна и неот­ложна медицинска помощ в страната, в която учат. Съглас­но европейското законодателст­во редовните студенти следва да се осигуряват в собствената си държава. Здравноосигурителните права, които са придобити в България, се признават в останалите държави членки на общността

Оттук произтичат и правата за спешна и неотложна помощ на българските студенти в ЕС, коя­то могат да ползват при лекари, които имат договори с местен осигурителен фонд. Те се доказ­ват с валидна европейска здрава карта, която е безплатна и удостоверява непрекъснатите здрав­ни права. Лечението е за сметка на българската каса, тъй като студентът е осигурен у нас.

Срокът за издаване на картата е три седмици и е валидна една година. Тя не дава право на про­филактични прегледи, планира­но лечение и др. От НЗОК до­пълват, че правото на лечение е съобразено със законите на съ­ответната страна, така че ако те предвиждат доплащане, ще трябва да се доплаща.

При необходимост от спешно получаване на европейска здравна карта се издава удосто­верение за временно замества­не. То също е безплатно и се из­готвя след проверка на здравно-осигурителния статус на зами­наващия в рамките на 1 до 2 дни от съответната районна здравна каса по местоживеене. Валидно е обаче два месеца.

Освен, че картата дава право само на спешна и неотложна по­мощ, при ползването й студен­тът може да има проблем, тъй като у нас той се осигурява със задна дата, т.е. в 9 месеца от го­дината в България той се води неосигурен. Така здравната каса у нас не може да плати на чуж­дата болница или лекар за ока­заната помощ, защото няма ос­нование. Затова на доста места отказват да приемат картата и искат допълнителни доказател­ства, че пациентът е осигурен. Експерти препоръчват, особено на студенти с хронични болести, да започнат да се осигуряват на собствена сметка там, където учат, за да могат да получават безплатно и безпроблемно ме­дицинска помощ.

Възможно е, особено студен­ти в чужбина, започнали по-късно обучението си, да се ока­жат с прекъснати здравноосигурителни права, тъй като вноските за месеците от завършване на средното образование до постъпването в университета са за тяхна сметка

Държавата плаща здравните вноски на учениците до 18 г. или до завършване на средното им образование в редовна форма. И ги поема отново след записване­то им в университета. В Бълга­рия това обикновено става най-късно до края на септември и повечето студенти трябва да плащат сами най-много за два месеца и затова не губят права.

От началото на годината пре­късването на здравните права става, ако са пропуснати повече от три вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до на­чалото на месеца, предхождащ месеца, в който на лицето е ока­зана медицинска помощ, пла­щана от НЗОК. Студенти, които лично трябва да внасят здравни осигуровки, вече трябва да пода­ват еднократно декларация №7, което става до края на месеца, следващ месеца на възникване на обстоятелството, че сами ще се осигуряват. Заварените слу­чаи трябваше да подадат тези декларации до средата на годи­ната. Забавянето или неподаването им се наказва с глоба от 500 лв. Здравните вноски за тези лица пък трябва да се внесат до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Разме­рът им е не по-нисък от 8% от половината на минималния оси­гурителен доход за самоосигуряващите се. От януари 2010 г. ме­сечната вноска за гражданите, които се осигуряват сами, е не по-малко от 16.80 лв.

На сайта на НАП www.nap.bg, както и на телефон 0700 18 700, на цената на един градски разговор за цялата стра­на, може да се направи проверка на здравноосигурителния ста­тус. Услугата изисква само въ­веждане на ЕГН чрез клавиату­рата на телефона. Системата да­ва данни и за всички месеци и години, за които не са платени здравните вноски. Справката за здравен статус по телефона ра­боти 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Когато вноските не са напра­вени по вина на университета, както понякога се случва, ли­цето не губи права. Когато се установят периоди без данни за здравно осигуряване, студенти­те сами могат да коригират здравноосигурителния си ста­тус в офис на НАП. За целта трябва да представят доказа­телствени документи от уни­верситета, че са били редовни студенти за времето, през кое­то не са им плащани вноски. Затова е добре, когато на някой му предстои планов преглед или лечение, да провери преди това здравноосигурителния си статус и ако се окаже неосигу­рен, да отиде на място да си го възстанови.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница