12. 3 Газоснабдяване



Дата24.10.2018
Размер125.52 Kb.
#96921

12.3 Газоснабдяване


Общи положения и изходни данни

Съгласно изискванията на чл. 108, ал. 2 на ЗУТ, подробните устройствени планове следва да се придружават от план-схеми за комуникационно-транспортна мрежа, за водоснабдяване, канализация, електрификация и при нужда - за зелени системи, за геоложки проучвания, за топлоснабдяване, за газоснабдяване, за далекосъобщения и други.

Във връзка с горепосоченото е разработена план-схема за газификация на гр. Добрич (в границите на Лицензията за дейност “Разпределение и доставка на природен газ” на “Черноморска технологична компания ”АД- гр.Варна). Реализацията на проекта ще осигури достъп на всички потенциални потребители до газоразпределителната мрежа (ГРМ).

Използването на природния газ, един от най-чистите енергоизточници, е добра алтернатива, позволяваща постигането на висок екологичен ефект и отговаряща на изискванията на законодателството за опазване на природната среда. Той е със значително по-ниска генерираща способност по отношение на вредните емисии и по-висока енергийна ефективност.

Възможностите и предимствата на природния газ, ниските разходи като енергоизточник както в бита, така и в промишлеността, предпоставките за внедряване на нови, екологично чисти технологии, извеждат природния газ като атрактивен и конкурентен топлоизточник. Основните му предимства, освен безспорния екологичен ефект, са:


  • отсъствие на загуби при разпределението му;

  • възможност за директно изгаряне в уредите на консуматора;

  • предпоставка за комфорт и нов начин на живот, при гарантирана независимост на консуматора за регулиране обема на потребление.

  • Замяната на твърди и течни горива с природен газ, елиминира необходимостта от складови бази, разтоварни площадки, обслужващ автомобилен и ж.п. транспорт, разливи от течните горива, въглищен прах.

  • Определяне на потреблението на природен газ

Общото потребление за задоволяване нуждите гр. Добрич от природен газ се определя на база разработения ОУП.

За обществено-административните консуматори, които имат изградени котелни централи, потреблението се определя по данни за типа и броя на инсталираните котли, вида и количеството изразходвано гориво, а за останалите - по експертна оценка.

Консумацията на природен газ се определя въз основа на типа и предназначението на сградата, отопляемата площ, вида на топлоизолацията на сградата, необходимата температура на вътрешните помещения и външната температура.


  • Захранване на газоразпределителната мрежа

Газоснабдяването е съвкупност от дейностите по пренос, транзитен пренос, съхранение, разпределение и доставка на природен газ за осигуряване на нуждите на потребителите.

Обектите и съоръженията за извършване на дейностите по пренос, съхранение и разпределение на природен газ на територията на страната, които са свързани помежду си, функционират в единна газотранспортна система с общ режим на работа. Част от газотранспортната система са газопреносните и газоразпределителните мрежи.

Газопреносна мрежа е система от газопроводи с високо налягане и съоръженията към тях с единен технологичен режим на работа за пренос на природен газ до изхода на газоизмервателна станция (ГИС) или газорегулираща станция (ГРС) / автоматична газорегулираща станция (АГРС), на които са присъединени потребители и/или газоразпределителни предприятия. В АГРС / ГРС се осъществява понижаване на налягането до необходимото равнище и автоматичното му поддържане. Извършва се очистване и измерване на разхода на газа. Към тях се монтират контролно-измервателни прибори и автоматика за контрол и управление на параметрите им.

Газоразпределителна мрежа е система от газопроводи с високо, средно или ниско налягане и съоръженията към тях за разпределение на природен газ до съответните потребители на определена с лицензия територия. Разпределение на природен газ се извършва по газоразпределителната мрежа от изходи на газоизмервателни станции или от изходи на газорегулиращи станции на преносната мрежа до газоизмервателния уред при потребителя. Газоразпределителните мрежи осигуряват непрекъснатото постъпване на газ до консуматорите и същевременно са безопасни при експлоатация и лесни за обслужване.

Проектът предвижда газификация на обществено-административни и битови консуматори предвидени за изграждане в обособените територии на зоните на застрояване.

Проектирането и анализът на газопроводните мрежи се извършват при отчитане на по-долу посочените фактори:



  • вид и параметри на източника на природен газ;

  • необходимо налягане за различните консуматори, тяхната концентрация и брой;

  • големина на зоната и особености на нейната планировка, етажност и плътност на застрояване;

  • наличие на естествени и изкуствени препятствия за преминаване на газопроводната мрежа (главни пътища и улици с голяма концентрация на подземни комуникации и т.н.).

След анализ на изходните данни и съобразно характера на консуматорите се определят максималният часов и годишен разход на газ, както и коефициентът на едновременната им работа. На база на цитираните по-горе данни се правят хидравлични изчисления на газопроводите с различно налягане.

Газопроводите от газоразпределителната мрежа ще бъдат положени подземно в улични платна, тротоари, зелени площи и общински имоти, на дълбочина най-малко 0,80 m. В участъците, където не преминават транспортни средства се допуска тази дълбочина да бъде намалена на 0,60 m.

Наредба №8 от 28.07.1999 г. - ”За правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места” регламентира разполагането на техническите проводи в населени места. Съгласно Приложение 1 към Наредбата, минималните хоризонтални отстояния до други подземни проводи и съоръжения са както следва:


  • до други проводи – 0,40 m (0,20 m в стеснени условия);

  • до бордюрна линия - 0,60 m;

  • до фундаменти на сгради и на стълбове на технически проводи - 1 m;

  • до външната страна на релсите на железопътни линии - 5 m;

  • до стволове на дървета - 1 m.

При пресичане на газопроводите с други инженерни проводи, съгласно Приложение 2 от Наредба № 8, се осигурява минимално вертикално светло разстояние от 0,20 m. Изключение правят случаите при пресичане на газопроводи със силнотокови кабели. В тези случаи разстоянието е от 0,50 до 0,70 m (в зависимост от мощността им).

При успоредно полагане на газопроводи с други инженерни проводи се осигурява минимално хоризонтално светло разстояние между външните им повърхнини – 0,40 m (0,20 m в стеснени условия).

При доказана техническа невъзможност да бъдат спазено разстоянието до фундаменти на сгради и на стълбове на технически проводи (1 m) се предвижда изграждане на кожуси, изолиращи плочи и др., които не допускат пряк контакт на подземния газопровод с подземните съоръжения, като разстоянието може да се намали до 0,5 m.

При разработването на настоящия проект за изграждане на газопровода е предвидено да се използват полиетиленови тръби . Полиетиленът е доминиращ материал за изграждане на градски разпределителни газови мрежи, защото има следните положителни качества:



  • тръбите и фасонните елементи от полиетилен са оразмерени така, че при съответните натоварвания издържат не по-малко от 50 години;

тръбата от PE-HD не корозира и следователно не изисква защита срещу корозия;

  • при малките диаметри има минимален брой заварки – тръбите се доставят на рулони с дължина до 300 m при диаметър до 125 mm;материалът има относително ниска цена;добри механични свойства;ниска топлопроводимост;

  • изолационна способност;ниско тегло (плътност от 0,935 до 0,960 g/cm3) и не изисква специални машини за товарене, разтоварване и полагане в траншеята;

  • висока еластичност (480 N/mm2) - съществува малък риск от аварии в резултат на движения на земната основа;висока устойчивост срещу органични и неорганични разтворители, всички естествени субстанции в почвата, бактериално въздействие; съществуващите фасонни елементи дават възможност за безпроблемно включване на нови консуматори в изграден и действащ газопровод;лесен за обработване;ниска енергоемкост при заваряване и обработване.

Разпределителните газопроводи с работно налягане 0,6 MPa ще се изпълнят от полиетиленови тръби с висока плътност PE100 SDR11 , съгласно БДС EN 12007. Изборът на стойността на налягането – 6 bar за градската част, е продиктуван от максимално допустимото налягане за газ на използваните в проекта полиетиленови тръби с висока плътност от клас PE100 SDR 11, за диаметри над DN 63 mm и съществуващото захранващо налягане на ГРМ.

При употребата на полиетиленови тръби в системите за газоснабдяване тръбите трябва да отговарят на следните изисквания:да имат минимално допустима якост (MRS) равна на 10 МРа; да имат трайна (незаличима) маркировка на видно място, съдържаща информация съгласно изискванията на БДС EN 12007-2:2000.

Доставката на тръбите, фасонните части и арматурите от полиетилен с висока плътност трябва да бъде придружена със сертификат, удостоверяващ пригодността им за флуид - природен газ за съответното налягане, както и технологична инструкция за монтаж, включително и за заваряване.

Газифицирането на Добрич е предвидено да се осъществи чрез разпределителни газопроводи PE 100 SDR 11 с работно налягане 0,6 – 0,4 МPa като част от съществуващата ГРМ.

Основните етапи при реализирането на проекта включва изграждането на основни захранващи газопроводи и отклонения към потенциални консуматори.

Акцента при реализацията пада основно върху квартали, в които ГРМ е по слабо развита.

Наличието на газопроводна мрежа в централната градска част както и вече налични трасета до основните промишлени, административни потребители благоприятства насищането с бъдещи консуматори на природен газ и дава възможност за гъвкаво развитие на ГРМ.

Основавайки се на данните от ЧГК АД за съществуващте газопроводни трасета сме изложили концепцията си за развитието на мрежата по квартали както следва:

Газифицирането на ЖК “Добротица” гр. Добрич е предвидено да се осъществи чрез разпределителни газопроводи PE 100 SDR 11 с работно налягане 0,6 МPa като част от съществуващата ГРМ. Основния захранващ газопровод ще се изгради от полиетиленова тръба PE Ф110 х 10.0 по ул.“Л. Попов”.От него започват газопроводни трасета Ф63 х 5.8, които чрез лъчева схема на разпределение достигат до отклоненията/ Ф32 х 2.9/ и ГРИТ, захранвайки индивидуалните потребители на природен газ.

Газопроводът (PE Ф110х10.0) се явява част от предвидения захранващ пръстен за кв. “Добротица” като по този начин се благоприятства подаването на постоянно налягане и дебит на природния газ. Дава се възможност за прехвърляне на захранването при възникване на аварии и се подобрява обслужването на системата за разпределение.

С оглед на вече изградената мрежа за квартала, останалите зони на застрояване , обект на проектирането, следва да бъдат снабдени от съществуващите отклоненията и участъци посочени на план- схемата( виж прил.).

Ориентировъчната дължина на новопроектираната газоразпределителна мрежа с максимално работно налягане 0,6 MPa е 2586 м.

Газифицирането на ЖК “Север-1” гр. Добрич е предвидено да се осъществи чрез разпределителни газопроводи PE 100 SDR 11 с работно налягане 0,6 МPa като част от съществуващата ГРМ. От нея започват газопроводни трасета Ф63 х 5.8, които чрез лъчева схема на разпределение достигат до отклоненията/ Ф32 х 2.9/ и ГРИТ, захранвайки индивидуално потребителите на природен газ. Свързването на двете съществуващи основни мрежи, от които едната намираща се на запад от ул.”Отец Паисий”, а другата на изток, дава възможност за прехвърляне на захранването при възникване на аварии и подобрява обслужването на системата за разпределение.

С оглед на вече изградената мрежа за квартала, останалите зони на застрояване , обект на проектирането, следва да бъдат снабдени от съществуващите отклоненията и участъци посочени в схемата към проекта.

Ориентировъчната дължина на новопроектираната газоразпределителна мрежа с максимално работно налягане 0,6 MPa е 5500 м.

Газифицирането на ЖК “Север-2” гр. Добрич е предвидено да се осъществи чрез разпределителни газопроводи PE 100 SDR 11 с работно налягане 0,6 МPa като част от съществуващата ГРМ. На територията на квартала има изградена газоразпределителна мрежа, която захранва предимно обществено- административни обекти и малък процент битови консуматори. Новопроектираните трасета Ф110 х 10.0 и Ф63 х 5.8 са във вид на лъчева схема на разпределение. Приоритет при изграждането на мрежата е връзката на газопровода Ф200 х 18.2 по ул. Копривщица с този намиращ се на ул. Методи Кусевич. Газопроводът представлява важна част от общо предвидената схема за газификация на града и се явява връзка, свързваща централната градска част и северната зона. Схемата за газификация следва да се разгърне по етапно като първо се изградят основните трасета Ф110 х 10 , а от тях допълнителните проводи Ф63 х 5.8. От своя страна те достигат отклоненията/ Ф32 х 2.9/ и ГРИТ, захранвайки индивидуално потребителите на природен газ. Предвидена е спирателна арматура за всяко едно трасе с цел оптимизиране на работните параметри и навременна намеса при възникване на авария.

С оглед на вече изградената мрежа за квартала, останалите зони на застрояване , обект на проектирането, следва да бъдат снабдени от съществуващите отклоненията и участъци посочени на план- схемата.

Ориентировъчната дължина на новопроектираната газоразпределителна мрежа(основни газопроводи) с максимално работно налягане 0,6 MPa е 8200 м.

Газифицирането на ЖК “ИЗГРЕВ” гр. Добрич се предвижда да се осъществи с разпределителни газопроводи с работно налягане 6 bar. захранени от ГРМ гр.Добрич по ул. “Теменуга”.

Ориентировъчната дължина на новопроектираната газоразпределителна мрежа с максимално работно налягане 6 bar е 6500м.

Газифицирането на ЖК “Иглика” гр. Добрич се предвижда да се осъществи с разпределителни газопроводи с работно налягане 6 bar. захранени от ГРМ гр.Добрич по ул. “Ралица” и ул.”Каменица”.

Ориентировъчната дължина на новопроектираната газоразпределителна мрежа с максимално работно налягане 6 bar е 2200м.

Газифицирането на ЖК “Балик” гр. Добрич е предвидено да се осъществи чрез разпределителни газопроводи PE 100 SDR 11 с работно налягане 0,6 МPa като част от съществуващата ГРМ. Основните захранващи газопроводи са предвидени от полиетиленова тръба PE Ф110 х 10.0 по ул.Емона, ул.Каменица и ул.Ясна Поляна. Схемата за газификация следва да се реализира по етапно като първо се изградят основните трасета Ф110 х 10 , а от тях газопроводни отклонения Ф63х5.8 и Ф32х2.9/ до ГРИТ, захранвайки индивидуално потребителите на природен газ. Общата дължина на трасето е 5430 м.

Газифицирането на кв. Рилци гр. Добрич се предвижда да се осъществи с разпределителни газопроводи с работно налягане 6 bar. захранени от ГРМ гр. Добрич по бул. Добруджа с врязване към основен газопровод от ГИС2 на ГРС гр. Добрич.

Основният газопровод, тръба Ф125x11.4 продължава по бул.Добружда в западна посока към квартал Рилци. Непосредствено преди влизането в на територията на квартала се предвижда изграждането на кранов възел(КВ) със съответната спирателна и продухвателна апаратура. Захранването на квартала се извършва чрез „лъчева“ газопроводна мрежа, разположена по основните пътни артерии. Всички отклонения към потенциалните битови, комунални и промишлени консуматори ще се осъществи от основните разпределителни газопроводи с Ф63 х 5.8 и Ф32 х 2.9. Всички отклонения завъшват до границата на имот посредством газо-разпределителни и измервателни табла.

Ориентировачната обща дължина на ГРМ е 11км.



Всички отклонения към потенциалните битови, комунални и промишлени консуматори ще се осъществят от основните разпределителни газопроводи. Отклонения завършват с газорегулаторни или газорегулаторни и измервателни табла на границата на газифицирания имот. В случаите на газифициране на многоетажни жилищни сгради захранването може да се осъществява от ГРТ или ГРИТ монтирани на границата на имота или на фасадата на сградата при спазване на чл. 64, ал.3 от "Закон за енергетиката". Захранването на потребителите на вход от жилищна сграда с повече от 3 етажа е предвидено да се осъществи чрез монтаж на ГРТ до входната клетка и последващо изграждане на сградна газова инсталация (сграден щранг) в общите части на сградата с предвидени индивидуални ГИТ за всеки клиент.

Всички останали трасета се явяват допълнително насищане на съществуващата ГРМ и съответните прилежащи към нея отклонения би следвало да бъдат съобразени с нейната специфика и налични налягания.



  • Газопроводни отклонения от газоразпределителната мрежа до консуматорите

Отклонение и съоръжение за присъединяване към разпределителна мрежа е съвкупността от оборудване, апарати и газопроводи, предназначено за регулиране и/или търговско мерене на природния газ, подаван на потребител или група потребители.

В зависимост от това към какво налягане ще бъде включен съответният консуматор, газопроводните отклонения се изпълняват от стоманени или полиетиленови тръби. Те се оразмеряват за максимално часовата консумация на потребителя и се присъединяват към разпределителните газопроводи по технологии, характерни за съответния материал.



Монтаж на спирателна арматура се предвижда на линейните части на разпределителните газопроводи и на газопродните отклонения, съгласно действащата нормативна база. Местоположението, типа и необходимостта от монтаж на спирателан арматура се обосновава с инвестиционния проект. Съгласно действащите нормативи на всяко отклонение е предвидена спирателна арматура.

Спирателната арматура се монтира надземно в шкафове или ниши за стоманените газопроводи и подземно в шахти или в чугунени гърнета за полиетиленовите газопроводи. Местата, предвидени за монтаж трябва да са удобни за обслужване, като се предвиждат съответни технически средства за ограничаване достъпа на случайни лица до тях.

Газопроводните отклонения завършват със съоръжения. В зависимост от това има ли изградено котелно, неговото местоположение, мощност и необходимо налягане се определя мястото и вида на съоръжението.

Най-често отклоненията завършват с газорегулаторни и измервателни табла (ГРИT), чиято цел е регулиране на налягането и регистриране разхода на газ за търговски цели. В зависимост от конкретните условия, налягането в газопровода и техноголичните изисквания може да бъде изграден само газоизмервателено табло(ГИТ) или газорегулаторно табло(ГРТ)в съвкупност с уредите за измерване на газа.

Местоположението на газопроводните отклонения се определят с инвестиционния проект за конкретен етап на изграждане и не са поазани в план-схемата

Съоръженията обикновено се изграждат на границата на имота на консуматора - до оградата му, на глуха стена или на друго подходящо място, спазвайки нормативните отстояния.

В зависимост от типа на консуматора, разположението му спрямо разпределителните газопроводи, местоположението на инсталираните мощности и големината на консумацията, отклоненията се изпълняват в различни варианти:


  • когато отклонението се изгражда по време на строителството - присъединяването му към тръбите от разпределителния газопровод става посредством скоба за врязване или тройник;

  • когато отклонението се изгражда впоследствие - посредством вентил за врязване под налягане с удължено тръбно отклонение или арматура за врязване под налягане.

  • Техническа безопасност при проектиране, строителство и експлоатация на газоразпределителната мрежа

Проектирането, строителството и експлоатацията на газоразпределителните мрежи, задължително изискват спазване на законите, стандартите и нормите за техническа безопасност на обслужващия персонал и населението.

Обучението по техническа безопасност е задължително. Подготовката, регистрирането и периодичната проверка на знанията на работниците и специалистите е задължение на фирмите, които проектират, строят и експлоатират газовите съоръжения.



На план-схемата към ОУП са представени изградената газоразпределителна мрежа собственост на ЧТК АД а също така и газопроводи собственост на други юредически лица (Газопровод ОЦ).
Развитието на мрежата предвижда изграждане на нови газопроводни участъци, по всички улици общинска публична и/или общинска частна собственост. Допуска се преминаване през частни имоти, 
при стриктното спазване разпоредбите на ЗУТ. 
Развитието на газоразпределителната мрежа е в пряка зависимост от заявения интерес за ползване на природен газ от битовия, обществено-административния и промишления сектор.


Каталог: files -> upload
upload -> Eкскурзии в Обединените Арабски Емирства Екскурзия в Дубай – Източната Приказка
upload -> Община Видин Видинска Света Митрополия Великденски празници – 2015 г
upload -> Конкурс за детска рисунка в цдг №9 "Арабела"- гр. Видин. 10 септември 10. 00 часа Провеждане на конкурс за детска рисунка в цдг„Иглика" гр. Белоградчик
upload -> Властелинът на ефира“ в лабиринта на подмятанията
upload -> Община балчик т е Х н и ч е с к о
upload -> Програма европейска нощ на музеите- 21 май 2016 г. Национален литературен музей


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница