12 март 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/6
Дата13.10.2018
Размер0.84 Mb.
#84791
  1   2   3   4   5   6
12 март 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Здравни ченгета душат за отрязана киста на бъбрек
Новата агенция “Медицински одит” ще проверява и сигнали за лекарски грешки.
Оперират пациент от киста на бъбрека, а според диагнозата тя е на панкреаса. Това е една от първите жалби, получени в “Медицински одит”, съобщи началникът й доц. Златица Петрова.

Тези дни новата агенция, която е към здравното министерство, започва проверка по сигнали за три смъртни случая.

В единия става дума за фатално забавена диагноза. Човекът минал през три болници, докато се изясни от какво страда. Накрая умрял. Има и оплакване, че е поискано плащане на лекарства, въпреки че пациентът е починал.

Проверките ще се правят и по време на лечението на болните. Ако установените нарушения са по-леки, санкцията е глоба от 1000 до 3000 лв. При по-тежки - се отнема лицензът на лечебното заведение. Това става по предложение на здравния министър. Потвърдят ли се съмнения за умишлено източване на бюджета на здравната каса, дават виновния на прокурор.

Инспекторите от агенцията тръгват на внезапни проверки от понеделник. Някои от тях ще са по жалби на граждани.

Хората се оплакват най-много от това, че в болниците им искат пари за лекарства и консумативи. В акциите из цялата страна ще се включат и експерти от здравната каса и Комисията за финансов контрол.

От 1 април пък започват масови инспекции на инвазивната кардиология заради необичайно високия ръст на клинични пътеки. Инспекторите ще гледат дали при даден пациент има показания извършването на точно това лечение, как протича то и дали не застрашава здравето и живота на човека.

Увеличението на разходите за катетеризации при сърдечносъдови заболявания е с 50% само за 1 г. По закон НЗОК е длъжна да заплати отчетените по правилата дейности. Проверки на медицинската целесъобразност на дадена дейност, приложена на пациента, обаче се правят за първи път у нас.

Критериите дали лечението е правилно и ефективно са заложени в утвърдените вече 70 медицински стандарта у нас.

По-нататък ще се разработи система за оценка на качеството на медицинската помощ и ще се направи рейтинг на лечебните заведения.



ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Доц. Златица Петрова: Правят никому ненужни процедури
- Доц. Петрова, какво ще проверявате?

- Ще гледаме дали медицинската помощ е оказана навреме в достатъчен обем. Това е всъщност една от основните цели на реформата - за всеки да има бърз достъп до квалифицирана помощ.



- Имате ли конкретни подозрения?

- При инвазивната кардиология има необичайно голям ръст. Тя се извършва в специализирани диагностични лаборатории. През 2007 г. те бяха 8, сега са 23. Това е добре, защото дава възможност за лесен достъп. От друга страна, е предпоставка за хипердиагностика. По света само 30% от пациентите, обърнали се към лекар с някакви оплаквания, отиват на инвазивна диагностика. У нас са над 65%. Поставят им се стентове, балони. При проверките НЗОК установява, че при 62-63% от случаите не е имало нужда да се извършва такава процедура.



Сепсис, а не марля, убил болен от рак.

При аутопсията на пациента, починал след операция от рак на хранопровода в “Пирогов”, за който “24 часа” писа, наистина е открита марлена лента на мястото на хирургичната интервенция. Тя обаче не може да бъде посочена като причина за смъртта. Това се казва в заключенията на вътрешната лекарска комисия. Здравното министерство също проверява случая, но експертите му още не са готови със заключенията. Аутопсията установява, че причината за смъртта е сепсис и полиорганна недостатъчност. Сепсисът обаче не бил свързан с наличието на чуждо тяло. Абсцесът е в левия бял дроб, а не където е операцията. Човекът имал метастази и на сърцето, което се среща рядко. Въпреки това забравената марля е сериозен пропуск. Комисията предлага секцията по хирургия да разработи мерки, за да няма подобни случаи в бъдеще.(24часа)



ИЛИЯНА ДИМИТРОВА


София дава болница на прокурор
София ще сезира прокуратурата за натрупаните от старото ръководство дългове на I градска болница, обяви вчера председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов.

"Вече приключва проверка на общината. По предварителни данни са плащани фактури, без да са извършвани никакви услуги. Още не е готов одитният доклад за размера на дълговете, но вероятно ще са под 5 млн. лв.", обясни Иванов.

Според администрацията обаче задълженията на болницата са 7 млн. лв., като 2 млн. от тях са дългове към общината, а останалите - към фирми. Новото ръководство на здравното заведение успяло да приключи 2009 г. с 400 000 лв. печалба.

Междувременно шефката на здравната комисия доц. Лиляна Еленкова обяви, че се готви концепция за преструктуриране на столичното здравеопазване. Имало 5-6 проекта, които все още се обсъждали, затова отказа повече подробности.

"Има общински поликлиники, които са в жилищни сгради и разполагат с 3-4 лекарски кабинета. Тези ДКЦ-та вероятно ще бъдат закрити, защото няма смисъл да продължават да работят в този вид", уточни Иванов.

ДАРИ ИЛКОВА


Скок на вноските или и чиновници да си ги плащат
Финансовият министър Симеон Дянков предлага на парламента да реши да вдигне ли парите за здраве.
Два варианта за здравните вноски предложи вчера в парламента вицепремиерът Симеон Дянков. Той бе поканен от депутатите от опозицията да обясни намеренията на кабинета за промяна на парите за здраве. В сряда правителството гласува вноската за бизнеса и работещите да се вдигне с 2%, а за държавата да остане 8 на сто.

Единият вариант е този, който гласува правителството.

Вторият е парите за здраве да останат 8%, но всички, на които в момента държавата плаща осигуровките, да започнат да си ги внасят сами. Така държавата щяла да остане като осигурител само на пенсионерите и децата, каза Дянков.

“И двете мерки са непопулярни”, призна вицепремиерът. Неговите сметки сочели, че изборът на който и да е вариант вкарва в хазната допълнително около 260 млн. лв.

Опозицията обаче обяви, че няма да подкрепи нито един. Разноцветни депутати атакуваха Дянков с въпроси.

Георги Пирински от БСП настоя да узнае защо се посяга към заплатите в публичния сектор, без той да е изцяло реформиран, както бе обещано.

Лидерът на СДС Мартин Димитров поиска бързо създаване на национален антикризисен щаб, защото долавял паника заради спада на приходите.

Лютви Местан от ДПС се усъмни, че управляващите търсят пари, без да са орязали достатъчно разходи, защото така е по-лесно.

Най-остър бе експремиерът Сергей Станишев. Той обяви, че БСП са категорично против всеки допълнителен разход и преживяването на кризата да става за сметка на гражданите.

Министър Дянков отговори кратко. Парите били кът заради кризата и заварения дефицит. Разходите за заплати били високи, защото се плащали накуп пари на съкратени чиновници. Очаквал от април бюджетът да излезе на плюс. До дни ще обяви антикризисни мерки. Призова никой да не го притиска за нови разходи.

Шефката на бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ обаче също даде сигнал, че има вариант изобщо да не се приемат промени в здравните вноски. “Не може просто да се увеличават разходи, вероятно ще подложим на дебат трябват ли още 350 млн.лв. и за какво”, каза Стоянова.

РУМЯНА ДЕНЧЕВА


Червени и сини срещу двойното облагане
Коалиция за България и депутати от СДС внесоха вчера два отделни законопроекта за изменение на Кодекса за социално осигуряване. Целта им е една и съща - да се премахне законово двойното социално осигуряване.

Преди две седмици от НАП разпратили с което самоосигуряващите се, които са регистрирани като търговски дружества, бяха задължени да плащат осигуровки два пъти – веднъж като извършващи основната си дейност, и втори път като управители на съответните дружества. След скандала онзи ден Красимир Стефанов отмени указанието.

За да не зависим от хрумванията на чиновниците в НАП, нека да запишем в закон, че управителите на търговски дружества, които не получават възнаграждения като управители няма да плащат осигуровки, обясни Мая Манолова от БСП. Според нея се получава четворно облагане, което е жестоко към хората по време на криза. А и така ще се увеличи сивата икономика, а няма да се напълни хазната.

Социалистите са категорично против и решението за увеличение на здравните вноски с 2 на сто. Ако правителството на Бойко Борисов не промени своето нехуманно отношение към здравеопазването, можем да кажем, че това управление е заплаха за здравето и живота на българите”, обяви в специална декларация от трибуната Мая Манолова.

Лидерът на БСП Сергей Станишев пък поиска нов антикризисен план от правителството, тъй като сегашният не показал никакъв ефект. Той обяви Симеон Дянков като "неспособен" да събере приходите в бюджета, тъй като сега дефицитът бил 1 милиард лева.

Кризата захапа хазната
МИЛЕН ВЕЛЧЕВ

Mайстори сме да се втренчим в несъщественото и да подминем важното. От седмица сме приковали вниманието си в размяната на удари между президента и правителството. Вече не се сещам някой от обичайните коментатори да е пропуснал да коментира пикантната тема.

Междувременно мисията на МВФ мина и замина. Интересно, ако се направи социологическо проучване, колко хора ще се сетят, че е имало такава мисия? А тя проследи и коментира процеси, които могат да имат кардинално значение за икономическото ни развитие в следващите години, поне до края на мандата на това правителство.

Имах възможността да прегледам внимателно както заключителното заявление на МВФ след консултациите с правителството, така и изпълнението на бюджета за януари. Не се почувствах комфортно, меко казано.

Спомнете си твърденията на опозицията, че приходите в бюджет 2010 са подценени. Към днешна дата ми се струват по-скоро надценени. Дано не с толкова, колкото подсказва януари. А, както се чува, и февруари.

Трудно е да се анализират причините, довели до спад на приходите с почти 1 милиард спрямо първия месец на м.г. За това могат да повлияят както случайни фактори, така и еднократни плащания през 2009 г. и липсата им през тази.

Видно е обаче, че полицейските методи на работа в митниците не дават очакваните резултати. Недоволството на бизнеса от некоректното отношение на държавата води до миграция в посока на сивия сектор. Става безпощадно ясно, че икономическата криза разклаща из основи държавните финанси.

МВФ е пределно дипломатичен в своя изказ и, струва ми се, оптимистичен в очакванията си, че настоящият бюджет, както е тръгнало, ще завърши с дефицит от 1,8% от БВП.

Правителството се направи, че не чува добре, и обяви, че има картбланш от фонда да си позволим по-голям дефицит. А експертите от Вашингтон пишат точно обратното: "…ОТ КЛЮЧОВО ЗНАЧЕНИЕ Е ДА СЕ СПАЗЯТ РАЗХОДНИТЕ ОГРАНИЧЕНИЯ В БЮДЖЕТА, ЗА ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ПО-ГОЛЯМ ДЕФИЦИТ."

Дано е прав министър Дянков, че след март бюджетът ще работи на излишък, за да компенсира дефицита от първите 3 месеца. Дано! Защото неофициалната информация сочи, че до края на февруари сме надминали не само установения със закон годишен дефицит, но и очакваните от МВФ 1,8%.

Но тъй като гаранция за това няма, никак не е рано да помислим какво да правим, за да излезе от кризата както икономиката, така и бюджетът.

Фискалният резерв е лукс, с който Гърция и Румъния не разполагат, но той вече не е на нивото от миналата година и има риск да се изчерпи неочаквано бързо. Публичният ни дълг е най-нисък от целия ЕС с изключение на Естония, но като виждаме трудностите на Гърция на капиталовите пазари, защо да очакваме благосклонно отношение към нас?

Да не си кривим душата - министър Дянков направи няколко правилни послания. Инстинктът не го лъже, че бързото влизане в преддверието на еврозоната е от приоритетно значение за финансовата стабилност. За съжаление НДСВ не успя да убеди коалиционните си партньори през изтеклите години във важността на тази политика.

Консервативното управление на държавните финанси е не по-малко важно.

Минималният дефицит за 2009 г. (бюджетът впрочем беше дори балансиран за последните 5 месеца на годината) създаде доверие сред инвеститорите и беше оценен по достойнство от МВФ. Агенциите по кредитен рейтинг дадоха положителни сигнали.

Желанието му за структурни реформи е похвално. Тук се включва и приватизацията, и концесионирането, и пенсионната, и здравната реформа. Но правилните възгледи не са достатъчни. Липсват все още категорични действия по реформаторския дневен ред. (Какви предлагам да са - виж схемата горе.)

ГЕРБ се хвърли в подкрепа на Дянков след размяната на удари с президента. Но за министъра, а и за България е много по-важна подкрепата на управляващата партия за либералните реформи, които бяха прокламирани преди и непосредствено след изборите. Иначе има риск, колкото и да би било жалко, след години да римуваме Борисов с Виденов.

МИЛЕН ВЕЛЧЕВ


Втори вариант за свежи пари в НЗОК
Чиновници, военни и полицаи ще плащат данък „здраве”

Вадят средно по 22 лв., ако парламентът одобри промяната
ЕКИП НА "ТЕЛЕГРАФ"
Втори вариант за наливане на свежи пари в здравната ка­са обмисля кабине­тът. Финансовият министър Симеон Дянков обяви вчера, че се обсъжда ал­тернатива на вдига­нето с 2% на данък "здраве" - държав­ните служители да започнат да плащат своята част от внос­ката.

Дянков съобщи но­вината на дебат в На­родното събрание, къ­дето беше повикан на изслушване, за да обясни взетото в сря­да от кабинета реше­ние здравната вноска да стане 10%.

"Повишаването от осем на десет процен­та е трудна за бизнеса мярка, но тя няма ал­тернатива.

Бюджетът на НЗОК за тази година е из­готвен така, че за все­ки допълнителен раз­ход трябва да се на­мери и допълнителен приход. Ако за касата са необходими 300-350 млн. лева, трябва да се намерят допъл­нителни средства из­вън бюджета", заяви финансист №1 през избраниците. Той обясни, че са обмис­ляни и други варианти за набавянето на па­рите и посочи: "Въз­можна алтернатива на увеличението е държавните служите­ли да започнат да си поемат своята част от вноската.

Може би сега е вре­ме и заради кризата, и заради равноправие­то, всички граждани в България да плащат равностойно". Дянков предложи на депута­тите да обмислят и двата варианта, като подчерта, че и едини­ят, и другият са непо­пулярни.

Цифри

Идеята служители­те в публичната сфе­ра да започнат да по­емат своята част от данък "здраве" е била обсъждана от депута­ти от ГЕРБ на среща с Дянков в сряда след заседанието на МС, научи "Телеграф".Според участници в разговора ако бъде приета, тя ще важи за абсолютно всички хо­ра, чиято вноска в мо­мента се плаща изця­ло от държавата. Тех­ният брой е 157 000 души, като 35 000 от тях са чиновници. Останалите са военни, полицаи и магистрати. Средният доход на те­зи лица е около 700 лева, а ако промяната бъде одобрена и те за­почнат да плащат сво­ите 40% от данък "здраве", заплатите им ще намалеят с 3,2%. Това означава, че средно в хазната ще влязат по 22 лева от всеки, сочат изчис­ленията. Общо за го­дина това прави малко над 41 млн. лева. В съ­щото време вчера Дянков обяви, че ако вноската бъде вдигната на 10%, очаква в НЗОК да постъпят до­пълнителни 296 млн. лева.



Варианти

Макар финансист №1 да обясни, че еди­ният вариант е алтер­натива на другия, от

екипа му заявиха, че не е изключено да бъ­дат приети и двата. "Обсъждат се всякак­ви хипотези. Едната не изключва другата", заявиха източници от финансовото минис­терство. Те допълни­ха, че се обмисля и среден вариант - внос­ката се вдига с 10% за всички - както за хора­та в частния сектор, така и за държавните служители. За втора­та група обаче държа­вата ще продължи да плаща 8%, а служите­лите ще вадят от джо­ба си останалите два процента. В крайна сметка решението ще бъде взето, след като постановлението на МС, с което се увели­чава здравната внос­ка, влезе в дебат в пленарната зала. Очаква се това да ста­не следващата седми­ца.
Последната дума как да бъдат набавени нужните 300-350 млн. лева допълни­телно за НЗОК е на парла­мента. Очаква се депутати­те да обсъдят вариантите още следващата седмица.


КАСАТА ПЛАТИ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ
Здравната каса плати за януари и на болници­те, лекарите-специалисти и за изследвания.

За целта вчера към ра­йонните здравноосигури-телни каси бяха преведе­ни 12 млн. лева за специа­листите, 6 млн. за медико - диагностична дейност т.е за изследвания и още 60

млн. за болниците. До дни се очаква средствата да пристигнат по сметките на тях.

Във всички районни здравноосигурителни ка­си е създадена необходи­мата организация за това, казаха още касата. Неизп­латените средства за яну­ари бе основната причина

за стачката на джипитата в началото на седмицата. Поетапно те започнаха да затварят кабинетите си в понеделник. В сряда оба­че прекратиха протестите, тъй като получиха парите си. Все още обаче са в стачна готовност, тъй като има искания, които очак­ват да бъдат изпълнени.


Учители и доктори взели повече пари
Със 7,6% са се увели­чили средствата за зап­лата в обществения сектор през 2009 г. въп­реки кризата.

Това прави с 365 млн. лева повече от 2008 г., сочи анализ на КНСБ за състоянието на доходите през миналата година у нас. Така в секторите тър­говия и ремонт, образо­вание, здравеопазване и социална работа средс­твата за възнагражде­ния са нараснали между 10 и 15%. Във финанси и застраховане те са се запазили на същото ни­во от 2008 г. В частния сектор обаче са намале­ли с 10% или с 659 млн. лв. В строителството

например, за заплати е начислено с 12,3% по-малко. Общо 15,8 млрд. са средствата за заплати през 2009 г., с 228 млн. по-малко от 2008.

В същото време всеки четвърти у нас е работещ беден, сочи още докла­дът.

За нископлатени се счи­тат хората със заплата под 67% от средната за страната. Според НСИ за миналата година тя е 591 лева. Това значи, че 25% от работещите у нас жи­веят с по-малко от 390 лева на месец. Работе­щите през 2009 г. са на­малели сериозно, се каз­ва в анализа. Те са със 7%, или 172 000 души по-малко спрямо 2008 г.


ЖАЛВАМЕ СЕ ОТ ЛЕКАРЯ В НОВА АГЕНЦИЯ В МЗ
Медицинска полиция тръгва из страната

Оперирали здрави пациенти
МАРИЯ МИЛКОВА

Медицинска полиция тръгва на проверки из болниците в страната. "Полицаите" ще са инс­пектори от новата аген­ция към здравното ми­нистерство - "Медицин­ски одит".

Тя бе създадена със за­кон през януари, но офи­циално ще започне рабо­та от следващия поне­делник. Целта й е да сле­ди как са лекувани паци­ентите в болниците. В агенцията всеки ще може да се подава и жалба, ако има съмнения, че не е ле­куван правилно, ако са му искали пари под масата или за други нарушения, на които е станал свиде­тел или потърпевш. Инспекторите ще проверяват всеки сигнал. За тази цел в новата агенция ще ра­ботят 50 лекари. Към тях ще се присъединят и по 10 медици за всяка спе­циалност от Българския лекарски съюз.



На мушка

Първи в полезрението на новата агенция ще влязат кардиолозите, ко­ито работят с едни от най-скъпите пътеки на НЗОК. Отдавна съществуват съмнения, че там има го­леми злоупотреби. Това сочи и доклад на здрав­ната каса. Според него само за година клинични­те пътеките по инвазивна кардиология са се увели­чили почти с 50%. През

2007 г. е платено за 24 347 пътеки, а през 2008-а те вече са 36 331. Освен това проверка на касата показала, че в 63% от слу­чаите има нарушения. "Това значи, че са поста­вяни стентове за разши­ряване на кръвоносните съдове на пациенти, на които не се е налагало, т.е не са били стеснени", обясни шефката на аген­цията Златица Петрова. Тя посочи още, че в света такива операции се пра­вят на около 30% от паци­ентите. У нас процентът е над 65.

Проверките започват от 1 април. Агенцията подхваща и 3 смъртни случая в болници. Първи­ят е на оплакал се паци­ент, че е бил диагности­цирай за киста на панкре­аса, а е опериран за киста на бъбрека. Другият е за починал пациент след обикаляне в три болници, а третият - за заплащане на лекарства на болен, който всъщност е почи­нал.




Агенция ще следи здравните фондове
Освен от Комисията по финансов надзор (КФН) частните здрав­ни фондове ще бъдат контролирани и от но­восформираната Из­пълнителна агенция "Медицински одит". Но­вият надзор влиза в здравните дружества, тъй като КФН няма ка­пацитета да прави ме­дицински проверки в компаниите. Зам.-директорът на агенцията д-р Антон Стоянов обя­ви, че предстоят плано­ви проверки във всеки един от фондовете, а след това ще бъдат ор­ганизирани проверки и по сигнали - както от осигурени лица, така и от самата КФН. Когато има недоволни пациен­ти от дейността на едно дружество и жалбите касаят медицинска дей­ност, те ще се отнасят до агенцията.



Медицинска полиция тръгва на проверки по сигнали на пациенти
Точили НЗОК със скъпи клинични пътеки

Нова агенция ще следи за нарушения в болниците
СОНЯ АНГЕЛОВА
Лекари са точили здравната каса (НЗОК) със скъпи клинични пътеки. Медици слагат стентове за разширяване на кръвоносните съдове дори когато пациентите нямат стеснения, призна вчера шефката на новосъздадената агенция „Медицински одит" д-р Златица Петрова. При 62% от болните, подложени на инвазивна диагностика за сърдечносъдови заболявания, това е било напълно излишно. Изводът е от доклад на здравната каса, заради който агенцията от април започва проверки на болниците. При този вид диагностика се правят различни катетъризации и ангиографии и тя е сред

най-добре заплатените от касата дейности

Заради скъпите пътеки пациентите получават най-модерно лечение дори когато нямат нужда от него.

НЗОК обаче няма право да проверява защо и кога се прилага скъпият метод, заради това със задачата ще се заеме агенцията. Само за 3 години от 8 специализираните лаборатории за диагностика в страната са нараснали на 23. Някои от тях се намират в градове като Ловеч или Копривщица, които не успяват изобщо да натоварват скъпата си апаратура. Бурен ръст има и при самата инвазивна кардиология, като само за година пациентите, на които е приложена, са скочили с 50%. Според д-р Златица Петрова, докато световните стандарти налагат до 30% от болните да се лекуват с безспорно модерната технология, у нас това се прави при 65%. Ако през 2007 г. НЗОК е платила 24 347 случая на хора, лекувани по тази пътека, през следващата те са станали вече 36 331. От понеделник изпълнителната агенция ще прави

внезапни проверки

и по сигнали на пациенти. Според единия от тях пациент с диагноза киста на панкреаса бил опериран от болен бъбрек. Според друг болният бил разкарван в три болници, преди да издъхне, а близки били принуждавани да плащат лекарствата и консумативите на вече починалия си роднина. Плановите проверки на агенцията пък ще започнат от 1 април и техните резултати, както и проверяваните болници ще бъдат съобщавани на сайта на агенцията. Критериите за проверките ще станат медицинските стандарти, които са задължителни и покриват близо 98% от всички специалности.

Медицинският одит ще следи не само какво точно е извършено, но и как, обясни д-р Петрова. Инспекторите ще оценяват дали при лечението е използвана необходимата апаратура, какво е нейното ниво и дали квалификацията на лекарите позволява те да прилагат отчетените процедури.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница