14 Ноември – световен ден за борба с диабета знаем ли достатъчно за захарния диабет?



Дата28.10.2018
Размер50.79 Kb.
#103030
14 НОЕМВРИ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ДИАБЕТА

Знаем ли достатъчно за захарния диабет?

Захарния диабет е едно от най-разпространените заболявания на планетата, което засяга хора от всички възрасти. Днес в света над 230 млн. души боледуват от диабет, което представлява почти 6% от населението на планетата.

Захарният диабет е хронично заболяване, характеризиращо се с повишена кръвна захар и поява на глюкоза в урината, поради нарушено производство на инсулин от задстомашната жлеза и/или недостатъчната му ефективност.

Инсулинът е хормон, който се отделя от т. нар. бета клетки на панкреаса (задстомашната жлеза). Основната задача на инсулина е да понижава нивото на кръвната захар до нормалните ú стойности. Съществуват три типа захарен диабет:

Дабет тип 1 - инсулинозависим. Характеризира се с нарушение в производството на инсулин. Заболяването засяга предимно деца и млади хора. Около 10-15% от диабетиците страдат от диабет тип 1.

Диабет тип 2 - инсулинозависим. При този тип диабет е налице нарушена чувствителност на клетките към действието на инсулина (инсулинова резистентност), забавяне или недосриг на секрецията му. От тази форма на диабет страдат предимно по-възрастни хора (над 40 годишна възраст), но през последните години се наблюдава тенденция за «подмладяване» на болестта. В някои случаи захарният диабет тип 2 може да се превърне в инсулинозависим – при голяма давност на заболяването и изчерпване на инсулиновите резерви.

Гестационен диабет. Това е форма на диабет, която се развива по време на бременност и след раждането обикновено отшумява. При жените, развили този тип диабет, има по-голяма вероятност за възникване на диабет тип 2 в по-късна възраст.

Рискови фактори за възникване на захарен диабет

Причините за захарния диабет все още не са напълно изяснени. Съществуват някои фактори, които благоприятстват възникването му:



  • Наследствено предразположение – среща се около 40-50% от болните с диабет, като в много от случаите, във всяко следващо поколение заболяването се проявява във все по-млада възраст;

  • Нервно-психично напрежение и претоварване;

  • Наднормено тегло и затлъстяване;

  • Вирусни и бактериални инфекции.


Симптоми на захарен диабет

В младата възраст (под 30 години) заболяването (диабет тип 1) обикновено започва с т. нар. големи белези: жажда, неутолим глад, сухота в устата, често уриниране на големи количества урина до 2-3 литра на денонощие. Болните бързо намаляват теглото си, въпреки повишения апетит, губят сили, имат склонност към гнойни заболявания на кожата и общи инфекции. При липса на подходящо лечение, заболяването се влошава и се развиват тежки усложнения.

Диабетът на зрялата възраст (диабет тип 2) се проявява след 40-50 годишна възраст. Заболяването започва бавно и незабележимо, с нехарактерни оплаквания – слабост, лесна умора, упорит сърбеж и чести възпаления в областта на половите органи, гнойни инфекции на кожата, трудно зарастващи рани, гъбични заболявания, сексуални проблеми и други. Жаждата и често уриниране могат да липсват. Теглото се запазва, а понякога дори е наднормено. Често заболяването се открива при изследване на урината или кръвта по друг повод или при развитието на усложнения.

Усложнения на захарния диабет

Захарния диабет уврежда почти всички органи и системи, обикновено в по-късните етапи на заболяването.

Захарния диабет може да засегне:


  • Кръвоносните съдове – обикновено се засягат малките и средните съдове. Не са редки и „запушванията“ на кръвоносните съдове, главно в долните крайници с последица гангрена на пръстите.

  • Нервната система – получават се възпаления на нервите в коренчетата на гръбначния мозък (неврит, радикулит), проявяващи се със силна болка, нарушения на чувствителността, а понякога и нарушения на движенията на долните крайници.

  • Бъбреците – пораженията на бъбреците са тежка и зачестяваща проява на дълготрайния диабет, които понякога водят до смъртен изход.

  • Очите – особено често и тежко се увреждат очите-диабетна ретинопатия, която води до ранно настъпващо „перде“ и слепота.

  • Сетивните органи – нарушават се слуха и обонянието. У по-възрастните диабетици нерядко се наблюдават нарушения, подобни на тези при атеросклерозата-отслабване на паметта, промени в характера, потиснатост и раздразнителност. Диабетиците (и то в млада възраст) боледуват 3-4 пъти по-често от склероза на коронарните съдове и инфаркт на сърцето.

НЕОБХОДИМО Е ДА СЕ ЗНАЕ, ЧЕ НОРМАЛНИТЕ СТОЙНОСТИ НА КРЪВНАТА ЗАХАР СА В ДИАПАЗОНА 3,5 – 5,5 ММОЛ/Л!

Какво може да се случи, ако кръвната захар на диабетика се понижи под долната граница от 3,5 ммол/л?

Това е най-опасното за живота на диабетика състояния. При стойности на кръвната захар под 3,5 ммол/л той изпада в състояние, наречено хипогликемия и чувства безпокойство, главоболие, сърцебиене, изпотяване, тремор, глад, които могат да прогресират до помрачаване на съзнанието. При появата на описаните симптоми е необходимо вземането на 2-3 бучки захар.



Какво може да настъпи при значително повишаване на кръвната захар?

Страдащият от диабет чувства гадене, повръща, уринира често, изпитва силен глад, повишена жажда, обща слабост, коремни болки, зрителни смущения. Може да се стигне до замъгляване на съзнанието. В този случай е необходимо веднага да се потърси лекарска помощ.



Кое е най-сериозното състояние, причинено от значителното повишаване на кръвната захар?

Захарния диабет е хронично заболяване, което продължава цял живот, с редуващи се периоди на подобрение и влошаване. Най-тежката проява на заболяването и най-честата причина за смъртен изход е диабетна кома, която днес се наблюдава сравнително рядко, предимно при млади диабетици, след прекарана инфекция, операция, преумора, грешки в диетата.



ДИАБЕТИЦИ, ВИЕ МОЖЕТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ ПЪЛНОЦЕННО, АКО СПАЗВАТЕ СЛЕДНИТЕ СЪВЕТИ:

1.Изпълнявайте стриктно предписаното Ви от лекаря лечение

2.Хранете се здравословно:

  • Изключете от ежедневното си меню захарта и захарните изделия;

  • Разпределете храната в 3 основни, 2-3 междинни приема и спазвайте часовете за хранене;

  • Намалете консумацията на мазнини и особено на животинските, които са богати на холестерол;

  • Ограничете консумацията на месо и почти изключете колбасите от менюто си, консумирайте нетлъсти меса;

  • Обработвайте храната чрез варене, печене и задушаване на ястията без допълнителна мазнина;

  • Консумирайте млека с ниска масленост до 2%;

  • Консумирайте хляб и тестени изделия от пълнозърнести брашна;

  • Консумирайте 2-3 пъти седмично варива, картофи и ориз за сметка на хляба от съответното хранене;

  • Консумирайте сурови и готвени зеленчуци няколко пъти дневно и 2-3 плода всеки ден;

  • Ограничете консумацията на готварска сол;

  • Внимавайте с т. нар. храни за диабетици, които често са богати на скрити мазнини и захари;

  • Използвайте за подслаждане заместители на захарта;

  • Ограничете консумацията на алкохол и в никакъв случай „на гладно“;

  • Откажете тютюнопушенето;

  • Пийте 1,5л вода, ако лекарят Ви не е назначил друго.

3.Упражнявайте ежедневно физическа активност – гимнастика, разходки, туризъм и други.

Издава: Дирекция ПБПЗ



РЗИ гр. Бургас




Каталог: svetovni%20zdravni%20dni
svetovni%20zdravni%20dni -> 24 март – Световен ден за борба с туберкулозата обединени в борбата срещу туберкулозата!
svetovni%20zdravni%20dni -> 20 май – световен ден за съпричастност с жертвите от спин
svetovni%20zdravni%20dni -> 26 Юни Международен ден за борба с наркоманиите
svetovni%20zdravni%20dni -> Вмешателството в тютюневата индустрия
svetovni%20zdravni%20dni -> Г. Световен ден на сърцето Превенция и профилактика на сърдечносъдовите заболявания
svetovni%20zdravni%20dni -> 31 май – Световен ден за борба с тютюнопушенето Мото: Забрана за рекламиране на тютюневите изделия, промоция и спонсорство
svetovni%20zdravni%20dni -> Решение на 55-та Световна здравна асамблея 10-ти май е обявен за Световен ден на физическата активност, с мото: "Движението това е здраве"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница