14 октомври 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/13
Дата03.09.2016
Размер1.81 Mb.
#8253
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
14 октомври 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 6

В. Труд 8

В. Труд 8

В. Дневник 9

В. Дневник 11

В. Дневник 12

В. Дневник 13

В. Дневник 14

В. Дневник 14

В. Дневник 16

В. Дневник 17

В. Дневник 18

В. Земя 18

В. Земя 18

В. Земя 19

В. Земя 22

В. Монитор 24

В. Монитор 25

В. Монитор 26

В. Монитор 26

В. Монитор 27

В. Монитор 28

В. Монитор 28

В. Монитор 29

В. Монитор 30

В. Монитор 30

В. Монитор 31

В. Монитор 31

В. Монитор 32

В.Класа 34

В.Класа 35

В.Класа 36

В.Класа 36

В.Класа 36

В.Класа 37

В.Класа 37

В. Атака 37

В. Атака 38

В. Атака 38

В. Атака 39

В. Атака 39

В. Атака 41

В. Атака 42

В. Новинар 43

В. Новинар 43

В. Новинар 44

В. Новинар 46

В. Новинар 47

В. Телеграф 48

В. Телеграф 48

В. Телеграф 48

В. Телеграф 50

В. Телеграф 53

В. Телеграф 54

В. Телеграф 54

В. Телеграф 55

В. Телеграф 55

В. Телеграф 56

В. Телеграф 56

В. Дума 57

В. Дума 58

В. Дума 58

В. Дума 58

В. Дума 60

В. Сега 60

В. Сега 61

В. Сега 62

В. Сега 63

В. Сега 64

В.24 часа 67

В. 24 часа 74

В.Пари 75

В.Стандарт 85




14.10.2010 г., с. 7
Класация Варна за лош булевард
Нова класация набира скорост във Варна - за най-лош булевард. Акцията подхванаха шофьорите от градския транспорт и бизнесът в кв. „Владислав Варненчик". Те единодушно номинираха бул. „Трети март" за най-ужасната отсечка в града.

„Бул. „Трети март" за трета поредна година е вписан на първо място в списъка за основен ремонт от строителната програма на района. Въпреки че е в окаяно състояние, той така и не намери място в проектобюджета на община Варна за пътни артерии. Може би не се вписваме в стратегията за развитие на града"', коментира кметът на район Добромир Джиков.




14.10.2010 г., с. 9
Енергоспестяващи къщи са хит на „Стройко 2000”
Евергоспестяващите къщи са хит на поредното изложение „Стройко 2000", което отвори врати вчера в НДК. Тази есен участват над 500 фирми, които се надпреварват да предлагат продукти, съобразени с европейските стандарти, и обещават до 50% намаляване на разходите за енергия. Не липсва и разнообразие от дограми, врати, декоративни настилки, мебели, сауни, продавани с 20-30% по-евтино до края на изложението на 19 октомври.

С 30% намаление може да се намерят къщи с причудливи образи. В София вече има подобна постройка във формата на охлюв, както и гараж, изглеждащ като автобус, хвалят се производители. Цените за подобно съоръжение варират между 150-250 евро кв. м плюс монтажа.

Пасивните къщи по канадска технология също са хит. Те се изграждат за около 5 дни и работят с топлоизолационен елемент, който щял да спести много разходи на домакинствата.

Изолационни панели в различни цветове предлага и българска фирма. Продуктите вървят между 29 и 96 лева за кв. метър.


Снимка на две колони – Ръчната рисунка върху избрана от клиента врата оскъпява стоката с 400 лв.


14.10.2010 г., с. 9
Строителството държи 25% от сивия сектор
Строителството представлява 25% от общия размер на сивия сектор у нас. Говорим за сума от 1,7 млрд. лева от строителния бранш за последната една година.Това каза вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев по време на внезапна проверка на строителен обект в столичния квартал „Гео Милев".

На проверката беше и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, който посочи, че според данни на министерството всеки четвърти работник, зает в строителния бранш, е обвързан със сенчестия сектор.

Главната инспекция по труда е отчела общо 20 000 нарушения в строителния сектор за 2009 г. Данните са извлечени въз основа на 5000 проверки, направени на строителни обекти из цялата страна. Една трета от

нередностите са свързани с трудовоправните отношения , както и със спазването на трудовата дисциплина. „Оказва се, че всеки трети обект е необезопасен. Работниците нямат сключени трудови договори, нямат и адекватно работно облекло", обясни Младенов. Глобите за нехайните работодатели ще бъдат между 1500 и 15 000 лева.

Плевнелиев заяви, че в края на 2009 г. в строителния сектор е имало около 200 000 работещи, а към днешна дата са 150 хиляди. „Интересно е, че само 17 000 от тях са се регистрирали на борсите по труда. Това означава, че остава един контингент от 33 000 човека, които са потенциални участници в сивата икономика", поясни министърът.

„С тези проверки ние се опитваме не да играем ролята на страшилища, а да помагаме на бизнеса", допълни той.




14.10.2010 г., с. 14-15
Ще напълним куфарчетата, но с глоби
С Иван СИМИДЧИЕВ, шеф в оставка на Дирекцията за национален строителен контрол, разговаря Георги Великов

- Ще напълните ли куфарчетата, г-н Симидчиев, от собствениците на незаконни къщи край язовир “Ивайловград”? Преди дни един от местните хора изказа предположение пред “Труд”, че вместо багери ще дойдат хора с празни куфарчета да им ги напълнят?

- Ще ги напълним! С глоби и наказателни постановления. Там са 70-80 незаконни обекта. При минимална санкция от 5000 лв. ще влезе нещо в бюджета. Това са минималните санкции само за премахване. Ще има глоби и за забрана на ползване и други.

- Но собствениците сигурно ще обжалват?

- Отсега се готвим за дела, които ще продължат година-две.

- Не е ли малко 5000 лв.?

- Това е необжалваемият минимум.

- Какви са фактите около законността на сградите край язовира?

- Има 3 напълно законни строежа над заливаемата кота на язовира според документацията на общината. Ще видим и тези документи как точно са издадени, спазени ли са процедурите. Има и един акт за узаконяване, издаден преди дни, но още не е влязъл в сила. Тези, които са под заливаемата кота, е ясно - те са напълно незаконни.

- Колко общо са незаконните къщи там?

- На заливаемата площ (б.р. - чашата на язовира) засега се очертават около 50, освен ако не открием в някой ръкав около селата още. До вчера са издадени 27 констативни акта за премахване и 14 акта за забрана на ползването. В момента работата на нашите служители продължава.

- Текстовете в Закона за устройство на територията (ЗУТ) са ясни - незаконен ли е обектът, събаря се. Възможно ли е да бъдат конфискувани къщите?

- Ако е възможно по друг закон, но по ЗУТ няма такъв вариант. Имаше по стария Закон за териториално и селищно устройство (отменен с приемането на ЗУТ)такъв вариант до 2001 г. Там имаше текст, че незаконни обекти върху държавен или общински терен, могат да бъдат одържавени.

- Т.е., вие по закон трябва да започнете процедури за премахване без алтернатива?

- Това е единствената възможност по ЗУТ.

- Тези дни имахте поредица срещи с прокуратурата, данъчните и столична община. Какви са резултатите от тях?

- На първо място започваме да събираме информация за всички строежи, които са заснети от данъчните. Идеята е да се разделят на групи. В първата са обекти, които нямат никакви книжа, и по тях ние веднага започваме производство. Другата - които имат разрешения за строеж, но не са въведени в експлоатация (без акт 16)дълго време след завършването им. Третата са такива, които са разрешени примерно като офиссгради, а се ползват като жилищни. Работата на ДНСК ще е главно по тези, които нямат документи. Данъчните ще търсят произход на парите. Общината ще проверява редовността на документацията.

- Каква ще е ролята на прокуратурата?

- Ще се търси отговорност до последния човек, който има участие в нерегламентирани действия. Защото навярно ще има документи с невярно съдържание. Сега гледахме например един такъв случай - има редовен документ, издаден от общината, с изходящ номер. Той е копиран на бял лист, след това върху копието е вкарана като описание друга сграда. На мен ми е попадало разрешение за ползване, направено по същия начин.

- Преди няколко години правихте акция за незаконно строителство на язовир “Искър”. Как се разви тя във времето?

- Там разглеждахме над 40 обекта. Имаше пуснати заповеди за премахване и по някои от тях съдебните дела вече приключиха. Ще ви направим справка как стоят нещата. Има и отменени заповеди за премахване от съда.

- Няма ли същото да се случи в съда и с имотите на “Ивайловград”?

- Надявам се, че сега, при този обществен интерес, няма да се случи. Опасявам се обаче, че ще ни бъдат възложени твърде много проверки, за които нямаме ресурс.

- За нови проверки, инициирани от данъчните, ли говорите?

- Не ме притесняват толкова проверките на данъчните. Защото те, като отсеят примерно 100 обекта, които ще проверяват, сред тях ще има да кажем два, които ще са в нашата компетенция. По-скоро такива зонови случаи като “Ивайловград” и “Искър”, а предполагам около всички язовири в България има такива вилни зони. Да не говорим, че за понтоните в язовирите например у нас няма никакво законодателство - те би трябвало да са регистрирани като плавателни съдове.

- Но все някога трябва да бъде въведен ред в тази държава, а ДНСК е сред институциите, които имат пряко отношение за въвеждането му.

- Така е. Ние през цялото време сме се опитвали да въвеждаме ред. Имахме усещане, че сме сами в тази битка. Сега сме удовлетворени, че и други институции се намесват и усещаме зад гърба си и закон, и държава.

- Ще ви стигне ли физическият ресурс от експерти в тези и предстоящите подобни акции?

- Не. Ще закъсат други неща от дейността ни. Тези производства ще отнемат много време и ресурс, много писане. А текущата ни работа? Ние имаме по 200 преписки годишно на служител. Общо обработваме по 70 000 преписки годишно, при 430 души персонал, включително и административен. Но няма как да искаме увеличение в щата в сегашната ситуация, макар в последните 8 години той да бе съкратен от 700 души на сегашния. Ние в момента сме под санитарния минимум за ежедневна работа, камо ли за такива акции.

- Могат ли общините да помагат? Да правят проверки, да подават данните към вас и тогава да се включвате?

- От 2005 г. те имат правомощия да констатират незаконни строежи и незаконно ползване. За тези 5 г. са пуснали 20 акта за спиране на строежи, а ние по 1000 годишно. Просто не работят. А по закон общинските служители са длъжни да не допускат незаконно строителство. Сега например коментирахме на срещите с другите институции не да проверяваме всяка преписка на обектите, които са обект на акцията в София, а общината да го направи и да ни уведоми за нередности.

- Кога ще приключите акцията на ДНСК в Бургаско - премахването на рибарското селище Ченгене скеле и на сгради в Несебър?

- О, приключването ще е трудно, защото в Ченгене скеле има 220-230 обекта за премахване. За над 70 от тях има влезли в сила актове за премахване, за около 35 вече са изпълнени и са премахнати постройките. Оказа се много трудно да се намери кой да ги премахне принудително. На няколко пъти изпълнителят отива на място, прави оглед и се отказва, преди да подпише договор. Дори при сключен договор една фирма се отказа.

- Защо?


- Страх ги е. Или някой ги плаши. Затова малко се забавяме, но имаме съдействие от полицията. Последните премахвания ги извърши бургаската общинска фирма БКС, но не знам защо вдигнаха много цената и сега търсим друг вариант.

- А в Несебър?

- Там много трудно намерихме изпълнител на поръчката за принудително премахване. Става дума за незаконно надстроени етажи от къщи, два магазина в Стария град и др. Общо има 50 заповеди за премахване там, като в сила са влезли 7. Надявам се акцията ни да има възпиращ ефект в бъдеще.

- Появиха се информации за нередности в “Марина Диневи”?

- Започнато е производство за забрана на ползването за хотелски комплекс и обслужващи сгради. Те са извън яхтеното пристанище. Производството е, защото не са въведени в експлоатация от компетентния орган - ДНСК. Те имат издадени удостоверения от главния архитект. При проверката обаче се установи, че строителният обект не е четвърта, а втора-трета категория. По закон за такива категории сгради въвеждането в експлоатация е от компетенцията на ДНСК. Има съставен констативен акт. След изтичане на 7-дневен срок за възражения следва заповед за забрана на ползването.

- Това поправимо ли е? Бихте ли издали впоследствие вие разрешение за ползване на хотелската чест?

- Ако разполагат с всички необходими документи по закон, разбира се, че е поправимо.
Снимка на две колони – без текст


14.10.2010 г., с. 18
Само бутане! Ние куфарчета не щем!
На заседаниетo на кабинета в сряда министрите обсъдиха проблема с незаконните имоти на богаташи край яз. “Ивайловград”. Публикуваме с големи съкращения стенограма от разговора.

БОЙКО БОРИСОВ: Дянков и Плевнелиев, толкова години ДНСК да не предприеме нищо?! Да бъде отстранено цялото ръководство на ДНСК, категорично! Министър Дянков, не може сегашният шеф на митницата там да е един от тези лица. Ако има ръководство на митниците, то би трябвало отдавна да го е отстранил. Надявам се в рамките на днешния ден. Защото, ако аз съм шеф на митницата и чета изказвания от типа - да дойдат с празни куфарчета да им ги напълним, значи тези хора години наред са ги пълнили. Ние куфарчета не щем! Държавната дотация за ГЕРБ е толкова голяма, че ние имаме толкова пари в партията, че не можем и да ги харчим, сложили сме ги на влог.

Дянков и Плевнелиев, с прибирането днес в министерствата - кадрови наказания, отстраняване и това трябва да се прекрати.

Истината е, че това е индулгенция. Тези хора са събирали пари, пращали са ги към високите нива в държавната власт и с парите, които са оставали за тях (защото не можеш примерно да вземеш сто евро и сто да ги предадеш нагоре), са си оставили и за тях по схема някакви пари. И с тези пари те са си направили там къщички от по 1000 квадрата, достатъчно атрактивни. Дори вчера по телевизия “Европа” имаше един въпрос - да се национализират ли и да се дадат за сираци, за стари хора тези сгради. Само че тук въпросът е дали е морално пък държавата, като ги вземе, да продължи да прави същите нарушения, защото особено в чашите на язовира - във вододайните зони, законът категорично това го забранява. Днес четох на главния архитект на София Петър Диков едно интервю (в “Труд” - б. р.), абсолютно съм съгласен с него - единственият факт е само бутане, събаряне, възстановяване на терените такива, каквито са по закон. Да, неприятно е, тежко е, скъпо е може би, но ако искаме да си създадем ред в държавата, просто нямаме право и ние да… А и нищо не им дължим, на които и да е в България.

Дядо ми казваше: не големите разходи са проблемът, а малките приходи!

Хърватия само с това, че си е запазила Дубровник след война и го е възстановила във вида му - ако не ме лъже паметта, към 8,5 милиарда евро са приходите от туризъм с едно парче земя. А ние имаме стотици километри морска, речна граница, планински курорти. И само режем разходи. И виждате, ние говорим за погубени от само след приватизационния контрол стотици милиони, над милиард и двеста и се чудим как да съберем десет милиона допълнително да дадем на театрите. Говорим за година - десет милиона, допълнително. И те хората ги приемат с възторг, като кажем, че ще ги намерим. За да ги има тези митничарски селища, Дянков, това означава, че не сме събрали всички приходи. И в случая упрекът не е персонално към теб, той е упрек и към митниците, към Министерство на вътрешните работи, към НАП, към ДАНС, към прокурори, които се бавят с години, вместо да въдворят ред, да има превенция.

Хората ги е страх от две неща: едни, които са религиозни, ги е страх от бога, тези, които не са - ги е страх от затвора. Така че ние трябва да направим всичко възможно това да е факт.

Каквото искат да говорят - полицейска, едноличен режим, държава - напротив, това е точно това, което хората искат. И това е причината за кризите в България. Защото финансово-икономическата криза - ние нито имаме такива фондове, нито имаме подобни на Америка или откъдето тръгна и финансовата криза огромни, големи транзакции, които да предизвикат криза. При нас кризата идва от липсата на държавност.

Това са, Дянков, само отчисленията в тези имоти, които виждаш. Огромни пари са изтекли, за да се правят всички на луди, че не ги виждат, години наред. Затова и резервите в бюджета са всички ние да се мобилизираме и да помогнем на Дянков да увеличи приходите. И тук вече да разработим в момента, в който почнат да идват тези пари, не веднага да ги хвърляме в пенсии, заплати или в тази бездънна яма, която е здравето в момента, а там да се правят реформите, и то бързо. Ще вложим максимално усилия, но концентрация и всеки милион трябва да се събере, откъдето може да се събере, за да можем веднага да го прехвърлим към студенти, учени, култура, спорт, тези дейности, които са важни за населението. Защото той иска днес да живее. Колкото и да им обясняваме, че 2012-2013-2014 година, той днес иска. Той днес е на 20 години. Нашето поколение чакахме светлото комунистическо бъдеще, родените след 1990 година сега са на по 20 години и на тях същото им се казва - ще чакате светлото бъдеще.

Приходите, концентрираме се и това е резервът. Щом се строят тези палати, всичко това е от далавера. Няма логика. И аз, когато съм си смятал изчисленията на моята къща, знам, че над 400 квадрата нито можеш да я отопляваш цялата, нито можеш тока да й плащаш. Смяташ. Какви са те - хиляда квадратни метра само холът, плюс басейни, ами те трябва да имат 15-20 хиляди на месец само за режийните по къщата…!? Каква заплата трябва да имаш или какви данъци да си платил за нея. Затова не съм съгласен с президента, не съм съгласен и с ДСБ, а напротив - тук НАП трябва да бъде подкрепена с всички институции, общини, МФ, МВР. Проверката на НАП, където и да тръгнат, полицай задължително, готов да отива и да оказва съдействие.

За язовира има три категории незаконност - без строителни книжа - трябва да се премахне. Без узаконяване - премахване. И без акт 16 - премахване. Забрана ползването 45 къщи под кота на заливната зона - премахване. Това казва законът.

ДНСК къде е? При Плевнелиев. Той ли сменя шефа или не? Плевнелиев. Защо не е сменен досега? Това са въпроси не към съдебната система.

Веднага задавам въпроса, защо не е сменен? Обикновените хора казват - ами щом и тези година и половина го държат, значи и при тях е същото. Няма как шеф на митница в нашето правителство да излиза и да се обяснява по телевизията. Вместо да си забоде главата от срам в земята, той обяснява колко му е законно и колко не е. Като им гледаш табелите по сградите там, просто…!? Това е подигравка с държавата, подигравка с хората, подигравка с всички, които спазват закона. Но ние трябва да намерим начин всичко това да се маха. Затова ви давам срок в рамките на деня - това да се разчисти. Няма да допусна съмнение, че и ГЕРБ е като другите партии - това не може да бъде.

Не знам кой от ГЕРБ ще се наеме да внесе промяна в закона - в чашата на язовира да може да се строи. Защото единственият шанс да се узаконят, защото и държавата - да приемем вариант, че ги изземе Кушлев в полза на държавата…

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Няма никакъв шанс тези сгради да бъдат запазени, законът е категоричен. След 2006 година приключи срокът, в който можеха да се узаконяват незаконни строежи. Оттогава насам шансът е нулев. Законът е много ясен и ние просто трябва да спазваме закона.

Така че няма смисъл да си губим времето да обсъждаме каквито и да било идеи за национализация, още повече национализацията сама по себе си е един агресивен акт, който ще разтресе още повече темата и с чуждестранните инвестиции в България. Така че това не стои изобщо на дневен ред.

БОЙКО БОРИСОВ: Дянков и Плевнелиев разбраха посланията, разбраха какво трябва да се направи. Убеден съм, че те са го разбирали и преди аз да го кажа. Въпросът беше пред целия кабинет, понеже чувате, че дискутираме в публичното пространство, да знаете реалностите какви са по документи. Такива ниски, благоприятни, фантастични данъци, които имаме в момента, би трябвало нашите работодатели и бизнес да не дават публично да се чуе лоша приказка за това правителство. Ние сме толкова по-добри, че просто няма накъде. Божидар Данев трябва, когато види Дянков, да му целуне ръка и да каже “Добре че държиш такива данъци”.

Вежди Рашидов: Сараят гълта 60 000 лв. месечно. Откъде?

Да не казвам като мине самолетът или вертолетът покрай Пампорово и Белите брези, на брега на яз. “Кърджали” - ще видите същото. Навсякъде из България това е като раково образувание плъзнало. Тези хора, статутът, заплатите им, не позволяват поддръжката на такива имоти. Аз съм изчислил, ще ви дам пример. Сараят горе, за да се поддържа, на месец са необходими 60 хиляди лева. Всеки месец, сметнете го - охрана, банята, барчето, сервитьорите, хората, токът, телефонът… Това е същото спрямо всички имоти. Тези хора имат едни заплати, а поддържат едни имоти стократно върху заплатите. Всеки лично да каже какви заплати получава, на какъв принцип поддържа тези имоти, оттам ако се тръгне и бъде една политика - да, тези хора трябва да се свият по някакъв начин

Мирослав Найденов: Има или няма държава, това е въпросът

Мисля, че е време да покажем, че има държава, тъй като случаят с “Ивайловград” не е един-единствен. Ние имаме подобни случаи, и то в много по-големи размери. Ще дам пример с незаконното рибарско селище в района на Бургас. Само преди около два месеца бяхме с кмета на Бургас и с представители на Върховна касационна прокуратура там и там има над 250 къщи, които са в същата ситуация, в която са и днес. И тъй като държавата в продължение на години - повече от 20 години, е бездействала и наистина е нямало държава, в момента ние имаме един-единствен вариант, или да покажем, че има държава с наистина директни действия в този случай. Иначе това ще се разрасне като раково образувание. Има държава, или няма държава, това е въпросът.
Снимка на две колони – Една от най-скромните вили на язовир „Ивайловград” носи името „Язовирна любов”




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница