15 декември 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата09.05.2017
Размер0.93 Mb.
#20968
  1   2   3   4   5   6   7
15 декември 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 6

В. Труд 8

В. Труд 10

В. Класа 10

В. Класа 11

В. Класа 11

В. Дневник 12

В. Дневник 13

В. Земя 13

В. Земя 14

В. 24 часа 14

В. 24 часа 15

В. 24 часа 15

В. 24 часа 15

В. 24 часа 15

В. 24 часа 16

В. 24 часа 16

В. Монитор 17

В. Монитор 18

В. Монитор 18

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Сега 23

В. Сега 23

В. Дума 24

В.Пари 25

В.Пари 26

В.Пари 28

В.Пари 28

В.Пари 29

В.Пари 31

В.Пари 31

В.Пари 33

В.Пари 35

В.Пари 36

В.Пари 37

В.Пари 37

В.Пари 38

В.Пари 38

В.Пари 40

В.Пари 40

В.Пари 40

В.Стандарт 41

В.Стандарт 42

В.Стандарт 42

В.Стандарт 42

В.Стандарт 43

В.Стандарт 43

В. Телеграф 43

В. Телеграф 44

В. Телеграф 46

В. Телеграф 46

В. Телеграф 47

В. Телеграф 48

В. Телеграф 48

В. Атака 49

В. Атака 49

В. Атака 49

В. Атака 50

В. Новинар 51




15.12.2010 г., с. 4
Парламентът се похвали с 55 приети закона за 2010 г.
Депутатите „разпънали” с въпроси здравния министър
Парламентът вече заседава от понеделник до събота включително, ще работи ударно и на 22 декември, обяви вчера шефката му Цецка Цачева. След което откри фотоизложба с “интересни, понякога драматични моменти” от работата на Народното събрание през изтичащата година.

Докато Цачева хвалеше депутатите, репортерите получиха справка, че са приети 55 закона. Министерският съвет и народните избраници почти поравно са си поделили законодателната инициатива - кабинетът е внесъл 56 нормативни акта, а отделните депутати - 40. Практиката от предишни парламенти бе правителството да е основният вносител на проекти.

Министрите са отговорили на 1156 депутатски въпроса. Най-активни са били червените с общо 593 питания и сините - с 282. Първо място в индивидуалното класиране на “любопитните” депутати заемат Иван Иванов и Ваньо Шарков от “Синята коалиция”, съответно с 95 и 64 въпроса. Следват синият Лъчезар Тошев (56), лидерът на РЗС Яне Янев (49) и червеният Антон Кутев (48). Най-много - 112 депутатски въпроса, са били отправени към здравния министър - съответно към Божидар Нанев (39), Анна-Мария Борисова (46) и Стефан Константинов (27). Втори по интерес е бил строителният министър Росен Плевналиев със 107 въпроса. Премиерът Бойко Борисов е едва десети в класацията с 48.

“Влизането в Шенгенското пространство и справянето с организираната престъпност са сред основните цели на 41-вото народно събрание”, каза още Цачева.




15.12.2010 г., с. 8
СДС атакува пътната агенция за шефски бонуси
Красина КРЪСТЕВА

Дядо Коледа е идвал всеки месец от 2010 г. за двама от шефовете в агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) с по 9000 лв. бонус. Това обявиха вчера от СДС и поискаха оставката на ръководството на агенцията.

От януари до сега в тази държавна структура всеки месец като допълнително стимулиране на отделни служители били раздавани общо 300 000 лв. “Безобразията в агенцията са в такива размери, че могат да компрометират цялото правителство”, каза на специално свиканата пресконференция в кулоарите на парламента депутатът Ваньо Шарков.

130 души от централното управление на АПИ са получавали бонуси, като в Управителния съвет и в правния отдел средномесечните стимули били от 5000 лв. Сините не скриха, че са получили данните от министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев (виж вдясно). Цялото общество трябва да види къде отиват парите и защо няма да има коледни добавки за пенсионерите, каза още Шарков.

Шефът на предизборния щаб на СДС Борис Марков съобщи още, че 6 съоръжения от магистрала “Тракия” - три надлеза и три моста, са незаконни. Причината - били построени, преди да дойде разрешението за промяна в проектите им. Тези нарушения поставяли под риск финансирането на магистралата с европейски средства и накрая всичко щяло да бъде платено от българския данъкоплатец.

Министър Плевнелиев се ядоса. Премии наистина имало, но десет пъти по-ниски

Бонусите в пътната агенция ядосаха строителния министър Росен Плевнелиев вчера. “Може ли да разпитвате един министър за снега на Горно Нанадолнище и за цифрите на 1600 служители в една пътна агенция? Защо очаквате, че министърът на регионалното развитие трябва да знае до последния лев парите?”, попита Плевнелиев репортери в Министерския съвет вчера.

“Министърът не плаща заплати, министърът не определя заплати, министърът не е необходимо да се обяснява за всеки лев и по същия начин за всеки сняг”, добави Плевнелиев.

Според него заплатата на шефа на пътната агенция, както и на членовете й, е 1500 лева. Заедно с бонусите пътните шефове можели да си докарват най-много 6000 лв. на месец, но те не взимали толкова, обясни министърът.

Когато сте шеф на пътната агенция и управлявате 1,250 млрд. лв., плюс още 600 млн. лв. на година, не очаквате този човек да взима 1500 лв. на месец, попита Плевнелиев.

Председателят на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) Божидар Йотов също отхвърли твърденията на СДС за раздаването на големи бонуси във ведомството. На пресконференция Йотов обясни, че основната заплата на тримата членове на управителния съвет на АПИ е 1500 лв. С надбавката за трудов стаж заплата му ставала 1800 лв.

Йотов наистина е взел бонуси за 8910 лв., но те са за десет месеца, а не за един, както твърдят сините депутати.Същото важало и за другите двама членове на управителния съвет.

12 млн. лв. са средствата за работна заплата в АПИ за тази година. Досега са изплатени малко повече от 10 млн. лв. за всичките 1678 служители. Средната заплата до 30 октомври в АПИ е 657 лв., а за централната администрация възнаграждението достига 819 лв.

“Не искаме да влизаме в интриги и политика, ние се стремим да си вършим работата”, каза Йотов. Според него заплатите в АПИ били прекалено ниски и трябвало да се повишат.




15.12.2010 г., с. 12
Кушлев иска тенис кортове на сутеньор
Росица НИКОЛОВА

Луксозен имот за 164 ООО лева иска комисията за престъпно имущество на проф. Стоян Кушлев от сливенски сутеньор, осъден в Белгия. Първото заседание по делото срещу Павел Д., известен като, Лавката", вече е насрочено, съобщиха за „Труд" от Сливенския окръжен съд.

Павката получил 5-годишна ефективна присъда по обвинение за участие в организирана престъпна група и трафик на хора. По същите обвинения присъди получили и съучастниците му Христо С. с прякор Ицо-Бандита и Петко Д., наричан Раята. И тримата са от Сливен. Проверките за имотите на Бандита и Раята продължават.

В момента Павката лежи в Бургаския затвор. Искът на проф. Кушлев е за отнемане на неговия луксозен спортен център във вилната зона на Сливен. Имотът е ограден със зид като крепостна стена на замък. Вътре има два тенис корта, съблекални, бар и други съоръжения. По документи имуществото било вписано на юридическо лице - фирма „П&М-2008" ЕООД, в която участвала жената на сводника - М. Д. Делото се води срещу двамата съпрузи и фирмата.




15.12.2010 г.,с. 14
Експеримент ли бе презонирането в София?
Георги КАДИЕВ

Преди седмица зам. кметът на София Минко Герджиков без обсъжда­не в СОС обяви презониране на града. Няма имотен брокер, който да посочи за най-луксозната зона квартал като „Банишора", „Сточна га­ра" и „Централна гара". „Дружба" минава от Зона 4 6 Зона 2 заради „подобрена инфраструктура и метро". Да знаете метро в „Дружба"? „Витошката яка" - цяла­та 6 Зона 2, нищо, че по­ловината няма канализация, сметосъбиране , а повечето улици са без асфалт. Целта е общината да събере 10 млн. лв. допълнително от данък сгради и такса смет. Два дни след като случаят се раздуха, в СОС влезе и друг доклад. „Дружба" и „Банишора" отпаднаха. Висящи са обаче няколко сериозни въпроса:

1. Защо след като кметът Фандъкова се кле, че на софиянци няма да им се вдигат данъците, няма да ги вдигат на 300-4000 хиляди от тях през задния

вход?


2. Защо председател­ят на СОС каза, че това не е съгласувано с об­щинските съветници на герб? Те и Фандъкова не си ли говорят?

3. Как така докладът бе пренаписан за 5 мину­ти от общинските съветници на ГЕРБ? Те повече ли разбират?

И най-важният въпрос: защо Винаги неща­та се претупват, без анализ, само за да вземем едни пари? Осигуря­ваме ли нещо на хората, на които в аванс Взима­ме данъци? Канализа­ция? Пътища? Сметосьбиране? Градски транспорт? Околовръ­стно, по което се минава с кола, не с каяк? Няма спор- София се е развила за последните 10 години. Но нали тър­сим справедливост?


15.12.2010 г.,с. 18
Делото „Кричим" свършва за 1 ден
Боряна ДИМИТРОВА

Апелативният съд в Пловдив отказа да раз­глежда „новите" доказа­телства, представени от за­щитата на Симеон, и спо­рът чия е резиденция „Кри­чим" може да приключи за един ден на втора инстан­ция. Процесът е насрочен за края на януари.

Адвокатите на Сакскобургготски и сестра му Ма­рия Луиза Ели Христова и Росен Томов бяха поиска­ли като писмени доказа­телства да се приемат ар­хивни документи за заем на Фердинанд от 3 млн. франка от руската империя през 1912 г. и кореспонденция между него и премиера Андрей Ляпчев от 1930 г. Защитниците на Симеон настояваха също да се на­значи съдебна експертиза за статута на Интендантството,

да се разпита като свиде­тел изследователят Ивай­ло Шалафов и да се преразпита Иван Богданов от село Куртово Конаре.

Съдиите Радка Петрова, Стела Дандарова и Галина Арнаудова обаче оставят тези искания без уважение. В определение­то си тримата сочат, че това не са„новооткрити" доказа­телства, а и нямат отноше­ние към конкретния спор. Както и дали резиденцията е била частна собственост на бившите царе, или чрез държавната служба Интен­дантство е обслужвала Ко­роната.

Сагата за собствеността на двореца се точи вече две години. През май 2008 г. бившият премиер Симеон Сакскобургготски и сестра му заведоха дело срещу държавата чрез Министер­ството на регионалното развитие и благоустрой­ството по член 108 от Зако­на за собствеността. Два­мата претендират да им бъдат върнати 2384 кв. м по­стройки в резиденцията и 371 дка някогашни ниви. На 9 юли т. г. Окръжният съд в Пловдив отсъди в полза на държавата. Един от основ­ните аргументи бе, че имот не може да се реституира на базата на решението на Конституционния съд от 1998 г., което отменя Зако­на за обявяване на държав­ната собственост на имоти­те на семействата на бив­шите царе Фердинанд I и Борис III и техните наследници. За реституция се иска специален закон, приет от парламента. Дру­гият същностен аргумент на съдиите бе, че „Кричим" не може да бъде върнат, за­щото Интендантството на Цивилната листа, на чието име е нотариалният акт от 1930 г., е било държавно учреждение, което се е разпореждало със сред­ствата на бюджета. Обрат­ното - че е обслужвало царя като частно лице, твърдяха неговите адвокати.

Затова в жалбата пред втората инстанция защит­ниците настояват за „историческо правно сравнителноправно изследване" за статута на Интендантство­то в Царство България до 1946 г. Според тях изслед­ването ще даде отговор на въпросите какви са били функциите на тази служба, на чие подчинение се е водила,с какви пари е разпо­лагала и чие имущество е управлявала. Юристите на

царя настояват да бъде на­правен сравнителен ана­лиз със съвременните конституционни монар­хии - Белгия, Великобри­тания, Швеция. Тримата апелативни съдии обаче приемат, че тази експерти­за е ненужна - целта е да се даде

правен отговор

на въпроса за статута на Интендантството, а норма­тивната база, макар и оскъдна, се познава от ма­гистратите. Сравнението с други монархии няма отно­шения към спора за соб­ствеността.

По същата причина не се допуска като доказател­ство секретната ръкописна кореспонденция между Фердинанд и руското пра­вителство през 1911-1912 г. за отпускане на заем от 3 млн. франка. Защитата ги иска, защото доказвали личната собственост на Фердинанд. Според архив­ните документи, твърди за­щитата, тайният кредит трябвало да бъде отпус­нат, защото „имуществе­ните дела на царя" не би­ли в добро състояние. Той „накупил имоти в България" и похарчил пари за укрепване на пре­стола в страната. Сред въ­просните документи са и писма от руския пълномо­щен министър Анатолий Неклюдов, че имотите на Фердинанд са оценени на 4 млн. франка, но не му носе­ли доходи. Неклюдов смя­та, че финансовата опера­ция щяла да се отчете като засилване на руското влияние върху царя, кой­то „стои на кръстопът

между нас и Австрия".

Според документите като гаранция за заема Фер­динанд вписва своя дворец „Вра­на". Адвока­тите на Си­меон и се­стра му иска­ха да докажат, че Фер­динанд е из-

ползвал частни средства за закупуване на имоти и разширяване на собстве­ните си имения в България. „Което означава, че него­вата собственост не е фи­нансирана от различните министерства", пишат във въззивната жалба.

Съдът смята, че предста­вените архиви няма да докажат нищо по предмета на спора. Освен това се­кретните документи са станали известни вече на делото в София, което Си­меон води срещу държава­та за бившето стопанство

на УБО край Врана. Пред Софийския градски съд за­щитата бе представила включително фотография на разписка от Ферди­нанд, публикувана всписание „Социалистически преглед". В разписката, писана на руски език, Фердинанд заявява, че гаран­тира с личен имот „руския" заем.

Адвокатите на Симеон искаха отново да бъде раз­питан Иван Богданов от се­ло Куртово Конаре, който на едно от заседанията на първата инстанция разка­за спомени за двореца. Той обаче не се бил уточнил при произнасянето на

някои реплики

Затова юристите искаха Богданов да се яви пак пред съда и да обясни какво раз­бира под израза „имотът бил известен като царски" и се „държал от цар Борис".

Съдия Радка Петрова, председател на състава на Пловдивския апелативен съд




15.12.2010 г.,с. 18
Процесът за горите зацикля
Елена ЕНЧЕВА

Делото, което пък дър­жавата заведе срещу Си­меон за 16 000 дка рилски гори, е зациклило и скоро надали ще се насрочи про­цес, научи „Труд". Основ­ната причина е, че земе­делското министерство, внесло иска за собстве­ност,

още не е уточнило претенциите си

Софийският окръжен съд му е дал срок за това до януари. Очаква се представителите на държавата да посочат цената на иска, да представят документи за данъчните оценки на имотите и да внесат съо­тветната държавна такса. Горите, връщани подоб­но на дворците - привиле­гировано, без специален реституционен закон като за останалите граждани на републиката, бяха обект и на прокурорска проверка. Тя установи, че поземлената комисия в Самоков е„надвърнала"на Сакскобургготски 4500 дка и настоятелно прикани държавата да си ги поиска по съдебен ред. Земеделското министерство пре­цени, че трябва да внесе иск за собственост на всички 16 000 дка, тъй като те никога не са били частно притежание на царската фамилия.

Като ответници, освен Симеон и сестра му Мария Луиза, държавата посочи и

петима техни братовчеди от фамилия Вюртенберг. Макар да не са им връщани гори, нито дворци, те също са наследници на Ферди­нанд.




15.12.2010 г.,с. 20-21
Топимотът предлаган неофициално за 38 млн. евро

Търсят партнъор за резиденция „Перла”
Имало едно време при­казна резиденция край лазурния бряг на Приморско. Била толкова красива, че я дарили с името „Перла". В покоите й отмаряли комунистически лидери като Гриша Филипов, Пенчо Кубадински и дори румън­ският диктатор Николае Чаушеску. Но най-харна би­ла на бившия Първи Тодор Живков.

Шест пъти соцвеличието се разхлаждал в имението, сгушено между прохладни­те гори на природния парк „Ропотамо" и райския плаж „Стамопуло". Тато не пропу­скал да постреля и в намира­щото се наблизо ловно сто­панство. Идилия!

И така до един ноемврий­ски ден на 1989 г., когато де­мокрацията победила и имо­тът останал сираче.

Мълвата говори, че пръв пожелал да купи „Перла"

Робърт Максуел британският медиен магнат, близък на Тодор Живков. През 1991 г. западният биз­несмен с най-добрите връз­ки в комунистическия блок се споминал при съмните­лен инцидент на своята яхта. И черноморската „перла" останала под български флаг. Малко по-късно била поверена на нов стопанин -държавната фирма „Интер-травълсървиз".

През 90-те години рези­денцията постепенно отво­рила лоното си за външния свят. Но цените били по си­лите само на богати бизнес­мени - наши и руски. Най-скъп бил президентският апартамент

400 долара за нощувка

Представлявал мезонет на два етажа, със собствена сауна и просторен басейн с размери 30 на 15 метра.

Новата история на „Пер­ла" датира от 1998 г, когато Агенцията за приватизация открива процедура за про­дажба. Неуредиците покрай конкурса се точеха дълги месеци, а имотът беше зане­марен. Чак през 2001 г. злата мащеха (държавата) сколаса да го продаде. На търга се наредиха все знатни велмо­жи - Николай Банев („Русалка"), Людмил Стойков („Дю­ни"). Мерак проявиха още „Албена" АД и собственици­те на „Винпром Пещера". Но съдбата отреди в по­коите на бившия Първи да спи друг Първи - най-богати­ят българин от онова време Илия Павлов.

Президентът на „Мултигруп" дойде на крака в Агенцията за приватизация, за да наблюдава търга. Нико­лай Баневспря наддаването след 11,4 млн. лв., а Людмил Стойков заяви, че „цена над 13 млн. лв. е авантюра".

В крайна сметка Илия Па­влов извади от кесията 14 620 000 лв. за „Перла" плюс сграда на пл. „Света Неде­ля" в София и хотел в Момчиловци. Богаташът влезе в топимота през 2002 г, но не му се радва дълго. Година по-късно атентатори сложиха край на земния му път.

Така бляскавите хотели и резиденции преминаха в ръ­цете на вдовицата Дарина Павлова.

Бъдещето на „Перла" из­глеждаше мъгливо. Имотът се пусна неофициално за продажба. През 2003 г. в. „Сега" съобщава, че на оглед в имението е забеля­зана друга бизнес дама

Цветелина Бориславова

тогава председател на над­зора на СИБанк. До сделка не се стигна.

По-късно Дарина Павло­ва започна да крои големи планове за наследеното имущество. Обедини хоте­лите под шапката „Би Ти девелопмент сървисиз" (ос­новно с активи на бившата „Балкантурист"). В огърли­цата от имоти сияеха „Гранд хотел България" в София, „Гранд хотел Варна", „Ин­тернационал" в Златни пя­съци, х-л „Рила" в Боровец.

За бившата резиденция на Тато бил начертан след­ният път: да се превърне във ваканционно селище „Пер­ла" - първият истински „зелен" комплекс в България. Проектът включвал вилно селище в традиционен стил, малък бутиков хотел в сгра­дата на резиденцията, тър­говска част в автентичен на­ционален дух, представяща самобитните занаяти на Са­кар, и зона за забавления.

Времето минавало, дру­гите хотели блестели, но за „Перла" все не стигало вре­мето и парите.

Сред едрите инвеститори у нас се разказва следната история: „Перла" била обя­вена за продан срещу шо­киращата сума от 38 млн. евро. Кандидати бързо се появили. От изток долетели богати махараджи. Индий­ци пожелали да купят за­падналата резиденция, като най-сладък им се сторил прилежащият терен от 105 декара. Амбицията им била отгоре да заблести свръхлуксозно ваканционно селище.

Малко преди сделката индийците се отказали.

„Перла" продължи да стои на тезгяха. Предлага се неофициално и на за­можни българи. Но никой не смее да извади толкова го­лям чувал с пари. Имотът бил предложен и на

Николай Банев неуспелият кандидат в тър­га през 2001 г. Вчера Банев потвърди това пред „Труд": „Ходих на оглед през лято­то. Не са добре да искат 38 млн. евро - цитирайте ме спокойно. Цялата резиден­ция тече, навсякъде има мухъл. Собствениците уни­щожиха едно от най-красивите места по Българското Черноморие. Нямам ду­ми!".

Вчера „Труд" се свърза със собственичката на „Перла" Дарина Павлова. Тя отрече имотът да е обя­вен директно за продан.

„Имаме сериозни плано­ве за развитие на комплек­са, но изчакваме, както всички по време на криза. „Перла" е част от стратеги­чески голям проект, за кой­то търсим партньор. И го търсим извън страната. Чо­век като Николай Банев, не че подценявам някого, не е на необходимата висота и с него не може да имаме не­що общо. Нямаме никакво намерение да продаваме „Перла", заяви Дарина Павлова.

„Категорично не продаваме активи. Специално за „Перла" търсим съдружник. Имаме голям проект, но трудно се намират партньо­ри за инвестиции", комен­тира Нели Сандалска, ди­ректор на „Би Ти девелопмент сървъсиз".

Сумата от 38 млн. евро изглежда по силите само на бизнесмени от ранга на Цоло Вутов, обявен за най-богат българин от в. „Пари". Но казват, че г-н Вутов бил скромен човек и едва ли ще се прехласне по имотни глезотии. Други бизнесме­ни, по-назад в класацията, като чуели за цената, се подсмихвали загадъчно ка­то Мона Лиза.




15.12.2010 г.,с. 20
Нашият Христо Николов най-добрият
„Един е Христо Николов." Така мла­дите колежки в отдел „Икономически" лаконично коментираха приза на на­шия Христо, връчен от международ­ната федерация за недвижими имоти (ФИАБЦИ). Той го спечели в честна битка с конкуренцията от други печат­ни медии на 2-рия конкурс на федера­цията. Шефката на българския офис Антония Вирт каза, че човекът на „Труд" е отличен не само за знанията, които е натрупал в сферата на недви­жимите имоти, не само за задълбоче­ните си анализи, но и защото влага цялото си сърце в работата.

А на младите, не само в „Труд", ще припомним, че още като „зелен" ре­портер във вестника през 2003 г. Хри­сто Николов заслужи и спечели и голя-

мата журналистическа награда „Чер­норизец Храбър" с разследванията си за царските имоти. Честито, Ицане, радваме ти се!

Отличникът на „Труд" Христо Николов.




15.12.2010 г.,с. 21
Хотел се пълни с ум, приятели и... сняг
Иван Ангелов дълго време бе лицето на Грандхотел „София". 5 години начело на 5-звездното бижу. Приказ­ката свърши през септем­ври 2009 г. Оттогава той изчезна от публичното пространство.

Иван Ангелов е завършил международни икономиче­ски отношения в Москва. Специализирал е привати­зация и финанси в Нотингам и Прага.

- Къде се изгубихте над година, г-н Ангелов?

- Не съм се крил. Занима­нията ми не бяха толкова ви­дими. Като консултант пус­нах в експлоатация два хоте­ла в Боровец. През останало­то време обучавах екипи. По­лезна работа, но не толкова оперативна. Аз съм свикнал на дейност, която води до конкретни резултати. Затова реших да опитам нещо ново, дори и заради предизвика­телството на кризата. С приятели наехме бутиковия х-л „Екстрийм" в Пампорово. Малък, уютен обект. Надя­вам се на късмет, без който всеки бизнес е обречен. Раз­читам и на верни приятели. Сигурен съм, че ще ги при­влека за клиенти. Знам какво искат, а те знаят какво мога. За Нова година очаквам хо­телът да се напълни с позна­ти лица.

- Защо избрахте Пампо­рово, а не по-силно рекла­мираните Банско и Боро­вец?

- Не бях ходил в Пампорово от 20 години. Тогава минахме със съпругата. Харесва ми природата в Родопите, пи­стите. Не е презастроено. В съседно Чепеларе пуснаха

отлична ски писта - ос­ветена, с нови лифто­ве. Хотелът също ме плени. Има си всичко -топлина, камина, сим­патичен ресторант, спа център, джакузи насред снега. Поддър­жан е перфектно. Трябват ми два дена да го пусна - не се шегу­вам. В бъдеще обмис­ляме стена за катерачи. Наблизо са уникал­ни обекти като Дявол­ското гърло, Триградското ждрело, Ягодинската пещера, Девин-ското езеро. А и Перперикон не е толкова далеч. В последната година отнесох куп критики от приятели, че съм се изгубил. Се­га им пращам SMS-и къде е новия ми „офис".

- Притеснява ли ви нещо в Пампорово?

- Снегът. Единстве­ният фактор, който не зависи от мен. В Пам­порово снегът винаги е

бил проблем - заради по-късата зима. Успо­коих се, че пистите са оборудвани с оръдия

за изкуствен сняг.

- Защо вземате хотел под наем, а не купите един от стотиците, които се прода­ват?

- Наемът дава възможност да не търсиш вината в друг. Ако не успееш - проблемът е в теб и в твоя екип. Схемата за наем е начална стъпка в плановете ни. Целта е да раз­работим мястото, да подоб­рим финансовите резултати. Към покупка на хотел се при­стъпва след детайлно проуч­ване на потенциала му. Вярно е, че сега за продан са обявени стотици хотели и причините са най-различни.

- На почти всеки май се търси нов собственик?

- В България по принцип всичко е за продан. В хотелиерството драмата дойде от презастрояването. Легловата база се увеличи далеч по-бързо от възможностите за ръст на туристопотока. По моя груба сметка, ако искаме Южното Черноморие да се напълни с чужденци, летище Бургас трябва да работи 72 часа в денонощието. Няма­ме инфраструктура. Добре че са българи, румънци и дру­ги гости с автомобили, за да има частична запълняемост.

- Споделете други гре­шки?

- Строяха се 4- и 5-звездни комплекси, като се знаеше, че в тях ще отсядат 2- и 3-звездни туристи. Инвестито­рите правеха погрешни биз­нес планове - стъпваха на це­ните за дадения сезон и за предходните години. А хоте­лът отваряше след 1-2 годи­ни, когато нощувките вече са по-евтини. С ръста на легло-вата база настана бясна кон­куренция между хотелите. Повечето нови обекти са по­строени с кредит. С вдигане­то на лихвите редица соб­ственици изпаднаха в за­труднение. Хотели за продан колкото щете, но нашата цел не е придобиване на собстве­ност. Не сме магьосници, които могат от всеки ръкав да извадят жокер и да превърнат губещ хотел в печеливш.

- Каква ще е съдбата на хотелите, чиито собствени­ци са в беда?

- Топката е в банките. Те или ще облекчат условията на закъсалите си клиенти, или ще станат собственици на хотели, като ги окрупнят и създадатвериги, каквито сме виждали в чужбина. И в два­та сценария е важно хотели­те да се управляват от знае­щи и можещи хора. Привати­зацията преди години стана основно чрез РМД-та (работническо-мениджърски дру­жества), които не бяха подго­твени за конкурентния тури­стически бизнес.

- Много хора се пробва­ха, но не всеки успя. Спука ли се балонът, че хотелиерство може да се прави със затворени очи?

- Това е най-интересният въпрос за нашия туризъм. Курортът Албена бе привати­зиран, но разумно менажиран, запазен и реновиран. И избегна кошмара на преза­строяването. Докато в Слън­чев бряг приватизацията бе на парче, собствеността се раздроби с цел максимално извличане на печалба. Не толкова от туризъм, колкото от земята - да се продаде за строителство на нови, по-го­леми хотели.

- Ще работите ли заедно с банките?

- Те са ни стратегически партньори. Банките едва ли ще развиват туристическа дейност и имат нужда от мениджърски екипи, които да управляват имотите им.

- Само хотелът в Пампо­рово ли ще развивате?

- Плановете ни са да фор­мираме портфолио от 1-2 планински хотела, задължи­телно с минерална вода, плюс 1-2 на морето. Целим да предложим целогодишно туристически продукти, да гоним рентабилна заетост и да предложим обиколен ту­ризъм на чужденците, жаду­ващи да се насладят на кра­сотите на България.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница