15 ноември 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата23.01.2017
Размер0.98 Mb.
#13308
  1   2   3   4   5   6   7
15 ноември 2011 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Монитор 7

В. Капитал Daily 10

В. Капитал Daily 10

В. Капитал Daily 12

В. Земя 13

В. Дума 14

В. Дума 14

В. Класа 15

В. Класа 16

В. Класа 16

В. Класа 17

В. Класа 18

В. Класа 19

В. Класа 19

В. Класа 19

В. Класа 20

В. Стандарт 21

В. Стандарт 21

В. Стандарт 22

В. Стандарт 26

В. Новинар 27

В. Новинар 27

В. 24 часа 28

В. 24 часа 28

В. 24 часа 28

В. 24 часа 29

В. 24 часа 29

В. Телеграф 30

В. Телеграф 30

В. Телеграф 30

В. Телеграф 33

В. Телеграф 33

В. Сега 34

В. Сега 35

В. Сега 35

В. Сега 36

В. Сега 37

В. Сега 37

В. Сега 37

В. Сега 40

В. Атака 42

В. Атака 43

В. Атака 43

В. Атака 48

В. Атака 50




15.11.2011 г., с. 1
Държавата не си знае имотите
Смешната палата откри проблеми при кабинета, 8 министерства, 29 общини

Министерства и общини не знаят какви имоти стопанисват. Някои не са заприходили земи и гори в балансите си, други изобщо не са правили инвентаризация. Това установи Сметната палата, като провери финансовите отчети на държавните ведомства и общините за 2010 г.

Грешки са открити в отчетите на Министерския съвет, 8 министерства, НСО и НРС, 29 общини и два вуза. Най-много са проблемите при земеделското министерство, на което е отказана заверка.

„Липсата на инвентаризация на имотите повишава риска от престъпно посегателство върху тях", каза зам.-председателят на палатата Цветан Цветков.




15.11.2011 г., с. 4
Кметът на Ямбол осъден за втори път
Ваня АВДЖИЕВА

Кметът на Ямбол Георги Славов получи 3 години и 8 месеца затвор от Ямболския окръжен съд за престъпление по служба.

Магистратите признаха Славов за виновен, че е превишил правата си при обявяването и сключването на обществена поръчка за изграждането на водопровод и канализация на две улици. Според прокуратурата нанесените щети на общината са за над 2 милиона лева.

Делото срещу кмета Славов се гледа за втори път от Окръжния съд в Ямбол. Първият процес приключи с присъда от 5 години затвор. При обжалването Апелативният съд в Бургас я отмени и върна делото за ново разглеждане.

Прокурорът Димитрина Георгиева заяви, че ще протестира присъдата, защото според нея престъплението е особено тежък случай. „Абсурдна присъда, измислено обвинение, абсурдна и опорочена експертиза. Надявам се на по-горната инстанция, където няма обвързаности и делото ще се разгледа професионално. Не знам на кого да вярвам - на ямболските съдии или на бургаските" каза след прочитане не присъдата кметът. Той ще може да изпълнява задълженията си, докато не се произнесе и последната инстанция.
Снимка на една колона- Георги Славов


15.11.2011 г., с. 10
Държавата не знае какви имоти има
Земеделското министерство е заплашено с блокиране на сметки
Драгомир НИКОЛОВ

Голяма част от ведомствата в страната не знаят какви имоти стопанисват, стана ясно от отчет на Сметната палата в понеделник за извършените одити в 172 бюджетни организации. Оди-торите са заверили с резерви финансовите отчети за 2010 г. на 10 министерства и централни ведомства, съобщи председателят на палатата Валери Димитров.

На Министерството на земеделието, което не знае каква е балансовата стойност на язовирите му, изобщо е отказан параф, съобщи „Труд" още в петък. С резерви са заверени отчетите на 29 общини и на 2 висши училища.

Според закона за бюджета министърът на финансите има право да ореже парите на земеделското ведомство и да блокира сметките му заради лошото счетоводство, посочи Димитров. Текстът е от 1996 г. и нито един финансов министър досега не се е възползвал от него, уточниха от палатата.

От финансовото министерство казаха, че за момента не са взели решение за запор на сметките. Проблемът ще бъде обсъден в сряда на заседание на правителството.

С резерви са заверени отчетите на Министерския съвет, МВР, министерствата на околната среда, на отбраната, на труда и социалната политика, на транспорта, на външните работи и на физическото възпитание и спорта. При всички тях счетоводството не било изрядно. Резерви има и към отчетите на Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана.

„Проблемът с Министерския съвет идва от това, че към него са 28-те областни администрации. В техните баланси не са заприходени земи, гори, а в някои дори изобщо не е провеждана годишна инвентаризация", коментира Пепа Хаджиева, шеф на „финансови одити" в палатата.

Подобни проблеми има и при други ведомства и общини. „Липсата на инвентаризация на имотите повишава риска от престъпно посегателство върху тях", подчерта зам.-председателят на Сметната палата Цветан Цветков.

Според Валери Димитров данъкоплатците също са виновни за държавната безстопанственост. „Традицията на лошите отчети се дължи отчасти на факта, че в България все още няма заинтересуван потребител, т. е. липсва гражданския контрол върху институциите и публичните средства", каза той. Ако частна компания не получи заверка на финансовия си отчет, това ще срине акциите й, посочиха от палатата.
Снимка на две колони- В понеделник Сметната палата за първи път публикува отчетите на държавните ведомства на страницата си в интернет. Нейният председател Валери Димитров обясни, че това е станало възможно благодарение на новия Закон за Сметната палата.


15.11.2011 г., с. 10
В МВР - проблем с отчета за оръжията
От годишните финансови отчети за 2010 г. става ясно, че МВР не е калкулирало правилно приходите си от продажба на транспортни средства. Ведомството също няма пълна информация за имотите, които стопанисва, проблеми са засечени и при отчитането на оръжия.

„В МВР няма допуснати грешки при отчитането на даренията", подчерта обаче шефът на Сметната палата Валери Димитров. Има само едно грешно осчетоводено дарение за Гражданска защита.

В Министерството на отбраната не са отчели коректно представителни разходи, застрахователни обезщетения, дарения, приходи от наеми.

В екоминистерството не са отчетени концесионни такси. Министерствата на транспорта и това на спорта не са направили годишна инвентаризация. Външно министерство неправилно е отчело такси на банки и лизингови вноски. Пропуски с имотите имат и агенциите към Министерството на труда.

Друг проблем се открива в отчетите на НОИ и ДКЕВР - те имат пропуски в разходите си за облекла.

Отчетите на Икономическия университет във Варна и Югозападния университет в Благоевград също са заверени с резерви.




15.11.2011 г., с. 15
Майсторите и плановете
Красимир ЦИГУЛАРОВ

Има ли някакъв екшън с мастерплановете? А майсторство 6 създаването на екшънпланове? Или просто българските чиновници са майстори на екшъна?

Вчера научихме, че всяко населено място у нас много, много скоро, до година и половина, ще си има мастерплан. (При соца пък му викаха насрещен план.) С него „ще може да се подготви индивидуална инвестиционна програма, която да предвиди специфичните мерки за подобряване на състоянието на ВиК мрежата" (виж стр. 9).

Зад тази гениално неразбираема чиновническа фразеология се крие нещо елементарно -загубите на вода по мрежата в градовете и селата са средно 60%. София като столица е сред градовете с най-ниски показатели - 57%. Другаде загубите стигали до 80%. Тоест говорим как да спре разхищението, за което потребителите плащат.

Цялата тази нова фразеология изглежда като изкуствен пушек над проблемите. Колкото до водата - голямо копане и смяна на тръби му е майката. Те това е екшън и майсторлък.


15.11.2011 г., с. 19
Кметът на Стара Загора Живко ТОДОРОВ:
Няма да издигам бариери между мен и хората
Максим ДОБРЕВ

Живко Тодоров бе избран за кмет на Стара Загора от ГЕРБ само месец след като навърши 30 години. Роден на 21 септември 1981 г., той е от поколението, израснало след края на социализма.

По време на кампанията се изтъкваше, че единият ми дядо - Тодор, по бащина линия, е с по-леви убеждения. Но никъде не прочетох, че другият -дядо Жельо от Винарово, Бог да го прости, на когото съм кръстен, беше с изцяло десни възгледи и от първите дни на демокрацията симпатизираше на СДС. Това е нормално. Все пак живеем в 21-и век. Всеки има собствени виждания, но това не ни прави по-малко българи", коментира с усмивка родословието си младият кмет. Майка му, учителка по професия, в момента не работи, а баща му се занимава със земеделие. Има и по-голям брат, компютърен специалист.



Новият кмет е завършил езикова гимназия в Стара Загора и европеистика в СУ „Св. Климент Охридски". |Владее английски и немски език. След университета за кратко работи във фирмата на баща си, после разработва проекти в дирекцията по евроинтеграция на община Стара Загора, поел е и в областната администрация. През 2006 г. оглавява младежката организация на ГЕРБ в Стара Загора. През 2007 г. става общински съветник, а през 2009-а е избран за депутат. В парламента е бил председател на комисията по външна политика и отбрана и ръководител на българската делегация в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) в Страсбург.

Любопитни погледи привлича и личният живот на най-младия кмет на областен град. Живко Тодоров все още не е женен, живее с приятелката си Нели, с която се познават от ученици.
- Г-н Тодоров, в какво финансово здраве е общината, която поемате?

- Стабилна е, за разлика от много други общини. Имаме и сравнително ниски местни данъци и такси, което е добре за хората и за бизнеса. Детайлите ще доизясня, когато направим финансова ревизия. Ще видим какви ангажименти имаме, какви заеми трябва да се връщат, на какъв бюджет за догодина ще можем да разчитаме.

- От над 100 млн. л в. бюджетът на Стара Загора падна през последните години докъм 80 млн. Какви са причините?

- От 2003 до 2007 г. от продажба на общинско имущество в общината постъпиха 52 млн. лв. Докато през последния мандат досега в общинската хазна са влезли само 9 млн. лв. Разликата е сериозна. А и това, което може да се продава, намаля. Затова основният ресурс, който искаме да привлечем през следващите 4 години, са европейските фондове.

- Събрахте ли кадърен екип за писането на евро-проекти?

- В общината има професионалисти, които разбират от европейски проекти. Но екипът трябва постоянно да се подобрява, защото и програмите се развиват, стават все по-сложни, все по-трудно става отчитането и изплащането на средствата по проектите. Там беше най-голямата слабост на досегашната администрация. Освен това ще използваме и външни консултанти.

- Какви средства се надявате да влязат в Стара Загора от европроекти?

- Не по-малко от 100 млн. л в. през следващите 2 години. Само за Регионалното депо за отпадъци са 52 млн., проектът за интегрирания градски транспорт е за 25 млн., за античната

Ще привлечем и външни консултанти за европроектите

част на Стара Загора - 4,3 млн., за Онкодиспансера -6,8 млн. За канализация на кварталите „К. Ганчев" и „АПК", както и на с. Богомилово, има възможност да вземем други 15 млн. лв. по оперативна програма „Околна среда".

- Ще ви стигнат л и парите да съфинансирате толкова много проекти наведнъж?

- Ще използваме фонда за местното самоуправление ФЛАГ, за да вземем пари при добри условия. Heмислимо е да разчитаме само на общината. От бюджета не могат да се заделят толкова много средства.

- Разрасна ли се администрацията през последните 4 години? Ще се наложи ли сега на някои служители да си стягат багажа?

- Стара Загора е една от оптимизираните кадрово общини в страната спрямо броя на населението. Може да се каже, че сме в златната среда. Ще заложим на професионализма. Много хора си вършат съвестно работата и няма никаква пречка да продължат да го правят. Дори ще ги стимулираме, защото това е в наш интерес. А онези, за които имаме негативни сигнали, които не се справят със задачите си, ще поемат необходимата отговорност. Като начало ще сформираме добър екип, който да ръководи общината. Затова е важно заместник-кметовете да са професионалисти, да са свестни и работливи хора.

- Не непременно членове на ГЕРБ?

- Не. Те трябва да познават в дълбочина проблемите, за да могат още от първия ден да започнат да работят.

- Ще махнете ли електронната ключалка на кметския кабинет, с която предшественикът Ви проф. Светлин Танчев се огради от старозагорци?

- Да, ключалката ще бъде махната. Смятам, че да се работи с отворени врати е no-добре, отколкото да вдигаме бариери.

Нужно е и напълно ново отношение спрямо медиите. Капсулираността на общината през изтеклия мандат няма да се повтори.

- Има ли общински звена, които могат да бъдат редуцирани в името на икономиите?

- Структури като кабинет на кмета и инспекторат зву-

Махам


електронната ключалка на кабинета си

чат малко екзотично в условията на криза. Една детска площадка струва 10 хиляди лева. По-добре е да направим няколко площадки през годината, отколкото да дадем парите за издръжка на персонал.

- Ще въведете ли удължено работно време на администрацията в един от дните на седмицата?

- Може би ще удължим работното време в четвъртък.

- Групата на ГЕРБ в 51-членния Общински съвет е от 23-ма. За мнозинство са ви нужни само още три гласа. Проблем ли ще е да ги осигурите?

- Ще търсим максимален консенсус, защото проблемите на града не са само на ГЕРБ и заедно трябва да ги решаваме. Надявам се да няма противоборства на безпринципна основа. Всяко управление има нужда от коректив, затова се радвам, че в общинския съвет влязоха 12 партии. За да може дори ако сгрешим някъде, да има кой да ни подскаже и да поправим грешката си.

• Стадион „Берое" получи ново осветление в навечерието на изборите. Но пистата е в кръпки. Ще я подмените ли?

- Тези дни имах среща с министъра на спорта Свилен Нейков. Той обеща да помогне с част от парите за обновяването на пистата, на която преди 23 години Йорданка Донкова постави световния си рекорд на 100 метра с препятствия. Друга част от средствата, а те са общо към 1 млн. лв., ще бъдат дадени от общината.

- Улиците на Стара Загора са отеснели до невъзможност. Какво смятате да правите?

- Трябва да осигурим условия хората да се придвижват с алтернативни форми на транспорт.

- Ще затворите ли отново улица „Гурко" за личните автомобили?

- Да, по нея ще се движат само автобуси, тролейбуси и таксита.

- Ще го има ли след толкова спорове и протести регионалното депо за отпадъци край с. Ракитница?

- Ще е грехота да не усвоим предназначените за

него европари. Но като цяло политиката е да не се насърчава депонирането на отпадъци, за сметка на съвременни системи за рециклиране и преработка. Но сега, след като вече има

В четвъртък общината ще има удължено работно време

стартирана процедура, след като нещата са почти в края си и се чака само решението на Върховния административен съд за ОВОС-а на депото, ние нямаме друга алтернатива, която да е по-добра от него.

- Чист ли е въздухът на Стара Загора?

- Повечето големи български градове имат проблеми с въздуха, факторите за замърсяването са многобройни: автомобилният трафик, отоплението с твърдо гориво през зимата. Затова трябва да газифицираме и тези части от града, които все още не са на газ. Преди няколко дни в Гълъбово имаше превишение на серния диоксид. Така че все още сме далеч от покриването на европейските норми, но стъпка по стъпка ще продължим да работим.

- В южния край на Стара Загора от години са складирани на открито в бидони 60 тона стари пестициди, които тровят хората не само от прилежащия квартал. Ще направите ли нужното те спешно да бъдат изнесени оттам?

- Областният управител вече е стартирал процедура за това и в най-скоро време пестицидите ще бъдат премахнати.

- А каква ще е позицията ви за огромния по площ военен полигон „Змейово"?

- Чувал съм много и различни версии за полигона. Мога само да кажа, че дори и полигон „Змейово" да бъде затворен, ще трябват доста средства и години, за да бъде прочистен от отломки от изпитваните боеприпаси, някои от които са останали невзривени. А това е скъпа процедура.

- Сред целите ви, които обявихте преди изборите, е и превръщането на Стара Загора в център на IT-технологиите. Звучи прекрасно, но дали е изпълнимо?

- Изпълнимо е, но зависи от активността на общината. Ние трябва да присъстваме на световните изложения и да правим реклама на Стара Загора, да предложим добри условия, да осигурим млади хора със западни езици. Много фирми биха могли да изнесат кол-центровете си тук.

- Каква Стара Загора ще имаме след 4 години?

- Надявам се - развиваща се, перспективна, сред първите 3-4 града по стандарт на живот в страната.
Снимка на три колони – без текст


15.11.2011 г., с. 40-38
Пловдив задвижи проекта за нов суперстадион
Николай СПАСОВ

Потегли проекты за суперстадион в Пловдив. Целият комплекс е на стойност 158 милиона евро, които ще осигурят испански инвеститори.

Работна комисия по проблема със собствеността на терена бе сформирана в понеделник със заповед на кмета Иван Тотев и новия областен управител Здравко Димитров. „Строителството на модерен стадион е сред приоритетите ни и за месец се надявам да бъдат изчистени всички неразбории около имотите в района", коментира градоначалникът.

Запуснатият сега стадион „Пловдив" е с два акта за собственост - според първия от април 2002 г. е публична общинска собственост, а според втория от декември същата година е публична държавна собственост.

Казусът се заплита от факта, че през 2008 г. арената е отдадена на концесия, но договорът с консорциума „Стадион Пловдив" така и не е подписан. Университетът по хранителни технологии (УХТ) пък е собственик на спортна зала и кортове, влизащи в общата площ от 218 дка. Върху нея доведените от Стоичков испански инвеститори са готови да изградят мултифункционален комплекс за 158 млн. евро. Кметът Тотев пое ангажимент да уреди въпроса с ректора

на УХТ проф. д-р Георги Вълчев. След като бъдат разрешени всички пречки, кметът и екипът му ще поканят на среща в Пловдив испанците от фирмата „Абелсир" и Стоичков. Наскоро Камата обяви: „Изграждането на нов модерен стадион в родния ми град е от несбъднатите ми мечти. Реализирането на проекта за комплекс „Арена Олимпийски съкровища" ще осигури работа на 1200-1300 българи за поне две години." Освен ултрамодерната „Арена Олимпийски съкровища", включваща футболен стадион, лекоатлетически комплекс, плувен басейн, 21 тенис корта, 12 игрища и музей на спорта, през 2012 г. има план и за нов, втори гребен канал за 3 млн. лв.. И да довършат закрития колодрум с 12 млн. лв. помощ от държавата. С гласуваните от правителството по 950 000 лв. „Локомотив" (Пд) ще монтира осветление на „Лаута", а „Ботев" (Пд) ще стартира строителството на новия си стадион, който ще струва над 15 млн. лв.




15.11.2011 г., с. 5
Пращат кмета на Ямбол в пандиза
Окръжният съд в Ямбол осъди кмета на града Георги Славов на 3,8 г. затвор. Той е обвинен, че е превишил правата си при обявяването на обществена поръчка за изграждане на водопровод и канализация на две улици и е ощетил общината с над 2 млн. лв.

Първоначално кметът получи 5 г. решетки за далаверата. После обаче Бургаският апелативен съд отмени присъдата и върна делото за ново разглеждане. Магистратите от окръжния съд решиха, че Славов трябва да плати близо 6000 лв. разноски на полицията в Ямбол и 4720 лв. на съда. Присъдата може да се обжалва пред Апелативен съд – Бургас.

„Това са измислени обвинения“, заяви Славов, след като чу наказанието си.
Снимка на една колона- Кметът на Ямбол Георги Славов ще изтърпи наказанието си в затворническо общежитие.


15.11.2011 г., с. 16
4-5 млрд. трябват за ВиК сектора
Над половината от водата се губи от течове
Годишно обновяваме едва 0,1 на сто от тръбите
Около 4-5 млрд. лева са необходимите инвестиции, за да се приведе водопреносната мрежа на страната в добро състояние. Това съобщи зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев, който откри вчера международната конференция "Намаляване загубите на вода във водоснабдителните системи".

Симидчиев посочи, че по-точни разчети ще има след около година, година и половина, когато ще бъде приключена работата по изготвянето на така наречените мастерпланове. С тези планове ще може за всяко населено място да се подготви индивидуална инвестиционна програма, която да предвиди специфичните мерки за подобряване на състоянието на мрежата.

Средствата за инвестиции в подмяна на мрежата не могат да дойдат само от цената на водата. Те трябва да се осигурят и чрез европейски фондове,

дългосрочни заеми при благоприятни условия

чрез публично-частно партньорство, каза Симидчиев. Ако разчитаме само на цената на водата, за да се осигурят необходимите инвестиции, ще трябва да отидем до европейските є равнища, които са непосилни за България, допълни той.

По думите му водопреносната мрежа в по-голямата си част отдавна е свършила нормалния си експлоатационен живот. Симидчиев цитира данни за загубите на вода за София, които за миналата година са били около 57 процента, което е едно от най-ниските нива в страната на фона на това, че има ВиК, в които загубите са близо 80 на сто. По думите му проблемът е не само в това, че в страната загубите са високи, а и в това, че

заради липсата на инвестиции те се увеличават

По данни на националната статистика, цитирани по време на форума, загубите на вода в страната са около 60 процента. Загубите идват основно от авариите по водопроводната мрежа. Европейският стандарт за брой аварии на километър е 0,5, докато у нас той е 1,09. За година подмяната на водопроводната мрежа трябва да е около 1-1,5 процента по данни на Международната асоциация на водите, в България данните са за 0,1 процента.

Същевременно не повече от 20 на сто от средствата по ИСПА са усвоени като капитални вложения за подмяна и основен ремонт на водопроводната и канализационната мрежа. .
Снимка на две колони - В повечето случаи повредените водопроводи само се изкърпват и не се ремонтират основно.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница