16 август 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/12
Дата24.07.2016
Размер1.68 Mb.
#3000
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
16 август 2011 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В.24 часа 7

В. Телеграф 11

В. Земя 17

В. Земя 19

В.Дневник 23

В.Дневник 28

В.Стандарт 32

В.Стандарт 37

В. Пари 41

В. Пари 41

В. Пари 42

В. Пари 45

В. Пари 46

В. Дума 47

В. Дума 48

В. Дума 48

В. Дума 49

В. Дума 49

В. Дума 49

В. Дума 49

В. Класа 51

В. Класа 52

В. Класа 53

В. Класа 54

В. Класа 54

В. Класа 54

В. Класа 55

В. Класа 55

В. Новинар 58

В. Новинар 59

В. Новинар 59

В. Новинар 59

В. Новинар 60

В. Новинар 61

В. Труд 62

В. Труд 67

В. Труд 67

В. Труд 68

В. Труд 69

В. Труд 70

В. Труд 73

В. Труд 75

В. Монитор 75

В. Монитор 77

В. Монитор 77

В. Монитор 78

В. Монитор 81

В. Монитор 81

В. Монитор 82

В. Монитор 82

В. Монитор 82

В. Монитор 84

В. Монитор 84

В. Монитор 85

В. Сега 86

В. Сега 87

В. Сега 88

В. Сега 88




16.08.2011 г., с. 2-3
Доклад на екоминистерството до Брюксел за пречиствателните станции в страната:
99 млн. евро трябват, за да е чисто морето
Само шест от 16 съоръжения по крайбрежието вършат работа добре
ВИКТОР ИВАНОВ

Близо 99 млн. евро са нужни на България, за да се направят добри и работещи пречиствателните станции по брега на Черно море. Товапоказват данните от доклад на екоминистерството до Еврокоми-сията за изпълнението на директивата за пречистване на отпадните води.

То е ахилесовата пета на морския ни туризъм, обяви в неделя премиерът Бойко Борисов и поиска специален закон за чисто море, за да се решат по-бързо проблемите.

Курортите и населените места ло брега на Черно море трябва да се обслужват от общо 16 пречиствателни станции. Почти всички са изградени, но повечето са остарели или нямат достатъчно капацитет

за лятото. На други пък не са доизградени канализационните системи и част от отладните води се изливат в морето, без да стигнат до басейните за пречистване. Нужно е и надграждане на станции, за да пречистват и от биологично замърсяване, а не само да отсяват фекалиите.

Едва шест са напълно работещите - на курортните комплекси Дюни, Елените, Св. Константин и Елена, Св. Влас и на градчетата Лозенец и Шабла, обясниха експерти от екоминистерството. С пари от еврофондовете са модернизирани станциите в Приморско, Белослав, Бургас и Каварна, а се оценяват нови проекти за Каварна, Албена, Варна, Златни пясъци и Бургас.

Най-зле е положението за Созопол и Златни пясъци. Това бе обявено и от екоминистъра Нона Караджова при откриването на летния сезон. В Созопол няма пречиствателна станция, а тази на Златни пясъци е прекалено стара, с много малък капацитет и реално не изпълнява никакви функции през лятото. Заради това заустването на "пречистените" води от нея през тази година се прави навътре в морето чрез специално поставена тръба

Въпреки че проблемите са най-видими, Черноморието не е сред регионите в страната, където нуждата от нови пречиствателни станции да е крещяща, категорични са в екоминистерството. Докато тук дори селата са свързани с пречиствателна станция, в Северна България например почти няма населено място с под 10 000 жители, което да е канализирано. Без напълно изградена канализация са и места, които имат повече от 150 000 жители.

Между 3,8 и 4,6 млрд. лв. са нужни на страната ни, за да изгради напълно мрежата си от пречиствателни станции за отпадни води. Тези цифри са по предварителна оценка на екоминистерството.
Снимка на две колони – 99 млн. евро са нужни, за да са сигурни туристите, че скачат в морска вода, а не във фекалии.
Снимка на две колони – Модерните пречиствателни станции трябва да имат и басейни за биологично пречистване като тази в Монтана.
Таблица на две колони – Къде се пречистват отпадните води


16.08.2011 г., с. 2-3
Излизат на 3 км навътре вонята на Златните
ИСКРА СОТИРОВА,

ДИМЧО РАЙКОВ

40 000 легла има само в 120-те хотела на курорта Златни пясъци и още неизвестен брой по вили, квартири и апартаментни комплекси. В същото време 25-годишната пречиствателна станция е разчетена за 15 000 легла и от години, вместо да пречиства фекалиите, ги изхвърля на 3 км навътре в морето. Всяка година МРРБ глобява местната ВиК с 20 хил. лв заради проблемите с пречистването.

182 580 са леглата по Черноморието според данните на Националния статистически институт за 2010 г. 101 627 легла в хотели се предлагат в Бургас и курортите от областта, 58 736 са леглата за Варненско, още 22 217 легла има регистрирани в област Добрич.

Неофициално обаче леглата са много повече. Твърди се, че броят на хората само в Созопол и Черноморец в пика на лятото може да достигне 100 000. А пречиствателната станция на Созопол още се строи. Първа копка бе направена още през далечната 2004 г. Преди 2 г. обаче правителството спря парите от ПУДООС заради проблеми с изграждането й. Започнаха прокурорски проверки, които не откриха нередности, но забавиха изпълнението на проекта. В момента пречиствателната станция се коригира при разчет за 70 хил. жители и ще струва 70 млн. лв.

Инаоче цялото Южно Черноморие е покрито с пречиствателни станции. „ Капацитетът им е достатъчен, но само да замита", коментира шефът на ВиК в Бургас ГанчоТенев.

Най-натоварената е на Равда-Слънчев бряг-Несебър. Капацитетът и е за 150 хил. души, но в пикови моменти през лятото се твърди, че в тези курорти се събират 400 000 души, заради това е нужна втора.

Тези дни царевският кмет Петко Арнаудов вкарва в МОСВ проект за пречиствателна станция на Ахтопол с капацитет за 10-15 хил. жители. "Чакам да отворят програмата и за население над 2000 и почваме Варвара и Синеморец, а после и Лозенец, където съоръженията са остарели", заяви той. Сегашната станция в Царево с капацитет за 20 хил. жители също се нуждаела от разширение и вече се изготвял проектовариант за 60 хил. души.

Мръсните води от курортите Св. Константин и Елена, Манастирски рид и квартал Виница вече се отвеждат към пречиствателната станция на Варна. Тя също се нуждае от реконструкция и разширяване. Пречиствателно съоръжение работи и в Аспарухово. А това в Камчия има капацитет да поеме отпадъци от околни райони, но е нужно да се направят връзките.

Бум на хотели преживя и Бяла. Там са построени няколко големи хотела, сред които и един мега четиризвезден. В момента в градчето и вилите около него почиват около 2000 туристи. Пречиствателната станция Бяла-Обзор обаче работи на пълни обороти от 2004 г.


16.08.2011 г., с. 4
Борисов хвали огнеборци, спасили Варна от пожар
Кандидат-кметове дефилираха на празника на града
ИСКРА СОТИРОВА

Бойко Борисов се нареди до варненски огнеборци и полицаи, които спасиха града от гигантски пожар. Преди дни те гасиха 2 дка горящ склад с бои и запалими строителни материали. Кметът на Варна Кирил Йорданов награди момчетата за празника на града, а премиерът ги похвали.

Борисов дойде пред катедралния храм по риза и дънки и поведе литийното шествие заедно с Варненския и Великопреславски митрополит Кирил. Гост за празника бе и Останайски и Казахстански митрополит Александър от Русия.

След обиколката на храма премиерът влезе вътре да запали свещ за здраве, следван от

десетки любопитни да го видят.

На излизане той се снима с всички мераклии и получи пореден подарък от зевзека Росен Марков. Този път той дари Борисов със зайчето Станишко

В блъсканицата около храма от жегата припаднаха двама. Те бързо бяха свестени. Други побързаха да си вземат вода, която се раздава на пунктове в града в особено горещите дни.

Празникът на Варна се превърна в парад на кандидатите за кметове на града. Първи на литургията влязоха Николай Недков от Синята коалиция и депутатът Димитър Карбов, кандидат за кмет от "Атака". В бяла копринена рокля се появи и джаз певицата Камелия Тодорова, която пък се впуска в изборите като вицепрезидент.

Десетки варненци очакваха да видят Борисов на обновената пътна отсечка между булевардите „Цар Освободител" и „Сливница". Там е направена реконструкция и са отворени 100 паркоместа. Премиерът обаче не дойде.

Нямаше и рязане на ленти

„Това е подаръкът за Варна за деня й", похвали се кметът Кирил Йорданов. Той разведе с автобус журналисти и общинари до реконструираната ул. „Хр. Смирненски" и ремонта на бул. „Св. Елена". Двете отсечки отпушват задръстванията между центъра и кварталите на Варна. В скоро време кметът обеща нов детски кът с игрища и сцена за градски тържества в кв. Владиславово.
Снимка на три колони - Премиерът Бойко Борисов поведе литийното шествие за празника на морската столица заедно с Варненския и Великопреславски митрополит Кирил.


16.08.2011 г., с. 5
Паркоместата вече с нотариален акт
Ще може да се купуват и продават отделно, както е с гаражите
ЛИЛЯНА КЛИСУРОВА

Паркоместата ще са със статут на самостоятелни обекти като гаражите и ще може да се купуват и продават. Такива промени в Закона за устройство на територията предлага депутатът от ГЕРБ Емил Радев.

Преди време чрез „24 часа" той алармира, че в момента паркоместата не са регулирани и продажбата им е незаконосъобразна, независимо че често се извършва. Проверка на вестника установи, че цените им варират между 5000 и 15 000 лв.

В.началото на септември в парламента ще се събере работна група от депутати от правната комисия, регионалното министерство, агенцията по кадастър, нотариалната камара и специалисти по вещно и нотариално право, за да изработи точните законови промени. Те трябва да са готови до края на годината, зарече се Радев.

Подготвяните промени ще позволят паркоместата да се продават и отделно от апартаментите.

Досега те не фигурираха като правни субекти, затова се продаваха или идеални части върху земята до блока, или по-често - право на ползване.

То обаче е непрехвърлимо право и така, ако собственик реши да продаде апартамента си, не можеше да вземе цена и за паркомястото.

С промените паркоместата стават самостоятелни обекти, ще се нанасят в кадастъра и собствениците ще получават скици за тях, обясни Радев. Със законовото регулиране на местата за паркиране собствеността върху , тях няма да бъде оспорвана, нито правото на ползване , както в момента се случва между съседи, допълни юристът от ГЕРБ. В закона задължително ще бъде регламентирано още, че тези места ще са само за паркиране, а собствеността върху тях няма да дава на притежателя им право да ги използва за други цели-като строителство на малки обекти например. Ще разпишем още, че тротоарите не може да бъдат продавани като паркоместа, независимо че са върху терена на собственика, каза още депутатът.

Управляващите обмислят и как да се признаят за валидни досега сключените сделки за паркоместа, които не са малко, за да не бъдат атакувани те един ден в съда.
Снимка на четири колони - Депутатът от ГЕРБ Емил Радев алармира чрез „24 часа" преди време за проблема с паркоместата. В момента те нямат правен статут и сделките с тях не са законосъобразни.


16.08.2011 г., с. 5
Откриха средновековен град на-магистралата край Чирпан
Археолозите от CУ „Св. Климент Охридски" и техните колеги от Ст. Загора и Чирпан се обединяват около тезата, че са попаднали на останките от средновековния глад Блис-нос. Те извършват спасителни разкопки по трасето на автомагистрала „Марица" от 14 години.

Градът съществувал до края на XII, началото на XIII век и бил многолюден за времето си. Част от над 3-те хиляди находки от метал, глина, кост и стъкло са подредени в изложба в музея в Чирпан, която бе открита вчера от ректора на СУ проф. Иван Илчев. Те доказват, че хората са населявали района още в късния нео-лит, каза ръководителят на разкопките д-р Румяна Колева. Археолозите ще надзирават строителството на Лот1 на магистрала „Марица". Тракийско скално светилище от 5-

о хилядолетие пр.Хр. пък откриха при проучвания на крепостта Калето край смолянското с Кошница. То е функционирало от късната каменно-медна епоха, през бронзовата, до Античността. Разкрита е и цялата стена на крепостта. Тя е построена през VI в. от византийския император Юстиниан за охрана на централния римски трансродопски път към Гърция, обитавана е и след X век, обясни шефът на експедицията Николай Бояджиев. Цялостните проучвания започват през септември по проект на община Смолян по линия на трансграничното сътрудничество България - Гърция.
Снимка на две колони - Находки от спасителните археологически разкопки по трасето на автомагистрала „Марица" бяха наредени на изложба в Чирпан.


16.08.2011 г., с. 8
Усвоихме със 70 млн. евро по-малко европари
През първите 7 месеца са платени 308 млн.
С около 70 млн. евро по-малко пари от еврофондо-вете е усвоила България през първите седем месеца спрямо същия период на 2010 г. Това показва информация на финансовото министерство за изпълнение на оперативните програми към края на юли.

През миналата година от януари до юли по седемте европрограми са били платени около 379 млн. евро. Сега усвоената сума от еврофондовете е само 308 млн. евро. Общо разплатените средства обаче достигат 1,117 млрд. евро от началото на програмите през 2007 г. Към края на юли миналата година тази сума е била 586,4 млн.

Сега за първи път начело на програмите с наи-го-ляма усвоямост излиза " Транспорт". По нея са платени 259,4 млн. евро, а получените от Европейската комисия траншове са за 277,6 млн. евро.

Със средства от тази програма се изпълняват активно големи проекти като столичното метро и магистрала "Тракия". Строителството на аутобана започна със средства от бюджета и едва в началото на юни в Брюксел бе внесено искане да възстанови средствата. Оперативна програма "Транспорт" има най-голям бюджет - над 2 млрд. евро, и до момента търпеше критики и от ЕК, че усвояването им закъснява.

Сплатени 253,1 млн. евро на второ място с най-много усвоени средства се нарежда насочената към бизнеса програма " Конкурентос-пособност". 199 млн. евро от нея обаче са по предстоящия да заработи инструмент за кредитиране на фирмите JEREMIE.

По програма "Регионално развитие", по която тази година активно се ремонтират пътища втори и трети клас, към края на юли са платени 239,9 млн. евро от общо 1,6 млрд.

По оперативна програма "Околна среда" пък са усвоени едва 160,8 млн. евро от общо предвидени 1,8 млрд. Към края на януари платените пари са били 125,8 млн.

Сред най-големите плащания през юли е по оперативна програма "Човешки ресурси" - за 12 млн. евро. Общо по нея са усвоени 147,2 млн. евро при бюджет от 1,2 млрд.

По малките програми " Административен капацитет" и "Техническа помощ " общо към края на миналия месец са усвоени 56,4 млн. евро.
Снимка на три колони - Софийското метро е един от големите инфраструктури и проекти, изпълнявани по оперативна програма "Транспорт".


16.08.2011 г., с. 8
Тапа на "Хемус" до септември
От днес до 2 септември преминаването по магистрала "Хемус" ще бъде затруднено в района на тунел "Ечемишка".

Заради ремонт в светлата част на денонощието там се въвежда временна организация за безопасност на движението, съобщиха вчера от пътната агенция.

Ще бъде затваряна дясната тръба на тунела, а в лявата движението ще е двупосочно.
Снимка на четири колони - До 2 септември колите ще минават само през лявата тръба на "Ечемишка". Отклоняването на движението ще става само в светлата част на денонощието.


16.08.2011 г., с. 9
Министерство търси 1,5 млн. от бюджета за данъци
ТИХОМИР ТОНЧЕВ

Земеделското министерство иска допълнително 1,5 млн. лв. от бюджета, за да си плати стари дългове за данък сгради и такса смет, научи "24 часа". За целта се подготвя проектопостановление, което ще бъде внесено в Министерския съвет в края на август.

579 904 лв. дължи агроведомството на Столичната община за такса смет. Сумата е натрупана през периода 2005 -2009 г. За нея вече има издаден акт.

Още 212 734 лв. задължения има министерството за данъци, такси и лихви на негови сгради в София за 2010 г. Само за просрочените местни налози от 1 февруари 2011 г. досега се е натрупала сума от 31 032 лв. Други над 108 хил. лв. пък има да дава земеделското ведомство за сгради извън столицата.




16.08.2011 г., с. 9
Проверяват влиянието върху пазара на сделката за НУРТС
В Комисията за защита на конкуренцията е внесено искане да разреши продажбата на 50% от дружеството на дубайската Bluesat Partners. Досега делът бе собственост на "Виваком". Останалите 50% са на регистрираната в Кипър Mancelord Limited. Възражения и становища по сделката могат да се подават до седмица.


16.08.2011 г., с. 14-15
Заради огромната вилна зона и запустелите имоти и къщи край столицата
Крадци нападат Своге за метали и бормашини
Регистрирани са 100 обира за 6 месеца
ИВА ГРИГОРОВА

Почти няма необирана вила в Своге, твърдят местните. Крадци гастрольори хващат влакове от София, Враца, Мездра и Монтана, стигат до вилните зони, цяла нощ разбиват къщи и се прибират сутрин с каквото могат да мъкнат на ръце, уточняват пък от полицията.

Според последното преброяване в община Своге има 33 000 вилни сгради. До преди 10 г. те са били 25 000. Около 7-8000 от къщите са необитаеми и собствениците им или са починали, или са загубили интерес към имота си и изобщо не го посещават, каза пред "24 часа" началникът на РУП-Своге, Милен Пейов.

"Когато вилите останат без надзор, това се разбира от гастролиращите крадци", добави той. Неканените гости обикновено са от Северозападна България.

За първите 6 месеца на 2011 г. в Своге са регистрирани 100 кражби от вилните зони.

Едва 30% от тях

са разкрити, по останалите все още се работи.

Интересът към околностите на Своге се дължи на това, че общината е третата по големина в страната. Има 17 жп гари и спирки. Изборът на обекти за грабене е огромен.

"Крадецът хваща влака от София, след няколко минути е в с. Владо Тричков, Луково или Ромча. Оттам само си избира посока и тръгва", разказа Пейов. Пикът на престъпленията е зимата или пролетта, когато собствениците на вилите ги няма.

"Има случаи когато вилата е пуста за половин година и ние няма как да раз-

берем, че е разбита", уточни Пейов.

Собствениците на имотите са предимно от София. Територията на вилната зона е голяма, а пътищата - черни и труднодостъпни.

"Случвало се е човек, чийто имот е обран, да не може да намери къщата си, за да я покаже на полицаите", добави шефът РУП-Своге.

Апашите „работят" предимно нощем

С плячката хващат сутрешния влак. През годините са станали и по-изобретателни. Разпознават коя вила е необитаема и се промъкват в нея.

Най-предпочитани за крадене са цветните метали, бормашини, флексове и хранителни продукти. Още на следващата сутрин

след " акцията", апашите предават желязото и продават машините в съседни градове. Крадците нахлуват през врати и прозорци най-често с подръчни материали

клещи и


отвертки

"Затруднени сме, защото пунктовете за метали са извън общината. В Своге имаме 2 пункта и ги държим под контрол", признават от полицията.

Цветните метали се изкупуват на доста високи цени. От МВР се надяват промяната в Закона за управление на отпадъците, която предвижда физически лица да не могат да предават скрап, да промени нещата.

"Стремим се постоянно да има полицейско присъствие във вилните зони. Има над 30 села в общината. Разстоянието от точка до точка стига до 80 км", заяви Милен Пейов.

Шефът на полицията в Своге Милен Пейов

Щатните полицаи в РУП - Своге са 70 души.

При обход на ченгета из вилите бил хванат крадец от с. Враняк, Монтанско. От януари 2010 г. той ограбил 4 вили в с. Владо Тричков.

Крал е метали и ги е предавал в София като се придвижвал с влак

Униформените организират и периодични срещи с местното население в събота и неделя, когато собствениците на вилите са там. Хората обаче ходят в имотите си предимно за да си почиват.

Масово собствениците не вземат никакви охранителни мерки. Надяват се да не им се случи най-лошото, разчитат на полицията и на съседи. По-предвидливите се обръщат и

към охранителни фирми

Кражбите са хит в общината, но по-тежките престъпления са рядкост. От началото на годината е имало 2 грабежа, които са разкрити, каза Пейов. В местността Косматица възрастни мъж и жена били ограбени от трима нападатели. Единият апащ държал жената натисната към леглото, другият хванал мъжа. През това време третият пребъркал дрехите им и отмъкнал 600 лв.

В махала Кръстец пък самотен мъж бил завързан от крадец за таблата на леглото си. Наглецът взел плик с 62 лв., но старецът се обадил в полицията и грабителят бил

хванат за минути

В края на 2010 г. полицаите от Своге сгащили трима апаши, които извършили 17 кражби на касетофони, тонколони и автомобилни гуми от коли в града и околността. Единият от арестуваните се самоубил (Виж карето по-долу.).

" Всички вещи са върнати на собствениците", похвали се Милен Пейов.

В съвместна акция с униформени от Мездра пък били задържани двама души -от София и Мездра, които изключвали тока на трафопостовете, вземали цветните метали и ги продавали.

"Всички полицаи в Своге имат желание да работят. Призовавам хората да ни имат по-голямо доверие", заяви Пейов.


Снимка на тир колони - Бай Цветан постоянно е във вилата и си е взел куче да го пази.


16.08.2011 г., с. 15
От полицията съветват:
1. Отнасяйте се с по-голямо доверие към полицията и сигнализирайте за кражби. Говоренето помежду си не помага.

2. Обадете се ако забележите непознат. Анонимността ви е гарантирана.

3. Не се вманиачавайте на тема сигурност.

4. Ако все пак се притеснявате, сложете по-защитени ключалки и по-здрави врати.

5. Говорете помежду си. Съседът може да наглежда имота ви, а вие - неговия.

6. Сложете лампа с детектор за движение или звукова сигнализация, например локална сирена.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница