16 август 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата23.07.2016
Размер1.16 Mb.
#2545
  1   2   3   4   5   6   7   8
16 август 2012 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. Труд 2

В. Земя 10

В. Преса 11

В. Класа 19

В. Дума 21

В. Дума 21

В. Дума 22

В. Дума 22

В. Дума 23

В. Дума 23

В. Дума 24

В. Дума 24

В. Дума 25

В. Дума 26

В. Дума 26

В. Дума 27

В. Дума 28

В. 24 часа 30

В. 24 часа 31

В. 24 часа 31

В. 24 часа 32

В. 24 часа 32

В. 24 часа 33

В. 24 часа 33

В. 24 часа 33

В. 24 часа 35

В. 24 часа 36

В. Телеграф 36

В. Телеграф 37

В. Телеграф 37

В. Телеграф 37

В. Телеграф 38

В. Телеграф 38

В. Телеграф 39

В. Телеграф 39

В. Телеграф 40

В. Телеграф 41

В. Телеграф 41

В. Телеграф 41

В. Капитал Daily 42

В. Капитал Daily 42

В. Капитал Daily 43

В. Капитал Daily 43

В. Капитал Daily 44

В. Капитал Daily 45

В. Стандарт 46

В. Стандарт 47

В. Стандарт 48

В. Стандарт 48

В. Стандарт 49

В. Стандарт 49

В. Стандарт 49

В. Новинар 50

В. Новинар 50

В. Новинар 50

В. Новинар 51

В. Новинар 51

В. Новинар 52

В. Новинар 52

В. Новинар 53

В. Новинар 53

В. Новинар 54

В. Монитор 54

В. Монитор 54

В. Монитор 55

В. Монитор 56

В. Монитор 57

В. Монитор 57

В. Монитор 58

В. Монитор 59

В. Сега 59

В. Сега 60

В. Сега 60

В. Сега 61





16.08.2012 г., с. 1
Народът се жалва от Темида
Правителството търси къща за Районния съд в столицата
Жалби срещу съдебната система заливат трите власти в държавата -парламент, правителство и президент. От десетките хиляди сигнали, които постъпват всяка година в трите институции - най-голям е броят на тези срещу Темида. Следват – срещу мобилни оператори и „Топлофикация", както и за лични терзания.

Докато народът се жалва от съда, най-големият - Софийският районен, е сбутан на 11 000 кв. м, при необходими му 35 000. До месец кабинетът трябва да реши проблема.




16.08.2012 г., с. 2
Народът взе Плевнелиев за арменския поп
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Бум на жалбите отчитат в президентството от началото на мандата на Росен Плевнелиев. Повечето искания за помощ обаче нямат нищо общо с неговите правомощия.

От встъпването му в длъжност на 22 януари 2012 г. до 27 юли над 5800 граждани са потърсили институцията за помощ. За сравнение, толкова са молбите до предишния президент Георги Първанов през 2008 г., като падат под 4000 в последната година от мандата му; Според служителите в президентството големият интерес показва, че гражданите не знаят правата си и нямат елементарни познания за това как функционира държавата и как е устроена държавната администрация.

„Факт е, че най-много жалби са по съдебни въпроси", коментира Лилиана Терзиева, директор на президентската канцелария. „Те не знаят, че никой не може да се меси в дейността на съда. Има случаи, в които гражданите пишат, че не знаят към кого да се обърнат и за това се обръщат към президента", каза Терзиева. Много от хората дори не знаели, че имат право на безплатен защитник.

Според конституцията президентът на република България има само три правомощия. Това са помилване на осъдени лица, даване или отнемане на гражданство и убежище и опрощаване на дългове към държавата. Процентът на молбите, засягащи пряко правомощията на президента, е много малък. Най-много са казусите на майки, които са лишени от майчински, и пенсионери, които не могат да си плащат данъците. От началото на мандата на президента не е дадено нито едно убежище на бежанец и е помилван само един осъден.

На второ място са исканията по социални проблеми. Най-често те се отнасят до получаване на социална помощ или за намиране на работа. Много са и писмата от хора, искащи да бъдат настанени в общински жилища. Плевнелиев е търсен за помощ и по въпрос за незаконно строителство и реституция.


Снимка на две колони- Няколко варненци имаха шанса лично да се оплачат на президента Росен Плевнелиев на 12 юли във Варна.


16.08.2012 г., с. 4
Военното НДК става съдебно
Кабинетът решава за местенето на Софийския районен съд до края на месеца
Бизнес сградата с хотелски комплекс в центъра на София, т.нар. военно НДК, ще приюти наказателното отделение на районния съд и районната прокуратура в града.

Това се очаква да реши правителството до края на месеца, научи „Труд". По-голяма част от сградата още преди време бе прехвърлена от Министерството на отбраната на Министерството на правосъдието за нуждите на Агенцията по вписванията. Военните си запазиха единствено конферентната зала с 900 места, ресторант за над 200 души и паркинг за поне 600 коли.

Идеята на преместването на най-големите и най-натоварени съд и прокуратура в държавата е да се отърват от мизерните условия, в които от години работят. Още не е ясно колко ще струва това и кога реално ще се случи. Комплексът трябва да бъде преустроен за специфичните нужди на магистратите. Освен за съдебни зали и кабинети например трябва да се помисли и за арестантски помещения. Тепърва ще трябва да се открие процедурата за обществена поръчка.

Военното НДК веднъж вече бе оглеждано за нуждите на целия съд и прокуратурата, но бе отхвърлено като неподходящо. Но преди дни премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов изведнъж решиха да се заемат със стария сграден проблем на съда. За да функционират нормално, съдът и прокуратурата имат нужда от 35 000 кв.м, а в момента разполагат едва с 11 000 кв. м.

Междувременно в публичното пространство плъзнаха най-различни версии за новия дом на столичните магистрати. Лансира се дори теорията, че той ще бъде преместен в сградата на Външното министерство.

Това обаче се оказа невярно. Магистратите отказват коментар, преди решението за местенето им да бъде взето и обявено официално от изпълнителната власт.


Снимка на три колони- Военното министерство смята да запази за себе си недовършената концертна зала в мегасградата, започната от бившия министър Николай Цонев.
Снимка на три колони- Сградата, известна като „военното НДК", която се намира в центъра на София, разполага и с големи паркинги, които пустеят от години
Снимка на три колони- От 2009 г. правителството се чуди какво да прави с недовършената сграда, а през това време разрухата става все по-голяма


16.08.2012 г., с. 4
Брачните дела под наем при „Шалом"
Брачната колегия на Софийския районен съд (СРС) временно ще бъде настанена в част от сграда, собственост на организацията на евреите в България „Шалом", научи „ТРУД"-

За целта Министерството на правосъдието ще подпише договор за наем. Още не са ясни параметрите му. От ведомството на Диана Ковачева са пестеливи в даването на информация за сградния проблем на СРС.

Става дума за три етажа от зданието на на ул. „Съборна" в столицата, които до неотдавна се ползваха от Висшия съдебен съвет.

В момента брачните съдии работят в сграда на бул. „Цар Борис III". Там обаче започва ремонте идеята зданието да побере трите граждански колегии на СРС.

Няма как магистратите да продължат да правораздават там, докато тече реконструкцията. От „Ф-строй груп" ЕООД, което прави ремонта, са обещали да приключат за половин година.


16.08.2012 г., с. 4
Общината щеше да взема земеделието
Цялата администрация на Столичната община да бъде преместена от ул. „Московска" 33 в сградата на Министерството на земеделието и храните на бул. „Христо Ботев". Такава идея лансира премиерът Бойко Борисов през пролетта на 2011 г. Ведомството на Мирослав Найденов трябваше пък да се настани в кметството.

Идеята досега не е реализирана. Тогава Борисов я лансира с аргумента, че общините в повечето европейски градове са настанени в най-атрактивните и красиви сгради. А и сега отделните дирекции на кметството били пръснати на различни места в града и хората губели много време, докато получат търсените услуги .




16.08.2012 г., с. 5
Земеделци остават без клуб
Областното настоятелство на БЗНС-Народен съюз бе изхвърлено от имота, предоставен му за партиен клуб в Разград от местната власт.

Причината - заради системно неплащане на символичния наем. Това стана ясно от официално съобщение от кмета Денчо Бояджиев (БСП) до местната структура на оранжевите, публикувано на сайта на общината.

В него се казва, че земеделците трябва да освободят помещението в бл. 8 на бул. „Априлско въстание", тъй като договорът за ползването му е прекратен.

БЗНС-Народен съюз ползва въпросния имот с площ 33 квадратни метра от години.

Въпреки че наемът е едва 18,86 лв. месечно, партията е натрупала дългове за 465 лв. Простите сметки показват, че оранжевите не са плащали най-малко от 24 месеца.

Според общинарите най-изрядни ползватели са социалистите. Местната структура на

БСП се разполага в къща в идеалния център на града при наем от 50,52 лв. месечно. Червените обаче плащат стриктно и не дължат нито стотинка.

Друга парламентарна партия - ДПС, също се шири в къща.

Кадрите на Ахмед Доган вече са задлъжнели с 79,80 лв., защото не са заплатени наемите за два месеца.


16.08.2012 г., с. 5
Борисов ударно ряза ленти във Варна
Премиерът вмести пет обекта в програмата си за деня
Със звън на камбани, рязане на ленти, безплатен сладолед и морско учение варненци приветстваха премиера Бойко Борисов на 15 август - празник на морската столица. Програмата на Борисов бе супернапрегната -включваше пет обекта.

За първи път обаче той пропусна най-тържествената част - вдигането на знамената пред катедралния храм „Св. Успение Богородично".

Така Борисов не успя да види и плакатите, вдигнати от недоволни граждани срещу кмета на ГЕРБ Кирил Йорданов: „Кмете, спри с лъжите! Срамота!", „Кмете, когато решиш проблемите на Морската градина, вдигни знамето наполовина!" и др. Акцията бе дело на сдружение „Варна диша".

Височайшата визита започна в 11 ч, когато Борисов пристигна в новостроящия се храм „Св. Прокопий Варненски". Той водеше за ръка малката София - дъщеря на строителната министърка Лиляна Павлова, следваща неотлъчно шефа си. Сред гостите бяха военният министър Аню Ангелов, транспортният - Ивайло Московски, лидерът на КНСБ Пламен Димитров, който се разцелува с премиера.

Мощен камбанен звън посрещна и изпрати гостите. „Най-голямата от камбаните бе дарена преди години от бившия министър на отбраната Николай Цонев", напомниха миряни. „ГЕРБ, вместо да прави плакати, дава пари за църкви. Преди време партията отдели 100 000 лв. за варненския храм, а днес отпуска същата сума за катедралния храм в Ловеч", каза Борисов. Причината - ловешкият митрополит щял да продава колата си, за да събере пари за църквата. „Не може един митрополит да остане без кола!", отсече премиерът. Той уточни, че в бюджета за т.г. имало още 45 млн. лв. за църкви и манастири.

В11,30 ч започна ударното рязане на ленти. Първо бе открита новата пристройка на ЦДГ „Хр. Ботев", в която ще могат да учат още 180 деца. Инвестицията е на стойност 2,6 млн. лв. „Правителството прави много неща за Варна, ще продължи и в бъдеще!", обяви по микрофона Борисов.

В 12,30 ч премиерът нагледа резултата от реконструкцията на ул. „Ген. Колев", реализирана като проект по оперативна програма „Регионално развитие", на стойност 4,4 млн. лв. Докато Борисов раздаваше автографи на феновете, търговци от близък магазин подаряваха сладолед. Вдъхновила ги визитата на премиера. 13,30 ч. Бойко Борисов преряза лентата на многофункционалната зала в Първа езикова гимназия във Варна. Тя е реализирана чрез публично-частно партньорство и е на стойност 1,8 млн. лв.

14,00 ч. Премиерът отдели 20-ина минути от времето си, за да наблюдава от Морска гара съвместно учение между ИА „Морска администрация" и Военноморските сили по търсене и спасяване на море.


Снимка на три колони - 15 август 2012 г. При рязането на летата на детската градина Борисов по навик гушна с цяла длан личицето на София - дъщеричката на строителната министьрка Лиляна Павлова.
Снимка на две колони- 15 септември 2008 гДа гушка дечица през главите, е любима практика на премиера Бойко Борисов. Както се вижда от снимката – на 15 септември 2008 г. тай бащински прегръща първолаче.


16.08.2012 г., с. 8
Столичани искат тунел вместо естакада
Жители на блокове около новостроящата се естакада на бул. „Иван Гешов" и ул. „Георги Софийски" обявиха вчера, че не искат кръстовище на две нива пред домовете си. Според тях засиленият трафик ще доведе до повишаване на шума в квартала им до вредните 90 децибела. Вместо естакада жителите настояват там да се изгради тунел, който да разтовари трафика и да не влошава условията им на живот.

Хората са изненадани и че естакадата на „Гешов" струва 12,5 млн. лв., а на Телевизионната кула 25 млн. лв.

„Проектът за естакада на „Гешов" е от 2008 г. Защо досега хората не казаха съображенията си, а сега, когато вече се строи", възрази столичната кметица Йорданка Фандъкова. Тя е възложила да се направят разчети колко би струвал строежът на тунел там. Шумът в квартала ще се измери отново и ще се предложат мерки за намаляването му.


16.08.2012 г., с. 9
Козлодуй ще има закрит стадион
ЦВЕТЕЛИНА КАТАНСКА

Община Козлодуй е на път да построи закрит стадион край града и за тази цел ще обяви поръчка за строител на обекта, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Проектът ще се финансира по европейската програма за селските райони и ще струва 5,5 млн. лв. Избраният строител ще получи половината от парите авансово, а по средата на изпълнението ще бъдат платени още 20% от сумата, обещават от общината.

Проектът предвижда изграждането на модерен закрит футболен терен с покрив тип „балон" (изработен е от платнена материя, която се надува около съоръжението). В комплекса ще има и комбинирани терени за волейбол и баскетбол, лекоатлетическа писта, както и паркинги с общо 136 места. Те ще бъдат предназначени за зрителите от сектор А, съдиите, администрацията на стадиона и полицията. Специално внимание в обявлението е обърнато на тоалетните, които трябва да отговарят на изискванията на УЕФА (Европейската футболна федерация).

В момента на мястото на бъдещото съоръжение има зелена ливада. От общината обясняват, че когато стадионът бъде построен, той ще се използва приоритетно за нуждите на децата от региона.




16.08.2012 г., с. 12
55 метра остават от Дунав мост 2
ЛЮДМИЛА СТАНКОВА

По-малко от 55 м остават до свързването на българския и румънския бряг чрез Дунав мост 2, съобщиха от информационния център на проекта. В края на юли мостът между Видин и Калафат е бил готов на 91,6%. Срокът на завършването му от испанската фирма FCC е краят на ноември.

Ниското ниво на реката не пречи на строителните дейности, които продължават с пълна сила. В ход е изграждането на средната диафрагма, която „стяга" защитните елементи при деветия стълб в плавателния участък на реката. Около всяка от четирите колони в навигационния канал на Дунав се поставят по 19 двойки защитни елементи, всяка с тегло от по 60 тона. Те трябва да предпазват съоръжението от удари на кораби и тежки предмети, обясниха специалистите.

Приключен е монтажът на сегментите от връхната конструкция на моста при девети, десети и единадесети стълб. На последния дванадесети остава да се монтират още по 6 сегмента от двете страни. Общо 178 такива сегмента с тегло до 240 т ще изграждат тялото на моста в плавателния участък на Дунав. В неплавателната част на реката техният брой е 300 с тегло до 120 тона.

Продължават дейностите по изграждане на жп естакадата към моста, както и довършителните работи по прилежащата инфраструктура. На българска територия изпълнението на тази част от проекта към края на юли е 91,6%.
Снимка на три колони- Строителството на Дунав мост 2 напредва и срокът за завършване ще бъде спазен, обещават изпълнителите. Според данните към юли съоръжението е било завършено на 91,6%.


16.08.2012 г., с. 13
Снимка на четири колони - Протестни плакати до кмета на Варна Кирил Йорданов заради строителството в Морската градина бяха издигнати вчера от група граждани пред катедралния храм „Св. Успение Богородично".


16.08.2012 г., с. 13
Строим тръбата с Румъния
ЦВЕТЕЛИНА КАТАНСКА

Австрийско-българският консорциум „Хабау-Варна" ще строи българския участък от газовата връзка между Русе и Гюргево, съобщиха пред „Труд" от „Булгартрансгаз". Днес ще бъде направена първата копка, тръбата трябва да е готова до 31 май догодина. Тя трябваше да заработи преди година, но проектът се забави. Българският участък струва около 14 млн. лв., 8 млн. от тях са европейски средства.

Връзката е втора между София и Букурещ, но по нея може да получаваме руски газ и по трасе извън проблемното през Украйна. Затова и тя се брои като маршрут за диверсификация на доставките на синьо гориво в страната. Капацитетът на тръбата ще бъде до 1,5 млрд. куб. м годишно. България потребява около 3 млрд. куб. м.


16.08.2012 г., с. 13
Нов списък със стари мерки за бизнеса
В план за намаляване на административната тежест министерства обещават да спазват законите
Над 270 мерки за облекчаване на административната тежест за бизнеса планира да изпълни правителството до края на октомври, става ясно от програма на кабинета, публикувана на сайта strategy.bg. Голяма част от предложенията в дългия списък се дискутират от години, а други касаят спазването на вече приети закони. В това число съобразяването на таксите за административните услуги с разходите за извършването им.

Сред законовите задължения на администрацията е от фирмите да не се искат данни на хартия, които могат да се намерят в публичния Търговски регистър. Редица ведомства се записват в плана за облекчаване на бизнеса с обещанието да спазват това изискване.

Спорна за бизнеса е ползата от някои от предложенията, изпълнили списъка -като създаването на база данни на отличниците от национални олимпиади.

Сред добрите и отдавна искани от компаниите идеи е малките и средните фирми да подават годишните си финансови отчети само в Националния статистически институт, откъдето информацията по служебен път да постъпва в Агенцията по вписванията и да се публикува в Търговския регистър. Това ще засегне около 300 000 фирми, които сега подават счетоводните си документи и в двете ведомства.

Голям брой от мерките всъщност са една и съща -поредица от ведомства декларират, че ще отпадне исканото сега от фирмите удостоверение за съдебна регистрация. Вместо това изпълнението на мерките.

фирмите ще представят единен идентификационен код (ЕИК) и по него информацията да се проверява в Търговския регистър. Освен това ще се прави работна група, за да идентифицира законите, в които документът е задължителен. Според предварителния анализ такива текстове има поне в 20 закона. Ще се прави и разяснителна кампания по ведомствата, че не трябва да искат от фирмите публичните им данни, тъй като е закононарушение.

В плана е предвидено още всички администрации да могат да проверяват по служебен път дали фирмите и гражданите дължат данъци и осигуровки. Идеята е да се направи система, която само да показва дали данъкоплатецът е коректен, а не какви суми дължи.
Полезните идеи:

✓ Годишните финансови отчети на малките и средните предприятия да се подават само в Националния статистически институт, а не и в Агенцията по вписванията;

✓ Администрациите да получават по служебен път информация дали фирмите и гражданите са платили данъците и осигуровките си;

✓ Подаването на заявления за издаване на свидетелство за съдимост да става и онлайн;

✓ Да се сложи таван на таксите, събирани от Агенцията по вписванията при вписване, отбелязване на промени или заличаване на ипотеки. Сега те са процент от стойността на сделката;

✓ Намаляване на таксите за вписване в регистъра на строителите. Те стигат 80 ООО лв.


Идеи с неясен ефект:

✓ Да отпадне като административна услуга издаването на удостоверение за присъдено звание „Лауреат" на национални олимпиади. Предвижда се да се премахне и услугата по издаване на удостоверение на завършилите ученици за отлични оценки от олимпиадите. Документите трябват при кандидатстване в университет. Проверката трябва да се прави в регистър, разработен от образователното министерство;

✓ Регистърът за наименованията на артистичните групи да стане публичен и електронен;

✓ Отпадане на разрешителните за събиране на гъби, плодове и генетичен материал от естествени находища на билки.


Снимка на една колона- Министърът на финансите Симеон Дянков ще следи за изпълнението на мерките


16.08.2012 г., с. 22
Терасата става кухня с разрешение за строеж
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ, адвокат

Лятото е сезонът на ре­монтите. Във всеки жили­щен блок върви поне по един. Когато става въпрос за смяна на тапети, нов латекс или дори остъкляване на балкон, проблеми няма. Но когато строителните наме­рения са по-сериозни, тряб­ва да се съобразите със за­коновите изисквания. Така не рискувате да повредите конструкцията на сградата, или да бъдете санкционира­ни. Най-често срещаното преустройство в апартамен­тите в последните години е усвояването на терасите, които се превръщат в кухни, или с приобщаването им се увеличава площта на други помещения. Хората често бутат или добавят стени, за да направят жилището си удобно за нуждите им и под­ходящо за вкуса им. Случва се и да бъде про­менено предназначението на жилищните обекти. В огромния брой от тези слу­чаи не се питат нито съседи­те, нито компетентните ор­гани. А това може да доведе до много проблеми.

Всяко жилище -с отделен вход

Нормативната уредба, свързана с преустройство на жилището, е в Закона за устройство на територията и Закона за управление на етажната собственост.

Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно

помещение, кухня или кух­ненски бокс и баня-тоалетна. Трябва да има и складо­во помещение, което може да бъде в жилището или из­вън него. Допустимо е по­мещенията да бъдат про­странствено свързани с из­ключение на тоалетни и бани-тоалетни.

Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хра­нителни продукти се допу­скат само в жилището, кое­то обслужват.

Ателиета -само с „да" от съседите

По правило в надземните етажи на жилищна сграда освен жилища може да се изграждат и ателиета и ка­бинети за индивидуална творческа дейност. В пър­вия, в полуподземния или в подземния етаж може да се правят гаражи, по из­ключение трафопостове, както и други обекти и съо­ръжения на техническата инфраструктура при спаз­ване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изиск­вания и на нормите за безо­пасност. В съществуваща жилищ­на сграда с режим на етаж­на собственост се допуска преустройство и промяна на предназначението на жилищно помещение или на самостоятелно жилище в кабинет за здравни нуж­ди, за офис или за ателие за индивидуална творческа дейност, свързани с достъп на външни лица в сградата. Но те трябва да са на пър­вия или на полуподземния етаж и преустройството им трябва да е съобразено със санитарно-хигиенните, противопожарните и други­те технически изисквания. В тези случаи се изисква и изрично писмено нота­риално заверено съгласие на всички собственици на жилища, които са непо­средствени съседи на обек­тите. По изключение може да се допусне разполагане на посочените обекти и на други надземни етажи. Но в този случай освен съгла­сието на непосредствените съседи в посочената нота­риална форма се изисква и решение на общото събра­ние на собствениците, взе­то по установения ред.Същият ред се прилага и в случаите, когато съще­ствуващо жилищно поме­щение или самостоятелно жилище на първия етаж на жилищна сграда се преу­стройва с промяна на пред­назначението му за мага­зин или за други обслужва­щи дейности извън посоче­ните по-горе. Наред с това законът из­исква в този случай да се осигури самостоятелен вход извън входа и общите помещения на жилищните етажи. Редът за свикване и про­веждане на общото събра­ние и вземане на решения е посочен в Закона за упра­вление на етажната соб­ственост. Законът изрично посочва два случая, при които не се изисква съгла­сието на собствениците в етажната собственост. Първият е, когато се преустройват и се променя предназначението на по­мещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда. Условието е да не се допус­ка наднормено шумово и друго замърсяване.

Вторият случай е при въз­становяване жилищното предназначение на вече преустроени самостоятел­ни помещения и обекти за нежилищни нужди, изгра­дени в заварена жилищна сграда.

С документите -в общината

Наред с горните доку­менти се изготвя и инвести­ционен проект. Към проек­тите за преустройства за­дължително се представя мотивирано становище на инженер-конструктор с пълна проектантска пра­воспособност. Становище­то трябва да докаже, че не се увеличават натоварванията, не се засягат кон­структивни елементи и не се намаляват носимоспособността, устойчивостта и дълготрайността на кон­струкцията на сградата. Когато се налагат измене­ния в конструкцията или се увеличават натоварванията, се представя и кон­структивна част към проек­та.Наборът от документи се внася за получаване на разрешение за строеж в съответната община (район).

Без формалности

Законът посочва, че не се изисква разрешение за строеж за следните дейно­сти:

1. външно и вътрешно боядисване на сгради и постройки;

2. вътрешни преустрой­ства, при които не се:

а) засяга конструкцията на сградата;

б) извършват дейности като премахване, преме­стване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат кон­струкцията на сградата;

в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях;

3 текущ ремонт на сгра­ди, постройки, съоръ­жения и инсталации; кул­турни ценности;

За издаденото разреше­ние за строеж от главния архитект на общината (района) или за отказа да се издаде такова разреше­ние се съобщава на заинте­ресуваните лица - собстве­ници на жилищата в етаж­ната собственост.

Срокът за обжалване на разрешението за строеж пред началника на Регио­налната дирекция за строи­телен контрол е 14 дни. След изтичането му разре­шението влиза в сила и ра­ботите може да започнат. При проверка на компе­тентните органи и липса на разрешение за строеж, ре­конструкцията е незакон­на. Незаконните строежи освен на глоба, подлежат и на премахване. По правило се дава пред­писание за премахването им в определен срок. След изтичането му то се възла­га на наета от властите фир­ма за сметка не недобросъ­вестния строител.


Снимка на три колони - Ако просто измазвате или остъклявате балкона си, не ви е нужно разрешение за строител­ство. Но ако ще го превръщате в стая или ще събаряте стени в жилището си - трябва да минете през общината.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница