1,6 млн лв инвестирани в общинските болници



страница1/6
Дата20.05.2018
Размер390.41 Kb.
#69217
  1   2   3   4   5   6



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
14.07.2016
Национални вестници



1,6 млн. лв. инвестирани в общинските болници


Модернизирано отделение по неврология посреща пациентите на МБАЛ-София

Стандарт  стр. 7  

Около 1,6 млн. лева са инвестициите в общинските болници и поликлиниките от бюджета на Столична община и приватизационния фонд. Това обяви кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя извърши проверка на ремонта и модернизацията в Неврологично отделение на Първа МБАЛ-София ЕАД. В реконструкцията общината е вложила 350 хил. лв. "Това е една от общинските болници, за която ние ясно казахме, че ще направим всичко възможно да оздравяваме и защитаваме, защото София се нуждае от своите общински болници", заяви Фандъкова. Тя подчерта, че в болничното отделение работят едни от най-добрите специалисти. "Това е добрият модел - болница, която работи добре, да отдели от своя ресурс и ние да добавим. Тогава ефектът е много по-голям. Освен цялостен ремонт на отделението болницата успя да направи и ремонт на покрива". Очакват се още над 1 млн. лв. инвестиции в общинските болници по различните програми. "Средно до около 8 млн. лв. отделяме за дофинансиране на общинските болници, за дейности извън Здравната каса", заяви Фандъкова. Според нея общинското здравеопазване има своето място в големия град. "То се основава на добрите специалисти, затова искам да благодаря на всички, които работят с пациентите и градят доверието в болницата", посочи тя, като поздрави всички лекари.



Клиниката в Бургас стана университетска


Стела Николова

Стандарт  стр. 7  

МБАЛ-Бургас вече е университетска болница. Новият статут бе даден, след като Министерският съвет гласува предложението на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов. Бургаската болница ще си сътрудничи активно със Софийски университет "Св. Климент Охридски", като ще продължи да предоставя възможност за следдипломна квалификация на АГ лекари, специализанти по анестезиология и интензивно лечение, вътрешни болести, ендокринология и болести на обмяната.



Правят научен институт към МУ - Плевен


Стандарт  стр. 7  

Министерството на образованието и науката ще предложи на Министерски съвет да одобри искането за откриване на Научноизследователски институт в Медицински университет - Плевен, съобщиха от просветното ведомство. Предвижда се структурата на института да включва научните сектори "Медицина", "Фармация", "Обществено здраве", "Здравни грижи" и "Диагностични и социални дейности", секторите "Докторанти" и "Студентско научно творчество", Библиотека, Издателски център и научно списание на Медицинския университет - Плевен. Институтът ще бъде научно звено, в което ще се концентрират съвременна апаратура и оборудване, финансови средства и научен потенциал.



В Софиямед "пришиха" отрязания от секира палец на 17 г. момче


Стандарт-Здравето  стр. 3  

Успешна реплантация на палец на ръката на 17г. момче, пострадало при битов инцидент е извършил екипът на доц. д-р Маргарита Кътева, един от най-добрите хирурзи на ръка у нас.

Момчето е пострадало докато рязало дърва за зимния огрев, когато по невнимание отсича целия палец на лявата си ръка със секира. Благодарение на бързата медицинска намеса, то е транспортирано в Центъра по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в столичната Университетска болница "Софиямед", в който се обучават специалисти от цялата страна. На 6-ти час след злополуката екипът от "Софиямед" пристъпва към сложната интервенция -реплантация на палец (свързване на кости, сухожилия, нерви и съдове, с цел възстановяване на кръвотока). Операцията продължава 4 часа.

"Това, което ни различава от животните е, че ние имаме палец - може да направим т.нар. опозиция, т.е. да противопоставим палеца на другите пръсти и да успеем да хванем. Именно и в това се крие абсолютното ни задължение да реплантираме", коментират лекарите извършили операцията в "Софиямед"-д-р Калин Димитров и д-р Калин Ангелов.

17-годишното момче вече е изписано от лечебното заведение след гладък постоперативен период. В момента му се провежда ранна постоперативна рехабилитация като след месец и половина той ще може пълноценно да използва палеца си, казаха за Стандарт от болницата.

В отделението по хирургия на ръка и реконструктивна хурургия в УМБАЛ "Софиямед" доц. Кътева и екипът й прилагат най-съвременните техники в хирургията на периферната нервна система. В специализирания център на УМБАЛ "Софиямед" се извършват оперативни интервенции за възстановяване на липсващи след травма меки тъкани и кости на горните и долните крайници, като се използват трансплантанти според последните приети микрохирургични методи.





Пациенти купуват литий от Турция, тук е спрян - бил евтин


Липсва и депо препарат за психози, търсят заместител

Анна БОТИНОВА

24 часа  стр. 7  

Хора с хронични психични заболявания като шизофрения са принудени да пътуват до Турция, за да си доставят поддържащо лекарство с активна съставка литий. Това съобщиха потърпевши в редакцията на "24 часа".

"Литият изчезна преди няколко години. Произвеждаше се у нас, но производството бе прекратено заради твърде ниска цена, както ни обясниха", каза проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия. Тя също има пациенти, които се организират за доставки на литий от Турция и Гърция.

"Писахме писма, водихме разговори да бъде осигурен внос, но нямаше никакви резултати. В момента няма начин пациентите да се снабдят с литий в България", допълни проф. Миланова.

Литият се използва за предотвратяване на психотични пристъпи и е част от стандартното лечение при шизофрения, биполярно разстройство и др.

Пациенти съобщиха, че в аптеките липсва и друг медикамент за хронични психози, който е евтин и достъпен. "Става дума за медикамента с международно непатентно име флуфеназин деканоат в депо форма - инжекция, която се поставя веднъж през 2,3 или 4 седмици", обясни проф. Миланова.

Препаратът се произвежда от словенската компания КРКА. У нас цената в аптеките е около 3,50 - 3,80 лв. за ампула от 25 мг.

Лекарството се използва от години у нас като поддържащо лечение и за предотвратяване на психични разстройства, "които се характеризират с чуване, виждане или усещане на въображаеми неща, нарушение на мисленето, необичайна подозрителност и неадекватност на заобикалящата среда", пише в листовката за пациенти на медикамента.

Използва се и за поддържаща терапия при мания и лечение на хиперактивност, агресивност и състояния, свързани с повишено напрежение и тревожност.

"Липсата му е проблем, тъй като трябва да търсим заместител, а това е трудно", каза проф. Миланова.

"Медикаментът не е наличен на пазара поради дефицит на активната съставка в световен мащаб. Компанията ще уведоми съответните институции кога лекарството отново ще бъде на пазара", съобщиха от отдела за връзки с обществеността на КРКА в Словения в отговор на въпросите на "24 часа".




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница