16 януари 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата16.09.2016
Размер1.55 Mb.
#9791
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
16 януари 2009 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 5

В. 24 часа 6

В. 24 часа 6

В. Телеграф 8

В. Телеграф 9

В. Телеграф 9

В. Телеграф 9

В. Телеграф 10

В. Телеграф 10

В.Телеграф 10

В. Монитор 12

В. Монитор 12

В. Монитор 13

В. Монитор 13

В. Монитор 14

В. Монитор 15

В. Монитор 16

В. Монитор 16

В. Монитор 16

В. Монитор 17

В. Монитор 17

В.Монитор 17

В. Българска армия 19

В. Българска армия 20

В. Българска армия 21

В.Българска армия 22

В. Дума 25

В. Дума 26

В. Дума 27

В. Труд 28

В. Труд 28

В. Труд 29

В. Труд 30

В. Труд 30

В. Труд 30

В. Труд 31

В. Труд 33

В. Труд 36

В. Труд 36

В. Земя 36

В. Земя 36

В. Земя 37

В. Земя 37

В. Земя 38

В. Пари 38

В. Пари 39

В. Сега 44

В. Новинар 51

В. 168 часа 54

В. Политика 58

В.Политика 66

В. Дневник 66

В. Дневник 73

В. Дневник 76

В. Дневник 76

В. Дневник 77

В. Дневник 77

В. Дневник 77

В. Дневник 78

В. Дневник 79

В. Дневник 79

В. Дневник 79

В. Дневник 81

В. Дневник 82

В. Дневник 82

В. Дневник 83

В. Дневник 83

В. Нощен труд 83




16.01.2009 г., с. 8
20 въпросителни за козирката убиец
ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА

VARNA24e24CHASA.BG

Петима експерти започва­ха вчера нов оглед на козир­ката убиец, която отне жи­вота на 22-годишната сту­дентка Гергана Велинова във Варна.

След като от местната ка­мара на инженерите отказа­ха да работят по случая, окръжната прокуратура одобри специалисти от Со­фия, Добрич и Шумен за но­ва експертиза.

Трагедията с Гергана раз­търси града на 2 януари 2007 г., когато се срути козирката над две банки на бул. "Осми Приморски полк". На мя­стото имаше екипи на поли­цията и гражданска защита още същия ден, но отломки­те бяха разчистени едва на 4

януари. Тогава дойде и по­тресаващата новина за студенткатата, затисната под бетона.

Петорната техническа ек­спертиза трябва да отговори на 20 въпроса на разследва­щите според наблюдаващия прокурор Антоанета Генче­ва. Прокуратурата е поста­вила препоръчителен срок от 1 месец.




16.01.2009 г., с. 10
Още 211 млн. за фермерите
ВЕНЕТА НАЧЕВА_____________

211 млн. лв. гласува вчера правителството в бюджета за тази година като мерки в под­крепа на земеделието.

"150 млн. са националните доплащания за земеделска земя. За животновъдството оти­ват 61 млн. лв.", каза след засе­данието премиерът Сергей Станишев. Така според него парите за селското стопанство от бюджета и еврофондовете стават 1,2 млрд. лв.

94,5 млн. лв. са средствата в подкрепа на железниците. Па­рите са за модернизация, ре­монти и покупка на нови път­нически вагони. Още 47,25 млн. лв. са предвидени за строеж и основни ремонти на социални домове, детски гра­дини и студентски общежития. На заседанието си правител­ството определи още бъдещия строеж на петролопровода "Бургас-Александруполис" за национален обект.




16.01.2009 г., с. 10
Депутати гледат реституцията в Студентски град
Анкетна комисия да провери как са връ­щани земи на частници в Студентски град. Тази идея лансираха вчера депутати от мно­зинството при обсъждането на промени в Закона за устройство на територията. С тях се предлага да се забрани реституирането на земи в площи, предвидени за образователни цели. Според повечето депутати проблемът в Студентски град е в заобикалянето на за­кона. Георги Божинов от БСП предложи проверка на съдебните актове за възстано­вяването. (24 часа)


16.01.2009 г., с. 10
Вдигат трети „Технополис" в столицата
Трети за София и 22-и за страната хипермаркет„Технопо­лис" ще има до надлез „Надежда" от октомври. Първа копка с водосвет направиха вчера столичният кмет Бойко Борисов, президентът на компанията Божидар Колев и шефът на борда й Тодор Белчев.

Търговската площ на „Технополис-Надежда" ще е 3500 кв. м, в който ще са наети 120 души. „Избираме предимно млади хора, които първо въвеждаме в работата в по-стари обекти. После спецекип треньори организира обучения няколко пъти го­дишно", обясни Колев.

Хипермаркетьт ще има подземен и надземен паркинг с общо 245 места. Ин­вестицията е 12 млн. лв. (24 часа)
Снимка на три колони - Бойко Борисов се ръкува с актьора Любо Ней­ков, който го имитира най-сполучливо, по време на откриването на новия „Технополис". Прези­дентът на веригата Божидар Колев (вдясно) при­дружава председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов.


16.01.2009 г., с. 11
4 заблуди и лъжи край протеста
Хулигани има и във футбола - да то забраним ли?

Има корумпирани депутати - да затворим ли парламента?
Знаете ли какво е киноложка изложба?

Представете си огряна от слънце зелена поляна, по която гордо се разхождат из­ящни .екземпляри кучета. Дефилират стройни 'и еле­гантни хрътки, интелигент­ни овчарки, мощни ротвайлери и мастифи. А журито оценява качествата на от­делните породи.

А сега си представете, че микрофоните са включени и вместо оценки и коментари на журито, чувате само ду­мите "кучешка тения", "помияри", "бълхи и глисти" и други от този сорт. Звучи нелепо и неприятно, нали?

Така звучеше и оценяването на протеста пред парламента. Репор­тажите и дописките прели­ваха от кръв, тояги и бок­сове, побоища и палки. Опитаха се да ни убедят, че това е важно и основно. То­ва беше в новините, в за­главията, в коментарите. В такова отразяване проте­стът на гражданите из­глежда дискредитиран, от­блъскващ, безсмислен.

Да твърдим, че заради шепа хулигани и вероятно нарочно пратени провока­тори трябва да пренебрег­неш протеста, е нелепо. Все едно да предложиш да забраним футбола заради същите хулигански агитки

Или да затворим „Пиро­гов", защото някой лекар е хванат с подкуп. По тази ло­гика може да премахнем парламента, защото има ко­румпирани депутати. Мо­жем и да забраним градския транспорт, защото има път­ници без билети. Понякога се чудя на акъла и на власт­та, и на клакьорите й.

А понякога се чудя на акъла и на съгражданите ни. До такава степен се под­дават на официалната про­паганда, че лесно хлътват в капана на тройната банда, наричана още и коалиция. Ето няколко примера.

1. Протестът не е по­литически, а граждански. Тази мантра се повтаря не­прекъснато от олигархия­та, но лошото е, че вече почти всички й пригласят.

Вече е престъпление да имаш политическа пози­ция и мнение. Участниците в протеста непрекъснато се оправдават - нямаме по­литически цели.

А какви, питам аз, са целите?

Когато протестираш пред парламента и искаш промя­на на закон, да не би да са естетически цели? Защото тогава е най-добре да проте­стираш на "Шипка" 6 пред някоя изложба.

А когато си недоволен от управлението и разпределението на парите от бюджета, това сексуален протест ли е? До такава степен са обърка­ни понятията, че безсмисли­ци стават норма. Разбира се, че протестът е политически. Затова е и пред Народното събрание, а не на конкурса "Мис Свят".

2. Политиката е мръс­на работа и всички полити­ци са маскари. Това внуше­ние е основен принцип на всяко корумпирано упра­вление. За съжаление вече е проникнало навсякъде. И много от хората несъзна­телно са го приели, без до­ри да се замислят. Затова "политическото" и "граж­данското" стават антони­ми, противопоставени са едно на друго, забравяйки, че етимологията и на двете понятия е една и съща.

Ще си купим и летящи чинии, ако искаме, и ще дадем на брат си 120 милиона лева,

айде да видим какво от то­ва. Да, цинично е, неморално е, но на нас не ни пука и това е положението. И политика­та. А всъщност това не е по­литиката. Това е тяхната по­литика, на бандите и олигарсите. Но много често и ние се свързваме и приемаме из­вращението за стандарт. Аморалното - за морал. И затова решаваме, че полити­ката е мръсна и всички са маскари.

3. Исканията на проте­стиращите. От падане на правителството до улични лампи. От заменки на гори до уличен трафик. И власт­та се подхилва доволно: "Ами по това работим, по онова постигнахме съгла­сие, по третото разследва­ме кмета...", безкрайно размивайки протеста. За­щото, съгласете се, за как­во да крещим пред парла­мента за улична лампа в Студентски град?

Изглежда хаотично, раз­нопосочно и най-важното -дава възможност на упра­влението да шикалкави.

А всъщност, ако го по­гледнем от друг ъгъл, обобщението на всички те­зи искания е едно - ново управление.

Обаче нали това би озна­чавало нови избори и поли­тики - сакън, дума да не ста­ва, няма такова нещо. Като дявол от тамян бягат граж­даните, ако някой журна­лист им зададе въпроса.

Накрая искам да отбеле­жа и една дебела лъжа

Няколко пъти хората от протеста бяха обвинени, че не предлагали алтернати­ви. Даже косвено се опита­ха да внушат, че побоищата и сблъсъците били ал­тернативата.: "Ето видяхте ли какви са, тия ли ще ни управляват."

Затова искам да кажа: управляващите са длъжни - и единствено имат право по конституция - да предла­гат и реализират решения на проблемите.

Затова са избрани, затова вземат заплата, затова ги наричаме за­конодателна и изпълни­телна власт. Ако не могат да се справят, на изборите хората ще им покажат каква алтернатива им се пише.

Но да се опитват да бягат от отговорност означава, че трябва да напуснат властта. Като не знаят как да решат проблемите, да се махат. Еврофондовете и парите от бюджета ги кра­дат тия вътре в парламента и кабинета, не тия отвън.

Хайде, холан, на майму­ни ни обърнаха.
Ако някой в България разбира от студентски протести, това е Емил Кошлуков. Той воде­ше първата студентска революция през 1990 г. Затова ви предлагаме не­говата гледна точка към бурните събития пред парламента вчера и днес.


16.01.2009 г., с. 12
ПАРТИЙНИ
Ако бях студент, искам 5 неща
Настоявайте за конкретни ангажименти със срок
МАРТИН ДИМИТРОВ

АКО бях на мястото на студентите, също бих про­тестирал, но успоредно с това бих поискал от кон­кретни политически сили конкретни ангажименти със срокове за изпълнение.

Казах и на самите студен­ти, че е много важно да кон­кретизират исканията си и те да бъдат пределно ясни. Само тогава ще се види кой какво ще изпълни след то­ва.

Могат да поискат създа­ването на студентски кампуси, написването на под­робен устройствен закон за тях, мерки за охрана на Студентски град, забрана на хазартните заведения на терито­рията му, мерки срещу незаконно строителство. Аз и СДС бихме работили за изпълнението на такива искания. Така бих работил аз с политиче­ските сили. За да мога след известно време да изискам от какво е изпълнено и как точно. Надявам се от­тук нататък и гражданите, и политиците да започнат взаимната си работа по то­зи начин.

Аз съм протестирал. Част съм от тези процеси още от 1990 г. Сега имам силното чувство за deja vu. Винаги, когато БСП упра­влява, става студено, хора­та стават гладни и започват да протестират.

Действително на 14 януа­ри имаше една група, която извърши провокация. Но хилядите останали хора протестираха мирно. И те се разграничиха от тази

пратена незнайно откъде група. Лошото е, че ескала­цията на напрежението бе умишлено организирана, за да не се чуят исканията на хората, за да бъде под­менена темата. Би било много претенциозно да твърдя, че на тяхно място съм можел да избегна по­добна ситуация.

Точно затова е много важно исканията винаги да слязат на конкретно ниво, да се сведат до три-четири ясни точки за решаване на най-тежките проблеми и те да бъдат представени на политическите сили, които се предполага, че ще свър­шат някаква работа. Не­нужно е да се говори с всички партии. Аз например ни-v кога не бих отишъл при се­гашните управляващи на тяхно място. И всичко това не пречи паралелно протестите да продължават.




16.01.2009 г., с. 12
Редакционни
Държавата -пожарна команда
Защо разни проблеми в държавата се реша­ват чак след протест с кръв пред парламента?

Ето, вчера почистиха снега и леда около пл. „Народно събрание", за да не могат по-гневни граждани и провокатори да замерят с него по­лицаи (виж 4-а стр.). Но ние бихме искали сне­гът и ледът да се почистват навреме и по всички улици и площади. А не на пожар.

Пак вчера отделиха още пари в бюджета до­година за студентските общежития (виж 10-а стр.). Но всички институции спаха, докато този Студентски град бавно и полека се превръща­ше в причудлив хибрид на гето и Лае Вегас. Но вече се събудиха - в парламента правят анкетна комисия, която ще оглежда реституцията в Сту­дентски град. Похвално, но трябва ли това да става след крясъци под прозорците на депута­тите.

Държавата не трябва да действа като пожар­на команда. Проблемите на студентите, пък и на много други групи българи не лумват изведнъж, а се трупат години наред. Трябват ни политици, които ги чуват навреме от избирателите.




16.01.2009 г., с. 14
Батко на съд за спрени милиони от ЕС
Одобрил е незаконно 8 договора с фирми на братята си, твърди прокуратурата.
С друга своя заповед № РД-22-139/20.03.2006 г. (л.139 том 1) изпълнителният директор обв.Веселин Георгиев наредил на директорите на ОПУ, след изпълнението на изисквания на т 5 от заповед № РД-22-44/23 01 2006 г и провеждането на процедурите за възлагане на обществените поръчки, да изпълнят следното: „1 Договорът за обществена поръчка, след като бъде подписан от Изпълнителя, се представя за одобрение в Централното управление ..Пътища" 2 След полагане на подпис и печат „одобрявам", договорът се връща и директорът полага подпис като възложител за сключването му" Тази заповед не е била отменена след преобразуването на ИАП във ФРПИ
ВАСИЛИЙ ДРУЖИНИН

VDRUZHININ@24CHASA BG

Бившият шеф на фонд "Републиканска пътна ин­фраструктура" Веселин Георгиев отива на съд за­ради това, че Европейски­ят съюз спря финансиране­то на редица проекти у нас.

Това стана ясно вчера, след като прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу бизнесмена.

Той бе обвинен, че от юли 2006 г. до ноември 2007 г. одобрил сключването на договори между пътния фонд и фирмите на родни­ните си - "Биндер" АД, "Инмат" ООД, граждан­ско сдружение "Инфраструктурни обекти".

Това според обвинение­то станало

в нарушение на

закона

и наредбата за обществените поръчки, а целта била да облагодетелства братя­та си Бойко и Емил Геор­гиеви.



Всички процедури са от­крити от регионалните ди­ректори на пътните упра­вления в Сливен, Хасково, Стара Загора, Търговище и Велико Търново, но са били одобрявани от Весе­лин Георгиев.

Досъдебното производ­ство почна през май м.г. с постановление на проку­рор Георги Кузманов.

По-късно за втори про­курор бе определена про­курор Моника Малинова. Двамата обвинители заед­но с дознателя Владимир Овчаров успяха да при­ключат рзследването преди повече от месец.

Оттогава в продълже­ние на

повече от 40 дни

Веселин Георгиев и ад­вокатът му Пламен Ялнъзов се запознаваха с мате­риалите по делото. По де­лото са събрани 10 тома, 4 големи класьора и 34 папки с доказателства.

Приложени са много ко­пия на обществени поръч­ки, за които е установено, че са сключени в противо­речие със закона.

Според обвинителния акт Веселин Георгиев в ка­чеството си на изпълните­лен директор на пътния фонд е одобрил сключва­нето на договори при наличие на конфликт на инте­реси. Изпълнители на по­ръчките били фирми, управлявани от братята му Емил и Бойко.

Става дума за 8 договора, уточни вчера прокурор Кузманов.

Колежката му Моника Малинова припомни, че на 1 юли 2006 г. влезе в сила изменението на чл. 47, ал. 5 от Закона за обществените поръчки, което гласи, че в обществени поръчки не могат да участват свързани лица.

Разследването е устано­вило, че има сключени 7 договора преди тази дата -от 22 декември до 21 август 2006 г. Те обаче не са ин­криминирани, защото за­конът не е бил влязъл в сила.

Оттам нататък обаче сключените договори по­падат под ударите на зако­на. 8-те договора са били одобрени и подписани от Веселин Георгиев.

Той не е изпълнил задъл­женията си, защото фир­мите на двамата му братя са нямали право да участват в поръчките по закон.

"Ние не изследваме са­мата процедура и евен­туалните нарушения, кои­то са направени от длъж­ностни лица към съответ­ните областни пътни упра­вления, както и изпълнението на самите проекти.

Става въпрос само за одобряването на договори­те ", допълни Малинова. Без неговия подпис на практика не е могъл да бъ­де сключен нито един от общо

15-те договора с фирми на негови близки

За това Георгиев издал нарочна заповед на 20 март 2006 г. (Виж факсимилето.) С нея той на практика си гарантирал правото да отхвърля или да одобрява фирмите, кандидатстващи за обществени поръчки.

"Ние считаме, че Геор­гиев е нанесъл немаловаж­ни вредни последици за държавата ни като цяло -спрени фондове, лош имидж на страната пред чуждестранните инвести­тори и пред населението", категоричен е прокурор Кузманов.

В резултат на тези неимуществени вреди са на­стъпили значителни иму­ществени щети. Колко са те точно, не е възможно да се конкретизира. Става въ­прос за всички спрени пари от всички фондове.

"Много трудно може да се изчисли какви щети е на­несъл на държавата един непостроен път или пък какви са щетите за фирми­те, които не са кандидаствали, защото виждат, че всеки път печели една и съ­ща фирма", допълва Куз­манов.

" Вследствие на дей­ствията му доверието във фонда е силно разколеба­но. Не става дума само за един, два или всички проек­ти по ФАР и по ИСПА, а за саботиране на инфраструктурното развитие на държавата и на разпреде­лянето на европарите", обяснява прокурор Кузманов.

8 договора на фонда с фирмите за Георгиеви са общо за 38 млн. лв. Дали обаче с тях са нанесени пре­ки щети на държавата, те­първа ще се установява.

Една част от поръчките са изпълнени, а качеството им се проверява. Друга част не са изпълнени, за­щото финансирането е спряно. Договорите са фи­нансирани с бюджетни средства, а не от фондове­те.

В резултат на това обаче с решение от 23 юли 2008 г.

Европейската комисия прекратява плащанията по програма ИСПА.

В това решение се казва: "съществувал е конфликт на интереси във фонда". То не конкретизира дали той е свързан с разходването на европари, обясняват два­мата магистрати.

"Това е така, защото до­колкото фондът получава финансиране от ЕС по

принцип, Европа не може да допусне парите й, които са и наши пари,

да бъдат разходвани непрозрачно и най-вече при липса на правила. Това е нещото, което ги притес­нява най-много - липсата на правила и погазването на съществуващите такива. За тях няма разлика между бюджетните ни средства и парите, които идват от тях, защото ако не можем да се оправим със собствените си пари, какво ли бихме на­правили с техните", разяс­няват логиката не еврокомисарите запознати.

Връзката на Веселин Георгиев с трите фирми на братята му е очевидна за обвинението. Преди да ста­не шеф на пътния фонд, той е бил управител на "Биндер". След него фир­мата са поема от брат му, освен това той е бил акцио­нер във фирма "Балмат" АД, която е собственик на "Илмат".

Длъжностните лица, провеждали процедурата в областните пътни упра­вления не са имали задъл­жение да проверяват пода­дените от двамата братя де­кларации за свързаност.

Установено е, че Емил Георгиев е подал такава де­кларация, а брат му Бойко -не. Затова на членовете на комисиите по места няма да се търси наказателна от­говорност.

Дали Емил и Бойко Георгиеви обаче са извър­шили нарушения тепърва ще проверяват старозагор­ската и сливенската окръжна прокуратура.

От първоначалното де­ло са отделени материали, по които се извършват об­що 6 проверки. Засега Ве­селин Георгиев отказва да дава обяснения.

Ако вината му бъде до­казана, го заплашват от 3 до 10 г. затвор. "Ударът по имиджа на държавата е из­ключително тежък слу­чай, смятаме, че ще дока­жем обвиненията", заяви­ха прокурорите. Вчера Георгиев не бе открит за коментар.
Заплахи за обвинителите
Наблюдаващите делото прокурори Моника Малинова и нейният колега Георги Кузманов съобщиха, че по време на разследването са били подлагани на натиск.

Малинова се движи с охрана от 22 декември. Тогава неизвестни злосторници развиха болтовете на предно­то ляво колело на нейния "Фиат Пунто".

Ако гумата се от­късне, дори и при скорост от 50 км/ч, колата може да се "подхлъзне" и ва­риантите са два -или да навлезе в на­срещната лента, или да бъде пометена от движещата се в крайната лява лента автомобили.

"Уплаших се, след като разбрах, че болтовете не мо­гат да се развият случайно", заяви тогава прокурор Ма­линова. Затова и двамата отказаха да застанат пред обективите, докато обясняваха казуса. (24 часа)
Снимка на три колони - Според прокуратурата Веселин Геор­гиев уронил престижа на държавата ни пред Европейския съюз и затова оттам ни спрели парите.


16.01.2009 г., с. 2
Брюксел ни размрази €115 млн.
ТЕЛЕГРАФ

Брюксел може да ни вър­не част от парите, които пра­ти във фризера през юли миналата година.

Европейската комисия веро­ятно ще освободи 115 млн. евро за строежа на магистрала "Люлин" заради данните, че пътната агенция най-сетне е реформирана.

Новината обяви вчера вест­ник "Юръпиън войс", като се позова на източници от ЕК. "Ако парите бъдат пуснати, това ще е първият случаи, в кои­то българското правителство успява да размрази спрени за­ради съмнения за корупция средства от еврофондовете. Освобождаването им ще да­де политически актив на пре­миера Сергей Станишев не­посредствено преди парла­ментарните избори в страна­та", коментира изданието. От статията в "Юръпиън войс" става ясно, че везните са на­тежали в наша полза, след ка­то в понеделник ръководството на пътния фонд бе на посе­щение в Брюксел. Там новият директор на НАПИ Янко Ян­ков и шефът на надзорниците Иван Атанасов в продълже­ние на няколко часа убежда­ваха Еврокомисията, че в зве­ното са въведени ясни меха­низми за контрол и ситуацията в агенцията няма нищо общо с времената, когато неин шеф бе Веселин Георгиев-Батко. Не е тайна, че главно заради далаверите на Георгиев и лип­сата на отчетност в пътния фонд Брюксел спря парите за пътища през лятото на мина­лата година. Окончателното решение обаче ще бъде взето в края на януари, след като ек­спертите на ЕК се уверят на място в твърденията, че НА­ПИ е реформирано. Според "Юръпиън войс" проверката ще бъде от 26 до 28 януари. Ако тя приключи с положител­на оценка, 115 млн. евро най-вероятно ще бъдат размразе­ни през март.


Снимка на една колона - След като Брюксел замрази европарите за автомагистрала "Люлин", работата по аутобана продължи със средства от хазната.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница