17 септември 2009 г. Тема: здравеопазване списък с болници в Съдебната палата



Дата28.02.2018
Размер336.24 Kb.
#59698
17 септември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Списък с болници в Съдебната палата
В съда избухна спор: от коя болница да се из­даде експертиза на Иво Георгиев - подсъдим по делото „Маргените", за­ради чиито болежки то все се отлага. „Не ща да е от Александровска - ре­че прокурорът. - Там из­карват всички болни." „Аз пък от тая на МВР не ща, там изкарват всички здрави", викна ад­вокатът (виж стр. 13).

Що не окачат един списък с болници в Съдеб­ната палата: да знаят подсъдимите къде да идат, ако искат да се ле­куват, или обратното?




Два часа разпитват бивш министър за злоупотреби
Владимира Георгиева

Бившият здравен министър Евгений Желев бе разпитван два часа заради злоупотребите в онкологията в София. Минути преди 15 ч той пристигна в сградата на Криминална полиция и излезе оттам два часа по-късно.

“Д-р Евгений Желев беше разпитан като свидетел за нарушенията в клиниката, заради които бе обвинена бившата шефка на онкоболницата Петранка Троянова. Той много ни помогна за разкриването на злоупотребите”, заяви прокурор Пламен Панайотов. Обвинителят добави, че ще бъдат разпитани още шефът на здравната каса Румяна Тодорова, ексминистър Радослав Гайдарски и всички длъжностни лица, които имат връзка със случая.

“Винаги съм на разположение на прокуратурата. Бях коректен към магистратите. Искаха да съберат данни за това, на което аз съм бил свидетел. Правили сме две вътрешни проверки в клиниката, но те не установиха нарушения. Но нашият Инспекторат не е разследващ орган”, каза Евгений Желев.

Разследващите проверяват 33 договора за обществена поръчка за над 5 млн. лв. Анализирало се и счетоводството на клиниката и принуждаването на пациенти да избират лекарски екип срещу 700 и 1400 лв.


ГЕРБ-София издига Фандъкова за кмет
Емилия Караабова

Министърката на образованието Йорданка Фандъкова е единствената номинация на столичната организация на ГЕРБ за кмет на София, научи “Труд”.

Тази вечер тя ще бъде официално издигната на партийно събрание от актива. Слухът, че Фандъкова е фаворитът на ГЕРБ за кметското кресло, отдавна обикаля София. На откриването на учебната година преди два дни премиерът Бойко Борисов косвено го потвърди, като на въпрос готов ли е да “жертва” образователната си министърка, като я прати на “Московска” 33, той отговори, че “кмет на София е повече от министър” и той е доказателство за това.

Почти готово е и споразумение, с което “Синята коалиция” ще подкрепи кандидата на ГЕРБ, разказаха запознати. Вчера по обед имаше среща на представители на ГЕРБ, СДС и ДСБ, за да обсъдят детайлите по документа. Тези дни споразумението трябва да бъде и подписано. Условието, което десните поставят, е да имат двама зам.-кметове. В момента в Столичната община са вакантни местата с ресор транспорт и ресор образование, тъй като предишните им титуляри - Александър Цветков и самата Фандъкова станаха министри. Със сигурност настоящият и. д. кмет на София Минко Герджиков щял да остане отговорник по финансовите въпроси. Шефката на групата на общинските съветници от ГЕРБ Малина Едрева ще е шеф на предизборния щаб на кандидат-кметицата.

Партийни източници бяха категорични пред “Труд”, че няма интрига във факта, че щабът не се оглавява от д-р Лъчезар Иванов - лидер на столичната партийна организация. Той бе начело на кампанията на премиера Бойко Борисов в качеството му на кандидат-кмет на София през 2007 г. . Едрева обаче ще оглави щаба й по две причини - с Йорданка Фандъкова са близки приятелки по линия на образованието - Едрева е и шефка на ресорната комисия в Столичния общински съвет.

Другата причина била в Генерала. Той държал Иванов да се концентрира в работата си като шеф на здравната комисия и зам.-председател на НС. През следващите месеци правителството трябва да има железен гръб в парламента, тъй като другата седмица кабинетът ще гласува законодателната си програма до края на годината. Над 70 били законите, който Министерският съвет ще прати за гласуване в НС до края на 2009 г.




Бременна в петия месец роди в леген, бебето умря

Жената работела като жрица на любовта във Варна
Бременна в петия месец роди в леген, но бебето почина въпреки намесата на лекари. Драмата се разигра вчера призори в къща във вилната зона Акчелар край Варна.

35-годишната ромка Силвена Събинова държала от година стая на третия етаж в т. нар. хотел за нощувки. В двора му има и строителна борса. Таксата е 10 лв. за денонощие. Доста собственици на имоти в района дават подобни квартири, а наемателите са предимно дюлгери и жрици на любовта. С най-древния занаят се препитавала и Силвена. “Работеше някъде в центъра, но стриктно спазваше изискването да не води мъже у дома”, разказа хазяинът Халил Гагъм.

В 4,22 ч вчера сутринта жената звъннала на тел. 150. Обяснила, че е бременна, но в 3-тия месец и се оплакала, че кърви и има адски болки в корема.

Пристигнал екип на Спешна помощ. Отворил 70-годишният Гагъм, който нямал никаква представа, че наемателката му е бременна. “Тя е доста едра жена. Преди седмица изчезна за малко, каза, че се е оперирала. Залежа се 2-3 дни, но после пак излезе на работа”, разказа възрастният мъж. Когато лекарката стигнала до стаята на Силвена, видяла, че тя стои наведена над оплискан с кръв леген, в който се мъдрело миниатюрното телце на бебето. То било живо.

Лекарката веднага викнала втора линейка, чрез тел. 112 бил призован и екип на Гражданска защита, защото Силвена била огромна и нямало как да я смъкнат по тесните стълби. Шофьорът на реанимобила обаче успял да спре две коли. Към 5,15 ч водачите им и Халил му помогнали да изнесат жената. Тя била отведена в АГ болницата. Мъничето, дълго 31 см, обаче издъхнало в другата линейка.

Силвена е в стабилно състояние, казаха докторите. Това била третата й бременност, но няма данни, че сама е предизвикала раждането.



Даниела ФАРХИ, Детелина СЛАВОВА


Проверяват осигуровките на обвиняем по делото „Маргени”
Ивайло КРАЧУНОВ

Кой е плащал здравните осигуровки и скъпото лече­ние на Иво Карагеоргиев, подсъдим с братята Марге-ни? На този въпрос трябва да отговори Националният осигурителен институт (НОИ) по разпореждане на Софийския градски съд.

Влошеното здравослов­но състояние на Карагеор­гиев стана причина да не дойде и на вчерашното съ­дебно заседание. Неговият адвокат Любомир Влади­миров показа на магистра­тите болничен лист, изда­ден от болница „Токуда". От него става ясно, че клиен­тът му страда от „стабилна стенокардия". Оказало се,

че след поставянето им байпасите в сърцето на Ка­рагеоргиев се запушили. И за да оживее, му е необхо­дима повторна операция. Сърдечните проблеми в се­мейството на Карагеоргиев се предавали по наслед­ство. На 24 август м.г. ин­фаркт покоси брата на Иво -Светлин, който също бе подсъдим поделото. Преди години след сърдечни про­блеми издъхнал бащата на Карагеоргиеви.

След заседанието адво­кат Владимиров уточни, че вноските плаща съпругата на Карагеоргиев, а здрав­ната каса е поела разходи­те по сърдечната му опера­ция. Градският прокурор на София Николай Кокинов, които на­блюдава процеса със заместника си Роман Ва­силев, на­стоя лекар­ски екип от­ново да прегледа болния Кара­георгиев.

„През ноември 2008 г. Ка­рагеоргиев е престоял 24 часа в полицейския арест, след като е заловен да те­гли пари от банкомат с фал­шива кредитна карта. Пре­стоят зад решетките не се е отразил на здравето му", аргументира се Кокинов. Съдия Лада Паунова уважи искането му и назначи нова експертиза. В нея ще участват двама кардиолози и съдебен ле­кар. Те тряб­ва да пред­ставят за­ключението си за състоя­нието на Карагеоргиев най-късно до 30 септември. Но заради задаващите се по­чивни дни едва ли ще успе­ят.

Чаканият с огромен инте­рес свидетел по делото Младен Михалев-Маджо не се появи. Оказа се, че предназначената за него призовката е била връчена на Константин Крумов, който я приел с уговорката да му я предаде: След това обаче Крумов пратил мол­ба до съда, че се е объркал, тъй като помислил, че при­зовката е за него. Нежната половинка на Михалев Еле­на и Румен Николов-Пашата също не се явиха в съда.

По време на продължи­лото заседание стана ясно, че е починал един от свиде­телите - Мариан Велев.

Така загиналите от нача­лото на започналото през 2005 г. дело набъбнаха на четирима. На 22 февруари 2006 г. бе разстрелян Иван Тодоров-Доктора, а на 8 ок­томври 2007 г. почина Ни­кола Дамянов. Двамата са сочени за мишени на Маргените.


Докладът за президента и неолибералните критици
Ако поръчителят и авторите на четвъртия президентски икономически доклад са очаквали спонтанно одобрение и преливащ конструктивизъм, значи не са си направили добре сметката. Разработката стана обект на унищожителна критика от експерти, политици и медийни коментатори - без да чакат официалното утрешно обсъждане. Поне половината от изказващите се не бяха чели доклада, но въпреки това реагираха светкавично. Словесните нападки са концентрирани върху две теми: момента на оповествяване и фискалните предложения.

Упрекът “Защо държавният глава излиза с публична позиция сега, а не преди изборите?” изисква аргументиран отговор от самия Първанов.

Въпросът не е формален, нито следва да се възприема като обичайно заяждане. Мълчанието или недомлъвките подхранват подозренията, че към тройната коалиция президентът се отнасяше с един аршин, а към ГЕРБ - с друг. Основателно е и питането защо беше пропуснат пиковият момент в дискусиите (август-декември 2008 г.), когато кабинетът “Станишев” и дежурните експерти упорито твърдяха, че криза в България няма и пренебрегнаха всички предупредителни сигнали за идващото бедствие.

Фискалната тема (плосък данък, ДДС, данък наследство) разпали страстите и още дълго ще стои в центъра на вниманието. Публичното говорене е наситено с емоции, което личи от използваните епитети (“малоумие”, “глупост” , “ретро соцполитика” пр.), когато се коментира идеята за замяната на 10-процентния плосък данък с умерена прогресивна скала. Да оставим настрана езиковата култура - при някои хора тя нито се наследява, нито се придобива. По-съществен е въпросът: да се променя ли данъчната система и кога?

Логичен и кратък отговор даде финансовият министър Дянков, посочвайки, че евентуална отмяна на плоския данък в разгара на кризата ще породи сътресения в дебалансирания поради прекомерни разходи и драстично спаднали приходи държавен бюджет. За себе си и за финансовата кондиция на България през 2009-а и следващите години вероятно е прав. Което обаче не изключва каквато и да е дискусия за заварената и бъдещата данъчна политика.

Апропо, тя се води нонстоп по целия свят, пострадал от неразумни фискални иновации и финансови спекулации на т.нар. биг бизнес. Който не вярва или няма време да следи специализираните издания, да надникне поне в топсайтовете. През последните дни те ни информират, че темата за фиска, доходите и регулациите ще бъде централна в предстоящата среща на Г-20 в Питсбърг, САЩ, както и че в доклада до президента Саркози, Нобеловите лауреати Джоузеф Стиглиц и Амартия Сен подлагат на тотална преоценка фундамента на сегашната система от индикатори за финансово равновесие, икономически напредък и социален просперитет.

Кое мотивира неолибералните адвокати на екстремни, екзотични и регресивни фискални инструменти - каквито са плоският данък, валутният борд, данъчните амнистии и др., да са така агресивни у нас? Едва ли е незнанието какво се случва в глобалната икономика и политика. По-скоро себичният интерес, замаскиран като грижа за икономиката и държавата, е този, който ожесточава критиките. Какво имам предвид?

Първо, плоският данък с безпрецедентно ниската 10-процентна ставка се защитава яростно от представителите на богатата прослойка у нас. Направете малък експеримент - извадете списък на дебатиращите представители на бизнеса и ще видите, че те боравят с обороти от милион нагоре.

Естествено е, че със зъби и нокти ще бранят привилегията да плащат десятък -естествено върху онази част от доходите, които не са успели да скрият от данъчните власти.

Уверенията, че спестените доходи ще бъдат инвестирани в производство и нови работни места имат значение само за религиозно настроените граждани. Още по-вярна е тази констатация за българските олигарси, които по начало оперират в сивата зона на икономиката и контролират публичната власт.

Второ, плоският данък се брани - с мълчание!!!, и от неговите родители - експремиера Станишев и неговия екип.

Нали е ясно, че нито Борисов, нито Дянков са въвели плосък данък, нито закон за амнистията - те ги завариха като наследство. Не е ли абсурдно, че президентски съветници, а не експерти на “Позитано” 20 надигат глас сега срещу несправедливите налози. Абсурд на квадрат е тази ситуация, защото по света няма случаи социалисти да са въвели регресивен данък - в услуга на собствената си свръхбогата номенклатура и във вреда на традиционно бедния си електорат.

Любопитен съм дали на утрешния дебат при представянето на доклада Станишев и сие ще продължат с гузното си мълчание по темата.

Трето, най-неорганизирана и публично неактивна е онази прослойка от граждани, която заслужава да се ползва от предимствата на плоския данък. Това са представителите на малкия бизнес, дребни собственици и топексперти, които с почтен труд и предприемчивост си докарват по 3-5 хиляди лева доходи месечно. Те са зараждащата се средна класа, другари социалисти и леви интелектуалци. Да се иска точно на тази прослойка да се налага 20-процентен данък, при положение, че хората със средни доходи в държавите от ЕС получават два три пъти повече, е социално несправедливо и финансово неизгодно.

Извън споменатите групи, които имат отчетливо различни интереси, остават бедните. Тях няма кой да брани (като изключим плахите възражения от синдикатите). Заподозряха Първанов, че с ретро лява риторика си проправя път към бъдеща партийна кариера, правейки още сега популистки жестове към губещите от реформите и кризата. Силно се съмнявам, че е така, но времето ще покаже! Президентските избори са само след две години!

Проф. Кръстьо ПЕТКОВ


България станала БАНанова държава
Ако не друго, то докладът за икономическите перспективи пред страната, поръчан от президента Георги Първанов, роди виц: България вече била БАНанова република.

И както във всяка бананова република бащите на този епохален документ се скараха. Първи от него се отрече държавният глава, който обяви, че би спорил по някои тези с авторите. След това и шефът на научния колектив Митко Димитров заяви, че не бил съгласен с постановките в него. За капак и друго авторитетно име в доклада - бившият финансов министър Стоян Александров, каза, че идеята за премахване на плоския данък е едва ли не идиотска и той никога не би се подписал под нея.

Единственият, който я защити и я припозна като своя, беше икономистът Гарабед Минасян.

След като никой не подкрепя изводите в документа, каква беше ползата от него?

На първо място, докладът успя да измести от общественото внимание приемането на антикризисните мерки на ГЕРБ. Вместо да гледа в ръцете новото правителство, обществото се забавлява вече няколко дни с “малоумния”, както го определи финансовият министър, доклад за президента. Основателно срещу това вчера скочи и премиерът Бойко Борисов, който се оплака пред Би Ти Ви, че държавният глава си правел пиар на негов гръб.

Както знаем, министър-председателят винаги е прав. Докладът е най-вече пиар, но не на гърба на Борисов, а на Станишев.

Електоратът на левицата няма скоро да забрави, че въпросният плосък данък, който президентските ментори предлагат да се отмени, бе въведен от неговия кабинет “Станишев”.

Като истински народен трибун, Първанов не пропуска да чуе гласа на избирателя. Неслучайно през миналата година един от най-яростните критици на плоския данък бе бившият икономически министър Петър Димитров, считан за част от твърдото крило в БСП и близък до държавния глава.

Според данните на НОИ заплата под 1000 лв. получават 2 316 056 души. Случайно или не, двойката Първанов - Марин е избрана с гласовете на 2 050 488 българи. Логично е да се помисли, че точно това са хората, които ще бъдат освободени от плащането на налог.

Дано тази идея си остане чист пиар. Защото иначе би била пагубна за държавния бюджет. В момента хазната събира близо 2,5 млрд. лв. от данък върху доходите. Те се плащат от 2 628 202 българи. Ако от тях се изключат въпросните 2 316 056 души, вариантите са два. Или останалите 312 000 ги издължават, или на всички ни вдигат налозите. Да не говорим, че при подобно решение тези 312 000 нашенци веднага ще се скрият в сивия сектор и ще декларират заплати по 999 лв. В такава ситуация къде ще отидат и приходите за Националния осигурителен институт - в зоната на здрача.

Вярно е, че в БАНановите републики не се плащат данъци. Но пък за разлика от България там растат банани и поне жителите могат да се нахранят безплатно. Дано съветниците на Първанов скоро се захванат и с алтернативно земеделие. За да не останем гладни.

Николай СТОЯНОВ
Не четири, пет са досега докладите за президента
Не четири, а цели пет са поръчаните и написани от екипи икономически доклади за държавния глава.

В реч пред Народното събрание през януари 2004 година президентът Георги Първанов обоснова необходимостта от разработване на програма за развитието на България, която да аргументира националните цели и да ги съчетава с тези на Европейския съюз, отивайки по-далеч от 2007 г., когато се очакваше да станем пълноправен член на Общността.

България 2010: икономическите предизвикателства”- това е темата на първия икономически доклад, който авторитетен екип от експерти и представители на неправителствени организации изготви по поръчение на президента Георги Първанов през 2005 г. Тогава в екипа от автори, освен учени от Икономическия институт на БАН, бяха включени и Пламен Орешарски и Ивайло Калфин.



Интересно е, че авторите тогава предлагат да се върви към намаление на корпоративния данък под 15% (той стана 10 на сто през 2007 г.)

Иска се също да се оптимизира данъкът върху общия доход, като се намали горната му ставка (тогава 24%). А от 2008 г. той стана 10% за всички. Писалите анализа предлагаха също да се върви и към намаление на ДДС - от 20% към до 15%, нещо, което все още не е станало.

През 2006 г. излиза вторият доклад - “Конвергенция и европейски фондове”. В него авторите чертаят етапите, които трябва да преминем, за да достигнем икономическото и жизнено равнище на страните от Евросъюза.

България: Социални предизвикателства и евроинтеграция” е темата на третия икономически доклад, разработен по поръчение на президента Георги Първанов през 2007 г. В него са разгледани проблемите в различни социални сфери, всяка от които може да бъде обект на самостоятелен анализ - пазар на труда, доходи и бедност, здравеопазване, социално осигуряване, образование и култура, фискална устойчивост и социална политика.



Същата година е публикуват и труд, озаглавен “Стратегия за ускорено икономическо развитие на Република България”.

Учените от БАН чертаят в документа бляскави перспективи пред държавата, ако успее да поддържа през следващите години до 2020-а устойчив 8-9-процентен ръст на брутния продукт.

Документът обаче тогава поставя под съмнение енергийни проекти като АЕЦ “Белене” заради икономическа неизгода.
Георги Ангелов, “Отворено общество”: Пълен е с противоречия
В докладите за президента винаги е имало известни противоречия. Например в един от докладите се твърдеше, че в Ирландия има развитие и инвестиции само заради еврофондовете. В същия доклад се казваше обаче, че ако Ирландия вдигне данъците, ще намалее драстично притокът на инвестиции (т.е. явно данъците имат огромно значение). Като цяло обаче досега докладите за президента са имали някакъв ясен фокус и посока.

Този път подобно нещо няма. Тазгодишният доклад за президента е пълен хаос, в него са събрани предложения, които си противоречат и са абсолютно несъвместими. Има много примери за това. Например по отношение на МВФ на едно място се твърди, че МВФ ще ни е необходим само ако правителството не води достатъчно разумна политика - на друго място се казва, че МВФ ни е необходим независимо от всичко. Същото е и по отношение на чуждите инвестиции, благоразумната бюджетна и финансова политика - има твърдения, че те са нещо добро, има и обратните твърдения, че не са необходими.

За плоския данък е най-интересно, има няколко изречения в доклада, които предлагат да се отмени плоският данък. В същото време - в бележка под черта, е записано, че мнозинството от авторите не са съгласни с това предложение. Като цяло, подобен подход е безсмислен. Не може да е доклад текст, в който се защитават диаметрално противоположни и несъвместими неща.

По-добре президентът да беше възложил два доклада - които да развият систематично две различни визии за бъдещето на страната.
Икономистът Гарабед Минасян: Плоският данък - в бетонни къщи
Икономическият доклад е инициатива на президента, но той не е въздействал върху писането му, заяви пред БНТ Гарабед Минасян, експерт от Икономическия институт на БАН, един от авторите на икономическия доклад, поръчан от държавния глава.

Към края на 2008 г. се събрахме за първи път, дискутирахме различни мерки за преодоляване на кризата. Срещнахме се след 4 месеца. На тези срещи не присъстваше президентът, но той е бил информиран за хода на дискусиите, заяви Минасян.

Премахването на плоския данък е идея, която трябва да се прецени дали е приложима. Ганчо Ганчев е автор на това предложение, но аз мисля, че въвеждането на плоския данък е фиаско. Всички промени трябва да са плавни и предвидими”, поясни Минасян. “Въвеждането на този данък се направи с два аргумента: защото хората ще плащат данъци, и втория - че така ще останат повече пари в населението. Нито един от тези аргументи не важи, защото плащането на данъци е задължение и това трябва да се следи от Министерството на финансите. Парите, които са останали в населението, се влагаха в бетонни къщи, а редица публични дейности обаче останаха недофинансирани, заяви още икономистът.




И Гайдарски на разпит за Онкологията
След ексминистърът по здравеопазването Евгени Желев, на разпит за далаверите в онкологията ще бъде привикан и предшественикът му Радослав Гайдарски. След двучасов разпит вчера Желев заяви, че не се притеснява, че ще бъде обвинен за злоупотребите в лечебното заведение и обеща, че ще съдейства на разследването. По негово време се правени няколко проверки за дейността на болницата, но не били открити нарушения. Нашият инспекторат обаче не е нито следствие нито прокуратура, аргументира се веднага той. В Раковата по-късно разследващите установиха далавери за над 5 млн. лева. Заради нарушенията бившата шефка на болницата Петранка Троянова бе обвинена в длъжностно престъпление. Оказа се, че по време на управлението й служители от болницата са искали неправомерно пари на пациентите за избор на екип. Не е ясно дали далавери ставали със знанието на министъра или управата на болницата му е предоставяла фалшиви отчети. Предстои на разпити да минат и всички членове на Борда на директорите на онкото.


Линейка отказа на родилка
Линейка на "Бърза помощ" отказала да помогне на варненска родилка.

Наложило се да я спасяват от Граж­данска защита, разказа инж. Влади­мир Иванов, шеф на местната им ди­рекция. Бъдещата майка получила усложне­ния и вчера сутринта повикала "Бър­за помощ". Оттам обаче й казали, че нямат свободни шофьори и лекари.

Родилката живеела на третия етаж в сграда без асансьор и до входа я

свалили съседи. С пристигането на екипа на Гражданска защита дошла и линейка. Те се засекли, защото от "Бърза помощ" не се обадили на ро­дилката, че все пак ще дойдат, обяс­ни инж. Иванов. От спешния център пък твърдят, че не са отказвали помощ на жената. Те твърдят, че поискали помощ от Граж­данска защита, защото нямало как да свалят родилката сами от третия етаж.




Пъдят от кабинетите почерпените и въоръжените пациенти

Псуваш лекар, отказват ти лечение
Санкционират медиците за необоснована болка
ПЕТЪР ИВАНОВ

Поизнервените пациенти оттук насетне ще трябва да си мерят приказките по адрес на лекаря, ако искат да получат необходимата медицинска помощ. Въпреки че имат безотказно право на такава, ако обидят доктора с дума, жест или друго действие, той от своя страна може да откаже да ги прегледа и дори да ги лекува. Достатъчно е присъствието на свидетел, който е чул ругатните. Такъв текст е залегнал в дългоочаквания и преработен вариант на Закона за правата и задълженията на пациентите, който предишният парламент не съумя да приеме окончателно. Записаното в трите проектозакона, които минаха тогава на първо четене, все пак е намерило място и в обновения закон, внесен вчера от зам.-шефа на здравната комисия Ваньо Шарков в деловодството на НС. По думите му законът, с който се сдоби "Монитор", е съгласуван с асоциацията на пациентите и е поредната стъпка за приравняване на родното законодателство към европейското, която ще предприеме новото мнозинство. В него са залегнали принципите от Европейската харта на пациента.


Мерките срещу агресивните пациенти не се изчерпват със забраната за псувни. Болните няма да бъдат допускани в кабинета в нетрезво състояние или с оръжие, освен ако не го носят по служба. "Когато работех в Спешното, един пациент извади 30-сантиметров нож и започна да го размахва заканително. Фелдшерът затискаше вратата, за да не нахлуе този с ножа вътре", разказа Шарков.

Според зам.-шефа на НС Лъчезар Иванов трябва да се вземе предвид дали пациентът е в безпомощно състояние или психично болен, което е предвидено в закона, тъй като лекарите помагат под клетва, дори на убийци. При избор на джипи обаче гамените нямали оправдание.

Изискванията към лекарите в закона обаче са далеч повече, отколкото към нуждаещите се от здравна помощ. Ако някой от тях не приложи възможно най-безболезнения метод на лечение, подлежи на санкция. Шарков даде пример с ректалното туширане и далеч по-приемливата за болния ехография. Между впрочем медиците са заплашени от тлъсти глоби и дори отнемане на лиценза, ако си позволят също така да не дадат изчерпателна информация за здравословното състояние на пациента или пък нарушат правилата за конфиденциалност.

Стига да е недоволен от грижите, пациентът вече ще може да поиска лечение в друга болница, независимо че се е озовал в нея с направление, или пък да смени личния си лекар по всяко време, а не на 6 месеца както е сега.




20 хил. лв. глоба за знахарство
От 15 до 20 хил. лв. глоба за лечение без наличието на съответните диплома и лиценз за медицинска дейност предвижда новият Закон за правата и задълженията на пациентите.

Ако знахарите и чакръкчиите сгазят лука повторно, са заплашени от санкция в размер на 30 бона. За провиненията им ще следи медицинският инспекторат в здравното министерство. В закона, макар и формално, се забранява и евтаназията на територията на страната.




Борят опашките със списъци на чакащите
В прясно изготвения Закон за правата и задълженията на пациентите място е намерила цяла глава, посветена на щаденето на тяхното време. Законодателите са предвидили при наличие на чакащи за определена медицинска услуга пациенти да се изготвят списъци с имената им, срещу които ще се посочва кога лекарят ще може да им отдели необходимото внимание. Както се предполага мярката трябва да разреди опашките пред лекарските кабинети.

Медицинският специалист ще е длъжен да осигури място в списъка с изчакващите, като посочи приблизителния ден и час на прегледа. Запазва се все пак възможността докторът да пренасочи болния към друго специализирано заведение, стига то да може да му осигури необходимата здравна помощ.




Граждани искат обществена дискусия

Питат формално болните как да ги лекуват
Силвия НИКОЛОВА

Болните рядко знаят как ги лекуват. Медиците не им обясняват достатъчно ясно какво следва при манипулациите и какви странични ефекти може да окаже определена намеса в организма им, независимо дали тя е медикаментозна или оперативна. Бланките за т .нар. информирано съгласие пък, сега се подписват абсолютно формално. Така коментира състоянието на лечение в болничната и доболничната помощ Теодора Захариева - член на управителния съвет на Българския пациентски форум. Впечатленията є показват, че малцина от по-младите пациенти и образованите пациенти са наясно с правата си в лечебните заведения и четат внимателно бланката за информираното съгласие. По думите на Захариева, тези на средна възраст и пенсионерите приемат на доверие всичко, каквото им каже или направи лекарят или медицинската сестра.

Ако някой откаже да попълни бланката за информирано съгласие, никой няма да му предложи друг метод на лечение, а ще го изхвърлят от клиниката, каза още Теодора Захариева.

Тя припомни, че формулярът е част от документите, с които докторите и самите болнични управи се отчитат пред здравната каса по клинични пътеки, за да си получат заплатите.

Според нея Законът за защита правата на пациентите трябва да бъде обсъден публично с пациентските организации, лекарите и цялото общество, преди да влезе в парламента.


СЗО ни дава половин млн. долара за здравната реформа
Министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев подписа в Копенхаген споразумение за сътрудничество с Европейското регионално бюро на Световната здравна организация (СЗО) за 2010-2011 г., съобщиха от Министерството на здравеопазването. По клаузите на договора се предвижда от страна на СЗО да бъдат предоставени 520 хил. щатски долара за техническа и експертна помощ за подпомагане на реформите в здравеопазването в България. Сред въпросите, по които ще си сътрудничат двете страни, са здравната политика, финансиране на здравеопазването и предоставяне на здравни услуги. Ще се набележат и мерки за намаляване на заразните заболявания.


Политици на форум за електронния медицински картон
Депутати и министри ще обсъждат възможностите за по-скорошно въвеждане на електронното медицинско досие. Това ще стане по време на Петата национална конференция по електронно здравеопазване, която ще се проведе в София на 15 октомври, съобщи Елизабет Пенева от фондация "Електронно здравеопазване". По време на форума освен информационните технологии и комуникациите в здравеопазването ще бъдат обсъдени още видовете болнични информационни системи, телемедицинските им приложения и диагностично-свързаните групи, за които някои експерти твърдят, че са по-добра форма за остойностяване на лекарския труд.


По лекарско предписание
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Две бабички си приказват:

- Миче, пък Пена умря.

- Да, умря, ама я лекуваха професори.

Разговори като този могат да се чуят пред не един и два лекарски кабинета в България. Да те церят както намерят за добре, което съвсем не означава, че няма да те излекуват, но да не те питат как. И да не ти казват какво ще ти правят - дали ще ти цепнат ечемик на клепача, или ще ти извадят цялото око. Макар че той, ечемикът, понякога минава и без скалпел, с лекарства. Важното е, че са те лекували. Но да се интересуваш как, у нас се счита за нездраво любопитство, над което взема връх само лошото възпитание.

Затова и някак си така след не една и две реформи на здравната ни система, коя от коя по-европейски, все си ходим недоизцерени. И неинформирани. Утешението ни е, че все пак някой ни е приел и ни е накарал да зяпнем: "Ааа…" Ако пък и този някой е професор, то какво по-добро от това да се похвалиш пред комшийката. Занапред обаче към тази екстра ще се прибави и тази да знаем от по-рано как ще умрем, ако не се съгласим точно по такъв начин да ни лекуват. Независимо, че понякога ечемикът може да изчезне и с мехлем, без да се разделим с окото си.




Даваме пари за плазма, а за лечние се стискаме

Необходим е тотален ремонт в здравеопазването
Проф. Димитър Чавдаров

За всички вече е известно, че здравеопазването у нас е в дълбока криза. Тя се корени в трайното изоставане от времето на социализма и се задълбочава от последвалата разруха през т.н. преходен период.Основните недъзи на нашето здравеопазване се заключават в изключително оскъдните средства, натрупаните дългове, липсата на инвестиции, отсъствието или нереалната оценка на медицинските дейности, сбъркан модел на здравна политика, неработеща система и повсеместна корупция. И това са само част - макар и основните причини, за да се стигне днес до това отчайващо положение в сектора за здравето на всеки български гражданин.

Една от най-сериозните причини за сегашното състояние е оскъдното държавно финансиране.

Досега България имаше най-малкия бюджет за здравеопазване - 4,3%

за разлика от всички европейски страни, които заделят за здраве от 8 до 13% и дори повече. В Англия бюджетът предвижда 3300 лв. на човек за здраве, докато ние с 80 лв. на човек сме на светлинни години след тях. Обратно на това, бюджетът на МО у нас е 2,5 пъти по-голям, при толкова малочислената армия. Но дори и тези бюджетни средства и здравното осигуряване са изключително недостатъчни за догонване на изоставането и покриване на текущите нужди.От друга страна, и те са обект на немотивирано блокиране, нецелесъобразно изразходване и безскрупулно ограбване.

В същото време

реформата, която беше направена, се оказа несполучлива

Използваният у нас здравен модел е без аналог по света и представлява механичен сбор от недомислия и противоречия. Във времето, когато Англия, която е въвела системата на джипитата, се отказва от тях, ние създаваме универсални специалисти за всички болести под формата на общопрактикуващи лекари - ОПЛ. Те са длъжни да имат електрокардиограф, гинекологичен стол и какво ли още не. Нерядко общопрактикуващите лекари се намират на 20 км от добре обзаведена болница, но поради липса на направления за прегледи и изследвания стават специалисти по всичко, за да не бъдат наказвани и глобявани.За каква диагноза и лечение става въпрос само с помощта на слушалката и апарата за кръвно налягане? Поради това много болни в критични състояния биват връщани у дома с неизяснена диагноза и непълно предписано и проведено лечение, от което последствията често са фатални. За разлика от нас в Гърция всеки направо отива в болница, независимо, че не се нуждае от спешна помощ.

Т.нар болнични пътеки са отстъпление от модерната медицина

Във време когато световната медицина се движи по магистрали, ние вървим по пътеки в здравеопазването. Безумното хрумване за т.нар. пътеки ни върна години назад и ограничи напълно възможностите за създаване на модерна медицина. В Международната класификация на болестите - МКБ-10, валидна и за нашата страна, фигурират около 3000 заболявания, включващи към 15 000 диагнози. У нас НЗОК утвърди 300 пътеки, в които трябва да се вместят всички тези заболявания и диагнози.Това означава, че повечето от диагнозите, които се поставят, се нагаждат към пътеките. Освен това, в много болници диагнозите са измислени, за да попаднат в по-добре платените пътеки.Липсата на пътека за конкретно заболяване често е повод, добронамерен лекар в желанието си да помогне на болния да използва друга диагноза, за да го хоспитализира.Възможно ли е след толкова фалшификации да се знае от какво най-често боледува българинът?

Здравният ни модел е разхищение на средства и лошо обслужване

Наред с още десетки недомислици на възприетия модел той е предпоставка и за неправомерното източване на здравната каса.Налага се порочната практика на редица болни да се правят излишни изследвания поради материалната заинтересованост на болницата, а при други да няма основание да се направи и най-същественото изследване, защото не фигурира в пътеката.

Във всяка нормална страна здравното министерство ръководи цялостно здравеопазването, като създава оптимална организация, поддържа строга, бърза и всеобхватна информационна система, планира профилактиката и кадрите, допустимите лекарствени продукти, контролира изразходването на средствата и санкционира пропуските и нарушенията. Парламентът, правителството и обществените организации могат да упражняват пряк или косвен контрол върху тези дейности. У нас,

обратно на общоприетите принципи НЗОК изпълнява основните функции

в здравеопазването.Тя определя диагнозите според пътеките, които е измислила. Касата независимо от позитивният списък разпорежда кои лекарства и в какви дози ще бъдат реимбурсирани частично или напълно. Здравната каса изготвя графиците на лекарите, времето за прегледи, документацията, допустимите прегледи и изследвания и отпуска определени средства с за тази цел. Определя коя болница какво да лекува и поставя лимити. И пак Здравната каса контролира качеството на медицинското обслужване и съответно налага санкции. При тази постановка е странно защо все още не е закрито Министерството на здравеопазването? Обидно е, че при толкова висококвалифицирани специалисти у нас принципите за диагностика и лечение се определят от чиновници, които нито са видели, нито са лекували болен. За съжаление, стигнахме дотам, че у нас няма институция, която може да упражни законен контрол върху дейността на Здравната каса. Известно е, че всеки монополизъм е рисков, но монополът върху здравеопазването е вреден за цялата нация.

Корупцията в системата на здравеопазването е повсеместна. Тя обхваща всички институции, свързани с изразходване на средства за медицинска техника и дейности. С всеки изминат ден

в корупционните практики се включват все повече лекари

провокирани от Здравната каса и грубите недостатъци на цялата система на здравеопазване. Много от кокошкарските прийоми на отделни лекари се разкриват в средствата за масова информация. За съжаление нито една от големите кражби от парите за здраве не е видяла бял свят.Стига се до цинична злоупотреба с доверието на болните поради липса на контрол и безнаказаност. В тази атмосфера на неуредици, злоупотреби и корупция болните губят доверие в традиционната медицина и все по-често се обръщат към врачки, баячи и екстрасенси.

От дълбоката криза в здравеопазването има единствен изход - МЗ да поеме основните си функции и задължения, да се коригира цялостно моделът на здравеопазване, да се премахне монополът на здравната каса, съществено да се увеличат средствата за здравеопазване и да се поведе борба с корупцията от санитаря до висшите държавни институции. Всички опити за промени ще бъдат безрезултатни, ако не се отстрани монополът на здравната каса, не се премахнат пътеките и сбърканата организация на доболничната помощ. Но и най-добрите законови промени ще бъдат напразни, ако не се осигурят допълнителни средства за здравето на народа.

Наред с това следва да се промени и отношението на българина към здравето му. Той живее с насадената от миналото представа за безплатно здравеопазване и предпочита да си купи кола или плазмен телевизор, но трудно дава пари за здраве. Когато обаче го сполети тежка болест, не е съгласен да се лекува само с аспирин. С една скромна здравна застраховка (която дори много хора не покриват) не е възможно да се осигури всестранно лечение в луксозна обстановка. Също така, не може да се разчита и на толкова много дарители, колкото са тежкоболните у нас.




Депутат питан за едни 5 млн. от ерата му на министър
Бившият здравен министър д-р Евгений Желев даде показания като свидетел по делото за Националната онкологична болница вчера. Той влезе в сградата на полицията на пл. "Лъвов мост" в София в 15,05 ч и остана повече от час.

Желев е разпитван в качеството си на принципал на лечебното заведение. Появиха се твърдения, че не е изключено в бъдеще ексминистърът да стане обвиняем, ако се съберат достатъчно доказателства, че не е упражнил контрол над длъжностните лица, отговарящи за болницата.

На този етап обаче няма такива доказателства, категорични са от прокуратурата. Оттам припомниха, че Желев е настоящ депутат и дори и да се се появят доказателства за вина, главният прокурор по предложение на наблюдаващия трябва да поиска сваляне на имунитета на Желев от парламента.

Три направления се разследват по делото, което се наблюдава от прокурора от Софийската градска прокуратура Пламен Панайотов.

По едното се анализират договорите на Раковата болница за 33 обществени поръчки. Те са сключени в периода 2007- март 2009 г. Общата им стойност е над 5 млн. лв. За тях са били назначени финансова инспекция и експертизи.

От досега получените данни ставало ясно, че има злоупотреби с обществените поръчки и те са ощетили болницата. Поръчките били разбивани на малки суми - под праговете в закона.

Не всички експертизи обаче са готови и тепърва информацията ще се анализира и обобщава от дознателя и прокурора.

Другите две направления са свързани със счетоводството на болницата. Има данни, че болни били принуждавани да подписват декларации за предпочитан от тях лекарски екип и да плащат за това между 700 и 1400 лева.

Някои пациенти били изнудвани, докато са под упойка, съобщи "Медиапул".

Според електронното издание плащаните за предпочитан екип суми после били осчетоводявани като пари за консумативи. Така от касови бележки излизало, че суми от по 1000 лева са давани за по 10 пакета памук и мехлеми.

Служители от болницата нарочили касиерката за констатираните пропуски във воденото счетоводство.

Засега по делото няма повдигнати обвинения. То се води срещу виновни длъжностни лица от здравното министерство и болницата.

След като тръгна досъдебното производство през май, по искане на наблюдаващия прокурор Пламен Панайотов министерството отстрани от длъжност директорката доц. Петранка Троянова.

Мотивът на прокурора бе, че шефката може да попречи на разследването. Преди време той съобщи, че има данни за натиск върху свидетели.

"Не съм допуснала нарушения, Законът за обществените поръчки е спазван при всеки договор", каза доц. Троянова. В началото на 2009-а болницата била проверена от Министерството на здравеопазването, от Районния център по здравеопазване и от Икономическа полиция - през януари и март. Нарушения не били открити според доц. Троянова.

През март в болницата протестираха пациенти, след като директорката бе предприела структурни промени. Клиниката по химиотерапия начело с доц. Константа Тимчева бе на път да стане отделение и това бе изтълкувано като отстъпление от академичното ниво. За мястото на доц. Тимчева пък щял да последва конкурс. Стигна се до твърдения за закриване на клиниката.

"Не бих допуснала такова нещо и не това беше целта на промените. Проблемите тръгват от зачестилите оплаквания на пациенти, че не си получават лекарствата" - обяснява доц. Троянова. - Болни, които се водеха по документи, че са на лечение, всъщност липсваха в болницата. Имахме сигнали за искани пари, за подменени и неполучени медикаменти". Според нея истинската причина за напрежението през март е опитът на ръководството да въведе ред при получаването на лекарствата. Всеки петък комисия започнала да брои наличните опаковки в болничната аптека, които се отпускат по наредба 34 и са безплатни за пациента. Протоколите за тях се носят всяка седмица в комисията, която ги одобрява в МЗ. Таблетните форми вече се получават от болничната аптека, не от клиниката по химиотерапия, обяснява доц. Троянова.

Най-сериозният проблем за нея като директор бил провеждането на клиничните изпитвания с лекарства. Случвало се едновременно да вървят 26.

В болницата изобщо липсваше информация за провежданите изпитвания, и досега болните, които се лекуват по тях, не се вписват в болничната документация и се явяват неизвестни за болницата, твърди доц. Троянова. Според нея е имало и тежки инциденти с такива пациенти, а дежурните лекари са били затруднени в действията си поради липса на информация. "Постепенно и с много усилия успях да създам, освен етичната комисия, и регистър на клиничните изпитвания, вътреболнична комисия за тях и специализирано отделение", обяснява доц. Троянова. В хода на тези промени били установени конфликт на интереси и нарушения. Оказва се, че човек от директорския борд - преди промяната на състава, направена от д-р Желев, е ръководил 2 проучвания, провеждани от фирми участници в търговете за медикаменти на болницата. По-късно се разбра, че става дума за проф. Иван Черноземски. Това било установено при една от проверките на министерството през зимата.

"През годините съм бил ръководител на повече от 2 проучвания, и то престижни. Сега не участвам, нито ги ръководя. Подадох оставка от борда още на 17 декември и в обясненията си до министъра съм казал защо", коментира проф. Черноземски пред "24 часа". Според него има етична комисия с авторитетни имена като проф. Миленков, проф. Патрунов, и тя трудно би допуснала нарушения в клиничните изпитвания. Структурните промени в химиотерапията били само един от поводите за оттеглянето на проф. Черноземски от болницата. Сред причините бил и стилът на управление на ръководството и създадената атмосфера.

Доц. Троянова не приема обвиненията за въведения платен избор на екип. Това е спорна, но масова практика в българските болници, тъй като поражда повече конфликти, отколкото въвежда ред в плащанията на ръка. Въпреки споровете сред управляващите здравеопазването през годините, никой закон не я забранява. Болничните бордове я приемат като възможност за приходи извън клиничните пътеки.

Изборът на лекуващ екип е допълнително поискана услуга от пациентите, регламентирана с наредба, приета от Министерския съвет на 22 май 2006 г., аргументира се доц. Троянова. Според нея едва 4% от преминалите през болницата са се възползвали от услугата през 2008 г. Според оплаквания на болни обаче в някои клиники изборът се е превърнал в задължителен. "Не е вярно и това може да се докаже с документи от вътрешните проверки", казва доц. Троянова.

Изборът не давал привилегии в лечението, тъй като и тези пациенти били записвани в листите на чакащите.

Интересите, които стоят зад създаването на напрежение и отстраняването ми, вероятно целят хаосът в някои направления на дейността да продължи, твърди доц. Троянова. За недопустими практики тя чула и в лъчелечението. Когато заработил новият кобалтов източник за облъчване, бройката на преминалите пациенти видимо паднала спрямо темпото при старата апаратура. При новия апарат всеки процес е автоматизиран и човек не може да променя зададените му параметри за процедурно време, уточняват експерти. При стария времето за облъчване отброявал настолен часовник, който звънял на минутата, определена от персонала. Възниква въпросът вярно ли е, че времетраенето понякога е било скъсявано, както се говори. Доказателства за минал период едва ли могат да се намерят, но според някои много хора в болницата искали да си запазят старите навици.


Пациенти готвят иск, искат си парите
Обмисляме да заведем колективен иск срещу Националната онкологична болница, за да върнат на пациентите парите, взети за избор на екип.

Това каза пред "24 часа" вчера Теодора Захариева от Център за защита правата в здравеопазването.

Засега пациенти и адвокати изчаквали делото да влезе в съда и щели да вземат окончателно решение след първите 2 заседания. Към момента няма обвиняеми, очаква се те да бъдат посочени от прокуратурата след около 2 седмици.

Центърът за защита правата в здравеопазването подаде сигнал за нередности в болницата още през декември 2008 г. В папката, предадена на прокуратурата, имало копия от фактури и други документи, които показвали финансови нарушения. Едно от сериозните било изискването за избор на екип - особено в хирургията и лъчетерапията според Теодора Захариева.

Имало и сигнали за нарушения на Закона за обществените поръчки. Тежко административно нарушение на доц. Троянова като изпълнителен директор е, че не е подлагала на гласуване от директорския борд много решения, обясни Захариева. Затова и някои членове на борда разбрали за направените сделки едва по време на проверката. В действителност законът изисква обратното - бордът да вземе решение, а директорът да го изпълни.

Разпитваха ни през зимата, оттогава не сме говорили пред разследващите органи по този случай, каза още Теодора Захариева. С показания участвали и много лекари от болницата.

Досега обаче няма нито един съдебен иск от пациент за неправомерно взети пари. В момента се разглежда случаят на пациентка, която има съмнения за късно открит тумор и предявява претенции към акушер-гинеколог от тази болница, обясни Захариева.Адвокатите още преценяват дали оплакването е основателно. В него нямало претенции за финансови злоупотреби.


МЗ гласи наредба за здравни кабинети в училище
Министерството на здравеопазването разработва Наредба за устройството и дейността на здравните кабинети и здравните изисквания към тях, се казва в съобщение до медиите на МЗ. Както ДУМА вече съобщи в броя си от 16 септември, наредбата разширява разкриването на здравни кабинети от детските градини и училищата, и в домовете за деца, възрастни с увреждания, стари хора, както и в социалните учебно-професионални центрове, приютите и центровете за временно настаняване. Данните от профилактичните прегледи, проведени през септември-декември 2008 г., показват, че 91 на 1000 прегледани деца са с отклонение в здравето. Необходимо е родителите да наблюдават как седи детето, лактите му да опират на масата, а краката, под прав ъгъл в коленните стави, да опират с цялото стъпало на пода. По време на сън детето е полезно да е по гръб, с изпънати край тялото ръце, на равно и полутвърдо легло с ниска възглавница, съветват от МЗ. На преподавателите се препоръчва да подреждат децата по подходящи за възрастта и ръста чинове и да разясняват необходимостта от активно спортуване.


Лекари и медсестри усилено изучават чужди езици във Варна
Лекари и медицински сестри масово учели чужди езици, сочат наблюденията на собственик на учебен център във Варна. По думите му тази тенденция се наблюдава от около година и половина. Лекарите обикновено се насочвали към испанския, френския и немския език. Медицинските сестри пък предпочитали английския и немския. Това са страни, в които медиците получават многократно по-големи възнаграждения в сравнение с българските си колеги, коментира собственикът на центъра Мартин Маринов, цитиран от в. "Позвънете".

Всеки пети жител на Варна планира да работи в чужбина през следващите една или две години. Данните съобщи днес Светлана Коева, началник на дирекция "Превенции" в общината. Най-голяма част от желаещите да работят зад граница са на възраст между 18 и 30 години. Проучването за трудовите нагласи на жителите на града е направено през март-април тази година. Анкетата е обхванала 1149 пълнолетни жители. Резултатите сочат, че желаещите да работят в чужбина се насочват основно към хотелиерския и ресторантьорския бизнес. Коева посочи, че 16% от анкетираните са готови да работят без трудов договор или осигуровки, стига заплатата да е добра. Община Варна започва информационна кампания за предотвратяването на трафика на хора с цел трудова експлоатация под наслов "Закъде пътуваш?", допълни зам.-кметът Христо Бозов.




Небрежните доктори - без право да упражняват професията до 2 години
Миглена Славова

Всеки лекар, обиден от дума, жест или действие на пациента, да може да отказва лечение или преглед. Това предвиждат текстове в проектозакон за правата на пациента, внесен в деловодството на парламента от Ваньо Шарков от Синята коалиция.


Разпоредбите на проектозакона могат да бъдат приложени само ако на разправията между лекар и пациент присъства и свидетел. Синият избраник обясни пред „Новинар", че подобна практика вече действа в Унгария. Народният представител смята, че трябва да се забрани със закон влизането в болници на пияни пациенти или такива, които носят оръжие. Единственото изключение е за лица, които носят оръжие по служба. „Веднъж ми се случи пациент да напира да влезе в кабинета ми с нож", разказа Шарков, който е лекар по образование и е бивш шеф на „Спешна помощ" в София-област. Солени глоби може да се налагат на всички знахари, които нямат необходимата медицинска квалификация, но въпреки това обещават на болни хора излекуване с нестандартни методи. В проекта е предвидена санкция от 15 000 до 20 000 лв. за такива нарушения, а при повторната им констатация - от 20 000 лв. до 30 000 лв. Небрежно отношение на лекар към пациент може да бъде наказано с лишаване на правото за упражняване на професията за срок от 1 до 2 години. Всеки доктор, който не информира пациента за диагнозата и лечението му, може да отнесе глоба от 300 до 600 лв. При повторно нарушение го грози лишаване от правото на упражняване на професията за срок от 3 до 6 месеца. За първи път в проекта е записано, че лекуващият е задължен за пази конфиденциална информацията за здравословното състояние на пациента и да не я предоставя на трети лица, включително и след смъртта му. Подобно нарушение се наказва с глоба от 1500 до 2000 лв., а при повторна констатация - от 5000 до 10 000 лв. Разкрита лична информация за пациент без негово съгласие се глобява с 2000 лв.

За първи път в законопроекта се уточнява, че всеки български гражданин има право сам да избира лекаря и болницата, в която да се лекува. Въвежда се и правото на второ лекарско мнение при определяне на диагноза или лечение.




Телефонен спор затри бебе
Бърза помощ и "Гражданска защита" загубиха цял час, докато качат родилка в линейката
ВАРНА. Новородено бебе почина, докато Бърза помощ и "Гражданска защита" се разберат как да бъде свалена майка му от третия етаж до линейката. Нелепата драма се разигра в блок във варненския квартал "Виница" миналата нощ. Млада жена започнала да ражда преждевременно в 6-ия месец в апартамента, в който живеела под наем. Заради силен кръвоизлив и съмнение за аборт тя повикала Спешна помощ към 4,30 сутринта вчера. Медиците обаче не могли да я смъкнат по стълбите и затова била повикана и "Гражданска защита". В звънене по телефони и лутане минал повече от час и в крайна сметка новороденото починало на път за болницата.

До пристигането на "Гражданска защита" медиците все пак успели да свалят жената по стълбите с помощта на притекли се на помощ двама съседи. Загубеното време обаче се оказало фатално. Шефът на "Гражданска защита" във Варна Владимир Иванов разказа, че сигналът за помощ бил получен чак около 5,10 ч и спасителен екип се отзовал на повикването. Иванов обвини медиците, че отказали помощ на родилката в такъв момент. По-късно пък шефката на Спешния център във Варна Мая Рашева се оправда, че сигналът при тях бил регистриран в 4,22 ч. Пристигналата лекарка установила, че жената живее на квартира на 3-ия етаж. След дълго звънене вратата била отворена от хазяина. Когато лекарката и шофьорът влезли, видели, че бебето вече се ражда. Тогава се обадили за помощ при свалянето на родилката, но не могли да предотвратят смъртта на бебето.










Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница