17 януари 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата24.07.2016
Размер1.52 Mb.
#3100
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
17 януари 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 3

В. Труд/17.01.2011 3

В. Дума 11

В. Новинар 12

В.Класа 12

В.Класа 14

В.Класа 14

В.Класа 15

В.Класа 15

В.Класа 16

В.Класа 17

В.Класа 17

В.Класа 18

В.Класа 19

В.Класа 19

В. Дневник 19

В. Дневник 19

В. Дневник 20

В. Дневник 20

В. Дневник 21

В. Дневник 22

В. Сега 23

В. Сега 24

В. Сега 25

В. Сега 25

В.24 часа 26

В.24 часа 26

В.24 часа 28

В.24 часа 28

В.24 часа 28

В.24 часа 29

В.24 часа 31

В. Пари 36

В. Пари 36

В. Пари 39

В. Пари 39

В. Пари 40

В. Пари 41

В. Пари 42

В. Пари 42

В. Пари 44

В. Пари 44

В. Пари 44

В. Монитор 46

В. Монитор 47

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Монитор 50

В. Монитор 50

В. Монитор 51

В. Монитор 51

В. Монитор 52

В. Монитор 54

В. Монитор 55

В. Монитор 55

В. Монитор 56

В. Монитор 56

В. Монитор 56

В. Монитор 57

В. Монитор 57

В. Монитор 57

В. Монитор 59

В. Монитор 60

В. Атака 61

В. Телеграф 62

В. Телеграф 62

В. Телеграф 62

В. Телеграф 63

В. Телеграф 63

В. Телеграф 64

В. Телеграф 64

В. Телеграф 65

В. Телеграф 65

В. Телеграф 66

В. Телеграф 67

В. Телеграф 67

В. Телеграф 67

В. Стандарт 68

В. Стандарт 68

В. Стандарт 68

В. Стандарт 69

В. Стандарт 70

В. Стандарт 70

В. Стандарт 71

В. Стандарт 71

В. Стандарт 71

В. Стандарт 72

В. Стандарт 72

В. Стандарт 73

В. Стандарт 73

В. Стандарт 75

В. Стандарт 77

В. Стандарт 78

В. Стандарт 79

В. Стандарт 79

В. Стандарт 81

В. Земя 83




16.01.2011 г., с. 10
Адвокат - бос на банда измамници
Владимира ГЕОРГИЕВА

Адвокат - бос на банда за имотни измами, е бил задържан в столицата, съобщиха вчера от МВР.

Схемата започнала да се разплита в края на октомври м.г. Тогава били заловени 31 -годишната Г. М. от Благоевград и Ц. И. (20 г.) от Дупница, когато се опитали да изтеглят 17 910 лв. от сметка на починала жена от банка в столицата. Оказало се, че двамата са част от бандата на 42-годишния адвокат от София К. Т. За измамните сделки с недвижими имоти на починали хора мошениците използвали неистински документи, фалшиви удостоверения за наследници, смъртни актове и др. С тях ги снабдявал юристът.

К. Т. е задържан в сряда в заведение в жк „Люлин". Адвокатът седял на маса с избягалия затворник Васил Петров-Бахамата. Осъденият бил обявен за издирване,

след като не се върнал в затвора в Бобов дол, където излежавал присъда. Оттам бил пуснат временно, за да се лекува. Разследващите установили, че той също е част от престъпната схема за имотни измами на адвоката.

В дома на юриста К. Т. полицаите открили и личната карта на Бахамата. Натъкнали се и на различни документи, издадени от държавни институции, печати на банки и други веществени доказателства.

Все още се издирват други двама участници в бандата за измами - А. К. (53 г.) W" 35-годишният благоевградчанин Г. К., по прякор Биби, който имал кримидосие за лихварство и наркотици.

Вчера на адвоката измамник е повдигнато обвинение за организиране и ръководене на престъпна група. Бахамата е привлечен като участник в нея. Двамата са задържани с прокурорско постановление за 72 часа.




17.01.2011 г., с. 1
Имотите излязоха от кома
Пазарът на имоти се пробуди от дългата тригодишна кома, в която беше изпаднал. Сделките с имоти нарастват за първи път от януари 2008 г.

През третото тримесечие на 2010 г. са сключени общо 46 968 покупко-продажби. Най-силен е интересът към районите със земеделска земя.

За категорично излизане от кризата или поскъпване на имотите обаче е твърде рано да се говори, коментират икономисти.


17.01.2011 г., с. 1
Крадци разкостват Алма матер
Отмъкват всякакви метални части - часовници, лампиони, табелки
Ирена КОЛЕВА

Безпардонни крадци изнасят системно на малки части всички метални орнаменти от Софийския университет

„Св. Кл. Охридски". „Крадат всичко, което може да се изтръгне, отвинти или откърти", алармира управителят на Алма матер Борислав Ангелов.
Снимка на две колони.- Наглите обирджии не са се спрели дори пред опасността - те безстрашно пълзят по покрива на университета и къртят ламарините, с които е облицован, за да ги предадат за вторични суровини.


17.01.2011 г., с. 4
Прокуратура провери 222 моста
По разпореждане на Окръжната прокуратура във Велико Търново са проверени всички 222 моста в областта. Инициативата е на шефа на инстанцията Емил Денев от октомври м. г. Експертите огледаха съоръженията в десетте общини на региона. Те трябваше да установят състоянието на бродовете, как са сигнализирани и обезопасени.

При огледите се оказало, че повечето от бродовете се нуждаят от изсичане на крайпътната растителност за видимост и пътни знаци. Забелязани били увредени парапети и еластични огради, както и наличието на наноси и изсъхнали дървета в устоите на съоръженията.

В лошо техническо състояние са шест моста в община Велико Търново. Те са с прогнили основи, ерозирали конструкции, изкъртени парапети. Сред най-големите мостове в областта са, но са изключително опасни и се нуждаят от спешен ремонт. Два са на транзитен европейски път в м. Дълга лъка по пътя за Хаинбоаз и по тях всекидневно минават стотици автомобили.

В Русе 2,2 млн. лв. са необходими за ремонт на Сарайския мост. Съоръжението беше укрепено спешно през 2010 г. с 65 хиляди лв. от междуведоствената комисия към

правителството. За пълната реконструкция ще се търсят пари по европрограми.


17.01.2011 г., с. 6
Снимка на четири колони - Премиерът Бойко Борисов присъства на първата копка на пътния възел Бургас -Средец - Созопол вчера. Стойността на проекта е 4,2 млн. евро. и трябва да е готов до юни 2012 г. Министър-председателят инспектира и как върви строежът на църквата в най-големия жилищен комплекс на Бургас - „Меден рудник".


17.01.2011 г., с. 8
Изнасят на малки части Софийския
Крадци отмъкват чешми, часовници, табели, дори и... покрива
Ирена КОЛЕВА

Системни и безпардонни крадци изнасят на малки части всички метални орнаменти от Софийския университет „Свети Климент Охридски".

„Крадат всичко, което може да се изтръгне, отвинти или откърти. Катерят се по покрива и оттам свалят медните ламарини. Качват се на невъзможни места, откачат лампионите, отвиват медните болтове и обкова на табелите на преподавателите. Ограбиха медната украса от тържествената зала", оплака се отчаяният управител на най-старото висше училище у нас Борислав Ангелов. Той работи повече от 20 г. в университета, грижи се за реда, охраната и добрия външен и вътрешен вид на Алма матер. Крадците обаче тотално са го обезкуражили. Неведнъж от университета са хващали бандитите и ги предавали в полицията. Но им се разминавало само с леки глоби за вандалщината, защото били залавяни с малки парчета от откраднатото.

Екип на „Труд" се качи на покрива на университета, където медните орнаменти, красящи сградата, са най-много. Но и най-много от тях липсват.

„Сложихме решетки на прозорците, за да не излизат оттам, но дори и през тях те продължават да къртят", разказа управителят. Номерът бил следният: бандитът си подава ръката навън и като напипа ламарина, започва да я дърпа, докато не я свали. После я слага в раницата си, излиза от университета и я предава на вторични суровини. И така всеки ден. От покрива бил откраднат дори специален кабел, който предпазвал университета от мълнии и гръмотевици.

Странни субекти се мотаят в университета и денем, и нощем, призна Ангелов. Още преди да се стъмни опърпани хора влизали под предлог, че искат за малко да се стоплят, но бързо потъвали из коридорите на Алма матер. „И в гълъбарника се качват, дебнат, оглеждат се и като няма хора, започват да действат", обяснява Ангелов. Там около прозорците на сградата, обшити с медна ламарина, зеят огромни дупки, доказателство за безбройните кражби.

Любими на бандитите били орнаментите на лампионите, поставени на стените. „Идва, хваща и започва да отвинтва, стига донякъде и го оставя. На следващия ден спокойно си продължава работата", разкрива технологията на обирите управителят. Често се случвало, като не могат да свалят даден орнамент, направо да изкъртят целия лампион. В последно време освен външните крадци се появили и студенти с нечисти помисли към собствеността на университета. Така от аудитория изчезнал мултимедиен проектор за 30 000 лв. Според Ангелов студентите апаши работят с подкрепление отвън, което идва, за да изкърти шкафа с техниката.

И докато един краде проектори, друг кърти ламарина, трети дебне за забравена чанта, а четвърти отвинтва болтове, брави, обкови, кранове от мивки, тоалетни чинии, месингови букви от вратите, часовници от стените.....Мизерия и това е", ядосва се Ангелов. До момента за камери във вуза са дадени 37 хиляди лева. „Сега имаме 40 камери, но нямаме човек, който да ги наблюдава. Взели сме един пожарникар, който от време на време следи какво става", жалва се управителят. От тази година СУ няма жива охрана, защото няма пари за заплати на такива служители. „Преди имахме 130-140 души охрана за всички сгради на университета, сега в Ректората на граждански договори са назначени 26 възрастни мъже, които са по-скоро портиери и получават заплата от 250 лв. И фирмата по хигиена си отиде, защото от 7 месеца не сме им плащали", казва управителят.

Но кражбите не спират дотук! „Ученолюбиви" крадци нападнали и библиотеката по археология. Промъквали се и като ямакаши (младежи, които се придвижват, прескачайки като акробати големи площи), от единия етаж се мятали на балкона на горния. Там се съхранява ценна литература. И стигнат ли до нея, крадците вземали каквото докопат. Най-бруталното било, че от музея бандитите свили два метеорита, чиято стойност възлиза на хиляди левове. След този случай музеят вече има аларма, а на вратата му висят няколко катинара. „Приблизително на 100 000 лв. за една година възлизат кражбите", признава Ангелов. И спасение нямало, защото липсват пари и... морал.
Две снимки на три колони - От красивия меден купол на Софийския университет най-често се крадат уникалните орнаменти (на малката снимка).
Снимка на четири колони- През тези малки прозорчета изпълзяват върху покрива на университета крадците и започват да къртят медната ламарина.
Три снимки на четири колони - Откраднатите метални кранове на умивалниците в тоалетните на Алма матер са заменени с пластмасови (1). Под прозорците ясно личи как нечия вандалска ръка е откъртила част от медния обков (2). Въпреки решетките на гълъбарника орнаментите от арките са отмъкнати (3).
Две снимки на три колони- Управителят на СУ Борислав Ангелов показва местата , откъдето са били откъртени два от стенните часовника в Алма матер.


17.01.2011 г., с. 9
Имотният пазар излезе от кома
Сделките за първи път с ръст от три години, моторът е земеделската земя
Христо НИКОЛОВ

Светлина в тунела! За първи път от три години броят на сделките с недвижими имоти отбелязва ръст. За третото тримесечие на 2010 г. са сключени 46 968 покупко-продажби на жилища, земя, бизнес имоти и др. Това показват данните от всички 113 служби по вписвания в страната.

Увеличението спрямо същия период на 2009 г. е плахо - с миниатюрните 3%, но все пак пропадането спря.

За последен път ръст на броя сделки имаше през първото тримесечие на 2008 г. Няколко месеца след това възходящият тренд при цените се обърна и последва зрелищно сгромолясване на пазара.

Причината за възкръсването на имотите не са жилищата, нито офисите, а земеделската земя. Детайлният прочит върху сделките показва драстичен ръст в районите с преобладаващ дял на земята. В челото са видинската община Кула, старозагорската Раднево, русенската Бяла и врачанската Бяла Слатина.

Големият въпрос е дали имотният пазар официално каза „бай-бай" на кризата. Ако се направи паралел с икономическото развитие, за да се излезе от рецесия, е нужно две поредни тримесечия брутният вътрешен продукт да е на плюс. Попитахме специалисти важи ли това и за сектора на имотите.

„Рано е да се бие барабанът за излизане от кризата. Пазарът е нестабилен. За да се формира тенденция, трябва да се гледа продължителен период от време. Ако сделките са на плюс две поредни тримесечия, би могло да се обяви, че пазарът се е стабилизирал." Това коментира доц. д-р Йорданка Йовкова, ръководител катедра „Икономика на недвижимата собственост" в УНСС.

„Броят сделки е важен индикатор, но по-генерална е връзката между доходите на домакинствата и имотния пазар. А при доходите добри новини няма. Лекото активизиране на пазара се дължи на конюнктурни обстоятелства. Раздвижването при земеделската земя не е изненада. Аграрният сектор привлича интерес, тъй като се суб-

сидира." Това е мнението на доц. д-р Пламен Илиев, зам.-ректор на Икономическия университет във Варна и ръководител катедра „Икономика и управление на строителството". По думите му добрите новини за пазара ще дойдат, когато има съживяване на икономиката, подобряване на бизнес средата и вдигане на доходите.

„Логично е две поредни тримесечия да има ръст на броя сделки, за да сме сигурни, че сме стигнали дъното. А отлепване, потегляне нагоре ще има, когато покупките отчетат увеличение от над 5% на тримесечна база и над 10% на годишна", коментира Страхил Иванов, управител на „Явлена".


Лъчезар Богданов, икономист в „Индъстри уоч”: Ще стоим на дъното

„Достатъчно ли е едно тримесечие ръст на сделките с имоти, за да се развее байракът, обшит с жадуваното мото „Кризата свърши"? Няма еднозначен отговор, има различни мнения", заяви икономистът от „Индъстри уоч" Лъчезар Богданов.

„Появяват се сигнали за достигане на „дъно" и стабилизиране. Но без ръст на чуждите инвестиции и на жилищното кредитиране възстановяване при имотите няма да има. Дори вече да сме ударили най-ниската точка, ще стоим там и цените няма да се качват.

Хората си представят ситуацията така: ще достигнем дъното и после цените бясно ще препуснат нагоре, както стана от 2003 до 2008 г.

Само че ще бъде по-различно: сега дъното ще бъде достигнато, когато пазарът излезе от колапс и има стабилизация, когато се появят купувачи и банките започнат да отпускат кредити.

Скок на цените не се предвижда в скоро време. Без стабилен инвестиционен поток към страната няма как пазарът да тръгне нагоре. Ще стоим почти без промяна както през 1998-2002 г., когато цените отбелязваха минимални колебания.




17.01.2011 г., с. 9
ЧЕЗ влага 18 млн. лв. за „връзване" на нови обекти
През януари ЧЕЗ ще инвестира 1,8 млн. лв. в електроразпределителната мрежа на Западна България. Компанията започва работа по 38 нови инвестиционни обекта. Продължава дейността и по стартирани през м.г. 320 обекта на обща стойност 5,2 млн. лв. Това съобщиха от дружеството.

Най-голямата инвестиция през първия месец на годината е в размер на 190 000 лв. Парите са за трафопост, с който ще се осигури електрозахранването на нова жилищна сграда в столичния жк „Надежда".

Най-много средства през 2011 г. ще бъдат отделени за присъединяване на енергийни обекти към мрежата -18 млн. лв. От тях 9,3 млн. лв. са за изграждането и 8,7 млн. лв. за изкупуване на енергийни съоръжения. Други 13,2 млн. лв. са средствата, планирани за поддръжка на електроразпределителната мрежа.

За 3-годишния период 2008-2010 г. ЧЕЗ реализира инвестиции в размер на 222 млн. лв.




17.01.2011 г., с. 9
Снимка на три колони- Вътрешна реконструкция тече в една от най-красивите исторически сгради в София. Бароковата красавица на у л. „Московска" №19 е по проект от 1914 г. на арх. Георги Фингов за Софийска пощенска банка. Сега там се намира централата на Банка ДСК.


17.01.2011 г., с. 10
Рекордни обороти отчитат данъчните
Ревизиите и акциите на НАП извадили на светло милиони левове
Рекордно увеличение на търговските обороти в страната през декември 2010 г. регистрира Националната агенция за приходите (НАП) в сравнение със същия период на 2009 г., съобщиха от агенцията.

Със 708 милиона лева общо се е увеличила декларираната данъчна основа на облагаеми с ДДС доставки за декември спрямо същото време на предишната година. Това показват подадените декларации в НАП

от фирмите, регистрирани по ДДС до 14 януари 2011 г.

Според данните от документите на фирмите данъчната основа на облагаемите с ДДС доставки в последния месец на 2010 г. е в размер на 16,5 млрд. лв., докато по същото време миналата година е била 15,2 млрд. лв.

Ръстът на декларирания оборот спрямо ноември 2010 г. е с над 1,3 млрд. лв.

Тази положителна тенденция се допълва и от факта, че търговските обороти през декември са най-високи за цялата 2010 година.

От НАП смятат, че тези резултати се дължат най-вече на засилените контролно-ревизионни действия срещу недобросъвестните търговци.

След акциите през летните месеци от агенцията отчетоха, че на светло са излезли над 4,5 млн. лв. оборот. В момента продължават и кампаниите по проверки и ревизии на собствениците на наблюдаваните по Черноморието заведения, както и на застрахователни агенти, футболни съдии, зъболекари, собственици на луксозни имоти, поп и фолк изпълнители и други.

След започналото вече свързване на касовите апарати в бензиностанции, магазини, аптеки и т.н. със системата на НАП, очакванията са да бъдат „осветлени" обороти за още стотици хиляди левове.


17.01.2011 г., с. 16
Враца
Човекът от народа" Коцев вади стратегически проекти
Къде кадруват депутатите от ГЕРБ? Кои са силните фигури на управляващата партия в страната?

Въпросите възникнаха след огласените разговори между шефа на митниците Ваньо Танов и две от видните дами на ГЕРБ в парламента - Искра Фидосова и Менда Стоянова. От стенограмите се разбра, че депутатките са се интересували от определени кандидати за митнически началници.

Доколко записите са автентични, ще видим. Но, оказа се, старата практика партийци да побират за свои хора не е нова и за партията на Бойко Борисов. Повечето народни представители от ГЕРБ остават незабележими на националната, но играят главни роли на местната сцена. Кои са най-влиятелните представители на управляващата партия по региони е любопитен въпрос и в светлината на задавщите се местни избори.

Днес започваме с представянето на депутати командири от Северна България.

Най-влиятелният ГЕРБ-ер във Врачанско е мажоритарно избраният депутат Николай Коцев. В региона го наричат момче, тип „американска мечта". Без да се е блъскал да учи висше, 45-годишният бързо преуспял бизнесмен живее в бивша резиденция на Тато, кара луксозни коли и има млада и красива приятелка.

По традиция народонаселението мрази проспериращите, но с Коцев не е така.

Вероятно защото се държи като „човек от народа" и чрез фирмите си дава хляб на над 250 врачани. Като шеф на общинския съвет (2007-2009 г.), а и като депутат той продължи да се ползва с добро име.

Коцев е и председател на областната структура на партията и всички кадрови рокади се извършват с неговото знание и протекции. Докато Тотю Младенов беше кмет на Враца, упорито се говореше, че той не допада на Коцев и че приютяването му в ГЕРБ е сделка с КТ „Подкрепа". Но на повърхността между двамата имаше само леки закачки, не и сериозни разногласия.

Депутатът няма как да е в лоши отношения и с областната управителка Пепа Владимирова и с кмета на Враца д-р Костадин Шахов, защото те са „негови" хора и в голяма степен му дължат постовете си.

Големият плюс на Коцев обаче е, че работи добре и с общинските кметове от други политически сили. Спечелил е доверието им, защото като депутат побира за реализацията на стратегически проекти, които прашасваха близо 20 години. Най-важните са строителството на Дунав мост 3, между Оряхово и Бекет, строителството на още две платна на шосето Е-79 и жп линията Мездра - Ботевград.


Снимка на три колони- Най-важният гербер във Врачанско - Николай Коцев, живее в бившата резиденция на Тато „Турканица" край града под Околчица и отглежда щрауси, коне и кучета.


17.01.2011 г., с. 21
Война в село Баните
Кмет и общинар в схватка за имот
Боряна ДИМИТРОВА

Триетажна сграда в центъра на курортното смолянско село Баните е на път да се превърне в ябълката на раздора между кмета Райчо Данаилов и общинския съветник от ГЕРБ Велин Фиданов.

Заплетеният казус седем години все не стига до финал въпреки решение на Върховния касационен съд (ВКС). Но се нарояват нови дела.

Спорът, започнал за апетитна постройка с гаражи и складове, вече е пренесен за терена около нея - над 1300 кв. м.

Първоначално противниците са водили дела за сградата. Ищец е бизнесменът Велин Фиданов, ответник - общината в с. Баните. Кметът Райчо Данаилов иска да настани в сградата общински отдели, а Фиданов смята да прави балнеохотел, защото е сменил предназначението на имота. Той се намира в центъра на курорта, известен с лечебните си минерални извори от римско време и топлата вода, която извира нагрята до 43 градуса от земята.

Съдебната сага за собствеността върху сградата стартира през 2003 г. в районния съд в Смолян и приключва през ноември 2008 г. във ВКС. Но сградата още е празна, „Фиданов трябва да напусне, защото има заповед на кмета за изземване и принудителното извеждане", обяснява Вихър Родопски, юрист на община Баните. „Като възпитан човек ще се съобразя с решенията на съда, но пък твърдя, че прилежащата земя е моя и никой няма право да минава през частна собственост без разрешение", контрира Фиданов. Бизнесменът води ново дело в Административния съд в Смолян за не-застроения терен, насрочено за 19 януари. Данаилов пък е издал заповед за влизане в постройката с полиция и съдебен изпълнител, което ще стане до няколко седмици. Бъркотия! Каква е историята?

Триетажната постройка със застроена площ от 176 кв. м и прилежаща площ от 1370 кв. м се намира в центъра на курорта. До 1992 г. се води собственост на ТКЗС-то в съседното село Давидково. На следващата година ликвидационният съвет взема решение да прехвърли и предаде сградата безвъзмездно на община Баните. Става по действащия тогава правилник за собствеността и ползването на земеделските земи. Съставени са съответните протоколи. На заседание на общинския съвет през 1993 г. сделката е гласувана.

Няколко години по-късно (след като е приет Законът за общинската собственост) е обявен търг за постройката.

„Имаше разлепени обяви, явих се с още няколко души и спечелих. Но не се нанесох веднага, защото по договор трябваше да изчакам шест години кметството да отиде в нова собствена сграда", обяснява Велин Фиданов. От решението на ВКС (през 2008 г.) става ясно, че продажбата чрез търг е след решение на тричленна комисия към общото събрание на правоимащите.

През 2002 г. Фиданов отива при тогавашния областен управител в Смолян Димитър Палагачев и предоставя предварителен договор за продажбата. Общинската администрация се премества - иначе трябва да плаща наем.

Сега кметът Райчо Данаилов обяснява, че остават много неясни моменти при продажбата и търга, „фактурите и предварителните договори не правят никого собственик", допълва адвокатът на общината Вихър Родопски.

През 2003 г. общинският съвет в Баните взема решение за актуване на сградата като частна общинска собственост. Бизнесменът Фиданов веднага завежда дело срещу общината, за да докаже, че не тя е собственик. Това именно е сагата, приключила през 2008 г. във ВКС.

На делото в районния съд в Смолян юристите на общината представят документи от Държавния архив в града - протоколи за безвъзмездното предаване на имота от ликвидационния съвет, а вещо лице установява, че фактурите за покупката на имота не са осчетоводени в дневниците и касовите книги на ТКЗС-то в Давидково.„Което означава, че не е внесъл парите", казва Данаилов. „Не е вярно, платил съм до стотинка, но фактурите са изчезнали от архива, след като той стана кмет", отвръща Фиданов. Той представя фактури за внесени 647 619 лева в касата на ликвидационния съвет. „Трима души са били тогава членове, а главният счетоводител се е подписал, че е приел и осчетоводил документите", казва Фиданов. Данаилов отвръща, че никога и нищо от архива на кметството в Давидково не е изчезвало, а се пази в Смолян. Дори като бил назначил охрана.

Тъй като предмет на съдебния спор е дали сградата е на общината или не, въпросът за плащането остава извън това дело. Районният съд в Смолян постановява,че общината не е собственик, окръжният го потвърждава. Но Върховният касационен съд отменя решението в частта за постройката - приема, че решението за безвъзмездно прехвърляне на постройката в полза на общината не може да бъде отменено по волята на тричленка ликвидатори. В същото време ВКС е категоричен - няма доказателства, че безвъзмездно е прехвърлен и прилежащият терен(онези 1370 кв. м).

Ще приема решението на съда, категоричен е Фиданов. Но не дава околовръстния терен. А в новия кадастър на Баните е записано, че този терен също е общински. Затова бизнемсменът е завел дело в административния съд в Смолян.

„Цялата история е парадокс, въртим се в омагьосан кръг", коментира бизнесменът. „Всичко е ясно, сградата е общинска и трябва незабавно да я напусне", предупреждава кметът. А по закон на собственика трябва да се осигури достъп до имота му.

Баталията няма да се реши в този мандат, прогнозират местните хора. А в следващия, когато вероятно двамата опоненти ще застанат един срещу друг в битката за кметския стол.
Снимка на четири колони- За триетажната административна сграда в курортното село Баните, Смолянско, известно с минералните си извори, от години се води лют съдебен спор.
Две снимки на две колопи- Кметът на с. Баните Райчо Данаилов (вляво) и общинският съветник от ГЕРБ Велин Фиданов (вдясно) водят битка за апетитния имот в куротния център.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница