18 ноември 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/10
Дата24.07.2016
Размер1.42 Mb.
#3474
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
18 ноември 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. 24 часа 2

В.24 часа 8

В. 24 часа 13

В. 24 часа 13

В. Дневник 14

В.Дневник 16

В. Дума 17

В. Дума 17

В. Телеграф 18

В. Телеграф 19

В. Телеграф 19

В. Телеграф 19

В. Телеграф 20

В. Телеграф 20

В. Телеграф 21

В. Телеграф 22

В. Телеграф 22

В. Земя 23

В. Земя 24

В. Земя 24

В. Земя 24

В. Земя 25

В. Земя 25

В.Класа 26

В.Класа 27

В.Класа 27

В.Класа 28

В. Класа 28

В. Труд 32

В. Труд 33

В. Труд 34

В. Труд 34

В. Труд 35

В. Труд 36

В. Труд 37

В. Труд 37

В. Труд 37

В. Труд 40

В. Труд 40

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 44

В. Монитор 45

В. Монитор 45

В. Монитор 45

В. Монитор 46

В. Монитор 46

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Новинар 48

В. Новинар 48

В. Новинар 50

В.Пари 51

В.Пари 53

В.Сега 57

В.Сега 64

В. Стандарт 66

В. Стандарт 67

В. Стандарт 68

В. Стандарт 69

В. Стандарт 69

В. Стандарт 70

В. Стандарт 70

В. Стандарт 71

В. Стандарт 71

В. Стандарт 71

В. Стандарт 72

В. Стандарт 72

В. Стандарт 73

В. Стандарт 74

В. Стандарт 75



18.11.2009 г., с. 2-3
Заради възможността за печалба от 30 % след няколко години
Нов бизнес в кризата - вземаш закъсала фирма
150 млрд. лв. дългове щели да се натрупат тази година
Кризата доведе модата на сравнително нов вид бизнес у нас - купуване на фалирали фирми.

Той е като всеки вид посреднически и инвестиционен бизнес - купува се по-евтино закъсала фирма,най-често пред или във фалит, оздравява се и при възможност се препродава с печалба. Препродажбата може да стане и без допълнителни инвестиции. Срокът е 1-2, а понякога и до 5 години след покупката.

"Ако имаш добър бизнес план и си намерил правилните ниши, вярно си калкулирал всички рискове при добра оценка на активи и пасиви и при наличие на малко свободни пари, печалбата може да стигне до 30%, споделя човек от този бизнес, пожелал анонимност.

Няма обаче обективни данни за броя на фалиралите фирми, които са сменили собствениците си.

Обекти за купуване обаче последната година не липсват. Със 141% се e увеличил броят на фирмите влезли в процедура по несъстоятелност, сочат данни на “Кофас България”.

От началото на тази година до сега са регистрирани 239 несъстоятелности, което според експертите е значителен ръст спрямо 99 процедури за същия период на 2008 г. Изследвания на "Кофас" и Българската стопанска камара сочат като първенец по брой фалирали компании транспорта.

Скокът е с 650% спрямо първите девет месеца на 2008 г. Рискови остават селското и горското стопанство. В сравнение с миналата година фалитите в отрасъла са нараснали със 170%.

Като втори рисков отрасъл се очертава строителството - с дял от 9,2% от обявените фалити и ръст от 144 на сто в сравнение с миналата година.

На трето място е търговията на дребно - с 6,7%, следвана от транспорта с 6,3 на сто.

С имунитет срещу кризата, измерен чрез брой фалити, са консултантските услуги.

Експерти разчитат като негативен сигнал не толкова ръста на фалити в познатите отрасли, колкото навлизането през 2009 г. на нови сектори , в които бързо расте броят на компаниите в несъстоятелност. Като такива се сочат минната индустрия, търговията на едро, медии, реклама и издателска дейност, услуги в сферата на туризма и услугите, агенции за недвижими имоти.

Извън общата стагнация заради кризата, експертите на Българска стопанска камара са категорични, че междуфирмената задлъжнялост е истинска бомба със закъснител, която помпа фирмените фалити.

Очакванията за 2009 г. са общата задлъжнялост на реалния сектор са тя да е от порядъка на 150 млрд. лв.

Опасното е, че средният ръст на задлъжнялостта е бил 20% годишно до 2009 г.

За тази година обаче ръстът е скокообразен - 43%. За сравнение - в добрите години икономиката расте 6% годишно, а за този година ни чака рецесия.

Според експертите на камарата притеснително е и това, че приходите от дейност на фирмите вече са с около 10% по-малки от размера на задълженията, тоест не могат да се покрият. Опасността за бързо възпроизвеждане на задълженията на фирмите, включително междуфирмени задължения със същите темпове, крие огромен риск от верижни фалити, предупреждават специалистите.

Ситуацията с фирмите пред финансов колапс се утежнява от свитото банково кредитиране и скъпия финансов ресурс, т.е. от високите лихви.

Финансови експерти смятат, че повечето ни предприятия в нефинансовия сектор са счетоводно декапитализирани. Подкрепена с цифри тезата им е, че задълженията на всички предприятия са с 52% по-големи от собствения им капитал.

И тази година генератор на междуфирмена задлъжнялост е и продължава да бъде бюджетът, който е генерирал задължения към нефинансови предприятия от поне 2 млрд. лв., което е с 45% повече в сравнение с предишни години.

Бюджетът бави плащания към фирми и с по 9 месеца, казва председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Това, ако не до фалит, води фирмите до вегетиране. "Задържането на плащания е също толкова укоримо деяние като това парите да бъдат откраднати", категоричен е той.

Още от 2007 г. експертите на стопанската камара предупреждават за проблема и предлагат създаване на специална клирингова къща.

Пак оттам неведнъж са предлагали за обсъждане и идеята за създаване на специализирана борса за търгуване на дългове на фирми в тежко положение.

Идеята заслужава внимание, особено след като частните съдебни изпълнители отчитат 20% спад в събираемостта на дългове. В повечето сектори фирмите пробват начини за избягване на фалита.

Продажба на недостроени обекти от закъсали инвеститори е най-честият начин за спасяване на фалита в строителството, коментираха експерти от строителната камара.

Поглъщане на фирми в бранша не се срещало често, защото като големите предпочитали да не се товарят с пасивите на малките.

"Реално няма смисъл да поглъщаш фирма, която не ти е конкурент, а обикновено ползваш като подизпълнител", обясни анализаторът на строителната камара Татяна Бъчварова.

Браншът е сред най-силно засегнатите от кризата и само за година от списъка на камарата са отпаднали 1500 фирми, обясни тя.
РУМЯНА ДЕНЧЕВА, ВИКТОР ИВАНОВ


18.11.2009 г., с. 2
Компании се купуват сами,други се пишат на името на безработни
Нови хватки родиха масовите фалити от последните години, споделят анализатори.

Схемата била: следната: преди да пристъпи към обявяване във фалит, затруднената компания купува фиктивно друга, която става неин кредитор и която на свой ред купува празната фирма, но вече на публичен търг.

Имало на практика разигран такъв казус, при който фиктивният купувач дори играл срещу банка на публичен търг. Ставало въпрос за продажба на фирма за имоти, които били ипотекирани от банка срещу доста голям фирмен кредит, обясняват анализаторите.

Масова практика при точенето на ДДС пък е прехвърлянето на фирми на безработни, роми, или просто хора без имущество.

Фирмата обикновено тегли данъчен кредит за фиктивни сделки. След това се обявява в несъстоятелност и държава и кредитори си търсят вземанията от хора, които нямат нито имущество, нито активи, нито се очертава някога да имат.С такива ”врътки” държавата губи около половин милион годишно.

Затова последните месеци активно се обсъжда предложение на Националната агенция за приходите да се забрани на собственици на фалирали компании да уредяват нови, докато държава и други кредитори не са си събрали вземанията. (24часа)
Снимка на две колони – Винпромът в Брезово е препродаван 4 пъти, за да се източи 7 млн. лв. ДДС.


18.11.2009 г., с. 3
Валери Колчев, данъчен консултант:
Стари задължения се отписват след 10 години
- Как се обявява фалит, г-н Колчев?

- Първата процедура е обявяване в несъстоятелност, което най-общо се прави, когато една фирма няма възможност да си покрива плащанията. Тя е задължена да го направи. Процедурата е описана в търговския закон. Тогава се назначава синдик, който има за задача да гарантира сигурността на кредиторите. Той започва да ръководи целия процес - подрежда кредиторите по значимост, организира събирането на дълговете на фирмата, описва и оценява имуществото, организира разпродажбата му, така че да събере най-много постъпления и да осъществи плащанията.

- Какво се случва с данъчните задължения и с други към държавата на фирма във фалит?

-Ако има такива, те продължават да текат. Държавата чака с останалите кредитори. Наказателните лихви обаче не спират. Едва след обявяване на фалит при определени условия те стават несъбираеми.

-Кога се прави това?

-На един по-късен етап такива вземания се насочват от фирмата, която е във фалит, към физическите лица, съдружници в нея. Пренасочва се към бъдещи техни вземания и доходи. Например едноличен търговец започва друга работа или друг бизнес и от тези доходи се събира всеки месец определена част за погасяване на старите задължения. Давността на тези вземания при фалит е 10 г. Което не може да бъде събрано след този период, се отписва.

- Банките искат договори за поръчителство и с личното имущество. Това законно ли е?

- Да. В крайна сметка банката е в правото си да търси повече източници, за да може да си обслужва кредити и да си разпредели риска. Основанието е Търговският закон, който казва, че когато имаш фирма, отговаряш до размера на капитала с имуществото си.

- Когато някой купи фалирала фирма, наследява ли задълженията и?

- Зависи от договора за покупка. Той може да е, като се купят само дялове или активи, може да се придобият всички активи и пасиви, части от тях и т.н.




18.11.2009 г., с. 3
Продават дългове, за да отърват фалит
Бум в продажбата на дългове като начин да се отложи или предотврати фалит виждат през последната година експерти.

Към т.нар. факторинг прибягвали все повече фирми, които имали нужда от свежи пари, особено в условията на скъп и оскъден кредитен ресурс и стагнация, която обхванала и най-надеждните им клиенти.

Практикували го и малки компании, които се целели в големи клиенти. Както и дружества, които работели на загуба година две, но с успешни клиенти, които не искали да изгубят.

В последно време се продавали и вземания по обществени поръчки, които държавата погасявала с огромно закъснение от поне 9 месеца, че и повече.

Използването на тази опция стартира с изпращане от страна на продавача производител или доставчик на стока и фактура по сключената сделка на купувача. След сключване на договор за факторинг продавачът прехвърля вземането си на т.нар. фактор.

Обикновено най-напред продавачът получава от “фактора” 70% от стойността на своето вземане, а останалите 30% му се изплащат след превеждане на цялата сума от купувача. Така фирмата си набавя оборотни пари без тежка и неясна кредитна процедура, съпроводена с ипотека или други обезпечения. При това се минимизира рискът от несъбиране на вземанията и се намаляват разходите по следене на дължими, но трудно събираеми дългове. (24часа)




18.11.2009 г., с. 3
Янки търсят наши капитали
Американска бизнес делегация обикаля България за срещи с евентуални инвеститори, съобщиха вчера от Българската търговско-промишлена палата. Групата е от щата Охайо, като целта е да привлече български капитал, който да инвестира в САЩ, казаха от палатата.

Американците търсят главно инвеститори в малки и средни предприятия на територията на град Кливланд. Делегацията се води от кмета на града Франк Джаксън и включва няколко бизнес организации от района. Делегацията има организирани срещи както с представители на бизнеса, така и на правителството. Връзката с България е направена от евродепутата Надежда Неински.

Районът на Кливланд предлага възможности за примамливи инвестиции в недвижими имоти и търговия. В делегацията на американците е включено дори училище за гувернантки. (24часа)


18.11.2009 г., с. 6-7
Самбист застреля 2-ма на понтон в язовир
Други бягат от убиеца с лодка.Хващат го в гората
Бивш самбист застреля двама мъже в понтонна къщичка в родопския язовир "Въча". Други двама успяха да се спасят в кървавото меле в понеделник вечерта, а убиецът Виктор Траянов бе заловен след акция на 50 полицаи.

Къщичката е собственост на 31- годишния софиянец Валентин Пеев. По обяд в понеделник той пристигнал на язовира заедно с още 3-ма мъже от столицата, за да ловят риба. На плаващата къща ги посрещнал 35-годишният Борис Сбирков, който живеел на понтона и го охранявал.

Петимата седнали да се черпят, но към 20 ч изведнъж един от софийските гости - 30-годишният Виктор Траянов, взел законно притежавания пистолет на иконома Сбирков и от упор през масата застрелял с 2 куршума в главата шофьора на собственика на понтона - 30-годишния Мартин Кичуков. След това с още 2 куршума пак в главата гръмнал стоящия срещу него Сбирков.

Двамата били открити от полицията на столовете си край масата с килнати настрани глави, а край тях имало локви с кръв.

Собственикът на понтона Валентин Пеев и спътникът му 22-годишния Петър Т. успели да избягат с моторна лодка от къщата и се обадили в полицията. Близо до язовирната стена, която е на 4-5 км от понтона, двамата слезли на брега.

През това време развилнелият се Виктор Траянов тръгнал да ги търси и въоръжен с пистолета се качил на друга лодка. Той помислил, че двамата са избягали по суша и се насочил към най-близкия бряг, където били паркирани автомобилите им.

При спирането в брега Виктор се забил с лодката в брега. После се качил на джип "Тойота Лендкруизър" и вместо към главното шосе Девин-Кричим, хванал отклонение, което води към водите на язовира и към други понтони.

При опит да премине през тесен път с паркирана друга кола той едва не преобърнал джипа и го зарязал.

После хукнал пеша към пътя, а междувременно 50 полицаи от Пловдив и Смолян завардили региона и започнали да го издирват. След около 3 часа Виктор бил открит с пистолет в ръка.

След задържането му станало ясно, че Виктор е служител в охранителна фирма, собственост на съпругата на издирвания подземен бос Красимир Каменов-Къро. Той отказвал да говори и се държал неадекватно.

Според първоначалните данни никой от 5-имата не е криминално проявен. Не са открити и следи от наркотици.

Една от версиите за кървавия екшън е спор за сделки с имоти

Пеев имал фирма за недвижими имоти и извършвал консултантски услуги.

Понтонът на бизнесмена е незаконен, научи "24 часа". Той подал молба през 2007 г. за преиздаване на разрешителното, но му било отказано заради неспазени срокове. Така процедурата трябвало да се задвижи отново. Два пъти от екоминистерството уведомявали през 2007 и 2008 г. с писма Пеев, но той не предприел нищо. Така на 5 октомври м.г. процедурата му била прекратена, защото не е представил нужните документи.

Валентин Пеев купил понтона от предишния собственик Ангел Събев. Той е сред първите, които се появяват в яз. "Въча". Направен е от банкера Валентин Моллов в средата на 90-те години, но той по-късно го продал. Къщата е луксозна - с 5 спални джакузи, сауна и дори подвижни бъчви за изстудяване на вино в язовира. След Моллов с къщички се уреждат още дузина баровци.

Два пъти от Басейнова дирекция - Пловдив, са звънили на Пеев по телефона, за да го повикат да присъства на проверката преди месец и половина. Не му е съставен констативен протокол, защото не е бил на мястото. Предстои да му напишат акт, за това че базата е без разрешително и без свидетелство за годност. Пеев подал документите в МОСВ като физическо лице, а не чрез фирма.

“Тия тук си имат свои закони, правят си каквото пожелаят навътре в язовира. Тяхна си работа, но стрелят често, като се напият, и става опасно да си наоколо", казват местните за плаващите къщички в яз. "Въча". Сега те са 25 на брой. Често в тях се стреля, защото околните не могат да разберат.

Преди време една нощ във въздуха над язовира били изстреляни стотици патрони от автомат.

Бизнесменът от Пловдив Михаил Павлов и съдружникът му Иван Карагяуров отишли с лодка до отсрещния бряг да се разправят със собственика на друг понтон - Кольо Ръба от Кричим. При него имало към 15 души компания. Павлов ги строил в една редица и стрелял във въздуха.

Преди години 40 полицаи се включиха в престрелка между съдържатели на понтони в спор за водни пространства в язовира и иззеха 3 автомата, 2 пушки, 3 пистолета и патрони.
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ
Снимка на три колони – След стрелбата самбистът се опитал да избяга, но се обърнал край язовира.


18.11.2009 г., с. 7
Екзекуторът работел за Къро
Убиецът Виктор Траянов е служител в охранителна фирма "Ликристиа" ООД, свързана с бившата ВИС-2 и подземния бос Красимир Каменов-Къро.

"Ликристиа", която преди 5 г. охраняваше най-големите платени софийски паркинги, първоначално бе контролирана от безследно изчезналия Методи Методиев-Мето Илиянски. По-късно премина в ръцете на "наследника" му Красимир Каменов-Къро.

Според системата ДАКСИ сега дружеството се ръководи от съпругата на Къро - Светлана Каменова, Къро и съдружникът му Христофорос Аманатидис-Таки са обявени за издирване с европейска заповед за арест и по неофициална информация се намират в ЮАР. Траянов е бивш състезател по самбо в клуб "Илинден" и участва в управата на “Български клуб по бойни спортове – Ситалк”. Има участие в още две фирми за строителство и търговия.
СТЕФАН ТАШЕВ


18.11.2009 г., с. 8
Снимка на една колона – Довършват тунелите

на КПП-то при прохода Маказа между България и Гърция. Пътят, който е част от европейския коридор номер 9, трябва да е готов догодина.




18.11.2009 г., с. 12
Не съм при фанфарите на слагачите
Ако 30% от приходите остават в общините,хората ще се задържат там, а това ще облекчи София
БОЙКО Борисов ми е приятел, но край него има достатъчно слагачи и от тях файда да не чака. Аз алармирам за недостатъците. Искам истинска промяна и не за днес или утре, а за години напред.

От 7-годишен опит като кмет казвам, че в нашата държава нищо няма да помръдне без децентрализация. Сега тя съществува, но само откъм проблеми.

Всичко на територията на общината трябва да е общинска собственост - гори, води, реки, пътища, топлофикация, ВиК. Проблемите лежат на кметовете, а ръцете им са вързани. Реката наводнява, но не е общинска собственост и трябва да молим държавата и да чакаме. Омръзна ми да съм просяк, не помня пред колко кабинета съм висял. Основният проблем на всяка управляваща партия не е опозицията, а собствената администрация. Децентрализацията ще реши този проблем. Катаджията казва, че има в служебната кола 1 л бензин. Ако общината докарва 150-200 млн. лв. приходи и 30% остават в нейния бюджет, ще знае с какво разполага. Ще си направи общинска полиция, ще пази горите, реките, ще прави пътища и ще усвоява ефективно европейски средства.

Сливен в момента е разкопан за снабдителна и канализационна мрежа под земята. До 2011 г. всички улици трябва да са наново асфалтирани, да са оформени паркове, градинки, междублокови пространства, пешеходни и велосипедни алеи, рампи за инвалиди. Затова нашите пари трябва да остават в общината, а не да влизат накуп в държавата.

Ама кой ще издържа софиянци? Това е дебатът и нежеланието за децентрализация. Като при социализма и в последните 20 г. страната влива в "Кремиковци", "Топлофикация" и "Софийска вода", които са на загуба, здравеопазване, образование и пенсионни фондове са в срив. Заради централизацията столицата привлича младите с работа и самият град се задушава от невъзможност да поеме пренаселването. Ако местната власт стане силна и общинските центрове са благоприятна среда, хората ще са добре и ще се задържат там. Така децентрализацията ще помогне на София, ще облекчи и държавата.

Обаче много независими щели да станат общините! Как ще контролираме изборите тогава?

Аз като кмет се боря да си решавам проблемите. Бойко довчера беше кмет и това му е познато. Сега е премиер, но като си е взел некомпетентни министри, аз какво да правя? Няма да свиря във фанфарната музика на подмазвачите.

За водния цикъл на Сливен водя кореспонденция от 5 г. Тогава бяхме първата община с готов работен проект и платихме за него 1 млн. лв. Имаме договор, меморандум, анекс, всички документи са изрядни. А сега зам.-министър ми праща писмо да спра процедурите. Сливен получил досега много пари, затова трябвало оттук да режат. Работили сме, защитили сме проекти, защо да ни режат?

Министър Нона Караджова лъже, че искам по-голям аванс по проекта "Околна среда". С решение 143 на МС от 9 март 2009 г. авансовото плащане на общините и 20% от стойността на безвъзмездната финансова помощ от европейското и националното съфинансиране за инфраструктурни проекти над 1 млн. лв. и до 30% от всички останали операции, по които са бенефициенти. Сега министърът обяснява: "Не сме отказали на общината, но проверяваме дали държавата може да си позволи това в края на годината". Ето че европейските пари са в държавния бюджет. Ако не са, има правила - превеждаш ми днес 20% и автоматично си ги искаш от Европейската комисия и ти ги възстановяват. Ако Караджова продължава да не спазва правилата, ще й поискам оставката и ще искам намеса на ЕК. В случая министерството е пощенска кутия на европейските пари към крайния бенефициент общините. У нас 150 общини са подписали договори по европейски програми. Това не са парите на Нона, на Бойко или на Данчо, а на европейските данъкоплатци, сред които сме и ние. Парите, които влизат в националния бюджет, също не са на премиера, че да казва "давам-не давам". За капиталови разходи следващата година за Сливен са предвидени само 600 000 лв. Какви пътища, какво осветление, какво благоустрояване да искаме?

Местната власт трябва да е дясната и лявата ръка, десният и левият крак на държавното управление. Децентрализацията е преразпределяне на отговорностите за решаване на задачите. А не отгоре да летят проблеми надолу и да обвиняваме кметовете, че нещата не са добре. Национални герои са кметовете, защото от нищо вършат нещо. Някои са силни в разкриването на престъпленията, някои сме силни да си подреждаме общината.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница