19 март 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/12
Дата23.07.2016
Размер1.77 Mb.
#2726
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
19 март 2009 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 7

В. Труд 7

В. Труд 7

В. Труд 8

В. Труд 8

В. Труд 8

В. Труд 9

В. Труд 9

В. Труд 9

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Труд 14

В. Дневник 15

В. Дневник 17

В. Дневник 18

В. Дневник 19

В. Дневник 19

В. Дневник 20

В. Дневник 21

В. Дневник 21

В. Дневник 22

В. Дневник 22

В. Дневник 24

В. Сега 25

В. Сега 26

В. Сега 27

В. Сега 27

В. Сега 28

В. Сега 29

В. Сега 29

В. Сега 30

В. Сега 30

В. Сега 30

В. Сега 32

В. Нощен труд 34

В. Нощен труд 34

В. Нощен труд 35

В. Нощен труд 35

В. Нощен труд 35

В. Нощен труд 35

В. Стандарт 36

В. Новинар 45

В. Новинар 46

В. Новинар 46

В. Новинар 47

В. Новинар 47

В.Пари 47

В.Пари 48

В.Пари 51

В. Телеграф 53

В. Телеграф 53

В. Телеграф 54

В. Телеграф 55

В. Телеграф 55

В. Телеграф 56

В. Телеграф 57

В. Телеграф 57

В. Телеграф 58

В.Класа 59

В.Класа 60

В.Класа 62

В.Класа 63

В.Класа 63

В.Земя 64

В.Земя 65

В.Земя 65

В. 24 часа 68

В. 24 часа 68

В. 24 часа 69

В. 24 часа 70

В. 24 часа 71

В. 24 часа 72

В. 24 часа 72

В. 24 часа 72

В. 24 часа 72

В. 24 часа 73

В. 24 часа 73

В. Монитор 75

В. Монитор 76

В. Монитор 76

В. Монитор 77

В. Монитор 78

В. Монитор 79

В. Монитор 79

В. Монитор 80

В. Монитор 80

В. Монитор 80

В. Монитор 81

В. Монитор 81

В. Монитор 81

В. Монитор 81

В. Монитор 82

В. Монитор 84

В. Монитор 87

В. Монитор 90

В. Монитор 91

В. Монитор 91

В. Монитор 92

В. Монитор 93

В. Монитор 93

В. Дума 94

В. Дума 94

В. Дума 94

В. Дума 95




19.03.2009 г., с. 1
ДАНС рови замените на гори и ниви
Агенти на ДАНС атакува­ха в 9 часа сутринта вчера сградата на Министерство­то на земеделието и храни­те при съвместна акция със Софийска градска проку­ратура. Образувано е досъдебно производство за не­законни заменки на земи и гори. „Съвместно с ДАНС изземваме документация", поясни градският прокурор Николай Кокинов. Подозренията опирали до „много високо ниво". Проверката е в дирекция „Поземлени отношения". Акцията се проведе в от­съствието на министър Ва­лери Цветанов и на всички негови заместници.


19.03.2009 г., с. 2-3
ДАНС рови заменки
ДАНС влезе вчера и в Ми­нистерството на земеде­лието и храните. Причина­та - съмнения, че се из­вършват незаконни проце­дури, свързани със заменки на земи и гори.

Операцията на агентите от българското ФБР и Со­фийска градска прокурату­ра започна в 9 ч сутринта вчера. 14 часа по рано -около 19 ч във вторник, под­чинените на Петко Сертов също са били в сградата на бул. „Христо Ботев". Там обаче нямало никой и агентите се върнали на сутрин­та да продължат.

Замени в София, Хасково, Силистра

„Акцията е по повод образувано досъдебно производство по чл. 282 от Наказателния кодекс за престъпление по служ­ба срещу неизвестен из­вършител. Целта е да се установят деяния, свър­зани с нарушения при за­мени на земи и гори от държавния поземлен и държавния горски фонд", заяви прокурор Ни­колай Русинов.

Става въпрос за периода след последните промени в Закона за горите и Закона за собствеността и ползва­нето на земеделските зе­ми. Според запознати заменките били в Хасково, Силистра, София и други региони. Те били извърше­ни през тази и през миналата година. Вчера стана яс­но, че сигнали за скандал­ни заменки били постъпили

в бившата ГДБОП, докато тя бе оглавявана от ген. Ваньо Танов (2005-2007 г.). До разкрития обаче не се стигнало (какво каза Ваньо Танов - виж долу).

„Проверяваме всички случаи. Имаме информа­ция, че евентуално са на­стъпили някои манипула­ции в документацията и искаме да установим да­ли това е така или не", ка­за прокурорът. Вчера по­чти цял ден агенти и проку­рори събираха документи,

както и входящи и изходя­щи регистри, които ще да­дат яснота дали са били из­вършвани замени със зад­на дата.

Докато течеше акцията в земеделското ведомство, министър Валери Цветанов бе на Пловдивския панаир за откриването на „Винария 2009".

Без арести

„До момента няма задържани лица, но мога да ви кажа, че заменките са повече от пет. Наисти­на проверяваме документооборота, тъй като имаме информации, че са запазени задни дати за подобни заменки. Ще проверяваме и дали не са подменяни дати", обясни и градският проку­рор на София Николай Кокинов. Той допълни, че предстоят разпити на чи­новници от министерство­то, които имат отношение по случая.

Обвинителят обаче не съобщи колко са разслед­ваните от министерството и какво място заемат в йе­рархията му.

Има данни, че граждан­ската коалиция „Зелени Балкани" преди две сед­мици е внесла в ДАНС сиг­нал за закононарушения при замени на горски имо­ти от района на Странджа и Царево. И че този сигнал е инициирал акцията от последните 48 часа.
Снимка на четири колони - Вчера пред Министерството на земеделието бе сравнително спокойно. Още в 9 ч агенти на ДАНС и прокурори влезли във ведомството и се заели с проверка на документите.


19.03.2009 г., с. 2
Бившият шеф на ГДБОП ген. Ваньо Танов:

Най-много да жертват някой... Ама не вярвам
Александър БОТЕВ

- Г-н Танов, разбрахме, че докато сте оглавява­ли ГДБОП, в службата са постъпвали сигнали за незаконни заменки.

- Да, така е.

- Не сме чули обаче за­що не се е стигнало до разкрития?

- Не сте чули. Нека да видим дали. и сега ще се стигне до резултати. То е ясно за какво става въ­прос.

- По ваше време сигна­лите същите ли бяха като сегашните, защото зако­нът бе променен наско­ро?

- Да, законът бе приет наскоро. И това се напра­ви, за да се сложи точка на тези замени. Знаете, че от 4-5 години различни неправителствени органи­зации алармират за безразборно ограбване на държавата. И че става въ­прос за замени от рода на

кокошка за кон, след кое­то се продават. Особено горите и земеделските зе­ми по морето. Винаги съм казвал - всяка далавера е облечена в някаква закон­на форма.

- Какви са били сигна­лите до вас и за какви заменки е ставало ду­ма?

- За много заменки. Но законът ги позволява. Единственото нещо, кое­то тогава бе възможно, бе да се докаже, че явно е незаконна сделката. Тоест това е толкова су­бективно, толкова трудно доказуемо. Обясненията бяха: Да, в този момент та­ка е било, ама после е на­раснала цената... Сега не съм убеден, че пак ще се случи нещо. Най-много да жертват някой, ама мисля, че няма да стане.

- И все пак имало ли е някаква пречка ГДБОП да не работи по тези сиг­нали?

- Защо трябва да има пречка?! Изпращат се ма­териалите в прокуратура­та и се отговаря, че няма данни за престъпление. Много е тънка границата. А и в парламента полови­ната са добри адвокати и обслужват хора отвън. Приемат закон за един чо­век - свършват му работа. После го променят за л друг човек. Това е и общественото мне­ние.

Въпреки че сега се промени законът, виждате, че пак се прави това. Знаете ли колко трудно ще издържат едни обвинения сега, ако има та­кива. Ще кажат, че преди влизането на закона в сила са провели процедури. На­края ще се окаже, че не е морално, ама не е противозаконно.
Портретна снимка на три колони


19.03.2009 г., с. 3
При акцията в земеделското и горското ведомство

Душат за сделки със запазени задни дати
Най-после! Прокурори и ДАНС вчера стресираха чиновниците в Министерството на земеде­лието и храните (МЗХ) и Държавната агенция по го­рите (ДАГ) с десант за из­дирване на нарушения в процедурите по разпореди­телните сделки с гори и ниви - държавна собственост.

Замените на държавни земеделски имоти, както и на държавни гори и горски терени с частни не са неза­конни сделки. С последните поправки от края на 2008 г. в Закона за горите бе записа­но, че се забранява на ше­фа на ДАГ Стефан Юруков да заменя гори и земи от горския фонд три дни след публикуването на поправения закон в „Дър­жавен вестник". Законът излезе в броя от 23 януари 2009 г. Което означава, че след 26 януари не трябва да се пускат документи и не мо­же да се регистрират никак­ви заменки.

В Закона за земята по внушение от бившия пред­седател на Комисията по зе­меделие на парламента Ва­сил Калинов пък бе записа­но, че министърът на земе­делието Валери Цветанов трябва да приключи с раз­поредителните сделки с държавна земеделска зе­мя и те се преустановяват до 1 март. Законите задъл­жават МЗХ и ДАГ да публи­куват на интернет страници­те си всички заменки, извър­шени след Нова година. Та­кива публикации обаче ня­ма. В ДАНС и в прокуратура­та са получени сигнали, че в Министерството на земеде­лието са били запазени празни номера в реги­страционните админи­стративни системи за вписване на заменки, оформени съответно след 1 март и след 26 януари. Но документацията им е била обозначена със стара дата. „В ДАГ представителите на прокуратурата и ДАНС търсят нарушения в разпо­редителни сделки и замен­ки, направени от януари на­сам. Имат информация, че са били запазени номера отпреди, с които са били вписани документите след позволения срок", обясни експерт от горското ведом­ство. Електронната система за административния документооборот (МИКСИ) в ДАГ обаче трябва да пази в централната памет датата на всяко влизане и вписване в регистъра, добави експер­тът. При това положение ня­ма никакво значение каква дата носи хартиеният доку­мент, който е издаден за съ­ответната разпоредителна сделка. Това може да бъде променено само ако по на­реждане на председателя на горската агенция Стефан Юруков или на обслужва­щите го съветници операто­рът, който поддържа елек­тронната система, бръкне в „мозъка" й и изтрие датата, коментират от ДАГ.

„Само така може да ста­не", категорични са от гор­ското. И не го изключват.

Юруков от месеци бе ата­куван да спре със замените. Но той обясняваше, че има документи, които чакат от 2006 г. и трябва да бъдат подписани.

В агроведомството раз­следващите са предприели много симпатичен подход. Министри и зам.-министри не са викани на разговор. Затова пък са събеседвали с две секретарки и две слу­жителки от пресцентъра на Валери Цветанов.

Последно земеделският министър бе атакуван за харизването на фирма „Спарки" на над 1200 дка земя, собственост на „Обрацов чифлик" край Русе. Сделка­та по информация от депу­татката Елеонора Николова е била спряна от ВАС на 18 януари т.г. Цветанов се беше разбързал да отнеме и имотите на Опитната станция в Поморие, които се на­мират на територията на Ца­рево. Той отне и над 100 дка опитно поле на институт „Пушкаров" край димитров­градското село Крепост. Те­ренът се намира в близост до най-голямата зеленчуко­ва борса в Южна България и по този повод депутатът Иван Иванов попита Цвета­нов така ли помага на бъл­гарската наука.

В продължение натри пе­тилетки всички правител­ства и парламенти -без зна­чение с каква политическа боя са били.оцветени, са се възползвали от заменките. И то не в интерес на държа­вата. И нито една полити­ческа сила не намери осно­вание да сложи край на да­лаверите с държавни имоти. От години се разнася на ухо, че мизата за такива замен­ки играе между 5-10 до 40-50 евро на кв. метър според местоположението на имо­та, който частникът получа­ва. Още повече че държав­ната тарифа, по която се правят оценките на имоти­те, няма нищо общо с пазар­ните цени.

Въпреки обществения на­тиск и възмущенията нито едно правителство не уве­личи тарифата до реалните пазарни ценови нива. Така апетитни имоти от държав­ния поземлен и горски фонд бяха разменени на безцени­ца с никому ненужни парче­та земи и гори, пръснати из страната.


19.03.2009 г., с. 3
Министърът на земеделието Валери Цветанов:

Нямам никакви притеснения
„Не се притеснявам" - та­ка отговори вчера в Плов­див министър Валери Цве­танов на въпроса на жур­налисти какво става в по­вереното му министер­ство.

Цветанов набързо претупал откриването на „Винария 2009" и отпрашил към София. Той обещал да направи изявления, като се прибере в министер­ството. От пресцентъра му вчера запазиха пълно мъл­чание. Цветанов и заместникът му Бюрхан Абазов, който години наред оглавяваше дирекцията за поземлени отношения, както и сегаш­ният й шеф Петър Вутов, цял ден са били на тръни, но никой от разследващи­те не ги е потърсил.



Междувременно Пети състав на Софийския райо­нен съд глоби с 2000 лв. министър Цветанов, защо­то не е представил искани от съда документи по дело­то на бившия шеф на фонд „Земеделие" Асен Друмев. Вчера от МЗХ съобщиха, че на 20 февруари са из­пратени в съда с писмо исканите 2 докладни запи­ски от Друмев за изпълне­ние на план-сметката на фонда за 2005 и 2006 г.


19.03.2009 г., с. 3
Селскостопанската академия е ошушкана
Огромен списък с имоти, отнети в продължение на няколко години от институ­тите и опитните станции от системата на Селскосто­панската академия, е бил изпратен на премиера Сергей Станишев, научи вчера „Труд". Отнемането на имотите е ставало с подписа на ми­нистрите на земеделието Венцислав Върбанов, Нихат Кабил и Валери Цвета­нов. Става дума както за стотици декари земеделс­ка земя в най-плодородни­те райони, ползвана като опитна база от институти­те, така и за сгради и други имоти, които са били ха-ризвани на частни лица на безценица. Зад тези сдел­ки винаги е имало личен интерес, смятат директори на ощетените институти.
Снимка на три колони - От системата на Селскостопанската академия и „Образцов чифлик" бе ударен от заменките. Министър Цветанов хариза част от чернозема му за строеж на леярна.


19.03.2009 г., с. 3
Разследващите не питат когото трябва
„Много трудно разслед­ващите органи ще намерят документирана далавера със заменките. А и очевид­но те не знаят точно къде да търсят й кого да разпитат." Това обясни вчера служи­тел от агроведомството. Според него „къртица" от службите е дала сигнал за планираната операция. В последните дни в ми­нистерството е забелязана да снове от дирекцията по поземлените отношения до кабинета на министър Валери Цветанов пенсио­нираната преди година слу­жителка Цветанка Бояно­ва. „В продължение на го­дини Боянова беше дясна­та ръка на бившия минис­тър Нихат Кабил и на днешния зам.-министър Бюрхан Абазов, които уреждаха всички сделки с държавни горски и земеделски имо­ти", казаха служители от ведомството. Те смятат, че ако ДАНС и прокуратурата искат да знаят всички „мръсни" хо­дове, с които са облагоде­телствани и хора от власт­та, и тези, които подписват заменките, и онези, които получават имотите, трябва да попитат Боянова.

ТЕМАТА

подготвиха

Румяна ПЕНКОВА,

Владимира ГЕОРГИЕВА

и Александър БОТЕВ


19.03.2009 г., с. 3
Пътят към Варна минава през Неапол
Българска компания иска да строи завод за изгаряне на отпадъци край Варна (виж стр. 9). Но понеже варненци не правели достатъчно смет, водели се разго­вори за внос на боклук от Италия и Гърция.

Интересно къде в тази схема се вместват отпадъците на София? От години едни бали от столицата се пре­хвърлят насам-натам из страната и никой не ги ще. Накрая да не се окаже, че сме ги изнес­ли за Неапол, където ги изгорили... във Варна.




19.03.2009 г., с. 4
Без бонуси при признания за убийства
За умишлени убийства да не се прилага съкратеното съдебно следствие, при кое­то самопризнанията свалят наказанието под минимума и делата приключват с услов­ни присъди, та даже и с гло­би. Това предложи шефът на правната комисия на НС Янаки Стоилов (КБ) при об­съждането на второ четене на промените в Наказател­ния кодекс (НК). Борислав Ралчев (БНД), по професия адвокат, възропта- правел се закон заради едно дело, в случая убийството на сту­дентката Радостина Евтимо­ва във Варна.

Миглена Тачева се обяви срещу предложена от депу­тати поправка - от определе­нието за организирана пре­стъпна група да отпадне, че тя се създава за набавяне на имотна облага. Това може да облекчи разследването, но ще затрудни отнемането на престъпните блага, за което Брюксел ни следи под лупа, каза министърката.




19.03.2009 г., с. 6
Правим ток от WC отпадъци

В тоалетните се изхвърлят най-много презервативи
Иво АНГЕЛОВ

„Продукцията" от WC-тата на София най-после ще бъде оползотворе­на. Тя ще бъде превръща­на в топлинна и електрое­нергия чрез когенератори, обяви вчера новото си начинание „Софийска вода". Устройствата, които ще бъдат изградени до 20 дни в пречиствателната стан­ция „Кубратово", ще стру­ват на водния концесионер около 5 млн. лева. Това е най-големият им инвести­ционен проект за 2009 г. Утайките и фекалите, които се отделят при крайната фаза на пречистването на канализационната вода, ще бъдат обработвани. При този процес ще се от­делят метан и въглероден диоксид, които ще бъдат преобразувани в електри­чество. По този начин ще бъде ограничено и изпу­скането на вредни емисии в атмосферата. „С произведената енер­гия ще осигуряваме 70% от електрозахранването на пречиствателната стан­ция. Обмисляме и да про­даваме ток", обясни дирек­торът на отдел „Капиталови инвестиции" към „Со­фийска вода" Добромир Симидчиев. Той поясни, че половината от произведената енергия ще може да захрани 10 000 домашни крушки. В „Кубратово" вчера бяха представени всички стъпки на пречистването на водата на софиянци. Оказа се, че най-често срещаните отпа­дъци при първия етап - едро­то почистване, са презерва­тивите, които са били из­хвърлени в тоалетната. За денонощие през станцията преминават около 500 000 куб. м отпадъчни течности. В последния етап водата в канала, която се влива в р. Искър, е толкова чиста, че има шарани и служители на станцията често разпъвали въдиците.


Три снимки на три колони - Блатни чайки постоянно прелитат из пречиствателната станция в Кубратово, за да се хранят с отпадъци от водата. Директорът на станцията Живко Ценов (на горната снимка) показва когенератора, който ще превръща фекалиите в електричество. Най-често срещаните едри отпадъци от тоалетните са презервативите (в кръгчето).


19.03.2009 г., с. 6
Левче на метър в София за тръби под тротоари
Левче на линеен метър еднократно да плащат на общината фирмите, които полагат тръби за парно, газ, течни горива, както и електрически кабели в Со­фия. Това предвиждат промените в наредбата за це­ните при сделки с имоти, обявени за обществено об­съждане на сайта на кмет­ството. Таксата ще се дължи, ако съоръженията ми­нават през и над тротоари, улици, мостове и др. об­щинска собственост. „За старите съоръжения няма да се плаща", обясни секретарят на общината Росен Желязков. Според закона за електронните съобщения кабелите на телефонните, интернет и ка­белните доставчици ще минават безвъзмездно през общински терени.


19.03.2009 г., с. 6
Столицата загубила детски градини за 120 млн. лева
„Детски градини за над 120 млн. лв. са загубени в София през последните 20 г., а сега строим нови от бю­джета на града." Това зая­ви вчера кметът Бойко Бо­рисов пред жителите на со­фийското с. Световрачане. Там той направи първа коп­ка на нова детска градина с 95 места. Тя щяла да е гото­ва след 6 месеца и ще стру­ва 2,7 млн. лева.

По данни на кметството 44 забавачки през години­те са били продадени, за­менени, отдадени под наем или предоставени за по­лзване за други нужди. Кметът изчисли, че сега средно една градина изли­зала по 3 млн. лв.А за място в тях чакат над 8000 деца и броят им се увеличава.




19.03.2009 г., с. 6
И бивши военнос­лужещи ще могат да закупуват

ведомствени жили­ща, но в малките градчета, ако няма желаещи правоимащи, съобщиха от Из­пълнителна агенция „Социални дейности" към Министерство­то на отбраната.




19.03.2009 г., с. 6
Греда удари ра­ботник в НАТФИЗ

вчера следобяд по време на ремонт на шестия етаж в сгра­дата. Росен Пашов не е пострадал сериоз­но, но бил откаран в болница.




19.03.2009 г., с. 8
Студенти: Ще падат ли още имотите?

Брокери: С малко
В Банско продавали жилища за 350 евро/кв. м
Христо НИКОЛОВ

Ще падат ли още цените на имотите?

Този труден въпрос тер­зае и най-будната младеж -студентите от специалности „Финанси" и „Икономика на недвижимата собственост" в УНСС. „Сега е добро време за по­купка. Намираме се около „дъното" на пазара, което обаче ще продължи дълго. Цените на жилищата може да паднат с още 5-15%, но не за всички", отвърна управи­телят на „Явлена" Страхил Иванов, който изнесе лек­ция пред студентите.

С колко е намалял броят на сделките, попита Теодо­ра Терзиева.

Спадът не е в проценти, а в пъти. Но интерес има, тъй като телефонните обажда­ния са повече от минали го­дини, отчете Иванов. Сивият сектор и спестените пари у българите ще помогнат за съживяване на пазара, смя­та той. Васил Тренчев зададе въ­прос кога е най-разумно да се инвестира в имот. „Ако се търси имот с цел инвестиция, е важно да се подбере подходящо място, за да се постигнат изгодни приходи от наем", обясни Илинка Митева, шеф на агенция в Благоевград.

Посредниците изразиха становище, че центърът на София е добро място за ин­вестиции, защото продава­чите изчерпват търпението си и са склонни на отстъпки. За продан излизат уникални апартаменти, които никога не са се появявали. Каква е ситуацията извън столицата, попита Светлина Пенчева. В Благоевград сега сред­ните цени са около 500 евро на кв. м. Преди 2 години в Банско нямаше цени под 1000 евро/кв. м, докато сега в по-отдалечени от лифта обекти цените са паднали до 350 евро/кв. м, отговори Илинка Митева.


Снимка на три колони - Слънчев бряг осъмна вчера с билбордове, примамващи продавачите на имоти. Скоро такива оферти ще се появят и в други градове, каза пред „Труд" Иван Горанов от „Хоум фор ю". Той обясни,, че зад кампанията стоят негови партньори - руски инвеститори, които по време на кризата искат да купят атрактивни имоти у нас на възможно най-ниски цени.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница